DS live
Datasport live:
to see all results live click here


Stralugano, Lugano 2013

Stralugano, Lugano 2013 - classifiche

Classifiche Handbike

classifiche assolute 30 km Panoramic 30 km Staffetta 10 km City Kids classifiche squadre

classifiche in ordine alfabetico A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
classifiche in ordine di nazioni/località A B C D E F G H I K L M N O P Q R S T U V W Z altre nazioni: A D ERI ETH F FL GB I KEN MAR RSA S SLO TUR USA
Svizzera - cantoni AG AR BE BL BS FR GE GL GR LU NE NW SG SO SZ TG TI UR VD VS ZG ZH Italia - regioni BAS CAL CAM EMR FVG LAZ LIG LOM MAR PMN PUG SAR SIC TAA TOS UMB VAO VEN Italia - province AL AN AO AR AT AV BG BI BL BO BS BT BZ CL CN CO CR CS FE FI FR GE GO IM LC LI LO MB MI MN MO MS MT NA NO PC PG PN PR PT PV RC RE RI RM RN SO SS SV TO TV UD VA VB VC VE VI VR
Top classifiche assolute --- Overall 30km Uomini 935 classificati PDF
1. Abraham Tadesse, 1982, Eritrea 1:30.04,4 (3002) 2. Yano Abraham Kipkemoi, 1990, Kenya 1:31.03,5 (3027) 3. Mwangi Joel Main, 1985, Kenya 1:31.24,0 (3017)
--- Overall 30km Donne 188 classificate PDF 1. Sang Chelangat, 1989, Kenya 1:51.39,0 (3012) 2. Jepkurgat Hellen, 1989, Kenya 1:51.47,4 (3033) 3. Koech Nancy Jebet, 1986, Kenya 1:52.04,7 (3013)
--- 30km Staffetta Overall 35 classificati PDF 1. Turati Silvano, 1972, Stabio 1:49.25,3 (5002) 2. Tavernini Enzo, 1961, I-Brezzo di Bedero (VA) 1:54.20,1 (5011) 3. Proverbio Ezio, 1976, I-San Vittore Olona (MI) 1:59.15,7 (5004)
--- Overall 10km Uomini 1229 classificati PDF 1. Cuneaz Renè, 1988, Italia 31.04,0 (1006) 2. Fournier Pierre, 1985, Ste-Croix 31.52,2 (2892) 3. Nembrini Nicola, 1994, I-Trescore Balneario (BG) 33.02,4 (1023)
--- Overall 10km Donne 542 classificate PDF 1. Bragagnolo Jeannette, 1971, S. Antonino 36.56,6 (1051) 2. Falconi Manuela, 1975, Biasca 37.08,0 (2904) 3. Vassalli-Rossi Rosalba, 1982, S. Antonino 37.39,7 (1057)

Top 30 km Panoramic 30-U20 30km Uomini U20 4 classificati PDF 1. Delorenzi Roberto, 1997, Sigirino 1:57.03,3 (3080) 2. Perrone Erik, 1996, Vernate 2:17.32,3 (3624) 3. Sampietro Roberto, 1995, I-Bellagio (CO) 2:25.31,5 (4155)
30-M20 30km Uomini M20 253 classificati PDF 1. Abraham Tadesse, 1982, Eritrea 1:30.04,4 (3002) 2. Yano Abraham Kipkemoi, 1990, Kenya 1:31.03,5 (3027) 3. Mwangi Joel Main, 1985, Kenya 1:31.24,0 (3017)
30-M40 30km Uomini M40 443 classificati PDF 1. Calcaterra Giorgio, 1972, Italia 1:49.17,3 (3003) 2. Ruggiero Andrea, 1972, I-Garlate (LC) 1:51.20,7 (3049) 3. Saba Michele, 1972, I-Charvensod (AO) 1:52.03,2 (3050)
30-M50 30km Uomini M50 201 classificati PDF 1. Doninelli Danilo, 1962, Grand-Lancy 1:54.56,1 (3054) 2. Razionale Pasquale, 1959, I-Rho (MI) 1:55.33,7 (3088) 3. Lunini Adriano, 1962, I-Milano (MI) 2:02.41,0 (3109)
30-M60 30km Uomini M60 34 classificati PDF 1. Scheps Alfio, 1952, Geroldswil 2:13.33,9 (3182) 2. Curletto Roberto, 1947, I-Saltrio (VA) 2:16.29,9 (3187) 3. Merazzi Gianni, 1953, I-Lucino (CO) 2:21.21,8 (3280)
30-W 30km Donne Attive 64 classificate PDF 1. Sang Chelangat, 1989, Kenya 1:51.39,0 (3012) 2. Jepkurgat Hellen, 1989, Kenya 1:51.47,4 (3033) 3. Koech Nancy Jebet, 1986, Kenya 1:52.04,7 (3013)
30-W40 30km Donne W40 94 classificate PDF 1. Gelsomino Claudia, 1969, I-Boffalora Sopra Ticino (MI) 1:57.52,9 (3016) 2. Giarda Loretta, 1973, I-Gambolò (PV) 2:03.55,8 (3010) 3. Di Gregorio Lorenza, 1969, I-Germignaga (VA) 2:09.48,1 (4215)
30-W50 30km Donne W50 30 classificate PDF 1. Bonetti Claudia, 1961, I-Lodi (LO) 2:22.30,3 (3457) 2. Boillat Kireev Véronique, 1962, Echandens 2:33.58,8 (3428) 3. Pasa Liuba, 1960, I-Genova (GE) 2:36.04,0 (3534)

Top 30 km Staffetta S-Men 30km Staffetta maschile 12 classificati PDF 1. Turati Silvano, 1972, Stabio 1:49.25,3 (5002) 2. Proverbio Ezio, 1976, I-San Vittore Olona (MI) 1:59.15,7 (5004) 3. Zappa Gabriele, 1979, I-Lipomo (CO) 2:05.37,8 (5003)
S-Mix 30km Staffetta mista 9 classificati PDF 1. Schilling-Bösch Saskia, 1980, Gattikon 2:06.30,7 (5029) 2. Schaer Davide, 1979, Giubiasco 2:09.32,2 (5034) 3. Colombo Federico, 1983, I-Capiago Intimiano (CO) 2:12.31,0 (5010)
S-Women 30km Staffetta femminile 7 classificati PDF 1. Gloor Cosette, 1955, Payerne 2:08.43,4 (5006) 2. Tomasini Francesca, 1974, Ponte Capriasca 2:22.50,3 (5040) 3. Gloor Cosette, 1955, Payerne 2:27.23,6 (5009)
S-Comp 30km Staffetta aziende 7 classificati PDF 1. Tavernini Enzo, 1961, I-Brezzo di Bedero (VA) 1:54.20,1 (5011) 2. Conte Matteo, ????, I-Seregno (MB) 2:05.53,6 (5015) 3. Rocchetta Giuliano, 1988, Pazzallo 2:14.02,4 (5042)

Top 10 km City 10-U20M 10km Uomini U20 38 classificati PDF 1. Nembrini Nicola, 1994, I-Trescore Balneario (BG) 33.02,4 (1023) 2. Cresta Gabriele, 1997, Breganzona 37.34,7 (2686) 3. Crotta Giorgio, 1994, Tesserete 40.00,9 (1206)
10-M20 10km Uomini M20 500 classificati PDF 1. Cuneaz Renè, 1988, Italia 31.04,0 (1006) 2. Fournier Pierre, 1985, Ste-Croix 31.52,2 (2892) 3. Nogara Stefano, 1979, I-Grandola Ed Uniti (CO) 33.59,2 (1031)
10-M40 10km Uomini M40 454 classificati PDF 1. Invernizzi Bruno, 1971, Quartino 33.18,1 (1004) 2. Gervasini Rossano, 1968, I-Dongo (CO) 33.47,9 (1024) 3. Gilardi Alessandro, 1972, I-Cremia (CO) 34.09,7 (1022)
10-M50 10km Uomini M50 171 classificati PDF 1. Verdone Mauro, 1963, Locarno 36.24,3 (1030) 2. Eble Roland, 1959, Cadro 36.34,3 (1047) 3. Da Costa Manuel, 1958, I-Sozzago (NO) 37.07,8 (1033)
10-M60 10km Uomini M60 66 classificati PDF 1. Moghini Fabrizio, 1953, Comano 37.09,3 (2999) 2. Leoni Alfonso, 1949, I-Bedero Valcuvia (VA) 39.15,2 (1175) 3. Maffongelli Mario, 1951, Stabio 41.37,4 (3136)
10-W 10km Donne Attive 297 classificate PDF 1. Falconi Manuela, 1975, Biasca 37.08,0 (2904) 2. Vassalli-Rossi Rosalba, 1982, S. Antonino 37.39,7 (1057) 3. Meghersa Gadisie, 1992, Etiopia 38.17,7 (1007)
10-W40 10km Donne W40 184 classificate PDF 1. Bragagnolo Jeannette, 1971, S. Antonino 36.56,6 (1051) 2. Blanke Claudia, 1972, Bergdietikon 38.58,1 (1064) 3. Rossi Loredana, 1972, Sementina 40.42,6 (1220)
10-W50 10km Donne W50 61 classificate PDF 1. Fustella Elena, 1961, I-Valgreghentino (LC) 40.27,2 (1132) 2. Juvet Isabelle, 1957, Winterthur 45.39,0 (1475) 3. Dattrino Kordula, 1959, Gorduno 46.24,8 (1398)

Top Kids K-M16 Kids Ragazzi U16 4 classificati PDF 1. Fumagalli Mattia, 1999, Castione 7.19,7 (924) 2. Thoma Kevin, 1999, Einsiedeln 8.13,8 (922) 3. Keller Marco, 1998, Grono 9.30,1 (925)
K-M14 Kids Ragazzi U14 15 classificati PDF 1. Günter Jonas, 2000, Einigen 7.14,6 (720) 2. Bertoli Francesco, 2000, Stabio 7.51,8 (745) 3. Cremona Gianluca, 2001, Arosio 7.58,8 (741)
K-M12 Kids Ragazzi U12 18 classificati PDF 1. Günter Cyril, 2002, Einigen 5.09,0 (523) 2. Kick Leandro, 2003, Breganzona 5.27,7 (544) 3. Walser Fabiano, 2003, Melano 5.31,2 (543)
K-M10 Kids Ragazzi U10 33 classificati PDF 1. Günter Gael, 2004, Einigen 2.24,7 (325) 2. Scilacci Nadir, 2004, Svizzera 2.27,2 (352) 3. Amherd Ivan, 2004, Gamsen 2.28,3 (302)
K-M08 Kids Bambini U8 67 classificati PDF 1. Amherd Pascal, 2007, Gamsen 2.44,5 (102) 2. De Marco Gioele, 2006, Bedano 2.48,8 (121) 3. Perosa Loris, 2006, Arbedo 2.51,6 (146)
K-F16 Kids Ragazze U16 4 classificate PDF 1. Conforto Galli Cecilia, 1999, Viganello 7.51,6 (902) 2. Cremona Chiara, 1999, Arosio 9.40,6 (926) 3. Ivanova Mariya, 1999, Viganello 10.15,7 (927)
K-F14 Kids Ragazze U14 10 classificate PDF 1. Tedeschi Tessa, 2001, Lumino 7.59,1 (740) 2. Lengen Lynn, 2001, Glis 7.59,3 (723) 3. Keller Michela, 2000, Grono 8.09,9 (738)
K-F12 Kids Ragazze U12 36 classificate PDF 1. Martinelli Letizia, 2003, Lugaggia 5.21,3 (531) 2. Merlani Giorgia, 2002, Dino 5.28,7 (547) 3. Silva Janet, 2002, Rivera 5.31,7 (565)
K-F10 Kids Ragazze U10 26 classificate PDF 1. Brun Ilaria, 2004, Grosswangen 2.34,3 (310) 2. Maggetti Cristina, 2004, Verscio 2.38,1 (337) 3. Broggini Sara, 2005, Muzzano 2.51,5 (309)
K-F08 Kids Bambine U8 52 classificate PDF 1. Muzina Neja, 2006, SLO-Pobegi-Capodistria 2.46,3 (233) 2. Iseli Rawa, 2006, Schüpfen 2.46,7 (225) 3. Sarbach Alessandra, 2006, Termen 3.06,1 (242)

Top classifiche squadre --- 10km squadre 13 classificato PDF
Cronometraggio ufficiale e informatica DATASPORT, CH-Gerlafingen www.datasport.com per classifiche, iscrizioni online e informazioni

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.