DS live
Datasport live:
to see all results live click here


Run2run 2019, Carouge

Run2run 2019, Carouge - classements

classements overall 10km Hommes 10km Femmes Relais 5km Poussins / Ecoliers / Cadets garçons Poussins / Ecoliers / Cadets filles Walking Parents / enfants

classements par ordre alphabetique A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
classements par ordre de nations/lieux A B C E F G H J L M N O P R S T V Y Z autres nations: B ETH F GB I TUR USA
Suisse - cantons AG BE FR GE NE VD VS ZH
Top classements overall --- Overall 10km Hommes 313 classés PDF
1. Teshome Daba, 1994, Ethiopie 30.50,0 (1236) 2. Mamu Petro, 1984, Genève 30.50,4 (1280) 3. Solomon Kidane, 1990, Carouge GE 31.07,6 (1074)
--- Overall 10km Femmes 134 classées PDF 1. Lemay Virginie, 1982, F-Cran Gevrier 36.33,6 (1221) 2. Camboulives Aline, 1973, F-Annecy 37.00,4 (1209) 3. Michael Sina, 2002, Niederwangen b. Bern 39.16,3 (1279)
--- Overall 5km Hommes 101 classés PDF 1. Huwiller Thomas, 1989, Les Acacias 15.57,8 (1460) 2. Pinto Ricardo, 1987, Veyrier 16.01,7 (946) 3. Teklemichal Haben, 1999, Genève 16.55,3 (1437)
--- Overall 5km Femmes 106 classées PDF 1. Viret Marjolaine, 1981, Préverenges 19.28,5 (1440) 2. Michel Anne, 1974, F-Thonon les Bains 20.20,5 (836) 3. Stettler Amandine, 2001, Grand-Saconnex 20.48,8 (1086)

Top 10km Hommes 10-JunH 10km Juniors Hommes U20 9 classés PDF 1. Sahbane Ismaïl, 2002, Genève 35.45,6 (1019) 2. Guyaz Romain, 2002, Penthaz 40.07,0 (631) 3. Stassen Jules, 2000, Genève 44.23,9 (1283)
10-Hom1 10km Hommes I 121 classés PDF 1. Teshome Daba, 1994, Ethiopie 30.50,0 (1236) 2. Mamu Petro, 1984, Genève 30.50,4 (1280) 3. Solomon Kidane, 1990, Carouge GE 31.07,6 (1074)
10-Hom2 10km Hommes II 110 classés PDF 1. Alves Farinha Fernando, 1972, Genève 36.21,3 (1294) 2. Molli Didier, 1970, F-Chamonix 37.44,2 (1304) 3. Halden Jonathan, 1975, Grand-Saconnex 38.16,2 (641)
10-Hom3 10km Hommes III 49 classés PDF 1. Lyon Stéphane, 1967, Chêne-Bougeries 38.14,8 (1251) 2. Dumauthioz Eric, 1969, Avully 38.17,7 (504) 3. Sonneville Maurice, 1969, Confignon 38.33,6 (1233)
10-Hom4 10km Hommes IV 24 classés PDF 1. Teixeira Antonio, 1956, Genève 38.39,2 (1105) 2. Hikmat Abdel, 1959, Genève 39.55,2 (1293) 3. Jacovino Franco, 1958, Grand-Lancy 42.53,0 (1303)

Top 10km Femmes 10-JunF 10km Juniors Femmes U20 2 classées PDF 1. Michael Sina, 2002, Niederwangen b. Bern 39.16,3 (1279) 2. Bindner Lisa, 2001, Confignon 54.03,4 (286)
10-Fem1 10km Femmes I 51 classées PDF 1. Lemay Virginie, 1982, F-Cran Gevrier 36.33,6 (1221) 2. Christen Anne-Laure, 1990, Bernex 39.59,4 (394) 3. Oberson Swann, 1986, Meinier 40.06,7 (2277)
10-Fem2 10km Femmes II 60 classées PDF 1. Camboulives Aline, 1973, F-Annecy 37.00,4 (1209) 2. Rizzoli Claire, 1977, Genthod 42.49,6 (994) 3. Burri Emmanuelle, 1979, Vessy 44.05,7 (1207)
10-Fem3 10km Femmes III 18 classées PDF 1. Rueda-Oppliger Fabiola, 1963, Cologny 44.06,2 (1296) 2. Tarimo Flora, 1967, Genève 49.29,1 (1099) 3. Nerona Maria, 1967, USA-Jersey City New Jersey 50.40,7 (1225)
10-Fem4 10km Femmes IV 3 classées PDF 1. Laffay Martine, 1955, F-Ferney Voltaire 54.29,4 (730) 2. Vo Tran Doan Trinh, 1957, Vernier 1:00.38,8 (1152) 3. Huwiler Josy, 1950, Aïre 1:13.48,4 (1298)

Top Relais R-Hom 10km Relais Hommes (à 2) 13 classés PDF 1. Les Saucisses de Morteau, Demoulin Edmond + Matos Gabriel 31.07,2 (6) 2. ICH ICH Les Stadistes, Benninghoff Mathieu + Jeanmaire Yannick 32.38,5 (32) 3. UBS 1, Pirinoli Cédric + Lowis Cédric 35.04,4 (14)
R-Fem 10km Relais Femmes (à 2) 4 classés PDF 1. UBS 2, Pirinoli Guyot Mélanie + 39.45,0 (15) 2. chicas locas, Le Marchand Sarah + Amans Sophie 42.35,0 (11) 3. Laurin, Jacqueline, Laurin Jacqueline + Picchiottino, Patricia 1:02.58,2 (23)
R-Mix 10km Relais Mixtes (à 2) 13 classés PDF 1. SPORT ALTITUDE, Tremblet Stephan + Goutier Aline 36.56,1 (19) 2. les D, De Dompierre Marc + de Dompierre Ludivine 41.02,5 (5) 3. Les Speedytif, Frei Rebecca + Jeanbourquin Jeremy 44.20,8 (28)
R-Team 10km Relais Team Challenge (3 ou 4) 10 classés PDF 1. WAVE RUNNING 38.01,7 (102) 2. FSG Meyrin 44.37,0 (107) 3. Les speedy 48.28,5 (110)

Top 5km 5-JunH 5km Juniors U20 Hommes 3 classés PDF 1. Rizzato Sean, 2002, Carouge GE 17.54,4 (1464) 2. Gebremedhin Taame, 2001, Meyrin 21.19,3 (1455) 3. Marques David, 2003, Genève 28.13,5 (797)
5-Hom1 5km Hommes I 48 classés PDF 1. Huwiller Thomas, 1989, Les Acacias 15.57,8 (1460) 2. Pinto Ricardo, 1987, Veyrier 16.01,7 (946) 3. Teklemichal Haben, 1999, Genève 16.55,3 (1437)
5-Hom2 5km Hommes II 26 classés PDF 1. Kremmer Francois, 1975, Genève 18.02,8 (1411) 2. Hairer Daniel, 1978, Genève 18.05,5 (640) 3. Bosco Jean-Laurent, 1978, Genève 18.10,2 (1452)
5-Hom3 5km Hommes III 21 classés PDF 1. Soares Amilcar, 1968, Genève 18.13,4 (1072) 2. Théraulaz Didier, 1964, F-St Julien en Genevois 18.27,8 (1111) 3. Doninelli Danilo, 1962, Grand-Lancy 18.29,2 (1446)
5-Hom4 5km Hommes IV 3 classés PDF 1. Blanchard Patrick, 1956, Puplinge 28.44,6 (2311) 2. Forde Eugene, 1957, Commugny 30.16,2 (553) 3. Hickson Anthony, 1935, GB-Melksham 42.24,9 (1427)
5-JunF 5km Juniors U20 Femmes 5 classées PDF 1. Stettler Amandine, 2001, Grand-Saconnex 20.48,8 (1086) 2. Horner Pinheiro Samylla, 2001, Carouge GE 21.31,5 (1431) 3. Fattorini Léonie, 2001, F-Veigy Foncenex 26.26,6 (535)
5-Fem1 5km Femmes I 49 classées PDF 1. Viret Marjolaine, 1981, Préverenges 19.28,5 (1440) 2. Estoppey Camille, 1995, Genève 21.19,4 (528) 3. Warriner Anja, 1995, Bellevue 21.28,1 (1167)
5-Fem2 5km Femmes II 36 classées PDF 1. Michel Anne, 1974, F-Thonon les Bains 20.20,5 (836) 2. Brandes Olivia, 1975, Puplinge 22.12,4 (325) 3. Thompson-Kelly Claire, 1979, Givrins 22.32,7 (1115)
5-Fem3 5km Femmes III 14 classées PDF 1. Rueda Oppliger Fabiola, 1963, Cologny 21.41,4 (1465) 2. Floris-Pialopoulos Alexandra, 1968, Thônex 21.51,7 (551) 3. Camarra Corrine, 1967, Genève 22.50,6 (1405)
5-Fem4 5km Femmes IV 2 classées PDF 1. Conne Béatrice, 1952, Genève 31.11,8 (1435) 2. Kistler Essaafi Irène, 1959, Chambésy 31.11,9 (710)

Top Poussins / Ecoliers / Cadets garçons P-U08M Poussins B - U08 54 classés PDF 1. Racloz Quentin, 2012, Jussy 3.55,1 (1815) 2. Solle Devon, 2012, Chêne-Bougeries 4.03,8 (1818) 3. Marchand Augustin, 2012, Versoix 4.09,4 (793)
P-U10M Poussins A - U10 47 classés PDF 1. Dang Léo, 2010, Petit-Lancy 3.35,1 (427) 2. Pedersen Oliver, 2010, Vésenaz 3.37,9 (1814) 3. Ducret Victor, 2010, Confignon 3.40,3 (502)
E-U12M Ecoliers B - U12 28 classés PDF 1. Lenssen Joseph, 2009, Genève 7.31,8 (748) 2. Lovis Corantin, 2009, Versoix 7.36,3 (1853) 3. Roy Malo, 2008, Genève 7.43,6 (1013)
E-U14M Ecoliers A - U14 16 classés PDF 1. Rudloff Franz-Eduard, 2006, Hermance 6.26,7 (1855) 2. Payraudeau Yanis, 2006, Carouge GE 6.43,8 (919) 3. Meyer Joachim, 2007, Vessy 6.44,8 (832)
Cad-U16M Cadets B - U16 4 classés PDF 1. Barman Rémy, 2004, Grand-Saconnex 11.03,0 (243) 2. Coluni Leo, 2005, Carouge GE 12.51,2 (1885) 3. Mitzicos-Reitan Léandre, 2005, Genève 14.22,8 (842)
Cad-U18M Cadets A - U18 1 classé PDF 1. Battaglini Lenzo, 2003, Vernier 9.52,0 (247)

Top Poussins / Ecoliers / Cadets filles P-U08W Poussines B - U08 36 classées PDF 1. Backaert Philippa, 2012, Genève 4.34,9 (235) 2. O'Reilly Ciara, 2013, Crans-près-Céligny 4.45,7 (886) 3. Juarez Valentina, 2012, Genève 4.49,5 (694)
P-U10W Poussines A - U10 46 classées PDF 1. Backaert Frances, 2010, Genève 3.49,4 (234) 2. Sorg Léonore, 2010, Genève 3.50,8 (1077) 3. Vulliemoz Margot, 2010, Carouge GE 3.59,3 (1161)
E-U12W Ecolières B - U12 32 classées PDF 1. Rodrigues Maria, 2009, Meinier 7.54,5 (1854) 2. Pagani Diana, 2008, Genève 8.05,8 (904) 3. Tetard Daria, 2009, Bellevue 8.14,6 (1110)
E-U14W Ecolières A - U14 21 classées PDF 1. Moreillon Tina, 2007, Genève 7.26,1 (857) 2. Coluni Malia, 2007, Carouge GE 7.33,6 (1869) 3. Lorenzo Elsa, 2007, Vessy 7.34,4 (767)
Cad-U16W Cadettes B - U16 8 classées PDF 1. Kete Alix, 2005, Troinex 10.44,9 (705) 2. Oswald Alexandra, 2005, Satigny 12.02,3 (897) 3. Girardin Audrey, 2005, Onex 12.21,3 (594)
Cad-U18F Cadettes A - U18 5 classées PDF 1. Morath Juliette, 2002, Carouge GE 10.13,0 (852) 2. Tesfaye Yodith, 2003, Petit-Lancy 11.06,0 (1109) 3. Zemp Nora, 2003, Veyrier 11.18,3 (1198)

Top Walking Walk-7 7km Walking / Nordic Walking 73 classés PDF Walk-10 10km Walking / Nordic Walking 99 classés PDF
Top Parents / enfants Par-Enf Course parents / enfants 169 classés PDF
1. Marti Christophe, 1975, Puplinge 4.30,3 (1746) 2. Salone Marco, 1987, Plan-les-Ouates 4.35,1 (1023) 3. Diaz Sofia, 2014, Grand-Lancy 4.50,2 (467)

Chronométrage officiel et informatique par DATASPORT, CH-Gerlafingen www.datasport.com pour classements, inscriptions en ligne et informations

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.