DS live
Please use our new start- & ranking portal


46° Marcialonga, I-Predazzo 2019

46° Marcialonga, I-Predazzo 2019 - classifiche

selezione: 70 km
classifiche assolute MARCIALONGA Km 70 FINAL CLIMB km 70

classifiche in ordine alfabetico A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
classifiche in ordine di nazioni/località A B C D E F G I L M N O P Q R S T U V Z altre nazioni: AUS B BLR CAN CH CRC CRO CZ D DK E EE F FI GB ISL ISR J L LT LV N NL NZL P PL R RUS S SLO THA UKR USA
Top classifiche assolute MARCIALONGA 70KM (5503 classificati)
1. ELIASSEN Petter, 1985, N-ALTA 2:45.54,9 (38) 2. NYGAARD Andreas, 1990, N-STRAUMEN 2:46.25,6 (6) 3. KARDIN Oskar, 1992, S- 2:46.40,3 (12) 4. GJERDALEN Tord Asle, 1983, N-OSLO 2:47.10,0 (4) 5. AUKLAND Anders, 1972, N-LOMMEDALEN 2:47.14,6 (5) posto 1-500 (da 2:45.54,9) 501-1000 (3:53.11,5) 1001-1500 (4:19.42,4) 1501-2000 (4:43.17,2) 2001-2500 (5:07.06,9) 2501-3000 (5:30.00,1) 3001-3500 (5:49.06,5) 3501-4000 (6:14.31,9) 4001-4500 (6:42.20,5) 4501-5000 (7:16.43,7) 5001-5500 (8:04.07,5) 5501-6000 (9:39.03,2) per nazioni: AUS BLR CAN CRC CRO ISL ISR NZL RUS SLO THA UKR USA
MASCHILE 70KM (4580 classificati) PDF 1. ELIASSEN Petter, 1985, N-ALTA 2:45.54,9 (38) 2. NYGAARD Andreas, 1990, N-STRAUMEN 2:46.25,6 (6) 3. KARDIN Oskar, 1992, S- 2:46.40,3 (12) 4. GJERDALEN Tord Asle, 1983, N-OSLO 2:47.10,0 (4) 5. AUKLAND Anders, 1972, N-LOMMEDALEN 2:47.14,6 (5) 6. BERDAL Tore Bjoerseth, 1988, N-TRONDHEIM 2:47.20,4 (2) 7. JEANNEROD Alexis, 1991, F- 2:47.34,4 (22) 8. HOLMBERG Andreas, 1992, S- 2:47.37,8 (14) 9. LUUSUA Ari, 1988, FI-JAKOBSTAD SANDSUND 2:47.51,6 (40) 10. PERSSON Emil, 1995, S- 2:48.05,7 (15) posto 1-500 (da 2:45.54,9) 501-1000 (3:54.34,7) 1001-1500 (4:22.00,1) 1501-2000 (4:46.06,8) 2001-2500 (5:12.49,5) 2501-3000 (5:36.56,3) 3001-3500 (6:04.26,2) 3501-4000 (6:41.18,4) 4001-4500 (7:27.25,0) 4501-5000 (9:07.34,0) per nazioni: AUS BLR CAN CRC CRO ISL ISR NZL RUS SLO THA UKR USA
FEMMINILE 70KM (923 classificate) PDF 1. NORGREN Britta Johansson, 1983, S-OSTERSUND 3:11.17,9 (20003) 2. KORSGREN Lina, 1988, S-ARE 3:12.37,6 (20014) 3. SLIND Astrid Oeyre, 1988, N- 3:13.49,4 (20005) 4. SMUTNA Katerina, 1983, AUS-ST. ULRICH AM PILLERSEE 3:15.05,6 (20006) 5. KOWALCZYK Justyna, 1983, N-OSLO 3:20.55,7 (20009) posto 1-500 (da 3:11.17,9) 501-1000 (6:45.45,3) per nazioni: AUS CAN ISL RUS SLO USA

Top MARCIALONGA Km 70 M 18-29 70km MASCHILE 18/29 417 classificati PDF 1. NYGAARD Andreas, 1990, N-STRAUMEN 2:46.25,6 (6) 2. KARDIN Oskar, 1992, S- 2:46.40,3 (12) 3. JEANNEROD Alexis, 1991, F- 2:47.34,4 (22)
M 30-39 70km MASCHILE 30/39 677 classificati PDF 1. ELIASSEN Petter, 1985, N-ALTA 2:45.54,9 (38) 2. GJERDALEN Tord Asle, 1983, N-OSLO 2:47.10,0 (4) 3. BERDAL Tore Bjoerseth, 1988, N-TRONDHEIM 2:47.20,4 (2)
M 40-49 70km MASCHILE 40/49 1112 classificati PDF 1. AUKLAND Anders, 1972, N-LOMMEDALEN 2:47.14,6 (5) 2. BRINK Joergen, 1974, S-ULRICEHAMN 2:57.59,7 (89) 3. BOHLMARK Anders, 1973, S-STOCKHOLM 3:09.34,1 (180)
M 50-59 70km MASCHILE 50/59 1470 classificati PDF 1. SOLBAKKEN Fred Anders, 1965, N-HARSTAD 3:08.24,5 (176) 2. JOKS Stein, 1968, N-TANA 3:12.20,6 (159) 3. HEMMA Jorn, 1969, N-BROTTUM 3:18.05,1 (156)
M 60-69 70km MASCHILE 60/69 726 classificati PDF 1. WENNERSBERG Oyvind, 1955, N-SJUSJOEN 3:29.40,5 (333) 2. EIDEM Ola Morten, 1958, N-OSLO 3:37.23,8 (447) 3. HANNESTAD Steinar, 1958, N-SORUMSAND 3:37.55,6 (272)
M 70-.. 70km MASCHILE 70/.. 178 classificati PDF 1. MAFFEI Sabino, 1949, I-INDUNO OLONA 4:09.04,1 (448) 2. SEBBEN Luigi, 1947, I-FONZASO 4:18.01,8 (542) 3. GROSETH Hans, 1946, N-OPPDAL 4:26.23,2 (1392)
F 18-29 70km FEMMINILE 18/29 160 classificate PDF 1. MOHLIN Elin, 1991, S- 3:23.31,1 (20004) 2. ELEBRO Sofie, 1993, S- 3:24.03,8 (20002) 3. LACROIX Roxane, 1992, F-BOIS D'AMONT 3:26.44,1 (20007)
F 30-39 70km FEMMINILE 30/39 159 classificate PDF 1. NORGREN Britta Johansson, 1983, S-OSTERSUND 3:11.17,9 (20003) 2. KORSGREN Lina, 1988, S-ARE 3:12.37,6 (20014) 3. SLIND Astrid Oeyre, 1988, N- 3:13.49,4 (20005)
F 40-49 70km FEMMINILE 40/49 276 classificate PDF 1. SKARI Hege, 1971, N-LILLEHAMMER 3:54.37,2 (711) 2. PITKANEN Ann Sofi, 1970, FI-JACKARBY 4:01.53,4 (775) 3. WELTERT STADELMANN Karin, 1976, CH-WILLISAU 4:04.37,4 (20033)
F 50-59 70km FEMMINILE 50/59 272 classificate PDF 1. PEDERSEN Hilde G., 1964, N-BRUMONDDAL 3:46.26,5 (850) 2. GAHNE Ingela, 1964, S-ENEBYBERG 4:20.46,7 (2133) 3. ENGHOLM Ingela, 1969, S-LIT 4:38.57,1 (2035)
F 60-69 70km FEMMINILE 60/69 52 classificate PDF 1. HOILAND Bodil, 1956, N-VARHAUG 5:31.23,6 (3368) 2. OSKARSSON Eva, 1959, S-OREBRO 5:43.09,2 (3155) 3. MINOZZO Raffaella, 1958, I-PONZONE 5:53.39,5 (3521)
F 70-.. 70km FEMMINILE 70/.. 4 classificate PDF 1. RAFTEVOLD Anne, 1949, N-HORNIDAL 7:18.59,3 (3955) 2. SECCHI Luisa, 1948, I-CARANO 7:49.49,4 (4648) 3. COURY Audrae, 1942, USA-BIG SKY 8:15.37,8 (5508)
Olympic Staffetta Olympic Team 1 classificato PDF 1. ZORZI Cristian, 1972, I-MOENA 5:19.44,7 (6733)

Top FINAL CLIMB km 70 LampM Lampogas Climb MASCHILE 4581 classificati PDF 1. ELIASSEN Petter, 1985, N-ALTA 8.27,4 (38) 2. NYGAARD Andreas, 1990, N-STRAUMEN 8.56,1 (6) 3. CHERNOUSOV Ilya, 1986, RUS-MOSCOW 9.09,9 (1)
LampF Lampogas Climb FEMMINILE 923 classificate PDF 1. SMUTNA Katerina, 1983, AUS-ST. ULRICH AM PILLERSEE 11.43,2 (20006) 2. NORGREN Britta Johansson, 1983, S-OSTERSUND 11.44,1 (20003) 3. KORSGREN Lina, 1988, S-ARE 11.46,0 (20014)
VuerM Vuerich Last km MASCHILE 4581 classificati PDF 1. ELIASSEN Petter, 1985, N-ALTA 3.03,0 (38) 2. NYGAARD Andreas, 1990, N-STRAUMEN 3.07,4 (6) 3. NIEMI IMPOLA Bob, 1992, Svezia 3.09,1 (27)
VuerF Vuerich Last km FEMMINILE 923 classificate PDF 1. KORSGREN Lina, 1988, S-ARE 3.54,4 (20014) 2. GRAEFNINGS Maria, 1985, S-FALUN 3.58,1 (20030) 3. NORGREN Britta Johansson, 1983, S-OSTERSUND 3.59,7 (20003)

Cronometraggio ufficiale e informatica DATASPORT, CH-Gerlafingen www.datasport.com per classifiche, iscrizioni online e informazioni

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.