DS live
Datasport live:
to see all results live click here


Triathlon Yverdon-les-Bains 2017

Triathlon Yverdon-les-Bains 2017 - classements

TriCircuit Classement Général

Club Classement du Jour

Club Classement Général


Classements Junior + Pro Hommes Overall

Classements Youth + Junior + Pro Femmes Overall

 

classements overall Pro + Junior League Youth League TC Competition Olympic Distance TC Experience Short Distance TC Team Olympic Distance TC Team Short Distance TRI School 14-15 TRI School 10-13

classements par ordre alphabetique A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
classements par ordre de nations/lieux A B C D E F G H I K L M N O P Q R S T U V W Y Z autres nations: D F L
Suisse - cantons AG AI AR BE BL BS FR GE GR JU LU NE NW OW SG SH SO SZ TG TI VD VS ZG ZH
Top classements overall --- TC Competition Olympic Hommes Overa 111 classés PDF
1. Sackmann Julian, 1997, Winterthur 1:59.48,7 (238) 2. Glardon Leandro, 1992, Bulle 1:59.56,5 (210) 3. Invernizzi Bruno, 1971, Quartino 2:00.32,5 (320)
--- TC Competition Olympic Femmes Overa 25 classées PDF 1. Miglar Lina, 1988, Wallisellen 2:18.14,2 (372) 2. Kuhn Selina, 1996, Uster 2:21.12,3 (391) 3. Schultheiss Karen, 1986, Neuenegg 2:21.18,1 (384)
--- TC Experience Short Hommes Overall 220 classés PDF 1. Grandjean Antoine, 1995, Bottens 1:05.45,9 (1229) 2. Morel Philip, 1979, Echandens-Denges 1:06.01,4 (1230) 3. Hermand Dennis, 1998, F-Massongy 1:07.17,3 (1160)
--- TC Experience Short Femmes Overall 101 classées PDF 1. Petitgirard Marlene, 1988, F-Les Grangettes 1:14.33,4 (1404) 2. Soto Diana, 1988, Payerne 1:14.40,1 (1362) 3. Julmy Emilie, 1998, Marly 1:15.09,1 (1355)

Top Pro + Junior League Jun-M Junior League Hommes 15 classés PDF 1. Fluri Maxime, 1999, Aigle 1:03.08,2 (15) 2. Westermann Simon, 1998, Winterthur 1:04.14,7 (16) 3. Ziegler Michael, 1998, Balgach 1:04.35,3 (17)
Jun-F Junior League Femmes 13 classées PDF 1. Weber Jasmin, 1998, Hinwil 1:10.30,7 (44) 2. Duvoisin Loanne, 1998, Les Geneveys-sur-Coffrane 1:14.29,8 (45) 3. Fritzsche Alice, 1998, Riazzino 1:15.31,1 (46)

Top Youth League YLM17 Youth League 16-17 Hommes 23 classés PDF 1. Lehnen Linus, 2000, D-Grünkraut 1:06.52,0 (94) 2. Séchaud Ludovic, 2000, Bussigny 1:07.09,5 (65) 3. Triponez Loïc, 2001, Bassins 1:07.42,1 (68)
YLF17 Youth League 16-17 Femmes 13 classées PDF 1. Weber Anja, 2001, Hinwil 1:13.18,1 (100) 2. Gmür Nora, 2001, Schöftland 1:14.05,8 (101) 3. Botti Rachele, 2000, Canobbio 1:15.02,2 (103)

Top TC Competition Olympic Distance OM TC Competition Olympic Hommes CA 18 41 classés PDF 1. Sackmann Julian, 1997, Winterthur 1:59.48,7 (238) 2. Glardon Leandro, 1992, Bulle 1:59.56,5 (210) 3. Pilat Alexandre, 1989, Pully 2:02.29,8 (209)
OMAG1 TC Competition Olympic Hommes CA 35 33 classés PDF 1. Perez De La Sota Gabriel, 1980, Männedorf 2:01.09,7 (189) 2. Holland David, 1977, Giez 2:10.48,1 (212) 3. Bellia Marcel, 1981, Boswil 2:14.47,8 (222)
OMAG2 TC Competition Olympic Hommes CA 45 31 classés PDF 1. Invernizzi Bruno, 1971, Quartino 2:00.32,5 (320) 2. Behar Gregory, 1969, Lutry 2:04.12,0 (341) 3. Meylan Martial, 1969, Cheseaux-Noréaz 2:14.39,8 (312)
OMAG3 TC Competition Olympic Hommes CA 55 5 classés PDF 1. Leimer Hervé, 1960, Chamblon 2:20.51,6 (349) 2. Diener Martin, 1960, Lausanne 2:24.13,5 (319) 3. Lueke Michael, 1962, La Tour-de-Trême 2:27.29,8 (337)
OMAG4 TC Competition Olympic Hommes CA 65 1 classé PDF 1. Durussel Raymond, 1948, Ballaigues 3:36.50,6 (315)
OF TC Competition Olympic Femmes CA 18 12 classées PDF 1. Miglar Lina, 1988, Wallisellen 2:18.14,2 (372) 2. Kuhn Selina, 1996, Uster 2:21.12,3 (391) 3. Schultheiss Karen, 1986, Neuenegg 2:21.18,1 (384)
OFAG1 TC Competition Olympic Femmes CA 35 5 classées PDF 1. Solorzano Mariana, 1977, Corseaux 2:22.40,1 (387) 2. Bonnaud Delphine, 1977, F-Labergement Ste Marie 2:25.13,7 (370) 3. Pedace Magda, 1973, Crassier 2:41.29,2 (373)
OFAG2 TC Competition Olympic Femmes CA 45 7 classées PDF 1. Grandjean Priska, 1965, Bottens 2:30.41,0 (386) 2. Kappeler Fromentin Corinne, 1970, Prangins 2:31.47,9 (377) 3. Cohen-Cols Vinciane, 1964, Savagnier 2:35.36,7 (376)
OFAG3 TC Competition Olympic Femmes CA 55 1 classée PDF 1. Gambaro Irene, 1955, Zürich 2:38.58,5 (369)

Top TC Experience Short Distance SM TC Experience Short Hommes CA 18-34 78 classés PDF 1. Grandjean Antoine, 1995, Bottens 1:05.45,9 (1229) 2. Hermand Dennis, 1998, F-Massongy 1:07.17,3 (1160) 3. Pfister Mario, 1997, Yverdon-les-Bains 1:07.30,2 (1157)
SMAG1 TC Experience Short Hommes CA 35-44 77 classés PDF 1. Morel Philip, 1979, Echandens-Denges 1:06.01,4 (1230) 2. Flück Maik, 1980, Bettlach 1:07.51,1 (1211) 3. Monnier-Benoit Sylvain, 1977, F-Malbuisson 1:07.59,0 (1219)
SMAG2 TC Experience Short Hommes CA 45-54 49 classés PDF 1. Rod Patrick, 1972, F-Cernex 1:08.31,9 (1275) 2. Schnegg Serge, 1965, Yvonand 1:12.13,1 (1302) 3. De Watteville Christian, 1971, St-Martin FR 1:13.33,2 (1263)
SMAG3 TC Experience Short Hommes CA 55-64 11 classés PDF 1. Coi Giuseppe, 1962, Urtenen-Schönbühl 1:17.07,6 (1304) 2. Duclaux Michel, 1961, F-Gaillard 1:18.56,1 (1279) 3. Malek-Madani Cyrus, 1957, Bern 1:20.18,6 (1276)
SMAG4 TC Experience Short Hommes CA 65+ 3 classés PDF 1. Neplaz Patrick, 1952, F-Annemasse 1:21.25,6 (1315) 2. Zäch Pierre, 1950, Cartigny 1:35.57,4 (1251) 3. Rizzato Daniel, 1948, Genève 1:39.26,9 (1271)
SJM16 TC ExperienceShort Jeunesse Hommes 2 classés PDF 1. Rod Loïc, 2001, F-Cernex 1:10.37,2 (1119) 2. Brand Louis, 2000, Chêne-Pâquier 1:22.00,4 (1179)
SF TC Experience Short Femmes CA 18-34 57 classées PDF 1. Petitgirard Marlene, 1988, F-Les Grangettes 1:14.33,4 (1404) 2. Soto Diana, 1988, Payerne 1:14.40,1 (1362) 3. Julmy Emilie, 1998, Marly 1:15.09,1 (1355)
SFAG1 TC Experience Short Femmes CA 35-44 23 classées PDF 1. Kneubuhler Ines, 1975, Prangins 1:17.37,9 (1419) 2. Perrot Carole, 1979, Prêles 1:20.28,7 (1356) 3. Peier Franziska, 1980, Granges (Veveyse) 1:21.42,4 (1336)
SFAG2 TC Experience Short Femmes CA 45-54 13 classées PDF 1. Pyrlik Marion, 1967, Pully 1:19.57,6 (1414) 2. Haefliger Dupertuis Myriam, 1972, Massonnens 1:22.26,7 (1342) 3. Jotterand Myriam, 1970, Champagne 1:26.06,7 (1335)
SFAG3 TC Experience Short Femmes CA 55-64 6 classées PDF 1. Chiffelle Sonia, 1959, Les Geneveys-sur-Coffrane 1:34.53,4 (1431) 2. Chiffelle Marianne, 1961, Yverdon-les-Bains 1:36.05,8 (2426) 3. Guignard Francine, 1959, Suscévaz 1:37.12,4 (1393)
SJF16 TC ExperienceShort Jeunesse Femmes 2 classées PDF 1. Joliquin Coralie, 2001, Combremont-le-Grand 1:32.18,3 (1380) 2. Cotting Johana, 2001, Le Mouret 1:37.47,4 (2445)

Top TC Team Olympic Distance OR-H TC Team Olympic Relais Hommes 7 classés PDF 1. Te retourne pas, j'arrive 1:57.23,0 (132) 2. Triplet 2:07.23,7 (141) 3. Pro Team 2:12.13,5 (139)
OR-F TC Team Olympic Relais Femmes 5 classés PDF 1. Tri Team Vallée Joux 2:10.18,8 (140) 2. Tryverdon 2:24.03,4 (133) 3. EstaBroye femme 1 2:42.07,6 (121)
OR-M TC Team Olympic Relais Mixte 5 classés PDF 1. TRYVERDON 2:05.19,1 (135) 2. Les Dzodzets 2:11.33,4 (136) 3. Team Cervelat 2:28.44,6 (124)
OR-E TC Team Olympic Relais Entreprise 4 classés PDF 1. VO2 Sport 2:04.39,3 (129) 2. Pôle emploi Pontarlier 2:22.40,3 (134) 3. Atelier Design Floral 2:24.19,4 (126)

Top TC Team Short Distance SR-H TC Team Short Relais Hommes 10 classés PDF 1. www.trilogiesport.com 1:00.43,4 (1035) 2. KIRI-JAUNE 1:01.58,7 (1019) 3. Los Pingus 1:08.27,3 (1028)
SR-F TC Team Short Relais Femmes 5 classés PDF 1. Les smoothies 1:10.14,0 (1025) 2. Tschümpy Sisters 1:24.24,0 (1034) 3. Tribu Denervaud EMB 1:31.35,5 (1020)
SR-M TC Team Short Relais Mixte 16 classés PDF 1. TriteamPully / Bvsportenergie 1:05.54,5 (1042) 2. En roue libre 1:10.09,0 (1026) 3. Ariane 1:11.08,5 (1007)
SR-E TC Team Short Relais Entreprise 9 classés PDF 1. VILLVERT SA 1 1:05.03,3 (1004) 2. Pro Sport Yverdon 1:06.26,0 (1038) 3. Team Dany SA 1:14.17,8 (1030)

Top TRI School 14-15 JM14 TC School Garçons 14-15 22 classés PDF 1. Harnischberg Théo, 2002, Yverdon-les-Bains 43.38,2 (2353) 2. Sauser Martin, 2002, Leysin 43.43,2 (2355) 3. Luberti Luca, 2002, Crassier 44.58,9 (2366)
JF14 TC School Filles 14-15 9 classées PDF 1. Abegg Kristin, 2002, Volketswil 46.32,2 (2359) 2. Possberg Vanessa, 2003, Fehraltorf 47.59,3 (2368) 3. Beti Rebecca, 2002, Russin 50.35,0 (2379)

Top TRI School 10-13 EM12 TC School Garçons 12-13 17 classés PDF 1. Milz Julien, 2004, Corcelles NE 17.10,4 (2422) 2. Schmitt Sam, 2005, Chézard-St-Martin 19.03,7 (2429) 3. Betschen Matias, 2004, Montmollin 19.10,7 (2416)
EM10 TC School Garçons 10-11 14 classés PDF 1. Leimer Elias, 2006, Chamblon 19.21,0 (2411) 2. Bialon Nicolas, 2006, Montalchez 20.55,6 (2400) 3. Frechet Virgil, 2006, F-Annemasse 22.17,9 (2427)
EF12 TC School Filles 12-13 10 classées PDF 1. Beti Laura, 2004, Russin 19.07,9 (2415) 2. Beti Alexia, 2004, Russin 19.08,6 (2425) 3. Chiffelle Inès, 2004, Lignières 19.17,8 (2419)
EF10 TC School Filles 10-11 11 classées PDF 1. Gorka Amélie, 2006, Les Monts-de-Corsier 19.58,3 (2392) 2. Scurti Anja, 2007, Dombresson 21.46,7 (2402) 3. Triponez Maëline, 2006, Bassins 21.46,8 (2396)

Chronométrage officiel et informatique par DATASPORT, CH-Gerlafingen www.datasport.com pour classements, inscriptions en ligne et informations

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.