DS live
Datasport live:
to see all results live click here


Triathlon Yverdon-les-Bains 2016

Triathlon Yverdon-les-Bains 2016 - classements

Swiss Triathlon Circuit Classements

Swiss Triathlon Circuit Classements Général

Club Classements du Jour

Club Classements Général

classements overall Swiss Triathlon Circuit Short Distance Serie Relais Olympic Relais Short Jeunesse 14-15 Ecoliers

classements par ordre alphabetique A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Z
classements par ordre de nations/lieux A B C D E F G H I K L M N O P R S T U V W Y Z autres nations: E F GB SLO
Suisse - cantons AG BE BL BS FR GE GR JU LU NE SH SO SZ TG TI UR VD VS ZG ZH
Top classements overall --- STC Olympic Hommes Overall 139 classés PDF
1. Herzig David, 1986, Bern 1:59.33,0 (241) 2. Lowiner Stephan, 1987, Bülach 2:00.11,2 (228) 3. Glardon Leandro, 1992, Bulle 2:00.54,5 (216)
--- STC Olympic Femmes Overall 40 classées PDF 1. Bilham Emma, 1986, Chernex 2:05.45,9 (385) 2. Perriard Estelle, 1995, Colombier VD 2:12.24,3 (366) 3. Widmer Franzisca, 1977, Bubikon 2:12.57,2 (363)
--- Short Distance Hommes Overall 232 classés PDF 1. Rebouillat Joseph, 1982, F-Metabief 1:01.38,6 (1218) 2. Beney Maxime, 1984, Corseaux 1:03.29,1 (1186) 3. Séchaud Ludovic, 2000, Bussigny 1:05.41,7 (1220)
--- Short Distance Femmes Overall 106 classées PDF 1. Bissig Leana, 1999, Holzhäusern ZG 1:11.04,0 (1410) 2. Dufour Ludivine, 1980, Les Bioux 1:12.40,9 (1411) 3. Messer Leana, 1999, Gümmenen 1:13.26,5 (1335)

Top Swiss Triathlon Circuit OM STC Olympic Hommes CA 18-34 54 classés PDF 1. Herzig David, 1986, Bern 1:59.33,0 (241) 2. Lowiner Stephan, 1987, Bülach 2:00.11,2 (228) 3. Glardon Leandro, 1992, Bulle 2:00.54,5 (216)
OMAG1 STC Olympic Hommes CA 35-44 47 classés PDF 1. Rochat Vincent, 1980, Crans-Montana 2:09.21,3 (244) 2. Mauri Fausto, 1974, Davesco-Soragno 2:11.31,4 (232) 3. Zurfluh Dani, 1981, Erstfeld 2:11.43,6 (247)
OMAG2 STC Olympic Hommes CA 45-54 30 classés PDF 1. Kolly Christophe, 1971, Genève 2:09.12,5 (296) 2. Fromentin Olivier, 1967, Froideville 2:19.03,6 (323) 3. Benech Carlo, 1966, Oetwil am See 2:20.01,9 (301)
OMAG3 STC Olympic Hommes CA 55-64 8 classés PDF 1. Diener Martin, 1960, Lausanne 2:23.01,8 (306) 2. Malek-Madani Cyrus, 1957, Bern 2:24.42,1 (297) 3. Künzler Jürg, 1958, Belp 2:29.44,6 (308)
OF STC Olympic Femmes CA 18-34 23 classées PDF 1. Bilham Emma, 1986, Chernex 2:05.45,9 (385) 2. Perriard Estelle, 1995, Colombier VD 2:12.24,3 (366) 3. Schink Lina-Kristin, 1983, Zürich 2:17.14,3 (391)
OFAG1 STC Olympic Femmes CA 35-44 11 classées PDF 1. Widmer Franzisca, 1977, Bubikon 2:12.57,2 (363) 2. Gaillard Nicole, 1975, Givisiez 2:24.32,3 (372) 3. Bonnaud Delphine, 1977, F-Labergement Ste Marie 2:26.26,5 (357)
OFAG2 STC Olympic Femmes CA 45-54 4 classées PDF 1. Grandjean Priska, 1965, Bottens 2:32.43,4 (382) 2. Cohen-Cols Vinciane, 1964, Savagnier 2:37.09,0 (371) 3. Perruchoud Catherine, 1965, Mollens VS 2:55.22,2 (388)
OFAG3 STC Olympic Femmes CA 55-64 2 classées PDF 1. Gambaro Irene, 1955, Zürich 2:39.12,2 (368) 2. Dorta Judith, 1958, Buchillon 2:44.58,2 (364)

Top Short Distance Serie SM Short Hommes CA 18-34 85 classés PDF 1. Rebouillat Joseph, 1982, F-Metabief 1:01.38,6 (1218) 2. Beney Maxime, 1984, Corseaux 1:03.29,1 (1186) 3. Cancela Mickael, 1986, Genève 1:07.28,8 (1167)
SMAG1 Short Hommes CA 35-44 71 classés PDF 1. Aeby Christophe, 1978, Villarsel-sur-Marly 1:08.35,6 (1196) 2. Sogno Emmanuel, 1975, F-Valleiry 1:09.13,9 (1221) 3. Uldry Marc, 1975, Châtel-St-Denis 1:09.19,8 (1225)
SMAG2 Short Hommes CA 45-54 53 classés PDF 1. Fromentin Marc, 1970, Prangins 1:08.25,5 (1241) 2. Meylan Martial, 1969, Cheseaux-Noréaz 1:08.48,6 (1271) 3. Schnegg Serge, 1965, Yvonand 1:09.03,0 (1278)
SMAG3 Short Hommes CA 55-64 11 classés PDF 1. Leimer Hervé, 1960, Chamblon 1:11.02,2 (1245) 2. Duclaux Michel, 1961, F-Gaillard 1:18.32,2 (1263) 3. Slooves Robert, 1961, Plan-les-Ouates 1:18.34,2 (1235)
SMAG4 Short Hommes CA 65+ 6 classés PDF 1. Sarkis Peter, 1950, Senarclens 1:15.17,6 (1307) 2. Croset Didier, 1951, Lucens 1:23.34,3 (1277) 3. Eggimann Ruedi, 1947, Le Pâquier-Montbarry 1:27.18,5 (1255)
SJM16 Short Jeunesse Hommes 16-17 6 classés PDF 1. Séchaud Ludovic, 2000, Bussigny 1:05.41,7 (1220) 2. Vauthey Mathias, 2000, St-Légier 1:07.38,9 (1213) 3. Metry Xavier, 1999, Susten 1:13.11,4 (1145)
SF Short Femmes CA 18-34 56 classées PDF 1. Carrard Apolline, 1992, Yverdon-les-Bains 1:14.43,8 (1328) 2. Holst Charlotte, 1983, Meinier 1:17.02,0 (1365) 3. Vallotton Alexia, 1988, Corseaux 1:17.34,5 (1408)
SFAG1 Short Femmes CA 35-44 27 classées PDF 1. Dufour Ludivine, 1980, Les Bioux 1:12.40,9 (1411) 2. Brandes Olivia, 1975, Puplinge 1:18.01,7 (1355) 3. Kneubühler Aïm Ines, 1975, Prangins 1:18.03,8 (1383)
SFAG2 Short Femmes CA 45-54 14 classées PDF 1. Bourke-Martignoni Joanna, 1971, Neyruz FR 1:18.40,1 (1350) 2. Bilard Armelle, 1969, St-Légier-La Chiésaz 1:19.12,1 (1382) 3. Nicoud Anne-Marie, 1965, Pully 1:20.08,4 (1380)
SFAG3 Short Femmes CA 55-64 2 classées PDF 1. Guignard Francine, 1959, Suscévaz 1:37.00,9 (1393) 2. Grand Daniela, 1961, Cressier NE 1:44.46,9 (1360)
SJF16 Short Jeunesse Femmes 16-17 7 classées PDF 1. Bissig Leana, 1999, Holzhäusern ZG 1:11.04,0 (1410) 2. Messer Leana, 1999, Gümmenen 1:13.26,5 (1335) 3. Thalmann Elena, 1999, Fahrni b. Thun 1:20.24,9 (1395)

Top Relais Olympic OR-H Olympic Distance Relais Hommes 8 classés PDF 1. Tri Team Pully 1 2:03.21,7 (128) 2. HTFU TT 2:07.32,2 (114) 3. Les Tri-Potteurs 2:11.40,5 (124)
OR-F Olympic Distance Relais Femmes 1 classé PDF 1. TRYverdon 2:43.05,0 (130)
OR-M Olympic Distance Relais Mixte 8 classés PDF 1. Cool Runnings 2:11.11,2 (126) 2. Team Beney 2:16.26,5 (122) 3. 2 Gars 1 Fille 2:26.59,9 (123)
OR-E Olympic Distance Relais Entreprise 2 classés PDF 1. DANY & FILS SA 2:20.59,0 (127) 2. Team Cauderay 2:30.03,0 (119)

Top Relais Short SR-H Short Distance Relais Hommes 11 classés PDF 1. KIRI-JAUNE 1:01.30,3 (1017) 2. Montres Héli Reymond 1:02.49,9 (1032) 3. Trivial poursuit 1:06.11,8 (1019)
SR-F Short Distance Relais Femmes 12 classés PDF 1. les chialeuses 1:13.52,2 (1022) 2. Janika 1:28.18,1 (1035) 3. Ladies First 1:32.49,8 (1030)
SR-M Short Distance Relais Mixte 15 classés PDF 1. red fish 1:05.22,4 (1040) 2. Trilogie sport 1:07.02,7 (1031) 3. Ariane 1:07.35,8 (1005)
SR-E Short Distance Relais Entreprise 11 classés PDF 1. LIEBHERR 1:08.38,1 (1049) 2. VILLVERT 1 1:10.11,8 (1045) 3. STRID 1:17.02,0 (1004)

Top Jeunesse 14-15 JM14 Jeunesse Hommes 14-15 14 classés PDF 1. Grandhay Louis, 2001, F-Vesoul 44.21,5 (2005) 2. Harnischberg Théo, 2002, Yverdon-les-Bains 44.36,8 (2008) 3. Sauser Martin, 2002, Leysin 45.50,2 (2016)
JF14 Jeunesse Femmes 14-15 6 classées PDF 1. Thalmann Eva, 2001, Aarau 47.05,0 (2017) 2. Nussberger Fanny, 2002, Dardagny 48.15,9 (2006) 3. Meichtry Lou, 2002, Ipsach 51.35,9 (2022)

Top Ecoliers EM12 Ecoliers Garçons 12-13 24 classés PDF 1. Biffiger Lionel, 2003, Glis 18.34,6 (2045) 2. Milz Julien, 2004, Corcelles NE 18.40,8 (2067) 3. Vuadens Killian, 2004, Fey 19.09,9 (2048)
EM10 Ecoliers Garçons 10-11 19 classés PDF 1. Graber Nico, 2005, Oftringen 18.09,4 (2032) 2. Leimer Elias, 2006, Chamblon 19.41,9 (2041) 3. Vidal Tristano, 2005, Pregassona 20.41,5 (2064)
EF12 Ecoliers Filles 12-13 8 classées PDF 1. Gumy Léa, 2003, Colombier NE 18.44,4 (2063) 2. Brandt Noelle, 2003, Yvonand 18.56,5 (2079) 3. Jacot Emma, 2003, Solothurn 19.37,7 (2028)
EF10 Ecoliers Filles 10-11 4 classées PDF 1. Mansfield Alessandra, 2006, Ollon VD 23.21,8 (2057) 2. Schenk Lena, 2006, Chexbres 23.28,7 (2082) 3. Descoeudres Emma, 2006, Lausanne 23.41,4 (2071)

Chronométrage officiel et informatique par DATASPORT, CH-Gerlafingen www.datasport.com pour classements, inscriptions en ligne et informations

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.