DS live
Datasport live:
to see all results live click here


110km UltraTrail Männer Overall

Grossglockner UltraTrail 2015, Kaprun (A) - 110km UltraTrail Männer Overall

Rang Name Jg Land Ort Team Zeit Rückstand Stnr Kat/Rang Schnitt Ferleiten ¦ Glocknerhaus ¦ Kals IN ¦Verpflegung Kals ¦ Rudolfshütte ¦ Ziel ¦ ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 1. Amon Markus 1973 Maishofen IIC Mc.Kinley 16:47.56,2 ----- (111) Foto UT-M40 1. 9.24 2:21.55 1.¦ 2:26.03 1.¦ 3:22.44 1.¦ 6.22 5.¦ 3:19.10 2.¦ 5:11.39 2.¦
1. Gösweiner Klaus 1980 Haus DYNAFIT 16:47.56,2 ----- (6) Foto UT-M 1. 9.24 2:29.07 5.¦ 2:35.53 3.¦ 3:23.38 2.¦ 3.33 1.¦ 3:04.07 1.¦ 5:11.35 1.¦
3. Dippacher Matthias 1977 D-Oy-Mittelberg DIPPACHER 17:41.28,1 53.31,9 (1) Foto UT-M 2. 9.54 2:29.06 4.¦ 2:35.16 2.¦ 3:23.49 3.¦ 5.50 4.¦ 3:26.52 7.¦ 5:40.33 6.¦
4. Fister Gerald 1978 Finkenstein 18:09.00,4 1:21.04,2 (113) Foto UT-M 3. 10.09 2:38.07 11.¦ 2:46.14 5.¦ 3:45.06 5.¦ 4.35 2.¦ 3:19.41 3.¦ 5:35.15 5.¦
5. Döhnert Rudi 1969 D-Alfter Team SALOMON 18:37.38,0 1:49.41,8 (186) Foto UT-M40 2. 10.25 2:27.11 3.¦ 2:37.20 4.¦ 3:30.37 4.¦ 5.48 3.¦ 3:24.37 5.¦ 6:32.02 27.¦
6. Schachenmeier Simon 1985 D-Miesbach Bergsport Schachenmeier 19:10.41,5 2:22.45,3 (154) Foto UT-M 4. 10.44 2:44.12 13.¦ 2:57.28 10.¦ 4:24.16 12.¦ 13.35 12.¦ 3:22.54 4.¦ 5:28.13 3.¦
7. Schwaiger Hermann 1978 Maria Alm am Steinernen M DYNAFIT 19:16.48,4 2:28.52,2 (18) Foto UT-M 5. 10.47 2:34.52 9.¦ 3:05.16 11.¦ 4:25.57 13.¦ 11.22 8.¦ 3:26.59 8.¦ 5:32.19 4.¦
8. Böhm Benedikt 1977 D-Aschheim DYNAFIT 19:37.16,4 2:49.20,2 (8) Foto UT-M 6. 10.59 2:35.49 10.¦ 2:48.41 7.¦ 4:09.10 8.¦ 21.58 21.¦ 3:32.18 10.¦ 6:09.17 18.¦
8. Klosowicz Piotr 1984 PL-Warszawa KW Warszawa 19:37.16,4 2:49.20,2 (82) Foto UT-M 6. 10.59 2:32.53 8.¦ 2:51.13 8.¦ 3:58.33 6.¦ 6.41 6.¦ 3:58.41 24.¦ 6:09.13 16.¦
10. Zwinger Bernd 1978 Salzburg Querdenken.at 20:41.33,2 3:53.37,0 (179) Foto UT-M 8. 11.35 2:31.49 6.¦ 3:10.19 15.¦ 4:34.46 18.¦ 27.18 33.¦ 4:09.01 37.¦ 5:48.17 11.¦
11. Novak Bronislav 1985 SK-Bratislava 20:42.49,3 3:54.53,1 (136) Foto UT-M 9. 11.35 3:01.01 29.¦ 3:17.06 18.¦ 4:03.25 7.¦ 12.53 11.¦ 3:45.48 15.¦ 6:22.35 24.¦
12. Köhlbichler Anton 1987 Niedernsill Lc Oberpinzgau 20:42.50,6 3:54.54,4 (192) Foto UT-M 10. 11.35 2:45.12 16.¦ 3:23.20 24.¦ 4:16.38 9.¦ 40.46 57.¦ 3:36.36 11.¦ 6:00.16 13.¦
13. Dick Demeter 1974 Linz FH OÖ Sports Team 20:51.27,8 4:03.31,6 (13) Foto UT-M40 3. 11.40 2:23.24 2.¦ 2:46.52 6.¦ ---- ----¦ ---- ----¦ ---- ----¦ 6:10.23 19.¦
14. Arzberger Karl 1962 Bärnbach TuS kainach 21:02.47,1 4:14.50,9 (140) Foto UT-M50 1. 11.47 3:07.04 38.¦ 3:22.39 22.¦ 4:17.57 10.¦ 36.40 51.¦ 3:29.53 9.¦ 6:08.32 15.¦
15. Leitner Alois 1962 Weyregg am Attersee AUSPO Team 21:04.11,3 4:16.15,1 (163) Foto UT-M50 2. 11.47 2:47.38 17.¦ 3:19.07 20.¦ 4:35.10 19.¦ 27.34 34.¦ 3:39.26 12.¦ 6:15.15 20.¦
16. Treu Denis 1974 I-Moruzzo (UD) 21:17.22,8 4:29.26,6 (203) Foto UT-M40 4. 11.55 2:50.15 18.¦ 3:28.44 32.¦ 4:22.32 11.¦ 35.53 50.¦ 3:51.48 20.¦ 6:08.07 14.¦
17. Strauss Christof 1972 Afritz Der laxe Hax 21:23.05,0 4:35.08,8 (211) Foto UT-M40 5. 11.58 3:13.58 44.¦ 3:25.28 28.¦ 4:51.38 33.¦ 14.22 14.¦ 3:39.57 14.¦ 5:57.39 12.¦
18. Rausch Hans 1959 Nußdorf am Haunsberg Lauftreff Nußdorf 21:37.51,5 4:49.55,3 (233) Foto UT-M50 3. 12.06 2:56.11 21.¦ 3:34.10 38.¦ 4:35.19 20.¦ 14.03 13.¦ 3:53.23 21.¦ 6:24.42 25.¦
19. Mlinar Christian 1974 Steyrling ASV Salzburg LA 21:49.54,6 5:01.58,4 (22) Foto UT-M40 6. 12.13 2:32.44 7.¦ 3:08.36 14.¦ 4:29.15 16.¦ 26.12 31.¦ 4:06.15 32.¦ 7:06.51 42.¦
20. Kröss Franz 1963 I-Sarntal (BZ) ASC- Lauffreunde Sarntal Raiff 21:50.26,1 5:02.29,9 (230) Foto UT-M50 4. 12.13 2:57.23 22.¦ 3:58.10 58.¦ 4:38.41 24.¦ 12.26 10.¦ 3:54.30 22.¦ 6:09.14 17.¦
21. Huber Florian 1983 Waidhofen an der Ybbs 21:54.03,7 5:06.07,5 (228) Foto UT-M 11. 12.15 3:01.07 31.¦ 3:29.17 35.¦ 4:35.35 21.¦ 23.09 23.¦ 4:03.19 28.¦ 6:21.35 23.¦
22. Weihs Robert 1983 Willendorf am Steinfelde 21:56.55,3 5:08.59,1 (208) Foto UT-M 12. 12.17 2:44.57 14.¦ 3:11.14 16.¦ 4:45.53 29.¦ 12.13 9.¦ 3:48.46 17.¦ 7:13.49 45.¦
23. Pakula Pawel 1977 PL-Wisznice maratony.blogspot.com 21:57.57,2 5:10.01,0 (132) Foto UT-M 13. 12.18 2:59.53 27.¦ 3:24.16 26.¦ 5:00.21 41.¦ 1:21.07 60.¦ 3:25.55 6.¦ 5:46.24 7.¦
24. Hain Gregor 1987 Gmunden kraxlshop.at 21:58.04,4 5:10.08,2 (191) Foto UT-M 14. 12.18 3:08.23 40.¦ 3:27.59 31.¦ 4:45.26 28.¦ 29.05 41.¦ 4:19.00 44.¦ 5:48.08 10.¦
25. Markovi Miha 1971 SLO-Ljubljana-martno NEVER GIVE UP 22:00.54,8 5:12.58,6 (174) Foto UT-M40 7. 12.19 3:07.50 39.¦ 3:22.56 23.¦ 4:29.48 17.¦ 22.07 22.¦ 3:51.21 19.¦ 6:46.50 29.¦
26. Aichinger Dominik 1968 Wien Architekt 22:01.38,3 5:13.42,1 (35) Foto UT-M40 8. 12.20 3:01.07 30.¦ 3:17.32 19.¦ 5:21.05 54.¦ 14.23 15.¦ 3:46.47 16.¦ 6:20.42 22.¦
27. Zach Martin 1979 Katzelsdorf, Leitha HSV Marathon Wr. Neustadt 22:01.41,5 5:13.45,3 (77) Foto UT-M 15. 12.20 2:54.13 20.¦ 3:28.56 33.¦ 4:37.27 23.¦ 33.41 45.¦ 4:10.34 38.¦ 6:16.49 21.¦
28. Hasenauer Paul 1961 Gries, Pinzgau Bergrettung Fusch 22:02.04,2 5:14.08,0 (100) Foto UT-M50 5. 12.20 3:11.28 42.¦ 3:44.41 47.¦ 4:57.16 40.¦ 31.52 43.¦ 3:49.47 18.¦ 5:46.58 8.¦
29. Kocyan Premysl 1977 CZ-Stritez 22:29.30,3 5:41.34,1 (155) Foto UT-M 16. 12.35 3:06.36 36.¦ 3:22.38 21.¦ 4:42.27 26.¦ 29.56 42.¦ 3:58.20 23.¦ 6:49.31 31.¦
30. Gotsch Joel 1987 Wien 22:29.49,6 5:41.53,4 (166) Foto UT-M 17. 12.35 2:58.32 23.¦ 3:05.32 12.¦ 6:21.05 62.¦ 37.09 52.¦ 3:39.50 13.¦ 5:47.39 9.¦
31. Kirschner Markus 1983 Sankt Martin 22:29.56,3 5:42.00,1 (31) Foto UT-M 18. 12.35 3:06.32 34.¦ 3:29.00 34.¦ 4:36.42 22.¦ 26.40 32.¦ 4:01.06 25.¦ 6:49.54 32.¦
32. Wächter Ben 1977 D-München 22:48.17,9 6:00.21,7 (61) Foto UT-M 19. 12.46 3:03.26 32.¦ 3:24.47 27.¦ 4:29.00 15.¦ 24.08 24.¦ 4:22.11 46.¦ 7:04.43 39.¦
33. Paul Robert 1962 Linz, Donau SV-Chemie Linz 23:01.20,2 6:13.24,0 (120) Foto UT-M50 6. 12.53 2:59.51 26.¦ 3:29.18 36.¦ 4:53.12 35.¦ 28.58 40.¦ 4:18.17 43.¦ 6:51.42 33.¦
34. Maier Frank 1966 D-Aichwald Outdoorsports Aichwald Trailru 23:01.23,6 6:13.27,4 (205) Foto UT-M40 9. 12.53 ---- ----¦ ---- ----¦ 4:51.05 32.¦ 28.57 39.¦ 4:18.01 42.¦ 6:51.57 34.¦
35. Steidl Alexander 1979 Schönering Linzer Trailbuddies 23:04.19,4 6:16.23,2 (71) Foto UT-M 20. 12.55 3:06.34 35.¦ 3:41.45 44.¦ 5:04.33 44.¦ 37.45 54.¦ 4:05.59 31.¦ 6:27.41 26.¦
36. Kröll Hans 1964 Mayrhofen 23:06.22,5 6:18.26,3 (229) Foto UT-M50 7. 12.56 3:16.00 47.¦ 3:26.47 30.¦ 4:56.50 38.¦ 27.39 36.¦ 4:01.40 27.¦ 6:57.24 35.¦
37. Dengg Christoph 1969 Hippach 23:06.23,1 6:18.26,9 (226) Foto UT-M40 10. 12.56 3:16.04 48.¦ 3:26.39 29.¦ 4:56.56 39.¦ 27.38 35.¦ 4:01.16 26.¦ 6:57.48 36.¦
38. Meinhart Christian 1973 Maishofen 23:12.28,6 6:24.32,4 (72) Foto UT-M40 11. 12.59 2:59.26 24.¦ 3:42.01 45.¦ 4:56.49 37.¦ 15.55 16.¦ 4:12.55 40.¦ 7:05.21 41.¦
39. Janecek Oldrich 1982 Mürzzuschlag Kolland Topsport Gaal 23:15.04,3 6:27.08,1 (16) Foto UT-M 21. 13.01 2:42.18 12.¦ 3:36.02 41.¦ 4:26.49 14.¦ 38.33 56.¦ 4:26.48 48.¦ 7:24.31 46.¦
40. Streibl Wolfgang 1972 Neukirchen an der Vöckla 23:17.25,3 6:29.29,1 (249) Foto UT-M40 12. 13.02 ---- ----¦ ---- ----¦ ---- ----¦ ---- ----¦ ---- ----¦ 6:48.00 30.¦
41. Mair Stefan 1966 Tristach Edelweiss Alkoholfrei 23:24.51,8 6:36.55,6 (90) Foto UT-M40 13. 13.06 3:29.52 61.¦ 3:53.59 54.¦ 4:48.47 30.¦ 21.33 20.¦ 4:06.39 33.¦ 6:43.59 28.¦
42. Karletz Hans 1966 D-Benediktbeuern 23:38.24,8 6:50.28,6 (195) Foto UT-M40 14. 13.14 3:17.04 49.¦ 3:34.46 39.¦ 5:02.03 43.¦ 25.56 29.¦ 4:06.44 34.¦ 7:11.48 44.¦
42. Trimmel Martin 1973 Großhöflein 23:38.24,8 6:50.28,6 (110) Foto UT-M40 14. 13.14 3:17.07 50.¦ 3:35.28 40.¦ 5:01.23 42.¦ 25.57 30.¦ 4:06.45 35.¦ 7:11.42 43.¦
44. Block Paul 1988 St. Johann am Walde 23:45.51,1 6:57.54,9 (167) Foto UT-M 22. 13.18 2:59.31 25.¦ 3:06.47 13.¦ 4:40.28 25.¦ 34.20 47.¦ 4:22.04 45.¦ 8:02.38 57.¦
45. Krames Jaroslav 1974 CZ-Prague 23:47.34,4 6:59.38,2 (59) Foto UT-M40 16. 13.19 3:29.17 60.¦ 3:49.39 51.¦ 4:52.34 34.¦ 21.16 19.¦ 4:11.37 39.¦ 7:03.08 37.¦
46. Grimpe-Luhmann Niels 1966 CH-Laufen Swiss Jura Angels 24:11.50,1 7:23.53,9 (204) Foto UT-M40 17. 13.32 3:26.12 59.¦ 3:58.24 59.¦ 5:14.50 48.¦ 24.39 25.¦ 4:03.49 29.¦ 7:03.54 38.¦
47. Schneeberger Willi 1963 Irschen 24:12.31,8 7:24.35,6 (106) Foto UT-M50 8. 13.33 3:10.48 41.¦ 3:54.56 55.¦ 4:49.26 31.¦ 16.07 17.¦ 4:26.56 49.¦ 7:34.17 48.¦
48. Fischböck Josef 1988 Pinsdorf 24:15.07,2 7:27.11,0 (101) Foto UT-M 23. 13.34 3:24.07 54.¦ 3:43.06 46.¦ 4:43.18 27.¦ 34.16 46.¦ 4:04.01 30.¦ 7:46.16 50.¦
49. Krewinkel Jan 1975 D-Reutlingen TSG Reutlingen 24:32.32,9 7:44.36,7 (114) Foto UT-M 24. 13.44 3:14.51 46.¦ 3:32.33 37.¦ 5:14.20 47.¦ ---- ----¦ ---- ----¦ 7:47.19 51.¦
50. Edlinger Josef 1967 Fuschl am See USC Abersee 24:52.23,0 8:04.26,8 (198) Foto UT-M40 18. 13.55 2:51.15 19.¦ 3:14.46 17.¦ 5:12.39 46.¦ 27.58 38.¦ 4:41.25 56.¦ 8:24.17 63.¦
50. Edlinger Julian 1996 Fuschl am See USC Abersee 24:52.23,0 8:04.26,8 (199) Foto UT-M 25. 13.55 2:44.59 15.¦ 2:57.05 9.¦ 5:36.33 60.¦ 27.55 37.¦ 4:41.19 55.¦ 8:24.29 64.¦
52. Benedek Zoltan 1964 Gloggnitz 24:56.38,7 8:08.42,5 (219) Foto UT-M50 9. 13.58 3:25.55 57.¦ 4:32.28 62.¦ 5:24.20 56.¦ 20.23 18.¦ 4:08.47 36.¦ 7:04.44 40.¦
53. Holzinger Johann 1967 Gschwandt bei Gmunden Auspo Team 25:07.48,7 8:19.52,5 (98) Foto UT-M40 19. 14.04 3:30.35 62.¦ 3:53.18 53.¦ 5:36.35 61.¦ 10.59 7.¦ 4:29.31 51.¦ 7:26.48 47.¦
54. Schwab Peter 1966 D-Bad Dürkheim 25:15.26,8 8:27.30,6 (86) Foto UT-M40 20. 14.08 3:24.13 55.¦ 3:50.58 52.¦ 5:22.15 55.¦ ---- ----¦ ---- ----¦ 7:53.02 53.¦
55. Lekse Toni 1960 SLO-Cerknica ?D ELEKTRO ENERGIJA 25:22.41,2 8:34.45,0 (54) Foto UT-M50 10. 14.12 3:03.58 33.¦ 3:23.24 25.¦ 5:27.55 57.¦ 44.17 58.¦ 4:52.04 59.¦ 7:51.01 52.¦
56. Bratusa Rok 1991 SLO-Bistrica ob Sotli Svetogorska vertikala 25:23.17,6 8:35.21,4 (214) Foto UT-M 26. 14.12 3:00.55 28.¦ 3:36.40 42.¦ 5:17.42 50.¦ 44.23 59.¦ 4:48.57 58.¦ 7:54.37 54.¦
57. Huber Martin 1972 St. Johann in Tirol Mountainrockers 25:27.43,4 8:39.47,2 (9) Foto UT-M40 21. 14.15 3:20.10 51.¦ 3:45.10 48.¦ 5:17.55 52.¦ 24.40 26.¦ 4:29.13 50.¦ 8:10.32 60.¦
58. Markussen Brian 1969 DK-Soborg TIF 25:27.55,4 8:39.59,2 (184) Foto UT-M40 22. 14.15 3:20.25 52.¦ 3:45.17 49.¦ 5:17.47 51.¦ 24.40 27.¦ 4:30.02 52.¦ 8:09.41 59.¦
59. Sandor Balazs 1978 Baumkirchen 25:30.56,7 8:43.00,5 (175) Foto UT-M 27. 14.17 3:26.11 58.¦ 4:03.43 60.¦ 5:09.49 45.¦ 34.39 48.¦ 4:32.58 53.¦ 7:43.34 49.¦
60. Szabo Endre 1970 D-Heilbronn Funksohlenbrüder 25:31.17,2 8:43.21,0 (139) Foto UT-M40 23. 14.17 3:14.45 45.¦ 4:15.40 61.¦ 4:54.41 36.¦ 32.22 44.¦ 4:15.08 41.¦ 8:18.38 61.¦
61. Gogl Hansjörg 1958 Innsbruck 25:38.20,1 8:50.23,9 (103) Foto UT-M50 11. 14.21 3:24.54 56.¦ 3:55.13 56.¦ 5:15.06 49.¦ 37.32 53.¦ 4:26.20 47.¦ 7:59.12 55.¦
62. Oswald Uwe 1962 D-Bad Überkingen Sparda Team Rechberghausen 25:50.36,7 9:02.40,5 (217) Foto UT-M50 12. 14.28 3:11.31 43.¦ 3:56.54 57.¦ 5:31.08 58.¦ 25.04 28.¦ 4:41.43 57.¦ 8:04.12 58.¦
63. Ulbricht Dieter 1967 D-Stuttgart Obertürkheim www.laufkultur.de 25:52.33,3 9:04.37,1 (181) Foto UT-M40 24. 14.29 3:06.36 37.¦ 3:37.48 43.¦ 5:32.29 59.¦ 35.13 49.¦ 4:59.03 60.¦ 8:01.21 56.¦
64. Ellemunt Eugen 1951 I-Olang (BZ) 26:06.56,2 9:19.00,0 (242) Foto UT-M50 13. 14.37 3:22.01 53.¦ 3:49.29 50.¦ 5:20.41 53.¦ 38.18 55.¦ 4:37.30 54.¦ 8:18.55 62.¦

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.