DS live
Datasport live:
to see all results live click here


Tour du Lac de Joux 2019, Le Sentier

Tour du Lac de Joux 2019, Le Sentier - classements

classements overall 24 km Tour du Lac 12 km Demi-tour 12 km Demi-tour Walking 4.3km Mini Tour du Lac Enfants

classements par ordre alphabetique A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
classements par ordre de nations/lieux A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z autres nations: B F GB J P USA
Suisse - cantons AG BE BL BS FR GE JU NE SG SO TG VD VS ZG ZH
Top classements overall --- 24 km Hommes Overall 290 classés PDF
1. Schouwey Jérémy, 1991, Villars-sous-Mont 1:25.38,9 (1445) 2. Pointet Jérémy, 1992, Granges VS 1:30.22,3 (1386) 3. Makos Nils, 1984, Feldbrunnen 1:35.05,0 (1306)
--- 24 km Femmes Overall 150 classées PDF 1. Dufour Ludivine, 1980, Les Bioux 1:47.54,8 (1148) 2. Christen Anne-Laure, 1990, Bernex 1:48.33,1 (1099) 3. Berrut Marjorie, 2001, Troistorrents 1:50.17,7 (1040)
--- 12 km Hommes Overall 229 classés PDF 1. Chabard Christophe, 1980, Suisse 44.20,0 (100) 2. Pinto Ricardo, 1987, Veyrier 44.30,7 (409) 3. Da Silva Miguel, 1978, Thônex 44.42,4 (129)
--- 12 km Femmes Overall 261 classées PDF 1. Schumacher Virginie, 1978, Belfaux 54.50,6 (5026) 2. Bloss Meredith, 2001, USA-Guilford 56.13,9 (64) 3. Beckwith Tori, 1993, F-Divonne les Bains 57.14,8 (45)

Top 24 km Tour du Lac 24-HJ 24 km Hommes Juniors 1 classé PDF 1. Hess Nathan, 2002, Chézard-St-Martin 2:29.45,5 (1236)
24-H 24 km Hommes 109 classés PDF 1. Schouwey Jérémy, 1991, Villars-sous-Mont 1:25.38,9 (1445) 2. Pointet Jérémy, 1992, Granges VS 1:30.22,3 (1386) 3. Makos Nils, 1984, Feldbrunnen 1:35.05,0 (1306)
24-HV1 24 km Hommes Vétérans 1 103 classés PDF 1. Prin Steve, 1978, Le Sentier 1:39.55,0 (1393) 2. Farinha Fernando, 1972, Genève 1:43.33,5 (1160) 3. Kunzle Bernard, 1976, Lonay 1:44.21,6 (1276)
24-HV2 24 km Hommes Vétérans 2 58 classés PDF 1. Slaoui Driss, 1964, Le Brassus 1:38.34,7 (1459) 2. Benareau Ignaki, 1968, Vicques 1:44.14,2 (1032) 3. Soares Amilcar, 1968, Genève 1:45.40,3 (1461)
24-HV3 24 km Hommes Vétérans 3 19 classés PDF 1. Abrantes José, 1955, Icogne 1:45.04,6 (1002) 2. Destraz Denis, 1959, Puidoux 1:58.50,9 (1137) 3. Dumont Michel, 1956, Grolley 2:05.20,5 (1149)
24-FJ 24 km Femmes Juniors 2 classées PDF 1. Berrut Marjorie, 2001, Troistorrents 1:50.17,7 (1040) 2. Hess Salomé, 2000, Chézard-St-Martin 2:29.45,4 (1237)
24-F 24 km Femmes 57 classées PDF 1. Dufour Ludivine, 1980, Les Bioux 1:47.54,8 (1148) 2. Christen Anne-Laure, 1990, Bernex 1:48.33,1 (1099) 3. Gremaud Lisa, 1998, Vuarmarens 1:59.52,4 (1208)
24-FV1 24 km Femmes Vétérans 1 62 classées PDF 1. Berrut Fanny, 1975, Troistorrents 1:51.02,2 (1039) 2. Morgado Madalena, 1978, Courtepin 1:54.31,7 (1332) 3. Rizzoli Claire, 1977, Genthod 1:58.14,1 (1415)
24-FV2 24 km Femmes Vétérans 2 25 classées PDF 1. Bolzoni Gabriela, 1964, Morges 2:01.21,8 (1054) 2. Muller Annie, 1969, Le Sentier 2:10.55,8 (1337) 3. Fernandez Marisol, 1965, Pully 2:20.11,3 (1165)
24-FV3 24 km Femmes Vétérans 3 4 classées PDF 1. Miners Jane, 1946, Lutry 2:31.22,4 (1322) 2. Firoben Yasmina, 1956, Lausanne 2:37.02,9 (1168) 3. Hottelier Claudine, 1950, Plan-les-Ouates 3:28.06,4 (1242)

Top 12 km Demi-tour 12-HJ 12 km Hommes Juniors 4 classés PDF 1. Guyaz Romain, 2002, Penthaz 52.56,1 (248) 2. Montandon Danny, 2004, L'Abbaye 59.30,7 (363) 3. Golay Fabrice, 2003, Bex 1:02.29,6 (222)
12-H 12 km Hommes 86 classés PDF 1. Chabard Christophe, 1980, Suisse 44.20,0 (100) 2. Pinto Ricardo, 1987, Veyrier 44.30,7 (409) 3. Chevalley Marc, 1988, Puidoux 46.32,9 (5004)
12-HV1 12 km Hommes Vétérans 1 58 classés PDF 1. Da Silva Miguel, 1978, Thônex 44.42,4 (129) 2. Broadley Michael, 1977, Grand-Saconnex 51.10,5 (79) 3. Amoos Patrick, 1971, Genève 52.01,1 (12)
12-HV2 12 km Hommes Vétérans 2 44 classés PDF 1. Chaves Joao, 1968, Penthalaz 51.24,1 (103) 2. Brosi Markus, 1964, Kallnach 52.15,8 (81) 3. Aguilar Michel, 1968, F-Bermont 53.30,5 (2)
12-HV3 12 km Hommes Vétérans 3 37 classés PDF 1. Simoes José Carlos, 1959, Thônex 52.02,2 (499) 2. Seghrouchni Hafid, 1958, Yverdon-les-Bains 54.41,5 (489) 3. Gomez Ricardo, 1956, Yverdon-les-Bains 1:01.33,8 (226)
12-FJ 12 km Femmes Juniors 11 classées PDF 1. Bloss Meredith, 2001, USA-Guilford 56.13,9 (64) 2. Montandon Line, 2000, L'Abbaye 1:04.36,0 (364) 3. Freiholz Lilou, 2003, Le Sentier 1:10.28,4 (197)
12-F 12 km Femmes 127 classées PDF 1. Beckwith Tori, 1993, F-Divonne les Bains 57.14,8 (45) 2. Sartori Mara, 1998, Nyon 1:01.36,8 (472) 3. Ferland Marie-Pier, 1985, F-Les Rousses 1:01.38,0 (184)
12-FV1 12 km Femmes Vétérans 1 87 classées PDF 1. Schumacher Virginie, 1978, Belfaux 54.50,6 (5026) 2. Capt Berney Edwige, 1973, Le Sentier 57.57,7 (91) 3. Aguilar Estelle, 1973, Luins 58.23,6 (1)
12-FV2 12 km Femmes Vétérans 2 27 classées PDF 1. Monnard Carmen, 1961, Bretigny-sur-Morrens 1:07.20,7 (361) 2. Dickejoe Christine, 1966, Lausanne 1:07.44,5 (151) 3. Rithner Evelyne, 1963, Choëx 1:08.25,4 (438)
12-FV3 12 km Femmes Vétérans 3 9 classées PDF 1. Remy Giuseppina, 1959, Fribourg 1:05.16,9 (431) 2. Barrin Laurence, 1956, F-Sergy 1:16.00,4 (38) 3. Laffay Martine, 1955, F-Ferney Voltaire 1:17.07,1 (288)

Top 12 km Demi-tour Walking 12-WA 12 km Walking 113 classés PDF 12-NW 12 km Nordic Walking 82 classés PDF
Top 4.3km Mini Tour du Lac 5-U16F 4.3 km Filles U16 10 classées PDF
1. Panchaud Manon, 2005, Marsens 17.30,8 (4033) 2. Pfister Océane, 2004, Penthalaz 17.38,9 (4036) 3. Joedicke Julia Padmé, 2005, Lausanne 18.18,6 (4022)
5-U16H 4.3 km Garçons U16 9 classés PDF 1. Marti Mickael, 2004, Sonceboz-Sombeval 14.52,8 (5015) 2. Hequet Thomas, 2004, Metabief 15.43,8 (5035) 3. Maeder Leo, 2005, Villars-Tiercelin 16.20,6 (4028)
5-U14F 4.3 km Filles U14 13 classées PDF 1. Cart-Lamy Lisa, 2006, F-Bois d'Amont 17.36,4 (4011) 2. Perez Danaé, 2006, Poliez-le-Grand 18.04,3 (4034) 3. Mattenberger Noémie, 2006, Bussigny 18.50,8 (4030)
5-U14H 4.3 km Garçons U14 9 classés PDF 1. Tenthorey Matteo, 2006, Thierrens 16.57,4 (4045) 2. Mattenberger Romain, 2009, Bussigny 17.10,3 (4031) 3. Bolliger Jonas, 2006, Lausanne 17.42,6 (4008)

Top Enfants 1-U8F 1 km Filles U8 14 classées PDF 1. Baptitse Juliette, 2012, Cossonay-Ville 4.54,9 (2003) 2. Kirchhof Julia, 2014, Buchillon 5.06,5 (5013) 3. Tricard Elsa, 2012, Grenchen 5.12,6 (2040)
1-U8H 1 km Garçons U8 19 classés PDF 1. Stern Nathan, 2012, Croy 4.34,7 (2039) 2. Panchaud Léo, 2012, Lausanne 4.50,7 (2025) 3. Chabloz Jérémy, 2013, Orient 4.52,9 (2012)
2-U10F 2 km Filles U10 16 classées PDF 1. Raoux Mélyne, 2010, Le Pont 8.44,0 (3067) 2. Durand Romane, 2010, F-Les Rousses 9.41,1 (3030) 3. Rochat Svenja, 2011, Le Lieu 9.47,9 (3076)
2-U10H 2 km Garçons U10 23 classés PDF 1. Baumgartner Jim, 2011, St-Prex 8.24,2 (3006) 2. Landolt Lucas, 2011, Les Monts-de-Corsier 8.26,2 (3045) 3. Izquierdo Ruben, 2011, Plan-les-Ouates 8.26,3 (3039)
2-U12F 2 km Filles U12 10 classées PDF 1. Piguet Lison, 2009, Le Brassus 8.32,2 (3061) 2. Berney Sélina, 2009, Le Sentier 8.47,9 (3011) 3. Bourgeois Gabrielle, 2009, F-Bois d'Amont 9.07,1 (3016)
2-U12H 2 km Garçons U12 18 classés PDF 1. Izquierdo Ivan, 2009, F-Sergy 7.29,4 (3038) 2. Dubée Swann, 2008, Le Séchey 7.48,5 (3029) 3. Couval Justin, 2008, F-Premanon 7.51,1 (3023)

Chronométrage officiel et informatique par DATASPORT, CH-Gerlafingen www.datasport.com pour classements, inscriptions en ligne et informations

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.