DS live
Datasport live:
to see all results live click here


Giro Media Blenio 2019, Dongio

Giro Media Blenio 2019, Dongio - classifiche

classifiche assolute Grand Prix 10km Uomini 10km Donne 5km Uomini 5km Donne Minigiro Walking

classifiche in ordine alfabetico A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T V W Z
classifiche in ordine di nazioni/località A B C D E F G H I K L M N O P Q R S T U V W Z altre nazioni: A CZ D ERI F GB I
Svizzera - cantoni AG BE BL BS FR GE GR JU LU NE NW TI UR VD VS ZG ZH
Top classifiche assolute --- 10km Uomini assoluta 486 classificati PDF
1. Belghiti Mustafà, 1998, I-Dervio (LC) 31.56,2 (718) 2. Batel Abdellatif, 1978, I-Roncadelle (BS) 32.06,9 (9002) 3. Togni Manuel, 1994, Italia 32.15,1 (542)
--- 10km Donne assoluta 189 classificate PDF 1. Gitonga Caroline Makandi, 1996, A-Neuhaus am Klausenbach 34.26,4 (642) 2. Falconi Manuela, 1975, Biasca 39.13,9 (266) 3. Fritzsche Alice, 1998, Riazzino 39.31,5 (290)
--- 5km Uomini assoluta 70 classificati PDF 1. Bonzi Nicola, 1995, Italia 15.56,5 (2010) 2. Gritti Danilo, 1996, Italia 16.35,9 (2034) 3. Iten Enea, 1998, Cagiallo 16.58,8 (9274)
--- 5km Donne assoluta 74 classificate PDF 1. Begnis Chiara, 2003, Italia 20.45,9 (2005) 2. Stampanoni Paola, 1985, Bigorio 20.58,4 (2067) 3. Lazzeri Simona, 1973, Motto (Blenio) 21.18,9 (2037)

Top Grand Prix GP-M 10km Grand Prix maschile 19 classificati PDF 1. Mengesha Milkesa, Etiopia 27.46,7 (2) 2. Bekele Telahun Haile, Etiopia 27.52,5 (5) 3. Edris Muktar, Etiopia 27.56,5 (1)

Top 10km Uomini 10-U20M 10km Uomini U20 12 classificati PDF 1. Cavagna Alain, 2001, Italia 32.45,0 (194) 2. Alagona Andrea, 2001, Locarno 33.59,0 (103) 3. Gherardi Pietro, 2002, Italia 37.01,3 (311)
10-M20 10km Uomini Attivi 168 classificati PDF 1. Belghiti Mustafà, 1998, I-Dervio (LC) 31.56,2 (718) 2. Togni Manuel, 1994, Italia 32.15,1 (542) 3. Dehen Lukas, 1986, Bellinzona 32.51,6 (9028)
10-M40 10km Uomini M40 132 classificati PDF 1. Batel Abdellatif, 1978, I-Roncadelle (BS) 32.06,9 (9002) 2. Gioia Giuseppe, 1975, Pianezzo 35.26,4 (318) 3. Stampanoni Jonathan, 1970, Bigorio 35.41,8 (527)
10-M50 10km Uomini M50 119 classificati PDF 1. Cavadini Enrico, 1968, Bellinzona 35.03,8 (193) 2. von Känel Beat, 1968, Bern 37.37,3 (568) 3. Oberti Marco, 1964, Biasca 37.52,7 (419)
10-M60 10km Uomini M60 55 classificati PDF 1. Genovese Gaetano, 1959, S. Antonino 38.07,3 (310) 2. Pirali Gianni, 1959, Rotkreuz 41.23,5 (449) 3. Gennari Claudio, 1958, Castione 42.17,6 (308)

Top 10km Donne 10-U20F 10km Donne U20 6 classificate PDF 1. Begnis Sofia, 2003, Italia 46.56,8 (2006) 2. Benintendi Giulia, 2002, Italia 47.39,0 (2007) 3. Regazzoni Valentina, 2001, Italia 51.01,2 (474)
10-W20 10km Donne Attive 81 classificate PDF 1. Gitonga Caroline Makandi, 1996, A-Neuhaus am Klausenbach 34.26,4 (642) 2. Fritzsche Alice, 1998, Riazzino 39.31,5 (290) 3. Schultheiss Karen, 1986, Grand-Lancy 40.41,1 (684)
10-W40 10km Donne W40 53 classificate PDF 1. Falconi Manuela, 1975, Biasca 39.13,9 (266) 2. Bragagnolo Jeannette, 1971, S. Antonino 41.22,6 (167) 3. Lehmann Prisca, 1979, Cheyres 41.25,6 (9253)
10-W50 10km Donne W50 49 classificate PDF 1. Carobbio Nives, 1965, Italia 39.49,7 (186) 2. Vollmeier Casanova Paola, 1967, Cadro 39.57,1 (9001) 3. Salvini Vittoria, 1965, Italia 42.54,1 (501)

Top 5km Uomini 5-U20M 5km Uomini U20 11 classificati PDF 1. Tettamanti Giulio, 2002, I-Milano (MI) 20.50,5 (2073) 2. Egloff David, 2009, Bellinzona 21.46,0 (2119) 3. Schaer Yannik, 2006, Giubiasco 24.14,2 (2127)
5-M20 5km Uomini Attivi 25 classificati PDF 1. Bonzi Nicola, 1995, Italia 15.56,5 (2010) 2. Gritti Danilo, 1996, Italia 16.35,9 (2034) 3. Iten Enea, 1998, Cagiallo 16.58,8 (9274)
5-M40 5km Uomini M40 10 classificati PDF 1. Proserpio Paolo, 1972, I-Cuasso al Monte (VA) 17.34,5 (2109) 2. Stampanoni Elia, 1977, Bigorio 17.45,1 (2065) 3. Berini Paolo, 1975, Claro 20.22,2 (2078)
5-M50 5km Uomini M50 17 classificati PDF 1. Facciolo Valerio, 1968, I-Nova Milanese (MB) 19.35,3 (2083) 2. Cavagna Isidoro, 1966, Italia 19.45,9 (2022) 3. Pileggi Andrea, 1964, Luzern 19.58,6 (2092)
5-M60 5km Uomini M60 7 classificati PDF 1. Maspoli Edy, 1950, Balerna 25.21,3 (2091) 2. Rusca Cornelio, 1956, Comano 25.53,5 (2059) 3. Pontiggia Fabio, 1958, Arogno 28.46,1 (2094)

Top 5km Donne 5-U20F 5km Donne U20 10 classificate PDF 1. Begnis Chiara, 2003, Italia 20.45,9 (2005) 2. Mros Nina, 2003, Losone 21.38,0 (2049) 3. Stampanoni Matilde, 2003, Bigorio 23.56,4 (2066)
5-W20 5km Donne Attive 31 classificate PDF 1. Stampanoni Paola, 1985, Bigorio 20.58,4 (2067) 2. Bulloni Agata, 1995, Ponto Valentino 22.05,7 (2115) 3. Giupponi Lisa, 1984, Italia 22.19,2 (2032)
5-W40 5km Donne W40 19 classificate PDF 1. Lazzeri Simona, 1973, Motto (Blenio) 21.18,9 (2037) 2. Bigolin-Mros Leila, 1971, Losone 22.04,3 (2009) 3. Duca Francesca, 1971, I-Talamona (SO) 22.22,3 (9327)
5-W50 5km Donne W50 14 classificate PDF 1. Adriaanse Nicole, 1959, Losone 24.18,3 (9302) 2. Dimmer Janet, 1961, GB-Vico morcote 24.48,9 (9252) 3. Vonzun Cristina, 1963, Bellinzona 25.13,5 (9265)

Top Minigiro M-U6M Ragazzi U6M 27 classificati PDF M-U10M Ragazzi U10M 65 classificati PDF 1. Baldassari Leonard, 2010, Preonzo 2.42,6 (6009) 2. Sidoli Davide, 2010, Lugano 2.42,9 (6116) 3. Pontarolo Raphael, 2011, Claro 2.46,5 (6164)
M-U12M Ragazzi U12M 27 classificati PDF 1. Iaconi Samuele, 2008, Losone 3.38,1 (6146) 2. Lazzeri Tito, 2008, Motto (Blenio) 3.41,2 (6071) 3. Marenghi Jan, 2008, Iragna 3.43,3 (6078)
M-U14M Ragazzi U14M 18 classificati PDF 1. Zanini Manuel, 2006, I-Varese (VA) 6.45,2 (9099) 2. De Marco Gioele, 2006, Bedano 7.04,9 (6032) 3. Maggetti Elia, 2006, Verscio 7.09,2 (6149)
M-U16M Ragazzi U16M 7 classificati PDF 1. Müller Yannis, 2005, Isone 7.33,5 (9084) 2. Rebucini Paolo, 2004, Italia 7.37,1 (6100) 3. Lazzeri Zeno, 2005, Motto (Blenio) 7.42,1 (6072)
M-U6W Ragazze U6W 28 classificate PDF M-U10W Ragazze U10W 52 classificate PDF 1. Del Siro Nathalie, 2010, Prugiasco 2.43,4 (6037) 2. Türkyilmaz Emma, 2010, Claro 2.51,9 (6125) 3. Scanzio Alissa, 2011, Prugiasco 2.54,9 (6113)
M-U12W Ragazze U12W 19 classificate PDF 1. Del Siro Tosca, 2008, Prugiasco 3.23,3 (6038) 2. Pirotta Aicha, 2008, Sementina 3.49,5 (6094) 3. Berger Jennis, 2008, Torricella 3.50,3 (6012)
M-U14W Ragazze U14W 17 classificate PDF 1. Ghisalberti Martina, 2007, Italia 7.43,2 (6054) 2. De Marco Aurora, 2007, Bedano 7.57,4 (6031) 3. Cocconi Lea, 2006, Piandera Paese 8.13,4 (6140)
M-U16W Ragazze U16W 16 classificate PDF 1. Ratti Alice, 2005, Italia 7.30,1 (6099) 2. Quadriglia Chiara, 2005, Italia 7.38,5 (6097) 3. Maggetti Cristina, 2004, Verscio 7.52,3 (6148)

Top Walking W-15W 15 km Walking 34 classificati PDF W-15NW 15 km Nordic Walking 44 classificati PDF W-12W 12 km Walking 83 classificati PDF W-12NW 12 km Nordic Walking 70 classificati PDF W-6W 6 km Walking 63 classificati PDF W-6NW 6 km Nordic Walking 30 classificati PDF
Cronometraggio ufficiale e informatica DATASPORT, CH-Gerlafingen www.datasport.com per classifiche, iscrizioni online e informazioni

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.