(3) Inferno Team Trophy - Open

Mystery Inferno Triathlon + Halbmarathon - (3) Inferno Team Trophy - Open

  Rang Team                                     Ort                         Zeit   Rückstand    Stnr   ¦          Swim ¦         Bike ¦          MTB ¦          Run ¦
       Swim               RoadBike           MTB                Run                
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Thömus Racing Team                       Aarberg                6:46.44,4       -----   (706)   ¦    43.01    4.¦ 3:23.58   11.¦ 1:23.20    1.¦ 1:16.23    4.¦
       Haas Karin         Roschi Michael     Droz Philippe      Jaberg Patrick                         ¦               ¦ 4:07.00    2.¦ 5:30.20    1.¦ 6:46.44    1.¦
    2. Eitzinger Bike Holiday                   Utzenstorf             6:51.36,3      4.51,9   (748)   ¦    41.21    2.¦ 3:29.37   16.¦ 1:26.33    3.¦ 1:14.03    2.¦
       Zahnd Nicole       Wirtz Oliver       Knecht Thomas      Gerber Beat                            ¦               ¦ 4:10.59    7.¦ 5:37.32    3.¦ 6:51.36    2.¦
    3. www.bikeholiday.net                      Goldiwil (Thun)        6:54.49,5      8.05,1   (501)   ¦    42.42    3.¦ 3:24.53   14.¦ 1:28.39    5.¦ 1:18.33   11.¦
       Schneider Natalie  Brunner Jogi       Reichlin Lars      Ringgenberg Roland                     ¦               ¦ 4:07.36    3.¦ 5:36.16    2.¦ 6:54.49    3.¦
    4. No Worries                               Bern                   7:05.07,6     18.23,2   (633)   ¦    50.03   24.¦ 3:23.59   12.¦ 1:33.03   16.¦ 1:18.02    7.¦
       Lüthi Marlen       van den Berg Jürge Iseppi Adriano     Haldemann Kurt                         ¦               ¦ 4:14.02   10.¦ 5:47.05    9.¦ 7:05.07    4.¦
    5. www.absolutbike.ch                       Goldiwil (Thun)        7:08.35,1     21.50,7   (745)   ¦    52.40   47.¦ 3:17.53    1.¦ 1:28.58    6.¦ 1:29.03   39.¦
       Aeschbacher Reto   Scheidegger Manuel Näf Stefan         Zellweger Agnes                        ¦               ¦ 4:10.33    5.¦ 5:39.32    5.¦ 7:08.35    5.¦
    6. Team Yeti Ullmann                        Schaffhausen           7:10.10,0     23.25,6   (695)   ¦    58.00   92.¦ 3:31.52   21.¦ 1:29.20    7.¦ 1:10.57    1.¦
       von Mandach Annett Mäder Gilbert      Stamm Michael      Berglas Daniel                         ¦               ¦ 4:29.52   25.¦ 5:59.12   14.¦ 7:10.10    6.¦
    7. Mountain-Bike.ch                         Tschingel              7:10.27,6     23.43,2   (626)   ¦    55.51   77.¦ 3:18.59    4.¦ 1:32.18   13.¦ 1:23.19   23.¦
       Brüllhart Anita    Gruber Simon       Saurer Lorenz      von Allmen Roland                      ¦               ¦ 4:14.50   11.¦ 5:47.08   10.¦ 7:10.27    7.¦
    8. Saurer-Versicherung.ch                   Tschingel              7:11.38,2     24.53,8   (658)   ¦    48.54   21.¦ 3:22.33    9.¦ 1:26.59    4.¦ 1:33.11   63.¦
       Däpp Pascal        von Gunten Beat    von Gunten Bruno   Bühler Margrit                         ¦               ¦ 4:11.27    8.¦ 5:38.26    4.¦ 7:11.38    8.¦
    9. Veloschöpfli Moon Safari                 Scharnachtal           7:15.53,9     29.09,5   (723)   ¦    48.42   18.¦ 3:22.14    8.¦ 1:32.30   15.¦ 1:32.27   58.¦
       Brand Stefan       von Känel Erich    Kropf Bruno        Etter Petra                            ¦               ¦ 4:10.56    6.¦ 5:43.26    6.¦ 7:15.53    9.¦
   10. Bodensee power Team                      Berg TG                7:18.55,9     32.11,5   (519)   ¦    51.34   34.¦ 3:18.05    3.¦ 1:44.38   37.¦ 1:24.37   26.¦
       Osterwalder Miryan Deucher André      Vogel Felix        Zender Felix                           ¦               ¦ 4:09.40    4.¦ 5:54.18   12.¦ 7:18.55   10.¦
   11. TRC-Cream Team                           Spiez                  7:19.22,6     32.38,2   (680)   ¦    56.45   85.¦ 3:30.27   19.¦ 1:33.37   18.¦ 1:18.32   10.¦
       Aeschlimann Karin  Peter Thomas       Zurbrügg Stefan    Spielmann Stefan                       ¦               ¦ 4:27.12   21.¦ 6:00.50   18.¦ 7:19.22   11.¦
   12. Athleticum Team Heimberg                 Thun                   7:19.37,1     32.52,7   (511)   ¦    46.20    7.¦ 3:30.00   18.¦ 1:29.33    9.¦ 1:33.42   68.¦
       Moosmann Barbara   Trachsel Heinz     Gerber Hansjürg    Tissot Karim                           ¦               ¦ 4:16.21   14.¦ 5:45.54    7.¦ 7:19.37   12.¦
   13. Wenger Fenster                           Adelboden              7:23.25,4     36.41,0   (726)   ¦  1:05.16  154.¦ 3:20.26    6.¦ 1:38.38   25.¦ 1:19.04   12.¦
       Reichen Claudia    Wenger Christoph   Schär Michel       Seiler Marcel                          ¦               ¦ 4:25.43   19.¦ 6:04.21   20.¦ 7:23.25   13.¦
   14. Kleeblatt                                Bern                   7:24.18,8     37.34,4   (603)   ¦    51.40   36.¦ 3:28.19   15.¦ 1:46.35   48.¦ 1:17.43    5.¦
       Leuthold Monique   Ness Remo          Bischoffberger Luk Salzmann Roland                        ¦               ¦ 4:20.00   16.¦ 6:06.35   21.¦ 7:24.18   14.¦
   15. BEKB Ja gärn                             Hilterfingen           7:25.49,1     39.04,7   (512)   ¦    49.04   22.¦ 3:24.41   13.¦ 1:53.43   80.¦ 1:18.20    9.¦
       Graber Diane       Strahm Christoph   Wyss Beat          Seiler Christoph                       ¦               ¦ 4:13.45    9.¦ 6:07.29   23.¦ 7:25.49   15.¦
   16. LSV Uetendorf Top-Speed                  Thun                   7:26.06,8     39.22,4   (606)   ¦    53.20   56.¦ 3:22.12    7.¦ 1:44.39   38.¦ 1:25.54   29.¦
       Wüthrich Nathalie  Gerber Matthias    Huber Fritz        Burkhalter Laurent                     ¦               ¦ 4:15.32   13.¦ 6:00.12   16.¦ 7:26.06   16.¦
   17. Team Oberwallis                          Bitsch                 7:27.32,8     40.48,4   (690)   ¦    55.59   79.¦ 3:18.59    5.¦ 1:45.21   43.¦ 1:27.12   31.¦
       Schnydrig Tony     Rüttimann Stefan   Kummer Wolfgang    Volken Marianne                        ¦               ¦ 4:14.58   12.¦ 6:00.20   17.¦ 7:27.32   17.¦
   18. Crazy Velo Shop Team 2                   Linden                 7:28.49,8     42.05,4   (538)   ¦    53.04   54.¦ 3:39.03   32.¦ 1:35.38   21.¦ 1:21.02   16.¦
       Wegmüller Martin   Gehrig Helene      Steiner Adolf      Eicher Bernhard                        ¦               ¦ 4:32.08   30.¦ 6:07.46   24.¦ 7:28.49   18.¦
   19. Team Work                                Wolfhausen             7:31.14,3     44.29,9   (694)   ¦    54.11   63.¦ 3:31.19   20.¦ 1:33.27   17.¦ 1:32.15   56.¦
       Bard Irina         Leeman Heinz       Furrer Christian   Weber Andre                            ¦               ¦ 4:25.31   18.¦ 5:58.59   13.¦ 7:31.14   19.¦
   20. Team Wildstrubel                         Krattigen              7:31.41,1     44.56,7   (693)   ¦    52.37   46.¦ 3:39.25   33.¦ 1:35.19   20.¦ 1:24.18   25.¦
       Studer Fränzi      Luginbühl Ueli     Brügger Adrian     Jenzer Stefan                          ¦               ¦ 4:32.03   29.¦ 6:07.23   22.¦ 7:31.41   20.¦
   21. www.melken.ch                            Koppigen               7:34.29,8     47.45,4   (746)   ¦    52.35   45.¦ 3:29.53   17.¦ 1:37.17   23.¦ 1:34.43   73.¦
       Rufer Claudia      Schneeberger Reto  Amstad Beat        Luder Bigi                             ¦               ¦ 4:22.28   17.¦ 5:59.46   15.¦ 7:34.29   21.¦
   22. NMS Bern mit Raiffeisen I                Köniz                  7:36.53,5     50.09,1   (629)   ¦    55.08   72.¦ 3:22.33   10.¦ 1:29.22    8.¦ 1:49.50  176.¦
       Koradi Olivia      Schmutz Adrian     Meyer Florian      Bigler Mathias                         ¦               ¦ 4:17.41   15.¦ 5:47.03    8.¦ 7:36.53   22.¦
   23. Eitzinger.ch                             Münchenbuchsee         7:37.39,8     50.55,4   (710)   ¦    46.50    9.¦ 3:53.25   70.¦ 1:39.31   26.¦ 1:17.52    6.¦
       Demmer Séverine    Sterren Pascal     Nyfeler Sämi       Kienle Ralph                           ¦               ¦ 4:40.15   42.¦ 6:19.47   30.¦ 7:37.39   23.¦
   24. Crazy Velo Shop Team 1                   Kirchdorf BE           7:40.05,8     53.21,4   (537)   ¦    51.37   35.¦ 3:51.07   63.¦ 1:32.10   12.¦ 1:25.10   28.¦
       Schenk Franziska   Marti Hansjürg     Dähler Andreas     Hadorn Thomas                          ¦               ¦ 4:42.44   53.¦ 6:14.55   28.¦ 7:40.05   24.¦
   25. Tosalli Sports Colombier                 Yvonand                7:40.22,7     53.38,3   (750)   ¦    48.40   17.¦ 3:37.22   28.¦ 1:59.18  117.¦ 1:15.00    3.¦
       Müller Chantal     Guggisberg Pierre- Ruedin Philippe    Fournier Pierre                        ¦               ¦ 4:26.03   20.¦ 6:25.22   36.¦ 7:40.22   25.¦
   26. Moonracers                               Goldiwil (Thun)        7:40.47,7     54.03,3   (625)   ¦    51.27   31.¦ 3:40.11   35.¦ 1:30.28   10.¦ 1:38.40   92.¦
       Lüthi Simone       Peter Matthias     Barben Patric      Graf Richard                           ¦               ¦ 4:31.38   26.¦ 6:02.07   19.¦ 7:40.47   26.¦
   27. go4it                                    Bern                   7:41.13,4     54.29,0   (739)   ¦    43.48    6.¦ 3:18.04    2.¦ 1:48.28   57.¦ 1:50.52  184.¦
       Jost Jürg          Stadelmann René    Zahnd Beat         Müller Jenny                           ¦               ¦ 4:01.53    1.¦ 5:50.21   11.¦ 7:41.13   27.¦
   28. Smörebröd                                Spiez                  7:43.01,1     56.16,7   (669)   ¦    54.14   64.¦ 3:35.01   26.¦ 1:45.48   46.¦ 1:27.56   34.¦
       Keller Adriana     Haller Adrian      Kurt Ramon         Steffen Roman                          ¦               ¦ 4:29.15   23.¦ 6:15.04   29.¦ 7:43.01   28.¦
   29. Oberland Express                         Spiez                  7:46.03,2     59.18,8   (637)   ¦    47.05   12.¦ 3:41.04   40.¦ 1:40.16   28.¦ 1:37.36   86.¦
       Zimmermann Linda   Brun Daniel        Beer Andreas       Tal Amir                               ¦               ¦ 4:28.10   22.¦ 6:08.26   25.¦ 7:46.03   29.¦
   30. Zurbrügg Treuhand Aeschi                 Aeschi b. Spiez        7:48.54,8   1:02.10,4   (731)   ¦  1:08.33  173.¦ 3:32.41   22.¦ 1:32.18   14.¦ 1:35.21   78.¦
       Kocher Franziska   Pieren Thomas      Gempeler Christian Zurbrügg Rolf                          ¦               ¦ 4:41.15   48.¦ 6:13.33   27.¦ 7:48.54   30.¦
   31. Sputnik/Simmental                        Oberwil i. S.          7:49.56,1   1:03.11,7   (676)   ¦  1:06.40  164.¦ 3:48.12   54.¦ 1:25.00    2.¦ 1:30.03   48.¦
       Grossenbacher Ilon Heimberg Markus    Heimberg Lukas     Büschlen Ueli                          ¦               ¦ 4:54.52   74.¦ 6:19.52   31.¦ 7:49.56   31.¦
   32. Thömus Veloshop                          Interlaken             7:50.31,6   1:03.47,2   (707)   ¦    43.38    5.¦ 3:54.52   71.¦ 1:42.08   29.¦ 1:29.52   47.¦
       Krüger Nadja       Burkhard Martin    Eymann Urs         Sematter Karl                          ¦               ¦ 4:38.30   38.¦ 6:20.39   32.¦ 7:50.31   32.¦
   33. Perfect Pleasure                         Meilen                 7:50.56,3   1:04.11,9   (640)   ¦  1:01.09  120.¦ 3:41.46   41.¦ 1:47.25   52.¦ 1:20.35   14.¦
       Wolfer Conny       Bützberger Alexand Schenk Dominik     Wolfer Martin                          ¦               ¦ 4:42.55   54.¦ 6:30.20   42.¦ 7:50.56   33.¦
   34. The Thomson Gazz                         Bern                   7:53.00,4   1:06.16,0   (704)   ¦    53.25   58.¦ 3:43.31   45.¦ 1:33.50   19.¦ 1:42.13  127.¦
       Baumgartner Reto   Jaun Patric        Krähenbühl Samuel  Baumgartner Karin                      ¦               ¦ 4:36.56   37.¦ 6:10.47   26.¦ 7:53.00   34.¦
   35. Schneidercom.ch                          Ottenbach              7:54.23,4   1:07.39,0   (661)   ¦    52.43   49.¦ 3:55.57   80.¦ 1:47.38   53.¦ 1:18.04    8.¦
       Bonforte Sioux     Schneider Bernhard Tobler Daniel      Schmid Andreas                         ¦               ¦ 4:48.40   58.¦ 6:36.18   50.¦ 7:54.23   35.¦
   36. Valser-Viva                              Matten b. Interl       7:54.53,2   1:08.08,8   (722)   ¦    52.53   53.¦ 3:38.53   30.¦ 1:54.04   84.¦ 1:29.02   38.¦
       Jost Marc          Spieler Fritz      Neustadt Rita      Rubi Stefan                            ¦               ¦ 4:31.46   27.¦ 6:25.50   37.¦ 7:54.53   36.¦
   37. Springboks                               Krauchthal             7:57.21,7   1:10.37,3   (675)   ¦    50.56   26.¦ 3:48.21   55.¦ 1:57.03  103.¦ 1:21.00   15.¦
       Riesen Pascale     Jenni Manfred      Schneuwly Erich    Rüegg Peter                            ¦               ¦ 4:39.17   39.¦ 6:36.21   51.¦ 7:57.21   37.¦
   38. The 4 Women                              St. Stephan            8:00.38,1   1:13.53,7   (700)   ¦    52.48   52.¦ 3:50.50   62.¦ 1:44.36   36.¦ 1:32.22   57.¦
       Bigler Nadja       Jordi Cécile       Grossglauser Yvonn Furimann Sabine                        ¦               ¦ 4:43.38   55.¦ 6:28.15   40.¦ 8:00.38   38.¦
   39. Säntis Fäger                             Abtwil SG              8:01.18,4   1:14.34,0   (657)   ¦  1:08.39  174.¦ 3:40.08   34.¦ 1:43.06   32.¦ 1:29.23   42.¦
       Falk Christine     Schnellmann Rolf   Stäheli Urs        Enzler Daniel                          ¦               ¦ 4:48.48   60.¦ 6:31.55   45.¦ 8:01.18   39.¦
   40. Tramontane                               Wichtrach              8:03.59,6   1:17.15,2   (713)   ¦    58.38  100.¦ 3:55.32   77.¦ 1:46.37   49.¦ 1:23.11   22.¦
       Steiner Irène      Frey Lukas         Blum Stefan        Schranz Martin                         ¦               ¦ 4:54.11   73.¦ 6:40.48   55.¦ 8:03.59   40.¦
   41. by Schneider Wynigen                     Willadingen            8:04.21,9   1:17.37,5   (734)   ¦    58.57  104.¦ 3:35.11   27.¦ 1:49.24   61.¦ 1:40.48  112.¦
       Friedli Beatrice   Gross Urs          Neuenschwander Pet Kropf Jürg                             ¦               ¦ 4:34.08   32.¦ 6:23.33   35.¦ 8:04.21   41.¦
   42. Bernmobil I                              Münsingen              8:04.55,4   1:18.11,0   (514)   ¦  1:03.38  138.¦ 3:43.54   46.¦ 1:43.33   34.¦ 1:33.49   70.¦
       Vögeli Petra       Walther Manfred    Schüpbach Fritz    Perret André                           ¦               ¦ 4:47.32   57.¦ 6:31.06   43.¦ 8:04.55   42.¦
   43. Power Rangers                            Zürich                 8:07.54,1   1:21.09,7   (644)   ¦    53.26   59.¦ 4:05.39  115.¦ 1:47.21   51.¦ 1:21.26   17.¦
       Pape Fabienne      Maurer Michael     Brunner Christoph  Wetter Kaspar                          ¦               ¦ 4:59.06   80.¦ 6:46.27   60.¦ 8:07.54   43.¦
   44. Amacher 2                                Interlaken             8:09.26,5   1:22.42,1   (509)   ¦  1:01.50  128.¦ 3:50.06   61.¦ 1:31.29   11.¦ 1:46.00  151.¦
       Dietrich Andrea    Grossenbacher Stef Boss Andi          Abegglen Wädi                          ¦               ¦ 4:51.57   65.¦ 6:23.26   34.¦ 8:09.26   44.¦
   45. Just4Fun                                 Brütten                8:11.07,7   1:24.23,3   (597)   ¦    55.09   73.¦ 3:40.13   36.¦ 1:54.56   89.¦ 1:40.48  111.¦
       Gnos Martina       Harder Hans-Jürg   Derungs Martin     Mischler Christian                     ¦               ¦ 4:35.22   35.¦ 6:30.19   41.¦ 8:11.07   45.¦
   46. O five                                   Grafenried             8:11.26,2   1:24.41,8   (636)   ¦    52.46   51.¦ 3:42.29   42.¦ 1:57.22  105.¦ 1:38.48   94.¦
       Krebs Franziska    Guenter Patrick    Kneubühler Thomas  Tschanz Nina                           ¦               ¦ 4:35.16   33.¦ 6:32.38   48.¦ 8:11.26   46.¦
   47. NMS Bern mit Raiffeisen III              Köniz                  8:11.35,3   1:24.50,9   (631)   ¦    46.56   10.¦ 3:52.32   65.¦ 1:58.23  110.¦ 1:33.42   69.¦
       Schweingruber Mich Fisler Julian      Bachmann Andreas   Etter Andrea                           ¦               ¦ 4:39.28   40.¦ 6:37.52   52.¦ 8:11.35   47.¦
   48. LSV Uetendorf Speed                      Gwatt (Thun)           8:12.02,4   1:25.18,0   (605)   ¦    51.24   30.¦ 3:49.01   58.¦ 1:50.48   68.¦ 1:40.46  110.¦
       Rohrer Thomas      Sigrist Hansruedi  Ringgenberg Fritz  Stucki Fabienne                        ¦               ¦ 4:40.26   43.¦ 6:31.15   44.¦ 8:12.02   48.¦
   49. LSV Uetendorf High-Speed                 Thun                   8:12.45,7   1:26.01,3   (604)   ¦  1:04.23  144.¦ 3:37.32   29.¦ 1:50.37   65.¦ 1:40.13  105.¦
       Hubl Sonja         Schranz Fred       Steuri Reto        Berger Kurt                            ¦               ¦ 4:41.55   52.¦ 6:32.32   47.¦ 8:12.45   49.¦
   50. Team ASIS                                Oberentfelden          8:12.46,8   1:26.02,4   (683)   ¦    58.04   94.¦ 3:34.54   25.¦ 2:20.05  195.¦ 1:19.43   13.¦
       Hofer Sabrina      Schleuniger Ivo    Noser Sabrina      Steiner Armon                          ¦               ¦ 4:32.58   31.¦ 6:53.03   67.¦ 8:12.46   50.¦
   51. Fun Biker Uetendorf                      Uetendorf              8:13.12,6   1:26.28,2   (569)   ¦  1:00.10  117.¦ 3:53.23   69.¦ 1:51.39   71.¦ 1:27.59   35.¦
       Rufener Simone     Hufschmid Markus   Marti Konrad       Scholl Hans                            ¦               ¦ 4:53.33   70.¦ 6:45.13   58.¦ 8:13.12   51.¦
   52. Team Hotel Baumgarten                    Niederhasli            8:14.03,4   1:27.19,0   (686)   ¦  1:00.07  115.¦ 3:40.32   37.¦ 1:51.50   73.¦ 1:41.33  120.¦
       Massow Kathlen     Schäfer Kai        Dienstknecht Thors Schäfer Kurt                           ¦               ¦ 4:40.39   44.¦ 6:32.29   46.¦ 8:14.03   52.¦
   53. Coromalu                                 Schwendibach           8:17.07,4   1:30.23,0   (535)   ¦  1:16.59  223.¦ 3:46.02   50.¦ 1:50.10   64.¦ 1:23.54   24.¦
       Keller Corine      Dähler Roger       Berger Markus      Gafner Lukas                           ¦               ¦ 5:03.02   96.¦ 6:53.12   68.¦ 8:17.07   53.¦
   54. Parmino Racing Team                      Kerns                  8:17.44,2   1:30.59,8   (639)   ¦    56.22   82.¦ 3:33.07   23.¦ 1:53.48   82.¦ 1:54.25  197.¦
       Krummenacher Rene  Christen Daniel    Poletti Martin     Kiser Nicole                           ¦               ¦ 4:29.30   24.¦ 6:23.19   33.¦ 8:17.44   54.¦
   55. Walter Schweiz Team                      Riedholz               8:19.43,6   1:32.59,2   (724)   ¦  1:09.46  180.¦ 3:38.54   31.¦ 1:50.42   66.¦ 1:40.20  106.¦
       Wälchli Beatrice   Moser Markus       Eggler Markus      Boesl Peter                            ¦               ¦ 4:48.41   59.¦ 6:39.23   54.¦ 8:19.43   55.¦
   56. Nitty-gritty                             Thun                   8:20.17,9   1:33.33,5   (632)   ¦    51.16   27.¦ 3:48.31   56.¦ 1:55.33   93.¦ 1:44.56  141.¦
       Messner Nicole     Furrer Markus      Wenger Christoph   Pearson Patrick                        ¦               ¦ 4:39.47   41.¦ 6:35.21   49.¦ 8:20.17   56.¦
   57. z viert geits ringer                     Fahrni b. Thun         8:22.28,5   1:35.44,1   (747)   ¦    58.12   97.¦ 3:33.44   24.¦ 2:06.05  146.¦ 1:44.26  136.¦
       Gyger Peter        Gyger Franz        Keusen Stephan     Gyger Brigitte                         ¦               ¦ 4:31.56   28.¦ 6:38.01   53.¦ 8:22.28   57.¦
   58. weniger isch meh                         Wabern                 8:23.27,6   1:36.43,2   (743)   ¦  1:22.36  234.¦ 3:49.33   60.¦ 1:42.51   31.¦ 1:28.26   37.¦
       Dietrich Yvonne    Dietrich Manuel    Wyss Stefan        Jendly Bruno                           ¦               ¦ 5:12.09  124.¦ 6:55.00   73.¦ 8:23.27   58.¦
   59. CSC Switzerland                          Thun                   8:23.54,6   1:37.10,2   (524)   ¦    56.29   83.¦ 3:44.33   47.¦ 1:45.14   42.¦ 1:57.38  215.¦
       Brunner Ursula     Buser Michael      Jakob Christoph    Grossglauser Alain                     ¦               ¦ 4:41.02   47.¦ 6:26.16   38.¦ 8:23.54   59.¦
   60. Magic                                    Wabern                 8:24.07,2   1:37.22,8   (618)   ¦    54.17   65.¦ 3:41.00   38.¦ 1:51.59   75.¦ 1:56.49  210.¦
       Wyttenbach Daniela Winterberger Andre Lips Ronald        Amsler Ueli                            ¦               ¦ 4:35.18   34.¦ 6:27.17   39.¦ 8:24.07   60.¦
   61. Minus 11                                 Dübendorf              8:24.16,3   1:37.31,9   (624)   ¦  1:11.43  197.¦ 3:41.00   39.¦ 1:49.40   62.¦ 1:41.51  123.¦
       Baumann Yvonne     Sauerwald Karsten  Gerber Daniel      Thoma Stephan                          ¦               ¦ 4:52.44   68.¦ 6:42.24   56.¦ 8:24.16   61.¦
   62. Stoubbach                                Lauterbrunnen          8:25.34,2   1:38.49,8   (678)   ¦    58.10   96.¦ 3:43.22   44.¦ 2:20.53  198.¦ 1:23.07   21.¦
       Bigler Tanja       Stäger Roland      Feuz Peter         Feuz Thomas                            ¦               ¦ 4:41.33   50.¦ 7:02.26   89.¦ 8:25.34   62.¦
   63. Sonderegger Bijouterie                   Zäziwil                8:28.08,5   1:41.24,1   (670)   ¦    49.48   23.¦ 4:06.04  117.¦ 2:10.09  164.¦ 1:22.05   19.¦
       Alder Andrea       Zaugg Hans-Ulrich  Zaugg Fritz        Jost Christian                         ¦               ¦ 4:55.53   75.¦ 7:06.02  106.¦ 8:28.08   63.¦
   64. Bebbisegg                                Basel                  8:29.15,6   1:42.31,2   (513)   ¦    55.39   76.¦ 4:00.39   97.¦ 1:47.47   54.¦ 1:45.09  144.¦
       Jörger Simon       Prevost Gian Andre Zehnder Jonas      Häfelfinger Simone                     ¦               ¦ 4:56.18   76.¦ 6:44.05   57.¦ 8:29.15   64.¦
   65. ETH Anamorphs Revolutaion                Zürich                 8:29.20,6   1:42.36,2   (552)   ¦  1:01.22  125.¦ 3:58.06   90.¦ 2:00.20  121.¦ 1:29.31   46.¦
       Brand Isabelle     Liniger Mark       Gobbin Davide      Vassalli Lorenzo                       ¦               ¦ 4:59.28   82.¦ 6:59.49   80.¦ 8:29.20   65.¦
   66. Team Oberbayern II                       D-Pliening             8:29.26,2   1:42.41,8   (688)   ¦    48.31   15.¦ 4:01.03   99.¦ 1:56.49  102.¦ 1:43.01  131.¦
       Klein Christina    Hollerith Christia Plank Leo          Jacobs Arne                            ¦               ¦ 4:49.35   61.¦ 6:46.24   59.¦ 8:29.26   66.¦
   67. u de glych...                            Uetendorf              8:30.07,4   1:43.23,0   (742)   ¦    59.40  110.¦ 4:01.07  100.¦ 1:54.05   85.¦ 1:35.13   77.¦
       Sommer Brigitte    Appenzeller Reto   Locher Martin      Bratschi Max Arnol                     ¦               ¦ 5:00.48   89.¦ 6:54.53   72.¦ 8:30.07   67.¦
   68. Kentaur                                  Bern                   8:30.13,5   1:43.29,1   (599)   ¦  1:08.41  175.¦ 4:02.32  104.¦ 1:44.57   41.¦ 1:34.01   71.¦
       Lanz Andrea        Bichsel Toni       Tenger Felix       Zürcher Beat                           ¦               ¦ 5:11.14  121.¦ 6:56.12   75.¦ 8:30.13   68.¦
   69. Last Minute Ringgenberg                  Ringgenberg            8:30.14,8   1:43.30,4   (610)   ¦  1:08.31  172.¦ 4:19.09  153.¦ 1:39.58   27.¦ 1:22.35   20.¦
       Hari Monika        Imboden Christian  Wenger Roger       Steiner Reto                           ¦               ¦ 5:27.40  163.¦ 7:07.39  108.¦ 8:30.14   69.¦
   70. Silberhorn-Cracks                        Lauterbrunnen          8:30.23,8   1:43.39,4   (666)   ¦  1:11.36  196.¦ 3:48.44   57.¦ 1:53.08   79.¦ 1:36.54   83.¦
       Widmer Svea        Ritschard Erich    Perrenoud Robert   Wyss Peter                             ¦               ¦ 5:00.20   87.¦ 6:53.29   69.¦ 8:30.23   70.¦
   71. Gagathleten                              Alchenstorf            8:31.56,4   1:45.12,0   (571)   ¦    56.57   86.¦ 4:10.21  133.¦ 1:52.41   78.¦ 1:31.56   55.¦
       Funke Manuela      Studer Jürg        Bernhard Stephan   Bernhard Res                           ¦               ¦ 5:07.18  113.¦ 7:00.00   81.¦ 8:31.56   71.¦
   72. Gambero Blu Steffisburg                  Steffisburg            8:32.36,8   1:45.52,4   (572)   ¦    50.16   25.¦ 4:10.28  135.¦ 2:00.57  123.¦ 1:30.55   50.¦
       Wiedmer Sabrina    Wiedmer Rudolf     Heim Toni          Zeller Walter                          ¦               ¦ 5:00.44   88.¦ 7:01.41   86.¦ 8:32.36   72.¦
   73. Berna-Bären                              Rubigen                8:33.11,9   1:46.27,5   (662)   ¦    57.33   91.¦ 3:56.33   84.¦ 1:53.48   81.¦ 1:45.16  145.¦
       Kolp Brunhilde     Furrer Adrian      Rindisbacher Thoma Brunner Alfred                         ¦               ¦ 4:54.07   72.¦ 6:47.55   62.¦ 8:33.11   73.¦
   74. Meitschibei                              Oberhofen Thun'see     8:33.39,9   1:46.55,5   (622)   ¦    58.17   99.¦ 3:42.38   43.¦ 2:06.07  147.¦ 1:46.37  158.¦
       Brönnimann Christi Bracher Barbara    Gammeter Alexandra Wiedmer Monika                         ¦               ¦ 4:40.55   46.¦ 6:47.02   61.¦ 8:33.39   74.¦
   75. Höbeler                                  Biberist               8:34.01,5   1:47.17,1   (586)   ¦  1:05.19  156.¦ 3:56.13   82.¦ 1:57.47  106.¦ 1:34.41   72.¦
       Muster Janine      Borer Dominik      Borer Daniel       Weber Adrian                           ¦               ¦ 5:01.33   91.¦ 6:59.20   79.¦ 8:34.01   75.¦
   76. Guets us Obwalde                         Sarnen                 8:35.52,9   1:49.08,5   (582)   ¦  1:05.12  151.¦ 3:56.46   85.¦ 1:52.21   77.¦ 1:41.32  119.¦
       Marti Simone       Schmutz Alain      Indergand Urs      Portmann Herbert                       ¦               ¦ 5:01.59   92.¦ 6:54.20   71.¦ 8:35.52   76.¦
   77. LSV Uetendorf-Masters                    Steffisburg            8:36.19,0   1:49.34,6   (607)   ¦  1:07.57  166.¦ 3:58.19   91.¦ 1:55.14   91.¦ 1:34.48   74.¦
       Studer Ursula      Schären Edi        Schneiter Ernst    Steuri Ueli                            ¦               ¦ 5:06.16  107.¦ 7:01.30   84.¦ 8:36.19   77.¦
   78. Ämme-Power                               Walkringen             8:37.26,0   1:50.41,6   (510)   ¦    48.45   19.¦ 4:13.18  139.¦ 1:56.47  101.¦ 1:38.35   91.¦
       Flückiger Marcel   Flückiger André    Schneider Esther   Sommer Lukas                           ¦               ¦ 5:02.03   93.¦ 6:58.50   78.¦ 8:37.26   78.¦
   79. Team fmi Spital Interlaken               Wilderswil             8:37.54,1   1:51.09,7   (696)   ¦  1:01.24  126.¦ 3:55.02   73.¦ 2:06.31  150.¦ 1:34.55   75.¦
       Wiedler Andreas    Fuchs Andreas      Steinmetz Daniela  Guerra Manuel                          ¦               ¦ 4:56.26   77.¦ 7:02.58   92.¦ 8:37.54   79.¦
   80. Bolli Team                               Oftringen              8:38.44,7   1:52.00,3   (520)   ¦    52.44   50.¦ 4:07.16  122.¦ 2:05.09  141.¦ 1:33.34   66.¦
       Eichhorn Birgit    König Franco       Wacker Rudolf      Eggler Jörg                            ¦               ¦ 5:00.01   84.¦ 7:05.10  104.¦ 8:38.44   80.¦
   81. Team Geist                               Oey                    8:39.32,0   1:52.47,6   (684)   ¦  1:19.54  232.¦ 3:55.22   76.¦ 1:48.31   60.¦ 1:35.43   79.¦
       von Deschwanden Da Schneider Daniel   Huber Reto         Graber Chrigel                         ¦               ¦ 5:15.16  136.¦ 7:03.48   97.¦ 8:39.32   81.¦
   82. Alpenregion                              Zürich                 8:40.14,7   1:53.30,3   (508)   ¦    53.23   57.¦ 3:47.55   53.¦ 2:08.19  156.¦ 1:50.35  179.¦
       Liechti Sue        Sidler Christoph   Anderegg Nils      Bachmann Kathrin                       ¦               ¦ 4:41.19   49.¦ 6:49.38   63.¦ 8:40.14   82.¦
   83. Born to be wild                          Herrenschwanden        8:40.49,2   1:54.04,8   (521)   ¦    59.37  109.¦ 3:59.35   94.¦ 1:55.55   97.¦ 1:45.41  148.¦
       Sollberger Michel  Michel-Sollberger  Schneider Roger    Michel René                            ¦               ¦ 4:59.12   81.¦ 6:55.07   74.¦ 8:40.49   83.¦
   84. Juflicheibe                              Oberburg               8:42.01,0   1:55.16,6   (594)   ¦    52.12   40.¦ 4:10.58  137.¦ 1:59.00  114.¦ 1:39.49  103.¦
       Moser Christoph    Kunz Hansueli      Oppliger Ulrich    Moser Barbara                          ¦               ¦ 5:03.11   97.¦ 7:02.11   88.¦ 8:42.01   84.¦
   85. Goetz Team                               Unterseen              8:42.25,3   1:55.40,9   (579)   ¦  1:05.39  158.¦ 4:21.46  164.¦ 1:47.14   50.¦ 1:27.44   33.¦
       Mäder Claudia      Mathys Simon       Wüthrich Markus    Schwander Markus                       ¦               ¦ 5:27.25  162.¦ 7:14.40  116.¦ 8:42.25   85.¦
   86. Spargel Power                            Stans                  8:43.52,5   1:57.08,1   (671)   ¦    52.15   41.¦ 4:04.58  113.¦ 1:55.40   94.¦ 1:50.58  186.¦
       Jund Petra         Odermatt Daniel    Vetter Roger       Liniger Judith                         ¦               ¦ 4:57.13   79.¦ 6:52.53   66.¦ 8:43.52   86.¦
   87. Special Edition                          Steffisburg            8:45.11,4   1:58.27,0   (672)   ¦  1:19.11  228.¦ 3:56.22   83.¦ 1:48.31   59.¦ 1:41.06  113.¦
       Walther Miriam     Schläpfer Jürg     Itten Köbu         Schläpfer Marc                         ¦               ¦ 5:15.33  137.¦ 7:04.05  100.¦ 8:45.11   87.¦
   88. Lady First                               Münchringen            8:45.26,7   1:58.42,3   (608)   ¦  1:14.40  213.¦ 3:45.35   49.¦ 2:03.47  134.¦ 1:41.23  117.¦
       Mühlematter Susann Scheidegger Peter  Zimmermann Urs     Bader Bernhard                         ¦               ¦ 5:00.15   86.¦ 7:04.03   99.¦ 8:45.26   88.¦
   89. The Mobile incredibles                   Gasel                  8:46.40,2   1:59.55,8   (703)   ¦    47.12   13.¦ 3:56.59   87.¦ 2:22.51  200.¦ 1:39.38  100.¦
       Herzig Peter       Vonlanthen Thomas  Zamofing Ludmilla  Probst Kurt                            ¦               ¦ 4:44.11   56.¦ 7:07.02  107.¦ 8:46.40   89.¦
   90. Go 4 Fun                                 Wohlen AG              8:46.41,9   1:59.57,5   (749)   ¦  1:15.17  216.¦ 3:56.54   86.¦ 2:06.13  148.¦ 1:28.17   36.¦
       Sutter Fränzi      Kaiser Beat        Arn Reto           Schneider Andi                         ¦               ¦ 5:12.11  125.¦ 7:18.24  122.¦ 8:46.41   90.¦
   91. Lokomotive Innsbruck                     Bern                   8:47.27,6   2:00.43,2   (612)   ¦    53.28   60.¦ 3:59.38   95.¦ 2:09.44  160.¦ 1:44.36  138.¦
       Lux Oliver         Flatscher Dominik  Cosandey Nicole    März Thomas                            ¦               ¦ 4:53.07   69.¦ 7:02.51   91.¦ 8:47.27   91.¦
   92. Speed-Sisters                            Thun                   8:47.41,5   2:00.57,1   (674)   ¦    59.33  108.¦ 4:00.21   96.¦ 2:04.00  135.¦ 1:43.46  134.¦
       Theiler Daniela    Heger Sandra       Kämpf Christine    Schütz Ursula                          ¦               ¦ 4:59.55   83.¦ 7:03.55   98.¦ 8:47.41   92.¦
   93. MaHaMiDa Power Team                      Interlaken             8:47.57,2   2:01.12,8   (617)   ¦  1:11.16  193.¦ 3:52.41   66.¦ 1:58.30  111.¦ 1:45.28  146.¦
       Fröhlich Daniela   Gafner Hanspeter   Schlegel Michael   Iseli Marcel                           ¦               ¦ 5:03.58  100.¦ 7:02.28   90.¦ 8:47.57   93.¦
   94. Chiquitas                                Bern                   8:47.58,2   2:01.13,8   (531)   ¦    53.41   61.¦ 4:14.21  143.¦ 1:56.34   99.¦ 1:43.20  132.¦
       Born Monika        Jaun Brigitte      Gerber Janine      Buri Priska                            ¦               ¦ 5:08.03  114.¦ 7:04.37  103.¦ 8:47.58   94.¦
   95. cum tempore                              Bern                   8:48.05,1   2:01.20,7   (735)   ¦    58.47  103.¦ 4:09.36  130.¦ 1:55.03   90.¦ 1:44.37  140.¦
       Zwahlen Monika     Bacher Patrick     Riecker Celine     Gabler Beat                            ¦               ¦ 5:08.24  116.¦ 7:03.27   95.¦ 8:48.05   95.¦
   96. Raiffeisen the way to the top            Matten b. Interl       8:48.24,7   2:01.40,3   (648)   ¦  1:00.04  114.¦ 4:06.32  119.¦ 1:43.07   33.¦ 1:58.39  220.¦
       Bhend Eveline      Zumbrunn Daniel    Bommer Martin      Gertsch Philipp                        ¦               ¦ 5:06.37  110.¦ 6:49.45   65.¦ 8:48.24   96.¦
   97. why not                                  Wabern                 8:48.45,6   2:02.01,2   (744)   ¦    57.13   89.¦ 4:05.39  114.¦ 1:55.19   92.¦ 1:50.33  178.¦
       Spilker Karin      Hirschi Beat       Völlmer Liselore   Gäumann Heinz                          ¦               ¦ 5:02.53   95.¦ 6:58.12   77.¦ 8:48.45   97.¦
   98. Imprimerie St-Paul                       Bern                   8:48.49,1   2:02.04,7   (589)   ¦    58.01   93.¦ 4:07.26  124.¦ 1:56.41  100.¦ 1:46.39  160.¦
       Collatz Danielle   Clément Olivier    Buchs Jean         Jordan Marie-José                      ¦               ¦ 5:05.28  104.¦ 7:02.09   87.¦ 8:48.49   98.¦
   99. Check-in-Elchs                           Steffisburg            8:49.03,7   2:02.19,3   (526)   ¦    56.11   81.¦ 4:10.20  132.¦ 1:54.41   87.¦ 1:47.50  164.¦
       Luginbühl Anita    Jenni Yvan         Schizzi Beat       Jenni Alain                            ¦               ¦ 5:06.31  109.¦ 7:01.13   82.¦ 8:49.03   99.¦
  100. Manturabser                              Tschingel              8:49.20,2   2:02.35,8   (620)   ¦    58.41  102.¦ 4:24.58  170.¦ 1:44.56   40.¦ 1:40.44  109.¦
       Adriano Babs       Svoboda Svobi      Brunner Andy       Rieder George                          ¦               ¦ 5:23.39  153.¦ 7:08.36  111.¦ 8:49.20  100.¦
  100. Murmelis                                 Thun                   8:49.20,2   2:02.35,8   (628)   ¦  1:05.13  152.¦ 4:08.00  125.¦ 1:48.18   56.¦ 1:47.48  163.¦
       Thierstein Eliane  Kämpf Stefan       Prisi Stefan       Huber Martin                           ¦               ¦ 5:13.13  130.¦ 7:01.32   85.¦ 8:49.20  100.¦
  102. die Vier                                 Murzelen               8:50.14,9   2:03.30,5   (737)   ¦  1:07.37  165.¦ 4:10.24  134.¦ 2:06.15  149.¦ 1:25.58   30.¦
       Hodel Gabriela     Stierli Thomas     Herrmann Peter     Vögeli Philipp                         ¦               ¦ 5:18.01  139.¦ 7:24.16  139.¦ 8:50.14  102.¦
  103. Imboden Bike                             Lauterbrunnen          8:50.47,8   2:04.03,4   (588)   ¦  1:18.05  227.¦ 4:10.14  131.¦ 1:35.50   22.¦ 1:46.37  159.¦
       Ress Martin        von Allmen Daniel  Zurbrügg Oliver    Rentsch Tabea                          ¦               ¦ 5:28.19  168.¦ 7:04.10  101.¦ 8:50.47  103.¦
  104. 4-wärts nach Mürren                      Thun                   8:51.09,5   2:04.25,1   (505)   ¦  1:05.18  155.¦ 4:04.23  109.¦ 1:51.43   72.¦ 1:49.44  175.¦
       Hoffmann Simone    Hausammann Hans    Bach Ueli          Sturm Frank                            ¦               ¦ 5:09.41  118.¦ 7:01.24   83.¦ 8:51.09  104.¦
  105. GS SAC Bern                              Bern                   8:51.20,8   2:04.36,4   (570)   ¦    53.14   55.¦ 3:47.37   51.¦ 2:13.20  179.¦ 1:57.08  213.¦
       Meyer Pit          Martig Jürg        Fankhauser Andrea  Müller Floh                            ¦               ¦ 4:40.51   45.¦ 6:54.11   70.¦ 8:51.20  105.¦
  106. Diavolezza                               Wattenwil              8:51.45,3   2:05.00,9   (542)   ¦    51.42   37.¦ 4:00.39   97.¦ 2:10.59  170.¦ 1:48.23  168.¦
       Benz Michael       Krähenbühl Christi Krähenbühl Res     Humbel Karin                           ¦               ¦ 4:52.22   66.¦ 7:03.21   93.¦ 8:51.45  106.¦
  107. Last Minute                              Bern                   8:51.53,1   2:05.08,7   (609)   ¦  1:05.15  153.¦ 3:55.37   78.¦ 2:02.37  132.¦ 1:48.23  167.¦
       Berger Katharina   Wolfisberg Urs     Turtschi Urs       Zahnd Christoph                        ¦               ¦ 5:00.52   90.¦ 7:03.29   96.¦ 8:51.53  107.¦
  108. Lauenenpark 191                          Thun                   8:52.51,1   2:06.06,7   (611)   ¦    52.26   43.¦ 4:04.38  112.¦ 2:00.30  122.¦ 1:55.15  202.¦
       Hediger Kurt P.    Gross Roger        Huber Stefen       Köppel Irène                           ¦               ¦ 4:57.05   78.¦ 6:57.36   76.¦ 8:52.51  108.¦
  109. EWZ-Borntomove-Team                      Winterthur             8:53.45,0   2:07.00,6   (555)   ¦  1:11.48  198.¦ 4:02.56  105.¦ 2:07.47  153.¦ 1:31.13   53.¦
       Grüneis Kathrin    Oertli Patrick     Maurus Frank       Frei Walter                            ¦               ¦ 5:14.44  133.¦ 7:22.32  131.¦ 8:53.45  109.¦
  110. Gretchenfrage                            Thun                   8:53.59,3   2:07.14,9   (580)   ¦    48.15   14.¦ 4:35.30  188.¦ 1:45.37   45.¦ 1:44.35  137.¦
       Lüthi Ariane       Häfliger David     Liechti Reto       Bricka Oliver                          ¦               ¦ 5:23.46  155.¦ 7:09.24  112.¦ 8:53.59  110.¦
  111. Team WBM                                 Richigen               8:54.07,5   2:07.23,1   (692)   ¦    48.33   16.¦ 3:53.12   68.¦ 2:07.55  154.¦ 2:04.25  225.¦
       Wiedmer Eva        Wiedmer Markus     Schnider Werner    Wegmüller Roger                        ¦               ¦ 4:41.46   51.¦ 6:49.41   64.¦ 8:54.07  111.¦
  112. Adrenalin-Women-Power                    Ligerz                 8:54.13,6   2:07.29,2   (506)   ¦  1:12.46  201.¦ 4:09.00  128.¦    ----  ----¦    ----  ----¦
       Hirt Ariane        Weber Ariane       Mumenthaler Elisab Hirt Stefanie                          ¦               ¦ 5:21.47  147.¦    ----  ----¦ 8:54.13  112.¦
  113. Jura Racer 1                             Balsthal               8:54.43,9   2:07.59,5   (596)   ¦  1:14.04  209.¦ 3:55.10   74.¦ 2:05.55  145.¦ 1:39.33   99.¦
       Uebersax Fabienne  Enggist Daniel     Giorgi Dorino      Grolimund Koni                         ¦               ¦ 5:09.15  117.¦ 7:15.10  119.¦ 8:54.43  113.¦
  114. Godis Superstars                         Amsoldingen            8:55.05,4   2:08.21,0   (578)   ¦  1:19.47  231.¦ 4:07.02  121.¦ 1:47.54   55.¦ 1:40.21  107.¦
       Strasser Ruth      Käser Sascha       Schläpfer Beat     Weber Michael                          ¦               ¦ 5:26.49  161.¦ 7:14.44  117.¦ 8:55.05  114.¦
  115. Daylite                                  Zürich                 8:55.15,2   2:08.30,8   (541)   ¦    47.00   11.¦ 3:49.02   59.¦ 2:27.21  207.¦ 1:51.51  191.¦
       Puhm Kia           Koch Philipp       Koch Michèle       Bocanegra Tobias                       ¦               ¦ 4:36.02   36.¦ 7:03.23   94.¦ 8:55.15  115.¦
  116. Infernotrain                             Thun                   8:55.20,1   2:08.35,7   (590)   ¦  1:10.23  187.¦ 3:55.38   79.¦ 2:10.36  167.¦ 1:38.42   93.¦
       Eichenberger Urs   Steiner Sarah      Ammon Jürg         Kurz Reto                              ¦               ¦ 5:06.01  105.¦ 7:16.37  121.¦ 8:55.20  116.¦
  117. Racing Team Brienzersee                  Schwanden-Brienz       8:55.57,3   2:09.12,9   (647)   ¦  1:04.11  143.¦ 4:07.21  123.¦ 1:58.08  108.¦ 1:46.15  154.¦
       Gysin Valery       Fuchs Hugo         Kehrli Roland      Wyttenbach Martin                      ¦               ¦ 5:11.33  122.¦ 7:09.41  113.¦ 8:55.57  117.¦
  118. Jungfrau New Comers                      Mürren                 8:56.07,3   2:09.22,9   (595)   ¦    52.41   48.¦ 4:30.01  176.¦ 1:42.35   30.¦ 1:50.48  182.¦
       Richter Sabine     Mündlein Andreas   Stanzel Bodo       Sükrü Meric                            ¦               ¦ 5:22.43  151.¦ 7:05.18  105.¦ 8:56.07  118.¦
  119. Gruppä-Grappa                            Frutigen               8:57.57,8   2:11.13,4   (581)   ¦  1:03.14  134.¦ 4:21.36  163.¦ 1:59.58  119.¦ 1:33.08   62.¦
       Rösti Frank        Zbären Jacqueline  Zürcher Rolf       Trummer Hansli                         ¦               ¦ 5:24.50  157.¦ 7:24.49  142.¦ 8:57.57  119.¦
  120. Five Elements                            Thalwil                8:58.24,5   2:11.40,1   (559)   ¦  1:08.15  169.¦ 3:57.47   89.¦ 2:10.09  164.¦ 1:42.11  125.¦
       Maltry Karin       Kern Rolf          Zimmerli Markus    Wenger Raphael                         ¦               ¦ 5:06.02  106.¦ 7:16.12  120.¦ 8:58.24  120.¦
  121. Crazy-Team Buchsi                        Herzogenbuchsee        8:58.41,2   2:11.56,8   (539)   ¦  1:11.31  194.¦ 4:22.19  166.¦ 1:51.30   70.¦ 1:33.19   64.¦
       Matthys Bettina    Zürcher Andreas    Brechbühl Bruno    Oertel René                            ¦               ¦ 5:33.51  177.¦ 7:25.21  146.¦ 8:58.41  121.¦
  122. Remp Racers go slowly                    Wasen im Emmental      8:59.27,4   2:12.43,0   (652)   ¦  1:21.11  233.¦ 3:54.53   72.¦ 1:48.29   58.¦ 1:54.53  199.¦
       Beutler Monika     Grossenbacher Ueli Wälti Sascha       Limacher Walter                        ¦               ¦ 5:16.04  138.¦ 7:04.34  102.¦ 8:59.27  122.¦
  123. Friends of Laphroaig                     Bern                   9:00.11,0   2:13.26,6   (568)   ¦    59.31  107.¦ 4:22.34  167.¦ 1:56.23   98.¦ 1:41.41  121.¦
       Holenweg Kathrin   Janke Markus       Iselin Lukas       Stucki Manuel                          ¦               ¦ 5:22.06  148.¦ 7:18.29  123.¦ 9:00.11  123.¦
  124. Kep on moving                            Goldswil               9:00.20,1   2:13.35,7   (600)   ¦  1:01.16  122.¦ 4:03.58  107.¦ 2:15.45  183.¦ 1:39.20   97.¦
       Seiler Nicole      Müller Carmen      Steurie Melanie    Scheurer Annette                       ¦               ¦ 5:05.15  103.¦ 7:21.00  125.¦ 9:00.20  124.¦
  125. Telemark Bern 3                          Muri b. Bern           9:01.25,2   2:14.40,8   (699)   ¦  1:11.34  195.¦ 4:02.23  103.¦ 2:08.01  155.¦ 1:39.25   98.¦
       Meyer Ursula       Rytz Dänu          Brunschwig Oli     Ruch Bernhard                          ¦               ¦ 5:13.58  131.¦ 7:21.59  128.¦ 9:01.25  125.¦
  126. Trivadis 2                               Lyssach                9:02.34,1   2:15.49,7   (717)   ¦  1:15.10  214.¦ 4:06.09  118.¦ 2:01.09  124.¦ 1:40.05  104.¦
       Kennel Andrea      Brawand Ulrich     Lattmann Marcel    Rapp Jochen                            ¦               ¦ 5:21.19  145.¦ 7:22.28  130.¦ 9:02.34  126.¦
  127. Redskin's                                Chur                   9:03.22,0   2:16.37,6   (649)   ¦  1:08.28  171.¦ 4:31.27  181.¦ 1:44.24   35.¦ 1:39.01   95.¦
       Reinhard Rebekka   Suter Elmar        Engi Markus        Reinhard Tobias                        ¦               ¦ 5:39.56  187.¦ 7:24.21  140.¦ 9:03.22  127.¦
  127. Regiosol                                 Riedholz               9:03.22,0   2:16.37,6   (650)   ¦    58.58  105.¦ 4:04.14  108.¦ 2:20.20  196.¦ 1:39.48  102.¦
       Egeli Mathys Franz Lanz Ueli          Arn Markus         Mathys Peter                           ¦               ¦ 5:03.13   98.¦ 7:23.33  137.¦ 9:03.22  127.¦
  129. Thüringer Klösse                         D-Erfurt               9:03.26,9   2:16.42,5   (708)   ¦    51.19   28.¦ 4:08.49  127.¦ 2:32.29  212.¦ 1:30.48   49.¦
       Scharf Gabriela    Windorf Jörg       Landsmann Maik     Müller Thomas                          ¦               ¦ 5:00.09   85.¦ 7:32.38  153.¦ 9:03.26  129.¦
  130. Los enfermeros rapidos                   D-Freiburg             9:04.15,4   2:17.31,0   (615)   ¦    51.33   33.¦ 4:13.39  141.¦ 2:34.17  216.¦ 1:24.45   27.¦
       von Zepelin Hennin Müller Gereon      Frey Patrizia      Riehle Kurt                            ¦               ¦ 5:05.13  102.¦ 7:39.30  164.¦ 9:04.15  130.¦
  131. LSV Uetendorf Fun                        Uetendorf              9:04.38,5   2:17.54,1   (754)   ¦  1:10.22  186.¦ 3:56.06   81.¦ 2:01.14  125.¦ 1:56.55  212.¦
       Gfeller Philipp    Schaffner Lukas    Zimmerli Marc      Zysset Marianne                        ¦               ¦ 5:06.28  108.¦ 7:07.43  109.¦ 9:04.38  131.¦
  132. Standbein                                Steffisburg            9:06.41,9   2:19.57,5   (677)   ¦  1:02.15  130.¦ 4:04.30  110.¦ 2:05.10  142.¦ 1:54.46  198.¦
       Hellberg Wiebke    Neuenschwander Jür Feller Bernhard    Probst Roger                           ¦               ¦ 5:06.45  111.¦ 7:11.55  115.¦ 9:06.41  132.¦
  133. Zügüüsler                                Thun                   9:06.55,9   2:20.11,5   (730)   ¦  1:17.39  226.¦ 3:57.10   88.¦ 2:18.23  189.¦ 1:33.42   67.¦
       Engel Veronika     Beer Urs           Knöri Peter        Gerber Thomas                          ¦               ¦ 5:14.50  134.¦ 7:33.13  155.¦ 9:06.55  133.¦
  134. Novozymes Switzerland                    Zeiningen              9:07.15,8   2:20.31,4   (635)   ¦  1:05.10  150.¦ 4:17.39  151.¦ 2:01.45  128.¦ 1:42.40  129.¦
       Mischler Florence  Patterson Pat      Bentele Roger      Mischler Marcel                        ¦               ¦ 5:22.50  152.¦ 7:24.35  141.¦ 9:07.15  134.¦
  135. Blumental Express                        Möhlin                 9:07.27,4   2:20.43,0   (518)   ¦  1:08.19  170.¦ 4:19.58  156.¦ 1:59.50  118.¦ 1:39.19   96.¦
       Humbel Beatrice    Mahrer Christoph   Mahrer Daniel      von Arx Urs                            ¦               ¦ 5:28.17  167.¦ 7:28.08  148.¦ 9:07.27  135.¦
  136. Besenwagen                               Kloten                 9:07.32,8   2:20.48,4   (516)   ¦  1:14.13  210.¦ 4:21.08  162.¦ 2:04.35  138.¦ 1:27.36   32.¦
       Szilagyi Julie     Selva Angelo       Weiss André        Rutishauser Andrea                     ¦               ¦ 5:35.21  180.¦ 7:39.56  166.¦ 9:07.32  136.¦
  137. Bikemorecenter.ch                        Münsingen              9:07.59,2   2:21.14,8   (711)   ¦  1:06.33  162.¦ 4:29.17  175.¦ 1:46.01   47.¦ 1:46.06  152.¦
       Kröpfli Andrea     Läderach Thomas    Oswald Roland      Wenger Regula                          ¦               ¦ 5:35.51  182.¦ 7:21.52  126.¦ 9:07.59  137.¦
  138. d'vrenelis vum Gärtli                    Niederurnen            9:08.06,6   2:21.22,2   (753)   ¦    51.31   32.¦ 4:20.57  160.¦ 2:11.00  171.¦ 1:44.37  139.¦
       Mickoleit Daniela  Slongo Reni        Stoll Mariannne    Meier Regula                           ¦               ¦ 5:12.28  127.¦ 7:23.29  134.¦ 9:08.06  138.¦
  139. Miggä-Team                               Frutigen               9:08.37,1   2:21.52,7   (623)   ¦  1:06.38  163.¦ 4:13.32  140.¦    ----  ----¦    ----  ----¦
       Burri Martin       Kohler Sandra      Gempeler Karin     Zürcher Rebekka                        ¦               ¦ 5:20.11  144.¦    ----  ----¦ 9:08.37  139.¦
  140. Turbo Schnecken                          Spiez                  9:10.32,1   2:23.47,7   (720)   ¦  1:15.34  220.¦ 4:04.33  111.¦ 2:17.51  187.¦ 1:32.32   59.¦
       Wittwer Sonja      Hug Rolf           Locher Beat        Germann Gerhard                        ¦               ¦ 5:20.08  143.¦ 7:37.59  162.¦ 9:10.32  140.¦
  141. Dutch Thuner Flyers                      Thun                   9:10.49,8   2:24.05,4   (551)   ¦  1:03.17  135.¦ 4:31.16  179.¦ 1:58.37  112.¦ 1:37.38   87.¦
       van den Nobelen Fr van den Elsen Raym Bürgisser Roman    Bähler Carmen                          ¦               ¦ 5:34.33  178.¦ 7:33.11  154.¦ 9:10.49  141.¦
  142. Pete's Team                              Eglisau                9:11.02,9   2:24.18,5   (641)   ¦    55.05   71.¦ 4:20.00  157.¦ 2:08.25  157.¦ 1:47.30  161.¦
       Zarro Baumeister S Zwinggi Simone     Schenker Saskia    Etter Franziska                        ¦               ¦ 5:15.06  135.¦ 7:23.32  136.¦ 9:11.02  142.¦
  143. abheutig                                 Emmenmatt              9:11.29,4   2:24.45,0   (732)   ¦  1:15.24  217.¦ 4:20.08  158.¦ 1:54.24   86.¦ 1:41.31  118.¦
       Wiedmer Sandra     Schilling Alexande Brand Mathias      Bürki Thomas                           ¦               ¦ 5:35.33  181.¦ 7:29.58  149.¦ 9:11.29  143.¦
  144. Seeland                                  Vinelz                 9:13.42,6   2:26.58,2   (664)   ¦  1:03.48  141.¦ 4:09.09  129.¦ 2:27.44  209.¦ 1:33.00   61.¦
       Imfled Silvia      Bandi Heinz        Günthart Kurt      Etter Jakob                            ¦               ¦ 5:12.58  129.¦ 7:40.42  168.¦ 9:13.42  144.¦
  145. Fondue                                   Winterthur             9:13.50,5   2:27.06,1   (560)   ¦    54.38   67.¦ 4:17.48  152.¦ 2:11.03  172.¦ 1:50.19  177.¦
       Brunner Thomas     Pünter Antonia     Blaser Daniel      Balmer Roger                           ¦               ¦ 5:12.26  126.¦ 7:23.30  135.¦ 9:13.50  145.¦
  146. dog foundation                           Zuchwil                9:13.54,0   2:27.09,6   (738)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦ 1:59.15  116.¦ 1:39.40  101.¦
       Karli Bettina      Karli Benjamin     Karli Thomas       Karli Philippe                         ¦               ¦ 5:34.58  179.¦ 7:34.13  158.¦ 9:13.54  146.¦
  147. Schönegg Garage AG Spiez                 Thun                   9:14.07,7   2:27.23,3   (663)   ¦    56.07   80.¦ 4:28.15  173.¦ 1:59.04  115.¦ 1:50.39  181.¦
       Bachmann Caroline  Bütler Daniel      Jaggi  Reinhold    Lauener Christoph                      ¦               ¦ 5:24.23  156.¦ 7:23.28  133.¦ 9:14.07  147.¦
  148. Die Paradiesvögel                        Steffisburg            9:14.10,5   2:27.26,1   (545)   ¦  1:05.25  157.¦ 3:59.16   93.¦ 2:33.06  213.¦ 1:36.22   80.¦
       Radice Simona      Dähler Andreas     Kern Philippe      Wasmer Kilian                          ¦               ¦ 5:04.41  101.¦ 7:37.48  161.¦ 9:14.10  148.¦
  149. Trivadis 1                               Lyssach                9:14.56,3   2:28.11,9   (716)   ¦  1:08.55  177.¦ 4:21.07  161.¦ 2:11.27  174.¦ 1:33.25   65.¦
       Rochat René        Maier Thomas       Schmid Monika      Kriemler Thomas                        ¦               ¦ 5:30.03  171.¦ 7:41.30  169.¦ 9:14.56  149.¦
  150. Mr. Feelgood                             Hünibach               9:15.21,2   2:28.36,8   (627)   ¦  1:15.42  221.¦ 3:55.19   75.¦ 1:58.58  113.¦ 2:05.21  226.¦
       Ritschard Daniel   Zaugg Martin       Stettler Urs       Rupp Therese                           ¦               ¦ 5:11.02  119.¦ 7:10.00  114.¦ 9:15.21  150.¦
  151. Fanta 4                                  Steffisburg            9:16.29,7   2:29.45,3   (558)   ¦  1:03.52  142.¦ 3:47.47   52.¦ 2:33.31  215.¦ 1:51.19  188.¦
       Mathys Michaela    Michel Remo        Fahrni Stefan      Gfeller Christian                      ¦               ¦ 4:51.39   64.¦ 7:25.10  144.¦ 9:16.29  151.¦
  152. au son des guitarres                     Grindelwald            9:16.38,9   2:29.54,5   (755)   ¦  1:04.47  149.¦ 4:06.57  120.¦ 2:18.24  190.¦ 1:46.29  156.¦
       Hügli Michael      Alpinice Sandro    Alpinice Nina      Kober Tanja                            ¦               ¦ 5:11.45  123.¦ 7:30.09  150.¦ 9:16.38  152.¦
  153. Check-in-Elchs II                        Uetendorf              9:16.44,5   2:30.00,1   (527)   ¦  1:00.38  118.¦ 3:51.45   64.¦ 2:38.50  220.¦ 1:45.29  147.¦
       Lohm Christine     Bühler André       Rieben Marcel      Tauchhammer Gerhil                     ¦               ¦ 4:52.24   67.¦ 7:31.15  152.¦ 9:16.44  153.¦
  154. Fred's Feinde                            Neuenegg               9:17.15,8   2:30.31,4   (564)   ¦  1:19.14  229.¦ 4:20.23  159.¦ 2:00.10  120.¦ 1:37.28   85.¦
       Gerritsen Hanneke  Baumgartner Eduard Blumenthal Markus  Aebischer Beat                         ¦               ¦ 5:39.37  185.¦ 7:39.47  165.¦ 9:17.15  154.¦
  155. Chicken Run                              Zürich                 9:17.19,7   2:30.35,3   (529)   ¦    55.18   74.¦ 4:15.51  147.¦ 2:11.17  173.¦ 1:54.53  200.¦
       Thuner Barbara     Hohl Regula        Ineichen Denise    Pernull Nicole                         ¦               ¦ 5:11.09  120.¦ 7:22.26  129.¦ 9:17.19  155.¦
  156. HAWA-Frontslider 1                       Boppelsen              9:18.08,7   2:31.24,3   (583)   ¦  1:09.26  178.¦ 4:03.04  106.¦ 2:02.23  129.¦ 2:03.14  224.¦
       Köhli Nadja        Strebel Didi       Hagger Stefan      Marfurt Sepp                           ¦               ¦ 5:12.31  128.¦ 7:14.54  118.¦ 9:18.08  156.¦
  157. Speed                                    Belp                   9:19.14,4   2:32.30,0   (673)   ¦    58.15   98.¦ 3:52.53   67.¦ 2:39.30  222.¦ 1:48.35  169.¦
       Hari Daniel        Reusser Thomas     Reusser Fabricia   Sallin Kurt                            ¦               ¦ 4:51.08   63.¦ 7:30.38  151.¦ 9:19.14  157.¦
  158. Ski-Club Lauterbrunnen                   Lauterbrunnen          9:19.16,9   2:32.32,5   (668)   ¦  1:08.01  168.¦ 4:15.40  146.¦ 2:01.31  127.¦ 1:54.03  196.¦
       Schuhmacher Christ Brunner Martin     Rasch Daniel       Gartwyl Beat                           ¦               ¦ 5:23.42  154.¦ 7:25.13  145.¦ 9:19.16  158.¦
  159. TRC-Staff                                Spiez                  9:20.30,0   2:33.45,6   (681)   ¦  1:14.37  212.¦ 4:10.39  136.¦ 2:08.53  158.¦ 1:46.20  155.¦
       Nyfeler Daniel     Kernen Adrian      Wiedmer Beat       Hurni Trix                             ¦               ¦ 5:25.16  160.¦ 7:34.09  156.¦ 9:20.30  159.¦
  160. Trottinett                               Zürich                 9:20.36,2   2:33.51,8   (718)   ¦    54.47   68.¦ 4:33.18  184.¦ 1:55.50   95.¦ 1:56.39  209.¦
       Leibacher Barbara  Zingg Roger        Winzeler Ruedi     Schaer Roger                           ¦               ¦ 5:28.06  165.¦ 7:23.56  138.¦ 9:20.36  160.¦
  161. Los Habaneros                            Bern                   9:20.40,6   2:33.56,2   (614)   ¦  1:01.19  124.¦ 4:02.01  102.¦ 2:04.42  139.¦ 2:12.36  230.¦
       Grunder Mirjam     Kernen Bernhard    Heimberg Pascal    Wagner Jasmin                          ¦               ¦ 5:03.21   99.¦ 7:08.03  110.¦ 9:20.40  161.¦
  162. Eiger Guesthouse Tri Team                Mürren                 9:21.45,2   2:35.00,8   (556)   ¦  1:12.48  202.¦ 4:27.12  172.¦ 1:44.51   39.¦ 1:56.52  211.¦
       Wieda Marco        Feuz Christian     Heimberg Kathrin   Wasser Thomas                          ¦               ¦ 5:40.00  188.¦ 7:24.52  143.¦ 9:21.45  162.¦
  163. ETH-Anamorphs                            Carona                 9:23.37,4   2:36.53,0   (553)   ¦  1:00.49  119.¦ 4:17.28  149.¦ 2:19.28  191.¦ 1:45.50  149.¦
       Sommerhalder Rubik Sommerhalder Ramon Stukenrock Eva     Banke Soren                            ¦               ¦ 5:18.17  140.¦ 7:37.46  160.¦ 9:23.37  163.¦
  164. Comme des garçons                        Fribourg               9:24.04,1   2:37.19,7   (534)   ¦  1:02.26  131.¦ 4:15.55  148.¦ 2:09.16  159.¦ 1:56.26  208.¦
       Lehmann Arthur     Vögeli Adrian      Kuratli Sabine     auf der Mauer Urs                      ¦               ¦ 5:18.21  141.¦ 7:27.37  147.¦ 9:24.04  164.¦
  165. TV Signau                                Stocken                9:24.09,0   2:37.24,6   (682)   ¦    59.42  111.¦ 4:56.55  218.¦ 1:58.00  107.¦ 1:29.31   44.¦
       Kemppainen Karin   Röthlisberger René Schweizer Fritz    Dubach Bernhard                        ¦               ¦ 5:56.37  213.¦ 7:54.37  187.¦ 9:24.09  165.¦
  166. Aemmitaler Rennschnägge                  Oberburg               9:24.43,6   2:37.59,2   (507)   ¦    40.12    1.¦ 4:22.03  165.¦ 2:19.40  193.¦ 2:02.46  223.¦
       Ingold Timo        Zbinden Jürg       Bütikofer Marlis   Wampfler Daniel                        ¦               ¦ 5:02.16   94.¦ 7:21.56  127.¦ 9:24.43  166.¦
  167. Tu es day night                          Steffisburg            9:25.45,6   2:39.01,2   (719)   ¦  1:19.23  230.¦ 4:46.05  205.¦ 1:50.44   67.¦ 1:29.31   44.¦
       Wüst Karin         Burkhalter Reto    Sibold Roger       Blaser Hannes                          ¦               ¦ 6:05.29  221.¦ 7:56.14  190.¦ 9:25.45  167.¦
  168. Gipfelstürmer                            Biel/Bienne            9:29.11,7   2:42.27,3   (573)   ¦  1:14.01  208.¦ 4:14.05  142.¦ 2:10.25  166.¦ 1:50.39  180.¦
       Howald Simone      Hügli Michael      Bonati Carlo       Howald Martin                          ¦               ¦ 5:28.07  166.¦ 7:38.32  163.¦ 9:29.11  168.¦
  169. Die Schnabeltierfänger                   D-Aachen               9:29.31,3   2:42.46,9   (546)   ¦    52.32   44.¦ 4:40.24  196.¦ 2:19.40  194.¦ 1:36.53   82.¦
       Felder Jörg        Mollus Sabine      Kemper Andreas     Berghoff Elke                          ¦               ¦ 5:32.57  176.¦ 7:52.37  183.¦ 9:29.31  169.¦
  170. Fabulous 4                               Thun                   9:29.34,3   2:42.49,9   (502)   ¦    48.49   20.¦ 5:01.15  222.¦ 2:10.09  163.¦ 1:29.19   41.¦
       Moriaux Franck     Wüthrich Christine Bigot Eric         Dietrich Fabian                        ¦               ¦ 5:50.05  206.¦ 8:00.14  197.¦ 9:29.34  170.¦
  171. EWL-Power-Team                           Lauterbrunnen          9:29.55,1   2:43.10,7   (554)   ¦    51.20   29.¦ 4:41.33  198.¦ 2:14.47  181.¦ 1:42.13  126.¦
       Lüthi Daniela      Brunner Walo       Wälchli Mike       von Allmen Marc                        ¦               ¦ 5:32.54  175.¦ 7:47.42  176.¦ 9:29.55  171.¦
  172. Gipfelstürmer by Orianda                 Rüschlikon             9:30.05,2   2:43.20,8   (574)   ¦  1:09.48  181.¦ 4:49.51  212.¦ 1:45.27   44.¦ 1:44.57  142.¦
       Schmid Kathrin     Parr Markus Alexis Breitenstein Reto  Pfund Martin                           ¦               ¦ 5:59.40  216.¦ 7:45.07  173.¦ 9:30.05  172.¦
  173. Die Vier?                                Thun                   9:30.15,2   2:43.30,8   (548)   ¦    54.36   66.¦ 4:35.34  189.¦ 2:15.00  182.¦ 1:45.04  143.¦
       Suhner Carole      Keller Urs         Senn Beat          Wülser Dino                            ¦               ¦ 5:30.10  173.¦ 7:45.11  174.¦ 9:30.15  173.¦
  174. Scacciapensieri                          Thun                   9:31.06,1   2:44.21,7   (659)   ¦    54.50   69.¦ 4:30.11  177.¦ 2:36.44  219.¦ 1:29.19   40.¦
       Schumacher Yvonne  Nussbaumer Rolf    Iten Lisa          Nussbaumer Jürg                        ¦               ¦ 5:25.02  158.¦ 8:01.46  202.¦ 9:31.06  174.¦
  175. Bic Mäc Attäck                           D-Garmisch-Partenkir   9:31.15,6   2:44.31,2   (517)   ¦    46.44    8.¦ 5:03.27  227.¦ 1:58.16  109.¦ 1:42.46  130.¦
       Hössle Stefan      Hössle Sabine      Echter Katharina   Jaklitsch Howard                       ¦               ¦ 5:50.12  207.¦ 7:48.29  178.¦ 9:31.15  175.¦
  176. moitié-moitié                            Biel/Bienne            9:31.45,0   2:45.00,6   (741)   ¦    55.22   75.¦ 3:58.40   92.¦ 3:02.42  231.¦ 1:34.59   76.¦
       Heger Konrad       Rüfli Rémy         Zingg Manuela      Krebs Andreas                          ¦               ¦ 4:54.03   71.¦ 7:56.45  191.¦ 9:31.45  176.¦
  177. Telemark Bern 1                          Muri b. Bern           9:32.27,3   2:45.42,9   (697)   ¦  1:08.47  176.¦ 4:24.04  168.¦ 2:01.25  126.¦ 1:58.09  217.¦
       Küng-Steffen Lisa  Küng Matthias      Chiofalo Röbu      Zürcher Cello                          ¦               ¦ 5:32.52  174.¦ 7:34.18  159.¦ 9:32.27  177.¦
  178. Timoël                                   Liebefeld              9:33.42,3   2:46.57,9   (709)   ¦  1:02.13  129.¦ 4:05.51  116.¦ 2:43.49  224.¦ 1:41.47  122.¦
       Schleppi-König Yve Messerli Markus    König Schleppi Yvo Messerli Janine                        ¦               ¦ 5:08.05  115.¦ 7:51.54  181.¦ 9:33.42  178.¦
  179. Chrümig Plus Team                        Belp                   9:34.14,3   2:47.29,9   (532)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦ 1:51.23   69.¦ 1:41.15  115.¦
       Germann Kathrin    Raemy Daniel       Laufer Thomas      Wittwer Jürg                           ¦               ¦ 6:01.35  218.¦ 7:52.58  184.¦ 9:34.14  179.¦
  180. Team Oberbayern                          D-Ganting              9:34.34,9   2:47.50,5   (689)   ¦    59.54  112.¦ 4:19.17  154.¦ 2:04.03  136.¦ 2:11.19  229.¦
       Hiller Anne        Schröder Reinhard  Krepold Hans-Micha Binder Christian                       ¦               ¦ 5:19.12  142.¦ 7:23.15  132.¦ 9:34.34  180.¦
  181. Towerhouse                               Bremgarten b. Bern     9:35.21,9   2:48.37,5   (712)   ¦  1:10.12  182.¦ 4:31.50  182.¦ 2:02.29  130.¦ 1:50.49  183.¦
       Knapp Martin       Keller Andreas     Hubschmid Walter   Bähler Mädi                            ¦               ¦ 5:42.02  191.¦ 7:44.32  171.¦ 9:35.21  181.¦
  182. Remp Bio-Power                           Steffisburg            9:35.34,2   2:48.49,8   (651)   ¦  1:11.04  191.¦ 4:49.17  211.¦ 2:04.09  137.¦ 1:31.02   51.¦
       Mohr-Walter Anna B Winkler Markus     Zingg Sascha       Walter Rolf                            ¦               ¦ 6:00.22  217.¦ 8:04.31  204.¦ 9:35.34  182.¦
  183. Riverside Bar                            Interlaken             9:35.38,1   2:48.53,7   (654)   ¦  1:15.15  215.¦ 5:01.25  224.¦ 1:37.45   24.¦ 1:41.11  114.¦
       Käser Regula       Dümmer Hendrik     Zenger Stephan     Stojic Oleg                            ¦               ¦ 6:16.40  230.¦ 7:54.26  186.¦ 9:35.38  183.¦
  184. Windstopper                              Grindelwald            9:35.45,5   2:49.01,1   (727)   ¦  1:10.15  183.¦ 4:19.35  155.¦ 2:10.08  162.¦ 1:55.46  206.¦
       Feuz Miriam        Gafner Renate      Grau Andrea        Guggisberg Fränzi                      ¦               ¦ 5:29.50  169.¦ 7:39.59  167.¦ 9:35.45  184.¦
  185. Quanta                                   Unterseen              9:35.55,8   2:49.11,4   (646)   ¦  1:01.39  127.¦ 4:37.55  193.¦ 2:05.27  143.¦ 1:50.53  185.¦
       Bachmann Rolf      Feuz Andreas       Ammann Jörg        Toneatti Margrith                      ¦               ¦ 5:39.34  184.¦ 7:45.02  172.¦ 9:35.55  185.¦
  186. Die Schweigsamen                         Uebeschi               9:36.43,5   2:49.59,1   (547)   ¦  1:10.19  184.¦ 4:55.58  217.¦ 1:52.20   76.¦ 1:38.05   89.¦
       Erni Daniela       Haenny Hans        Zahler Bruno       Schneider Mauro                        ¦               ¦ 6:06.17  222.¦ 7:58.38  192.¦ 9:36.43  186.¦
  187. French Fries                             Steffisburg            9:37.08,9   2:50.24,5   (567)   ¦  1:03.32  136.¦ 4:46.52  207.¦ 1:54.52   88.¦ 1:51.51  190.¦
       Knuchel Marlene    Graf Christoph     Oetterli Matthias  Kiener Simone                          ¦               ¦ 5:50.25  208.¦ 7:45.17  175.¦ 9:37.08  187.¦
  188. Hotel Jungfrau Mürren                    Mürren                 9:37.16,3   2:50.31,9   (587)   ¦  1:00.03  113.¦ 4:41.06  197.¦ 2:19.35  192.¦ 1:36.31   81.¦
       Erk Ingrid         Goetschi Andres    Glück Holger       Lutz Daniel                            ¦               ¦ 5:41.09  190.¦ 8:00.44  199.¦ 9:37.16  188.¦
  189. Dojan                                    Uebeschi               9:37.32,3   2:50.47,9   (550)   ¦  1:24.33  237.¦ 4:24.43  169.¦ 2:10.55  168.¦ 1:37.19   84.¦
       Messerli Beat      Wyss Jürg          Scheidegger Jürg   Greuter Cornelia                       ¦               ¦ 5:49.17  205.¦ 8:00.12  196.¦ 9:37.32  189.¦
  190. No idea?                                 D-Seeheim-Jugenheim    9:38.28,6   2:51.44,2   (634)   ¦    54.53   70.¦ 5:02.40  226.¦ 2:02.33  131.¦ 1:38.21   90.¦
       Hartmann Andreas   Lippke Birgit      Pfuhler Stefan     Müller Lutz                            ¦               ¦ 5:57.33  215.¦ 8:00.07  195.¦ 9:38.28  190.¦
  191. Powered by Bananas                       Steffisburg            9:38.48,0   2:52.03,6   (645)   ¦  1:23.14  235.¦ 4:43.05  202.¦ 1:49.51   63.¦ 1:42.36  128.¦
       Kämpf Daniela      Lüthi Christofer   Schüpbach Jürg     Josty Adrian                           ¦               ¦ 6:06.20  223.¦ 7:56.11  189.¦ 9:38.48  191.¦
  192. Globi                                    Bern                   9:39.46,7   2:53.02,3   (575)   ¦    52.24   42.¦ 4:37.37  191.¦ 2:18.02  188.¦ 1:51.42  189.¦
       Albrecht Fabiane   Gut Viviane        Buri Simona        Heid Barbara                           ¦               ¦ 5:30.02  170.¦ 7:48.04  177.¦ 9:39.46  192.¦
  193. Team Germann                             Unterlangenegg         9:42.27,5   2:55.43,1   (685)   ¦  1:15.25  218.¦ 4:36.28  190.¦ 1:51.57   74.¦ 1:58.36  219.¦
       Germann Doris      Schmid Daniel      Matti Philippe     Liechti Urs                            ¦               ¦ 5:51.53  210.¦ 7:43.50  170.¦ 9:42.27  193.¦
  194. Looser                                   Hofstetten SO          9:43.25,3   2:56.40,9   (613)   ¦  1:15.27  219.¦ 4:12.35  138.¦ 2:33.22  214.¦ 1:41.59  124.¦
       Kamber Richard     Bild Michael       Münch Anna Maria   Wirz Markus                            ¦               ¦ 5:28.02  164.¦ 8:01.25  200.¦ 9:43.25  194.¦
  195. Kampfschnabeltiere                       D-Aachen               9:44.37,2   2:57.52,8   (598)   ¦  1:05.57  159.¦ 3:44.55   48.¦ 2:29.43  210.¦ 2:24.00  235.¦
       Schumacher Petra   Thele Marc         Stormanns Uli      Pätz Antje                             ¦               ¦ 4:50.53   62.¦ 7:20.36  124.¦ 9:44.37  195.¦
  196. Insel-Leue                               Thun                   9:45.09,3   2:58.24,9   (591)   ¦  1:09.41  179.¦ 4:41.53  199.¦ 2:13.02  178.¦ 1:40.32  108.¦
       Käppeli Anna       Aebersold Jürg     Zimmermann René    Studer Markus                          ¦               ¦ 5:51.34  209.¦ 8:04.37  205.¦ 9:45.09  196.¦
  197. Eiger, Mönch und Stöpsu                  Bönigen                9:45.36,4   2:58.52,0   (557)   ¦  1:11.12  192.¦ 4:55.51  216.¦ 2:05.34  144.¦ 1:32.56   60.¦
       Ritz Monika        Kindler Roger      Kälin Marcel       Studer Stephan                         ¦               ¦ 6:07.04  225.¦ 8:12.39  211.¦ 9:45.36  197.¦
  198. The quick docs                           Thun                   9:47.00,8   3:00.16,4   (705)   ¦    56.36   84.¦ 4:46.15  206.¦ 2:16.35  186.¦ 1:47.33  162.¦
       Frenzer Andreas    Weiss Daniel       Gerber Simone      Hett Susanne                           ¦               ¦ 5:42.52  193.¦ 7:59.27  194.¦ 9:47.00  198.¦
  199. 4 four fun                               Kriens                 9:47.13,2   3:00.28,8   (504)   ¦  1:01.17  123.¦ 4:42.58  201.¦ 2:07.39  152.¦ 1:55.16  203.¦
       Fleischli Käthi    Walder Adrian      Bucher Martin      Niedermann Vanessa                     ¦               ¦ 5:44.16  195.¦ 7:51.56  182.¦ 9:47.13  199.¦
  200. Remp Take it Easy                        Niederhünigen          9:47.35,3   3:00.50,9   (653)   ¦  1:14.27  211.¦ 4:33.27  185.¦ 2:13.48  180.¦ 1:45.51  150.¦
       Lüdi Christine     Messerli Christoph Zingg Ernst        Lüdi Hanspeter                         ¦               ¦ 5:47.55  203.¦ 8:01.43  201.¦ 9:47.35  200.¦
  201. Four Non Blondes                         Bremgarten b. Bern     9:47.36,3   3:00.51,9   (561)   ¦  1:03.43  139.¦ 5:01.20  223.¦ 2:20.47  197.¦ 1:21.45   18.¦
       Jäckel Annette     Iseli Bernhard     Iseli Pascal       Galli André                            ¦               ¦ 6:05.04  220.¦ 8:25.51  219.¦ 9:47.36  201.¦
  202. Fred's Freunde                           Bern                   9:48.13,0   3:01.28,6   (565)   ¦  1:13.54  207.¦ 5:06.58  229.¦ 1:55.55   96.¦ 1:31.25   54.¦
       Reber Markus       Ruprecht Jürg      Boss Walter        Aebischer Astrid                       ¦               ¦ 6:20.52  234.¦ 8:16.47  214.¦ 9:48.13  202.¦
  203. SC Weidmann                              Schmerikon             9:49.23,9   3:02.39,5   (655)   ¦  1:12.53  203.¦ 4:31.10  178.¦ 2:04.45  140.¦ 2:00.35  221.¦
       Laternser Nicole   Oberholzer Manuel  Grüter Hans        Tschudi Franziska                      ¦               ¦ 5:44.03  194.¦ 7:48.48  179.¦ 9:49.23  203.¦
  204. Hasliflitzer                             Unterseen              9:49.31,2   3:02.46,8   (585)   ¦  1:12.26  200.¦ 4:01.58  101.¦ 2:50.56  228.¦ 1:44.10  135.¦
       Sager Ursula       Ackermann Rainer   Rudjok Ulrike      Mössler Nina                           ¦               ¦ 5:14.24  132.¦ 8:05.20  206.¦ 9:49.31  204.¦
  205. data dynamic AG                          Interlaken             9:50.09,1   3:03.24,7   (736)   ¦  1:10.46  189.¦ 4:35.30  187.¦ 2:12.51  177.¦ 1:51.00  187.¦
       Zemp Eckhard       Herren Beat        Wyss Beatrice      Binggeli Urs                           ¦               ¦ 5:46.17  199.¦ 7:59.08  193.¦ 9:50.09  205.¦
  206. Triform                                  Fribourg               9:50.10,8   3:03.26,4   (715)   ¦  1:04.38  146.¦ 4:17.30  150.¦ 2:12.02  175.¦ 2:15.59  231.¦
       Bolli Nicolas      Dupré Pascal       Lehmann Peter      Fröhlich Alexandra                     ¦               ¦ 5:22.08  149.¦ 7:34.11  157.¦ 9:50.10  206.¦
  207. Women 4 Beatenberg                       Waldegg BE             9:50.22,9   3:03.38,5   (728)   ¦  1:04.37  145.¦ 4:25.31  171.¦ 2:25.11  205.¦ 1:55.03  201.¦
       Gerster Sonja      Zobrist Britta     Zürcher Margrit    Zwahlen Marlis                         ¦               ¦ 5:30.08  172.¦ 7:55.19  188.¦ 9:50.22  207.¦
  208. Four Speedy Gonzales                     Thun                   9:51.51,7   3:05.07,3   (562)   ¦    51.59   39.¦ 4:14.54  145.¦ 2:46.31  226.¦ 1:58.26  218.¦
       Burckhardt Christo Röthlisberger Alex Pecka Alfred       Blum Erna                              ¦               ¦ 5:06.53  112.¦ 7:53.24  185.¦ 9:51.51  208.¦
  209. Ciclaminis                               Spiez                  9:52.49,0   3:06.04,6   (533)   ¦    58.06   95.¦ 5:11.52  232.¦ 1:53.58   83.¦ 1:48.50  171.¦
       Ziegler Monika     Anderegg Heidi     Berger Cornelia    Lessing Judith                         ¦               ¦ 6:09.59  226.¦ 8:03.58  203.¦ 9:52.49  209.¦
  210. Chickenruns                              Räterschen             9:56.25,3   3:09.40,9   (530)   ¦  1:00.09  116.¦ 4:44.26  204.¦ 2:23.41  202.¦ 1:48.07  166.¦
       Luginbühl Nadine   Forrer Stephanie   Wüthrich Renate    Haag Sandra                            ¦               ¦ 5:44.36  198.¦ 8:08.17  209.¦ 9:56.25  210.¦
  211. Telemark Bern 2                          Muri b. Bern           9:56.35,3   3:09.50,9   (698)   ¦  1:01.12  121.¦ 4:43.22  203.¦ 2:15.48  184.¦ 1:56.12  207.¦
       Hari Tom           Münger Lorenz      Rytz Benu          Rytz Sophie                            ¦               ¦ 5:44.34  197.¦ 8:00.22  198.¦ 9:56.35  211.¦
  212. HAWA-Frontslider 2                       Boppelsen              9:57.12,7   3:10.28,3   (584)   ¦  1:06.27  161.¦ 4:33.16  183.¦ 2:30.58  211.¦ 1:46.29  157.¦
       Wirth Manfred      Studer Peter       Stutz Alfred       Huber Alice                            ¦               ¦ 5:39.44  186.¦ 8:10.43  210.¦ 9:57.12  212.¦
  213. Mannenberger Power Team                  Ittigen               10:01.38,4   3:14.54,0   (619)   ¦  1:10.21  185.¦ 4:14.45  144.¦ 2:40.49  223.¦ 1:55.42  205.¦
       Schneider Franzisk Uhlmann Christoph  Schneider Markus   Dalcher Stefan                         ¦               ¦ 5:25.06  159.¦ 8:05.55  207.¦10:01.38  213.¦
  214. The Duracells                            Grindelwald           10:03.40,0   3:16.55,6   (701)   ¦  1:13.07  205.¦ 4:08.15  126.¦    ----  ----¦    ----  ----¦
       Räz Mädi           Hess Paul          Hofbauer Andrea    Schmid Barbara                         ¦               ¦ 5:21.23  146.¦    ----  ----¦10:03.40  214.¦
  215. The Energizer                            Kiesen                10:06.05,1   3:19.20,7   (702)   ¦  1:13.24  206.¦ 4:33.29  186.¦ 2:35.31  218.¦ 1:43.40  133.¦
       Hänni Beno         Däpp Bernhard      Locher Bernhard    Poschung Annarös                       ¦               ¦ 5:46.53  202.¦ 8:22.24  215.¦10:06.05  215.¦
  216. Team Kein Stress                         Münsingen             10:07.00,1   3:20.15,7   (687)   ¦  1:24.59  238.¦ 4:57.12  219.¦ 2:03.31  133.¦ 1:41.17  116.¦
       Denkinger Helen    Deninger Carlo     Mc Hale Matthias   Arnold Peter                           ¦               ¦ 6:22.11  236.¦ 8:25.42  218.¦10:07.00  216.¦
  217. Bernmobil III                            Bern                  10:07.12,1   3:20.27,7   (515)   ¦  1:24.30  236.¦ 4:53.12  213.¦ 1:57.10  104.¦ 1:52.18  193.¦
       Hohl Therese       Reusser Daniel     Moser Heinz        Kämpfer Markus                         ¦               ¦ 6:17.43  231.¦ 8:14.53  212.¦10:07.12  217.¦
  218. DHL Gymer Seefeld                        Längenbühl            10:10.08,9   3:23.24,5   (540)   ¦    58.40  101.¦ 4:55.22  215.¦ 2:22.26  199.¦ 1:53.39  195.¦
       Jaggi Alexandra    Wenger Carmen      Herrmann Manuel    Kammer Anita                           ¦               ¦ 5:54.02  211.¦ 8:16.29  213.¦10:10.08  218.¦
  219. Northbrook Athletics Coventry            GB-WS13 7QP Lichfiel  10:12.09,9   3:25.25,5   (751)   ¦    57.02   87.¦ 4:38.55  195.¦ 2:15.50  185.¦ 2:20.21  234.¦
       Trill Jeremy       Barry Robert       Vaughan Richard    Thongsab-Jalil Suz                     ¦               ¦ 5:35.57  183.¦ 7:51.48  180.¦10:12.09  219.¦
  220. hüte dich vor Wüthrich                   Stettlen              10:16.00,3   3:29.15,9   (740)   ¦  1:02.27  132.¦ 5:09.31  230.¦ 2:10.55  169.¦ 1:53.05  194.¦
       Rietmann Kathleen  Jansen Patrick     Gäumann Bruno      Zahn Renate                            ¦               ¦ 6:11.59  227.¦ 8:22.55  217.¦10:16.00  220.¦
  221. Go-go-go-go!                             Bern                  10:16.59,2   3:30.14,8   (577)   ¦  1:04.40  147.¦ 5:14.38  233.¦ 2:09.47  161.¦ 1:47.53  165.¦
       Aebersold Luca     Wüthrich Susanne   Wüthrich Andreas   Gonseth Hans                           ¦               ¦ 6:19.19  233.¦ 8:29.06  220.¦10:16.59  221.¦
  222. Glungge-gumper                           Gwatt (Thun)          10:21.28,1   3:34.43,7   (576)   ¦    54.01   62.¦ 4:28.39  174.¦ 3:12.38  232.¦ 1:46.08  153.¦
       Nüesch Bruno       Aebi Stefan        Grubenmann Markus  Almer Elisabeth                        ¦               ¦ 5:22.41  150.¦ 8:35.19  222.¦10:21.28  222.¦
  223. CHILLI                                   Berikon               10:21.56,1   3:35.11,7   (523)   ¦  1:10.48  190.¦ 5:05.32  228.¦ 2:34.26  217.¦ 1:31.08   52.¦
       Portmann Ursula    Rohrbach Hannes    Spillmann Jean-Cla Steffen Oliver                         ¦               ¦ 6:16.20  229.¦ 8:50.47  231.¦10:21.56  223.¦
  224. Marimba                                  Aeugstertal           10:23.40,2   3:36.55,8   (621)   ¦  1:03.34  137.¦ 4:53.13  214.¦ 2:26.02  206.¦ 2:00.50  222.¦
       Hugo Sanmarie      Franken Cornelius  Zalkowitz Lorne    Van der Merwe Aman                     ¦               ¦ 5:56.47  214.¦ 8:22.50  216.¦10:23.40  224.¦
  225. Summer Time                              Zäziwil               10:25.30,0   3:38.45,6   (679)   ¦  1:02.42  133.¦ 4:37.47  192.¦ 2:27.23  208.¦ 2:17.36  232.¦
       Humair Nathalie    Wüthrich Hans-Rudo Gerber Rolf        Jenni Judith                           ¦               ¦ 5:40.29  189.¦ 8:07.53  208.¦10:25.30  225.¦
  226. Pizza Dome                               Langnau am Albis      10:29.16,8   3:42.32,4   (643)   ¦  1:12.21  199.¦ 4:42.36  200.¦ 2:44.55  225.¦ 1:49.24  174.¦
       Alder Bruno        Walker Markus      Angelastri Barbara Stüssi Peter                           ¦               ¦ 5:54.57  212.¦ 8:39.52  225.¦10:29.16  226.¦
  227. SSBC Wimmis                              Wimmis                10:33.06,5   3:46.22,1   (656)   ¦  1:04.44  148.¦ 5:26.26  235.¦ 2:12.49  176.¦ 1:49.07  173.¦
       Kilchenmann Monika Kernen Roland      Lüthi Rolf         Thönen Ulrich                          ¦               ¦ 6:31.10  237.¦ 8:43.59  229.¦10:33.06  227.¦
  228. Die vier Musketiere                      Hinwil                10:35.16,4   3:48.32,0   (549)   ¦  1:17.02  224.¦ 4:31.18  180.¦ 2:57.58  230.¦ 1:48.56  172.¦
       Mühlebach Daniel   Stemmer Oliver     Schwyter Corinne   Zbinden Beat                           ¦               ¦ 5:48.21  204.¦ 8:46.19  230.¦10:35.16  228.¦
  229. Wengen Fearsome four                     Wengen                10:39.23,4   3:52.39,0   (725)   ¦  1:16.53  222.¦ 5:02.00  225.¦ 2:24.51  204.¦ 1:55.37  204.¦
       Mather Angela      Tremaine Douglas   Howard Sabine      Howard Jeremy                          ¦               ¦ 6:18.54  232.¦ 8:43.46  228.¦10:39.23  229.¦
  230. 2gether2be1                              Thun                  10:39.40,1   3:52.55,7   (503)   ¦  1:06.04  160.¦ 5:28.57  236.¦ 2:06.44  151.¦ 1:57.53  216.¦
       Blatti Annemarie   Gruber Martin      Ryf Hanspeter      Gilgen Patrik                          ¦               ¦ 6:35.01  238.¦ 8:41.46  226.¦10:39.40  230.¦
  231. Four X                                   Interlaken            10:43.33,0   3:56.48,6   (563)   ¦  1:10.25  188.¦    ----  ----¦    ----  ----¦ 1:29.25   43.¦
       Holzer Jürg        Lauener Ruedy      Hinni Stevie       Unternährer Astrid                     ¦               ¦    ----  ----¦ 9:14.07  235.¦10:43.33  231.¦
  232. Kleeblatt                                Gümmenen              10:45.51,6   3:59.07,2   (602)   ¦    57.11   88.¦ 4:49.12  210.¦ 2:50.23  227.¦ 2:09.04  228.¦
       Kobi Beatrice      Dänzer Sandra      Regez Marlis       Schenker Erika                         ¦               ¦ 5:46.23  200.¦ 8:36.47  223.¦10:45.51  232.¦
  233. Scharf mit alles                         Münsingen             10:47.58,6   4:01.14,2   (660)   ¦  1:03.46  140.¦ 4:38.38  194.¦ 3:27.41  235.¦ 1:37.51   88.¦
       Kobel Peter        Denkinger Jonas    Nyfeler Barbara    Akermann Lukas                         ¦               ¦ 5:42.25  192.¦ 9:10.07  234.¦10:47.58  233.¦
  234. USSERSIHL                                Zürich                10:49.16,3   4:02.31,9   (721)   ¦    59.24  106.¦ 4:47.25  208.¦ 2:54.58  229.¦ 2:07.27  227.¦
       Krauss Bernd       Lindenmeyer Hannes Zamboni Katharina  Capol Jan                              ¦               ¦ 5:46.50  201.¦ 8:41.49  227.¦10:49.16  234.¦
  235. Physioschule Leukerbad                   Zollikofen            10:49.42,1   4:02.57,7   (642)   ¦    55.55   78.¦ 4:48.22  209.¦ 3:16.45  233.¦ 1:48.38  170.¦
       Corti Martina      Bullet Raphaël     Follonier Vinciane Nyffenegger Daniel                     ¦               ¦ 5:44.18  196.¦ 9:01.04  233.¦10:49.42  235.¦
  236. Isostar go far!                          Bern                  10:52.07,6   4:05.23,2   (592)   ¦    57.20   90.¦ 5:23.49  234.¦ 2:38.52  221.¦ 1:52.05  192.¦
       Studer Sibylle     Affolter Sue       Enggist Sabrina    Müller Bea                             ¦               ¦ 6:21.10  235.¦ 9:00.02  232.¦10:52.07  236.¦
  237. NMS Bern mit Raiffeisen II               Köniz                 10:54.41,2   4:07.56,8   (630)   ¦  1:08.00  167.¦ 4:58.24  220.¦ 2:23.23  201.¦ 2:24.53  236.¦
       Wälti Alexandra    Krebs Pascal       Oswald Matthias    Geringer Oliver                        ¦               ¦ 6:06.24  224.¦ 8:29.47  221.¦10:54.41  237.¦
  238. Crazy Legs                               Bern                  10:56.07,7   4:09.23,3   (536)   ¦  1:13.01  204.¦ 5:00.01  221.¦ 2:24.43  203.¦ 2:18.22  233.¦
       Raemi Charlotte    Piller Sabine      Reichert Bianca    Fehlhaber Henrike                      ¦               ¦ 6:13.02  228.¦ 8:37.45  224.¦10:56.07  238.¦
  239. Kit Kat                                  Unterseen             11:17.59,6   4:31.15,2   (601)   ¦    51.50   38.¦ 5:10.40  231.¦ 3:17.57  234.¦ 1:57.31  214.¦
       Blum Elisabeth     Steiger Thomas     Foedisch Kathrin   Dauwalder Therese                      ¦               ¦ 6:02.30  219.¦ 9:20.28  236.¦11:17.59  239.¦
  240. Chicas locas                             Spiez                  1:17.18,4   Oberhofen   (528)   ¦  1:17.18  225.¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
       Zürcher Sonja      Hurni Fränzi       Zürcher Esther     Böhlen Susanne                         ¦               ¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
  OUT  Breeze Wiesel                            Embrach               10:58.07,0   aus.Konk.   (522)   ¦  1:12.28  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦ 2:05.58  ----¦
       Kümin Sandra       Ryf Urs            Erismann Jan       Högger Hanspeter                       ¦               ¦    ----  ----¦ 8:52.08  ----¦10:58.07  ----¦
  OUT  French Connection                        Matten b. Interlaken  11:08.28,5   aus.Konk.   (566)   ¦  1:51.08  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦ 1:22.11  ----¦
       Busch Jeanette     Widiez Pascal      Striegel Joel      Widiez David                           ¦               ¦    ----  ----¦ 9:46.17  ----¦11:08.28  ----¦
  OUT  MTB Alpin                                Oberwil BL             8:59.37,2   aus.Konk.   (616)   ¦    50.05  ----¦ 4:27.06  ----¦ 1:53.13  ----¦ 1:49.11  ----¦
       Rudin Sandra       Schmidli Denis     Tschanz Martin     Ziegler Stefan                         ¦               ¦ 5:17.12  ----¦ 7:10.25  ----¦ 8:59.37  ----¦
  OUT  Siegenia-Aubi Fensterteam                Matten b. Interl      10:45.14,8   aus.Konk.   (665)   ¦  1:05.11  ----¦ 5:40.39  ----¦ 2:29.05  ----¦ 1:30.19  ----¦
       Gsteiger Christine Stauffer Marco     Gassner Christian  Greder Stefan                          ¦               ¦ 6:45.50  ----¦ 9:14.55  ----¦10:45.14  ----¦
  OUT  Team Rümlang                             Rümlang               11:25.22,6   aus.Konk.   (691)   ¦  1:23.43  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦ 2:01.06  ----¦
       Beloli Leila       Brändli Gabi       Signer Franziska   Müller Désirée                         ¦               ¦    ----  ----¦ 9:24.16  ----¦11:25.22  ----¦
  OUT  Tren Regiunal                            Münchenbuchsee        10:09.47,0   aus.Konk.   (714)   ¦  1:14.54  ----¦ 5:30.55  ----¦ 1:38.40  ----¦ 1:45.16  ----¦
       Hüppeler Monika    Moreno Manuell     Martig Bruno       Lanz Reto                              ¦               ¦ 6:45.50  ----¦ 8:24.30  ----¦10:09.47  ----¦
  OUT  YoJo's                                   Gwatt (Thun)          10:41.08,6   aus.Konk.   (729)   ¦    46.59  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦ 2:01.27  ----¦
       Soder Jochen       Bärtschi Fränzi    Braun Rolf         Braun Yolanda                          ¦               ¦    ----  ----¦ 8:39.41  ----¦10:41.08  ----¦