(36) 119km Senioren 3

HEW Cyclassics Hamburg 2002 - (36) 119km Senioren 3

  Rang Name                   Jg Land/Ort             Team                                  Zeit   Rückstand    Stnr  Overall          km/h ¦ 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Bandener Heinz         46 Ganderkesee          Bremen LV 88                     2:48.54,5       -----  (1160)  119M     36.   42,271 ¦ 
    2. Birth Harald           46 Kamen                                                 2:48.56,8      0.02,3  (1147)  119M     39.   42,261 ¦ 
    3. Schimbor Eberhard      51 Berlin                                                2:49.15,0      0.20,5  (1115)  119M     65.   42,186 ¦ 
    4. Kletzien Detlef        50 Frankfurt/O.         RSV Müllrose                     2:50.05,5      1.11,0  (1338)  119M     119.  41,977 ¦ 
    5. Wiemann Peter          47 Hamburg                                               2:50.21,7      1.27,2  (1277)  119M     120.  41,910 ¦ 
    6. Landsdorf Rudi         48 DK-Frederiksberg     HOLD-et 1                        2:50.44,6      1.50,1  (5972)  119M     126.  41,817 ¦ 
    7. Frost Erwin            48 Düren                RTC Staubwolke-Hoven             2:51.16,5      2.22,0  (4719)  119M     135.  41,687 ¦ 
    8. Köster Heinz-Georg     51 Langwedel            Familie Köster                   2:51.49,3      2.54,8  (2232)  119M     178.  41,554 ¦ 
    9. Rusche Werner          50 Damme                Mukki-Latte                      2:51.50,5      2.56,0  (2218)  119M     180.  41,549 ¦ 
   10. Lehmann Heinz          49 Barsbüttel                                            2:52.34,4      3.39,9  (2031)  119M     203.  41,373 ¦ 
   11. Sachs Gerd             50 Damme                Mukki-Latte                      2:52.47,6      3.53,1  (2219)  119M     208.  41,321 ¦ 
   12. Jacobs Walter          50 Langerwehe           RTC Staubwolke-Hoven             2:53.04,2      4.09,7  (4721)  119M     215.  41,254 ¦ 
   13. Willig Peter           47 Appen                Sportwelt                        2:53.16,2      4.21,7  (7061)  119M     219.  41,207 ¦ 
   14. Heithorn Hans-Josef    48 Düsseldorf           RCD 1890                         2:53.28,4      4.33,9  (7507)  119M     228.  41,159 ¦ 
   15. Marquardt Bernd        49 Wietze                                                2:53.42,0      4.47,5  (1364)  119M     236.  41,105 ¦ 
   16. Stöber Jakob           44 Monheim                                               2:54.00,9      5.06,4  (1742)  119M     251.  41,030 ¦ 
   17. Buckow Werner          51 Jork                 Airbus 3                         2:54.15,8      5.21,3  (3656)  119M     266.  40,972 ¦ 
   18. Gebhardt Wolfgang      50 Rheda-Wiedenbrück    Team Postbank Westfalen-Lippe    2:54.19,8      5.25,3  (1935)  119M     278.  40,956 ¦ 
   19. Bialek Lech            48 Seevetal                                              2:54.50,2      5.55,7  (1327)  119M     295.  40,838 ¦ 
   20. Loose Werner           44 Müllrose             RSV Müllrose                     2:55.04,4      6.09,9  (1339)  119M     313.  40,782 ¦ 
   21. Hopf Rudolf            43 Bad Oldesloh                                          2:55.21,9      6.27,4  (8275)  119M     324.  40,715 ¦ 
   22. Ring Hans Peter        45 Düren                RTC Staubwolke-Hoven             2:55.24,9      6.30,4  (4722)  119M     327.  40,703 ¦ 
   23. Krohn Michael          48 Winsen/Luhe          FT Winsen                        2:55.36,4      6.41,9  (1445)  119M     332.  40,659 ¦ 
   24. Siegfried Peter        47 Schwäbisch Gmünd                                      2:56.21,4      7.26,9  (1495)  119M     361.  40,486 ¦ 
   25. Hoff Matthias          50 St. Augustin                                          2:56.21,8      7.27,3  (2342)  119M     362.  40,484 ¦ 
   26. Meier Wolfgang         51 Johannstorf          SV Dassow 24                     2:56.53,1      7.58,6  (2070)  119M     401.  40,365 ¦ 
   27. Krapf Udo              45 Buchholz                                              2:56.53,6      7.59,1  (1692)  119M     402.  40,363 ¦ 
   28. Albers Hermann         44 Heeslingen                                            2:57.13,3      8.18,8  (2161)  119M     423.  40,288 ¦ 
   29. Schell Rudi            49 Isernhagen           RTC Altwarmbüchen I              2:57.20,5      8.26,0  (1820)  119M     431.  40,261 ¦ 
   30. Kramski Roland         49 Müllrose             RSV Müllrose                     2:57.20,6      8.26,1  (5733)  119M     432.  40,260 ¦ 
   31. Herr Hans Jürgen       50 Hamburg              HEW-Krümmel Team 5               2:57.24,0      8.29,5  (1575)  119M     433.  40,248 ¦ 
   32. Engels Romain          50 L-Luxembourg         New Ekseption Velo Team          2:57.27,7      8.33,2  (1938)  119M     440.  40,234 ¦ 
   33. Pfister Rene           49 CH-Luzern 4                                           2:57.28,0      8.33,5  (1443)  119M     442.  40,232 ¦ 
   34. Fladt Willi            48 Düren                RTC Staubwolke-Hoven II          2:57.38,3      8.43,8  (4724)  119M     452.  40,194 ¦ 
   35. Rottstedt Wolfgang     51 Hamburg              Team Philips M4                  2:57.44,2      8.49,7  (3788)  119M     460.  40,171 ¦ 
   36. Bruckner Jürgen        50 Lutter               Harzer Roller                    2:57.44,8      8.50,3  (2447)  119M     461.  40,169 ¦ 
   37. Becker Ulrich          43 Hameln                                                2:58.14,9      9.20,4  (2380)  119M     491.  40,056 ¦ 
   38. Sörensen Thomas        48 DK-Videbäk                                            2:58.17,7      9.23,2  (2222)  119M     501.  40,045 ¦ 
   39. Winker Jürgen          48 Recklinghausen                                        2:58.37,9      9.43,4  (2135)  119M     526.  39,970 ¦ 
   40. Sperling Richard       51 Melle                Saeco Melle                      2:58.46,7      9.52,2  (2220)  119M     539.  39,937 ¦ 
   41. Holtz Uwe              48 Seebad Ahlbeck       Inselteam Usedom                 2:58.47,3      9.52,8  (2472)  119M     540.  39,935 ¦ 
   42. Brunhöj Richard        45 DK-Vildbjerg                                          2:58.57,2     10.02,7  (1784)  119M     555.  39,898 ¦ 
   43. Jeschke Lothar         43 Escheburg                                             2:58.58,4     10.03,9  (2157)  119M     556.  39,894 ¦ 
   44. Scholl Michael         51 Hamburg                                               2:59.03,1     10.08,6  (1985)  119M     562.  39,876 ¦ 
   45. Gohlke Helwig          51 Nehms                RSC Kattenberg II                2:59.07,5     10.13,0  (1710)  119M     569.  39,860 ¦ 
   46. Rudolph Joachim        48 Bad Oldesloe         RV Trave Bad Oldesloe I          2:59.15,9     10.21,4  (3568)  119M     588.  39,829 ¦ 
   47. Pahlke Rolf            49 Lunestedt                                             2:59.36,8     10.42,3  (5010)  119M     611.  39,752 ¦ 
   48. Baden Manfred          42 Hamburg              RSG Blankenese Team Lieb 115/0   2:59.37,0     10.42,5  (1907)  119M     613.  39,751 ¦ 
   49. Nöhring Peter          43 Glinde               RV Trave Bad Oldesloe I          2:59.46,3     10.51,8  (3564)  119M     623.  39,717 ¦ 
   50. Wiemer Gerd            44 Bremervörde          TSV Bremervörde I                2:59.48,1     10.53,6  (1213)  119M     625.  39,710 ¦ 
   51. Dahn Peter             46 Apelern              Lipsia                           2:59.58,4     11.03,9  (8365)  119M     640.  39,672 ¦ 
   52. Drosselmeyer Reinhold  50 Groß-Zimmern                                          2:59.59,6     11.05,1  (7472)  119M     642.  39,668 ¦ 
   53. Möller Gerd            48 Neumünster           FT Neumünster                    3:00.00,5     11.06,0  (1826)  119M     643.  39,664 ¦ 
   54. Weinert Lothar         49 Möckern              Täves Radladen                   3:00.19,2     11.24,7  (3231)  119M     669.  39,596 ¦ 
   55. Matthes Klaus          45 Geesthacht                                            3:00.24,5     11.30,0  (3111)  119M     671.  39,576 ¦ 
   56. Allenstein Dieter      51 Seevetal                                              3:00.40,6     11.46,1  (3462)  119M     686.  39,518 ¦ 
   57. Wehrheim Bernhard      44 Hamburg              BFW 1                            3:00.43,3     11.48,8  (5300)  119M     694.  39,508 ¦ 
   58. Haaker Heinz           50 Stendal                                               3:00.44,3     11.49,8  (1887)  119M     695.  39,504 ¦ 
   59. Hamester Heinrich      51 Möhnsen                                               3:00.45,2     11.50,7  (2704)  119M     696.  39,501 ¦ 
   60. Cordes Peter           46 Winsen/Luhe          HEW-Netz 111                     3:00.46,5     11.52,0  (1581)  119M     697.  39,496 ¦ 
   61. Bartling Heinrich      49 Wunstorf             Com Sport                        3:00.47,6     11.53,1  (7298)  119M     701.  39,492 ¦ 
   62. Crohn Werner           51 Sehnde               TVE-Sehnde Radsport              3:01.03,5     12.09,0  (1866)  119M     730.  39,434 ¦ 
   63. Misselhorn Erich       51 Gifhorn              WWP-Team Berlin                  3:01.11,1     12.16,6  (3131)  119M     738.  39,407 ¦ 
   64. Engel Claus-Heinz      46 Hemmoor              Team Schladerer                  3:01.13,8     12.19,3  (3126)  119M     742.  39,397 ¦ 
   65. Hagge Klaus            51 Nitzow               RSC 1891 Orkan Havelberg         3:01.17,9     12.23,4  (3117)  119M     750.  39,382 ¦ 
   66. Kuhnke Reinhard        48 Escheburg                                             3:01.27,9     12.33,4  (2158)  119M     764.  39,346 ¦ 
   67. Einhaus Hermann        47 Münster              Lohmann Kreisel                  3:01.32,4     12.37,9  (3381)  119M     775.  39,330 ¦ 
   68. Rehr Jürgen            48 Hamburg              Radsportteam Gruner+Jahr         3:01.56,4     13.01,9  (4244)  119M     802.  39,243 ¦ 
   69. Lepak Wolfgang         48 Duisburg                                              3:02.22,3     13.27,8  (1420)  119M     842.  39,150 ¦ 
   70. Pech Roland            51 Hamburg              IPS-Hamburg                      3:02.23,5     13.29,0  (2415)  119M     846.  39,146 ¦ 
   71. Nielsen Bent           49 DK-Dianalund                                          3:02.36,5     13.42,0  (2860)  119M     857.  39,100 ¦ 
   72. Knothe Rainer          47 Kassel               Mauer`s Bike-Shop                3:02.49,8     13.55,3  (2063)  119M     875.  39,052 ¦ 
   73. Meyer Claus-Peter      50 Hamburg              Philips Medical Systems 1        3:02.55,6     14.01,1  (3696)  119M     893.  39,032 ¦ 
   74. Reinhard Manfred       50 Schallstadt          RSG Rosà-Schallstadt             3:02.56,1     14.01,6  (7670)  119M     895.  39,030 ¦ 
   75. Gehlhaar Klaus         46 Hamm                 Radteam Hamm                     3:03.13,1     14.18,6  (3288)  119M     921.  38,969 ¦ 
   76. Dittmer Klaus          49 Podewall             SC Neubrandenburg                3:03.16,2     14.21,7  (1778)  119M     922.  38,958 ¦ 
   77. Bauer Reinhardt        50 Dresden                                               3:03.27,3     14.32,8  (2500)  119M     932.  38,919 ¦ 
   78. Stracke Hans-Ulrich    45 Hamburg              Radsport Wulff V                 3:03.36,7     14.42,2  (4448)  119M     943.  38,886 ¦ 
   79. Jahn Wolfgang          45 Braunschweig                                          3:03.40,2     14.45,7  (2419)  119M     947.  38,874 ¦ 
   80. Nowak Manfred          49 Oberhausen                                            3:03.47,6     14.53,1  (2820)  119M     962.  38,847 ¦ 
   81. Siems Olaf             46 Geesthacht           HEW-Krümmel Team 5               3:03.58,7     15.04,2  (1579)  119M     982.  38,808 ¦ 
   82. Ijas Eddy Edrawan      49 Hamburg              NIVEA 07                         3:04.02,3     15.07,8  (1644)  119M     986.  38,796 ¦ 
   83. Peters Heinrich        51 Hamburg                                               3:04.05,8     15.11,3  (3153)  119M     990.  38,783 ¦ 
   84. Petersen Volker        42 Hamburg                                               3:04.07,8     15.13,3  (2076)  119M     993.  38,776 ¦ 
   85. Schmidt Peter          50 Seevetal                                              3:04.13,1     15.18,6  (2351)  119M     1001. 38,758 ¦ 
   86. Müller Wolfgang        51 Buchholz                                              3:04.14,3     15.19,8  (7254)  119M     1003. 38,754 ¦ 
   87. Knopf Klaus            50 Bernburg                                              3:04.28,0     15.33,5  (7513)  119M     1021. 38,706 ¦ 
   88. Sengstake Heiner       50 Hamburg              HEW-Energie pur Team 12          3:04.30,7     15.36,2  (1517)  119M     1027. 38,696 ¦ 
   89. Hofmann Wolfgang       48 Oststeinbek          NFE-Team 1                       3:04.38,7     15.44,2  (3575)  119M     1039. 38,668 ¦ 
   90. Wutzke Horst           50 Polchow                                               3:04.42,1     15.47,6  (2814)  119M     1045. 38,656 ¦ 
   91. Beimborn Hans-Heinrich 49 Dautphetal                                            3:04.45,1     15.50,6  (7423)  119M     1050. 38,646 ¦ 
   92. Bunzel Christopher     46 Hamburg              Renn- und Sportrad Hamburg Alt   3:04.48,0     15.53,5  (2243)  119M     1056. 38,636 ¦ 
   93. Pubanz Reiner          42 Berlin                                                3:04.50,9     15.56,4  (8645)  119M     1062. 38,626 ¦ 
   94. Klotzbücher Volker     44 Hamburg              Eisenfuß                         3:05.05,1     16.10,6  (3993)  119M     1082. 38,576 ¦ 
   95. Schwank Dieter         49 Geesthacht           HEW-Krümmel Team 4               3:05.07,9     16.13,4  (1569)  119M     1086. 38,567 ¦ 
   96. Petschenig Werner      49 Geesthacht           HEW-Krümmel Team 3               3:05.08,9     16.14,4  (1562)  119M     1090. 38,563 ¦ 
   97. Danelzik Reinhard      47 Essen                                                 3:05.10,2     16.15,7  (3455)  119M     1093. 38,559 ¦ 
   98. Jörgensen Kurt Peter   48 DK-Silkeborg         Danfoss Cykel Klub               3:05.12,4     16.17,9  (7597)  119M     1096. 38,551 ¦ 
   99. Bentien Ronald         48 Hamburg                                               3:05.13,3     16.18,8  (2719)  119M     1098. 38,548 ¦ 
   99. Christiansen Svend Gan 47 DK-Herning           Tjörring Cykel Motion 3          3:05.13,3     16.18,8  (3221)  119M     1098. 38,548 ¦ 
  101. Fest Josef             50 Hamburg                                               3:05.27,5     16.33,0  (5330)  119M     1115. 38,499 ¦ 
  102. Becker Rolf            47 Hamburg                                               3:05.44,2     16.49,7  (3167)  119M     1136. 38,441 ¦ 
  103. Koch Helmut            42 Rathenow                                              3:05.47,4     16.52,9  (1968)  119M     1140. 38,430 ¦ 
  104. Niemeier Erich         49 Ibbenbüren           RSG Steinbeck I                  3:05.49,5     16.55,0  (4136)  119M     1144. 38,423 ¦ 
  105. Heesch Claus-Hinrich   50 Glinde               Amandus Kahl 2                   3:05.51,9     16.57,4  (4941)  119M     1151. 38,414 ¦ 
  106. Israel Dirk            45 Lehre                                                 3:05.53,5     16.59,0  (2381)  119M     1154. 38,409 ¦ 
  107. Fenger Gerd            44 Baldham                                               3:06.04,2     17.09,7  (2461)  119M     1174. 38,372 ¦ 
  108. Bromma Wolfgang        47 Pinneberg            RSG Blankenese Team Lieb 170/0   3:06.04,8     17.10,3  (2128)  119M     1175. 38,370 ¦ 
  109. Wasmundt Ronald        49 Itzehoe              HEW-Energie pur Team 7           3:06.05,4     17.10,9  (1525)  119M     1176. 38,368 ¦ 
  110. Frahm Ernst-Otto       42 Buxtehude            BSV-Buxtehude II                 3:06.06,5     17.12,0  (3482)  119M     1178. 38,364 ¦ 
  111. Kuhn Gerhard           51 Lüneburg                                              3:06.14,6     17.20,1  (8245)  119M     1194. 38,336 ¦ 
  112. Fauth Hans-Christian   51 Klein Kreutz         DAK 1                            3:06.15,9     17.21,4  (4570)  119M     1198. 38,332 ¦ 
  113. Herget Jürgen          48 Hamburg                                               3:06.20,9     17.26,4  (1595)  119M     1205. 38,315 ¦ 
  114. Bosselmann Claus       43 Oststeinbek          NFE-Team 1                       3:06.23,7     17.29,2  (3572)  119M     1209. 38,305 ¦ 
  115. Seutter Rudolf         51 Bad Oldesloe                                          3:06.29,1     17.34,6  (8475)  119M     1219. 38,287 ¦ 
  116. Siegert Egid           42 München              ADFC-München                     3:06.30,6     17.36,1  (2662)  119M     1223. 38,282 ¦ 
  117. Lalleike Wolfgang      47 Hamburg                                               3:06.34,8     17.40,3  (3273)  119M     1231. 38,267 ¦ 
  118. Genz Wolfgang          50 Aachen                                                3:06.36,1     17.41,6  (1368)  119M     1234. 38,263 ¦ 
  119. Stahl Peter            46 Hamburg              Lufthansa Technik Team 7         3:06.38,5     17.44,0  (1358)  119M     1237. 38,255 ¦ 
  120. Ott Gerhard            46 Neumünster           Miramar                          3:06.49,9     17.55,4  (2817)  119M     1252. 38,216 ¦ 
  121. Huhn Walter            48 Hamburg                                               3:06.52,9     17.58,4  (2344)  119M     1259. 38,205 ¦ 
  122. Blessing Wolfgang      50 Buchenbach                                            3:07.29,8     18.35,3  (7421)  119M     1316. 38,080 ¦ 
  123. Lepin Ulrich           47 Wittingen                                             3:07.35,6     18.41,1  (3446)  119M     1326. 38,061 ¦ 
  124. Hörning Hans-Dieter    44 Bocholt              RC 77                            3:07.36,1     18.41,6  (2830)  119M     1328. 38,059 ¦ 
  125. Marx Wilfried          49 Hamburg                                               3:07.38,9     18.44,4  (2892)  119M     1333. 38,049 ¦ 
  126. Langhorst Alfred       51 Sehnde               TVE-Sehnde Radsport              3:07.39,2     18.44,7  (1868)  119M     1336. 38,048 ¦ 
  127. Knoblich Jörg          50 Hamburg              Team Adonis                      3:07.40,2     18.45,7  (4323)  119M     1338. 38,045 ¦ 
  128. Mencke Siegfried       49 Winsen/Luhe                                           3:07.41,0     18.46,5  (2018)  119M     1340. 38,042 ¦ 
  129. Haubold Christoph      49 Hamburg              DHuGRC                           3:07.42,4     18.47,9  (5051)  119M     1341. 38,038 ¦ 
  130. Busse Jens             50 Hamburg              Jungheinrich AG Team 7           3:07.50,3     18.55,8  (3420)  119M     1347. 38,011 ¦ 
  131. Jensen Börge           46 DK-Lyngby            HOLD-et 1                        3:07.58,5     19.04,0  (1791)  119M     1358. 37,983 ¦ 
  132. Bruns Frank-Rüdiger    45 Hamburg              Jungheinrich AG Team 3           3:07.59,0     19.04,5  (3415)  119M     1359. 37,982 ¦ 
  133. Studzinski Siegmund    43 Hildesheim                                            3:08.03,7     19.09,2  (6925)  119M     1371. 37,966 ¦ 
  134. Gross Volkert          47 Hamburg                                               3:08.08,7     19.14,2  (5975)  119M     1376. 37,949 ¦ 
  135. Scheufler Klaus        44 Glinde               NFE-Team 1                       3:08.08,8     19.14,3  (3579)  119M     1378. 37,949 ¦ 
  136. Gehle Werner           42 Norderstedt                                           3:08.12,0     19.17,5  (4416)  119M     1382. 37,938 ¦ 
  137. Becker Arnold          46 Buxtehude            BSV-Buxtehude I                  3:08.22,7     19.28,2  (2882)  119M     1404. 37,902 ¦ 
  138. Glasbrenner Heinz      48 Marschacht           Fisch in Tomate II               3:08.24,5     19.30,0  (4190)  119M     1406. 37,896 ¦ 
  139. Görtz Friedrich        45 Hamburg              BSG NDR 2                        3:08.32,5     19.38,0  (4629)  119M     1417. 37,869 ¦ 
  140. Lepthien Gerd          48 Hamburg              AMTV RaStel                      3:08.32,9     19.38,4  (6018)  119M     1418. 37,868 ¦ 
  141. Wedekind Helmut        50 Embsen                                                3:08.40,9     19.46,4  (2040)  119M     1429. 37,841 ¦ 
  142. Schmidt Peter          42 Hamburg                                               3:08.48,1     19.53,6  (2212)  119M     1437. 37,817 ¦ 
  143. Baller Klaus-Dieter    49 Hamburg              Alster Bike Express              3:08.53,9     19.59,4  (1102)  119M     1444. 37,798 ¦ 
  144. Marsch Jürgen          50 Lüdenscheid                                           3:08.57,6     20.03,1  (4462)  119M     1452. 37,785 ¦ 
  145. Rölling Flemming       45 DK-Albertslund       HOLD-et  2                       3:09.02,6     20.08,1  (2760)  119M     1459. 37,769 ¦ 
  146. Schneider Andreas      49 Bargteheide                                           3:09.11,9     20.17,4  (5894)  119M     1478. 37,738 ¦ 
  147. Andrä Kurt             43 St. Augustin         Tanztraum                        3:09.21,5     20.27,0  (3236)  119M     1489. 37,706 ¦ 
  148. Avino Michele          51 Norderstedt                                           3:09.22,2     20.27,7  (3648)  119M     1490. 37,703 ¦ 
  149. Heger Klaus            42 Hamburg                                               3:09.23,5     20.29,0  (2702)  119M     1495. 37,699 ¦ 
  150. Burghard Werner        50 Hamburg              Jungheinrich AG Team 7           3:09.26,9     20.32,4  (4992)  119M     1501. 37,688 ¦ 
  151. Strübing Karl-Werner   48 Kaltenkirchen                                         3:09.30,0     20.35,5  (3018)  119M     1505. 37,678 ¦ 
  152. Wrede Jürgen           42 Suderburg            Radsport VfL Suderburg           3:09.33,4     20.38,9  (3315)  119M     1509. 37,666 ¦ 
  153. Wolschke Gerd          51 Berlin                                                3:09.35,7     20.41,2  (2919)  119M     1515. 37,659 ¦ 
  154. Moes Romain            50 L-Reichlange         New Ekseption Velo Team          3:09.36,6     20.42,1  (1939)  119M     1518. 37,656 ¦ 
  155. Spamann Werner         43 Norderstedt          Thales IS                        3:09.38,4     20.43,9  (4401)  119M     1522. 37,650 ¦ 
  156. Schweneker Klaus       51 Hamburg              Jungheinrich AG Team 10          3:09.50,1     20.55,6  (3413)  119M     1537. 37,611 ¦ 
  157. Vogeley Holger         45 Norderstedt          Heidelberg                       3:09.55,3     21.00,8  (4775)  119M     1545. 37,594 ¦ 
  158. Wessoly Dieter K.      50 Lütjensee                                             3:09.58,4     21.03,9  (4464)  119M     1551. 37,584 ¦ 
  159. Liefke Joachim         49 Berkenthin                                            3:10.11,1     21.16,6  (4184)  119M     1567. 37,542 ¦ 
  160. Schnettler Reiner      47 Hamburg                                               3:10.22,6     21.28,1  (4122)  119M     1583. 37,504 ¦ 
  161. Hopf Werner            44 Weinsberg            Rad&Tat Ottensen 3               3:10.23,6     21.29,1  (3146)  119M     1585. 37,501 ¦ 
  162. Schultz Heinz-Jürgen   42 Itzehoe              RSC-Itzehoe-Powerbox Team 3      3:10.27,6     21.33,1  (3432)  119M     1594. 37,488 ¦ 
  163. Stanislaus Lothar      50 Wahlstedt            Team Postbank Bad Oldesloe       3:10.31,4     21.36,9  (2504)  119M     1600. 37,475 ¦ 
  164. Boye Hans-Peter        49 Barmstedt                                             3:10.35,3     21.40,8  (2042)  119M     1610. 37,462 ¦ 
  165. Neubüser Siegmar       43 Hamburg              LG-Niendorf                      3:10.44,2     21.49,7  (4647)  119M     1622. 37,433 ¦ 
  166. Pedersen Jörgen        50 DK-Kerteminde        Der blaue Zug                    3:10.45,4     21.50,9  (6114)  119M     1624. 37,429 ¦ 
  167. Körös Eugen            44 Reinbek                                               3:10.51,2     21.56,7  (7134)  119M     1632. 37,410 ¦ 
  168. Christensen Verner     45 DK-Herning           Snejbjerg Motion 1               3:10.55,0     22.00,5  (3641)  119M     1639. 37,398 ¦ 
  169. Schwarm Wolf-Dieter    45 Winsen/Luhe          HEW-Netz 111                     3:11.00,9     22.06,4  (1585)  119M     1653. 37,379 ¦ 
  170. Woska Werner           48 Hamburg                                               3:11.03,2     22.08,7  (3141)  119M     1655. 37,371 ¦ 
  171. Sagawe Emil-Helmut     42 Norderstedt                                           3:11.06,6     22.12,1  (2973)  119M     1662. 37,360 ¦ 
  172. Krohn Jürgen           46 Lübeck                                                3:11.07,7     22.13,2  (3139)  119M     1665. 37,357 ¦ 
  173. Brennecke Jürgen       46 Norderstedt          DMG I                            3:11.09,4     22.14,9  (5837)  119M     1671. 37,351 ¦ 
  174. Nielsen Freddy Brion   46 DK-Viborg            A/S Randers Tegl 3               3:11.14,8     22.20,3  (6432)  119M     1680. 37,333 ¦ 
  175. Klein Erhard           48 Seelze                                                3:11.19,4     22.24,9  (3103)  119M     1689. 37,319 ¦ 
  175. Spohr Siegfried        47 Steinburg            RV Trave Bad Oldesloe II         3:11.19,4     22.24,9  (3570)  119M     1689. 37,319 ¦ 
  177. Wildhack Rolf          51 Hamburg              hub and spoke team               3:11.19,8     22.25,3  (3781)  119M     1691. 37,317 ¦ 
  178. Großwald Bernhard      51 Rietberg             Jungheinrich AG Team 9           3:11.19,9     22.25,4  (1396)  119M     1692. 37,317 ¦ 
  179. Hartung Norbert        46 Emstek               MSC Radsport Cloppenburg         3:11.38,5     22.44,0  (5276)  119M     1715. 37,257 ¦ 
  180. Duscha Lothar          50 Leipzig                                               3:11.42,7     22.48,2  (2731)  119M     1722. 37,243 ¦ 
  181. Rechel Bernward        48 Berlin               Team TSC Berlin                  3:11.51,3     22.56,8  (5059)  119M     1740. 37,215 ¦ 
  182. Ende Wolfgang          51 Neu Wulmstorf        Airbus 4                         3:12.01,2     23.06,7  (4580)  119M     1758. 37,183 ¦ 
  183. Förster Klaus          51 Düsseldorf           XXL                              3:12.02,9     23.08,4  (3199)  119M     1762. 37,178 ¦ 
  184. Fick Adolf             49 Jork                 Airbus 2                         3:12.12,4     23.17,9  (2928)  119M     1781. 37,147 ¦ 
  185. Hidde Reiner           50 Stockelsdorf                                          3:12.14,5     23.20,0  (2430)  119M     1787. 37,140 ¦ 
  186. Bahlmann Joachim       47 Hamburg                                               3:12.16,1     23.21,6  (3317)  119M     1791. 37,135 ¦ 
  187. Nauendorf Axel         51 Hamburg              DMG I                            3:12.23,3     23.28,8  (5843)  119M     1807. 37,112 ¦ 
  188. Hebestreit Wolfgang    46 Bleicherode          Fahrrad-Center-Hebestreit        3:12.24,5     23.30,0  (3955)  119M     1810. 37,108 ¦ 
  189. Braun Friedrich        46 Hamburg              Raffay.de                        3:12.27,5     23.33,0  (5341)  119M     1816. 37,098 ¦ 
  190. Volkmann Harald        48 Niestetal                                             3:12.27,6     23.33,1  (3089)  119M     1817. 37,098 ¦ 
  191. Anders Eberhard        48 Westerstede                                           3:12.30,6     23.36,1  (3876)  119M     1821. 37,088 ¦ 
  192. Steiner Reinhard       49 Hamburg              Philips Medical Systems 1        3:12.32,2     23.37,7  (3697)  119M     1822. 37,083 ¦ 
  193. Heinrich Michael       45 München              ADFC-München                     3:12.32,6     23.38,1  (2659)  119M     1823. 37,082 ¦ 
  194. Plog Hermann           42 Reinbek                                               3:12.37,0     23.42,5  (7135)  119M     1830. 37,068 ¦ 
  195. Hummel Fridolin        51 Hamburg              HEW-Energie pur Team 8           3:12.46,5     23.52,0  (1528)  119M     1845. 37,037 ¦ 
  196. Bartel Bernd           47 Hollenstedt                                           3:12.49,1     23.54,6  (8149)  119M     1852. 37,029 ¦ 
  197. Kramer F.-Dieter       49 Burg                 ABC-Wesseln II                   3:12.51,5     23.57,0  (2208)  119M     1854. 37,021 ¦ 
  198. Hecking Rudolf         51 Neu Wulmstorf                                         3:12.55,0     24.00,5  (2379)  119M     1864. 37,010 ¦ 
  199. Wollgast Robert        49 Havelberg                                             3:12.59,9     24.05,4  (3259)  119M     1873. 36,995 ¦ 
  200. Dekarski Gerhard       50 Oberndorf            Team Schladerer                  3:13.07,1     24.12,6  (3125)  119M     1883. 36,972 ¦ 
  201. West Olaf              47 DK-Esbjerg N         ECM - Esbjerg Cyklemotion        3:13.09,1     24.14,6  (3085)  119M     1887. 36,965 ¦ 
  202. Bosselmann Bernd       44 Hamburg                                               3:13.21,3     24.26,8  (2769)  119M     1908. 36,926 ¦ 
  203. Geske Hans-Joachim     46 Hamburg                                               3:13.22,4     24.27,9  (2358)  119M     1910. 36,923 ¦ 
  204. Backhausen Oskar       47 DK-Herning           Snejbjerg Motion 1               3:13.29,0     24.34,5  (3640)  119M     1924. 36,902 ¦ 
  205. Lehmann Hellmuth       49 Hamburg                                               3:13.29,7     24.35,2  (2933)  119M     1926. 36,900 ¦ 
  206. Zimmermann Dieter      51 Fredenbeck           well.come                        3:13.43,7     24.49,2  (7651)  119M     1946. 36,855 ¦ 
  207. Ganser Heinz           51 Merzenich            RTC Staubwolke-Hoven             3:13.44,2     24.49,7  (4720)  119M     1948. 36,854 ¦ 
  208. von Boltenstern Jörg   51 Hamburg                                               3:13.56,4     25.01,9  (5226)  119M     1976. 36,815 ¦ 
  209. Hardtstock Armin       47 Hamburg              Ritzelritter                     3:13.58,8     25.04,3  (3155)  119M     1981. 36,807 ¦ 
  210. Wiedl Thomas           44 Oststeinbek          Kundenzentrum Hamburg-Mitte      3:14.02,3     25.07,8  (6309)  119M     1985. 36,796 ¦ 
  211. Gröndahl Hansjürgen    45 Elmshorn                                              3:14.20,8     25.26,3  (3620)  119M     2017. 36,738 ¦ 
  212. Leubner Bernd          51 Braunfels                                             3:14.30,2     25.35,7  (3877)  119M     2028. 36,708 ¦ 
  213. Dannemann Dieter       49 Elze                                                  3:14.38,3     25.43,8  (6014)  119M     2040. 36,683 ¦ 
  214. Casanova Pius          50 Langen               Eurogate                         3:14.40,9     25.46,4  (6831)  119M     2045. 36,675 ¦ 
  215. Kophal Manfred         47 Norderstedt          Glashütte Roadrunner 2           3:14.50,6     25.56,1  (5924)  119M     2064. 36,644 ¦ 
  216. Lorenz Per             51 Borstel-Hohenraden                                    3:14.53,2     25.58,7  (3408)  119M     2065. 36,636 ¦ 
  217. Mölders Werner         43 Sievershütten        www.creativ-kuechen-design.de    3:14.54,1     25.59,6  (4015)  119M     2069. 36,633 ¦ 
  218. Behrmann Rolf J.       51 Halstenbek                                            3:15.01,2     26.06,7  (3936)  119M     2075. 36,611 ¦ 
  219. Eyler Peter            45 Hamburg              NFE-Team 1                       3:15.02,8     26.08,3  (3573)  119M     2077. 36,606 ¦ 
  220. Dumschat Bruno         45 Hamburg              The New Cyclist                  3:15.16,0     26.21,5  (3811)  119M     2093. 36,565 ¦ 
  221. Wichern Johann         50 Zeven                                                 3:15.19,3     26.24,8  (2155)  119M     2102. 36,555 ¦ 
  222. Wojciechowski Siegmund 46 Ostrittrum           Team Kette Rechts                3:15.22,7     26.28,2  (3683)  119M     2107. 36,544 ¦ 
  223. Klein Edgar            47 Röhrmoos             ADFC-München                     3:15.32,2     26.37,7  (2660)  119M     2120. 36,514 ¦ 
  224. Kortylack Michael      48 Emden                RG Sprinter Emden e.V.           3:15.34,2     26.39,7  (4870)  119M     2123. 36,508 ¦ 
  225. Hahn Hans-Jörg         44 Hude                 TV Hude                          3:15.35,4     26.40,9  (5306)  119M     2129. 36,504 ¦ 
  226. Pschorr Rüdiger        49 Hamburg              LG-Niendorf                      3:15.36,0     26.41,5  (3904)  119M     2131. 36,503 ¦ 
  227. Malm Ingo              49 Buxtehude            Airbus 3                         3:15.43,8     26.49,3  (3657)  119M     2144. 36,478 ¦ 
  228. Gendera Reinhard       51 Hamburg              Rösener                          3:15.45,3     26.50,8  (3276)  119M     2147. 36,474 ¦ 
  229. Zinke Michael          42 Hamburg                                               3:15.54,9     27.00,4  (3256)  119M     2161. 36,444 ¦ 
  230. Schröder Friedhelm     49 Niemetal                                              3:15.57,5     27.03,0  (3548)  119M     2164. 36,436 ¦ 
  231. Petersen Rainer        44 Hamburg                                               3:16.02,6     27.08,1  (8611)  119M     2171. 36,420 ¦ 
  232. Tottewitz Jürgen       44 Nörvenich            RTC Staubwolke-Hoven II          3:16.12,4     27.17,9  (4727)  119M     2184. 36,390 ¦ 
  233. Gebauer Lothar         43 Norderstedt                                           3:16.14,7     27.20,2  (5270)  119M     2190. 36,383 ¦ 
  234. Pfalzer Heinz-Dieter   46 Sehnde               Sennheiser                       3:16.16,2     27.21,7  (4510)  119M     2196. 36,378 ¦ 
  235. Schmidt Arne           47 Hamburg              BSG NDR 2                        3:16.18,5     27.24,0  (4640)  119M     2203. 36,371 ¦ 
  236. Enenkel Josef          49 Hamburg                                               3:16.30,4     27.35,9  (7799)  119M     2213. 36,334 ¦ 
  237. Lippert Olaf           50 Berlin               Team Fahrrad-Kaule Berlin        3:16.38,3     27.43,8  (3520)  119M     2233. 36,310 ¦ 
  238. Vetter Bernd           48 Hamburg                                               3:16.40,1     27.45,6  (5331)  119M     2235. 36,304 ¦ 
  239. Mestermann Klaus       51 Hamburg              Philips Medical Systems 4        3:16.43,4     27.48,9  (3706)  119M     2238. 36,294 ¦ 
  240. Molter Lothar          47 Hamburg              Polizei Hamburg / Polizeiverei   3:16.45,1     27.50,6  (3175)  119M     2241. 36,289 ¦ 
  240. Sklenka Walter         42 Tarnow                                                3:16.45,1     27.50,6  (3540)  119M     2241. 36,289 ¦ 
  242. Schröder Otto          45 Asendorf                                              3:16.46,6     27.52,1  (3671)  119M     2247. 36,284 ¦ 
  243. Sgoll Günter           45 Langen               Team Postbank Frankfurt 1        3:16.48,2     27.53,7  (2561)  119M     2252. 36,279 ¦ 
  244. Stelling Wilfried      48 Bremervörde          TSV Bremervörde II               3:16.52,1     27.57,6  (2969)  119M     2258. 36,267 ¦ 
  245. Wirth Wolfram          42 Tamm                                                  3:16.53,9     27.59,4  (6387)  119M     2262. 36,262 ¦ 
  246. Ulatowski Karlo        51 Hamburg              Das Rauhe Haus                   3:16.54,2     27.59,7  (3986)  119M     2264. 36,261 ¦ 
  247. Nielsen Chresten       47 DK-Herning           Tjörring Cykel Motion 3          3:16.55,5     28.01,0  (3223)  119M     2268. 36,257 ¦ 
  248. Götze Wolfgang         45 Bad Schwartau        CORNY                            3:16.56,7     28.02,2  (4562)  119M     2272. 36,253 ¦ 
  249. Noack Gerhard          48 Cottbus              RSC Cottbus Veloteam III         3:17.00,5     28.06,0  (2102)  119M     2279. 36,242 ¦ 
  250. Lange Fritz            48 Suderburg            Radsport VfL Suderburg           3:17.00,9     28.06,4  (3311)  119M     2281. 36,240 ¦ 
  251. Sänger Wilfried        46 Norderstedt          Glashütte Roadrunner 2           3:17.01,1     28.06,6  (5925)  119M     2282. 36,240 ¦ 
  252. Thiele Theodor         48 Bad Pyrmont          CSC Ploenzke                     3:17.01,8     28.07,3  (5401)  119M     2284. 36,238 ¦ 
  253. List Alfred            51 Nordhorn                                              3:17.07,3     28.12,8  (5503)  119M     2293. 36,221 ¦ 
  254. Winhoven Karl Heinz    47 Düren                RTC Staubwolke-Hoven II          3:17.11,3     28.16,8  (4728)  119M     2298. 36,209 ¦ 
  255. Warneke Perygrin       43 Hamburg              Eisenfuß                         3:17.17,2     28.22,7  (3995)  119M     2304. 36,190 ¦ 
  256. Hille Friedrich        51 Suderburg            Radsport VfL Suderburg           3:17.18,7     28.24,2  (3310)  119M     2307. 36,186 ¦ 
  257. Jahnke Rüdiger         51 Südergellersen       Team Postbank                    3:17.22,0     28.27,5  (2691)  119M     2314. 36,176 ¦ 
  258. Hüttmann Horst         46 Uetersen                                              3:17.52,8     28.58,3  (1485)  119M     2360. 36,082 ¦ 
  259. Stausholm Preben       49 DK-Esbjerg O         ECM - Esbjerg Cyklemotion        3:17.57,0     29.02,5  (3082)  119M     2365. 36,069 ¦ 
  260. Flessau Karl Gerhard   44 Hamburg                                               3:17.59,7     29.05,2  (4415)  119M     2368. 36,061 ¦ 
  261. Amtoft Frits           46 DK-Herning           Tjörring Cykel Motion 3          3:18.06,0     29.11,5  (3219)  119M     2375. 36,042 ¦ 
  261. Bartels Georg          49 Berlin               Team Bartelli                    3:18.06,0     29.11,5  (3090)  119M     2375. 36,042 ¦ 
  263. Hübenthal Dieter       50 Buxtehude            BSV-Buxtehude II                 3:18.06,2     29.11,7  (3483)  119M     2377. 36,041 ¦ 
  264. Dreilich Wolfgang      51 Berlin               Team Bartelli                    3:18.06,6     29.12,1  (3091)  119M     2379. 36,040 ¦ 
  265. Linne Klaus            46 Großhansdorf                                          3:18.13,2     29.18,7  (4439)  119M     2393. 36,020 ¦ 
  266. Nielsen Jens Peter     48 DK-Herlev            HOLD-et  2                       3:18.21,1     29.26,6  (5968)  119M     2408. 35,996 ¦ 
  267. Mörstedt Hans-Dietrich 49 Hamburg              IPS-Hamburg                      3:18.22,0     29.27,5  (2414)  119M     2411. 35,993 ¦ 
  268. Polster Dieter         48 Pinneberg            Hamburger-Hotels-Jever-Team      3:18.22,8     29.28,3  (3585)  119M     2412. 35,991 ¦ 
  269. Posmyk Johann          42 Ellerau              Jungheinrich AG Team 3           3:18.23,2     29.28,7  (4981)  119M     2413. 35,990 ¦ 
  269. Voss Manfred           46 Isernhagen           RTC Altwarmbüchen II             3:18.23,2     29.28,7  (4559)  119M     2413. 35,990 ¦ 
  271. Ortkemper Georg        49 Warstein                                              3:18.29,1     29.34,6  (5479)  119M     2417. 35,972 ¦ 
  272. Schmiech Dirk          47 Hamburg                                               3:18.33,9     29.39,4  (8085)  119M     2422. 35,957 ¦ 
  273. Scharre Holger         48 Hamburg              BFW 1                            3:18.36,4     29.41,9  (5296)  119M     2424. 35,950 ¦ 
  274. Linder Wolfgang        49 Hamburg              The New Cyclist                  3:18.42,8     29.48,3  (3813)  119M     2430. 35,931 ¦ 
  275. Hohendorf Hans-Joachim 49 Hasloh                                                3:18.43,7     29.49,2  (4451)  119M     2432. 35,928 ¦ 
  276. Güse Ludwig-Wilhelm    50 Bad Pyrmont          CSC Ploenzke                     3:18.48,7     29.54,2  (5398)  119M     2440. 35,913 ¦ 
  277. Hartmann Alfred        46 Ahaus                Road-Runner Ahaus                3:19.06,5     30.12,0  (4022)  119M     2467. 35,859 ¦ 
  278. Beck Hans-Jürgen       47 Isernhagen           RTC Altwarmbüchen II             3:19.08,4     30.13,9  (4553)  119M     2473. 35,854 ¦ 
  279. Zinke Hans-Jürgen      44 Hamburg                                               3:19.08,8     30.14,3  (3471)  119M     2474. 35,852 ¦ 
  280. Fath Erwin             50 Hamburg                                               3:19.12,3     30.17,8  (4440)  119M     2478. 35,842 ¦ 
  281. Wieczorek Ronald       51 Schwedeneck                                           3:19.18,9     30.24,4  (3607)  119M     2490. 35,822 ¦ 
  282. Peters Klaus           48 Hamburg                                               3:19.19,2     30.24,7  (3791)  119M     2491. 35,821 ¦ 
  283. Lustig Rolf            49 Hamburg              Eppendorf Radsportgruppe I       3:19.20,6     30.26,1  (3751)  119M     2494. 35,817 ¦ 
  284. Vielz Hyou             49 Köln                                                  3:19.31,9     30.37,4  (2999)  119M     2517. 35,783 ¦ 
  285. Steding Walter         51 Oststeinbek                                           3:19.32,3     30.37,8  (3873)  119M     2519. 35,782 ¦ 
  286. Hamm Andreas           51 Hamburg              Team Curio                       3:19.48,3     30.53,8  (7123)  119M     2545. 35,734 ¦ 
  287. Marock Werner          50 Hamburg                                               3:19.49,3     30.54,8  (4086)  119M     2548. 35,731 ¦ 
  288. Müller Helge           48 Hamburg              Windschnitt                      3:19.51,7     30.57,2  (5765)  119M     2553. 35,724 ¦ 
  289. Kadner-Guth Manfred    50 Appel                Leser Racing Team II             3:19.55,2     31.00,7  (4279)  119M     2561. 35,714 ¦ 
  290. Hartmann Matthias      51 Ammersbek                                             3:20.01,1     31.06,6  (5224)  119M     2571. 35,696 ¦ 
  291. Knievel Hans Joachim   46 Malente              Bad Malente                      3:20.02,5     31.08,0  (5822)  119M     2575. 35,692 ¦ 
  292. Hebestreit Ulrich      48 Oranienburg          Fahrrad-Center-Hebestreit        3:20.10,0     31.15,5  (3954)  119M     2582. 35,670 ¦ 
  293. Wilczok Klaus-Michael  51 Braunschweig                                          3:20.26,6     31.32,1  (7682)  119M     2609. 35,621 ¦ 
  294. Paulsen John           51 DK-Naestved                                           3:20.29,4     31.34,9  (2866)  119M     2613. 35,612 ¦ 
  295. Jankowski Adam         48 Hamburg              CUNEO del 1905                   3:20.29,7     31.35,2  (1083)  119M     2614. 35,611 ¦ 
  296. Mende Reimund          47 Meezen               RSC-Itzehoe-Powerbox Team 2      3:20.41,8     31.47,3  (3429)  119M     2637. 35,576 ¦ 
  297. Röhrig Bernard         49 Hamburg                                               3:20.43,2     31.48,7  (6701)  119M     2640. 35,571 ¦ 
  298. Peitzner Hermann       42 Hamburg              HEW-Energie pur Team 9           3:20.44,5     31.50,0  (1536)  119M     2645. 35,568 ¦ 
  299. Fassbender Hans-Peter  51 Limburg              Biwak Radteam Limburg            3:20.45,1     31.50,6  (3987)  119M     2647. 35,566 ¦ 
  299. Voit Gerhard           51 Obermichelbach                                        3:20.45,1     31.50,6  (5530)  119M     2647. 35,566 ¦ 
  301. Becker Wolfgang        47 Recklinghausen       deka bank                        3:20.51,9     31.57,4  (4301)  119M     2654. 35,546 ¦ 
  302. Prues Hans-Peter       48 Geesthacht           HEK-Hanseatische Krankenkasse    3:20.52,7     31.58,2  (5549)  119M     2655. 35,543 ¦ 
  303. Lövenforst Horst       48 Tremsbüttel                                           3:20.56,5     32.02,0  (6198)  119M     2664. 35,532 ¦ 
  304. Fieger Hans-Heiner     45 Dresden                                               3:21.00,2     32.05,7  (8353)  119M     2671. 35,521 ¦ 
  305. Eisenschmidt Wieland   48 Rosengarten          Blau-Weiss-Buchholz              3:21.00,3     32.05,8  (3627)  119M     2673. 35,521 ¦ 
  306. Klinge Elmar           44 Kamp-Lintfort        Yusen-Cargo                      3:21.15,8     32.21,3  (5378)  119M     2696. 35,475 ¦ 
  307. Buthmann Andreas       47 Lübeck                                                3:21.17,0     32.22,5  (2873)  119M     2702. 35,472 ¦ 
  308. Fey Siegfried          43 Hempen                                                3:21.23,5     32.29,0  (8188)  119M     2713. 35,453 ¦ 
  309. Kaap Ditmar            48 Bad Segeberg                                          3:21.28,6     32.34,1  (4131)  119M     2721. 35,438 ¦ 
  310. Sternitzke Ulrich      50 Kaarst               Wolkenzimmerhaus                 3:21.31,4     32.36,9  (7110)  119M     2725. 35,430 ¦ 
  311. Lenz Jürgen            50 Norderstedt                                           3:21.34,4     32.39,9  (7852)  119M     2731. 35,421 ¦ 
  312. Fiedler Jürgen         45 Hamburg                                               3:21.59,0     33.04,5  (7382)  119M     2772. 35,349 ¦ 
  313. Praschak Ernst         47 Kißlegg                                               3:22.01,6     33.07,1  (8377)  119M     2774. 35,341 ¦ 
  314. Thurm Joachim          47 Geesthacht           HEW-Krümmel Team 4               3:22.16,8     33.22,3  (1572)  119M     2793. 35,297 ¦ 
  315. Stehrenberg Bernd      50 Hamburg                                               3:22.17,8     33.23,3  (3617)  119M     2795. 35,294 ¦ 
  316. Behring Wilfried       48 Vechta               Jungheinrich AG Team 3           3:22.17,9     33.23,4  (4978)  119M     2796. 35,294 ¦ 
  317. Twele Georg            50 Neustadt                                              3:22.19,9     33.25,4  (5003)  119M     2802. 35,288 ¦ 
  318. Haubrich Gerhard       43 Hamburg              BSG Raffay                       3:22.22,2     33.27,7  (6084)  119M     2804. 35,281 ¦ 
  319. Boonstra Herman        43 Barsbüttel                                            3:22.23,8     33.29,3  (3593)  119M     2806. 35,277 ¦ 
  320. Pollmann Bernd         47 Wesseling            RSG Erftstadt                    3:22.25,5     33.31,0  (4761)  119M     2810. 35,272 ¦ 
  321. Müller Teo             46 Kirchgellersen       Team Telekom Harburg             3:22.43,7     33.49,2  (1681)  119M     2836. 35,219 ¦ 
  322. Kewitz Engelbert       51 Reppenstedt          Team Telekom Harburg             3:22.43,8     33.49,3  (1679)  119M     2837. 35,219 ¦ 
  323. Waschgler Heinrich     47 Geesthacht           HEW-Krümmel Team 4               3:22.57,3     34.02,8  (1573)  119M     2847. 35,180 ¦ 
  324. Schmock Stephan        48 Meckesheim           Team Postbank Merdingen          3:22.58,0     34.03,5  (2590)  119M     2848. 35,178 ¦ 
  325. Wind Jörgen            46 DK-Kerteminde        Der blaue Zug                    3:23.08,4     34.13,9  (6118)  119M     2867. 35,148 ¦ 
  326. Kaphengst Helmut       48 Quarnbek             BBBHHH                           3:23.12,6     34.18,1  (6225)  119M     2874. 35,136 ¦ 
  327. Krull Felix            44 Lübeck               Schleswag Betrieb Stockelsdorf   3:23.21,8     34.27,3  (3856)  119M     2889. 35,109 ¦ 
  328. Schlepphorst Werner    50 Gütersloh            Wir spenden Leben                3:23.22,0     34.27,5  (6405)  119M     2890. 35,108 ¦ 
  329. Gloede Karlheinz       51 Bremen               Wheel Wobblers                   3:23.26,0     34.31,5  (5094)  119M     2896. 35,097 ¦ 
  330. Hambach Heinrich       45 Halstenbek           Erika                            3:23.27,2     34.32,7  (4731)  119M     2899. 35,094 ¦ 
  331. Küster Siegfried       48 Norderstedt          Team Walter Lauk                 3:23.39,2     34.44,7  (4504)  119M     2915. 35,059 ¦ 
  332. Vollmer Edgar          49 Hamburg                                               3:23.44,4     34.49,9  (4852)  119M     2922. 35,044 ¦ 
  333. Ledebuhr Joachim       49 Wesseling            BSG Cyklop Köln                  3:23.53,9     34.59,4  (8081)  119M     2930. 35,017 ¦ 
  334. Röttger Wolfgang       50 Goslar                                                3:23.57,8     35.03,3  (7891)  119M     2934. 35,006 ¦ 
  335. Walden Wolfgang        45 Rösrath                                               3:24.00,6     35.06,1  (8115)  119M     2940. 34,998 ¦ 
  336. Rehren Peter           43 Wobbenbüll                                            3:24.02,1     35.07,6  (8230)  119M     2945. 34,993 ¦ 
  337. Eisenbach Günther      46 Riegelsberg          Team Postbank Frankfurt 1        3:24.03,2     35.08,7  (2538)  119M     2946. 34,990 ¦ 
  338. Lauck Peter            50 Gerlingen            Familie Lauck                    3:24.06,4     35.11,9  (7175)  119M     2952. 34,981 ¦ 
  339. Schröder Wilfried      44 Rehden               BSG Elastogran II                3:24.09,5     35.15,0  (1209)  119M     2956. 34,972 ¦ 
  340. Jepsen Olav Poulsen    47 DK-Herning           Tjörring Cykel Motion 3          3:24.24,8     35.30,3  (3222)  119M     2971. 34,929 ¦ 
  341. von Cölln Hans-Jürgen  49 Hamburg                                               3:24.31,5     35.37,0  (4270)  119M     2984. 34,910 ¦ 
  342. Dieckmann Henning      48 Malente              DAK 2                            3:24.35,9     35.41,4  (4575)  119M     2989. 34,897 ¦ 
  343. Runge Enevold          49 Neu Wulmstorf        Airbus 3                         3:24.40,6     35.46,1  (3658)  119M     2991. 34,884 ¦ 
  344. Hüsing Birger          44 Hanstedt                                              3:24.54,0     35.59,5  (8389)  119M     3005. 34,846 ¦ 
  345. Bunse Hartmut          43 Hamburg                                               3:24.55,3     36.00,8  (8340)  119M     3007. 34,842 ¦ 
  346. Ihde Bernd             46 Hamburg              BSG Raffay                       3:24.56,2     36.01,7  (6085)  119M     3009. 34,840 ¦ 
  347. Meyer Helmuth          47 Hamburg              Team Philips M5                  3:25.01,1     36.06,6  (5006)  119M     3017. 34,826 ¦ 
  348. Heinig Erhart          46 Hamburg              RV Endspurt Hamburg 2            3:25.03,0     36.08,5  (3246)  119M     3020. 34,820 ¦ 
  349. Kühl Uwe               51 Norderstedt                                           3:25.07,6     36.13,1  (4036)  119M     3026. 34,807 ¦ 
  350. Werner Gerhard         49 Hamburg                                               3:25.10,8     36.16,3  (5116)  119M     3027. 34,798 ¦ 
  351. Stahlberg Helmut       49 Königstein                                            3:25.12,0     36.17,5  (7827)  119M     3029. 34,795 ¦ 
  352. Ellmann Reinhard       42 Buchholz                                              3:25.22,6     36.28,1  (7902)  119M     3038. 34,765 ¦ 
  353. Plenge Helmut          50 Lemförde             BSG Elastogran II                3:25.26,3     36.31,8  (1207)  119M     3044. 34,754 ¦ 
  354. Grossmann Berndt       50 Hamburg              Helmies                          3:25.31,1     36.36,6  (5681)  119M     3051. 34,741 ¦ 
  355. Wildgrube Reinhard     44 Hamburg                                               3:25.48,3     36.53,8  (3619)  119M     3072. 34,693 ¦ 
  356. Wullschläger Hans-Joac 48 Hamburg              BSG NDR 3                        3:25.56,4     37.01,9  (4643)  119M     3087. 34,670 ¦ 
  357. Köppe Hans-Jürgen      43 Chemnitz                                              3:26.09,9     37.15,4  (4652)  119M     3101. 34,632 ¦ 
  358. Herzberg Wilfried      48 Lehrte               Team GAD                         3:26.17,3     37.22,8  (3134)  119M     3104. 34,611 ¦ 
  359. Kunz Bernd             42 Hamburg              Team Olympus 6                   3:26.19,3     37.24,8  (3737)  119M     3108. 34,606 ¦ 
  360. Heueck Andreas         48 Stade                                                 3:26.27,1     37.32,6  (5148)  119M     3118. 34,584 ¦ 
  361. Sepehr Hossein         51 Hamburg                                               3:26.27,4     37.32,9  (5149)  119M     3119. 34,583 ¦ 
  362. Körtge Wilhelm         45 Schönebeck                                            3:26.31,5     37.37,0  (3589)  119M     3131. 34,572 ¦ 
  363. Schmidt Helge          44 Hamburg                                               3:26.39,9     37.45,4  (3597)  119M     3142. 34,548 ¦ 
  364. Evers Jens             46 Seevetal                                              3:26.45,0     37.50,5  (7514)  119M     3150. 34,534 ¦ 
  365. Madsen Svend Ole       46 DK-Esbjerg V         ECM - Esbjerg Cyklemotion        3:26.45,7     37.51,2  (3077)  119M     3151. 34,532 ¦ 
  366. Christensen Werner     44 DK-Värlöse           HOLD-et  2                       3:26.53,5     37.59,0  (5964)  119M     3161. 34,510 ¦ 
  367. Golombek Dieter        47 Hamburg                                               3:27.04,5     38.10,0  (8337)  119M     3173. 34,480 ¦ 
  368. Schöffmann Peter       48 Hamburg                                               3:27.07,5     38.13,0  (6082)  119M     3174. 34,471 ¦ 
  369. Jüllig Robert          48 Wiemersdorf                                           3:27.13,3     38.18,8  (5692)  119M     3181. 34,455 ¦ 
  370. Krück Norbert          43 Frankfurt/M.         SKG Frankfurt                    3:27.26,3     38.31,8  (5175)  119M     3190. 34,419 ¦ 
  371. Blumenhagen Michael    42 Hamburg                                               3:27.33,6     38.39,1  (4029)  119M     3197. 34,399 ¦ 
  372. Rindelaub Andreas      47 Hamburg                                               3:27.37,5     38.43,0  (3827)  119M     3200. 34,388 ¦ 
  373. Gebert Günter          49 Seevetal                                              3:27.47,5     38.53,0  (8233)  119M     3210. 34,361 ¦ 
  374. Rennebeck Thomas       49 Cuxhaven                                              3:28.18,7     39.24,2  (8147)  119M     3232. 34,275 ¦ 
  375. Greitschus Günter      51 Hambergen                                             3:28.19,2     39.24,7  (8270)  119M     3234. 34,274 ¦ 
  376. Gustmann Hartfried     50 Neuss                Kom-Post                         3:28.23,2     39.28,7  (7865)  119M     3240. 34,263 ¦ 
  377. Eisele Reinhard        49 Bargteheide          Alten Eichen Team 1              3:28.23,5     39.29,0  (5017)  119M     3242. 34,262 ¦ 
  378. Quäckber Axel          50 Hamburg              The New Cyclist                  3:28.26,8     39.32,3  (3815)  119M     3249. 34,253 ¦ 
  379. Eisenhardt Georg       51 Hamburg                                               3:28.35,6     39.41,1  (5753)  119M     3261. 34,229 ¦ 
  380. Köhler Harry-Georg     49 Hohnstorf            HEW-Krümmel Team 4               3:28.48,3     39.53,8  (1567)  119M     3273. 34,194 ¦ 
  381. Klink Gerhard          47 Hambergen                                             3:28.56,8     40.02,3  (8269)  119M     3281. 34,171 ¦ 
  382. Wahlmann Karl-Ernst    48 Buchholz             Tourtellini                      3:29.07,2     40.12,7  (5876)  119M     3295. 34,143 ¦ 
  383. Moll Klaus             42 Krefeld                                               3:29.11,2     40.16,7  (7284)  119M     3304. 34,132 ¦ 
  384. Haiser Guenter         50 Hamburg              Alfa-Team I                      3:29.17,4     40.22,9  (6270)  119M     3314. 34,115 ¦ 
  385. Zimmer Kay             51 Hamburg              Stevens                          3:29.21,1     40.26,6  (1602)  119M     3324. 34,105 ¦ 
  386. Hein Detlev            51 Urmitz                                                3:29.26,7     40.32,2  (7476)  119M     3325. 34,090 ¦ 
  387. Schlösser Günter       51 Tangstedt                                             3:29.46,4     40.51,9  (7454)  119M     3351. 34,036 ¦ 
  388. Wawrczeck Peter        46 Hamburg              Team Postbank Hamburg 2          3:29.47,7     40.53,2  (2545)  119M     3353. 34,033 ¦ 
  389. van Caelenberge Willy  43 B-Vorselaar                                           3:29.49,3     40.54,8  (4894)  119M     3356. 34,028 ¦ 
  390. Röschmann Hans         48 Winsen/Luhe          HEW-Netz 111                     3:30.06,2     41.11,7  (1584)  119M     3374. 33,983 ¦ 
  391. Dittmann Heinz         43 Berlin                                                3:30.07,2     41.12,7  (5508)  119M     3375. 33,980 ¦ 
  392. Kahlen Peter-Ulf       44 Aldenhoven           DM Sport                         3:30.09,1     41.14,6  (7558)  119M     3377. 33,975 ¦ 
  393. Pedersen Ronald        50 DK-Nordborg          Danfoss Cykel Klub               3:30.17,7     41.23,2  (7602)  119M     3388. 33,952 ¦ 
  394. Drewes Otto            43 Bargteheide                                           3:30.18,4     41.23,9  (5636)  119M     3390. 33,950 ¦ 
  395. Schmidt Bernd          44 Dannenberg           MTV Dannenberg                   3:30.23,8     41.29,3  (5866)  119M     3397. 33,935 ¦ 
  396. Reimers Edgar          48 Bargteheide                                           3:30.26,2     41.31,7  (5386)  119M     3403. 33,929 ¦ 
  397. Fißler Lutz            48 Lunestedt                                             3:30.26,7     41.32,2  (5009)  119M     3407. 33,928 ¦ 
  398. Schlecht Walter        46 Calw                                                  3:30.29,3     41.34,8  (8273)  119M     3412. 33,921 ¦ 
  399. Knaak Joachim          42 Kaltenkirchen                                         3:30.31,6     41.37,1  (7346)  119M     3415. 33,914 ¦ 
  400. Stasik Heinz           47 Erftstadt                                             3:30.37,0     41.42,5  (4085)  119M     3422. 33,900 ¦ 
  401. Werner Klaus           49 Uetersen                                              3:30.40,7     41.46,2  (5560)  119M     3430. 33,890 ¦ 
  402. Pelster Lutz           44 Garbsen                                               3:30.54,4     41.59,9  (4793)  119M     3442. 33,853 ¦ 
  403. Ahrens Claus           46 Hamburg                                               3:30.58,5     42.04,0  (5593)  119M     3446. 33,842 ¦ 
  404. Döcke Klaus            43 Hamburg              Die Vierländer                   3:31.00,0     42.05,5  (5192)  119M     3448. 33,838 ¦ 
  405. Maaß Ingo              51 Hamburg              Schueco                          3:31.01,5     42.07,0  (7386)  119M     3450. 33,834 ¦ 
  406. Dieckmann Gerhard      50 Schiffdorf                                            3:31.01,7     42.07,2  (8266)  119M     3451. 33,834 ¦ 
  407. Tzschoppe Alfred       45 Berlin               Auto-Center-Berlin               3:31.03,4     42.08,9  (5105)  119M     3452. 33,829 ¦ 
  408. Kupfernagel Reinhard   47 Hamburg              ver.di                           3:31.10,3     42.15,8  (5679)  119M     3456. 33,811 ¦ 
  409. Dethlefsen Friedrich   48 Hamburg              Allianz II                       3:31.14,0     42.19,5  (4605)  119M     3463. 33,801 ¦ 
  410. Glaubach Rainer        49 Uetersen                                              3:31.14,9     42.20,4  (3797)  119M     3467. 33,799 ¦ 
  411. Pedersen Ole           50 DK-Sdr. Felding      Sdr. Felding I.F. Team 2         3:31.25,4     42.30,9  (7241)  119M     3479. 33,771 ¦ 
  412. Rilling Karsten        43 Sarow                                                 3:31.26,4     42.31,9  (6626)  119M     3480. 33,768 ¦ 
  413. Cloes Jochen           49 Bremen                                                3:31.32,8     42.38,3  (6880)  119M     3487. 33,751 ¦ 
  414. Rohner Heinz           47 Großhansdorf                                          3:31.33,7     42.39,2  (8102)  119M     3488. 33,749 ¦ 
  415. Schröder Wilhelm       42 Großhansdorf                                          3:31.35,1     42.40,6  (4687)  119M     3493. 33,745 ¦ 
  416. Kortebein Herbert      51 Hamburg                                               3:31.43,9     42.49,4  (6420)  119M     3498. 33,721 ¦ 
  417. Priem Wolfgang         51 Wedel                                                 3:31.45,5     42.51,0  (4073)  119M     3501. 33,717 ¦ 
  418. Groesdonk Karl-Heinz   44 Stade                Airbus Sportgemeinschaft Stade   3:31.50,8     42.56,3  (7615)  119M     3505. 33,703 ¦ 
  419. Franke Dieter          49 Mockrehna                                             3:31.56,0     43.01,5  (8401)  119M     3509. 33,689 ¦ 
  420. Krummnow Siegfried     44 Neubrandenburg                                        3:31.59,5     43.05,0  (5359)  119M     3511. 33,680 ¦ 
  421. Steuck Thomas          50 Hamburg              Polizei Hamburg / Polizeiverei   3:32.09,3     43.14,8  (3177)  119M     3524. 33,654 ¦ 
  422. Bonnis Hubert          48 Bocholt                                               3:32.11,0     43.16,5  (7892)  119M     3527. 33,650 ¦ 
  423. Feilbach Claus-Dieter  46 Porta-Westfalica                                      3:32.11,8     43.17,3  (6416)  119M     3529. 33,648 ¦ 
  424. Jauch Hartmut          44 Hildburghausen       SV Grün-Weiß 90 e.V. Hildburgh   3:32.16,2     43.21,7  (3300)  119M     3540. 33,636 ¦ 
  425. Lange Michael          51 Hamburg                                               3:32.20,8     43.26,3  (3358)  119M     3548. 33,624 ¦ 
  426. Weymann Heinrich       51 Twistringen          Bäck                             3:32.23,4     43.28,9  (8203)  119M     3552. 33,617 ¦ 
  427. Räther Dieter          42 Hamburg              Radsport Wulff V                 3:32.31,6     43.37,1  (4445)  119M     3559. 33,595 ¦ 
  428. Steck Heinz-Gerd       50 Duisburg                                              3:32.39,6     43.45,1  (3508)  119M     3565. 33,574 ¦ 
  429. Karg Eberhard          47 Hamburg              HEW-Energie pur Team 8           3:32.51,0     43.56,5  (1529)  119M     3577. 33,544 ¦ 
  430. Larsen Jens            49 DK-Skjern            A/S Randers Tegl 2               3:32.59,8     44.05,3  (7710)  119M     3585. 33,521 ¦ 
  431. Jacobsen Uwe           46 Stelle               Angelwoche 2                     3:33.02,6     44.08,1  (5776)  119M     3591. 33,514 ¦ 
  432. Werner Claus-Peter     47 Hamburg              Jungheinrich AG Team 7           3:33.02,9     44.08,4  (4994)  119M     3592. 33,513 ¦ 
  433. Schiemann Rüdiger      51 Hamburg              BSG NDR 3                        3:33.18,2     44.23,7  (4638)  119M     3603. 33,473 ¦ 
  434. Klinkhammer Kurt       50 Hamburg                                               3:33.28,7     44.34,2  (6078)  119M     3612. 33,446 ¦ 
  435. Rubbert Karsten        51 Wildeshausen                                          3:33.29,7     44.35,2  (4168)  119M     3615. 33,443 ¦ 
  436. Bavendam Johann        49 Hambergen                                             3:33.38,6     44.44,1  (8231)  119M     3621. 33,420 ¦ 
  437. Wiegand Hartmut        42 Ammersbek                                             3:33.42,2     44.47,7  (5507)  119M     3623. 33,410 ¦ 
  438. Brosch Günter          49 Kiel                                                  3:33.45,3     44.50,8  (8021)  119M     3628. 33,402 ¦ 
  439. Geiser Helmut          49 Duisburg             Yusen-Cargo                      3:33.59,5     45.05,0  (5376)  119M     3647. 33,365 ¦ 
  440. Fischer Walter         45 Hamburg                                               3:34.04,0     45.09,5  (5853)  119M     3654. 33,354 ¦ 
  441. Bauer Berthold         49 Markgröningen        Team Bert                        3:34.07,2     45.12,7  (5559)  119M     3655. 33,345 ¦ 
  442. Köckler Werner         47 Hamm                 Radteam Hamm                     3:34.12,3     45.17,8  (3289)  119M     3660. 33,332 ¦ 
  443. Marien Rainer          47 Hamburg                                               3:34.12,8     45.18,3  (6081)  119M     3662. 33,331 ¦ 
  444. Puke Helmut            50 Münster                                               3:34.13,9     45.19,4  (3637)  119M     3663. 33,328 ¦ 
  445. Stadler Hans-Peter     47 Berlin                                                3:34.17,7     45.23,2  (6023)  119M     3668. 33,318 ¦ 
  446. Wallach Wolfgang       51 Hamburg                                               3:34.18,8     45.24,3  (6079)  119M     3672. 33,315 ¦ 
  447. Saucke Percy           47 Hamburg                                               3:34.38,6     45.44,1  (4944)  119M     3689. 33,264 ¦ 
  448. Krippendorf Walter     51 Hamburg              Vaetternrundan                   3:34.46,9     45.52,4  (5468)  119M     3704. 33,243 ¦ 
  449. Groß Joachim           46 Syke                 Wheel Wobblers                   3:34.49,0     45.54,5  (5095)  119M     3706. 33,237 ¦ 
  450. Mack Wolfgang          50 Villingen-Schwenning                                  3:34.52,2     45.57,7  (7654)  119M     3710. 33,229 ¦ 
  451. Kothe Axel             47 Aumühle                                               3:34.52,3     45.57,8  (6278)  119M     3711. 33,229 ¦ 
  452. Lehmkuhl Wolfgang      50 Hamburg              dolomiti                         3:34.56,8     46.02,3  (5571)  119M     3714. 33,217 ¦ 
  453. Debler Georg           50 Hamburg                                               3:34.57,5     46.03,0  (5695)  119M     3715. 33,215 ¦ 
  454. Goessler Wolfgang      51 Norderstedt          Die Renners                      3:35.12,4     46.17,9  (2900)  119M     3733. 33,177 ¦ 
  455. Richter Anton          49 Buxtehude            Airbus 4                         3:35.17,7     46.23,2  (4583)  119M     3735. 33,163 ¦ 
  456. Dierking Peter         43 Hamburg                                               3:35.40,3     46.45,8  (5857)  119M     3757. 33,105 ¦ 
  457. Münster Jochen         45 Reinbek                                               3:35.51,2     46.56,7  (8528)  119M     3766. 33,078 ¦ 
  458. Laß Rolf-Rüdiger       48 Hamburg              Dolmar Power Cut                 3:36.03,5     47.09,0  (6184)  119M     3774. 33,046 ¦ 
  459. Versteylen Manfred     47 Dinslaken                                             3:36.08,7     47.14,2  (3839)  119M     3775. 33,033 ¦ 
  460. Lund Peter J.          47 Hamburg                                               3:36.11,3     47.16,8  (6529)  119M     3778. 33,026 ¦ 
  461. Beck Gerhard           51 Freiburg             RSG Rosà-Schallstadt             3:36.23,6     47.29,1  (7672)  119M     3789. 32,995 ¦ 
  462. Lidzba Mathias         49 Hagenow Heide                                         3:36.45,1     47.50,6  (8044)  119M     3801. 32,940 ¦ 
  463. Liedtke Hans Dieter    49 Hamburg                                               3:36.48,2     47.53,7  (8019)  119M     3804. 32,933 ¦ 
  464. Heyns Peter            50 Hamburg                                               3:36.51,5     47.57,0  (6299)  119M     3807. 32,924 ¦ 
  465. Schmidt Gerd           43 Hitzhusen            Team Philips M5                  3:37.09,5     48.15,0  (5007)  119M     3819. 32,879 ¦ 
  466. Krähmer Ulrich         43 Eschweiler                                            3:37.10,5     48.16,0  (6462)  119M     3820. 32,876 ¦ 
  467. Timm Wolfgang          47 Hamburg                                               3:37.12,0     48.17,5  (8319)  119M     3821. 32,872 ¦ 
  468. Wichmann Norbert       51 Westerrönfeld                                         3:37.13,0     48.18,5  (5961)  119M     3822. 32,870 ¦ 
  469. Brüggemann Gerd        49 Lübeck                                                3:37.13,6     48.19,1  (5757)  119M     3823. 32,868 ¦ 
  470. Sengebusch Günther     50 Rostock              Familie Sengebusch               3:37.24,7     48.30,2  (5652)  119M     3831. 32,840 ¦ 
  471. Dilger Klaus           47 Neumünster                                            3:37.56,4     49.01,9  (7868)  119M     3868. 32,761 ¦ 
  472. David Werner           42 Wittingen                                             3:37.56,5     49.02,0  (5647)  119M     3869. 32,761 ¦ 
  473. Reimer Peter           50 Reinbek              Alfa-Team II                     3:38.20,5     49.26,0  (6274)  119M     3890. 32,701 ¦ 
  474. Behrens Michael        50 Hamburg              NIVEA 06                         3:38.35,4     49.40,9  (1635)  119M     3906. 32,663 ¦ 
  475. Liesebach Rainer       43 Hamburg              LG-Niendorf                      3:38.36,7     49.42,2  (3902)  119M     3908. 32,660 ¦ 
  476. Nielsen Ib C.          45 DK-Esbjerg           Esbjerg Safety Consult           3:38.37,6     49.43,1  (6285)  119M     3909. 32,658 ¦ 
  477. Petroschka Karl-Heinz  43 Buxtehude            Haspa Team 25                    3:38.45,0     49.50,5  (5761)  119M     3912. 32,640 ¦ 
  478. Terlinde Reinhard      51 Coesfeld             Nonnenkamp                       3:38.47,8     49.53,3  (7732)  119M     3914. 32,633 ¦ 
  479. Lund Hans              47 DK-Herning           Supergros 1                      3:38.49,4     49.54,9  (5199)  119M     3916. 32,629 ¦ 
  480. Simanowski Manfred     49 Bargteheide                                           3:39.03,7     50.09,2  (4130)  119M     3923. 32,593 ¦ 
  481. Kaufhold Bernhard      49 Neu Wulmstorf                                         3:39.11,3     50.16,8  (6201)  119M     3929. 32,574 ¦ 
  482. Melchert Harald        49 Hamburg              ver.di                           3:40.06,0     51.11,5  (5680)  119M     3964. 32,439 ¦ 
  483. Witte Bernd-Christian  48 Glinde               Jurid ungebremst I               3:40.13,5     51.19,0  (5255)  119M     3969. 32,421 ¦ 
  484. Cuneo Mario            47 Rellingen            Sanacorp 1                       3:40.23,8     51.29,3  (6233)  119M     3975. 32,396 ¦ 
  485. Büttner Wolfgang       51 Bönningstedt                                          3:41.08,8     52.14,3  (1656)  119M     4006. 32,286 ¦ 
  486. Endl Kurt              48 Mannheim                                              3:41.23,5     52.29,0  (8355)  119M     4016. 32,250 ¦ 
  487. Hein Manfred           51 Ratekau              Schleswag AG                     3:41.39,3     52.44,8  (4428)  119M     4031. 32,212 ¦ 
  488. Magath Dieter          51 Lübeck               Schleswag Betrieb Stockelsdorf   3:41.40,1     52.45,6  (3858)  119M     4032. 32,210 ¦ 
  489. Wulterding Heino       47 Harpstedt            Heiners-Tauchschule              3:42.06,2     53.11,7  (7810)  119M     4052. 32,147 ¦ 
  490. Koschary Siegfried     45 Uslar                                                 3:42.08,9     53.14,4  (5882)  119M     4055. 32,140 ¦ 
  491. Seeler Horst           42 Rickling                                              3:42.16,7     53.22,2  (4814)  119M     4059. 32,121 ¦ 
  492. Schuhr Peter           45 Pinneberg            Hamburger-Hotels-Jever-Team      3:42.16,9     53.22,4  (5493)  119M     4060. 32,121 ¦ 
  493. Hansen Ove Staghöj     45 DK-Ikast                                              3:42.17,8     53.23,3  (6896)  119M     4062. 32,119 ¦ 
  494. Hinsch Hans-Joachim    44 Garlstorf                                             3:42.28,8     53.34,3  (6191)  119M     4068. 32,092 ¦ 
  495. Hofer Bernd            48 Lemwerder                                             3:42.31,4     53.36,9  (7364)  119M     4071. 32,086 ¦ 
  496. Schwarz Hans-Werner    43 Hamburg              Die Vierländer                   3:42.44,2     53.49,7  (5193)  119M     4081. 32,055 ¦ 
  497. Seier-Petersen Per     50 DK-Risskov           A/S Randers Tegl 4               3:42.44,7     53.50,2  (7694)  119M     4082. 32,054 ¦ 
  498. Goebel Karl-Heinz      47 Bous                                                  3:42.49,6     53.55,1  (8368)  119M     4085. 32,042 ¦ 
  499. Schmolling Edgar       51 Halstenbek                                            3:43.19,5     54.25,0  (8637)  119M     4111. 31,971 ¦ 
  500. Warncke Peter          51 Norderstedt                                           3:43.35,8     54.41,3  (7405)  119M     4117. 31,932 ¦ 
  501. Behncke Rainer         51 Norderstedt                                           3:43.36,1     54.41,6  (7047)  119M     4118. 31,931 ¦ 
  502. Elfers Willi           46 Hamburg                                               3:43.55,8     55.01,3  (5509)  119M     4125. 31,884 ¦ 
  503. Stropp Klaus           51 Heiddorf                                              3:43.56,0     55.01,5  (7144)  119M     4126. 31,884 ¦ 
  504. Haszczyc Josef         50 Northeim                                              3:44.23,4     55.28,9  (5259)  119M     4142. 31,819 ¦ 
  505. Albrecht Helmut        49 Frankfurt/O.                                          3:44.27,9     55.33,4  (8198)  119M     4144. 31,808 ¦ 
  506. Weinreich Siegfried    51 Hamburg              ver.di                           3:44.45,3     55.50,8  (6165)  119M     4152. 31,767 ¦ 
  507. Paulus Heinz           51 Großhansdorf         Sanacorp 2                       3:44.50,5     55.56,0  (6237)  119M     4156. 31,755 ¦ 
  508. Müller Peter           46 Essen                Sanacorp 2                       3:44.50,9     55.56,4  (6236)  119M     4157. 31,754 ¦ 
  509. Bittner Dietmar        48 Laubach                                               3:45.02,9     56.08,4  (6729)  119M     4164. 31,726 ¦ 
  510. Junge Klaus            44 Neu Wulmstorf                                         3:45.15,9     56.21,4  (5535)  119M     4171. 31,696 ¦ 
  511. Keil Günter            48 Düren                RTC Staubwolke-Hoven II          3:45.17,6     56.23,1  (4726)  119M     4172. 31,692 ¦ 
  512. Klischat Armin         49 Ahrensburg                                            3:45.21,9     56.27,4  (6808)  119M     4177. 31,681 ¦ 
  513. Gabel Hans Jörgen      42 DK-Augustenborg      Danfoss Cykel Klub               3:45.34,5     56.40,0  (7608)  119M     4185. 31,652 ¦ 
  514. Rusch Peter            44 Lüneburg                                              3:45.39,0     56.44,5  (6561)  119M     4187. 31,641 ¦ 
  515. Scheuch Reiner         43 Edewecht             Zürich 1                         3:46.04,8     57.10,3  (4289)  119M     4198. 31,581 ¦ 
  516. Schiffner Erhard       43 Unna                 Leitwolf                         3:46.20,2     57.25,7  (7483)  119M     4202. 31,545 ¦ 
  517. Müller Walter          48 Friedrichshafen                                       3:46.32,2     57.37,7  (6987)  119M     4216. 31,518 ¦ 
  518. Köneke Torsten         50 Hamburg                                               3:46.36,8     57.42,3  (5108)  119M     4221. 31,507 ¦ 
  519. Mau Jürgen             47 Hamburg              Kuluset                          3:46.39,2     57.44,7  (5902)  119M     4224. 31,501 ¦ 
  520. Schrader Udo           48 Dortmund                                              3:46.39,7     57.45,2  (6301)  119M     4226. 31,500 ¦ 
  521. Sevink Albert          43 Bocholt                                               3:47.14,1     58.19,6  (7945)  119M     4244. 31,421 ¦ 
  522. Lücke Rolf             48 Herne                Team Marienhospital              3:47.19,7     58.25,2  (6565)  119M     4246. 31,408 ¦ 
  523. Lahnt Joachim          43 Berlin                                                3:47.23,3     58.28,8  (8263)  119M     4251. 31,400 ¦ 
  524. Andersen Leif          45 DK-Sdr. Stenderup    Danfoss Cykel Klub               3:47.42,3     58.47,8  (7592)  119M     4260. 31,356 ¦ 
  525. Janzen Horst           47 Bad Bramstedt                                         3:48.12,9     59.18,4  (1662)  119M     4271. 31,286 ¦ 
  526. Schmidt Roland         45 Bremen                                                3:48.13,5     59.19,0  (7463)  119M     4272. 31,284 ¦ 
  527. Hild Franz             47 Hürth                RSG Erftstadt                    3:48.21,9     59.27,4  (4760)  119M     4280. 31,265 ¦ 
  528. Traub-Merz Rudolf      50 Bonn                                                  3:48.26,3     59.31,8  (8070)  119M     4283. 31,255 ¦ 
  529. Meins Wolfgang         48 Hamburg                                               3:48.37,3     59.42,8  (4154)  119M     4291. 31,230 ¦ 
  530. Urban Rolf             42 Hamburg                                               3:48.50,7     59.56,2  (8318)  119M     4296. 31,200 ¦ 
  531. Wessel-Schulze Wolfgan 43 Hemmingen            Trio Infernale                   3:48.51,3     59.56,8  (6205)  119M     4297. 31,198 ¦ 
  532. Heinze Alwin           51 Hamburg                                               3:49.09,4   1:00.14,9  (6559)  119M     4309. 31,157 ¦ 
  533. Krause Gerhard         51 Hamburg              ver.di                           3:49.25,8   1:00.31,3  (6161)  119M     4313. 31,120 ¦ 
  534. Pfützner Rudolf        51 Hamburg              Alfa-Team II                     3:49.48,3   1:00.53,8  (6273)  119M     4322. 31,069 ¦ 
  535. Kruse Norbert          49 Dinklage             Mukki-Latte                      3:49.59,5   1:01.05,0  (4228)  119M     4329. 31,044 ¦ 
  536. Deubel Rolf            49 Hamburg              NIVEA 04                         3:50.04,2   1:01.09,7  (1623)  119M     4332. 31,034 ¦ 
  537. Bache Per              44 DK-Esbjerg N         ECM - Esbjerg Cyklemotion        3:50.22,9   1:01.28,4  (3059)  119M     4341. 30,992 ¦ 
  538. Dammaß Lothar          43 Hamburg                                               3:50.41,8   1:01.47,3  (6663)  119M     4351. 30,949 ¦ 
  539. Andersen Poul-Erik     49 DK-Herning           Snejbjerg Motion 1               3:50.50,0   1:01.55,5  (3639)  119M     4354. 30,931 ¦ 
  540. Wedel Mogens           48 DK-Herning           Tjörring Cykel Motion 2          3:50.51,1   1:01.56,6  (3218)  119M     4356. 30,928 ¦ 
  541. Kuljurgis Lothar       44 Hamburg              Pedalritter                      3:51.04,2   1:02.09,7  (4834)  119M     4362. 30,899 ¦ 
  542. Stanislawski Hans-Joac 44 Hamburg                                               3:51.15,5   1:02.21,0  (6363)  119M     4365. 30,874 ¦ 
  543. Richter Gerhard        49 Hamburg              Blohm Schleifring                3:51.27,1   1:02.32,6  (5638)  119M     4367. 30,848 ¦ 
  544. Ratsch Horst-Dieter    43 Hamburg                                               3:51.29,6   1:02.35,1  (6479)  119M     4369. 30,843 ¦ 
  545. Nielsen Jan Nörgaard   46 DK-Herning           Snejbjerg Motion 1               3:51.37,3   1:02.42,8  (3642)  119M     4376. 30,826 ¦ 
  546. Tepp Peter             51 Hamburg                                               3:51.40,1   1:02.45,6  (6714)  119M     4379. 30,819 ¦ 
  547. Laubstein Bernd        43 Brühl                BSG Cyklop Köln                  3:51.45,5   1:02.51,0  (8080)  119M     4381. 30,807 ¦ 
  548. Nibbe Jan              49 Stade                                                 3:51.48,4   1:02.53,9  (3000)  119M     4384. 30,801 ¦ 
  549. Frankemoelle Theo      42 Aurich                                                3:51.57,9   1:03.03,4  (7462)  119M     4386. 30,780 ¦ 
  550. Wimmer Gerd            48 Westerdeichstrich                                     3:52.11,6   1:03.17,1  (5945)  119M     4394. 30,750 ¦ 
  551. Urban Michael          42 Hamburg              Classbikers                      3:52.51,9   1:03.57,4  (5651)  119M     4405. 30,661 ¦ 
  552. Hansen Uffe            48 DK-Risskov           Steel, Service & Logistic        3:53.23,4   1:04.28,9  (6853)  119M     4431. 30,592 ¦ 
  553. Sanen Klaus-Dieter     48 Hamburg              Lufthansa Technik Team 6         3:54.00,2   1:05.05,7  (6351)  119M     4445. 30,512 ¦ 
  554. Michel Wilfried        43 Algermissen                                           3:54.22,9   1:05.28,4  (7884)  119M     4449. 30,463 ¦ 
  555. Fries Hans-Joachim     51 Blieskastel                                           3:54.30,9   1:05.36,4  (2682)  119M     4452. 30,445 ¦ 
  556. Birka Bernd            48 Wolfsburg                                             3:55.16,1   1:06.21,6  (5724)  119M     4463. 30,348 ¦ 
  557. Friedrichsen Jürgen    44 Hamburg                                               3:55.17,6   1:06.23,1  (6928)  119M     4464. 30,345 ¦ 
  558. Scheuer Gerd           49 Krefeld                                               3:55.39,3   1:06.44,8  (7248)  119M     4474. 30,298 ¦ 
  559. Fischbeck Berndt       45 Reinbek              Computerbild                     3:55.46,7   1:06.52,2  (6572)  119M     4478. 30,282 ¦ 
  560. Cloumann Andres        48 N-Notodden           GHW Viking Biking                3:56.05,0   1:07.10,5  (6650)  119M     4482. 30,243 ¦ 
  561. Schwethelm Willi       42 Soltau                                                3:56.10,6   1:07.16,1  (5261)  119M     4486. 30,231 ¦ 
  562. Arens Udo              46 Süderholz            Skiteam MVP                      3:56.17,3   1:07.22,8  (8206)  119M     4488. 30,217 ¦ 
  562. Markwardt Michael      50 Süderholz            Skiteam MVP                      3:56.17,3   1:07.22,8  (8207)  119M     4488. 30,217 ¦ 
  564. Billerbeck Lothar      42 Kaarst                                                3:56.20,2   1:07.25,7  (5956)  119M     4490. 30,211 ¦ 
  565. Hilt Horst             42 Ahrensburg                                            3:56.27,2   1:07.32,7  (5795)  119M     4491. 30,196 ¦ 
  566. Schroeder Bernhard     42 Bremen                                                3:56.40,0   1:07.45,5  (8134)  119M     4495. 30,169 ¦ 
  567. Bebeniss Dieter        47 Hamburg                                               3:56.48,7   1:07.54,2  (6409)  119M     4497. 30,150 ¦ 
  568. Schmidt Reinhard       45 Hamburg                                               3:57.19,3   1:08.24,8  (6510)  119M     4507. 30,085 ¦ 
  569. Drews Uwe              47 Norderstedt                                           3:57.54,1   1:08.59,6  (6178)  119M     4515. 30,012 ¦ 
  570. Seegert Arthur         47 Hamburg                                               3:58.33,9   1:09.39,4  (8150)  119M     4527. 29,928 ¦ 
  571. Diepenhorst Karel      49 Hamburg              Warburg Team II                  3:58.34,1   1:09.39,6  (6090)  119M     4528. 29,928 ¦ 
  572. Berger Erwin           50 Hamburg                                               3:58.41,6   1:09.47,1  (5301)  119M     4529. 29,912 ¦ 
  573. Böhm Franz-Xaver       48 GB-Surbiton          Lufthansa Technik Team 5         3:58.53,0   1:09.58,5  (6344)  119M     4532. 29,889 ¦ 
  574. Schmidt Klaus          47 Hamburg                                               3:59.04,2   1:10.09,7  (6643)  119M     4537. 29,865 ¦ 
  575. Patsch Peter           43 Pansdorf                                              3:59.16,0   1:10.21,5  (5833)  119M     4547. 29,841 ¦ 
  576. Paludan Jensen Bjarne  49 DK-Herfölge          ACR 4                            3:59.35,0   1:10.40,5  (2865)  119M     4553. 29,801 ¦ 
  577. Chromik Christian      47 Hamburg              S-Bahn Hamburg                   3:59.43,1   1:10.48,6  (6778)  119M     4555. 29,784 ¦ 
  578. Bruder Heinz R.        45 Hamburg                                               4:00.13,7   1:11.19,2  (4047)  119M     4567. 29,721 ¦ 
  579. Heide Willi            48 Hamburg                                               4:00.17,1   1:11.22,6  (7793)  119M     4568. 29,714 ¦ 
  580. Mertens Hans-Joachim   47 Glinde                                                4:00.28,4   1:11.33,9  (4616)  119M     4573. 29,691 ¦ 
  581. Müller Gerhard         51 Hamburg              S-Bahn Hamburg                   4:00.39,9   1:11.45,4  (6780)  119M     4578. 29,667 ¦ 
  582. Waldmann Thomas        50 Drestedt                                              4:01.13,9   1:12.19,4  (7933)  119M     4584. 29,598 ¦ 
  583. Dau Franz-Dieter       42 Lübeck                                                4:02.08,1   1:13.13,6  (6324)  119M     4589. 29,487 ¦ 
  584. Klecha Bernhard        51 Hamburg              Lufthansa Technik Team 6         4:02.11,2   1:13.16,7  (6349)  119M     4590. 29,481 ¦ 
  585. Koch Alexander         50 Bremen               RSC Rot-Gold Bremen 2            4:02.45,9   1:13.51,4  (2153)  119M     4598. 29,411 ¦ 
  586. Bartel Jürgen          42 Unterschleißheim     Allianz II                       4:04.32,4   1:15.37,9  (4604)  119M     4609. 29,197 ¦ 
  587. Wolfgarten Jochen      45 Mülheim                                               4:05.29,1   1:16.34,6  (6980)  119M     4616. 29,085 ¦ 
  588. Petersen Kurt          50 DK-Grindsted         Grindsted Cykel Motion           4:05.46,1   1:16.51,6  (4487)  119M     4622. 29,051 ¦ 
  589. Weik Peter             48 Berlin               Cuove Sportivo/Berliner Feuerw   4:05.53,7   1:16.59,2  (6444)  119M     4623. 29,036 ¦ 
  590. Bangel Siegfried       51 Bargteheide                                           4:06.18,8   1:17.24,3  (5232)  119M     4629. 28,987 ¦ 
  591. Krekeler Arnold        45 Hamburg              Blohm + Voss SKA 14              4:06.42,5   1:17.48,0  (6814)  119M     4638. 28,941 ¦ 
  592. Clausen Rüdiger        50 Schenefeld                                            4:06.47,8   1:17.53,3  (5617)  119M     4639. 28,930 ¦ 
  593. D#erasmo Pietro        50 N-Notodden           GHW Viking Biking                4:06.49,5   1:17.55,0  (6651)  119M     4640. 28,927 ¦ 
  594. Bentfeld Michael       45 Hamburg              Tremalzo Boys                    4:07.22,3   1:18.27,8  (8511)  119M     4647. 28,863 ¦ 
  595. Moser Herbert          49 Hamburg              Mofa                             4:07.27,9   1:18.33,4  (5269)  119M     4649. 28,852 ¦ 
  596. Lykkegaard Ib          47 DK-Herning           Snejbjerg Motion 2               4:10.13,4   1:21.18,9  (3645)  119M     4683. 28,534 ¦ 
  597. Kudlek Ulrich          49 Hamburg                                               4:10.15,5   1:21.21,0  (8276)  119M     4686. 28,530 ¦ 
  598. Heintze Erhard         47 Bremen               RSC Rot-Gold Bremen 2            4:11.48,5   1:22.54,0  (2152)  119M     4700. 28,354 ¦ 
  599. Ladewig Günter         49 Hamburg                                               4:12.44,1   1:23.49,6  (6486)  119M     4709. 28,250 ¦ 
  600. Lindner Rainer         51 Gelsenkirchen                                         4:14.33,8   1:25.39,3  (6731)  119M     4724. 28,048 ¦ 
  601. Handke Walter          51 Hamburg                                               4:14.56,9   1:26.02,4  (8646)  119M     4729. 28,005 ¦ 
  602. Kerl Hans-Hermann      48 Langlingen           MTV-Langlingen                   4:15.11,3   1:26.16,8  (7919)  119M     4733. 27,979 ¦ 
  603. Kirsten Peter          43 Hamburg                                               4:15.59,2   1:27.04,7  (6192)  119M     4744. 27,892 ¦ 
  604. Koltermann Michael     51 Berlin               Cuove Sportivo/Berliner Feuerw   4:17.27,3   1:28.32,8  (6440)  119M     4753. 27,733 ¦ 
  605. Bellers Hans-Joachim   42 Berlin                                                4:17.45,1   1:28.50,6  (7928)  119M     4754. 27,701 ¦ 
  606. Kalus Manfred          45 Fernwald                                              4:18.00,9   1:29.06,4  (6994)  119M     4757. 27,672 ¦ 
  607. Müller-Weinhard Herman 46 Scheeßel                                              4:18.44,8   1:29.50,3  (7208)  119M     4763. 27,594 ¦ 
  608. Carstensen Uwe         50 Buxtehude            Polizei Hamburg / Polizeiverei   4:19.36,3   1:30.41,8  (3172)  119M     4770. 27,503 ¦ 
  609. Boy Jochen             44 Hamburg                                               4:20.45,4   1:31.50,9  (1781)  119M     4777. 27,381 ¦ 
  610. Wallevik Oddmund       47 N-Skien              GHW Viking Biking                4:22.19,7   1:33.25,2  (6654)  119M     4785. 27,217 ¦ 
  611. Bohnsack Hanno         43 Hamburg                                               4:24.12,5   1:35.18,0  (5963)  119M     4799. 27,024 ¦ 
  612. Kenzler Klaus-Dieter   46 Hückeswagen                                           4:25.32,8   1:36.38,3  (7340)  119M     4803. 26,887 ¦ 
  613. Püstow Wolfgang        48 Buchholz             Haspa Team 21                    4:26.24,7   1:37.30,2  (5705)  119M     4808. 26,800 ¦ 
  614. Blauhut Wolfgang       43 Bispingen            Heidebiker                       4:26.46,6   1:37.52,1  (6712)  119M     4811. 26,763 ¦ 
  615. Müller Hans-Ulrich     45 Hamburg                                               4:28.48,9   1:39.54,4  (6131)  119M     4816. 26,561 ¦ 
  616. Ehlers Uwe             42 Selent                                                4:29.43,0   1:40.48,5  (8161)  119M     4821. 26,472 ¦ 
  617. Thiessen Manfred       49 Jesteburg            Heidebiker                       4:30.40,2   1:41.45,7  (6713)  119M     4823. 26,378 ¦ 
  618. Scheiblich-Frenzel Han 51 Hamburg                                               4:36.43,1   1:47.48,6  (6333)  119M     4830. 25,802 ¦ 
  619. Kurth Wilhelm          49 Herzogenrath         DCAG                             4:56.50,2   2:07.55,7  (4003)  119M     4840. 24,053 ¦ 

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.