HEW Cyclassics Hamburg 2003 - nach Ortschaft "S"

Kategorie  Rang Name                   Jg Land/Ort             Team                                  Zeit   Rückstand    Stnr     km/h ¦ 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
55/Msen1  1215. Breitenfelder Thomas   71 Saarbrücken          IDS Scheer                       1:44.34,2     24.05,9 (15548)   31,672 ¦ 
120Msen1    57. Klos Holger            70 Saarbrücken                                           2:49.21,0      4.45,7  (3137)   42,515 ¦ 
120Msen1  1057. Brenner Andreas        68 Sachsenheim                                           3:10.50,9     26.15,6  (8490)   37,726 ¦ 
170Msen1   615. Heidenreich Jens       66 Salzgitter                                            4:46.21,7     48.08,7  (5359)   35,807 ¦ 
120Msen3   544. Rotter Hans-Jürgen     48 Salzgitter                                            3:45.53,3     59.47,2  (6743)   31,874 ¦ 
55/Fsen2   153. Mencke Susanne         62 Salzhasusen                                           2:06.04,1     37.23,0 (13465)   26,271 ¦ 
120Msen2   306. Barber Detlef          59 Salzhausen           Salzhausen eins                  3:04.22,5     21.41,5  (4860)   39,050 ¦ 
55/Msen2   162. Hansen Jörg            55 Salzhausen           Team Weihenstephan               1:33.02,8     12.06,4 (10651)   35,595 ¦ 
120Msen2   271. Kalb Thomas            61 Salzhausen           Salzhausen eins                  3:03.02,4     20.21,4  (4861)   39,335 ¦ 
120Msen2   153. Klein Siegfried        62 Salzhausen           Salzhausen eins                  2:59.54,7     17.13,7  (4862)   40,019 ¦ 
55/Msen1  1346. Mencke Rolf            63 Salzhausen                                            1:47.07,8     26.39,5 (13466)   30,915 ¦ 
55/Mann    240. Müller Rainer          74 Salzhausen           Team Weihenstephan               1:36.54,9     15.58,7 (10649)   34,174 ¦ 
55/Fsen1   469. Neben Melanie          69 Salzhausen           Deutscher Ring BSK Neubau I      2:10.06,5     46.18,3 (15836)   25,455 ¦ 
120Msen1  1760. Pfeiffer Andreas       68 Salzhausen                                            3:24.39,8     40.04,5  (1362)   35,179 ¦ 
55/Frau     11. Putensen Anne-Katrin   80 Salzhausen                                            1:32.24,6     11.23,4 (15961)   35,840 ¦ 
55/Msen1   393. Riebesell Heiko        72 Salzhausen           Team Weihenstephan               1:32.55,3     12.27,0 (10652)   35,642 ¦ 
120/Mann   107. Schöne Arne            76 Salzhausen           Team Weihenstephan               2:57.41,0     15.30,4  (2629)   40,521 ¦ 
170Msen1   518. Trieb Andreas          64 Salzhausen                                            4:40.54,1     42.41,1  (4481)   36,503 ¦ 
120Msen2   338. Hoffmann Klaus         53 Salzwedel                                             3:05.26,0     22.45,0  (3797)   38,827 ¦ 
55/Msen1   438. von Szepess Mario      65 Sandau               RSC 1891 Orkan Havelberg e.V.    1:33.32,9     13.04,6 (10722)   35,404 ¦ 
120Msen1  1126. Schouten Gerry         69 Sande                                                 3:11.44,6     27.09,3  (1225)   37,550 ¦ 
120Msen1   742. Schouten Richard       68 Sande                                                 3:05.34,1     20.58,8  (1226)   38,799 ¦ 
55/Msen1   342. Wilfling Thomas        69 Sande                Kurbelbruch                      1:32.22,0     11.53,7 (10392)   35,857 ¦ 
55/Msen4    19. Pinkert Erich-Werner   38 Sangerhausen                                          1:33.03,2      8.08,4 (15192)   35,592 ¦ 
55/Msen1   551. Kühl Norbert           64 Sankelmark                                            1:35.05,4     14.37,1 (10645)   34,830 ¦ 
120Msen3   448. Hönscheid-Gross Gerd   47 Sankt Augustin                                        3:32.22,1     46.16,0  (7226)   33,903 ¦ 
120Msen2   782. Brunke Peter           62 Sarlhusen            Holstein-Racers                  3:19.45,2     37.04,2  (5934)   36,044 ¦ 
120Msen1   795. Folster Guido          64 Sarlhusen            Holstein-Racers                  3:06.33,2     21.57,9  (5935)   38,594 ¦ 
120Msen2   804. Hackethal Egbert       62 Sarlhusen            Holstein-Racers                  3:21.02,5     38.21,5  (5936)   35,813 ¦ 
170Msen1   481. Jahnkow Stefan         67 Sarlhusen            Cavok-Biker                      4:38.50,5     40.37,5  (5402)   36,773 ¦ 
120Msen2   509. Rixen Jochen           59 Sarlhusen            Holstein-Racers                  3:11.17,5     28.36,5  (5939)   37,638 ¦ 
120Msen2   639. Rogall Patrick         61 Sarlhusen            Holstein-Racers                  3:15.16,9     32.35,9  (5940)   36,869 ¦ 
55/Msen2   294. Schröder Uwe           59 Sarlhusen                                             1:35.56,9     15.00,5 (10686)   34,518 ¦ 
120Msen1  2311. Beike Markus           65 Sarstedt                                              3:47.30,8   1:02.55,5  (8431)   31,646 ¦ 
120Fsen3     6. Cohrs Heidemarie-Monik 51 Sarstedt                                              3:19.34,9     16.22,8  (4297)   36,075 ¦ 
120/Mann   264. Cohrs Oliver           81 Sarstedt                                              3:10.46,9     28.36,3  (5506)   37,739 ¦ 
55/Msen2  1008. Cohrs Robert           53 Sarstedt                                              2:24.15,9   1:03.19,5 (10573)   22,957 ¦ 
120Msen2   250. Heese Armin            54 Sarstedt                                              3:02.35,4     19.54,4  (8302)   39,432 ¦ 
120Fsen2    24. Lembrecht Gudrun       53 Sarstedt                                              3:26.35,7     34.55,7  (5161)   34,850 ¦ 
120Msen3   396. Lembrecht Klaus        49 Sarstedt                                              3:26.34,3     40.28,2  (5162)   34,854 ¦ 
120/Frau     3. Pietsch Melanie        81 Sarstedt             Tuchenhagen GmbH                 2:54.25,7      6.43,7  (5561)   41,277 ¦ 
170Msen2   166. Bastiaan Gerhard       54 Sassenberg           VFL Radsportfreunde Sassenberg   4:30.48,3     32.37,6  (7936)   37,864 ¦ 
120Msen2   226. Gode Norbert           62 Sassenberg           VFL Radsportfreunde Sassenberg   3:01.52,2     19.11,2  (7938)   39,588 ¦ 
170Msen2   192. Griestop Christian     62 Sassenberg           VFL Radsportfreunde Sassenberg   4:32.57,9     34.47,2  (7939)   37,565 ¦ 
170Msen3   115. Grothues Bernhard      43 Sassenberg           VFL Radsportfreunde Sassenberg   4:53.54,5     44.33,7  (7940)   34,888 ¦ 
120Msen3   390. Schröder Burkhard      51 Sassenberg           VFL Radsportfreunde Sassenberg   3:25.59,8     39.53,7  (7942)   34,952 ¦ 
120Msen1  1876. Wächter Ludger         63 Sassenberg           VFL Radsportfreunde Sassenberg   3:28.17,0     43.41,7  (7943)   34,568 ¦ 
120Msen2   195. Reißmann Axel          58 Sassnitz             East-West-Connection             3:01.00,4     18.19,4  (2121)   39,777 ¦ 
170/Mann    25. Wagenbreth Daniel      75 Sauldorf                                              4:12.22,2     14.29,9  (2805)   40,630 ¦ 
170Msen3   187. Wagenbreth Hans-Jürgen 45 Sauldorf                                              5:42.17,9   1:32.57,1  (4918)   29,956 ¦ 
120Msen2   164. Bauhaus Arno           57 Schaalby             RC 77                            3:00.17,1     17.36,1  (2266)   39,936 ¦ 
55/Msen1   802. Mess Gunnar            69 Schacht-Audorf                                        1:38.05,2     17.36,9 (15518)   33,766 ¦ 
55/Msen3    82. Kirchhof Walter        50 Schacksdorf          Team DAK 1                       1:34.16,0     13.18,1 (10685)   35,134 ¦ 
55/Msen1  1266. Witt Ullrich           63 Schacksdorf          DAK_55                           1:45.39,0     25.10,7 (11394)   31,348 ¦ 
55/Fsen3    19. Müller Rita            49 Schallstadt                                           1:51.37,2     13.10,6 (15916)   29,672 ¦ 
170Msen3   150. Müller Rudolf          50 Schallstadt                                           5:06.53,2     57.32,4  (9340)   33,412 ¦ 
120Msen2   105. Düsing Johannes        58 Schapen              RSG Steinbeck 1                  2:57.33,6     14.52,6  (2574)   40,549 ¦ 
55/Msen2   278. Böckmann Heino         55 Scharbeutz                                            1:35.43,3     14.46,9 (10437)   34,600 ¦ 
120Msen1   512. Maltzan Jörg           63 Scharbeutz                                            3:01.23,8     16.48,5  (9617)   39,692 ¦ 
55/Msen1   974. Preetz Marcus          73 Scharbeutz           Team vhw Dynamics                1:40.30,9     20.02,6 (15909)   32,950 ¦ 
120Msen1  1667. Jacobsen Jörg          70 Scharbeutz/Haffkug                                    3:22.07,6     37.32,3  (7988)   35,621 ¦ 
120Msen2    11. Müller-Hübers Olaf     54 Scharmbeckstotel                                      2:48.45,6      6.04,6  (3342)   42,664 ¦ 
120Msen2   162. Brust Burkhard         54 Scharnebeck          TV Movie V                       3:00.13,5     17.32,5  (3542)   39,950 ¦ 
55/Frau      3. Brust Lena-Marie       84 Scharnebeck          Radsport Winter Hamburg          1:23.50,0      2.48,8 (10008)   39,506 ¦ 
55/Msen1   366. Franke Matthias        67 Scharnebeck                                           1:32.33,5     12.05,2 (15328)   35,782 ¦ 
55/Msen1  1708. Goebel Hans-Ullrich    63 Scharnebeck          www.rari.de                      1:58.44,3     38.16,0 (13234)   27,893 ¦ 
120Msen1  1013. Hoyer Nils             69 Scharnebeck                                           3:10.07,9     25.32,6  (7874)   37,868 ¦ 
55/Msen1   187. Langholz-Deutscher Jen 69 Scharnebeck                                           1:29.25,2      8.56,9 (15326)   37,038 ¦ 
120/Mann   496. Schwenck Kai-Uwe       76 Scharnebeck          Neumann & Lange                  3:49.28,0   1:07.17,4  (8691)   31,377 ¦ 
120Msen2  1100. Voß Ulrich             61 Scharnebeck          Fisch in Tomate III              3:37.41,6     55.00,6  (4406)   33,074 ¦ 
55/Msen2   123. Wegener Uwe            58 Scharnebeck                                           1:31.42,9     10.46,5 (14545)   36,111 ¦ 
55/Msen1    36. Badekow Henrik         69 Scheeßel                                              1:23.49,2      3.20,9 (10089)   39,513 ¦ 
120Msen1  1423. Behrens Thomas         69 Scheeßel             Integra                          3:17.02,9     32.27,6  (6409)   36,539 ¦ 
55/Mann     55. Bottke Marko           75 Scheeßel                                              1:28.22,7      7.26,5 (10447)   37,475 ¦ 
170Msen2   117. Busch Andreas          61 Scheeßel                                              4:25.09,5     26.58,8  (3173)   38,671 ¦ 
120Msen1  1152. Dickow Boris           71 Scheeßel             Integra                          3:12.13,5     27.38,2  (6410)   37,456 ¦ 
120/Mann   458. Garcha Florian         77 Scheeßel             Team Vento                       3:35.05,2     52.54,6  (9044)   33,474 ¦ 
120Msen3   164. Grüner Gerd            51 Scheeßel             Scheeßel Old Stars               3:08.30,1     22.24,0  (5045)   38,195 ¦ 
120Msen1  2338. Hillebrand Johannes    70 Scheeßel                                              3:49.52,6   1:05.17,3  (7247)   31,321 ¦ 
120Msen1  1070. Joneleit Oliver        68 Scheeßel             Scheeßel Old Stars               3:11.01,2     26.25,9  (5046)   37,692 ¦ 
120Msen4   113. Kolkmann Dieter        36 Scheeßel                                              3:29.31,5     41.02,4  (5349)   34,363 ¦ 
120Msen1  1068. Markus Jens            63 Scheeßel             Scheeßel Old Stars               3:11.00,7     26.25,4  (5047)   37,694 ¦ 
120Msen2   402. Masuch Jürgen          61 Scheeßel             Scheeßel Old Stars               3:08.05,0     25.24,0  (5048)   38,280 ¦ 
55/Fsen3    13. Reimann Rita           50 Scheeßel                                              1:47.09,0      8.42,4 (13712)   30,909 ¦ 
120Msen3   226. Schröder Gerhard       51 Scheeßel                                              3:12.37,0     26.30,9  (7747)   37,379 ¦ 
55/Mjun     33. Winter Torben          85 Scheeßel             Sharp Aquos 1                    1:35.10,8     14.12,4 (11904)   34,797 ¦ 
170Msen1    28. Mellert Michael        72 Scheidegg                                             4:02.23,1      4.10,1  (1054)   42,304 ¦ 
55/Mann    299. Andersen Torsten       74 Schenefeld                                            1:39.30,3     18.34,1 (12124)   33,284 ¦ 
120Msen2   560. Appel Thomas           59 Schenefeld                                            3:12.35,6     29.54,6  (3424)   37,384 ¦ 
55/Msen2   685. Baus Wolfgang          62 Schenefeld           NDR 2                            1:47.04,9     26.08,5 (12283)   30,929 ¦ 
55/Msen1  1010. Behnke Hartwig         72 Schenefeld           six sexy honks on their holy c   1:41.05,6     20.37,3 (10971)   32,761 ¦ 
55/Fsen1    50. Behnke Susanne         73 Schenefeld           DLC-Bahrenfeld                   1:37.05,2     13.17,0 (11965)   34,113 ¦ 
55/Msen3    28. Behrens Wolfgang       49 Schenefeld           Team Deutscher Ring 1            1:29.54,0      8.56,1 (11317)   36,840 ¦ 
170Msen2   189. Beller Jörg            59 Schenefeld           Re-Cycling 1                     4:32.47,5     34.36,8  (3820)   37,589 ¦ 
120Msen1   423. Beneke Torsten         66 Schenefeld           E.C.H. Will                      2:59.42,7     15.07,4  (3314)   40,064 ¦ 
55/Msen1   779. Bergin Karsten         68 Schenefeld                                            1:37.44,1     17.15,8 (14555)   33,887 ¦ 
120/Mann   430. Blanck Christian       74 Schenefeld           Wempe                            3:29.21,2     47.10,6  (6431)   34,391 ¦ 
55/Msen1  1548. Blumenhagen Ingo       66 Schenefeld           Bode Pipe Seals 1                1:52.02,6     31.34,3 (12453)   29,559 ¦ 
170Msen3   142. Böhme Wolfgang         51 Schenefeld                                            5:02.39,8     53.19,0  (6455)   33,879 ¦ 
120Msen1  2428. Bollmann Stephan       65 Schenefeld           Recycling 2                      3:59.06,3   1:14.31,0  (7090)   30,112 ¦ 
120Msen1  1168. Böttcher Dirk          65 Schenefeld           schultheiss                      3:12.37,5     28.02,2  (2873)   37,378 ¦ 
170Msen1   823. Dankowski Bernd        63 Schenefeld           TEAM kbs-sport.de                5:08.29,3   1:10.16,3  (5616)   33,239 ¦ 
55/Msen1   420. Deimann Hans-Peter     66 Schenefeld                                            1:33.16,5     12.48,2 (16147)   35,507 ¦ 
55/Msen1   290. Ehlers Andreas         63 Schenefeld           NIVEA 17                         1:31.25,7     10.57,4 (11132)   36,225 ¦ 
55/Msen1   740. Ehlert Jens            63 Schenefeld                                            1:37.09,3     16.41,0 (11720)   34,089 ¦ 
120/Frau     1. Ellerbrock Frauke      74 Schenefeld                                            2:47.42,0       -----  (3000)   42,933 ¦ 
170Msen2   418. Ferkinghoff Holger     58 Schenefeld           Down Under                       5:00.25,8   1:02.15,1  (4605)   34,131 ¦ 
55/Msen4   178. Fleischmann Harald     34 Schenefeld           Hermes Schleifmittel III         1:50.37,1     25.42,3 (12746)   29,940 ¦ 
120/Mann   244. Francke Lutz           78 Schenefeld           La Compagnia 2                   3:08.36,6     26.26,0  (1343)   38,174 ¦ 
55/Msen1   831. Fricke Axel            67 Schenefeld                                            1:38.32,6     18.04,3 (15472)   33,609 ¦ 
55/Msen1   833. Fricke Stephan         69 Schenefeld                                            1:38.32,8     18.04,5 (15471)   33,608 ¦ 
55/Msen1  1656. Friedrichs Heiko       70 Schenefeld                                            1:56.05,2     35.36,9 (15029)   28,530 ¦ 
120Msen1  1377. Gasche Volkert         71 Schenefeld           Sinner Schrader Turbo Team       3:16.20,8     31.45,5  (3537)   36,669 ¦ 
55/Msen4   101. Gesing Norbert         37 Schenefeld                                            1:43.08,8     18.14,0 (13740)   32,109 ¦ 
55/Fsen1   372. Glombik Carmen         73 Schenefeld           Harry-IsO                        1:58.45,8     34.57,6 (14250)   27,887 ¦ 
55/Msen1  1408. Haack Thomas           68 Schenefeld           KBS-Sport.de                     1:48.29,1     28.00,8 (11949)   30,529 ¦ 
55/Mann    330. Hadenfeldt Nicholas    84 Schenefeld                                            1:41.04,7     20.08,5 (15866)   32,766 ¦ 
120/Mann   413. Hansen Sven            74 Schenefeld                                            3:25.01,9     42.51,3  (8286)   35,116 ¦ 
55/Mann    378. Heidorn Ingo           75 Schenefeld                                            1:44.28,6     23.32,4 (12451)   31,700 ¦ 
120Msen4   151. Heitmann Werner        40 Schenefeld                                            3:42.51,3     54.22,2  (6385)   32,308 ¦ 
170Msen1   339. Hennig Klaus           63 Schenefeld                                            4:29.00,4     30.47,4  (3802)   38,118 ¦ 
55/Fsen1    55. Heyde Steffi           72 Schenefeld           Stadtrand-Planer                 1:37.17,5     13.29,3 (15185)   34,041 ¦ 
120Msen2   682. Hoja Christian         57 Schenefeld           Hermes Schleifmittel             3:16.32,2     33.51,2  (5530)   36,634 ¦ 
55/Msen2   809. Hushahn Thomas         62 Schenefeld                                            1:51.25,6     30.29,2 (14454)   29,723 ¦ 
120/Mann    49. Hüster Kim-Philipp     74 Schenefeld                                            2:50.04,5      7.53,9  (1409)   42,334 ¦ 
55/Msen1  1808. Kahl Dennis            67 Schenefeld                                            2:06.53,4     46.25,1 (12126)   26,101 ¦ 
55/Fsen3    66. Klapper Dagmar         46 Schenefeld                                            2:17.02,4     38.35,8 (15477)   24,168 ¦ 
55/Msen4    72. Klapper Uwe            40 Schenefeld                                            1:40.12,5     15.17,7 (15475)   33,051 ¦ 
55/Msen1   435. Klein Jens             67 Schenefeld           MKI Immobilien                   1:33.26,3     12.58,0 (14708)   35,445 ¦ 
55/Msen1   497. Klein Jörg             65 Schenefeld           MKI Immobilien                   1:34.15,6     13.47,3 (14707)   35,136 ¦ 
55/Msen3   533. Kleist Frank           47 Schenefeld           Harry-IsO                        2:06.48,3     45.50,4 (14251)   26,118 ¦ 
55/Msen1  1552. Koch Joachim           66 Schenefeld                                            1:52.07,2     31.38,9 (15006)   29,539 ¦ 
55/Msen1   596. Koch Michael           67 Schenefeld           Jäckstein                        1:35.36,8     15.08,5 (12679)   34,639 ¦ 
120Msen4   148. Korczanowski Manfred   37 Schenefeld                                            3:42.21,4     53.52,3  (5944)   32,380 ¦ 
120Msen2  1169. Kriegs Claus           55 Schenefeld           Rote Socken                      3:43.06,2   1:00.25,2  (6654)   32,272 ¦ 
55/Fsen3    64. Krienke Barbara        48 Schenefeld           Goldene Speiche                  2:15.54,9     37.28,3 (14723)   24,368 ¦ 
55/Fsen1   263. Kühr Ines              67 Schenefeld           ORYZA                            1:52.13,3     28.25,1 (14944)   29,513 ¦ 
55/Frau     49. Kunkel Petra           75 Schenefeld           Cavalieri del Fuoco              1:39.36,9     18.35,7 (10321)   33,248 ¦ 
55/Msen3    86. Kuß Volker             48 Schenefeld           HEW 1                            1:34.19,2     13.21,3 (11015)   35,114 ¦ 
55/Mann    210. Lang Roman             79 Schenefeld           Harry-IsO                        1:35.53,9     14.57,7 (14252)   34,536 ¦ 
55/Msen1  1308. Lateit Uwe             63 Schenefeld           Lokalmatadoren                   1:46.24,9     25.56,6 (12086)   31,123 ¦ 
55/Msen1  1288. Leidereiter Andreas    67 Schenefeld           HellermannTyton3                 1:46.03,0     25.34,7 (14509)   31,230 ¦ 
55/Msen3   363. Lemmermann Uwe         51 Schenefeld           DMG 2                            1:49.21,4     28.23,5 (13006)   30,286 ¦ 
120Msen2  1229. Leonhard Dirk          62 Schenefeld           EM-SDO-120                       3:49.27,0   1:06.46,0  (4636)   31,379 ¦ 
55/Msen1   636. Mähl Torsten           63 Schenefeld           Absolut                          1:36.05,4     15.37,1 (10623)   34,467 ¦ 
170/Mann   101. Mathews Falk           76 Schenefeld                                            4:29.52,3     32.00,0  (9064)   37,995 ¦ 
170Msen2   266. Möhle Henning          62 Schenefeld                                            4:40.03,6     41.52,9  (4905)   36,613 ¦ 
55/Msen2   306. Mull Andreas           59 Schenefeld                                            1:36.13,3     15.16,9 (15089)   34,420 ¦ 
120Msen4   150. Müller Hans            31 Schenefeld                                            3:42.51,0     54.21,9  (6383)   32,308 ¦ 
55/Fsen1   432. Müller Ulrike          71 Schenefeld                                            2:05.13,4     41.25,2 (14209)   26,448 ¦ 
120Msen1  1557. Münch Thorsten         65 Schenefeld                                            3:19.29,9     34.54,6  (5365)   36,090 ¦ 
55/Msen1  1546. Nothnick Holger        69 Schenefeld           Bode Pipe Seals 1                1:52.02,1     31.33,8 (12455)   29,562 ¦ 
55/Msen2   152. Pape Stephan           61 Schenefeld                                            1:32.46,2     11.49,8 (10838)   35,701 ¦ 
170Msen1   806. Papenfuß Peter         69 Schenefeld                                            5:05.19,6   1:07.06,6  (5044)   33,583 ¦ 
120Msen1   802. Peters Oliver          73 Schenefeld           Radsport Wulff 4                 3:06.41,3     22.06,0  (9630)   38,566 ¦ 
55/Msen2   428. Räbiger Ulrich         57 Schenefeld           DMG 2                            1:39.33,3     18.36,9 (13009)   33,268 ¦ 
120Msen2  1290. Rehmer Bernhard        61 Schenefeld           Re-Cycling 2                     3:59.05,5   1:16.24,5  (7097)   30,113 ¦ 
170Msen1   370. Reschke Mike           67 Schenefeld           La Compagnia 1                   4:32.08,8     33.55,8  (1339)   37,678 ¦ 
55/Msen1  1454. Roschmann Kay          71 Schenefeld                                            1:49.28,5     29.00,2 (13761)   30,253 ¦ 
55/Msen1   711. Sagner Maik            71 Schenefeld                                            1:36.51,4     16.23,1 (10306)   34,194 ¦ 
55/Msen4    21. Sauerbrey Udo-Wolfgang 41 Schenefeld           HEW 2                            1:33.35,0      8.40,2 (11022)   35,390 ¦ 
120Msen1  1693. Schmidt Jörg           64 Schenefeld           focus                            3:22.36,9     38.01,6  (6187)   35,535 ¦ 
120Msen1   975. Schmuck Nils           71 Schenefeld           schultheiss                      3:09.29,0     24.53,7  (2876)   37,998 ¦ 
55/Msen2   497. Schröder Harald        57 Schenefeld           Team Philips S2                  1:41.49,2     20.52,8 (11994)   32,527 ¦ 
55/Msen1  1072. Schultz Patrick        70 Schenefeld                                            1:42.07,5     21.39,2 (14023)   32,430 ¦ 
55/Msen3   128. Schulz Uwe             50 Schenefeld                                            1:37.02,5     16.04,6 (11367)   34,129 ¦ 
170Msen1   363. Schütt Michael         64 Schenefeld                                            4:31.36,2     33.23,2  (3640)   37,753 ¦ 
170Msen3   147. Sevecke Herbert        44 Schenefeld                                            5:04.42,0     55.21,2  (7750)   33,652 ¦ 
55/Msen2   732. Siebert Heiko          60 Schenefeld           KBS-Sport.de                     1:48.28,3     27.31,9 (11950)   30,533 ¦ 
55/Msen1  1517. Sonntag Norman         68 Schenefeld           KBS-Sport.de                     1:51.15,5     30.47,2 (11951)   29,768 ¦ 
120Msen1  1224. Speth Wolfgang         65 Schenefeld           schultheiss                      3:13.34,8     28.59,5  (2877)   37,193 ¦ 
55/Msen3   384. Stirnes Georg          47 Schenefeld                                            1:50.49,4     29.51,5 (12786)   29,885 ¦ 
120Msen1   344. Tillmanns Holger       64 Schenefeld                                            2:57.42,6     13.07,3  (2806)   40,515 ¦ 
55/Msen2   321. Tischler Holger        62 Schenefeld           Hermes Schleifmittel I           1:36.32,0     15.35,6 (10546)   34,309 ¦ 
55/Msen1  1509. Tünnermann Kai         70 Schenefeld                                            1:51.01,7     30.33,4 (13408)   29,830 ¦ 
120Msen1  1280. van Dahle Ingo         66 Schenefeld           Reha-Team Schenefeld             3:14.45,3     30.10,0  (8036)   36,969 ¦ 
55/Msen1  1550. Wauschkuhn Thomas      63 Schenefeld                                            1:52.06,0     31.37,7 (15008)   29,545 ¦ 
55/Msen1  1138. Wendland Kai           66 Schenefeld           Hermes Schleifmittel II          1:43.26,1     22.57,8 (11625)   32,020 ¦ 
170Msen1   133. Wilkens Frank          67 Schenefeld                                            4:15.24,3     17.11,3  (1411)   40,148 ¦ 
120Fsen1    82. Witt Rotraut           63 Schenefeld                                            3:26.14,2     37.22,5  (4272)   34,911 ¦ 
55/Msen2   262. Wynants Jochen         62 Schenefeld           Team Philips S2                  1:35.20,3     14.23,9 (11995)   34,739 ¦ 
120/Mann   169. Hahn Markus            77 Schenklengsfeld                                       3:01.41,9     19.31,3  (5176)   39,626 ¦ 
55/Fsen1    24. Berg Manuela           71 Schermbeck                                            1:33.30,9      9.42,7 (14094)   35,416 ¦ 
120Msen1    75. Berg Oliver            63 Schermbeck                                            2:49.51,1      5.15,8  (2215)   42,389 ¦ 
120Msen1   182. Hutmacher Thomas       69 Schermbeck           Sportpark Hünxe                  2:53.41,6      9.06,3  (2181)   41,452 ¦ 
55/Fsen2     7. Ivarsson Dagmar        58 Schermbeck                                            1:34.52,8      6.11,7 (14095)   34,907 ¦ 
55/Frau     21. Romswinkel Daniela     77 Schermbeck                                            1:34.54,2     13.53,0 (14096)   34,898 ¦ 
120/Mann   391. Sanders Uwe            75 Schermbeck           Sportpark Hünxe                  3:22.51,6     40.41,0  (2183)   35,492 ¦ 
120Msen1   568. Wolff Tomas            64 Schermbeck                                            3:02.27,0     17.51,7  (2217)   39,462 ¦ 
55/Frau     28. Zimmer Anne-Katrin     80 Schernsdorf                                           1:35.48,1     14.46,9 (15399)   34,571 ¦ 
120/Mann   432. Amer Karim             76 Schiffdorf                                            3:29.33,1     47.22,5  (7108)   34,359 ¦ 
120Msen1  1881. Hansen Carsten         66 Schinkel             Technisches Hilfswerk IV         3:28.25,8     43.50,5  (6418)   34,543 ¦ 
55/Msen1   969. Herzig Frank           70 Schiphorst                                            1:40.27,8     19.59,5 (12369)   32,967 ¦ 
120Msen2   835. Todd Tom               56 Schiphorst           Renn- & Sportrad Hamburg-Alton   3:22.11,8     39.30,8  (6651)   35,608 ¦ 
120Msen1  1998. Borchert Jochen        68 Schlagsdorf          LUGATO Team 2                    3:32.10,0     47.34,7  (5720)   33,935 ¦ 
120Msen2  1067. Ewald Eberhard         60 Schlamersdorf        RSC Kattenberg 4                 3:35.06,6     52.25,6  (2284)   33,471 ¦ 
120Msen1   426. Engels Ulf             68 Schleswig            Transfer in Progress             2:59.46,9     15.11,6  (3303)   40,048 ¦ 
120Msen3    97. Läng Manfred           46 Schleswig                                             3:02.55,8     16.49,7  (3389)   39,359 ¦ 
120Msen1  2027. Vogt Jörg              66 Schleswig            HAUNI in Motion 3                3:33.24,5     48.49,2  (6108)   33,738 ¦ 
120Msen2   886. Wegers Ralf-Günter     62 Schleswig                                             3:24.32,5     41.51,5  (9072)   35,200 ¦ 
55/Msen1  1121. Böse Axel              68 Schloss Holte Stuken                                  1:43.12,4     22.44,1 (15942)   32,090 ¦ 
55/Msen2   271. Knoche Ulrich          57 Schloss Holte Stuken                                  1:35.27,9     14.31,5 (15943)   34,693 ¦ 
120Msen2  1015. Lotz Jürgen            53 Schlüchtern          Lufthansa Technik Team 5         3:30.37,2     47.56,2  (3518)   34,184 ¦ 
120Fsen2    30. Lotz Lilo              56 Schlüchtern          Lufthansa Technik Team 5         3:30.37,5     38.57,5  (3519)   34,183 ¦ 
55/Fsen1   231. Kuklis Anja            67 Schmalfeld                                            1:49.28,9     25.40,7 (13946)   30,251 ¦ 
120Msen1   602. Kuklis Jens            63 Schmalfeld                                            3:03.10,7     18.35,4  (3011)   39,305 ¦ 
170Msen1    66. Eckardt Stefan         69 Schnaittach          Team Contract:Relax              4:12.08,2     13.55,2  (3112)   40,668 ¦ 
55/Msen4   281. Rokita Hans Jürgen     36 Schnakenbek          HEW-Krümmel Team 7               2:11.40,4     46.45,6 (11087)   25,153 ¦ 
55/Msen4   108. Staub Peter            42 Schnakenbek                                           1:43.32,9     18.38,1 (12443)   31,985 ¦ 
55/Fsen1    16. Baden Bianca           67 Schneverdingen       Racing Team v. Fintel            1:31.33,3      7.45,1 (10803)   36,174 ¦ 
55/Msen2   234. Baden Hans-Peter       61 Schneverdingen       Racing Team v. Fintel            1:34.46,8     13.50,4 (10802)   34,944 ¦ 
55/Fsen1    61. Blechschmidt Sabine    73 Schneverdingen                                        1:37.45,1     13.56,9 (11877)   33,881 ¦ 
120Msen1   471. Böhling Volker         65 Schneverdingen       www.raffay.de                    3:00.31,9     15.56,6  (4815)   39,882 ¦ 
55/Mann    369. Bother Michael         82 Schneverdingen       Racing Team v. Fintel            1:43.51,6     22.55,4 (10804)   31,889 ¦ 
55/Frau     93. Bruhn Saori            79 Schneverdingen                                        1:46.52,8     25.51,6 (12729)   30,988 ¦ 
55/Msen3   556. Land Rüdiger           52 Schneverdingen                                        2:12.36,0     51.38,1 (14984)   24,977 ¦ 
55/Mann    264. Meyer Heiko            78 Schneverdingen       Racing Team v. Fintel            1:37.51,4     16.55,2 (10806)   33,845 ¦ 
55/Msen1   176. Meyer Thomas           65 Schneverdingen       Racing Team v. Fintel            1:29.06,6      8.38,3 (10805)   37,167 ¦ 
120Fsen2    54. Morawetz Ute           59 Schneverdingen                                        3:56.37,9   1:04.57,9  (6473)   30,427 ¦ 
170/Mann    91. Müller Marco           74 Schneverdingen                                        4:25.55,5     28.03,2  (3209)   38,559 ¦ 
55/Msen2    68. Petersen Harald        61 Schneverdingen       Racing Team v. Fintel            1:29.08,5      8.12,1 (10807)   37,154 ¦ 
55/Msen1  1438. Quitzau Ralph          68 Schneverdingen       Sieker Rabbits                   1:49.03,3     28.35,0 (14466)   30,369 ¦ 
120Msen1   536. Riebesehl Thorsten     68 Schneverdingen       EM-SDO-120                       3:01.59,3     17.24,0  (4638)   39,562 ¦ 
120Fsen2    53. Schröder Annegret      53 Schneverdingen                                        3:56.37,8   1:04.57,8  (6475)   30,427 ¦ 
55/Fsen3    48. Thölke Annegret        49 Schneverdingen                                        2:05.16,4     26.49,8 (15708)   26,438 ¦ 
55/Msen2    76. von Fintel Andreas     62 Schneverdingen       Racing Team v. Fintel            1:29.50,6      8.54,2 (10811)   36,864 ¦ 
55/Msen2    80. Willers Martin         61 Schneverdingen       Racing Team v. Fintel            1:29.57,2      9.00,8 (10812)   36,819 ¦ 
55/Frau     97. Müller Julia           76 Schömberg                                             1:47.24,9     26.23,7 (14092)   30,833 ¦ 
55/Msen1  1363. Niclaus Alexander      72 Schömberg                                             1:47.33,6     27.05,3 (14093)   30,792 ¦ 
120Msen1    16. Arndt Carsten          66 Schönberg            SV Dassow 24                     2:46.06,7      1.31,4  (1181)   43,344 ¦ 
120Msen1  1635. Junge Holger           69 Schönberg            Invitrospeed                     3:21.27,0     36.51,7  (9043)   35,740 ¦ 
55/Fsen1   434. Plaukowitsch Claudia   69 Schönberg            NIVEA 28                         2:05.33,0     41.44,8 (11203)   26,379 ¦ 
120/Mjun     3. Sontowski Daniel       86 Schönberg            SV Dassow 24                     2:46.06,5      0.02,0  (1183)   43,345 ¦ 
55/Msen1  1788. Otten Stephan          67 Schönböwen           EMC                              2:04.27,4     43.59,1 (15784)   26,611 ¦ 
55/Msen2   688. Klug Traugott          56 Schönebeck           Jungheinrich AG Team 20          1:47.08,2     26.11,8 (11555)   30,913 ¦ 
55/Msen1   887. Reinhardt Sven         66 Schönebeck                                            1:39.19,4     18.51,1 (10655)   33,345 ¦ 
120/Mann    52. Schrader Marcel        80 Schönebeck           Grüne Teufel                     2:50.09,9      7.59,3  (8087)   42,311 ¦ 
120Msen1   823. Kersten Axel           70 Schöngeising         SGM-Cycler                       3:07.11,5     22.36,2  (5605)   38,463 ¦ 
55/Msen1  1246. Kohle Stefan           63 Schönkirchen                                          1:45.20,1     24.51,8 (15311)   31,442 ¦ 
120Fsen1    99. Kühnberger Kirsten     63 Schönkirchen                                          3:30.43,2     41.51,5  (5325)   34,168 ¦ 
55/Fsen1   386. Locht Silke            64 Schönkirchen                                          2:00.29,6     36.41,4 (15843)   27,486 ¦ 
55/Msen2   282. Rohrbeck Peter         53 Schönkirchen         Mackay Carpets                   1:35.44,3     14.47,9 (11681)   34,594 ¦ 
120Msen2   498. Wiezorreck Wolfgang    60 Schönkirchen                                          3:10.51,4     28.10,4  (6697)   37,724 ¦ 
55/Mann    306. Henke Thomas           74 Schönstedt                                            1:39.53,4     18.57,2 (15390)   33,156 ¦ 
170Msen1   877. Heimel Max             63 Schönthal                                             5:19.24,8   1:21.11,8  (7486)   32,102 ¦ 
120Msen1  1059. Baack Dirk             69 Schönwalde                                            3:10.51,9     26.16,6  (6647)   37,722 ¦ 
55/Frau    134. Baack Sarina           75 Schönwalde                                            1:53.26,9     32.25,7 (13019)   29,193 ¦ 
120Msen1   949. Lange Stefan           68 Schretstaken         Elektro Zillmer Dream Team I     3:09.03,6     24.28,3  (5188)   38,083 ¦ 
120Msen1   490. Weisser Ludger         67 Schriesheim          Go 90                            3:00.53,4     16.18,1  (3452)   39,803 ¦ 
120Fsen1    77. Ott Heidi              71 Schwabach                                             3:23.13,9     34.22,2  (8998)   35,427 ¦ 
120Msen3    75. Siegfried Peter        47 Schwäbisch Gmünd                                      3:00.47,5     14.41,4  (1511)   39,824 ¦ 
170Msen2   160. Blaß Hans-Werner       60 Schwalbach                                            4:29.58,4     31.47,7  (8351)   37,981 ¦ 
120Msen1  1631. Engel Mario            68 Schwalmstadt         RV Einigkeit 1919 Treysa e.v.    3:21.22,3     36.47,0  (5741)   35,754 ¦ 
170Msen2   335. Kern Joachim           59 Schwalmstadt         RV Einigkeit 1919 Treysa e.v.    4:48.01,3     49.50,6  (5742)   35,601 ¦ 
120Msen4   160. Knoch Paul             39 Schwalmstadt         RV Einigkeit 1919 Treysa e.v.    3:46.36,6     58.07,5  (5743)   31,772 ¦ 
170Msen2   512. Mühle Wolfgang         56 Schwalmstadt         RV Einigkeit 1919 Treysa e.v.    5:26.24,4   1:28.13,7  (5744)   31,414 ¦ 
120Msen3   552. Neumann Eduard         49 Schwalmstadt         RV Einigkeit 1919 Treysa e.v.    3:46.36,7   1:00.30,6  (5745)   31,772 ¦ 
170Msen1   277. Reißig Uwe             71 Schwandorf           Team Erzgebirge                  4:24.17,0     26.04,0  (3239)   38,799 ¦ 
170Msen3    62. Zechel Hans-Georg      45 Schwanewede          Orientexpress                    4:35.13,0     25.52,2  (5184)   37,257 ¦ 
120Msen1   800. Roeglin Torsten        63 Schwanheide          Fliesenzauber                    3:06.39,3     22.04,0  (6556)   38,573 ¦ 
120Msen2   107. Averbeck Thorsten      62 Schwarmstedt                                          2:57.37,4     14.56,4  (8458)   40,535 ¦ 
120/Frau    35. Germann Daniela        83 Schwartow            Fliesenzauber                    3:29.07,8     41.25,8  (6555)   34,428 ¦ 
120Msen2   606. Beecken Michael        61 Schwarzenbek         Tuchenhagen GmbH                 3:14.26,5     31.45,5  (5555)   37,029 ¦ 
120Msen2   690. Biondic Dragan         57 Schwarzenbek                                          3:17.04,0     34.23,0  (5852)   36,535 ¦ 
120Msen1  2010. Böhmke Andreas         66 Schwarzenbek         HEW-Krümmel Team 3               3:32.50,0     48.14,7  (1593)   33,829 ¦ 
55/Msen1   625. Erdeli Andreas         70 Schwarzenbek                                          1:36.00,8     15.32,5 (12414)   34,495 ¦ 
55/Msen2    57. Fröhlich Alfred        54 Schwarzenbek         Jugendbildung Hamburg            1:28.25,0      7.28,6 (10951)   37,459 ¦ 
55/Msen1  1606. Gluhak Zelimir         71 Schwarzenbek         AS 49 Team 1                     1:54.10,7     33.42,4 (13185)   29,007 ¦ 
55/Msen1   392. Gruber Olaf            66 Schwarzenbek         WEHA                             1:32.55,1     12.26,8 (10728)   35,644 ¦ 
55/Msen1  1089. Gruteser Thomas        68 Schwarzenbek         Blackbek Biker                   1:42.36,5     22.08,2 (11453)   32,278 ¦ 
55/Msen1  1106. Habermas Jens          66 Schwarzenbek                                          1:42.59,4     22.31,1 (10351)   32,158 ¦ 
120/Mann   494. Hems Sven              74 Schwarzenbek         Feuerwehr Schwarzenbek           3:48.45,0   1:06.34,4  (7130)   31,475 ¦ 
120Msen2   945. Herrmann Thomas        58 Schwarzenbek         HEK-Hanseatische Krankenkasse    3:26.33,7     43.52,7  (9566)   34,856 ¦ 
120/Mjun    25. Hinsch Robby           85 Schwarzenbek                                          3:31.29,8     45.25,3  (5943)   34,043 ¦ 
55/Msen2   468. Hunger Oliver          62 Schwarzenbek                                          1:40.52,2     19.55,8 (14946)   32,834 ¦ 
170Msen1   285. Jacobs Thomas          67 Schwarzenbek         Fahrradladen Schnelsen/RG Uni-   4:24.43,3     26.30,3  (1306)   38,735 ¦ 
55/Msen1   261. Krämer Udo             66 Schwarzenbek         Blackbek Biker                   1:30.49,5     10.21,2 (11454)   36,465 ¦ 
120Msen2   872. Krolow Ralf            61 Schwarzenbek         Feuerwehr Schwarzenbek           3:24.02,4     41.21,4  (7131)   35,287 ¦ 
120Msen1  1037. Kruse Henning          64 Schwarzenbek                                          3:10.30,8     25.55,5  (4932)   37,792 ¦ 
55/Msen3   426. Kyrieleis Peter        51 Schwarzenbek                                          1:53.41,0     32.43,1 (12996)   29,133 ¦ 
55/Msen1  1651. Langnickel Stefan      67 Schwarzenbek                                          1:56.00,1     35.31,8 (16172)   28,551 ¦ 
120Msen1  2056. Litfin Dirk            65 Schwarzenbek         Amandus Kahl 3                   3:34.52,4     50.17,1  (3903)   33,508 ¦ 
55/Fsen1   139. Lopau Sandra           70 Schwarzenbek                                          1:43.21,1     19.32,9 (11748)   32,045 ¦ 
55/Msen2   899. Manske Michael         55 Schwarzenbek                                          1:57.24,6     36.28,2 (10350)   28,208 ¦ 
120Msen2   379. Markovic Damir         58 Schwarzenbek                                          3:07.01,8     24.20,8  (3439)   38,496 ¦ 
55/Mann    206. Matz Alexander         78 Schwarzenbek                                          1:35.37,2     14.41,0 (15932)   34,637 ¦ 
55/Msen1  1631. Meyer Jürgen           67 Schwarzenbek                                          1:55.06,3     34.38,0 (14947)   28,773 ¦ 
55/Fsen1   540. Meyer Tanja            70 Schwarzenbek         AS 49 Team 2                     2:47.18,7   1:23.30,5 (13190)   19,795 ¦ 
55/Msen1  1286. Micheel André          68 Schwarzenbek                                          1:46.01,7     25.33,4 (10467)   31,236 ¦ 
55/Fsen1   203. Morlang Nicole         72 Schwarzenbek         Team Deutscher Ring 2            1:48.14,9     24.26,7 (12268)   30,596 ¦ 
55/Msen1  1395. Morlang René           69 Schwarzenbek         Team Deutscher Ring 2            1:48.14,8     27.46,5 (12267)   30,596 ¦ 
55/Msen1  1259. Neiße Lars             70 Schwarzenbek                                          1:45.29,8     25.01,5 (11890)   31,394 ¦ 
120Msen2  1040. Pielot Ulf             61 Schwarzenbek         Team Feuerwehr Schwarzenbek      3:32.31,5     49.50,5  (5602)   33,878 ¦ 
55/Msen1  1255. Prenzer Thomas         69 Schwarzenbek         asphalt-cowboys                  1:45.27,7     24.59,4 (13033)   31,404 ¦ 
55/Msen3    55. Reimers Christian      49 Schwarzenbek         Ulmer u. Co                      1:32.58,5     12.00,6 (12056)   35,622 ¦ 
170Msen2   467. Scheffler Peter        59 Schwarzenbek                                          5:07.29,8   1:09.19,1  (2542)   33,346 ¦ 
55/Mann    410. Schindler Johannes     82 Schwarzenbek         Amandus Kahl 5                   1:46.52,8     25.56,6 (10710)   30,988 ¦ 
55/Msen1   550. Schramm Thomas         65 Schwarzenbek                                          1:35.04,3     14.36,0 (10843)   34,836 ¦ 
55/Msen1  1253. Seefeld Stephan        63 Schwarzenbek         asphalt-cowboys                  1:45.26,4     24.58,1 (13036)   31,411 ¦ 
55/Msen1   885. Sommer Karsten         67 Schwarzenbek                                          1:39.18,9     18.50,6 (14948)   33,348 ¦ 
55/Msen4    98. Urban Wolfram          38 Schwarzenbek                                          1:43.04,2     18.09,4 (11767)   32,133 ¦ 
120Msen2   296. Vollmer Manfred        60 Schwarzenbek         BSG EHTICON                      3:04.03,0     21.22,0  (3323)   39,119 ¦ 
120Msen2   597. Wegner Immo            57 Schwarzenbek         Pedalritter                      3:14.04,3     31.23,3  (6858)   37,099 ¦ 
55/Mjug      8. Wegner Sören           87 Schwarzenbek         Pedalritter                      1:26.40,1      5.42,1 (15278)   38,214 ¦ 
55/Msen1  1031. Streubig Andreas       68 Schwarzernbeck       QS & Friends                     1:41.31,1     21.02,8 (10735)   32,624 ¦ 
170Msen4     2. Deppenbrock Meinhard   42 Schwedeneck          Equipe perfectionée 3            4:20.10,0      0.22,8  (2397)   39,413 ¦ 
120Msen1  1729. Krikau Peter           64 Schwedeneck          Wavebreaker                      3:23.36,7     39.01,4  (8714)   35,361 ¦ 
120Msen3   336. Wieczorek Ronald       51 Schwedeneck                                           3:21.48,1     35.42,0  (4087)   35,678 ¦ 
120Msen3   277. Preisendanz Klaus      47 Schwedt                                               3:16.57,9     30.51,8  (8169)   36,554 ¦ 
170Msen4    31. Zanke Dieter           41 Schwedt                                               5:11.36,5     51.49,3  (8170)   32,906 ¦ 
120Msen3   589. Vester Hartwig         45 Schwelm                                               3:55.00,2   1:08.54,1  (1514)   30,637 ¦ 
55/Msen1    13. Beyer Sven             73 Schwerin                                              1:21.02,4      0.34,1 (10038)   40,868 ¦ 
120/Mann    38. Brehl Moritz           79 Schwerin             Wadenbeisser Schwerin            2:49.04,4      6.53,8  (2491)   42,585 ¦ 
170Msen2   363. Bremer Bernd           54 Schwerin                                              4:51.52,4     53.41,7  (7129)   35,131 ¦ 
120/Mann    36. Gomoll René            79 Schwerin             Wadenbeisser Schwerin            2:48.57,4      6.46,8  (2492)   42,614 ¦ 
120Msen1   761. Heyer Falk             64 Schwerin                                              3:05.57,6     21.22,3  (3415)   38,718 ¦ 
55/Fsen3    65. Hoffmann Ruth          52 Schwerin                                              2:16.03,7     37.37,1 (13853)   24,341 ¦ 
120/Mann   357. Jädtke Daniel          79 Schwerin             Fahrrad-Kather                   3:19.39,2     37.28,6  (8705)   36,062 ¦ 
120Msen2   657. Kather Bernd-Dieter    53 Schwerin             Fahrrad-Kather                   3:15.59,6     33.18,6  (3730)   36,735 ¦ 
55/Mann    213. Kröger Candy           75 Schwerin             fantagoldi                       1:35.58,1     15.01,9 (15402)   34,511 ¦ 
55/Msen1  1733. Paulsen Jens           70 Schwerin             paulipower                       2:00.18,1     39.49,8 (15818)   27,530 ¦ 
120Msen2   729. Peters Olaf-Jens       60 Schwerin                                              3:18.11,2     35.30,2  (6228)   36,329 ¦ 
120Msen2   104. Rottschäfer Thorsten   61 Schwerin                                              2:57.30,7     14.49,7  (8887)   40,560 ¦ 
120Msen3   130. Saß Bernd              46 Schwerin                                              3:05.50,8     19.44,7  (4058)   38,741 ¦ 
55/Msen1  1360. Schaar Andy            72 Schwerin             triton                           1:47.30,1     27.01,8 (15208)   30,808 ¦ 
55/Msen3   225. Schaar Dieter          43 Schwerin             triton                           1:41.44,9     20.47,0 (15207)   32,550 ¦ 
120Msen1  1303. Schmolinski Olaf       65 Schwerin             RSC Sprint TEAM 1                3:15.11,5     30.36,2  (9575)   36,886 ¦ 
120Msen3   258. Schößler Norbert       43 Schwerin                                              3:15.01,7     28.55,6  (3480)   36,917 ¦ 
120Msen2   897. Skorna Detlef          56 Schwerin             Team Schelfstadt                 3:24.43,2     42.02,2  (3858)   35,169 ¦ 
120Msen1   441. Stahl Morris           68 Schwerin                                              3:00.02,9     15.27,6  (9606)   39,989 ¦ 
120/Mann   303. Steinhagen Guido       75 Schwerin             Team Schelfstadt                 3:14.28,4     32.17,8  (3859)   37,023 ¦ 
120/Mann   453. Steinhagen Jochen      83 Schwerin             Team Schelfstadt                 3:33.11,5     51.00,9  (3860)   33,772 ¦ 
120Msen1   415. Stumbaum Markus        73 Schwerin             Dr. Oetker                       2:59.26,0     14.50,7  (5450)   40,126 ¦ 
120Msen1    58. Wex Christian          64 Schwerin             Spritteam Schwerin               2:49.23,7      4.48,4  (2139)   42,504 ¦ 
170Msen2   497. Busse Frank            59 Schwerte                                              5:16.21,8   1:18.11,1  (6727)   32,412 ¦ 
120Msen2  1006. Cordes Hermann         57 Schwerte             Revierteufel 03                  3:30.08,0     47.27,0  (9275)   34,263 ¦ 
170Msen1    30. Essfeld Marcus         72 Schwerte                                              4:02.25,1      4.12,1  (1173)   42,298 ¦ 
120Msen2   768. Fritze Rainer          62 Schwerte                                              3:19.10,1     36.29,1  (8076)   36,150 ¦ 
120Msen1  2505. Hollmann Peter         73 Schwerte             Schöttis On Tour                 4:16.34,8   1:31.59,5  (7134)   28,061 ¦ 
120Msen1   305. Kister Mathias         69 Schwerte                                              2:56.58,5     12.23,2  (1420)   40,683 ¦ 
120Msen2    36. Neubacher Rainer       57 Schwerte             TUS Bramsche 2                   2:51.50,8      9.09,8  (2297)   41,897 ¦ 
120Fsen2    29. Neubacher Ulrike       58 Schwerte             Revierteufel 03                  3:30.08,0     38.28,0  (6140)   34,263 ¦ 
55/Msen3    16. Endres Dieter          47 Schwetzingen                                          1:28.24,3      7.26,4 (10174)   37,463 ¦ 
120Msen1   533. Ende Jörg              67 Schwifting                                            3:01.57,4     17.22,1  (4253)   39,569 ¦ 
55/Msen3    97. Weh Berthold           49 Schwissel            EM-SDO-55.33                     1:35.07,5     14.09,6 (12107)   34,817 ¦ 
120Msen1  1934. Grubel Hartmut         63 Schwülper            DER CLUB                         3:30.00,7     45.25,4  (4760)   34,283 ¦ 
120/Mann   358. Richter Hartmut        74 Sebnitz              Jodel                            3:19.52,8     37.42,2  (3867)   36,021 ¦ 
170Msen1   700. Richter Thomas         69 Sebnitz                                               4:52.00,8     53.47,8  (3868)   35,114 ¦ 
55/Msen3   242. Bruß Wolfgang          50 Seebad Ahlbeck                                        1:42.24,6     21.26,7 (10775)   32,340 ¦ 
55/Msen3   272. Dick Hans-Jürgen       49 Seebad Ahlbeck       RSV Seebad Ahlbeck               1:43.44,6     22.46,7 (11657)   31,924 ¦ 
120Msen2   170. Wessoly Marko          58 Seebad Ahlbeck       Inselteam Usedom                 3:00.24,7     17.43,7  (1399)   39,908 ¦ 
120/Mann   333. Thoms Martin           84 Seebad Bansin        Inselteam Usedom                 3:17.27,7     35.17,1  (1398)   36,462 ¦ 
120Msen1  1137. Giese Heiko            71 Seedorf              Hermes Schleifmittel IV          3:11.54,6     27.19,3  (5533)   37,517 ¦ 
120Msen1   204. Böhm Markus            67 Seelze               BSG Feuerwehr Hannover           2:54.09,3      9.34,0  (4508)   41,342 ¦ 
170Msen2   389. Ellerbrock Bernd       55 Seelze               Gruppetto Velber                 4:55.21,3     57.10,6  (2761)   34,717 ¦ 
170Msen3   120. Klein Erhard           48 Seelze               Gruppetto Velber                 4:55.19,2     45.58,4  (2765)   34,721 ¦ 
120/Mann   151. Torborg Jan            75 Seelze               Team Wedemark                    3:00.18,0     18.07,4  (5946)   39,933 ¦ 
170Msen2   128. Wenzel Ludger          59 Seelze               SG Stern                         4:27.06,5     28.55,8  (8953)   38,388 ¦ 
120Msen1   920. Märting Mario          67 Seesen               HAMA                             3:08.37,3     24.02,0  (2851)   38,171 ¦ 
170Msen2   286. Pettke Hannjörg        62 Seesen                                                4:42.10,9     44.00,2  (2852)   36,338 ¦ 
120Msen1  1575. Balke Michael          72 Seester                                               3:19.55,4     35.20,1  (3653)   36,013 ¦ 
120Msen1  1122. Graeber Frank          69 Seester              Team Philips M4                  3:11.42,3     27.07,0  (5093)   37,557 ¦ 
120Msen1  1823. Schröder Oke           71 Seester                                               3:26.52,9     42.17,6  (1359)   34,802 ¦ 
55/Msen1  1772. Wulff Kai              63 Seester                                               2:02.58,8     42.30,5 (13509)   26,931 ¦ 
55/Msen1    53. Kobarg Bernd           64 Seestermühle                                          1:24.56,5      4.28,2 (10189)   38,991 ¦ 
120Fsen1    95. Beberniss Heike        67 Seeth-Ekholt         Jungheinrich AG Team 8           3:29.35,2     40.43,5  (2084)   34,353 ¦ 
55/Mjug     31. Lalleike Sven          87 Seeth Ekholt                                          1:41.36,2     20.38,2 (14587)   32,597 ¦ 
55/Mjun     14. Lalleike Tobias        86 Seeth-Ekholt                                          1:27.44,5      6.46,1 (14588)   37,747 ¦ 
170Msen2   527. Schönfeld Ralf         59 Seeth-Ekholt                                          5:46.10,4   1:47.59,7  (5388)   29,620 ¦ 
120Msen1  1551. Aberger Manfred        65 Seevetal                                              3:19.26,5     34.51,2  (5392)   36,100 ¦ 
120Msen1  1022. Albers Matthias        71 Seevetal                                              3:10.15,6     25.40,3  (3284)   37,842 ¦ 
120Msen3    72. Allenstein Dieter      51 Seevetal             Straßenfeger                     3:00.37,8     14.31,7  (4279)   39,860 ¦ 
120Msen1   976. Anhorn Bernd           66 Seevetal             kiba                             3:09.31,1     24.55,8  (4291)   37,991 ¦ 
120Msen2    48. Arndt Wolfgang         59 Seevetal                                              2:53.03,5     10.22,5  (1960)   41,604 ¦ 
55/Mjun     38. Aschendorf Torben      85 Seevetal             Jansen Profilsystem              1:37.32,8     16.34,4 (13212)   33,952 ¦ 
55/Mann    445. Beckard Florian        76 Seevetal                                              1:48.56,2     28.00,0 (11824)   30,402 ¦ 
120Msen2   248. Beckedorf Horst        57 Seevetal             Radsportfreunde Elbdeich         3:02.32,2     19.51,2  (1699)   39,444 ¦ 
55/Fsen1    40. Benke Christine        66 Seevetal                                              1:36.00,1     12.11,9 (15880)   34,499 ¦ 
120Msen3     5. Bialek Lech            48 Seevetal                                              2:48.46,7      2.40,6  (1715)   42,659 ¦ 
120/Mann    92. Bialek Robert          80 Seevetal                                              2:56.30,0     14.19,4  (1716)   40,793 ¦ 
55/Msen2   970. Bischoff Manny         56 Seevetal                                              2:06.22,9     45.26,5 (15663)   26,206 ¦ 
55/Msen2   173. Blecken von Schmeling  60 Seevetal                                              1:33.22,3     12.25,9 (12000)   35,471 ¦ 
55/Msen3   234. Boender Arie           48 Seevetal                                              1:42.12,4     21.14,5 (14767)   32,404 ¦ 
55/Fsen3    40. Böhlecke Marion        49 Seevetal             Technologiepark                  2:01.09,0     22.42,4 (14601)   27,338 ¦ 
55/Msen1   674. Boldyreff Boris        68 Seevetal                                              1:36.28,7     16.00,4 (15717)   34,328 ¦ 
55/Msen3   520. Borchert Wilfried      46 Seevetal             Technologiepark                  2:04.57,7     43.59,8 (13373)   26,504 ¦ 
55/Msen1   856. Brandes Matthias       63 Seevetal                                              1:38.52,9     18.24,6 (12230)   33,494 ¦ 
55/Msen1   328. Bresch Björn           68 Seevetal                                              1:32.10,4     11.42,1 (14872)   35,932 ¦ 
120Msen1  2303. Brzesa Kai             63 Seevetal             Hamdan                           3:47.20,7   1:02.45,4  (5592)   31,669 ¦ 
120Fsen1   111. Bühring Britta         69 Seevetal                                              3:34.24,9     45.33,2  (4705)   33,579 ¦ 
55/Msen2   638. Bunkenburg Andreas     58 Seevetal                                              1:45.55,6     24.59,2 (11880)   31,266 ¦ 
55/Fsen2   141. Bunkenburg Birgit      60 Seevetal             Sparklub Jung Hörsten 2          2:01.38,9     32.57,8 (12828)   27,226 ¦ 
170Msen2   314. Burmester Günter       58 Seevetal             Fahrradladen Schnelsen/RG Uni-   4:45.32,4     47.21,7  (3917)   35,910 ¦ 
55/Msen2   967. Cramer Willi           55 Seevetal                                              2:05.24,6     44.28,2 (15354)   26,409 ¦ 
120Msen1   655. Dangers André          70 Seevetal                                              3:03.51,0     19.15,7  (4706)   39,162 ¦ 
120Msen1    91. Diener Andreas         64 Seevetal                                              2:50.04,5      5.29,2  (1144)   42,334 ¦ 
170Msen2   342. Dolle Arne             62 Seevetal             Asphaltritter                    4:49.01,6     50.50,9  (4719)   35,477 ¦ 
55/Msen1  1668. Donner Reinhart        67 Seevetal             VTG-Lehnkering Team 1            1:56.58,3     36.30,0 (13804)   28,314 ¦ 
170Msen1   783. Dopierala Karsten      71 Seevetal                                              5:00.18,0   1:02.05,0  (4613)   34,145 ¦ 
55/Msen1  1734. Drynda Frank           63 Seevetal             Sparklub Jung Hörsten 2          2:00.19,9     39.51,6 (12829)   27,523 ¦ 
120Msen1  2120. Dudszus Arno           68 Seevetal                                              3:37.38,6     53.03,3  (6944)   33,081 ¦ 
120Msen1  1412. Dunst Rolf             63 Seevetal                                              3:16.55,0     32.19,7  (5664)   36,563 ¦ 
120Msen1  1521. Eddelbüttel Andreas    71 Seevetal             Blaubeine                        3:18.54,6     34.19,3  (5873)   36,197 ¦ 
55/Msen1  1461. Effinger Stefan        67 Seevetal                                              1:49.37,2     29.08,9 (12796)   30,213 ¦ 
120Msen1  1757. Eichenberg Dirk        63 Seevetal                                              3:24.35,4     40.00,1  (5067)   35,192 ¦ 
55/Msen1  1428. Ericke Sven            68 Seevetal                                              1:48.54,8     28.26,5 (12136)   30,409 ¦ 
120Msen3   213. Evers Jens             46 Seevetal                                              3:11.31,4     25.25,3  (5063)   37,593 ¦ 
55/Msen1   862. Fessler Rainer         68 Seevetal                                              1:38.58,2     18.29,9 (10411)   33,464 ¦ 
120Msen2   576. Fiege Ronald           57 Seevetal             Ostseeflitzer                    3:13.05,5     30.24,5  (4790)   37,287 ¦ 
55/Msen1  1181. Gau Frank              70 Seevetal             Weber Shandwick                  1:44.06,2     23.37,9 (14613)   31,814 ¦ 
55/Msen1  1257. Giering Gerald         69 Seevetal                                              1:45.28,3     25.00,0 (11911)   31,401 ¦ 
55/Msen3   111. Gottschalk Klaus       44 Seevetal             Team Gottschalk                  1:36.08,0     15.10,1 (12088)   34,452 ¦ 
120Msen3    40. Grzeja Bernd           46 Seevetal             Harburger-RG-Team 1              2:57.03,5     10.57,4  (6537)   40,664 ¦ 
120Msen3   416. Gudat Herbert-Henry    49 Seevetal                                              3:28.39,7     42.33,6  (7273)   34,505 ¦ 
120Msen1  1199. Hankotius Dirk         70 Seevetal             Roadrunner Seevetal              3:13.05,0     28.29,7  (4791)   37,289 ¦ 
170Msen1   612. Harenburg Sven         67 Seevetal             Sturmvogel München               4:46.16,7     48.03,7  (3872)   35,818 ¦ 
55/Mann    267. Heide Maik             82 Seevetal             Sparklub Jung Hörsten 1          1:38.00,5     17.04,3 (12317)   33,793 ¦ 
120/Mann   411. Höcker Sven            81 Seevetal                                              3:24.42,6     42.32,0  (5259)   35,171 ¦ 
120Msen1  1064. Hofmann Jan            67 Seevetal                                              3:10.56,8     26.21,5  (5205)   37,706 ¦ 
55/Fsen2   119. Höne Susanna           62 Seevetal             Team Mariahilf 4                 1:56.18,1     27.37,0 (13101)   28,477 ¦ 
120Msen1   351. Hoppe Andreas          67 Seevetal             Roadrunner Seevetal              2:57.56,3     13.21,0  (4792)   40,463 ¦ 
120Msen1  2388. Horstkötter Matthias   63 Seevetal                                              3:54.44,5   1:10.09,2  (7493)   30,672 ¦ 
120Msen2   151. Hug Stephan            62 Seevetal             Caipi Cycler                     2:59.47,2     17.06,2  (2572)   40,047 ¦ 
120Fsen1   102. Hülsmeyer Beate        66 Seevetal             Re-Cycling 2                     3:31.17,9     42.26,2  (7094)   34,075 ¦ 
120Msen2   747. Hülsmeyer Michael      57 Seevetal             Re-Cycling 2                     3:18.42,4     36.01,4  (7095)   36,234 ¦ 
120Msen1  1459. Jahn Matthias          67 Seevetal             Team Mariahilf 1                 3:17.35,7     33.00,4  (5678)   36,438 ¦ 
120Msen2  1292. Jegminat Georg         56 Seevetal                                              3:59.53,0   1:17.12,0  (6579)   30,014 ¦ 
120Msen1  2142. Jentsch Frank          64 Seevetal                                              3:38.50,9     54.15,6  (7041)   32,899 ¦ 
55/Fsen2   130. Kaul Elke              59 Seevetal                                              1:58.17,8     29.36,7 (14832)   27,997 ¦ 
55/Msen2   547. Kaul Thomas            53 Seevetal                                              1:43.19,6     22.23,2 (14831)   32,053 ¦ 
120Msen3   605. Kirchhoff Klaus-Dieter 51 Seevetal                                              3:58.43,4   1:12.37,3  (4260)   30,160 ¦ 
120Msen1   671. Klappach Frank         63 Seevetal                                              3:04.16,3     19.41,0  (1202)   39,072 ¦ 
55/Msen3   508. Klecka Norbert         44 Seevetal                                              2:02.52,8     41.54,9 (14871)   26,953 ¦ 
55/Msen4   195. Klein Wilhelm          35 Seevetal                                              1:51.54,1     26.59,3 (14860)   29,597 ¦ 
55/Msen3   237. Kleinfeldt Rolf        44 Seevetal                                              1:42.17,1     21.19,2 (12174)   32,380 ¦ 
120Msen2   305. Knoblauch Andreas      61 Seevetal                                              3:04.18,8     21.37,8  (7689)   39,063 ¦ 
120Msen1   369. Knuhr Torsten          64 Seevetal             Straßenfeger                     2:58.17,1     13.41,8  (4280)   40,384 ¦ 
170Msen1   559. Krebs Manfred          65 Seevetal             Win the race                     4:43.15,0     45.02,0  (6662)   36,201 ¦ 
55/Msen3   536. Külper Heinz           49 Seevetal                                              2:07.09,7     46.11,8 (13750)   26,045 ¦ 
55/Msen2   286. Kunath Ralf            54 Seevetal             EM-SDO-55.30                     1:35.46,4     14.50,0 (12106)   34,581 ¦ 
120Msen2   187. Leu Jürgen             57 Seevetal             Roadrunner Seevetal              3:00.43,5     18.02,5  (4793)   39,839 ¦ 
120Msen2   255. Linhart Ditmar         56 Seevetal                                              3:02.37,4     19.56,4  (2835)   39,425 ¦ 
170/Mann    23. Linhart Micha          84 Seevetal                                              4:11.58,4     14.06,1  (7773)   40,694 ¦ 
55/Msen2   567. Losert Peer            60 Seevetal                                              1:43.50,2     22.53,8 (14203)   31,896 ¦ 
120Msen1   716. Lyß Thorsten           71 Seevetal             Elektro Zillmer Dream Team I     3:05.04,1     20.28,8  (5189)   38,904 ¦ 
120Msen1  2544. Maaß Olaf              69 Seevetal                                              5:07.06,7   2:22.31,4  (1223)   23,444 ¦ 
120Msen2   885. Marckart Norbert       60 Seevetal             Straßenfeger                     3:24.32,4     41.51,4  (4281)   35,200 ¦ 
120/Mann    86. Marckwardt Christian   74 Seevetal                                              2:55.51,4     13.40,8  (3390)   40,942 ¦ 
120Msen1   389. Marckwardt Sascha      72 Seevetal             KID-Systeme                      2:58.40,0     14.04,7  (8261)   40,298 ¦ 
120/Mann   105. Marloh Christian       76 Seevetal             Pruns & Harms Team               2:57.24,8     15.14,2  (1830)   40,583 ¦ 
55/Msen2   933. Marquardt Holger       58 Seevetal             Sparklub Jung Hörsten 2          2:00.02,5     39.06,1 (12830)   27,590 ¦ 
120Msen1  1171. Martens Niels          66 Seevetal             HHLA                             3:12.40,4     28.05,1  (3621)   37,368 ¦ 
120Msen1   384. Menk Carsten           70 Seevetal                                              2:58.33,0     13.57,7  (9605)   40,324 ¦ 
120Msen1   480. Meuser Arnulf          63 Seevetal             Jungheinrich AG Team 10          3:00.41,0     16.05,7  (2015)   39,848 ¦ 
120Msen1    84. Meybauer Hans-Peter    67 Seevetal             Inges Jungs                      2:50.01,2      5.25,9  (1215)   42,347 ¦ 
55/Msen2   851. Meyer Bernd            58 Seevetal                                              1:53.53,5     32.57,1 (14204)   29,080 ¦ 
55/Msen1  1374. Meyer Holger           71 Seevetal             Sparklub Jung Hörsten 1          1:47.55,0     27.26,7 (12318)   30,690 ¦ 
120Msen1  2076. Miemietz Jörg          64 Seevetal                                              3:35.51,3     51.16,0  (6427)   33,355 ¦ 
120Msen1  1370. Millfahrt Rainer       65 Seevetal             Helmies                          3:16.16,3     31.41,0  (5443)   36,683 ¦ 
120Msen2  1331. Müller Axel            55 Seevetal             Caipi Cycler                     4:13.32,2   1:30.51,2  (7549)   28,398 ¦ 
120Msen1  1411. Nagel Ralph            67 Seevetal                                              3:16.54,5     32.19,2  (5665)   36,565 ¦ 
170Msen2    89. Neumann-Thieme Tomas   61 Seevetal                                              4:22.20,7     24.10,0  (1016)   39,085 ¦ 
120Msen3   389. Nobis Gerhard          44 Seevetal             Petersburg                       3:25.56,9     39.50,8  (8247)   34,960 ¦ 
55/Msen4   215. Parplies Manfred       37 Seevetal                                              1:54.31,2     29.36,4 (12690)   28,920 ¦ 
55/Msen1   303. Paulick Thorsten       67 Seevetal             3NET                             1:31.46,9     11.18,6 (12509)   36,085 ¦ 
55/Msen1  1403. Pfeiffer Oliver        71 Seevetal                                              1:48.21,7     27.53,4 (16040)   30,564 ¦ 
120Msen1   731. Rieckborn Klaus        63 Seevetal             EM-SDO-120                       3:05.16,7     20.41,4  (4639)   38,860 ¦ 
55/Fsen2    88. Riege Heike            61 Seevetal             Milli                            1:50.45,8     22.04,7 (12846)   29,901 ¦ 
120Msen2  1263. Riege Uwe              55 Seevetal             Ostseeflitzer                    3:53.45,9   1:11.04,9  (4795)   30,800 ¦ 
120Msen2  1023. Röhreke Axel           58 Seevetal             Team Hermes Kredit               3:31.03,9     48.22,9  (6645)   34,112 ¦ 
120Msen1  1157. Röpnack Andreas        67 Seevetal             Roadrunner Seevetal              3:12.22,9     27.47,6  (4796)   37,425 ¦ 
55/Mann     70. Rubner Florian         80 Seevetal             Soggy Bottom Boys                1:29.21,8      8.25,6 (14307)   37,062 ¦ 
120Msen1   377. Rusch Michael          67 Seevetal                                              2:58.25,3     13.50,0  (2752)   40,353 ¦ 
120Msen2   316. Schacht Michael        62 Seevetal                                              3:04.51,9     22.10,9  (1698)   38,947 ¦ 
55/Msen1   683. Scherbarth Dirk        63 Seevetal             HEW 7                            1:36.33,1     16.04,8 (11052)   34,302 ¦ 
55/Msen2   356. Schierhorn Dirk        60 Seevetal                                              1:37.21,9     16.25,5 (11397)   34,016 ¦ 
55/Msen1  1223. Schmidt Christian      68 Seevetal             HKL-Express                      1:44.47,9     24.19,6 (13222)   31,603 ¦ 
55/Msen3   281. Schmidt Gerd-Volker    52 Seevetal                                              1:44.05,3     23.07,4 (14205)   31,819 ¦ 
120Msen3    35. Schmidt Peter          50 Seevetal                                              2:56.51,6     10.45,5  (2299)   40,710 ¦ 
120Msen1  2512. Schmidt Thomas         65 Seevetal                                              4:20.59,2   1:36.23,9  (6880)   27,587 ¦ 
120Msen1  2427. Schmidtke Frank        63 Seevetal                                              3:58.58,2   1:14.22,9  (6136)   30,129 ¦ 
120Fsen1   159. Schmidtke Susanne      65 Seevetal                                              3:58.58,5   1:10.06,8  (6137)   30,128 ¦ 
120Msen1  1367. Schröder Guido         63 Seevetal             Asphaltritter                    3:16.14,2     31.38,9  (4722)   36,690 ¦ 
55/Fsen1   402. Schröder Kerstin-Ulrik 71 Seevetal             Sparklub Jung Hörsten 1          2:01.37,5     37.49,3 (12320)   27,231 ¦ 
55/Msen1  1757. Schröder Ulf-Alexander 70 Seevetal             Sparklub Jung Hörsten 2          2:01.39,7     41.11,4 (12831)   27,223 ¦ 
55/Msen2   521. Schultz Rickmer        62 Seevetal             NIVEA 34                         1:42.42,9     21.46,5 (11236)   32,244 ¦ 
55/Msen4   289. Schwencke Uwe          33 Seevetal                                              2:15.12,0     50.17,2 (13324)   24,497 ¦ 
55/Msen1   844. Schwetke Frank         67 Seevetal             Das Junge Team 1                 1:38.38,6     18.10,3 (14742)   33,575 ¦ 
120/Mann   374. Sievers Marc           81 Seevetal                                              3:21.17,5     39.06,9  (5260)   35,768 ¦ 
120Msen1  1754. Siewert Andreas        64 Seevetal             Straßenfeger                     3:24.32,0     39.56,7  (4282)   35,202 ¦ 
170Msen1    42. Smith Simon            65 Seevetal                                              4:03.53,4      5.40,4  (2649)   42,043 ¦ 
55/Fsen1   230. Soltau Bettina         71 Seevetal             Team Mariahilf 4                 1:49.26,5     25.38,3 (13104)   30,262 ¦ 
170Msen1    58. Speicher Matthias      72 Seevetal             Heidecruiser                     4:09.21,3     11.08,3  (2160)   41,122 ¦ 
55/Msen4    39. Splittgerber Axel      42 Seevetal             Jos. Hansen                      1:36.05,7     11.10,9 (13862)   34,465 ¦ 
55/Mann    419. Stephan Christian      78 Seevetal                                              1:47.06,1     26.09,9 (16127)   30,923 ¦ 
55/Msen3   539. Stölken Wolfgang       52 Seevetal                                              2:07.45,3     46.47,4 (13767)   25,924 ¦ 
120Msen1  1220. Struckhof Ralf         66 Seevetal                                              3:13.27,3     28.52,0  (2723)   37,217 ¦ 
55/Fsen1   165. Struve Gitta           64 Seevetal             Wir schaffen das                 1:45.20,4     21.32,2 (12693)   31,441 ¦ 
55/Msen2   617. Struve Torsten         61 Seevetal             Wir schaffen das                 1:45.16,0     24.19,6 (15177)   31,462 ¦ 
120Msen2   886. Teschner Norbert       56 Seevetal             Straßenfeger                     3:24.32,5     41.51,5  (4283)   35,200 ¦ 
55/Fsen2   123. Teschner Wiebke        61 Seevetal             Sparklub Jung Hörsten 1          1:57.00,4     28.19,3 (12321)   28,306 ¦ 
55/Msen3    39. Tiburg Roger           51 Seevetal             NIVEA 26                         1:31.50,4     10.52,5 (11192)   36,062 ¦ 
55/Msen3   457. Tietgen Rainer         48 Seevetal                                              1:56.12,1     35.14,2 (12040)   28,502 ¦ 
170Msen1   173. Tilgner Nils           64 Seevetal                                              4:17.36,5     19.23,5  (1867)   39,804 ¦ 
120Msen1  1355. Totschnig Jens         64 Seevetal             Radsportfreunde Elbdeich         3:15.58,5     31.23,2  (1700)   36,739 ¦ 
55/Msen1  1620. Volkland Nicki         73 Seevetal             EM-SDO-55.30                     1:54.45,5     34.17,2 (12870)   28,860 ¦ 
120Msen2   654. von Appen Thomas       62 Seevetal             Radsportfreunde Elbdeich         3:15.58,0     33.17,0  (1701)   36,740 ¦ 
55/Fsen1   212. von Trzebiatowski Bett 66 Seevetal                                              1:48.26,7     24.38,5 (13023)   30,540 ¦ 
120/Mann   431. Voß Philipp            82 Seevetal                                              3:29.23,2     47.12,6  (2674)   34,386 ¦ 
120Msen2   984. Weißleder Olaf         58 Seevetal             Roadrunner Seevetal              3:28.44,0     46.03,0  (4798)   34,493 ¦ 
170/Mann   168. Willers Rouven         80 Seevetal             Jungheinrich AG Team 2           4:57.54,9   1:00.02,6  (2044)   34,419 ¦ 
120Msen3   633. Wolmeyer Holger        47 Seevetal                                              4:07.52,2   1:21.46,1  (7518)   29,047 ¦ 
55/Msen1   697. Wölper Frank           70 Seevetal                                              1:36.43,7     16.15,4 (10865)   34,240 ¦ 
55/Fsen1   478. Wolpers Caroline       68 Seevetal             Team Deutscher Ring 4            2:11.23,4     47.35,2 (10334)   25,207 ¦ 
120Msen1  2282. Wrobinski Frank        67 Seevetal             Roadrunner Seevetal              3:45.57,3   1:01.22,0  (4799)   31,864 ¦ 
120Msen2   395. Wulle Michael          62 Seevetal             Speedteam-Elbe                   3:07.31,1     24.50,1  (7570)   38,396 ¦ 
55/Msen1  1507. Zakrzewski Kai         69 Seevetal                                              1:50.59,2     30.30,9 (13254)   29,841 ¦ 
120Msen3   436. Crohn Werner           51 Sehnde               Arpker Ritzelritter              3:30.40,6     44.34,5  (4342)   34,175 ¦ 
170Msen1   134. Klünder Jens           65 Sehnde               Renault                          4:15.47,1     17.34,1  (1871)   40,088 ¦ 
120Msen1    62. Manthey Olaf           70 Sehnde               Thyssen Fahrtreppen I            2:49.29,2      4.53,9  (2505)   42,481 ¦ 
120Msen2    84. Meisel Thomas          59 Sehnde               Thyssen Fahrtreppen I            2:55.51,4     13.10,4  (2506)   40,942 ¦ 
120Msen3   214. Pfalzer Heinz-Dieter   46 Sehnde               Team Sennheiser                  3:11.31,7     25.25,6  (3673)   37,592 ¦ 
55/Msen2   883. Tenholte Bernhard      55 Sehnde               GAD Biking                       1:56.28,0     35.31,6 (12668)   28,437 ¦ 
170Msen1   785. Altmann Thorsten       73 Selfkant             Black Mühlen Biker               5:00.28,5   1:02.15,5  (4467)   34,125 ¦ 
55/Msen1   654. Becker Michael         67 Selm                                                  1:36.18,8     15.50,5 (14190)   34,387 ¦ 
55/Fsen1    44. Schnier Monika         67 Selm                                                  1:36.18,7     12.30,5 (14192)   34,388 ¦ 
120Msen1  1878. Barske Ingo            63 Selsingen            MTSV Selsingen                   3:28.18,0     43.42,7  (4367)   34,565 ¦ 
120Msen2   405. Braun Ralf             59 Selsingen            MTSV Selsingen                   3:08.17,1     25.36,1  (4368)   38,239 ¦ 
120Msen1  1150. Gast Bernd             66 Selsingen            MTSV Selsingen                   3:12.12,2     27.36,9  (4369)   37,460 ¦ 
120Fsen1    88. Holsten Martina        70 Selsingen                                             3:27.15,2     38.23,5  (6639)   34,740 ¦ 
120Msen1   205. Martens Jens           67 Selsingen            Team Selsingen                   2:54.13,5      9.38,2  (1723)   41,325 ¦ 
120Msen2   517. Müller Horst-Günter    60 Selsingen            MTSV Selsingen                   3:11.33,6     28.52,6  (4370)   37,586 ¦ 
120Msen1   281. Pape Rolf              67 Selsingen            Team Selsingen                   2:56.28,7     11.53,4  (1724)   40,798 ¦ 
120Msen4   165. Untrieser Leo          32 Selsingen                                             3:49.33,3   1:01.04,2  (6640)   31,365 ¦ 
120Msen2    99. Willenbrock Friedhelm  62 Selsingen            Team Selsingen                   2:57.02,8     14.21,8  (2233)   40,667 ¦ 
120Msen1   282. Witte Andreas          71 Selsingen            Team Selsingen                   2:56.28,9     11.53,6  (1725)   40,797 ¦ 
120Msen1    30. Stahl Volker           63 Senden                                                2:47.26,8      2.51,5  (7612)   42,998 ¦ 
120Msen3   465. Schülke Detlef         49 Sendenhorst          Pfeil Erle RSV                   3:34.20,1     48.14,0  (7608)   33,592 ¦ 
170Msen2    27. Lehmann Axel           56 Senzig                                                4:12.59,6     14.48,9  (1878)   40,530 ¦ 
55/Msen2   535. Stapelfeldt Dunst Bern 62 Seth                                                  1:43.07,8     22.11,4 (14434)   32,114 ¦ 
170Msen1   426. Kunze Christoph        72 Sibbesse             Atletico Cyclo                   4:35.13,7     37.00,7  (2558)   37,256 ¦ 
120Msen1  1539. Dettmann Joachim       64 Sickte               RTS Hamburg                      3:19.14,1     34.38,8  (9136)   36,138 ¦ 
55/Msen1  1298. Kahl Markus            69 Siegburg             Die Schnecken                    1:46.15,8     25.47,5 (15561)   31,167 ¦ 
55/Msen1   673. Berg Torsten           70 Siegen               MSBL                             1:36.28,5     16.00,2 (14903)   34,330 ¦ 
120Msen1   822. Hahlbrock Thomas       73 Siegen                                                3:07.11,2     22.35,9  (9175)   38,464 ¦ 
170Msen1   554. Meyer Bernd            70 Siegen                                                4:42.54,3     44.41,3  (8397)   36,245 ¦ 
55/Fsen2   118. Druckenmüller Frauke   61 Siek                                                  1:56.16,3     27.35,2 (12757)   28,485 ¦ 
55/Msen2   694. Growe Thomas           60 Siek                 The Sixth Sense                  1:47.15,1     26.18,7 (14111)   30,880 ¦ 
120/Mann   247. Mewes Sebastian        82 Sievershagen         FCHansa                          3:08.54,1     26.43,5  (5906)   38,115 ¦ 
55/Fsen1   332. Boy Bianca             68 Sievershütten                                         1:56.06,9     32.18,7 (14426)   28,523 ¦ 
120Msen1  1686. Boy Thorsten           66 Sievershütten                                         3:22.26,3     37.51,0  (7025)   35,566 ¦ 
120Msen3   267. Mölders Werner         43 Sievershütten        www.creativ-kuechen-design.de    3:15.39,0     29.32,9  (4807)   36,800 ¦ 
120/Mjug     2. Rothe Raoul            87 Sievershütten        Harvestehnder RV U 17            2:46.22,3      1.10,8  (9559)   43,276 ¦ 
170Msen2   441. Pflügl Ferdinand       62 Simmelscherf         Weizentempler Nürnberg           5:03.05,7   1:04.55,0  (1937)   33,830 ¦ 
120Fsen1   110. Vagts Sabine           70 Simonsberg                                            3:33.56,6     45.04,9  (5134)   33,653 ¦ 
120Msen2   584. Hechler Eberhard       57 Sindelfingen                                          3:13.30,6     30.49,6  (8290)   37,207 ¦ 
55/Fsen1    54. Remus Astrid           71 Singen                                                1:37.17,2     13.29,0 (15862)   34,043 ¦ 
120Msen1  1966. Remus Christian        66 Singen                                                3:30.42,2     46.06,9  (9295)   34,171 ¦ 
120Msen1  1480. Dohrmann Bernd         69 Sittensen            Schuh-Sport-Dohrmann             3:18.02,3     33.27,0  (6053)   36,356 ¦ 
120Msen1   194. Drewes Hans-Ulrich     63 Sittensen                                             2:53.51,1      9.15,8  (1275)   41,414 ¦ 
120Msen2   506. Hadler Dirk            61 Sittensen            UWC Xpress                       3:11.13,8     28.32,8  (3241)   37,650 ¦ 
55/Msen1  1637. Johnke Sven            70 Sittensen            EM-SDO-55.27                     1:55.25,9     34.57,6 (14296)   28,692 ¦ 
55/Msen1  1045. Kruse Axel             66 Sittensen            EM-SDO-55.30                     1:41.41,8     21.13,5 (12869)   32,567 ¦ 
120Msen1   930. Otten Hermann          67 Sittensen            Schuh-Sport-Dohrmann             3:08.46,4     24.11,1  (6056)   38,140 ¦ 
55/Msen1  1209. Schulz Ingo            63 Sittensen            B 87                             1:44.28,3     24.00,0 (15282)   31,702 ¦ 
120Msen1   356. van Den Enden Harald   71 Sittensen            SFV 2                            2:58.01,4     13.26,1  (3190)   40,444 ¦ 
170/Mann    86. Bönigk Frank           76 Soest                Zwicknagel & Partner             4:25.10,5     27.18,2  (8598)   38,668 ¦ 
170Msen1   561. Nierkens Dirk          65 Soest                BV 34                            4:43.22,5     45.09,5  (9087)   36,185 ¦ 
170Msen1   371. Simon Heinrich         66 Soest                                                 4:32.09,8     33.56,8  (3535)   37,675 ¦ 
170Msen1   263. Take Andreas           63 Soest                RSV Hansa Soest e.V.             4:23.22,4     25.09,4  (9088)   38,933 ¦ 
120Msen1  2312. Böhm Olaf              64 Söhlde                                                3:47.30,9   1:02.55,6  (8430)   31,646 ¦ 
120/Mann   133. Fink Florian           79 Solingen                                              2:59.25,0     17.14,4  (3700)   40,130 ¦ 
120Msen1    33. Hein-Winkler Jens      72 Solingen                                              2:47.59,6      3.24,3  (9119)   42,858 ¦ 
120Msen1   304. Marwedel Thomas        65 Solingen                                              2:56.58,4     12.23,1  (1436)   40,684 ¦ 
120/Mann   196. Petscheleit Jörg       76 Solingen             Solinger Laktatexpress           3:03.48,0     21.37,4  (1134)   39,173 ¦ 
120/Frau    16. Pönicke Mandy          80 Solingen             Solinger Laktatexpress           3:11.15,8     23.33,8  (8249)   37,644 ¦ 
55/Msen4   295. Tepel Hans Paul        31 Solingen                                              2:20.28,6     55.33,8 (13550)   23,576 ¦ 
120/Mann   134. Thiel Philipp          80 Solingen                                              2:59.25,3     17.14,7  (5597)   40,128 ¦ 
170Msen3   160. Wawrzinek Hugo         52 Solingen                                              5:12.30,7   1:03.09,9  (3302)   32,811 ¦ 
55/Msen3    34. Ebert Wolf-Dieter      51 Soltau               Radsport Wulff 2                 1:30.45,6      9.47,7 (10203)   36,491 ¦ 
55/Msen1   449. Hinz Ingo              69 Soltau               Radsport Wulff 3                 1:33.39,4     13.11,1 (10502)   35,363 ¦ 
55/Msen1  1188. Mahlau Holger          70 Soltau                                                1:44.11,4     23.43,1 (11492)   31,788 ¦ 
120Msen2   580. Niemes Peter           59 Soltau               BSG Feuerwehr Hamburg            3:13.13,4     30.32,4  (4503)   37,262 ¦ 
55/Fjug      3. Niemes Svenja          88 Soltau               Wendlandexpress                  2:02.11,5     15.24,8 (13834)   27,104 ¦ 
55/Msen3   413. Ölschlägel Günther     48 Soltau               BVI 1                            1:52.39,3     31.41,4 (13881)   29,399 ¦ 
120Msen4   190. Schwethelm Willi       42 Soltau                                                4:08.50,7   1:20.21,6  (7079)   28,933 ¦ 
55/Msen1   114. Winning Stefan         65 Soltau                                                1:28.15,3      7.47,0 (10289)   37,527 ¦ 
55/Msen1   419. Tenschert Dieter       65 Sonnefeld            Jungheinrich AG Team 20          1:33.15,9     12.47,6 (11559)   35,511 ¦ 
120Msen1  1561. Behrmann Sven          70 Sörup                RSC Oeversee                     3:19.34,1     34.58,8  (6853)   36,077 ¦ 
55/Mann    412. Blanken Jan            75 Sottrum              Volksbank für Scheeßel           1:46.53,0     25.56,8 (11849)   30,987 ¦ 
120Msen2   388. Palluck Joachim        60 Sottrum                                               3:07.17,3     24.36,3  (4360)   38,443 ¦ 
55/Mann     39. Skusa Martin           74 Sottrum Stuckenborst                                  1:27.30,7      6.34,5 (10541)   37,846 ¦ 
120Msen2  1332. Brandhorst Georg       54 Sparneck             Team Heinrich                    4:13.33,8   1:30.52,8  (7128)   28,395 ¦ 
55/Msen1   561. Böhm André             65 Sparrieshoop                                          1:35.10,9     14.42,6 (14796)   34,796 ¦ 
55/Msen2   175. Jantke Olaf            62 Sparrieshoop                                          1:33.24,1     12.27,7 (14690)   35,459 ¦ 
120/Mann   378. Junge Stefan           75 Sparrieshoop                                          3:21.32,8     39.22,2  (5995)   35,723 ¦ 
170Msen1   345. Kairies Matthias Chris 72 Sparrieshoop         Nacht der Gix.de / Radsport-Pr   4:29.36,2     31.23,2  (1981)   38,033 ¦ 
170/Mann    95. Sadowski Nils          76 Sparrieshoop         Nacht der Gix.de / Radsport-Pr   4:27.29,8     29.37,5  (2917)   38,333 ¦ 
120Msen1  1663. Bilzer Uwe             63 Springe                                               3:22.05,7     37.30,4  (5383)   35,626 ¦ 
170Msen2   147. Strohecker Bernd       55 Springe                                               4:28.47,4     30.36,7  (2289)   38,148 ¦ 
55/Msen1  1337. Kersting Axel          66 Sprockhövel          Vaillant Team 3                  1:47.00,1     26.31,8 (13114)   30,952 ¦ 
120Msen2   427. Petersdorf Frank       53 Sprötze                                               3:08.55,0     26.14,0  (3067)   38,112 ¦ 
55/Mann    120. Müller Jan             74 St. Andreasberg                                       1:31.52,5     10.56,3 (13569)   36,048 ¦ 
120Msen3   169. Andrä Kurt             43 St. Augustin         Tanztraum                        3:08.59,3     22.53,2  (2901)   38,097 ¦ 
170Msen1   146. Bissa Frank            71 St. Augustin         Spielbank Hamburg 1              4:16.32,9     18.19,9  (1021)   39,969 ¦ 
55/Fsen2   187. Martini Petra          57 St. Augustin         We Sea You 4                     2:22.46,6     54.05,5 (12725)   23,197 ¦ 
120Msen1   425. Hamann Marco           66 St. Dionys           Caipi Cycler                     2:59.46,7     15.11,4  (2571)   40,049 ¦ 
120Msen1  1310. Loof Sönke             71 St. Michaelisdonn                                     3:15.20,2     30.44,9  (5670)   36,859 ¦ 
120Msen1  1312. Siebert Michael        67 St. Michaelisdonn                                     3:15.21,7     30.46,4  (8291)   36,854 ¦ 
120Msen1  1335. Tiefensee Thomas       69 St. Michaelisdonn                                     3:15.46,7     31.11,4  (5671)   36,776 ¦ 
55/Msen4   190. Grote Gerd             39 St. Peter-Ording                                      1:51.40,6     26.45,8 (12375)   29,657 ¦ 
170Msen2    41. Alexander Thomas       56 Stade                                                 4:15.07,7     16.57,0  (1977)   40,191 ¦ 
120Msen1   306. Borstelmann Michael    64 Stade                                                 2:56.58,8     12.23,5  (2196)   40,682 ¦ 
55/Msen1  1356. Breede Birger          65 Stade                                                 1:47.23,1     26.54,8 (14056)   30,842 ¦ 
120Msen1  2163. Britt Holger           65 Stade                                                 3:39.54,7     55.19,4  (6092)   32,740 ¦ 
55/Frau    117. Brudermann Annika      80 Stade                                                 1:51.02,2     30.01,0 (11834)   29,827 ¦ 
120Msen2   772. Brudermann Gerd        56 Stade                                                 3:19.20,5     36.39,5  (4617)   36,118 ¦ 
170Msen1   584. Bürgel Mathias         64 Stade                DMG 3                            4:44.34,8     46.21,8  (3100)   36,032 ¦ 
120Msen2  1147. Burmeister Michael     62 Stade                                                 3:41.23,2     58.42,2  (8715)   32,522 ¦ 
120Msen2   896. Drewes Claus           62 Stade                                                 3:24.42,6     42.01,6  (8865)   35,171 ¦ 
170Msen1    87. Dunse Harald           64 Stade                Team DOW                         4:12.38,4     14.25,4  (1422)   40,587 ¦ 
55/Mann    181. Ebeling Frank          79 Stade                                                 1:34.29,8     13.33,6 (12273)   35,048 ¦ 
55/Mann     48. Emmerich Thomas        76 Stade                Deutsche Post WorldNet           1:28.16,2      7.20,0 (10387)   37,521 ¦ 
120Msen3   278. Groesdonk Karl-Heinz   44 Stade                Airbus SG Stade                  3:17.00,0     30.53,9  (5536)   36,548 ¦ 
120Msen1  1248. Gülzau Michael         72 Stade                CB/SM-Team 2003                  3:14.08,7     29.33,4  (7794)   37,085 ¦ 
120Msen3   352. Heueck Andreas         48 Stade                                                 3:23.03,2     36.57,1  (5033)   35,458 ¦ 
170Msen1   135. Kampka Stefan          71 Stade                BSG Kernkraftwerk Stade 1        4:15.48,6     17.35,6  (2405)   40,084 ¦ 
120/Mjun    16. Kock Lars              86 Stade                                                 3:07.49,6     21.45,1  (7315)   38,333 ¦ 
120Msen2   259. König Jürgen           57 Stade                                                 3:02.44,5     20.03,5  (9071)   39,399 ¦ 
55/T        21. König Kim+Arp Jörg     73 Stade                Securvita BKK 1                  2:04.45,3     35.35,6 (15743)   26,548 ¦ 
170/Mann    47. Leyse Marc             79 Stade                Team DOW                         4:15.41,5     17.49,2  (1425)   40,102 ¦ 
55/Msen2   786. Lüske Jürgen           60 Stade                Team-DOW 55 km                   1:50.08,6     29.12,2 (15156)   30,069 ¦ 
55/Msen1   881. Maltzan Matthias       70 Stade                                                 1:39.14,0     18.45,7 (15113)   33,375 ¦ 
170Msen2    22. Marggraff Hasso        57 Stade                DOW-Team                         4:12.31,6     14.20,9  (1404)   40,605 ¦ 
120Msen3   435. Marx Dieter            49 Stade                Team Alcedo - Spa                3:30.40,3     44.34,2  (8375)   34,176 ¦ 
55/Msen1   127. Meyer Holger           63 Stade                                                 1:28.17,9      7.49,6 (10273)   37,509 ¦ 
55/Mann    268. Meyer Jens             74 Stade                                                 1:38.03,5     17.07,3 (10834)   33,775 ¦ 
55/Msen1   553. Meyer Udo              66 Stade                                                 1:35.06,3     14.38,0 (14083)   34,824 ¦ 
120Msen3   370. Mirchel Manfred        49 Stade                BSG Kernkraftwerk Stade 2        3:24.21,8     38.15,7  (3038)   35,231 ¦ 
170Msen1   283. Möller Thore           71 Stade                Claudius Peters                  4:24.35,6     26.22,6  (2744)   38,753 ¦ 
170Msen2   406. Nekarda Peer Christoph 62 Stade                                                 4:57.40,1     59.29,4  (3581)   34,447 ¦ 
120Msen2   819. Oellrich Dieter        54 Stade                                                 3:21.43,7     39.02,7  (5649)   35,691 ¦ 
120/Mann   382. Oellrich Jens          84 Stade                                                 3:21.42,9     39.32,3  (5650)   35,693 ¦ 
120Msen3   107. Otto Dietmar           44 Stade                BSG Kernkraftwerk Stade 2        3:03.52,3     17.46,2  (3039)   39,157 ¦ 
55/Msen2   197. Pech Gunther           62 Stade                Dow55                            1:33.56,5     13.00,1 (10737)   35,255 ¦ 
120Msen2   552. Richter Christian      60 Stade                Airbus SG Stade                  3:12.24,4     29.43,4  (8245)   37,420 ¦ 
120Fsen1   123. Roch Vivian            66 Stade                Team Alcedo - Spa                3:39.44,6     50.52,9  (6438)   32,765 ¦ 
55/Msen2  1005. Rogge Hans-Jürgen      60 Stade                                                 2:21.13,8   1:00.17,4 (14596)   23,451 ¦ 
120Msen1   463. Rudelsberger Stefan    64 Stade                DOW-Team                         3:00.24,9     15.49,6  (1405)   39,907 ¦ 
120Msen3    21. Scheer Joachim         48 Stade                BSG Kernkraftwerk Stade 1        2:54.34,6      8.28,5  (3248)   41,242 ¦ 
55/Msen1   643. Schlaudraff Jan        71 Stade                                                 1:36.09,7     15.41,4 (11998)   34,441 ¦ 
120Msen1    48. Scholz Peter           63 Stade                Golden Delicious                 2:49.05,8      4.30,5  (2520)   42,579 ¦ 
120Msen2   850. Schröder Ewald         54 Stade                                                 3:23.00,3     40.19,3  (5864)   35,467 ¦ 
120Msen2   128. Seefeld Uwe            60 Stade                Team DOW                         2:58.19,7     15.38,7  (1427)   40,374 ¦ 
55/Msen1   143. Stabel Uwe             63 Stade                                                 1:28.22,1      7.53,8 (10186)   37,479 ¦ 
55/Msen1    81. Tietjens Uwe           66 Stade                                                 1:27.04,3      6.36,0 (10835)   38,037 ¦ 
55/Mann    178. Truscheit Martin       80 Stade                                                 1:34.14,6     13.18,4 (14291)   35,143 ¦ 
120Msen1  2160. Vos Cornelis           65 Stade                Team Alcedo - Spa                3:39.45,0     55.09,7  (6439)   32,764 ¦ 
55/Msen2   964. Motzny Michael         55 Stadensen            Mikrobe                          2:04.45,5     43.49,1 (13635)   26,547 ¦ 
55/Fsen3    33. Abbenseth Elsbeth      51 Stadland                                              1:58.14,7     19.48,1 (12424)   28,009 ¦ 
120Msen3   656. Abbenseth Walter       48 Stadland                                              4:22.48,0   1:36.41,9  (6925)   27,397 ¦ 
120Msen1  2377. Kröhl Manfred          63 Stadtallendorf                                        3:53.18,4   1:08.43,1  (8122)   30,860 ¦ 
120Msen1  1730. Weber Dietmar          64 Stadtallendorf                                        3:23.37,2     39.01,9  (6010)   35,359 ¦ 
120Msen2   269. Zirkler Walter         54 Stadtallendorf                                        3:03.00,6     20.19,6  (6371)   39,342 ¦ 
120Msen1  1990. Lausch Mirko           73 Stadthagen                                            3:31.46,1     47.10,8  (6280)   33,999 ¦ 
170Msen1   892. Seeck Uwe              63 Stadthagen           Gruppetto Velber                 5:25.47,9   1:27.34,9  (2770)   31,473 ¦ 
55/Msen2   261. Stender Jürgen         60 Stadthagen                                            1:35.19,5     14.23,1 (11390)   34,744 ¦ 
170Msen1    90. Wienand Ralf           69 Stadtlohn                                             4:12.51,4     14.38,4  (6281)   40,552 ¦ 
55/Msen1    56. Wörner Ralf            69 Stadtlohn                                             1:25.14,0      4.45,7 (15918)   38,858 ¦ 
120/MP       5. Niemann Peter          57 Stampe               NDR Promi                        3:02.59,3      9.14,2   (517)   39,346 ¦ 
55/Msen2   341. Becker Heinz           55 Stapelfeld           EAE 1                            1:37.01,7     16.05,3 (12984)   34,134 ¦ 
55/Msen2   482. Blume-Werry Malte      58 Stapelfeld           Lufthansa Technik Team 2         1:41.25,2     20.28,8 (12011)   32,656 ¦ 
120Msen2  1013. Eggert Andreas         59 Stapelfeld           Fliesenmafia                     3:30.23,0     47.42,0  (5574)   34,223 ¦ 
55/Msen3   120. Frodeno Peter          50 Stapelfeld           FTC-Rahlstedt                    1:36.47,4     15.49,5 (13460)   34,218 ¦ 
55/Msen1  1274. Gottschling Luis       63 Stapelfeld           EM-SDO-55.30                     1:45.43,3     25.15,0 (15442)   31,327 ¦ 
120Fsen1    22. Lokstein Susanne       65 Stapelfeld                                            3:07.15,0     18.23,3  (1936)   38,451 ¦ 
55/Msen3    43. Pirk Karl-Heinz        48 Stapelfeld                                            1:32.05,0     11.07,1 (10626)   35,967 ¦ 
120Msen1   837. Reher Marcus           64 Stapelfeld           Fliesenmafia                     3:07.23,2     22.47,9  (5577)   38,423 ¦ 
55/Msen3    44. Schulz Wilfried        51 Stapelfeld                                            1:32.05,3     11.07,4 (10846)   35,965 ¦ 
55/Msen3    47. Sokolowski Claus-Günth 47 Stapelfeld           BMW Niederlassung Hamburg Team   1:32.14,4     11.16,5 (10675)   35,906 ¦ 
55/Fsen3    16. Sokolowski Monika      50 Stapelfeld                                            1:49.47,7     11.21,1 (12688)   30,165 ¦ 
55/Msen3   574. Wolski Franz           46 Stapelfeld           Holzwürmer                       2:25.59,6   1:05.01,7 (14859)   22,685 ¦ 
170Msen1   819. Anders Peter           68 Starnberg            Team Philips L3                  5:07.51,6   1:09.38,6  (8300)   33,307 ¦ 
170Msen1   539. Sebald Johannes        65 Starnberg            Team Vitalien 1                  4:42.00,6     43.47,6  (2431)   36,360 ¦ 
170Msen1   672. Sönning Raimund        69 Starnberg            Team Philips L1                  4:50.18,4     52.05,4  (8615)   35,321 ¦ 
120Msen4   161. Wolter Reinhold        36 Staufen                                               3:46.51,3     58.22,2  (7271)   31,738 ¦ 
120/Mann    45. Frank Sven             78 Staufenberg          delta-bike.de                    2:49.59,5      7.48,9  (1056)   42,355 ¦ 
120Msen2   429. Trautmann Lutz         58 Stavenhagen                                           3:08.56,0     26.15,0  (4033)   38,108 ¦ 
55/Msen1  1616. Grossart Hans-Peter    64 Stechlin             Rasende Mikroben                 1:54.24,9     33.56,6 (15505)   28,947 ¦ 
55/Msen1  1019. Schwanengel Frank      67 Steesow              Enola Gay                        1:41.09,2     20.40,9 (10341)   32,742 ¦ 
120/Mann   270. Stawinoga Martin       83 Steinbach                                             3:11.26,2     29.15,6  (8576)   37,610 ¦ 
120Msen1  2219. Fischer Martin         64 Steinburg                                             3:42.57,2     58.21,9  (9210)   32,293 ¦ 
120Msen3   129. Spohr Siegfried        47 Steinburg            RV Trave Bad Oldesloe II         3:05.46,7     19.40,6  (3127)   38,755 ¦ 
120Msen2   295. Bohl Markus            58 Steinen              underfour                        3:04.01,6     21.20,6  (7302)   39,124 ¦ 
120Msen2   649. Mohr Stephan           57 Steinen              underfour                        3:15.40,5     32.59,5  (7304)   36,795 ¦ 
170Msen3    20. Aengenhegster Knut     52 Steinfurt                                             4:23.14,9     13.54,1  (2133)   38,951 ¦ 
120Msen1  1622. Hübers Guido           66 Steinfurt                                             3:21.05,6     36.30,3  (5538)   35,804 ¦ 
55/Fsen1     6. Schmellenkamp Dörte    63 Steinfurt                                             1:28.24,8      4.36,6 (10164)   37,460 ¦ 
120Msen2  1182. Schmitz Burkhard       55 Steinhagen                                            3:44.29,9   1:01.48,9  (6630)   32,071 ¦ 
55/Msen1   443. Scholz Christian       73 Steinhagen                                            1:33.36,4     13.08,1 (15883)   35,382 ¦ 
55/Msen2   376. Biederstedt Lutz       59 Steinheim                                             1:38.09,3     17.12,9 (16097)   33,742 ¦ 
55/Msen1  1350. Böttcher Olaf          64 Steinhorst           Team Erwin                       1:47.14,5     26.46,2 (14108)   30,883 ¦ 
120Msen2   282. Eckhoff Joachim        60 Steinkirchen                                          3:03.19,5     20.38,5  (2828)   39,274 ¦ 
120Msen4   144. Lähner Bernhard        39 Steinkirchen                                          3:39.56,1     51.27,0  (6102)   32,736 ¦ 
120/Mann   353. Pastors Wilfried       ?? Steinkirchen         Oebel-Cafes                      3:18.57,8     36.47,2  (9486)   36,187 ¦ 
120Msen4    93. Ebel Hartmut           38 Stellau              AMTV RaStel                      3:23.53,1     35.24,0  (3393)   35,314 ¦ 
120/Mann   335. Albien Christopher     75 Stelle               SAECO Hamburg                    3:17.35,9     35.25,3  (8329)   36,437 ¦ 
55/Mann    114. Aschendorf Björn       79 Stelle               Jansen Profilsystem              1:31.29,7     10.33,5 (13213)   36,198 ¦ 
120Msen3    82. Benecke Horst          52 Stelle                                                3:01.25,6     15.19,5  (7636)   39,685 ¦ 
55/Msen2   986. Brusch Peter           54 Stelle                                                2:11.10,5     50.14,1 (14243)   25,248 ¦ 
120/Mjun    29. Bueschen Jan-Jakob     86 Stelle                                                4:09.38,0   1:23.33,5  (8648)   28,842 ¦ 
55/Mann    187. Ehlers Jan             75 Stelle               go bizzy!                        1:34.52,2     13.56,0 (15597)   34,910 ¦ 
120Msen1  2261. Gehlsen-Lorenzen Guido 66 Stelle                                                3:44.47,7   1:00.12,4  (9110)   32,029 ¦ 
120Msen1  1659. Heinz Michael          63 Stelle               EM-SDO-120                       3:22.02,2     37.26,9  (4634)   35,637 ¦ 
120Msen3   449. Jacobsen Uwe           46 Stelle               AngelWoche 2                     3:32.31,8     46.25,7  (5660)   33,877 ¦ 
120Msen2  1297. Jambor Horst           54 Stelle                                                4:01.02,9   1:18.21,9  (7117)   29,869 ¦ 
55/Msen1   378. Kerner Mirko           71 Stelle               Amandus Kahl 5                   1:32.49,6     12.21,3 (10707)   35,679 ¦ 
55/Msen1  1785. Kophal Andreas         66 Stelle                                                2:04.13,7     43.45,4 (13027)   26,660 ¦ 
55/Fsen1   425. Kophal Svenja          70 Stelle                                                2:04.15,1     40.26,9 (13026)   26,655 ¦ 
55/Msen2   924. Kussing Günter         61 Stelle                                                1:59.06,9     38.10,5 (14035)   27,805 ¦ 
55/Fsen3    60. Lidzba Elke            52 Stelle                                                2:12.56,5     34.29,9 (15197)   24,913 ¦ 
55/Msen1   540. Mohr Carsten           69 Stelle                                                1:35.00,5     14.32,2 (11343)   34,860 ¦ 
55/Frau    198. Plagemann Inga         74 Stelle                                                2:08.58,2     47.57,0 (15196)   25,680 ¦ 
120Msen4    49. Prüsmann Günter        41 Stelle               BSG Feuerwehr Hamburg            3:12.00,5     23.31,4  (8477)   37,498 ¦ 
120Msen4    74. Röming Wilfried        40 Stelle               NIVEA 1                          3:18.12,1     29.43,0  (1631)   36,326 ¦ 
120/Mann     8. Stieler Christian      82 Stelle               RG Hamburg                       2:46.12,0      4.01,4  (9481)   43,321 ¦ 
55/Msen2   560. Stummeier Frank        61 Stelle                                                1:43.34,0     22.37,6 (14443)   31,979 ¦ 
120Msen2   979. Witt Carsten           58 Stelle                                                3:28.29,7     45.48,7  (5393)   34,533 ¦ 
120Msen2   692. van der Veen Hans Pete 57 Stelle / Ashausen    KRAVAG 2                         3:17.08,5     34.27,5  (6414)   36,521 ¦ 
120Msen2    75. Niemeier Wilhelm       56 Stemwede             Recticel                         2:54.33,4     11.52,4  (3227)   41,247 ¦ 
120Msen1   935. Ackmann Olaf           63 Stendal                                               3:08.51,9     24.16,6  (8407)   38,122 ¦ 
120Msen3   158. Haaker Heinz           50 Stendal              Altmark-Wespen                   3:08.10,3     22.04,2  (2225)   38,262 ¦ 
55/Fsen3     9. Lawrenz Christel       49 Stendal                                               1:45.40,3      7.13,7 (10077)   31,342 ¦ 
120/Mann    20. Wirth Markus           78 Stendal                                               2:47.33,4      5.22,8  (9415)   42,970 ¦ 
120/Mann     9. Winkelmann Martin      82 Sternberg            RG Hamburg                       2:46.12,3      4.01,7  (9482)   43,319 ¦ 
170Msen3   145. Heinrichs Günter       51 Stetten              Alles ausser Hochdeutsch         5:04.10,5     54.49,7  (8520)   33,710 ¦ 
170/Mann   180. Heinrichs Stephan      78 Stetten              Alles ausser Hochdeutsch         5:04.07,3   1:06.15,0  (8521)   33,716 ¦ 
120Msen2   865. Aloe Frank-Torsten     61 Stockelsdorf         Rasende Klappstühle              3:23.45,9     41.04,9  (2276)   35,334 ¦ 
120Msen1   218. Haller Jörn            71 Stockelsdorf         B.O.C. Team Lübeck               2:54.44,6     10.09,3  (9381)   41,203 ¦ 
120Msen3   136. Hidde Reiner           50 Stockelsdorf         B.O.C. Team Lübeck               3:06.08,6     20.02,5  (3221)   38,679 ¦ 
120Msen1  1772. Höchel Andreas         64 Stockelsdorf         Corny II                         3:25.07,5     40.32,2  (3755)   35,100 ¦ 
120Msen2   112. Koop Michael           61 Stockelsdorf         B.O.C. Team Lübeck               2:57.52,1     15.11,1  (9382)   40,479 ¦ 
120Msen2  1220. Pierling Jörg          61 Stockelsdorf         Team Kempen                      3:48.22,5   1:05.41,5  (7451)   31,527 ¦ 
120/Mann    37. Schenck Carsten        74 Stockelsdorf                                          2:48.58,2      6.47,6  (2154)   42,611 ¦ 
120Msen2   890. Schult Christian       62 Stockelsdorf                                          3:24.34,9     41.53,9  (7854)   35,193 ¦ 
170Msen1   461. Schutt Axel            63 Stockelsdorf         B.O.C. Team Lübeck               4:37.24,5     39.11,5  (9383)   36,963 ¦ 
120/Mann   460. Willer Wolfgang        ?? Stockelsdorf         Team Kempen                      3:35.15,6     53.05,0 (13933)   33,447 ¦ 
170Msen2   509. Stille Nico            59 Stolberg             AMVersicherungen                 5:23.37,9   1:25.27,2  (6018)   31,684 ¦ 
120Msen3   174. Roppel Klaus           52 Storkow              Allstars WIESENHOF               3:09.09,3     23.03,2  (6614)   38,064 ¦ 
120Msen3   620. Petschko Franz         46 Strullendorf                                          4:02.49,7   1:16.43,6  (9488)   29,650 ¦ 
170Msen1   420. Thode Christian        71 Struvenhütten                                         4:34.54,9     36.41,9  (2935)   37,298 ¦ 
120Msen1  2514. Thode Matthias         67 Struvenhütten                                         4:21.45,3   1:37.10,0  (8986)   27,506 ¦ 
120Msen2   578. Beckröge Lutz-Werner   54 Stuhr                                                 3:13.10,8     30.29,8  (3082)   37,270 ¦ 
55/Mjun     54. Behrens Christian      85 Stuhr                                                 1:54.08,6     33.10,2 (15994)   29,016 ¦ 
55/Msen2     2. Laverentz Joachim      60 Stuhr                                                 1:21.00,2      0.03,8 (10121)   40,887 ¦ 
120/Frau    59. Schütte Anne-Katrin    74 Stuhr                                                 4:03.34,0   1:15.52,0  (7571)   29,560 ¦ 
120Msen1  2457. Schütte Claus          72 Stuhr                                                 4:03.33,3   1:18.58,0  (7572)   29,562 ¦ 
55/Fsen1     2. Seeberg Petra          67 Stuhr                                                 1:24.54,0      1.05,8 (10123)   39,010 ¦ 
55/Msen2   481. Zarges Michael         62 Stuhr                                                 1:41.25,1     20.28,7  (7300)   32,656 ¦ 
120Msen1   859. Alscher Christian      70 Stuttgart            Die fünf ?????                   3:07.42,6     23.07,3  (7577)   38,357 ¦ 
55/Fsen1   490. Bomhoff Sabine         70 Stuttgart                                             2:13.18,9     49.30,7 (14049)   24,843 ¦ 
120Msen1   608. Fehrs Walter           66 Stuttgart                                             3:03.16,0     18.40,7  (7852)   39,287 ¦ 
120Fsen2    64. Gruben Elisabeth       53 Stuttgart                                             4:13.14,0   1:21.34,0  (7533)   28,432 ¦ 
170Msen1   185. Held Karsten           70 Stuttgart                                             4:19.06,3     20.53,3  (2517)   39,574 ¦ 
170Msen1   906. Heymann Enno           66 Stuttgart            bfw-equipeperfectioneé 3         5:32.59,9   1:34.46,9  (3094)   30,792 ¦ 
170Msen1   120. Kielhorn Dirk          63 Stuttgart            Jungheinrich AG Team 10          4:13.58,2     15.45,2  (2014)   40,374 ¦ 
170Msen1   726. Kirchberger Stefan     66 Stuttgart                                             4:53.48,5     55.35,5  (8996)   34,900 ¦ 
120/Mann    74. Kucher Jochen          77 Stuttgart                                             2:54.02,1     11.51,5  (9456)   41,370 ¦ 
120Msen1   787. Mehrer Andreas         68 Stuttgart            EPDM/D                           3:06.25,7     21.50,4  (8665)   38,620 ¦ 
170Msen3   161. Micke Lothar           52 Stuttgart                                             5:12.51,1   1:03.30,3  (7711)   32,775 ¦ 
120Msen1   924. Mlinarzik Jens         70 Stuttgart                                             3:08.43,4     24.08,1  (7797)   38,151 ¦ 
120Fsen3     1. Moritz Ellen           48 Stuttgart            Equipe perfectionée 3            3:03.12,1       -----  (2399)   39,300 ¦ 
170/Mann   108. Prexl Sebastian        74 Stuttgart                                             4:31.59,5     34.07,2  (8836)   37,699 ¦ 
55/Mann    444. Reißmann Sebastian     79 Stuttgart                                             1:48.51,7     27.55,5 (12464)   30,423 ¦ 
170Msen1   387. Schön Malte            73 Stuttgart                                             4:32.41,0     34.28,0  (2792)   37,604 ¦ 
170/Mann   100. Stehn Niels-Kristen    76 Stuttgart            olympics-2012.de                 4:29.38,1     31.45,8  (5521)   38,029 ¦ 
170Msen1    40. Theurer Ralf           67 Stuttgart                                             4:02.30,9      4.17,9  (1165)   42,281 ¦ 
120Msen1   640. Villino Claudio        65 Stuttgart            justdive                         3:03.38,2     19.02,9  (3753)   39,207 ¦ 
120Msen1   676. Wertz Rüdiger          68 Stuttgart                                             3:04.19,3     19.44,0  (1751)   39,062 ¦ 
170Msen1   425. Jungenkrüger Jakob     68 Südbrookmerland      MTV-Tria-Aurich                  4:35.09,8     36.56,8  (8276)   37,265 ¦ 
120Msen3   195. Hille Friedrich        51 Suderburg            Radsport VFL Suderburg           3:10.29,8     24.23,7  (3787)   37,795 ¦ 
120Msen3   128. Lange Fritz            48 Suderburg            Radsport VFL Suderburg           3:05.45,1     19.39,0  (3788)   38,761 ¦ 
120Msen2   422. Matzke Holger          56 Suderburg            Radsport VFL Suderburg           3:08.48,7     26.07,7  (3789)   38,133 ¦ 
120Msen2   189. Sebeke Jürgen          59 Suderburg            Radsport VFL Suderburg           3:00.49,9     18.08,9  (3790)   39,816 ¦ 
120Msen1   402. Stefan Thomas          65 Suderburg            Radsport VFL Suderburg           2:58.59,6     14.24,3  (3791)   40,224 ¦ 
55/Fsen4     8. Sievertsen Christa     35 Süderheistedt                                         1:54.23,7     12.55,1 (12568)   28,952 ¦ 
120Msen3   391. Arens Udo              46 Süderholz                                             3:26.09,3     40.03,2  (7081)   34,925 ¦ 
120Msen3   518. Markwardt Michael      50 Süderholz                                             3:41.05,8     54.59,7  (7082)   32,564 ¦ 
120Msen2   970. Beer Klaus-Dieter      55 Sukow                Fahrrad-Kather                   3:27.46,7     45.05,7  (8704)   34,652 ¦ 
55/Fsen2    16. Scherling Jutta        53 Sukow                Velo-Team-Lewitz                 1:37.49,1      9.08,0 (13713)   33,858 ¦ 
55/Msen2    35. Scherling Lutz         57 Sukow                Velo-Team-Lewitz                 1:27.40,2      6.43,8 (10415)   37,778 ¦ 
170Msen1   197. Borstelmann Oliver     69 Sulingen                                              4:19.57,2     21.44,2  (1740)   39,445 ¦ 
170Msen1    35. Hüsken Joachim         68 Sulingen                                              4:02.26,4      4.13,4  (8819)   42,295 ¦ 
55/Msen1   726. Radtke Kay             66 Sulzbach                                              1:36.59,9     16.31,6 (16038)   34,144 ¦ 
170Msen1   455. Saarholz Jens          64 Sulzbach                                              4:37.02,3     38.49,3  (7733)   37,012 ¦ 
170Msen1   118. Feldmann Stefan        65 Sundern                                               4:13.54,8     15.41,8  (6718)   40,383 ¦ 
170/Mann    45. Kuhlmannn Guido        79 Sundern                                               4:14.06,4     16.14,1  (9013)   40,353 ¦ 
120Msen2   267. Buck Thomas            60 Süsel                B.O.C. Team Lübeck               3:02.58,1     20.17,1  (9380)   39,351 ¦ 
120Msen1  2079. Havemann Thomas        69 Swisttal             Team Scheel                      3:35.55,0     51.19,7  (6269)   33,346 ¦ 
120Msen3   468. Groß Joachim           46 Syke                 wheel wobblers                   3:34.49,3     48.43,2  (4681)   33,516 ¦ 
170Msen2   489. Kellner Günter         55 Syke                                                  5:14.13,0   1:16.02,3  (9596)   32,633 ¦ 
120Msen1  2186. Rathmeyer Ernst-August 64 Syke                 Syke                             3:41.22,5     56.47,2  (6067)   32,523 ¦ 
120Msen2  1346. Staden Klaus           58 Syke                                                  4:28.45,4   1:46.04,4  (7263)   26,790 ¦ 
55/Msen3    22. Stalgies Reinhold      46 Syke                 Bego Bremen                      1:28.58,0      8.00,1 (10560)   37,227 ¦ 
55/Msen2   829. Stoffels Thomas        61 Syke                 GLOGNER                          1:52.30,5     31.34,1 (13617)   29,437 ¦ 
120Msen1  2184. Warnecke Rainer        64 Syke                 Syke                             3:41.14,4     56.39,1  (8728)   32,543 ¦ 

Total 806



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.