DS live
Datasport live:
to see all results live click here


10km de Payerne 2016

10km de Payerne 2016 - classements

classements overall 10km Hommes 10km Femmes 10km Walking Américaine 1500m 900m 300m

classements par ordre alphabetique A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Z
classements par ordre de nations/lieux A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z autres nations: ETH F FR
Suisse - cantons AG BE BL BS FR GE JU LU NE SG SO TI VD VS ZG ZH
Top classements overall --- Overall Hommes / Overall Männer 527 classés PDF
1. Lemgiyh Khalil, 1986, Aubonne 30.28,5 (623) 2. Dadi Fikru, 1990, Ethiopie 30.36,4 (85) 3. El Jaddar Ahmed, 1986, Basel 30.44,8 (527)
--- Overall Femmes / Overall Frauen 207 classées PDF 1. Hrebec Laura, 1977, Illarsaz 35.40,3 (1091) 2. Berger Lisa-Maria, 1993, Grosshöchstetten 37.31,0 (1228) 3. Jenny Inge, 1978, Düdingen 37.51,5 (1099)

Top 10km Hommes M U20 Hommes / Männer U20 14 classés PDF 1. Kolly Romain, 1998, Rossens FR 36.48,2 (579) 2. Renevier Samuel, 1997, Jouxtens-Mézery 37.51,1 (305) 3. Rotzetter Marc, 2000, Rechthalten 37.52,9 (325)
M20 Hommes / Männer M20 72 classés PDF 1. Dadi Fikru, 1990, Ethiopie 30.36,4 (85) 2. Fridelance Sylvain, 1995, St-Barthélemy VD 32.26,5 (619) 3. Besse Daniel, 1992, Zürich 32.44,3 (25)
M30 Hommes / Männer M30 139 classés PDF 1. Lemgiyh Khalil, 1986, Aubonne 30.28,5 (623) 2. El Jaddar Ahmed, 1986, Basel 30.44,8 (527) 3. Fabian Kuert, 1983, Langenthal 31.24,9 (583)
M40 Hommes / Männer M40 130 classés PDF 1. Costa César, 1976, Martigny 31.56,8 (71) 2. Mario Morgado Pedro, 1975, Courtaman 33.41,0 (231) 3. Flückiger Michael, 1973, Brittnau 34.16,1 (441)
M50 Hommes / Männer M50 108 classés PDF 1. Gerber Markus, 1960, Rüfenacht BE 36.20,3 (451) 2. Gianella Fabio, 1965, Lugnorre 36.40,7 (453) 3. Cavedon Gilbert, 1966, Vufflens-la-Ville 36.53,6 (58)
M60 Hommes / Männer M60 39 classés PDF 1. De Bellis François, 1953, Montricher 37.50,8 (88) 2. Widmer Jakob, 1956, Laupen ZH 39.36,9 (535) 3. Hirschi Werner, 1952, Waldkirch 40.50,2 (176)
M70+ Hommes / Männer M70+ 25 classés PDF 1. Frey Urs, 1945, Riehen 40.10,6 (443) 2. Wiedemeier Hans, 1945, Gebenstorf 45.07,2 (398) 3. Burger August, 1945, Sempach Station 48.24,8 (48)

Top 10km Femmes W U20 Femmes / Frauen U20 11 classées PDF 1. Pochon Alina, 1997, Le Pâquier-Montbarry 39.51,3 (1323) 2. Rochat Léa, 1999, Fey 42.14,3 (1178) 3. Mroczek Oxana, 1999, Vevey 43.59,8 (1144)
W20 Femmes / Frauen W20 37 classées PDF 1. Berger Lisa-Maria, 1993, Grosshöchstetten 37.31,0 (1228) 2. Monnard Celine, 1990, Cheseaux-Noréaz 39.07,8 (1316) 3. Sperrer Christina, 1990, Pully 39.48,2 (1197)
W30 Femmes / Frauen W30 54 classées PDF 1. Hrebec Laura, 1977, Illarsaz 35.40,3 (1091) 2. Jenny Inge, 1978, Düdingen 37.51,5 (1099) 3. Schumacher Virginie, 1978, Belfaux 39.12,6 (1191)
W40 Femmes / Frauen W40 54 classées PDF 1. Zeller Corinne, 1968, Weissenburg 40.27,6 (1221) 2. Bosi Atena, 1976, Portalban 40.55,2 (1026) 3. Moreira Rosa, 1967, Merenschwand 42.37,8 (1141)
W50 Femmes / Frauen W50 34 classées PDF 1. Etter-Quabeck Karin, 1964, Ins 40.50,8 (1055) 2. Isler Corinne, 1966, La Cibourg 40.53,6 (1096) 3. Frutiger Lisa, 1963, Rüfenacht BE 43.45,4 (1247)
W60 Femmes / Frauen W60 14 classées PDF 1. Mathys Odilia, 1953, Rubigen 47.44,2 (1268) 2. Kottmann Nartano, 1954, Baar 48.47,9 (1259) 3. Sommer Brigitte, 1951, Münsingen 51.05,9 (1196)
W70+ Femmes / Frauen W70+ 3 classées PDF 1. Tan Siew, 1946, Dietikon 57.57,3 (1200) 2. Keller Erika, 1935, Birsfelden 1:00.59,7 (1104) 3. Andermatt Bertha, 1944, Baar 1:06.10,1 (1309)

Top 10km Walking Walk Walking 37 classés
Top Américaine R-M Américaine Hommes / Männer 3 classés PDF
1. Itim Simon (Itim Simon, Roth Timo, Kähr Jeremy) 7.54,0 (2001) 2. Laurent Guillaume (Laurent Guillaume, Daniele Angella, Kevin Gabrielli) 8.05,2 (2002) 3. Jordan Elias (Elias Jordan, Noé Cardimaux, Nicolas Salvadé) 8.41,7 (2004)
R-F Américaine Femmes / Frauen 1 classé PDF 1. Bonvin Sabine (Bonvin Sabine, Kierdorp Fiona, Héritier Fiona) 10.13,0 (2005)
R-Mix Américaine Mixed 1 classé PDF 1. Sovoy Lea (Sovoy Lea, Remi Laure, Baptiste Ulrich) 8.34,5 (2003)

Top 1500m M U14 Garçons / Knaben U14 6 classés PDF 1. Kolly Xavier, 2003, Bussigny 5.16,4 (202) 2. Gomez Quentin, 2003, Russy 5.42,4 (457) 3. Maurer Marc, 2004, Payerne 5.47,6 (243)
M U16 Garçons / Knaben U16 2 classés PDF 1. Bacher Hugo, 2001, Penthaz 5.57,0 (13) 2. Jaccoud Damien, 2001, Vers-chez-Perrin 6.03,3 (766)
W U14 Filles / Mädchen U14 9 classées PDF 1. Rapp Noémie, 2004, Epalinges 5.53,8 (1278) 2. Pfister Océane, 2004, Penthalaz 6.13,9 (1157) 3. Largey Manon, 2003, Grône 6.34,6 (1260)
W U16 Filles / Mädchen U16 8 classées PDF 1. Marteil Mathilde, 2001, Lausanne 5.42,5 (1120) 2. Félix Beatriz, 2001, Payerne 5.48,3 (786) 3. Lengen Lynn, 2001, Glis 5.51,8 (1264)

Top 900m M U08 Garçons / Knaben U08 17 classés PDF 1. Lütenegger Marvin, 2009, Estavayer-le-Lac 3.46,2 (477) 2. Mattenberger Romain, 2009, Bussigny 3.49,1 (242) 3. Schick Kristof, 2009, La Tour-de-Peilz 4.02,9 (506)
M U10 Garçons / Knaben U10 17 classés PDF 1. Carron Jules, 2008, Cugy VD 3.43,4 (56) 2. Badoux Arnaud, 2007, Corcelles-près-Payerne 3.47,9 (778) 3. Mehmetaj Noam, 2008, Murist 3.51,8 (248)
M U12 Garçons / Knaben U12 12 classés PDF 1. Savoyen Romain, 2005, Cheseaux-sur-Lausanne 2.58,6 (781) 2. Bührer Matthieu, 2006, Villars-sur-Glâne 3.12,6 (421) 3. Schuepbach Jamie-Lorin, 2005, Schüpfen 3.18,2 (350)
W U08 Filles / Mädchen U08 16 classées PDF 1. Carron Victoria, 2010, Cugy VD 4.09,2 (1037) 2. Guillod Timea, 2009, Estavayer-le-Lac 4.11,4 (1083) 3. Horner Savannah, 2010, Carouge GE 4.11,8 (1253)
W U10 Filles / Mädchen U10 19 classées PDF 1. Romanen Marie, 2007, Villars-sur-Glâne 3.36,3 (805) 2. Sieber Melissa, 2007, Cousset 3.39,7 (1289) 3. Michoud Marilou, 2008, Cossonay 3.43,0 (1138)
W U12 Filles / Mädchen U12 15 classées PDF 1. Iseli Rawa, 2006, Schüpfen 3.18,8 (1257) 2. Michoud Lucy, 2006, Cossonay 3.29,7 (1137) 3. Degoumois Morgane, 2005, Meyriez 3.35,2 (806)

Top 300m M U06 Garçons / Knaben U06 22 classés PDF 1. Péter Nathaël, 2011, Corcelles-Payerne 1.23,1 (278) 2. Reinhart Mathis, 2011, Corcelles-près-Payerne 1.24,1 (495) 3. Reis David, 2011, Ballaigues 1.24,5 (299)
W U06 Filles / Mädchen U06 14 classées PDF 1. Arnaud Malwenn, 2011, La Tour-de-Trême 1.22,2 (1010) 2. Ramos Elia, 2011, Chez-le-Bart 1.32,8 (1167) 3. Rapin Léonie, 2012, Corcelles-Payerne 1.36,7 (1168) 3. Schäppi Lara, 2011, Curtilles 1.36,7 (1187)

Chronométrage officiel et informatique par DATASPORT, CH-Gerlafingen www.datasport.com pour classements, inscriptions en ligne et informations

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.