DS live
Datasport live:
to see all results live click here


Powerman Zofingen 2019

Powerman Zofingen 2019 - Ergebnisse

Ergebnisse Overall ITU Long Distance ITU Paraduathlon Open Long Distance Open Long Distance Relay Short Distance Short Distance Relay Charity Powerkids + Family

Ergebnisse nach Alphabet A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
Ergebnisse nach Länder/Ortschaften A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Z andere Länder: A ARG AUS B BR CAN D DK E F FI FL GB GR I IRL ISR J L NL NZL PL R RSA RUS SLO USA
Schweiz - Kantone AG AR BE BL BS FR GR LU SG SH SO SZ TG UR VD ZG ZH
Top Ergebnisse Overall --- Overall ITU Long Distance Women 36 Klassierte PDF
1. Zoller Nina, 1987, Chur, SUI 7:14.54,0 (4) Foto 2. Maurer Melanie, 1988, Schliern b. Köniz, SUI 7:17.11,1 (1) Foto 3. Hengartner Corina, 1978, St. Gallen, SUI 7:27.46,9 (9) Foto
--- Overall ITU Long Distance Men 118 Klassierte PDF 1. Van Looy Diego, 1990, B-Dendermonde, BEL 6:14.29,0 (19) Foto 2. Gossauer Jens-Michael, 1993, Greifensee, SUI 6:16.23,5 (7) Foto 3. De Groot Daan, 1991, NL-Utrecht, NED 6:20.16,4 (3) Foto
--- Overall Open Long Distance Women 13 Klassierte PDF 1. Jacober Maja, 1972, Ossingen, SUI 8:04.21,6 (523) Foto 2. Frey Nicole, 1972, Aarburg, SUI 8:18.54,2 (510) Foto 3. Duhail Agnès, 1977, F-Paris, FRA 8:36.28,0 (506) Foto
--- Overall Open Long Distance Men 83 Klassierte PDF 1. Reusser Lars, 1980, D-Nürnberg, GER 7:01.16,5 (623) Foto 2. Peter Markus, 1978, Rickenbach SO, SUI 7:19.23,5 (635) Foto 3. Bucher Christoph, 1985, Brittnau, SUI 7:24.48,5 (607) Foto
--- Overall Short Distance Women 42 Klassierte PDF 1. Ringgenberg Tiziana, 1994, Belp, SUI 2:33.16,9 (1012) Foto 2. Badmann Natascha, 1966, Oftringen, SUI 2:36.14,7 (1049) Foto 3. Koller Daniela, 1974, Boppelsen, SUI 2:36.31,4 (1042) Foto
--- Overall Short Distance Men 153 Klassierte PDF 1. Pfanner Michael, 1987, Bern, SUI 2:13.40,5 (2026) Foto 2. Baggenstos Tobias, 1992, Gersau, SUI 2:13.57,9 (2005) Foto 3. Vogelsang Luca, 1991, Bösingen, SUI 2:15.13,1 (2037) Foto

Top ITU Long Distance ITU-WE ITU Elite Women 6 Klassierte PDF 1. Zoller Nina, 1987, Chur, SUI 7:14.54,0 (4) Foto 2. Maurer Melanie, 1988, Schliern b. Köniz, SUI 7:17.11,1 (1) Foto 3. Hengartner Corina, 1978, St. Gallen, SUI 7:27.46,9 (9) Foto
ITU-W25 ITU Women age group 25-29 2 Klassierte PDF 1. Frieden Sarah Noemi, 1993, Urtenen-Schönbühl, SUI 8:08.35,5 (101) Foto 2. Herring Breanna, 1994, Vereinigte Staaten von Amerika, USA 9:15.43,5 (102) Foto
ITU-W30 ITU Women age group 30-34 2 Klassierte PDF 1. Celik Simona, 1985, USA-Davis, SLO 8:12.57,3 (144) Foto 2. Herkelrath Isabelle, 1988, D-Frankenthal, GER 9:56.25,7 (104) Foto
ITU-W35 ITU Women age group 35-39 5 Klassierte PDF 1. Brammert Jasmin, 1981, D-Hiddenhausen, GER 8:22.58,9 (106) Foto 2. Williams Rendy, 1983, Vereinigte Staaten von Amerika, USA 8:28.40,5 (109) Foto 3. Fjord Chiin-Hooi, 1980, DK-Varde, DEN 8:51.36,5 (105) Foto
ITU-W40 ITU Women age group 40-44 5 Klassierte PDF 1. Soerensen Lise, 1979, GB-Enfield, DEN 8:19.24,5 (112) Foto 2. Buchvoll Maria, 1976, DK-Sulsted, DEN 8:24.41,7 (111) Foto 3. Hassett Deirdre, 1975, USA-San Jose, IRL 8:27.29,0 (115) Foto
ITU-W45 ITU Women age group 45-49 4 Klassierte PDF 1. Prior Kirsty, 1972, GB-Bristol, GBR 8:55.55,0 (122) Foto 2. Fumagalli Luisa, 1972, I-Milano (MI), ITA 9:04.04,8 (125) Foto 3. Schenkenhofer Sabine, 1973, D-Koblenz, GER 9:06.58,1 (124) Foto
ITU-W50 ITU Women age group 50-54 4 Klassierte PDF 1. Van Wegen Yvette, 1969, NL-Almere, NED 8:08.27,5 (133) Foto 2. Kwasny Miriam, 1965, D-Hamburg, GER 8:35.33,5 (130) Foto 3. Lefevre Corinne, 1968, F-Val de Reuil, FRA 9:56.16,0 (128) Foto
ITU-W55 ITU Women age group 55-59 5 Klassierte PDF 1. Ritchie Jane, 1960, GB-Milton keynes, GBR 9:42.39,3 (137) Foto 2. Lemmon Annie, 1961, RSA-Cape Town, RSA 10:09.50,2 (138) Foto 3. Dretzen Regine, 1961, F-Houilles, FRA 10:18.27,8 (135) Foto
ITU-W60 ITU Women age group 60-64 3 Klassierte PDF 1. Gronkjaer-Bloch Else, 1959, DK-Esbjerg, DEN 9:25.25,5 (139) Foto 2. Morch Kirsten, 1959, DK-Silkeborg, DEN 10:05.00,7 (140) Foto 3. Körner-Downes Monika, 1958, D-Lage, GER 10:47.59,9 (142) Foto
ITU-ME ITU Elite Men 14 Klassierte PDF 1. Van Looy Diego, 1990, B-Dendermonde, BEL 6:14.29,0 (19) Foto 2. Gossauer Jens-Michael, 1993, Greifensee, SUI 6:16.23,5 (7) Foto 3. De Groot Daan, 1991, NL-Utrecht, NED 6:20.16,4 (3) Foto
ITU-M20 ITU Men age group 20-24 3 Klassierte PDF 1. Eise Tobias, 1996, D-Schotten, GER 6:56.22,1 (204) Foto 2. Storme Bram, 1995, B-Kortemark, BEL 7:06.00,0 (203) Foto 3. Bertsch Elias, 1998, Trogen, SUI 7:38.38,4 (201) Foto
ITU-M25 ITU Men age group 25-29 5 Klassierte PDF 1. Vandevyvere Jonas, 1990, B-Kuurne, BEL 6:52.55,8 (205) Foto 2. Vermunt Luuk, 1993, NL-Utrecht, NED 7:35.25,4 (209) Foto 3. Hammerstrand Nicklas, 1992, DK-Nærum, DEN 8:11.29,1 (206) Foto
ITU-M30 ITU Men age group 30-34 12 Klassierte PDF 1. Derijcke Diederik, 1987, B-Wevelgem, BEL 6:50.35,0 (217) Foto 2. Macrae Andrew, 1986, GB-Durham, GBR 6:53.50,5 (219) Foto 3. Graham James, 1986, GB-Belfast, IRL 7:06.05,7 (220) Foto
ITU-M35 ITU Men age group 35-39 11 Klassierte PDF 1. Wouters Bert, 1982, B-Hechtel-Eksel, BEL 6:53.56,2 (231) Foto 2. Mages Dominik, 1980, D-Oberasbach, GER 7:02.52,6 (234) Foto 3. Parpan Daniel, 1982, Pfaffnau, SUI 7:18.36,8 (224) Foto
ITU-M40 ITU Men age group 40-44 14 Klassierte PDF 1. Vander Bruggen Stephane, 1976, B-Auderghem, BEL 7:02.16,4 (245) Foto 2. Hirschi Michael, 1977, Rüschegg Heubach, SUI 7:07.24,8 (237) Foto 3. Coysman Carlos, 1978, B-Wevelgem, BEL 7:08.50,7 (244) Foto
ITU-M45 ITU Men age group 45-49 18 Klassierte PDF 1. Frauchiger Edi, 1973, Unterseen, SUI 6:55.46,2 (258) Foto 2. Watson Nicholas, 1974, Vereinigte Staaten von Amerika, USA 7:06.50,4 (263) Foto 3. Leuendorff Stephan, 1973, D-Berlin, GER 7:10.19,7 (281) Foto
ITU-M50 ITU Men age group 50-54 15 Klassierte PDF 1. Collin Christophe, 1969, F-La Meziere, FRA 7:16.25,6 (297) Foto 2. Brix Lars, 1967, DK-Silkeborg, DEN 7:51.00,7 (293) Foto 3. Vaughan Bryan, 1966, GB-Worcester, GBR 8:02.09,5 (301) Foto
ITU-M55 ITU Men age group 55-59 11 Klassierte PDF 1. Hall Stuart, 1964, GB-Plymouth, GBR 7:26.46,7 (316) Foto 2. Kunz Edi, 1964, D-Memmingen, GER 7:38.52,0 (322) Foto 3. Dohin Eric, 1964, F-Massy, FRA 8:02.15,8 (315) Foto
ITU-M60 ITU Men age group 60-64 8 Klassierte PDF 1. Mader Günter, 1959, A-Zirl, AUT 8:10.26,1 (328) Foto 2. Dreux Michel, 1959, F-Igny, FRA 8:15.48,6 (330) Foto 3. Prins Raymund, 1958, NL-Groningen, NED 8:21.38,3 (334) Foto
ITU-M65 ITU Men age group 65-69 4 Klassierte PDF 1. Vögeli Niklaus, 1952, Würenlingen, SUI 8:44.03,2 (335) Foto 2. Esposito Fulvio, 1951, I-Camerino (MC), ITA 9:05.39,0 (339) Foto 3. Griffis James, 1953, Vereinigte Staaten von Amerika, USA 9:30.22,4 (336) Foto
ITU-M70 ITU Men age group 70+ 1 Klassierter PDF 1. Marquez Juan Alberto, 1947, ARG-Neuquen, ARG 11:25.22,7 (340) Foto

Top ITU Paraduathlon M-PT5 ITU Men Paraduathlon PT5 2 Klassierte PDF 1. Riano Fernando, 1976, E-Galapagar, ESP 8:58.47,8 (350) Foto 2. Guide Paraathlete, ????, Schweiz, SUI 8:58.48,3 (720) Foto

Top Open Long Distance L-O-W35 Open Women age group 35-39 1 Klassierte PDF 1. Gottleuber Rita, 1984, D-Nürnberg, GER 9:20.40,3 (504) Foto
L-O-W40 Open Women age group 40-44 2 Klassierte PDF 1. Duhail Agnès, 1977, F-Paris, FRA 8:36.28,0 (506) Foto 2. Zuercher Renate, 1978, Unterägeri, SUI 8:39.47,4 (509) Foto
L-O-W45 Open Women age group 45-49 6 Klassierte PDF 1. Jacober Maja, 1972, Ossingen, SUI 8:04.21,6 (523) Foto 2. Frey Nicole, 1972, Aarburg, SUI 8:18.54,2 (510) Foto 3. Leardi Paola Adelaide, 1974, I-Castel Maggiore (BO), ITA 9:07.16,7 (512) Foto
L-O-W50 Open Women age group 50-54 2 Klassierte PDF 1. Diehl Anke, 1966, Uznach, GER 10:50.54,8 (516) Foto 2. Wyser Lee, 1966, Stallikon, SUI 11:19.33,3 (517) Foto
L-O-W55 Open Women age group 55-59 2 Klassierte PDF 1. Macsenti Doris, 1964, Zürich, SUI 9:18.45,3 (519) Foto 2. Härer Gertrud, 1961, D-Erlangen, GER 10:08.56,5 (518) Foto
L-O-M20 Open Men age group 20-24 2 Klassierte PDF 1. Devalet Wouter, 1995, Düdingen, BEL 7:30.32,4 (602) Foto 2. O'Sullivan Andrew, 1995, Avry-sur-Matran, SUI 9:01.49,8 (603) Foto
L-O-M25 Open Men age group 25-29 3 Klassierte PDF 1. Ging Stefan, 1991, Strengelbach, SUI 7:47.55,2 (604) Foto 2. Oeggerli Philipp, 1992, Olten, SUI 7:48.34,5 (605) Foto 3. Wyss David, 1992, Zürich, SUI 7:53.40,3 (717) Foto
L-O-M30 Open Men age group 30-34 6 Klassierte PDF 1. Bucher Christoph, 1985, Brittnau, SUI 7:24.48,5 (607) Foto 2. Schlorke Felix, 1988, Lenzburg, GER 7:26.36,1 (612) Foto 3. Garcia Dan, 1988, L-Béreldange, LUX 7:45.51,8 (611) Foto
L-O-M35 Open Men age group 35-39 7 Klassierte PDF 1. Reusser Lars, 1980, D-Nürnberg, GER 7:01.16,5 (623) Foto 2. Perez Unai, 1982, E-Sopelana, ESP 7:33.21,2 (709) Foto 3. Wiederkehr Thomas, 1984, Gränichen, SUI 7:37.18,3 (625) Foto
L-O-M40 Open Men age group 40-44 8 Klassierte PDF 1. Peter Markus, 1978, Rickenbach SO, SUI 7:19.23,5 (635) Foto 2. Heutschi Remo, 1975, Lüterkofen, SUI 7:42.59,5 (631) Foto 3. Honkasalo Aki, 1979, FI-Helsinki, FIN 7:44.07,5 (632) Foto
L-O-M45 Open Men age group 45-49 23 Klassierte PDF 1. Retzlaff Sebastian, 1971, D-Grenzach-Wyhlen, GER 7:34.35,8 (711) Foto 2. Day Richard, 1971, NZL-Pahiatua, NZL 7:40.25,1 (649) Foto 3. Mayenzet Didier, 1973, Meilen, SUI 7:52.52,1 (654) Foto
L-O-M50 Open Men age group 50-54 16 Klassierte PDF 1. Strebel Thomas, 1968, Birrhard, SUI 7:33.51,2 (685) Foto 2. Offenhäuser Christoph, 1969, Schönenwerd, SUI 8:05.50,0 (712) Foto 3. Burkhalter Andreas, 1968, Oftringen, SUI 8:23.13,4 (671) Foto
L-O-M55 Open Men age group 55-59 9 Klassierte PDF 1. Riedweg Jörg, 1964, Heimenhausen, SUI 7:54.32,6 (718) Foto 2. Meier Beat, 1964, Bern, SUI 8:03.37,8 (696) Foto 3. Gamma Andreas, 1964, Schattdorf, SUI 8:06.42,6 (694) Foto
L-O-M60 Open Men age group 60-64 5 Klassierte PDF 1. Bienz Robert, 1958, Brittnau, SUI 8:31.01,4 (700) Foto 2. Glatt Hans, 1957, D-Pfaffenhofen, GER 8:42.18,4 (713) Foto 3. Meiners Thomas, 1959, D-Viersen, GER 9:09.30,1 (702) Foto
L-O-M65 Open Men age group 65-69 4 Klassierte PDF 1. Meier Erich, 1954, Itingen, SUI 8:55.37,5 (714) Foto 2. Schön Franz, 1951, D-Hattersheim, GER 9:33.14,3 (705) Foto 3. Laaser Hans, 1951, D-Oberhaching, GER 10:16.39,9 (703) Foto

Top Open Long Distance Relay L-TeamLM Open Long Relay Men 1 Klassierter PDF 1. Schärer Marco, 1983, Safenwil, SUI 7:49.33,2 (902) Foto
L-TeamLW Open Long Relay Women 1 Klassierte PDF 1. Christ Sabine, 1969, Ueken, SUI 8:16.16,5 (903) Foto
L-TeamLX Open Long Relay Mixed 6 Klassierte PDF 1. Scheib Florian, 1980, D-Netphen, GER 7:21.21,3 (907) Foto 2. Kreyenbühl Regina, 1979, Nebikon, SUI 7:44.35,1 (906) Foto 3. Scirocco Antonio, 1963, Zofingen, ITA 8:09.08,0 (908) Foto

Top Short Distance S-sJunW Short Juniorinnen 2 Klassierte PDF 1. Baumgartner Leonie, 2001, Mirchel, SUI 2:47.22,2 (1055) Foto 2. Spichiger Corinne, 2000, Zofingen, SUI 2:57.47,7 (1001) Foto
S-sHKW Short Hauptklasse Frauen 13 Klassierte PDF 1. Ringgenberg Tiziana, 1994, Belp, SUI 2:33.16,9 (1012) Foto 2. Umbricht Joana, 1985, Würenlos, SUI 2:36.51,3 (1013) Foto 3. Maass Isabel, 1992, Studen BE, GER 2:42.16,8 (1007) Foto
S-sAK1W Short Altersklasse 1 Frauen 15 Klassierte PDF 1. Hüsser Nicole, 1978, Schongau, SUI 2:42.14,7 (1024) Foto 2. Bauhofer Jolanda, 1979, Amsoldingen, SUI 2:44.49,4 (1016) Foto 3. Limacher Jolanda, 1979, Ebikon, SUI 2:44.53,9 (1030) Foto
S-sAK2W Short Altersklasse 2 Frauen 11 Klassierte PDF 1. Badmann Natascha, 1966, Oftringen, SUI 2:36.14,7 (1049) Foto 2. Koller Daniela, 1974, Boppelsen, SUI 2:36.31,4 (1042) Foto 3. Rodde Sabine, 1971, Wiliberg, SUI 2:43.58,4 (1051) Foto
S-sAK3W Short Altersklasse 3 Frauen 1 Klassierte PDF 1. Buob Priska, 1962, Luzern, SUI 3:04.30,9 (1047) Foto
S-sJunM Short Junioren 2 Klassierte PDF 1. Kilchenmann Tobias, 2000, Münsingen, SUI 2:21.14,3 (2001) Foto 2. Hlobil Patrik, 2002, Zofingen, SUI 2:55.24,9 (2187) Foto
S-sHKM Short Hauptklasse Männer 31 Klassierte PDF 1. Pfanner Michael, 1987, Bern, SUI 2:13.40,5 (2026) Foto 2. Baggenstos Tobias, 1992, Gersau, SUI 2:13.57,9 (2005) Foto 3. Vogelsang Luca, 1991, Bösingen, SUI 2:15.13,1 (2037) Foto
S-sAK1M Short Altersklasse 1 Männer 52 Klassierte PDF 1. Wittensöldner Christian, 1975, Zofingen, SUI 2:19.06,3 (2219) Foto 2. Gyseler Lukas, 1980, Mühlethurnen, SUI 2:23.51,0 (2057) Foto 3. Keller Reto, 1984, Zofingen, SUI 2:26.06,7 (2063) Foto
S-sAK2M Short Altersklasse 2 Männer 47 Klassierte PDF 1. Thomson Mark, 1970, Winterthur, SUI 2:16.05,3 (2142) Foto 2. Ilyin Yevgeniy, 1974, Stallikon, SUI 2:21.31,7 (2114) Foto 3. Kurath Hans, 1971, Wittenbach, SUI 2:25.36,0 (2186) Foto
S-sAK3M Short Altersklasse 3 Männer 21 Klassierte PDF 1. Hasler Carol-Claudius, 1963, Arlesheim, SUI 2:27.05,1 (2156) Foto 2. Pöllinger Reini, 1957, Bever, SUI 2:28.08,7 (2185) Foto 3. Schwarzentruber Andi, 1962, Grosswangen, SUI 2:35.54,2 (2168) Foto

Top Short Distance Relay S-TeamSM Short Staffel Männer 16 Klassierte PDF 1. Zeller Oliver, 1973, Murten, SUI 2:16.59,3 (3013) Foto 2. Wismer Marcel, 1991, Buchrain, SUI 2:17.07,3 (3011) Foto 3. Mösching Alexandre, 1991, Bern, SUI 2:19.46,9 (3005) Foto
S-TeamSW Short Staffel Frauen 5 Klassierte PDF 1. Arnold Fabienne, 1995, Altishofen, SUI 2:46.02,8 (3016) Foto 2. Roth Monika, 1979, Schöftland, SUI 2:46.44,5 (3018) Foto 3. Schläfli Natascha, 1977, Zofingen, SUI 2:50.05,8 (3020) Foto
S-TeamSX Short Staffel Mixed 16 Klassierte PDF 1. Muff David, 1974, Zug, SUI 2:13.12,2 (3027) Foto 2. Friedli Sarah, 1982, Roggliswil, SUI 2:22.36,8 (3041) Foto 3. Friedli Andy, 1972, Roggliswil, SUI 2:26.59,0 (3023) Foto

Top Charity R-C-Run5 Powerman Charity 5km Run 104 Klassierte PDF R-C-RunK Powerman Charity Run U16 12 Klassierte PDF
Top Powerkids + Family K-PantM Powerkids männl. Panters 17 Klassierte PDF
1. Duisborg Maurin, 2012, Oftringen 5.47,1 (1025) Foto 2. Pelham Sam, 2012, Erschwil 6.13,4 (1010) Foto 3. Zimmerli Jan, 2012, Strengelbach 6.14,2 (1020) Foto
K-PantW Powerkids weibl. Panters 12 Klassierte PDF 1. Kratzer Axelle, 2012, Vuarrens 6.19,7 (1014) Foto 2. Duisborg Liv, 2012, Oftringen 6.22,9 (1024) Foto 3. Meier Soley, 2012, Aarburg 7.00,8 (1008) Foto
K-TigerM Powerkids männl. Tigers 17 Klassierte PDF 1. Duisborg Joris, 2010, Schweiz 5.24,2 (2022) Foto 2. Wiget Fabian, 2010, Rothrist 5.25,9 (2004) Foto 3. Hauri Ben, 2010, Mühlethal 5.40,9 (2028) Foto
K-TigerW Powerkids weibl. Tigers 8 Klassierte PDF 1. Fritschi Alessia, 2010, Safenwil 6.02,6 (2006) Foto 2. Wittensödlner Andrina, 2010, Zofingen 6.06,7 (2009) Foto 3. Stucki Samantha, 2010, Reitnau 6.10,4 (2007) Foto
K-LionM Powerkids männl. Lions 8 Klassierte PDF 1. Wiget Pascal, 2008, Rothrist 7.49,6 (3003) Foto 2. Fischer Finn, 2009, Schötz 7.56,3 (3012) Foto 3. Carillon Vincent Maximilian, 2008, Rothrist 7.57,9 (3001) Foto
K-LionW Powerkids weibl. Lions 4 Klassierte PDF 1. Zimmermann Salome, 2008, Strengelbach 7.22,4 (3008) Foto 2. Parpan Samira, 2009, Pfaffnau 8.56,0 (3005) Foto 3. Baumberger Lara, 2009, Schöftland 8.56,8 (3014) Foto
K-BearsM Powerkids männl. Bears 2 Klassierte PDF 1. Widmer Bastian, 2006, Oftringen 6.35,2 (4006) Foto 2. Baumberger Luca, 2006, Schöftland 8.35,2 (4014) Foto
K-BearsF Powerkids weibl. Bears 12 Klassierte PDF 1. Wipf Jemima, 2006, Roggliswil 7.03,3 (4009) Foto 2. Wipf Liel, 2007, Roggliswil 7.18,6 (4010) Foto 3. Peier Lynne, 2007, Zofingen 7.39,3 (4008) Foto
K-Family Powerman Family 17 Klassierte PDF 1. Felber-Senn 8.49,1 (3) Foto 2. Fam. Moser 1 9.32,1 (16) Foto 3. Strebel 9.56,4 (8) Foto

Offizielle Zeitmessung+Datenverarbeitung durch DATASPORT, CH-Gerlafingen www.datasport.com für Ergebnisse, Online-Anmeldung, Informationen und News

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.