Inferno Triathlon + Inferno Team Trophy 2002 - (3) Inferno Team Trophy - Open

  Rang Team                                Mitglieder                                                                  Land/Ort                    Zeit   Rückstand    Stnr   ¦          Swim ¦         Bike ¦          MTB ¦          Run ¦
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Eitzinger-Bike Holiday              Spiess Tina + Garraux Daniel + Brunner Jogi + Ringgenberg Roland            Merligen               6:38.19,3       -----   (461)   ¦    41.30    2.¦ 3:13.26    1.¦ 1:27.33    4.¦ 1:15.48    2.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 3:54.56    1.¦ 5:22.30    1.¦ 6:38.19    1.¦
    2. Team Power Bar                      Moser Miriam + Dellsperger Urs + Gerber Martin + Gerber Daniel              Galmiz                 6:45.50,9      7.31,6   (301)   ¦    43.02    4.¦ 3:17.20    4.¦ 1:26.55    3.¦ 1:18.33    6.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:00.22    3.¦ 5:27.17    3.¦ 6:45.50    2.¦
    3. Schwinn / High 5 Power Team         Schneider Nathalie + Gerber Matthias + Roschi Michael + Wiedmer Nicolas     Laupen BE              6:48.13,0      9.53,7   (443)   ¦    39.17    1.¦ 3:19.45    6.¦ 1:26.27    2.¦ 1:22.42   15.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 3:59.03    2.¦ 5:25.30    2.¦ 6:48.13    3.¦
    4. Share the Spirit                    Amrein Barbara + Kobel Philipp + Wysseier Reto + Raemy Hugo                 Heimberg               6:52.50,0     14.30,7   (452)   ¦    47.31   15.¦ 3:16.27    3.¦ 1:34.19   12.¦ 1:14.31    1.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:03.58    5.¦ 5:38.18    4.¦ 6:52.50    4.¦
    5. Die Energischen 4                   Toneatti Daniela + Fasl Toni + Heimann Ruedi + Bieri Beat                   Oberwil i. S.          7:01.14,2     22.54,9   (437)   ¦    44.53    7.¦ 3:15.31    2.¦ 1:39.49   28.¦ 1:20.59   11.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:00.24    4.¦ 5:40.14    5.¦ 7:01.14    5.¦
    6. Team Vollgas                        Burgermeister Nora + Studer Heini + Häfelfinger Michael + Grieder Frank     Böckten                7:05.15,2     26.55,9   (353)   ¦    51.10   32.¦ 3:28.04   16.¦ 1:26.03    1.¦ 1:19.56    9.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:19.15   17.¦ 5:45.18    8.¦ 7:05.15    6.¦
    7. Triathlon Club Hergiswil 3          Zgraggen Lukas + Oberholzer Clemens + Bucher Renata + Zengaffinen Alain     Sarnen                 7:12.03,2     33.43,9   (306)   ¦    44.29    6.¦ 3:25.15    9.¦ 1:37.38   21.¦ 1:24.39   23.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:09.44    7.¦ 5:47.23   10.¦ 7:12.03    7.¦
    8. EW Lauterbrunnen                    Lüthi Daniela + Schmid Daniel + Weiler Simon + Fontana Fabio                Wengen                 7:12.48,4     34.29,1   (344)   ¦    47.23   14.¦ 3:25.34   13.¦ 1:28.55    6.¦ 1:30.55   42.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:12.58   12.¦ 5:41.53    6.¦ 7:12.48    8.¦
    9. www.triteambern.ch                  Beck Rachel + Meyer Serge + Liniger Agathe + Weber Reto                     Bern                   7:15.29,1     37.09,8   (464)   ¦    45.17    8.¦ 3:25.23   10.¦ 1:45.58   39.¦ 1:18.50    7.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:10.40    8.¦ 5:56.39   13.¦ 7:15.29    9.¦
   10. Bleib Gesund                        Horni Bettina + Mathys Marco + Haussener Matthias + Mettler Marc            Gurzelen               7:18.11,8     39.52,5   (363)   ¦    48.13   18.¦ 3:45.09   45.¦ 1:27.55    5.¦ 1:16.54    4.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:33.22   32.¦ 6:01.17   14.¦ 7:18.11   10.¦
   11. Bouvet Sport-Cafféti                Gotchuej Tamara + Barateau Laurent + Coffy Norbert + Zaaboub Philippe       F-Abondance            7:19.13,8     40.54,5   (335)   ¦    45.23    9.¦ 3:24.20    8.¦ 1:38.07   22.¦ 1:31.23   43.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:09.43    6.¦ 5:47.50   11.¦ 7:19.13   11.¦
   12. Veloschoepfli-Moon Safari           Brand Stefan + von Kaenel Erich + Kropf Bruno + Etter Petra                 Scharnachtal           7:24.13,8     45.54,5   (419)   ¦    42.20    3.¦ 3:29.12   17.¦ 1:33.00   11.¦ 1:39.41   73.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:11.32    9.¦ 5:44.32    7.¦ 7:24.13   12.¦
   13. Mountain Hopper                     Kredel Birgit + Jeanneret Patrick + Trachsel Martin + Ulmann Jürg           Steffisburg            7:24.41,9     46.22,6   (438)   ¦  1:03.23   96.¦ 3:17.55    5.¦ 1:40.00   29.¦ 1:23.22   19.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:21.18   19.¦ 6:01.19   15.¦ 7:24.41   13.¦
   14. Run + Bike Team Gürbetal            Müller Jessy + Krähenbühl Ernst + Zahnd Simon + Wyss Res                    Burgdorf               7:26.51,2     48.31,9   (373)   ¦    49.01   23.¦ 3:36.06   28.¦ 1:40.13   30.¦ 1:21.30   12.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:25.07   21.¦ 6:05.21   17.¦ 7:26.51   14.¦
   15. Ski and Fun I                       Zimmermann Linda +Castegnaro Marco + Feuz Daniel + Wyss Stefan              St. Stephan            7:28.50,0     50.30,7   (341)   ¦    48.49   22.¦ 3:44.18   42.¦ 1:32.21    9.¦ 1:23.21   18.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:33.07   31.¦ 6:05.28   18.¦ 7:28.50   15.¦
   16. TV Birenbach                        Kleske Martina + Fischer Ralf + Ayerle Rolf + Schäffler Klaus-Dieter        D-Wäschenbeuren        7:29.57,8     51.38,5   (400)   ¦    49.31   25.¦ 3:23.14    7.¦ 1:34.26   13.¦ 1:42.45   83.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:12.45   11.¦ 5:47.12    9.¦ 7:29.57   16.¦
   17. Swisscom Race Team                  Gilg Rainer + Bähler Alexandra + Stauffer Thomas + Guggisberg Michael       Bern                   7:32.02,3     53.43,0   (441)   ¦    48.41   21.¦ 3:43.09   40.¦ 1:36.01   17.¦ 1:24.10   22.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:31.50   28.¦ 6:07.51   20.¦ 7:32.02   17.¦
   18. Inferno Dream-Team                  Serafini Anita + Grossniklaus Ueli + Schläfli Lukas + Oberli Beat           Russikon               7:32.51,1     54.31,8   (462)   ¦    47.32   16.¦ 3:29.38   18.¦ 1:47.42   45.¦ 1:27.57   35.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:17.11   16.¦ 6:04.53   16.¦ 7:32.51   18.¦
   19. Flyhigh                             Tanner Michèle + Rütimann Christoph + Fritschy Jonas + Stuker Florian       Rüfenacht              7:33.02,7     54.43,4   (345)   ¦    55.49   60.¦ 3:38.25   34.¦ 1:32.16    8.¦ 1:26.31   31.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:34.15   34.¦ 6:06.31   19.¦ 7:33.02   19.¦
   20. Triathlon Club Hergiswil 6          Imfeld Marcel + Christen Daniel + Knüsel Judith + Stebler Christian         Luzern                 7:33.46,2     55.26,9   (309)   ¦    44.26    5.¦ 3:31.00   21.¦ 1:55.19   72.¦ 1:23.00   16.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:15.26   14.¦ 6:10.45   23.¦ 7:33.46   20.¦
   21. Spomas Magglingen                   Gissler Fränzi + Bele Valentin + Steinmann Roland + Rothen Reto             Siselen BE             7:36.51,7     58.32,4   (349)   ¦    59.35   79.¦ 3:26.40   15.¦ 1:47.55   48.¦ 1:22.39   14.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:26.16   23.¦ 6:14.11   26.¦ 7:36.51   21.¦
   22. BEKB Ja, gärn                       Thuner Barbara + Strahm Christoph + Wyss Beat + Dinkel Toni                 Hilterfingen           7:38.43,0   1:00.23,7   (426)   ¦    49.43   27.¦ 3:25.27   12.¦ 1:54.47   69.¦ 1:28.44   39.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:15.11   13.¦ 6:09.58   22.¦ 7:38.43   22.¦
   23. Team Wildstrubel                    Studer Fränzi + Brügger Adrian + Luginbühl Ueli + Jenzer Stefan             Krattigen              7:39.31,6   1:01.12,3   (383)   ¦    52.33   37.¦ 3:38.22   33.¦ 1:37.02   19.¦ 1:31.32   44.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:30.56   27.¦ 6:07.59   21.¦ 7:39.31   23.¦
   24. Hase                                Horni Andrea + Reusser Ruedi + Reusser Ueli + Niederhäuser Beat             Gurzelen               7:40.50,9   1:02.31,6   (362)   ¦    50.46   30.¦ 3:44.53   44.¦ 1:40.29   31.¦ 1:24.42   24.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:35.39   37.¦ 6:16.08   28.¦ 7:40.50   24.¦
   25. Perfect Pleasure                    Wolfer Conny + Bützberger Alexander + Girschweiler Jürg + Wolfer Martin     Meilen                 7:46.04,1   1:07.44,8   (425)   ¦    57.33   69.¦ 3:37.00   29.¦ 1:51.27   57.¦ 1:20.03   10.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:34.33   35.¦ 6:26.00   35.¦ 7:46.04   25.¦
   26. www.melken.ch                       Rufer Claudia + Schneeberger Reto + Niederhäuser Andreas + Sommer Christoph Koppigen               7:48.58,9   1:10.39,6   (382)   ¦    54.17   47.¦ 3:37.35   30.¦ 1:52.19   64.¦ 1:24.45   25.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:31.53   29.¦ 6:24.13   34.¦ 7:48.58   26.¦
   27. Triathlon Club Hergiswil 4          Schuler Manuela + Marbacher Bruno + Weber Daniel + Hofstetter Thomas        Stans                  7:50.24,8   1:12.05,5   (307)   ¦    59.53   80.¦ 3:37.35   30.¦ 1:42.46   37.¦ 1:30.09   41.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:37.28   38.¦ 6:20.15   32.¦ 7:50.24   27.¦
   28. Held Sport Spiez                    Aeschlimann Karin Andrea + Benz Reto + Rüeger Frédéric + Gottier Mike       Spiez                  7:50.50,7   1:12.31,4   (314)   ¦    55.38   58.¦ 3:45.39   46.¦ 1:46.27   42.¦ 1:23.05   17.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:41.17   43.¦ 6:27.45   38.¦ 7:50.50   28.¦
   29. Last Minute Ringgenberg             Reichen Claudia + Imboden Christian + Schär Michel + Seiler Marcel          Ringgenberg            7:51.07,8   1:12.48,5   (453)   ¦    51.32   34.¦ 4:01.39   78.¦ 1:36.11   18.¦ 1:21.43   13.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:53.12   60.¦ 6:29.24   40.¦ 7:51.07   29.¦
   30. V-Maxx 1                            Gerber Annelis + Gerber Miriam + Flückiger Samuel + Eggimann Konrad         Wasen im Emmental      7:51.10,8   1:12.51,5   (447)   ¦    56.14   66.¦ 3:33.47   24.¦ 2:05.03  108.¦ 1:16.06    3.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:30.01   25.¦ 6:35.04   47.¦ 7:51.10   30.¦
   31. Winterthur-Sigriswil 1              Gilgen Stefan + von Gunten Beat + von Gunten Bruno + Saurer Rita            Tschingel              7:52.32,5   1:14.13,2   (418)   ¦    45.58   11.¦ 3:30.27   19.¦ 1:32.40   10.¦ 2:03.26  138.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:16.25   15.¦ 5:49.06   12.¦ 7:52.32   31.¦
   32. Föhnsturm                           Gössi Reto + Ehrler Walter + Bürgi Daniela + Isaak Markus                   Schattdorf             7:54.33,8   1:16.14,5   (364)   ¦    52.42   38.¦ 3:35.47   26.¦ 1:57.34   79.¦ 1:28.29   36.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:28.29   24.¦ 6:26.04   36.¦ 7:54.33   32.¦
   33. Team BO                             Gisler Alex + Trachsel Sebastian + Kämpf Matthias + Mühlemann Regula        Sigriswil              7:56.46,6   1:18.27,3   (367)   ¦    47.49   17.¦ 3:42.57   39.¦ 1:42.01   33.¦ 1:43.57   85.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:30.47   26.¦ 6:12.49   25.¦ 7:56.46   33.¦
   34. Racing Club Steffisburg             Hugi Sandro + Trachsel Marcel + Trachsel Simone + Zeller Christian          Gunten                 7:56.50,8   1:18.31,5   (413)   ¦  1:00.01   81.¦ 3:25.25   11.¦ 1:52.52   67.¦ 1:38.31   69.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:25.26   22.¦ 6:18.19   29.¦ 7:56.50   34.¦
   35. Dipsomanen                          Rudin Andrea + Zurflüh Philipp + Lejeune Philipp + Frey Tobias              Pratteln               7:58.24,3   1:20.05,0   (381)   ¦  1:03.04   94.¦ 3:48.12   51.¦ 1:41.36   32.¦ 1:25.30   27.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:51.17   56.¦ 6:32.53   46.¦ 7:58.24   35.¦
   36. the racer, the biker, his swim      Dubs Rebecca + Pfeuti Urs + Gerber Daniel + Boss Felix                      Bern                   7:58.45,6   1:20.26,3   (325)   ¦    54.15   46.¦ 3:57.45   71.¦ 1:38.47   24.¦ 1:27.56   34.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:52.01   57.¦ 6:30.49   42.¦ 7:58.45   36.¦
   37. Trophy-Team Werra-Meissner          Steinmetz Bianca + Döring Peter + Bensing Stefan + Schäfer Kurt
           D-Meinhard             7:59.24,6   1:21.05,3   (399)   ¦    46.19   12.¦ 3:26.19   14.¦ 1:59.26   89.¦ 1:47.19   97.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:12.38   10.¦ 6:12.04   24.¦ 7:59.24   37.¦
   38. D'Obersimmentaler                   Jordi Cécile + Schor Raphael + Rösti Stefan + Dräyer Simon                  Lenk im Simmental      8:00.00,8   1:21.41,5   (366)   ¦  1:03.35   98.¦ 3:58.54   74.¦ 1:39.30   26.¦ 1:18.00    5.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:02.30   78.¦ 6:42.00   56.¦ 8:00.00   38.¦
   39. Triathlon Club Hergiswil 5          Poletti Brigitte + Leoni Nico + Rüfenacht Christian + Durrer Florian        Büren NW               8:01.27,4   1:23.08,1   (308)   ¦    59.07   76.¦ 3:38.54   36.¦ 1:50.53   56.¦ 1:32.31   46.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:38.02   39.¦ 6:28.55   39.¦ 8:01.27   39.¦
   40. Magic Attack                        Reinert Regina + Funk Thomas + Winterberger Andreas + Lips Ronald           Bolligen               8:01.39,1   1:23.19,8   (422)   ¦  1:05.37  105.¦ 3:32.48   23.¦ 1:37.03   20.¦ 1:46.08   90.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:38.26   40.¦ 6:15.30   27.¦ 8:01.39   40.¦
   41. Triathlon Club Hergiswil 1          Bleiker Evelyne + Studer Thomas + Kuster Martin + Bucher Mark               Horw                   8:03.17,7   1:24.58,4   (304)   ¦  1:00.40   85.¦ 3:55.11   63.¦ 1:42.02   34.¦ 1:25.24   26.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:55.51   64.¦ 6:37.53   51.¦ 8:03.17   41.¦
   42. by Schneider                        Affolter Irene + Gross Urs + Göldi Philipp + Kropf Jürg                     Willadingen            8:03.41,7   1:25.22,4   (375)   ¦  1:07.51  115.¦ 3:35.43   25.¦ 1:39.32   27.¦ 1:40.34   77.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:43.35   45.¦ 6:23.07   33.¦ 8:03.41   42.¦
   43. Zellweger Architekten               Schlüchter Therese + Trachsel Heinz + Gerber Hansjürg + Büschlen Ueli       Thun                   8:05.07,1   1:26.47,8   (348)   ¦  1:05.56  109.¦ 3:46.42   49.¦ 1:39.23   25.¦ 1:33.04   47.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:52.39   59.¦ 6:32.02   44.¦ 8:05.07   43.¦
   44. Maracuja                            Schmid Sonja + Störi Jürg + Krukenberg Denise + Bösch Flurin                Jenins                 8:05.14,7   1:26.55,4   (450)   ¦    54.08   44.¦ 3:30.50   20.¦ 2:06.32  112.¦ 1:33.42   49.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:24.59   20.¦ 6:31.31   43.¦ 8:05.14   44.¦
   45. D.S.I.T.                            Keller Andreas S. + Schmidt Stefan + Eckert Ina + Aebersold Thomas          Bremgarten b. Bern     8:06.42,8   1:28.23,5   (368)   ¦    48.22   19.¦ 3:32.00   22.¦ 1:59.15   87.¦ 1:47.03   94.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:20.23   18.¦ 6:19.39   30.¦ 8:06.42   45.¦
   46. Team Thömus Veloshop                Lüthi Marlene + Vogt Daniel + Krebs Kurt + Abplanalp                        Ittigen                8:06.58,3   1:28.39,0   (416)   ¦    51.56   35.¦ 4:15.35  111.¦ 1:35.29   16.¦ 1:23.55   21.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:07.32   86.¦ 6:43.02   58.¦ 8:06.58   46.¦
   47. Amacher-Eiger-Sport Unterseen       Müller Carmen + Grossenbacher Stefan + Sänger Stefan + Moser Martin         Bönigen                8:10.03,3   1:31.44,0   (386)   ¦  1:11.14  124.¦ 3:45.54   47.¦ 1:35.20   15.¦ 1:37.34   62.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:57.08   69.¦ 6:32.29   45.¦ 8:10.03   47.¦
   48. Velobude Luzern                     Brunati Sara + Koch Roland + Blättler René + Weber Markus                   Luzern                 8:12.10,1   1:33.50,8   (451)   ¦    49.37   26.¦ 3:44.05   41.¦ 1:46.21   41.¦ 1:52.04  114.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:33.43   33.¦ 6:20.05   31.¦ 8:12.10   48.¦
   49. Tosalli Sports Colombier            Vautravers Annick + Ruedin Philippe + Vuillemez Samuel + Gremion Gerald     Grandevent             8:12.54,2   1:34.34,9   (459)   ¦    49.01   24.¦ 3:45.58   48.¦ 1:52.10   62.¦ 1:45.43   88.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:35.00   36.¦ 6:27.10   37.¦ 8:12.54   49.¦
   50. Oberhofen                           Brönnimann Christine + Häfliger David + Müller Nico + Roth Jörg             Oberhofen Thun'see     8:14.04,8   1:35.45,5   (327)   ¦    58.41   73.¦ 3:53.54   59.¦ 1:55.44   75.¦ 1:25.45   28.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:52.35   58.¦ 6:48.19   66.¦ 8:14.04   50.¦
   51. Tobler Optik Thun                   Albrecht Martin + Brügger Beat + Zurbuchen Daniel + Rappo Sabine            Wichtrach              8:14.10,2   1:35.50,9   (430)   ¦    53.25   41.¦ 3:56.33   66.¦ 1:49.14   53.¦ 1:34.57   51.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:49.58   53.¦ 6:39.13   52.¦ 8:14.10   51.¦
   52. Wini Widi Whisky                    Gubser Helen + Enderlin Christian + Hugentobler Leo + Fehse Dani            Horn                   8:16.40,8   1:38.21,5   (340)   ¦  1:12.21  127.¦ 3:52.40   53.¦ 1:52.37   66.¦ 1:19.02    8.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:05.01   80.¦ 6:57.38   78.¦ 8:16.40   52.¦
   53. Lauftreff Spiezwiler                Ziegler Monika + Bächler Andre + Schneider Mauro + Ammeter Manfred          Spiez                  8:19.05,3   1:40.46,0   (460)   ¦    59.11   77.¦ 4:10.31   99.¦ 1:42.15   36.¦ 1:27.06   32.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:09.42   90.¦ 6:51.58   71.¦ 8:19.05   53.¦
   54. Winterthur-Sigriswil 2              Brunner Thomas + Saurer Lorenz + Grossglauser Yvonne + Saurer Thomas        Sigriswil              8:20.34,8   1:42.15,5   (396)   ¦    54.26   50.¦ 3:56.22   64.¦ 1:51.31   59.¦ 1:38.14   67.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:50.49   54.¦ 6:42.20   57.¦ 8:20.34   54.¦
   55. Triathlon Club Hergiswil 7          Poletti Martin + Wehrle Jürgen + Aufdermauer Irene + Furrer Markus          Stans                  8:21.22,4   1:43.03,1   (310)   ¦    46.53   13.¦ 3:57.00   67.¦ 1:56.26   76.¦ 1:41.02   79.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:43.53   46.¦ 6:40.19   54.¦ 8:21.22   55.¦
   56. Tramontane                          Steiner Irène + Frey Lukas + Blum Stefan + Schranz Martin                   Wichtrach              8:22.03,6   1:43.44,3   (405)   ¦    58.58   75.¦ 3:58.30   73.¦ 1:47.47   47.¦ 1:36.47   59.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:57.28   70.¦ 6:45.16   60.¦ 8:22.03   56.¦
   57. Nimbus 2002                         Brunner Daniela + Christen Martin + Breu Raymond + Bütler Marcel            Schwarzenburg          8:22.46,7   1:44.27,4   (326)   ¦    56.39   67.¦ 3:35.47   27.¦ 2:03.11   98.¦ 1:47.08   95.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:32.27   30.¦ 6:35.38   48.¦ 8:22.46   57.¦
   58. Pintzkis Freunde                    Liechti Barbara + Rieder Kurt + Schneider Samuel + Righetti Franco          Steffisburg            8:24.11,4   1:45.52,1   (393)   ¦  1:02.01   91.¦ 3:42.00   38.¦ 1:52.14   63.¦ 1:47.55  100.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:44.01   47.¦ 6:36.16   49.¦ 8:24.11   58.¦
   59. Fireballs                           Jequier Aline + Angelastri Sandro + Angelastri Luca + Hofstetter Gregory    Zürich                 8:24.12,6   1:45.53,3   (359)   ¦  1:00.47   86.¦ 3:38.28   35.¦ 2:17.05  130.¦ 1:27.52   33.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:39.15   41.¦ 6:56.20   76.¦ 8:24.12   59.¦
   60. Fascht z'spot                       Steinle Regi + Schmidig Peter + Hartmann Andi + Leibundgut Freddy           Seltisberg             8:25.00,1   1:46.40,8   (409)   ¦    55.55   62.¦ 3:53.12   55.¦ 1:48.20   49.¦ 1:47.31   99.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:49.08   49.¦ 6:37.28   50.¦ 8:25.00   60.¦
   61. Abheutig                            Wiedmer Sandra + Brand Mathias + Brand Daniel + Bürki Thomas                Worb                   8:27.05,0   1:48.45,7   (432)   ¦  1:08.43  119.¦ 3:57.19   69.¦ 1:46.03   40.¦ 1:34.58   52.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:06.02   82.¦ 6:52.06   72.¦ 8:27.05   61.¦
   62. Fullenergie                         Rufener Simone + Burkhart Lukas + Mathis Claudio + Schlapbach Florian       Uetendorf              8:28.32,3   1:50.13,0   (412)   ¦  1:03.18   95.¦ 3:53.47   58.¦ 1:54.49   70.¦ 1:36.36   58.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:57.06   68.¦ 6:51.56   70.¦ 8:28.32   62.¦
   63. Feiger Mönch und Seejungfrau        Ryser Ursula + Aebersold Babette + Vogel Jürg + Wittwer Martin              Steffisburg            8:29.01,0   1:50.41,7   (394)   ¦  1:01.51   89.¦ 4:05.44   91.¦ 1:47.43   46.¦ 1:33.41   48.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:07.36   87.¦ 6:55.19   74.¦ 8:29.01   63.¦
   64. Team Sunshine                       Dörgeloh Maya + Meierhofer Markus + Dörgeloh Martin + Meier Roli            Uitikon Waldegg        8:29.05,7   1:50.46,4   (337)   ¦  1:03.57  102.¦ 3:41.38   37.¦ 2:01.52   96.¦ 1:41.37   82.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:45.35   48.¦ 6:47.28   63.¦ 8:29.05   64.¦
   65. Kentaur                             Grossenbacher Fabienne + Bichsel Toni Lanz Walter + Zürcher Beat            Bern                   8:29.37,2   1:51.17,9   (431)   ¦    56.07   65.¦ 3:53.24   56.¦ 1:59.33   90.¦ 1:40.31   76.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:49.32   52.¦ 6:49.05   68.¦ 8:29.37   65.¦
   66. Gourmet-Racer Pöschtli Riedhol      Rieder Stefanie + Schütz Markus + Menth Thomas + Kummer Andreas             Biberist               8:30.59,8   1:52.40,5   (406)   ¦    50.07   29.¦ 4:03.59   88.¦ 2:08.19  118.¦ 1:28.33   37.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:54.06   61.¦ 7:02.26   79.¦ 8:30.59   66.¦
   67. Sanitär Lüthi Team Spiez            Lüthi Simone + Lüthi Ruedi + von Allmen Beat + Sonderegger Franz            Mürren                 8:34.20,2   1:56.00,9   (417)   ¦    55.00   55.¦ 4:06.10   92.¦ 1:47.18   44.¦ 1:45.50   89.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:01.11   75.¦ 6:48.29   67.¦ 8:34.20   67.¦
   68. Velolade Schneider, Wynigen         Schneider Mirjam + Kilchenmann Patrick + Steinegger Michael + Rimensberger  Wynigen                8:34.56,4   1:56.37,1   (403)   ¦    57.53   71.¦ 4:21.45  117.¦ 1:51.47   60.¦ 1:23.30   20.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:19.38  101.¦ 7:11.26   91.¦ 8:34.56   68.¦
   69. V-Maxx                              Küffer Marc + Knöri Christof + Wirth Gabi + Wirth Simone                    Ostermundigen          8:35.19,7   1:57.00,4   (444)   ¦    55.41   59.¦ 4:03.47   86.¦ 1:48.28   50.¦ 1:47.22   98.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:59.28   74.¦ 6:47.57   64.¦ 8:35.19   69.¦
   70. Rad- + Bikeclub Adelboden I         Crowther Kate + Hari Markus + Jungen André + Oester Martin                  Adelboden              8:35.45,7   1:57.26,4   (356)   ¦  1:20.24  144.¦ 4:01.06   76.¦ 1:42.10   35.¦ 1:32.05   45.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:21.30  105.¦ 7:03.40   80.¦ 8:35.45   70.¦
   71. Höbeler                             Meyer Therese + Borer Dominik + Weber Adrian + Borer Daniel                 Solothurn              8:37.23,7   1:59.04,4   (324)   ¦    51.26   33.¦ 4:03.15   83.¦ 2:01.39   95.¦ 1:41.01   78.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:54.42   62.¦ 6:56.22   77.¦ 8:37.23   71.¦
   72. Supremum                            Guggisberg Christine + Beer Samuel + Rufibach Kaspar + Baumer Peter         Bern                   8:38.58,1   2:00.38,8   (321)   ¦    50.50   31.¦ 4:04.48   90.¦ 1:50.45   55.¦ 1:52.33  115.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:55.39   63.¦ 6:46.24   61.¦ 8:38.58   72.¦
   73. Triathlon Club Hergiswil 2          Stirnimann Sibylle + Scherer Iwan + Blättler Guido + Koch Hans              Horw                   8:40.15,6   2:01.56,3   (305)   ¦  1:00.37   84.¦ 4:01.06   77.¦ 2:03.30   99.¦ 1:35.01   53.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:01.43   76.¦ 7:05.14   83.¦ 8:40.15   73.¦
   74. Part of Four                        Heyer Ina + Schudera Matthias + Wiedmer Thomas + Schneiter Ruedi            Goldiwil               8:40.22,1   2:02.02,8   (440)   ¦    52.15   36.¦ 4:13.54  108.¦ 1:57.58   83.¦ 1:36.13   57.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:06.10   83.¦ 7:04.08   81.¦ 8:40.22   74.¦
   75. V-Maxx 2                            Bein Kevin + Thalheim Rolf + Schneider Esther + Frauchiger Beatrice         Affoltern BE           8:40.35,4   2:02.16,1   (448)   ¦    53.33   42.¦ 3:49.19   52.¦ 1:57.38   81.¦ 2:00.03  130.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:42.53   44.¦ 6:40.32   55.¦ 8:40.35   75.¦
   76. Frutiger Reno Team Thun             Basler Bettina + Baumann Mike + Stauffer Mike + Herren Werner               Thun                   8:40.45,5   2:02.26,2   (357)   ¦  1:12.54  128.¦ 3:37.57   32.¦ 1:38.39   23.¦ 2:11.14  148.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:50.51   55.¦ 6:29.31   41.¦ 8:40.45   76.¦
   77. Euphoria Zweisimmen                 Kropf Fabienne + Wittwer Beat + Wittwer André + Knöri Andreas               Zweisimmen             8:42.04,6   2:03.45,3   (424)   ¦    54.11   45.¦ 4:26.45  123.¦ 1:46.43   43.¦ 1:34.24   50.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:20.56  103.¦ 7:07.39   86.¦ 8:42.04   77.¦
   78. Fifty-Fifty-Tri-Plöischler          Bernhard Andres + Jaun Brigitte + Aeschbacher Daniel + Jaun Patric          Ittigen                8:44.57,9   2:06.38,6   (313)   ¦    53.09   40.¦ 4:19.20  115.¦ 2:06.36  113.¦ 1:25.52   29.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:12.29   95.¦ 7:19.05   97.¦ 8:44.57   78.¦
   79. D'Studer Fritze                     Mandia Savino + Berger Hans + Erbsmehl Andreas + Mandia Amira               Steffisburg            8:45.47,6   2:07.28,3   (433)   ¦    54.48   52.¦ 3:54.29   62.¦ 1:50.16   54.¦ 2:06.13  142.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:49.17   50.¦ 6:39.34   53.¦ 8:45.47   79.¦
   80. Schwaben-Team                       Bouchon Axel + Kienle Mathias + Meier Stephan + Wieland Evi                 Zürich                 8:46.26,6   2:08.07,3   (320)   ¦    45.42   10.¦ 4:03.48   87.¦ 1:58.29   85.¦ 1:58.26  127.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:49.30   51.¦ 6:48.00   65.¦ 8:46.26   80.¦
   81. Tricon Wörth                        Bentz Conny + Beyer Jörg + Urbansky Eric + Rop Tobias                       D-Kandel               8:46.44,5   2:08.25,2   (415)   ¦  1:05.39  106.¦ 4:11.50  102.¦ 1:52.02   61.¦ 1:37.11   61.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:17.30   97.¦ 7:09.33   88.¦ 8:46.44   81.¦
   82. TV Hedingen Selection               Holenstein Yvonne + Grber Michael + Huber Gabriel + Schuppisser Roman       Hedingen               8:47.02,4   2:08.43,1   (351)   ¦  1:20.15  143.¦ 4:02.01   79.¦ 1:49.06   52.¦ 1:35.39   56.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:22.16  107.¦ 7:11.23   90.¦ 8:47.02   82.¦
   83. Die chinesischen Buschauffeure      Matthäus Anita + Matthäus Jochen + Ritz Theo + Kindler Philippe             Riggisberg             8:47.21,8   2:09.02,5   (385)   ¦  1:05.51  108.¦ 4:02.56   81.¦ 2:00.36   91.¦ 1:37.57   66.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:08.47   89.¦ 7:09.24   87.¦ 8:47.21   83.¦
   84. Ski and Fun II                      Rufener Daniela + Rieder Jürg + Rösti Christian + Erb Thomas                Lenk im Simmental      8:47.39,0   2:09.19,7   (392)   ¦    57.44   70.¦ 4:14.39  109.¦ 2:08.45  120.¦ 1:26.28   30.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:12.24   94.¦ 7:21.10  103.¦ 8:47.39   84.¦
   85. Squash-Team Luzern verstärkt        Eder Magdalena + Grisiger Martin + Amrein Rolf + Greter Dany                Root                   8:48.28,2   2:10.08,9   (352)   ¦    54.35   51.¦ 3:44.41   43.¦ 2:03.55  101.¦ 2:05.15  140.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:39.17   42.¦ 6:43.12   59.¦ 8:48.28   85.¦
   86. Team Beatenberg-Inferno             Grossniklaus Evelyne + Sterchi Marco + Tritten Andreas + Zimmermann Bernhar Unterseen              8:49.14,0   2:10.54,7   (414)   ¦  1:01.16   87.¦ 4:03.06   82.¦ 2:06.20  111.¦ 1:38.29   68.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:04.23   79.¦ 7:10.44   89.¦ 8:49.14   86.¦
   87. Das Zufalls Quartett                Cina Kerstin + Fausch Matthias + Sommer Heinz + Greber Imelda               Bern                   8:49.27,0   2:11.07,7   (339)   ¦    58.56   74.¦ 3:57.12   68.¦ 1:55.07   71.¦ 1:58.11  126.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:56.08   65.¦ 6:51.15   69.¦ 8:49.27   87.¦
   88. Frito Lay Darts                     Hurlimann Hugo + Shaw Rupert + Sawyer Henry + Smith Alison                  Wohlen b. Bern         8:55.17,4   2:16.58,1   (397)   ¦    49.56   28.¦ 4:08.44   97.¦ 2:07.18  115.¦ 1:49.18  102.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:58.40   72.¦ 7:05.59   84.¦ 8:55.17   88.¦
   89. Laueri - Cheibe                     Moser Barbara + Kunz Hansueli + Colijn Marc + Oppliger Ulrich
             Stettlen               8:56.02,1   2:17.42,8   (376)   ¦  1:08.27  117.¦ 4:03.38   85.¦ 2:04.32  105.¦ 1:39.23   71.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:12.05   93.¦ 7:16.38   95.¦ 8:56.02   89.¦
   90. Laufteam Thun                       Probst Denise + Ringgenberg Paul + Müller Hanspeter + Mathys Georges        Steffisburg            8:56.04,1   2:17.44,8   (389)   ¦  1:11.28  125.¦ 4:15.11  110.¦ 1:53.50   68.¦ 1:35.33   55.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:26.39  115.¦ 7:20.30  100.¦ 8:56.04   90.¦
   91. Jugend Oberhasli                    Wyssmann Magdalena + Birri David + Gonzales Rodrigo + Kämpf Reto            Meiringen              8:57.56,4   2:19.37,1   (465)   ¦  1:17.32  138.¦ 3:53.44   57.¦ 1:55.35   74.¦ 1:51.04  110.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:11.17   91.¦ 7:06.52   85.¦ 8:57.56   91.¦
   92. Die Vier ?                          Suhner Carole + Wülser Dino + Keller Urs + Senn Beat                        Thun                   8:59.08,6   2:20.49,3   (369)   ¦  1:03.32   97.¦ 3:54.26   61.¦ 1:58.18   84.¦ 2:02.50  136.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:57.58   71.¦ 6:56.17   75.¦ 8:59.08   92.¦
   93. Jammerbande                         Schmid Ueli + Zimmerli Max + Keller Christa + Spörri Walter                 Steg im Tösstal        9:00.07,2   2:21.47,9   (407)   ¦    55.09   56.¦ 4:03.34   84.¦ 2:21.58  137.¦ 1:39.24   72.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:58.43   73.¦ 7:20.42  102.¦ 9:00.07   93.¦
   94. Hurigado                            Eigenheer Richard + Imboden Hugo + Häsler Manuela + Müller Doris            Geroldswil             9:01.36,4   2:23.17,1   (388)   ¦    52.49   39.¦ 4:04.09   89.¦ 2:07.12  114.¦ 1:57.25  122.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:56.58   66.¦ 7:04.11   82.¦ 9:01.36   94.¦
   95. Schwander-Power                     Burch Melanie + Schiller Ruedi + Matter Päddy + von Moos Kurt               Kriens                 9:02.21,3   2:24.02,0   (420)   ¦  1:14.20  133.¦ 3:57.42   70.¦ 1:34.39   14.¦ 2:15.38  153.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:12.02   92.¦ 6:46.42   62.¦ 9:02.21   95.¦
   96. Power@EDS                           Dürr Brigitte + Schäfer Kai + Derungs Martin + Mischler Christian           Niederhasli            9:04.02,5   2:25.43,2   (398)   ¦  1:25.30  151.¦ 3:59.06   75.¦ 2:04.10  103.¦ 1:35.14   54.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:24.37  112.¦ 7:28.48  111.¦ 9:04.02   96.¦
   97. FH Aargau                           Fritschi Franziska + Häfelfinger Tobias + Mahrer Dominik + Gut Lukas        Zürich                 9:04.11,2   2:25.51,9   (384)   ¦  1:16.37  136.¦ 4:11.16  100.¦ 1:57.45   82.¦ 1:38.31   69.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:27.54  119.¦ 7:25.40  109.¦ 9:04.11   97.¦
   98. Rolapes-train                       Bellofatto Laura + Witte Robin + Ronhaar Paul + Schmugge Esther             Eglisau                9:06.26,5   2:28.07,2   (423)   ¦  1:07.24  112.¦ 4:12.59  107.¦ 2:04.48  107.¦ 1:41.13   81.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:20.24  102.¦ 7:25.13  106.¦ 9:06.26   98.¦
   99. www.ischsnowiit.ch                  Zoelly Caroline + Maggitti Francesco + Würmli Bruno + Keller Daniel         Gattikon               9:08.11,3   2:29.52,0   (445)   ¦  1:01.54   90.¦ 4:21.33  116.¦ 1:31.22    7.¦ 2:13.21  151.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:23.27  110.¦ 6:54.49   73.¦ 9:08.11   99.¦
  100. Jurasüdfuss Team Bipp               Burkhalter Mirjam + Wyss Thomas + Brudermann Rolf + Stuber Theo             Niederbipp             9:08.23,5   2:30.04,2   (427)   ¦  1:25.09  149.¦ 3:47.22   50.¦ 2:04.32  104.¦ 1:51.19  111.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:12.31   96.¦ 7:17.04   96.¦ 9:08.23  100.¦
  101. SAP Hurricans                       Wälchli Bea + Riedo Paul + Niffeler Thomas + Bürgi Christoph                Bern                   9:08.25,4   2:30.06,1   (458)   ¦  1:05.20  104.¦ 4:12.52  106.¦ 1:55.34   73.¦ 1:54.38  118.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:18.13   99.¦ 7:13.47   93.¦ 9:08.25  101.¦
  102. French-Fries                        Knuchel Marlene + Graf Christoph + Oetliker Mathias + Vitali Markus         Thun                   9:09.02,6   2:30.43,3   (371)   ¦  1:05.46  107.¦ 4:17.30  114.¦ 1:57.21   78.¦ 1:48.24  101.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:23.17  109.¦ 7:20.38  101.¦ 9:09.02  102.¦
  103. Chilis                              Zimmermann Irene + Gafner Markus + Abegglen Wädi + Jmboden Roman            Interlaken             9:10.32,4   2:32.13,1   (439)   ¦  1:14.08  132.¦ 4:17.10  113.¦ 1:48.29   51.¦ 1:50.44  109.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:31.18  121.¦ 7:19.48   99.¦ 9:10.32  103.¦
  104. Starnberger See Team                Laznicka Nicole + Richter Fabian + Thallmair Jürgen + Sontheim Gabi         D-Tutzing              9:12.23,8   2:34.04,5   (379)   ¦  1:00.34   83.¦ 3:56.27   65.¦ 2:24.54  143.¦ 1:50.27  108.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 4:57.01   67.¦ 7:21.56  104.¦ 9:12.23  104.¦
  105. Roadrunners                         Pfenniger Michael + Bittel Patrick + Meyer Alexandra + Stucki Fritz         Sursee                 9:14.58,6   2:36.39,3   (411)   ¦  1:07.34  113.¦ 3:54.12   60.¦ 2:23.47  141.¦ 1:49.25  103.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:01.46   77.¦ 7:25.33  108.¦ 9:14.58  105.¦
  106. U de glych.....                     Soltermann Andrea + Burri Martin + Locher Martin + Bühler Adrian            Thun                   9:17.26,1   2:39.06,8   (331)   ¦  1:02.20   93.¦ 4:33.04  130.¦ 1:52.20   65.¦ 1:49.41  105.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:35.24  127.¦ 7:27.45  110.¦ 9:17.26  106.¦
  107. Bline und Lame                      Herzog Sandra + Zimmerli Daniel + Bachmann Pascal + Bachmann Adrian         Mürren                 9:19.28,3   2:41.09,0   (457)   ¦  1:19.07  140.¦ 4:02.20   80.¦ 1:51.28   58.¦ 2:06.31  143.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:21.28  104.¦ 7:12.57   92.¦ 9:19.28  107.¦
  108. Ski, Carve & Velo Point             Wermuth Heinz + Buschini Jean-Marc + Köppel Emanuel + Börlin Veronika       Burgdorf               9:21.28,8   2:43.09,5   (372)   ¦  1:13.25  129.¦ 4:08.16   96.¦ 2:19.59  135.¦ 1:39.46   75.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:21.42  106.¦ 7:41.42  117.¦ 9:21.28  108.¦
  109. Ventacid Ladies                     Sommer Brigitte + Gammeter Alexandra + Hofer Christine +  Müller Daniela
  Steffisburg            9:22.14,9   2:43.55,6   (434)   ¦    57.06   68.¦ 4:11.38  101.¦ 2:16.32  128.¦ 1:56.56  120.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:08.45   88.¦ 7:25.18  107.¦ 9:22.14  109.¦
  110. HY-Team                             Holderegger Barbara + Jaun Andreas + Münger Roland + Keiser Stefan          Uettligen              9:22.38,1   2:44.18,8   (360)   ¦  1:07.54  116.¦ 4:10.16   98.¦ 2:01.05   92.¦ 2:03.22  137.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:18.10   98.¦ 7:19.16   98.¦ 9:22.38  110.¦
  111. Stoubbach                           Huggler Christine + Stäger Roland + Feuz Peter + Feuz Thomas                Lauterbrunnen          9:29.58,2   2:51.38,9   (342)   ¦  1:42.45  154.¦ 4:06.29   93.¦ 2:03.52  100.¦ 1:36.51   60.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:49.14  138.¦ 7:53.07  129.¦ 9:29.58  111.¦
  112. Speed-Sisters                       Trachsel Piera + Heger Sandra + Kämpf Christine + Schütz Ursula             Thun                   9:30.02,9   2:51.43,6   (302)   ¦  1:10.57  123.¦ 4:28.11  124.¦ 2:01.21   93.¦ 1:49.32  104.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:39.08  129.¦ 7:40.30  114.¦ 9:30.02  112.¦
  113. Black Point                         Andenmatten Rinaldo + Burgener Klaus + Kalbermatten Florence + Arnold Rober Bern                   9:30.29,4   2:52.10,1   (316)   ¦  1:01.31   88.¦ 4:37.44  134.¦ 2:13.31  125.¦ 1:37.41   63.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:39.16  130.¦ 7:52.47  127.¦ 9:30.29  113.¦
  114. Die Osteosportiven                  Balga Renate + Egli Rainer + Spichiger Miriam + Hofstetter Willy            Thun                   9:31.17,4   2:52.58,1   (317)   ¦  1:14.34  134.¦ 3:52.54   54.¦ 2:08.20  119.¦ 2:15.28  152.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:07.28   85.¦ 7:15.49   94.¦ 9:31.17  114.¦
  115. Fab five Team                       Matz Michael + Leupold Ralf + Büttig Christine + Leupold Silvia             D-Dresden              9:32.07,9   2:53.48,6   (446)   ¦  1:00.25   82.¦ 4:26.42  122.¦ 2:02.23   97.¦ 2:02.36  135.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:27.07  117.¦ 7:29.31  112.¦ 9:32.07  115.¦
  116. Team Oberbayern                     Klein Corinna + Häring Jan + Krepold Hans-Michael + Binder Christian        D-Ganting              9:34.40,5   2:56.21,2   (374)   ¦    55.12   57.¦ 4:12.08  103.¦ 2:15.26  126.¦ 2:11.53  149.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:07.20   84.¦ 7:22.46  105.¦ 9:34.40  116.¦
  117. Ski Club Lauterbrunnen              Gottier Christine + Holzer Ueli + Brunner Martin + Wyss Peter               Lauterbrunnen          9:35.42,9   2:57.23,6   (329)   ¦  1:10.27  122.¦ 4:39.46  138.¦ 2:07.42  116.¦ 1:37.46   64.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:50.13  139.¦ 7:57.56  130.¦ 9:35.42  117.¦
  118. Trivadis                            Kennel Andrea + Zuber Peter + Te Lindert Mario + Neuhaus Jann               Dübendorf              9:37.17,3   2:58.58,0   (370)   ¦  1:24.45  148.¦ 3:58.11   72.¦ 2:19.35  134.¦ 1:54.44  119.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:22.57  108.¦ 7:42.32  118.¦ 9:37.17  118.¦
  119. Die Zweihundertjährigen             Aegerter Christian + Stalder Heinz + Rohrer Fritz + Stalder Dolores         Gümligen               9:39.37,7   3:01.18,4   (312)   ¦  1:11.38  126.¦ 4:07.58   95.¦ 2:21.59  138.¦ 1:58.01  124.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:19.36  100.¦ 7:41.36  115.¦ 9:39.37  119.¦
  120. Cytos Biotechwoco64 100             Weissenborn Anke + Emmerling Marcel + Vogt Lorenz + Beck Markus             Zürich                 9:39.55,2   3:01.35,9   (319)   ¦  1:08.29  118.¦ 4:54.18  146.¦ 1:59.12   86.¦ 1:37.54   65.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 6:02.47  144.¦ 8:02.00  133.¦ 9:39.55  120.¦
  121. Frito Lay Arrows                    Hope-Johnstone Ian + Tedder Paul + Hodgett Geoffrey + Donoghue Paule        Wohlen b. Bern         9:40.17,1   3:01.57,8   (361)   ¦  1:06.15  110.¦ 4:31.31  128.¦ 2:12.47  124.¦ 1:49.43  106.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:37.46  128.¦ 7:50.33  125.¦ 9:40.17  121.¦
  122. Eichenberger Selection              Eichenberger Manuel + Eichenberger Matthias + Herzig Philipp + Eichenberger Oberwil BL             9:40.40,5   3:02.21,2   (338)   ¦    59.27   78.¦ 4:35.24  132.¦ 2:11.13  122.¦ 1:54.34  117.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:34.52  126.¦ 7:46.05  121.¦ 9:40.40  122.¦
  123. Infimum                             Assoulin Daniel + Mosimann Michael + Birrer Karin + Piot Michel             Bern                   9:41.05,2   3:02.45,9   (387)   ¦    55.52   61.¦ 4:38.05  136.¦ 2:26.01  144.¦ 1:41.06   80.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:33.57  125.¦ 7:59.58  131.¦ 9:41.05  123.¦
  124. Die SPIEZiellen                     Streun Sonja + Streun Beat + Berger Connie + Streun Jürg                    Spiez                  9:41.19,2   3:02.59,9   (410)   ¦  1:21.49  146.¦ 4:45.37  143.¦ 2:05.16  109.¦ 1:28.35   38.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 6:07.27  148.¦ 8:12.43  141.¦ 9:41.19  124.¦
  125. Die Rennschnecken                   Maurer Meike + Hörmann Sabine + Jordan Stefanie + Graschberger Gitti        D-Garmisch-Partenkir   9:42.04,0   3:03.44,7   (303)   ¦    56.05   64.¦ 4:32.12  129.¦ 2:16.35  129.¦ 1:57.10  121.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:28.18  120.¦ 7:44.53  119.¦ 9:42.04  125.¦
  126. Mountain-Hostel-Friends             Brunner Petra + Rutschi Hans + Naef Peter + Wall Jeff                       Gimmelwald             9:42.27,2   3:04.07,9   (330)   ¦  1:13.41  131.¦ 4:12.11  104.¦ 2:19.05  132.¦ 1:57.28  123.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:25.53  113.¦ 7:44.58  120.¦ 9:42.27  126.¦
  127. Fulehung Thun                       Grunder Markus + Bütler Stefan + Zobrist Britta + Balsiger Thomas           Gwatt (Thun)           9:43.24,6   3:05.05,3   (318)   ¦    56.03   63.¦ 4:37.44  135.¦ 2:07.51  117.¦ 2:01.44  132.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:33.48  124.¦ 7:41.39  116.¦ 9:43.24  127.¦
  128. Novozymes Switzerland               Mischler Florence + Issenhuth Frédéric + Bentele Roger + Mischler Marcel    Zeiningen              9:47.35,0   3:09.15,7   (322)   ¦  1:17.59  139.¦ 4:34.06  131.¦ 2:15.47  127.¦ 1:39.42   74.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:52.05  141.¦ 8:07.52  135.¦ 9:47.35  128.¦
  129. Salsamania                          Kobi Beatrice + Cicero Salvatore + Guth Christa + Schenker Erika            Mönchaltorf            9:53.58,2   3:15.38,9   (463)   ¦    57.57   72.¦ 4:28.21  125.¦ 2:22.04  139.¦ 2:05.35  141.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:26.18  114.¦ 7:48.22  123.¦ 9:53.58  129.¦
  130. 2gether 2 be 1                      Dubach Katrin + Wyser Thomas + Gruber Martin + Fankhauser Markus            Thun                   9:54.43,2   3:16.23,9   (436)   ¦    53.51   43.¦ 4:39.09  137.¦ 1:57.36   80.¦ 2:24.06  155.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:33.00  123.¦ 7:30.36  113.¦ 9:54.43  130.¦
  131. SAP Gigathlon Survivors             Muster Janine + Gerber Chris + Koehli Daniel + Waelchli Bea                 Biel/Bienne            9:55.02,5   3:16.43,2   (347)   ¦  1:08.48  120.¦ 4:42.21  139.¦ 2:01.35   94.¦ 2:02.17  134.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:51.09  140.¦ 7:52.45  126.¦ 9:55.02  131.¦
  132. Radio Suisse Romande 1              Milasevic Lorence + Allaz Stéphane + Toppano Mirko + Jacot-Descombes Christ Mont Lausanne          9:56.24,9   3:18.05,6   (365)   ¦  1:15.37  135.¦ 4:24.45  119.¦ 2:24.16  142.¦ 1:51.45  112.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:40.22  131.¦ 8:04.39  134.¦ 9:56.24  132.¦
  133. Fruitcake                           Berger Katharina + Graf Jürg + Haldimann Willy + Berger Urs                 Oppligen               9:57.18,9   3:18.59,6   (354)   ¦  1:16.49  137.¦ 4:26.30  121.¦ 2:04.44  106.¦ 2:09.15  146.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:43.19  133.¦ 7:48.03  122.¦ 9:57.18  133.¦
  134. SV Wiesbaden                        Kleinmann Giso + Buttron Marc + Gaubatz Peter + Hoffmann Kerstin            D-Hochheim             9:57.41,1   3:19.21,8   (323)   ¦    54.55   54.¦ 5:05.42  150.¦ 2:12.14  123.¦ 1:44.48   86.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 6:00.37  143.¦ 8:12.52  142.¦ 9:57.41  134.¦
  135. Triathlon Club Hergiswil 8          Hofer Stefan + Koch Peter + Muri Willy + Vlajcic Kaja                       Luzern                 9:58.01,0   3:19.41,7   (311)   ¦    54.52   53.¦ 5:14.42  154.¦ 1:43.17   38.¦ 2:05.08  139.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 6:09.35  149.¦ 7:52.52  128.¦ 9:58.01  135.¦
  136. Tri-Team Steffisburg Fun            Aeschbacher Brigitte + Brand Isabelle + Röllin Barbara + Urfer Jacqueline   Steffisburg            9:59.55,0   3:21.35,7   (455)   ¦    54.22   49.¦ 4:29.21  127.¦ 2:37.42  148.¦ 1:58.28  128.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:23.44  111.¦ 8:01.26  132.¦ 9:59.55  136.¦
  137. BRH-die Heiligen von Schwendi       Koall Jeannette + Trachsel Moritz + Fischer Simone + Tal Amir               Tschingel             10:00.46,4   3:22.27,1   (343)   ¦  1:03.39  100.¦ 4:24.13  118.¦ 2:43.05  151.¦ 1:49.47  107.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:27.53  118.¦ 8:10.58  136.¦10:00.46  137.¦
  138. Erfurter Freizeit Profis EFP2       Scharf Gabriela + Brandt Alice + Scharf Kay + Kaminski Steffen              D-Erfurt              10:02.57,0   3:24.37,7   (401)   ¦    48.27   20.¦ 4:16.50  112.¦ 2:44.31  153.¦ 2:13.08  150.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:05.17   81.¦ 7:49.48  124.¦10:02.57  138.¦
  139. Venus                               Stähli Marlies + Hofstettler Susanne + Lessing Judith + Wyss Christine      Thun                  10:03.21,4   3:25.02,1   (456)   ¦  1:03.37   99.¦ 4:44.22  142.¦ 2:23.35  140.¦ 1:51.46  113.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:47.59  137.¦ 8:11.34  138.¦10:03.21  139.¦
  140. Figugegel                           Hayoz Sandra + Pittner Marc + Wild Franziska + Kälin Roman                  Davos Dorf            10:07.54,4   3:29.35,1   (421)   ¦  1:25.26  150.¦ 4:51.59  144.¦ 2:20.32  136.¦ 1:29.57   40.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 6:17.25  150.¦ 8:37.57  150.¦10:07.54  140.¦
  141. Hüsi Bar                            Lazic Nenad + Saladin Roman + Baumann Daniela + Stoic Oleg                  Interlaken            10:09.32,1   3:31.12,8   (378)   ¦  1:19.50  142.¦ 4:57.53  147.¦ 2:05.29  110.¦ 1:46.19   92.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 6:17.43  151.¦ 8:23.13  145.¦10:09.32  141.¦
  142. TRC Staff                           Allemann Susanne + Kernen Adrian + Wiedmer Beat + Hurni-Dähler Beatrix      Spiez                 10:10.38,1   3:32.18,8   (315)   ¦  1:09.36  121.¦ 4:43.02  140.¦ 2:19.24  133.¦ 1:58.34  129.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:52.39  142.¦ 8:12.04  139.¦10:10.38  142.¦
  143. Camandita                           Gonseth Andreas + Hintermann Anita + Schenk Mathias + Doka Caroline         Obermumpf             10:11.49,6   3:33.30,3   (358)   ¦    54.19   48.¦ 5:12.59  152.¦ 2:03.56  102.¦ 2:00.34  131.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 6:07.19  147.¦ 8:11.15  137.¦10:11.49  143.¦
  144. The Local Fun Team                  Matter Cornelia + Sutehall Cris + Jenzer Christoph + Zurbrügg Franz         Mürren                10:13.44,2   3:35.24,9   (454)   ¦  1:27.59  152.¦ 4:12.27  105.¦ 2:40.26  150.¦ 1:52.51  116.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:40.26  132.¦ 8:20.52  144.¦10:13.44  144.¦
  145. Yellow Chippendales + Girl          Berli Marc + Brülhart Daniel + von Känel Bea + Ullmann Rolf                 Gümligen              10:14.36,8   3:36.17,5   (328)   ¦  1:03.46  101.¦ 4:29.10  126.¦ 2:39.28  149.¦ 2:02.11  133.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:32.56  122.¦ 8:12.24  140.¦10:14.36  145.¦
  146. Hotel Jungfrau Mürren               Erk Ingrid + Goetschi Andres + Glück Holger + Latc Daniel                   Mürren                10:20.08,9   3:41.49,6   (350)   ¦  1:04.25  103.¦ 4:59.53  148.¦ 2:30.17  145.¦ 1:45.32   87.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 6:04.19  145.¦ 8:34.36  149.¦10:20.08  146.¦
  147. Schwimmende Strampelläufer          Baumgartner Susanne + Seiler Beat + Stalder Peter + Seiler Sonja            Thun                  10:25.37,4   3:47.18,1   (408)   ¦  1:13.38  130.¦ 4:53.33  145.¦ 2:32.03  146.¦ 1:46.22   93.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 6:07.11  146.¦ 8:39.15  151.¦10:25.37  147.¦
  148. Artos-Power Team                    Teuscher Monika + Gafner Hanspeter + Iseli Marcel + Stucki Christel         Unterseen             10:27.33,3   3:49.14,0   (442)   ¦  1:19.21  141.¦ 4:07.39   94.¦ 2:51.57  154.¦ 2:08.34  145.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:27.01  116.¦ 8:18.58  143.¦10:27.33  148.¦
  149. Notfall Insel                       Berwert Nadja + Ruppen Diego + Schöniger Ralf + Joeris Alexander            Rosshäusern           10:27.42,5   3:49.23,2   (435)   ¦  1:20.45  145.¦ 4:26.26  120.¦ 2:56.46  155.¦ 1:43.44   84.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:47.11  136.¦ 8:43.58  154.¦10:27.42  149.¦
  150. Anamorphs                           Zala Marcello + Rezzonico Fabio + Linde Celeste + Jürgens Tim               Dänikon ZH            10:27.48,5   3:49.29,2   (428)   ¦  1:07.44  114.¦ 5:14.05  153.¦ 2:18.41  131.¦ 1:47.16   96.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 6:21.50  152.¦ 8:40.31  152.¦10:27.48  150.¦
  151. Entspannte Socken                   Eich Ruth + Greutmann Reto + Pfund Martin + Geiser Daniel                   Winterberg ZH         10:28.48,6   3:50.29,3   (346)   ¦  1:21.54  147.¦ 5:00.00  149.¦ 2:08.49  121.¦ 1:58.05  125.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 6:21.54  153.¦ 8:30.43  148.¦10:28.48  151.¦
  152. ON Y CROIT!                         Richard Sophie + Deleze Thierry + Blanchard Hubert + Jaquet Emmanuelle      Vevey                 10:29.10,8   3:50.51,5   (336)   ¦  1:32.08  153.¦ 5:11.22  151.¦ 1:59.20   88.¦ 1:46.18   91.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 6:43.31  154.¦ 8:42.52  153.¦10:29.10  152.¦
  153. Just Teamwork                       Keller Daniel + Fleischli Katharina + Jurt Anita + Niedermann Vanessa       Wettingen             10:31.26,9   3:53.07,6   (449)   ¦  1:02.08   92.¦ 4:43.29  141.¦ 2:37.38  147.¦ 2:08.09  144.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:45.38  135.¦ 8:23.17  146.¦10:31.26  153.¦
  154. Erfurter Freizeit Profis EFP1       Grucza Frank-Peter + Lehmann Frank + Lehmann Sina + Lehmann Martina         D-Ballstädt           10:47.36,7   4:09.17,4   (380)   ¦  1:07.21  111.¦ 4:37.01  133.¦ 2:43.23  152.¦ 2:19.50  154.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 5:44.23  134.¦ 8:27.46  147.¦10:47.36  154.¦
  155. 4 Fun                               Mächler Sandra + Schmugge Christoph + Burkhardt Josef + Lüscher Urs         Bülach                11:36.09,5   4:57.50,2   (402)   ¦  1:47.31  155.¦ 5:42.27  155.¦ 1:56.28   77.¦ 2:09.43  147.¦
                                                                                                                                                                              ¦               ¦ 7:29.58  155.¦ 9:26.26  155.¦11:36.09  155.¦