DS live
Datasport live:
to see all results live click here


Urbantrail des Singes 2019, Lutry

Urbantrail des Singes 2019, Lutry - classements

classements overall 50 km 20 km 10 km 10km Walking 5 km 2 km 1 km classements équipes

classements par ordre alphabetique A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
classements par ordre de nations/lieux A B C D E F G H J K L M N O P R S T U V W Y Z autres nations: CAN CZ D F H I L NL RUS S USA
Suisse - cantons AG BE BL FR GE GR JU NE SO SZ TI VD VS ZH
Top classements overall --- 20km Hommes Overall 326 classés PDF
1. Bogousslavsky Vincent, 1987, Lausanne 1:36.56,0 (587) 2. Sherpa Dachhiri-Dawa, 1969, F-Ville en Sallaz 1:44.56,6 (101) 3. Rapillard Stéphane, 1983, St-Léonard 1:45.31,8 (136)
--- 20km Femmes Overall 133 classées PDF 1. Bossard Nanchen Sylvie, 1978, Brent 1:56.16,2 (549) 2. Genoud Carole, 1970, Cuarnens 1:59.00,2 (147) 3. Jeckelmann Clarisse, 1995, Echandens-Denges 2:00.49,3 (112)
--- 10km Hommes Overall 298 classés PDF 1. Jafari Rachid, 1997, La Tour-de-Peilz 43.51,6 (1070) 2. Gillieron Christophe, 1967, Morges 45.51,5 (1605) 3. Hue Kieran, 2002, F-Chaon 46.49,3 (1001)
--- 10km Femmes Overall 276 classées PDF 1. Vielliard Bérénice, 2000, Pully 56.18,2 (1542) 2. Lameira Vanessa, 1982, St-Sulpice VD 56.25,5 (1037) 3. Jaunin Noémie, 2001, Epalinges 59.43,0 (1074)
--- 20km Overall 459 classés 1. Bogousslavsky Vincent, 1987, Lausanne 1:36.56,0 (587) 2. Sherpa Dachhiri-Dawa, 1969, F-Ville en Sallaz 1:44.56,6 (101) 3. Rapillard Stéphane, 1983, St-Léonard 1:45.31,8 (136)
--- 50km Hommes Overall 80 classés PDF 1. Schaedler Demian, 1980, St-Imier 4:12.09,6 (3) 2. Collomb Martial, 1985, F-Douvaine 4:14.29,6 (1) 3. Marietoz Cédric, 1973, Vionnaz 4:17.38,1 (87)
--- 50km Femmes Overall 10 classées PDF 1. Jordan Anne, 1971, Puidoux 5:53.17,9 (247) 2. Kertész Kata, 1988, H-Budapest 6:31.57,2 (90) 3. Durgnat Yvette, 1946, Chernex 6:49.07,4 (77)

Top 50 km 50-M 50km Hommes 36 classés PDF 1. Schaedler Demian, 1980, St-Imier 4:12.09,6 (3) 2. Collomb Martial, 1985, F-Douvaine 4:14.29,6 (1) 3. Tavernier Michiel, 1992, Zürich 4:28.06,6 (2)
50-M40 50km Hommes M40 33 classés PDF 1. Marietoz Cédric, 1973, Vionnaz 4:17.38,1 (87) 2. Varisco Yvan, 1975, Crissier 4:53.22,7 (15) 3. Weber Antoine, 1975, Prilly 5:15.11,6 (74)
50-M50 50km Hommes M50 9 classés PDF 1. Adededji Bolanle, 1965, Kappel SO 5:42.25,3 (6) 2. Genoud Patrick, 1969, Vuadens 5:56.10,8 (9) 3. Fresnel Fabien, 1967, St-Sulpice VD 6:09.01,1 (63)
50-M60 50km Hommes M60 2 classés PDF 1. Faustino Vitor, 1954, Crissier 6:57.21,3 (42) 2. Winkelmann Eric, 1947, Aubonne 8:55.33,6 (48)
50-F 50km Femmes 3 classées PDF 1. Kertész Kata, 1988, H-Budapest 6:31.57,2 (90) 2. Schmid Mathilde, 1991, Nyon 7:12.45,1 (44) 3. Chauvin Maud, 1988, F-Chavanod 7:52.55,1 (68)
50-F40 50km Femmes F40 6 classées PDF 1. Jordan Anne, 1971, Puidoux 5:53.17,9 (247) 2. Morisetti Muriel, 1974, Ursy 7:00.26,0 (62) 3. Pittet Christelle, 1970, Ste-Croix 7:05.39,4 (78)
50-F60 50km Femmes F60 1 classée PDF 1. Durgnat Yvette, 1946, Chernex 6:49.07,4 (77)

Top 20 km 20-MU16 20km Hommes U16 1 classé PDF 1. Emeri Louis, 2005, Lausanne 2:22.45,0 (513)
20-M 20km Hommes 146 classés PDF 1. Bogousslavsky Vincent, 1987, Lausanne 1:36.56,0 (587) 2. Rapillard Stéphane, 1983, St-Léonard 1:45.31,8 (136) 3. Martin Guillaume, 1984, F-Gex 1:47.08,3 (115)
20-M40 20km Hommes M40 122 classés PDF 1. Baptiste Cyrille, 1978, Cossonay-Ville 1:47.03,9 (8045) 2. Pellegrino Vincenzo, 1978, Cully 1:48.42,2 (127) 3. Marchesi Daniel, 1977, La Tour-de-Peilz 1:48.55,3 (556)
20-M50 20km Hommes M50 46 classés PDF 1. Sherpa Dachhiri-Dawa, 1969, F-Ville en Sallaz 1:44.56,6 (101) 2. Furrer Olivier, 1966, Grandvaux 1:45.40,0 (119) 3. Valzino Jean-Philippe, 1967, Boussens 1:55.11,2 (149)
20-M60 20km Hommes M60 11 classés PDF 1. Destraz Denis, 1959, Puidoux 2:10.29,0 (261) 2. Bogousslavsky Julien, 1954, Epalinges 2:15.31,3 (269) 3. Allemann Ruedi, 1958, St-Légier 2:18.00,6 (232)
20-FU20 20km Femmes U20 1 classée PDF 1. Dias Inês, 2000, Troistorrents 3:21.09,5 (343)
20-F 20km Femmes 68 classées PDF 1. Jeckelmann Clarisse, 1995, Echandens-Denges 2:00.49,3 (112) 2. Pillet Nadouk, 1982, Genève 2:01.57,2 (108) 3. Brugnoni Lara, 1989, Lausanne 2:03.54,8 (182)
20-F40 20km Femmes F40 45 classées PDF 1. Bossard Nanchen Sylvie, 1978, Brent 1:56.16,2 (549) 2. Genoud Carole, 1970, Cuarnens 1:59.00,2 (147) 3. Schartau Pamela, 1979, D-Leverkusen 2:11.07,1 (559)
20-F50 20km Femmes F50 15 classées PDF 1. Raeber Burgdorfer Bernadette, 1965, St-Légier 2:09.05,9 (555) 2. Bristel Nancy, 1965, Lutry 2:26.12,1 (301) 3. Lorenz Sylvie, 1969, Sion 2:27.49,7 (577)
20-F60 20km Femmes F60 4 classées PDF 1. Jaccard Nadine, 1957, Lausanne 2:42.56,4 (161) 2. Dubas Françoise, 1955, Lausanne 2:49.43,6 (462) 3. Berra Marylaure, 1949, Choëx 3:00.05,5 (530)

Top 10 km 10-MU16 10km Hommes U16 1 classé PDF 1. Neumann Sacha, 2005, Ollon VD 1:21.16,3 (1556)
10-MU18 10km Hommes U18 2 classés PDF 1. Hue Kieran, 2002, F-Chaon 46.49,3 (1001) 2. Jaunin Samuel, 2003, Epalinges 49.25,5 (1075)
10-MU20 10km Hommes U20 4 classés PDF 1. De Buttet Ulysse, 2001, Pully 1:01.27,4 (1060) 2. Servais Albin, 2000, La Conversion 1:02.31,5 (1161) 3. Favrod Malo, 2001, Lutry 1:05.55,3 (1156)
10-M 10km Hommes 138 classés PDF 1. Jafari Rachid, 1997, La Tour-de-Peilz 43.51,6 (1070) 2. Breine Bastiaan, 1987, Oron-la-Ville 48.13,0 (1004) 3. Vigneron Julian, 1988, La Conversion 48.13,6 (1005)
10-M40 10km Hommes M40 82 classés PDF 1. Theubet Philippe, 1970, Pully 48.26,3 (1007) 2. Pennone Steve, 1971, Sullens 50.01,5 (1021) 3. Cocchia Yvan, 1976, Epalinges 50.06,9 (1031)
10-M50 10km Hommes M50 48 classés PDF 1. Gillieron Christophe, 1967, Morges 45.51,5 (1605) 2. Correvon Michel, 1967, Crissier 51.03,1 (1092) 3. Duval Olivier, 1969, Cheseaux-sur-Lausanne 51.59,7 (1012)
10-M60 10km Hommes M60 23 classés PDF 1. Burger Heiner, 1953, Lausanne 58.06,7 (1064) 2. Grisoni Gérald, 1958, Corseaux 1:01.57,0 (1585) 3. Chiaradia Michel, 1947, Montreux 1:06.50,1 (1417)
10-FU18 10km Femmes U18 1 classée PDF 1. Batori Sophie, 2002, Echallens 1:11.56,1 (1376)
10-FU20 10km Femmes U20 6 classées PDF 1. Vielliard Bérénice, 2000, Pully 56.18,2 (1542) 2. Jaunin Noémie, 2001, Epalinges 59.43,0 (1074) 3. Da Costa Ana, 2000, Eclépens 1:27.41,1 (1304)
10-F 10km Femmes 158 classées PDF 1. Lameira Vanessa, 1982, St-Sulpice VD 56.25,5 (1037) 2. Amsler Marion, 1993, Morges 1:00.42,1 (1600) 3. Feusier Laura, 1995, Crissier 1:01.11,1 (1239)
10-F40 10km Femmes F40 78 classées PDF 1. Sordet Joëlle, 1979, Luins 1:02.12,4 (1230) 2. Haimad Zaina, 1970, Romanel-sur-Lausanne 1:02.28,1 (1062) 3. Perret Christelle, 1978, Ropraz 1:02.33,3 (1076)
10-F50 10km Femmes F50 26 classées PDF 1. Roussy Daniele, 1964, Bofflens 1:02.12,0 (1098) 2. Rithner Evelyne, 1963, Choëx 1:04.10,8 (1126) 3. Berguerand Linda, 1967, Lausanne 1:04.49,7 (1199)
10-F60 10km Femmes F60 7 classées PDF 1. Smith Stephanie, 1958, Lausanne 1:05.33,5 (1213) 2. Clavel Isabelle, 1958, Lausanne 1:12.32,8 (1568) 3. Nghiem Beatrice, 1959, Bogis-Bossey 1:13.09,5 (1400)

Top 10km Walking 10-MW 10km Hommes Walking 15 classés PDF 10-FW 10km Femmes Walking 49 classées PDF 10-MNW 10km Hommes Nordic Walking 19 classés PDF 10-FNW 10km Femmes Nordic Walking 45 classées PDF
Top 5 km 5-MU14 5km Garçons U14 8 classés PDF
1. Wood Oliver, 2006, Chigny 23.04,5 (4014) 2. Ditesheim Arnaud, 2007, Pully 23.17,7 (4006) 3. Perrier Aloys-Battista, 2006, Lutry 24.50,8 (4008)
5-FU14 5km Filles U14 6 classées PDF 1. Mattenberger Noémie, 2006, Bussigny 25.31,1 (4018) 2. Morelli Laura, 2007, Renens VD 30.35,2 (4001) 3. Sauterel Auréliane, 2007, Vaulruz 30.42,2 (4010)
5-MU16 5km Garçons U16 4 classés PDF 1. Wolfensberger Tanguy, 2005, Lutry 28.14,2 (4013) 2. Lavoie Alexis, 2004, Epalinges 28.27,2 (4011) 3. Sansonnens Roméo, 2005, Lausanne 29.30,7 (4016)
5-FU16 5km Filles U16 1 classée PDF 1. Joedicke Julia Padmé, 2005, Lausanne 24.43,6 (4015)
5-MFun 5km Hommes Fun 44 classés 5-FFun 5km Femmes Fun 71 classées
Top 2 km 2-MU10 2km Garçons U10 48 classés PDF
1. Maury Milo, 2011, Pully 8.09,5 (6021) 2. Fourets Gaspard, 2011, Lutry 8.11,9 (6040) 3. Cottenet Nolan, 2011, Lausanne 8.13,8 (6120)
2-FU10 2km Filles U10 41 classées PDF 1. Kalu Julia, 2010, Lausanne 7.59,8 (6078) 2. Popea Emilia, 2010, Lutry 8.29,0 (6030) 3. Eich Alicia, 2011, Lausanne 9.17,9 (6123)
2-MU12 2km Garçons U12 28 classés PDF 1. Popea Théotime, 2008, Lutry 7.11,3 (6031) 2. Mattenberger Romain, 2009, Bussigny 7.21,8 (6111) 3. Borel Maxime, 2009, Morges 7.45,1 (6139)
2-FU12 2km Filles U12 12 classées PDF 1. Rivier Héloïse, 2009, Vevey 8.00,1 (6049) 2. Recrosio Maude, 2008, Pully 8.55,0 (6134) 3. De Angelis Emma, 2008, Lausanne 9.00,8 (6121)

Top 1 km 1-MU6 1km Garçons U6 46 classés PDF 1. Reis Vasco, 2014, Lausanne 4.56,7 (7095) 2. Malik Benjamin, 2014, Lutry 5.06,9 (7175) 3. De La Fuente Andres, 2014, Renens VD 5.15,8 (7121)
1-FU6 1km Filles U6 36 classées PDF 1. Koné Ayssa, 2014, Martigny 4.27,9 (7016) 2. Poncety Louise, 2014, Lausanne 5.32,0 (7179) 3. Simon Chiara, 2014, Lutry 5.54,5 (7103)
1-MU8 1km Garçons U8 55 classés PDF 1. Chevaux Johan, 2012, Pully 3.45,4 (7082) 2. Cavallet Guillaume, 2012, Pully 3.55,1 (7142) 3. Funcasta Diego, 2012, Renens VD 3.59,4 (7143)
1-FU8 1km Filles U8 55 classées PDF 1. Koné Lena, 2012, Martigny 3.28,2 (7017) 2. Pasquini Elise, 2012, Lutry 4.10,3 (7042) 3. Raynaud Erin, 2012, Cossonay-Ville 4.12,5 (7137)

Top classements équipes --- Teams 20km 3 classé PDF --- Teams 10km 6 classé PDF
Chronométrage officiel et informatique par DATASPORT, CH-Gerlafingen www.datasport.com pour classements, inscriptions en ligne et informations

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.