DS live
Please use our new start- & ranking portal


La Transjurassienne 2014

La Transjurassienne 2014 - classements

classements Ultra Trans

classements overall 52km style classique 25km style classique 69km style libre 51km style libre 20km style libre

classements par ordre alphabetique A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
classements par ordre de nations/lieux A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z autres nations: A AUS B BLR CH CZ D E EE FI I J L N NL PL R S SK SLO USA

Top classements overall --- CT 52km overall hommes 770 classés PDF
1. Rezac Stanislav, 1973, CZ-JABLONEC n.N 2:27.33,6 (13) 2. Mougel Adrien, 1988, La Cure 2:31.56,8 (14) 3. Lalevee Guillaume, 1984, Gerardmer 2:32.36,4 (9)
--- CT 52km overall femmes 110 classées PDF 1. Bicova Karolina, 1978, CZ-Bedrichov V Jizerskych Horach 2:57.35,9 (51) 2. Donzallaz Nicole, 1981, CH-Vaulruz 2:59.11,9 (59) 3. Mougel Vannson Claire, 1986, La Bresse 3:02.42,8 (58)
--- CT 20km overall hommes 139 classés PDF 1. Seifert Benjamin, 1982, Germany 57.06,9 (7045) 2. Loewert Hugo, 1973, Albens 1:01.06,5 (7019) 3. Mougin Alex, 1993, Mouthe 1:01.53,3 (7030)
--- CT 20km overall femmes 123 classées PDF 1. Borutova Kamila, 1975, Czech Rep 1:07.57,1 (7210) 2. Madary Lise, 1993, Villars De Lans 1:12.33,2 (7035) 3. Gasner Tavernier Marine, 1995, Chamonix Mont Blanc 1:20.28,4 (7213)
--- FT 20km overall hommes 215 classés PDF 1. Seifert Benjamin, 1982, Germany 51.19,2 (6043) 2. Balland Richard, 1993, Morbier 55.56,5 (6036) 3. Ratynskiy Dmitriy, 1975, R-Sergiev Posad 57.22,4 (6009)
--- FT 20km overall femmes 152 classées PDF 1. Borutova Kamila, 1975, Czech Rep 59.11,8 (6307) 2. Benoit Manon, 1993, Gieres 1:03.50,7 (6465) 3. Arbez Anne Flore, 1985, Longchaumois 1:04.03,4 (6310)
--- FT 51km overall hommes 463 classés PDF 1. Guyon Arnaud, 1991, France 2:07.32,8 (5467) 2. Baracchini-Fiori Thomas, 1984, Les Rousses 2:18.41,9 (5404) 3. Pignier Clément, 1992, Premanon 2:19.02,6 (5460)
--- FT 51km overall femmes 231 classées PDF 1. Dabudyk Aurélie, 1988, France 2:10.22,8 (5009) 2. Rotcheva Olga, 1978, Russia 2:11.25,9 (5016) 3. Bourgeois Célia, 1983, Lans en Vercors 2:13.31,1 (5001)
--- FT 69km overall hommes 2123 classés PDF 1. Wibault Mathias, 1985, Chamonix Mont Blanc 2:53.43,5 (29) 2. Chauvet Benoît, 1981, St Gervais les Bains 2:54.03,6 (1) 3. Livers Toni, 1983, CH-Davos Platz 2:54.08,9 (5)
--- FT 69km overall femmes 150 classées PDF 1. Cuny Anne Laure, 1987, Gerardmer 3:32.43,6 (152) 2. Golay Geymond Florence, 1971, CH-Le Solliat 3:34.28,5 (154) 3. Blanc Chloé, 1986, Lamoura 3:35.56,1 (151)

Top 52km style classique C52-Ju CT 52km Juniors hommes 1 classé PDF 1. Mage Even, 1995, N-Olve 6:16.11,5 (3198)
C52-Se CT 52km Seniors(1) hommes 71 classés PDF 1. Mougel Adrien, 1988, La Cure 2:31.56,8 (14) 2. Lalevee Guillaume, 1984, Gerardmer 2:32.36,4 (9) 3. Weibel Jérémy, 1985, Malmerspach 2:38.56,9 (2)
C52-V1 CT 52km Vétérans 1 hommes 46 classés PDF 1. Darragon Roddy, 1983, Le Grand Bornand 2:33.23,7 (1) 2. Cuny Igor, 1982, La Bresse 2:40.57,5 (12) 3. Isenmann Sébastien, 1979, Rosheim 2:43.29,0 (6)
C52-V2 CT 52km Vétérans 2 hommes 74 classés PDF 1. Pinola Jukka, 1977, FI-Veikkola 2:43.48,4 (44) 2. Weibel Sébastien, 1976, Fellering 2:52.12,2 (40) 3. Gertsch Fabian, 1975, CH-Bex 2:52.15,8 (1100)
C52-V3 CT 52km Vétérans 3 hommes 103 classés PDF 1. Rezac Stanislav, 1973, CZ-JABLONEC n.N 2:27.33,6 (13) 2. Rellman Seppo, 1969, FI-Heinola 2:44.11,6 (3) 3. Krempp Nicolas, 1969, Gresswiller 2:47.58,5 (47)
C52-V4 CT 52km Vétérans 4 hommes 118 classés PDF 1. Bedez Jean Pierre, 1964, Bois d'Amont 2:47.41,1 (49) 2. Berthet Gilles, 1965, Cormaranche en Bugey 2:55.47,4 (1101) 3. Davoli Marius, 1967, CH-Genève 2:56.10,2 (1199)
C52-V5 CT 52km Vétérans 5 hommes 103 classés PDF 1. Moos Blaise, 1962, CH-Ayent 2:51.09,1 (36) 2. Lorenzi Jean François, 1960, Onnion 2:57.48,7 (1126) 3. Arnould Eric, 1962, Ranspach 2:58.43,6 (1107)
C52-V6 CT 52km Vétérans 6 hommes 108 classés PDF 1. Wennersberg Oyvind, 1955, N-Sjusjoen 2:52.14,6 (1156) 2. Bersvendsen Odd, 1958, USA-Jackson, Nh 2:53.29,9 (1067) 3. Brunner Walter, 1955, CH-Horw 3:01.10,8 (1035)
C52-V7 CT 52km Vétérans 7 hommes 90 classés PDF 1. Gadiolet Jean, 1950, Megeve 3:04.47,2 (1219) 2. Imbaud Michel, 1949, Villard de Lans 3:06.41,6 (1016) 3. Mougel Norbert, 1953, La Bresse 3:08.51,4 (1075)
C52-V8 CT 52km Vétérans 8 hommes 41 classés PDF 1. Tveiten Per Oyvind, 1947, N-Torvikbygd 3:23.18,9 (1168) 2. Blanc Georges, 1947, CH-Hauteville 3:24.24,6 (1013) 3. Carrez Gilbert, 1947, Lamoura 3:44.35,1 (2239)
C52-V9 CT 52km Vétérans 9 hommes 13 classés PDF 1. Piotti Odillo, 1943, I-Gardone Val Trompia (BS) 3:47.52,2 (1014) 2. Bere Askjell, 1943, N-Geilo 4:12.01,3 (1190) 3. Ballif Roger, 1943, CH-Le Brassus 4:37.05,3 (2011)
C52-V10 CT 52km Vétérans 10 hommes 1 classé PDF 1. Westerheim Magne Andreas, 1938, N-Ålgård 6:06.41,7 (3188)
C52-V11 CT 52km Vétérans 11 hommes 1 classé PDF 1. Larsson Hannes, 1931, Valence 5:45.30,7 (2208)
C52-Ju CT 52km Juniors femmes 2 classées PDF 1. Damaso Fabia, 1994, CH-Pontresina 3:08.59,0 (1262) 2. Mage Veronika, 1995, N-Omastrand 6:38.14,7 (2569)
C52-Se CT 52km Seniors(1) femmes 17 classées PDF 1. Mougel Vannson Claire, 1986, La Bresse 3:02.42,8 (58) 2. Pellegrini Chloé, 1993, La Planee 3:11.14,0 (60) 3. Letoublon Salome, 1990, Mouthe 3:12.34,5 (52)
C52-V1 CT 52km Vétérans 1 femmes 9 classées PDF 1. Donzallaz Nicole, 1981, CH-Vaulruz 2:59.11,9 (59) 2. Arnould Delphine, 1982, St Max 4:06.15,1 (2532) 3. Borda Carulla Susana, 1982, CH-Saint-Cergue 4:19.53,6 (2586)
C52-V2 CT 52km Vétérans 2 femmes 10 classées PDF 1. Bicova Karolina, 1978, CZ-Bedrichov V Jizerskych Horach 2:57.35,9 (51) 2. Faivre Julie, 1975, St Martin en Vercors 3:32.24,8 (56) 3. Laude Hanrot Héléne, 1976, Pontarlier 3:41.39,3 (2559)
C52-V3 CT 52km Vétérans 3 femmes 12 classées PDF 1. Golay Geymond Florence, 1971, CH-Le Solliat 3:08.26,0 (53) 2. Bourgeat Sandrine, 1973, Villard St Sauveur 3:41.48,0 (1258) 3. Prouheze Laetitia, 1970, Parent 3:48.27,8 (1272)
C52-V4 CT 52km Vétérans 4 femmes 17 classées PDF 1. Damaso Myrta, 1968, CH-Pontresina 3:17.23,4 (1261) 2. Favier Frederique, 1967, Avignon les St Claude 3:39.04,9 (2533) 3. Reksten Christine Myhre, 1966, N-Svingvoll 4:16.31,7 (2577)
C52-V5 CT 52km Vétérans 5 femmes 18 classées PDF 1. Guryeva Vera, 1960, R-Moscow 3:43.33,1 (1252) 2. Verdiesen-Wolthuis Anja, 1959, NL-Gouda 4:01.17,0 (2543) 3. Toivonen Eeva-Liisa, 1960, L-Greiveldange 4:02.51,6 (2579)
C52-V6 CT 52km Vétérans 6 femmes 17 classées PDF 1. Coste Chantal, 1958, Oye et Pallet 3:38.55,3 (1257) 2. Lehn Kari Ranum, 1957, N-Trondheim 3:47.30,0 (2546) 3. Basen Live, 1958, N-Åmot 3:51.59,4 (2566)
C52-V7 CT 52km Vétérans 7 femmes 3 classées PDF 1. Blanc Elisabeth, 1953, Septmoncel 4:21.44,0 (1256) 2. Witteman Do, 1953, Boskoop 5:48.22,2 (2529) 3. Calba Gisèle, 1953, Chalon sur Saone 7:31.32,4 (2509)
C52-V8 CT 52km Vétérans 8 femmes 3 classées PDF 1. Berge Mo Katharina, 1944, N-Trondheim 4:01.29,7 (2572) 2. Lindgren Gretchen, 1948, USA-St Cloud, Mn 4:45.20,8 (2513) 3. Bellmann Gitta, 1948, D-Radebeul 7:34.25,1 (2505)
C52-V9 CT 52km Vétérans 9 femmes 2 classées PDF 1. Myhra Sissel, 1941, N-Slependen 5:58.50,3 (2583) 2. Hatleberg Kirsti, 1939, N-Kongsberg 6:17.54,6 (2560)

Top 25km style classique C20-Je CT 20km Jeunes hommes 4 classés PDF 1. Micheletto Andres, 1997, France 1:08.39,0 (7146) 2. Vitu Nathan, 1996, Les Houches 1:09.46,2 (7043) 3. Snell Pierre, 1996, Chamonix Mont Blanc 1:10.42,5 (7042)
C20-Ju CT 20km Juniors hommes 6 classés PDF 1. Schiavi Bastien, 1995, Premanon 1:03.53,2 (7026) 2. Vulliez Alexis, 1994, St Jean d'Aulps 1:06.54,4 (7005) 3. Guy Pierre, 1995, Mouthe 1:06.58,9 (7034)
C20-Se CT 20km Seniors(1) hommes 11 classés PDF 1. Mougin Alex, 1993, Mouthe 1:01.53,3 (7030) 2. Engel Clyde, 1992, CH-St-Blaise 1:02.24,6 (7021) 3. Jacquot Corentin, 1992, Pontarlier 1:02.56,4 (7040)
C20-V1 CT 20km Vétérans 1 hommes 8 classés PDF 1. Seifert Benjamin, 1982, Germany 57.06,9 (7045) 2. Duverney-Pret Gauthier, 1982, Voglans 1:20.12,3 (7010) 3. Martin Nicolas, 1982, Les Rousses 1:23.30,7 (7004)
C20-V2 CT 20km Vétérans 2 hommes 13 classés PDF 1. Ratynskiy Dmitriy, 1975, R-Sergiev Posad 1:03.21,9 (7009) 2. Ribeyron Pierre, 1978, Unieux 1:16.13,9 (7118) 3. Martin Benoit, 1976, Thonon les Bains 1:17.12,2 (7027)
C20-V3 CT 20km Vétérans 3 hommes 17 classés PDF 1. Loewert Hugo, 1973, Albens 1:01.06,5 (7019) 2. Kervran Laurent, 1970, Entre Deux Guiers 1:31.18,6 (7124) 3. Colin Pierre, 1972, Saint Just D`Avray 1:36.54,4 (7073)
C20-V4 CT 20km Vétérans 4 hommes 19 classés PDF 1. Aas Knut Henrik, 1964, N-Elverum 1:27.27,7 (7014) 2. Berg Staale Magne, 1966, N-Ålesund 1:28.14,4 (7089) 3. Monier Bruno, 1965, Malbuisson 1:37.02,4 (7038)
C20-V5 CT 20m Vétérans 5 hommes 15 classés PDF 1. Engel Yann, 1960, CH-Saint Blaise 1:05.14,5 (7020) 2. Novotny Jiri, 1960, CZ-Prague 1:09.01,1 (7031) 3. Haube Veljo, 1961, Estonia 1:51.16,9 (7126)
C20-V6 CT 20km Vétérans 6 hommes 17 classés PDF 1. Browder Michael, 1956, Chamonix Mont Blanc 1:26.55,7 (7039) 2. Charbonnier Daniel, 1957, Delle 1:55.05,1 (7001) 3. Joly Michel, 1956, Cosne Cours sur Loire 1:57.30,6 (7125)
C20-V7 CT 20km Vétérans 7 hommes 15 classés PDF 1. Clerc Daniel, 1953, Metz Tessy 1:24.26,1 (7006) 2. Hug Ulrich, 1949, CH-Rüti Bei Büren 1:44.57,1 (7022) 3. Skeie Vigleik, 1952, N-Norheimsund 1:50.51,3 (7055)
C20-V8 CT 20km Vétérans 8 hommes 5 classés PDF 1. Chabrol Bertrand, 1947, St Arnoult en Yvelines 2:00.42,3 (7156) 1. Rambaud Pascal, 1947, Coubron 2:00.42,3 (7012) 3. Gadrey Jean, 1947, Epinay sur Orge 2:07.06,8 (7105)
C20-V9 CT 20km Vétérans 9 hommes 7 classés PDF 1. Lerch Jean, 1940, CH-Genève 1:45.28,4 (7025) 2. Badoz Griffond Richard, 1943, Mouthe 2:07.08,6 (7032) 3. Vuillard Bernard, 1941, Saint Claude 2:17.34,8 (7141)
C20-V10 CT 20km Vétérans 10 hommes 2 classés PDF 1. Gilbert Michel, 1935, Kairon 2:37.38,1 (7152) 2. Petitjean Guy, 1936, Gargas 2:49.50,1 (7104)
C20-Je CT 20km Jeunes femmes 2 classées PDF 1. Pernollet Megane, 1996, France 1:25.57,5 (7214) 2. Claudel Lucie, 1996, Passy 1:28.26,4 (7219)
C20-Ju CT 20km Juniors femmes 5 classées PDF 1. Gasner Tavernier Marine, 1995, Chamonix Mont Blanc 1:20.28,4 (7213) 2. Blanc Sylvia, 1994, CH-Hauteville 1:28.54,6 (7240) 3. Denneulin Marie, 1994, Allinges 1:30.33,2 (7262)
C20-Se CT 20km Seniors(1) femmes 12 classées PDF 1. Madary Lise, 1993, Villars De Lans 1:12.33,2 (7035) 2. Cordier Maud, 1991, Chapelle des Bois 1:31.54,2 (7287) 3. Letoublon Fanny, 1992, Mouthe 1:39.51,8 (7227)
C20-V1 CT 20km Vétérans 1 femmes 11 classées PDF 1. Charberet Laure, 1981, Boujeons 1:34.42,2 (7268) 2. Jorcin Lise Marie, 1982, Fourcatier et Maison Neuve 1:38.02,1 (7201) 3. Bouveret Céline, 1980, Les Pontets 1:55.03,6 (7267)
C20-V2 CT 20km Vétérans 2 femmes 14 classées PDF 1. Borutova Kamila, 1975, Czech Rep 1:07.57,1 (7210) 2. Mosnier Véronique, 1976, Grenoble 1:39.38,0 (7203) 3. Kaljumae Aile, 1974, E-Harjumaa 1:47.57,9 (7251)
C20-V3 CT 20km Vétérans 3 femmes 24 classées PDF 1. Ronning Anne Ludvigren, 1971, N-Lillehammer 1:35.39,3 (7206) 2. Kokkonen Outi, 1970, FI-Kalliola 1:47.54,3 (7243) 3. Leclerc Anne-Sophie, 1972, Montereau sur le Jard 2:03.22,1 (7283)
C20-V4 CT 20km Vétérans 4 femmes 18 classées PDF 1. Magis Gabrielle, 1967, B-Vaux-sur-Sûre 1:48.40,6 (7274) 2. Krieger Margit, 1968, E-Tallinn 1:58.14,8 (7211) 3. Chevalier Nathalie, 1968, Compertrix 2:04.47,1 (7230)
C20-V5 CT 20km Vétérans 5 femmes 19 classées PDF 1. Barabanova Olga, 1963, R-Dobryanka Perm,Region 1:35.29,2 (7242) 2. Aas Solvi Amundsen, 1961, N-Elverum 1:47.05,1 (7205) 3. Terol Sylvie, 1961, Maincy 2:07.09,4 (7237)
C20-V6 CT 20km Vétérans 6 femmes 9 classées PDF 1. Thierry Dominique, 1958, Chambery 1:45.01,7 (7246) 2. Engelmann Sylvie, 1956, La Roche / Foron 2:22.38,9 (7204) 3. Otypka Marcella, 1955, USA-St Paul, Mn 2:23.20,4 (7233)
C20-V7 CT 20km Vétérans 7 femmes 6 classées PDF 1. Palosuo Maira, 1952, FI-Helsinki 2:03.22,3 (7284) 2. Skeie Marit Slattelid, 1952, N-Norheimsund 2:14.22,3 (7314) 3. Hilaire Florence, 1949, Paris 2:35.55,1 (7309)
C20-V8 CT 20km Vétérans 8 femmes 1 classée PDF 1. Palmquist Bonnie, 1946, USA-Minneapolis, Mn 3:05.05,9 (7235)
C20-V9 CT 20km Vétérans 9 femmes 2 classées PDF 1. Mussillon Françoise, 1942, Grande Riviere 2:41.35,5 (7311) 2. Robin Michelle, 1941, Sampans 3:21.37,5 (7271)

Top 69km style libre F69-Ju FT 69km Juniors hommes 2 classés PDF 1. Iotti Dylan, 1994, Dommartin 5:33.49,0 (4447) 2. Duina Gian Marco, 1994, I-Milano (MI) 5:54.18,5 (3380)
F69-Se FT 69km Seniors(1) hommes 344 classés PDF 1. Wibault Mathias, 1985, Chamonix Mont Blanc 2:53.43,5 (29) 2. Martinelli Alan, 1985, Italy 2:55.11,7 (10) 3. Mondon Thibault, 1985, Le Bourg d'Oisans 2:57.43,9 (20)
F69-V1 FT 69km Vétérans 1 hommes 282 classés PDF 1. Chauvet Benoît, 1981, St Gervais les Bains 2:54.03,6 (1) 2. Livers Toni, 1983, CH-Davos Platz 2:54.08,9 (5) 3. Reichelt Tom, 1982, Germany 2:54.16,9 (31)
F69-V2 FT 69km Vétérans 2 hommes 332 classés PDF 1. Koukal Martin, 1978, Czech Rep 2:54.39,4 (4) 2. Bonaldi Sergio, 1978, Italy 2:56.07,8 (8) 3. Cazaux Baptiste, 1978, Arrens Marsous 3:00.08,9 (43)
F69-V3 FT 69km Vétérans 3 hommes 353 classés PDF 1. Roy Didier, 1970, Arcon 3:02.06,6 (102) 2. Dupont Jean-Christophe, 1971, St Jean de Sixt 3:08.41,4 (105) 3. Gilbert-Jeanselme Nicolas, 1973, St Leger les Melezes 3:10.05,9 (1479)
F69-V4 FT 69km Vétérans 4 hommes 277 classés PDF 1. Chopard-Lallier Benoit, 1965, Villers le Lac 3:10.32,6 (100) 2. Roguet Alain, 1964, Premanon 3:16.33,0 (1177) 3. Faivre Hervé, 1967, La Cluse et Mijoux 3:19.20,8 (1304)
F69-V5 FT 69km Vétérans 5 hommes 234 classés PDF 1. Racle Denis, 1959, Pontarlier 3:26.15,2 (51) 2. Rossero Jean Louis, 1960, Septmoncel 3:27.23,4 (101) 3. Mussillon Gilles, 1963, Grande Riviere 3:28.06,3 (58)
F69-V6 FT 69km Vétérans 6 hommes 157 classés PDF 1. Bersvendsen Odd, 1958, USA-Jackson, Nh 3:29.36,6 (1164) 2. Goux Philippe, 1956, Pontarlier 3:37.20,4 (1471) 3. Cuynet Max, 1956, Bracon 3:39.31,9 (1173)
F69-V7 FT 69km Vétérans 7 hommes 99 classés PDF 1. Seret Daniel, 1952, Echenoz la Meline 3:46.16,7 (1249) 2. Pepke Pep, 1952, Gex 3:50.47,4 (1452) 3. Pequignot Raymond, 1950, Buhl 3:51.42,7 (1096)
F69-V8 FT 69km Vétérans 8 hommes 29 classés PDF 1. Mougel Luc, 1945, La Bresse 4:14.58,1 (2456) 2. Boch Patrice, 1947, St Julien Mont Denis 4:25.34,2 (2530) 3. Moastuen Torbjörn, 1948, N-Lillehammer 4:28.23,1 (2605)
F69-V9 FT 69km Vétérans 9 hommes 12 classés PDF 1. Jourjon Paul Marie, 1943, St Genest Malifaux 4:33.44,7 (2126) 2. Pianet Michel, 1940, Censeau 4:35.08,1 (2106) 3. Girel Raymond, 1940, Champagne En Valormey 5:54.54,3 (205)
F69-V10 FT 69km Vétérans 10 hommes 2 classés PDF 1. Mougel Marcel, 1934, La Bresse 7:37.23,8 (4317) 2. Fourrier Daniel, 1937, Longchaumois 7:54.58,5 (2074)
F69-Se FT 69km Seniors(1) femmes 36 classées PDF 1. Cuny Anne Laure, 1987, Gerardmer 3:32.43,6 (152) 2. Blanc Chloé, 1986, Lamoura 3:35.56,1 (151) 3. Marquis Charlène, 1984, Les Grangettes 3:51.59,3 (1806)
F69-V1 FT 69km Vétérans 1 femmes 18 classées PDF 1. Chalvin Mylène, 1979, Mantry 3:55.20,4 (1809) 2. Vermot Hélène, 1980, Les Fourgs 4:16.11,7 (1815) 3. Henry Caroline, 1980, Grenoble 4:20.11,9 (1845)
F69-V2 FT 69km Vétérans 2 femmes 27 classées PDF 1. Bourgeat Anne Laure, 1976, Charquemont 3:41.20,5 (1802) 2. Bourgon Martine, 1976, Verrieres de Joux 3:55.35,6 (1833) 3. Rey Isabelle, 1976, Buffy 4:11.19,1 (1823)
F69-V3 FT 69km Vétérans 3 femmes 22 classées PDF 1. Golay Geymond Florence, 1971, CH-Le Solliat 3:34.28,5 (154) 2. Sandoz Stéphanie, 1971, Verrieres de Joux 3:44.12,5 (157) 3. Philipps Isabelle, 1970, Labaroche 3:51.37,8 (155)
F69-V4 FT 69km Vétérans 4 femmes 16 classées PDF 1. Gindre Moyse Laurence, 1965, Septmoncel 3:39.38,8 (153) 2. Grenard Renée, 1964, Lamoura 3:54.23,9 (1804) 3. Viaud Perrot Claire, 1965, Amberieu en Bugey 4:26.04,9 (1844)
F69-V5 FT 69km Vétérans 5 femmes 19 classées PDF 1. Oberli Mireille, 1960, Echenevex 4:01.12,1 (1801) 2. Bessac Caroline, 1963, Villeurbanne 4:43.22,8 (1821) 3. Pardonnet Catherine, 1960, Montfaucon 4:55.48,6 (1910)
F69-V6 FT 69km Vétérans 6 femmes 11 classées PDF 1. Chapeland Maryse, 1958, St Genes Champanelle 4:16.13,7 (1832) 2. Cochet Mireille, 1955, Myans 4:37.14,3 (1866) 3. Pinel Marylène, 1954, Seynod 4:55.54,9 (1898)
F69-V8 FT 69km Vétérans 8 femmes 1 classée PDF 1. Mathieu Josette, 1944, Pannessieres 6:01.56,3 (1837)

Top 51km style libre F51-HJe FT 51km Jeunes hommes 1 classé PDF 1. Krummenacher Elias, 1997, CH-Escholzmatt 3:32.16,0 (5658)
F51-HSe FT 51km Seniors(1) hommes 78 classés PDF 1. Guyon Arnaud, 1991, France 2:07.32,8 (5467) 2. Baracchini-Fiori Thomas, 1984, Les Rousses 2:18.41,9 (5404) 3. Pignier Clément, 1992, Premanon 2:19.02,6 (5460)
F51-HV1 FT 51km Vétérans 1 hommes 46 classés PDF 1. Bouthiaux Antoine, 1980, Saint Sixt 2:29.30,1 (5456) 2. Duverney-Pret Gauthier, 1982, Voglans 2:45.15,7 (5430) 3. Binetruy Stéphane, 1980, Chapelle des Bois 2:46.15,2 (5787)
F51-HV2 FT 51km Vétérans 2 hommes 33 classés PDF 1. Perrey Christophe, 1974, La Longeville 2:29.30,9 (5445) 2. Buch Morgan, 1978, Betton Bettonet 2:31.23,7 (5413) 3. Moutote Laurent, 1974, La Chaumusse 2:53.26,9 (5453)
F51-V3 FT 51km Vétérans 3 hommes 74 classés PDF 1. Bueb Ludovic, 1973, Lac des Rouges Truites 2:24.03,8 (5392) 2. Mougey Eric, 1972, Thonon les Bains 2:26.16,7 (5440) 3. Jenni Markus, 1969, CH-Steffisburg 2:27.51,5 (5472)
F51-V4 FT 51km Vétérans 4 hommes 66 classés PDF 1. Arrachart Frédéric, 1967, Lyaud 2:31.22,2 (5437) 2. Barral Vincent, 1967, Seynod 2:35.06,6 (5401) 3. Quittet Vincent, 1965, Devecey 2:39.27,7 (5391)
F51-V5 FT 51km Vétérans 5 hommes 45 classés PDF 1. Goudard Olivier, 1961, Montpellier 2:27.52,5 (5439) 2. Burd Mikhail, 1960, Gentilly 2:36.07,3 (5492) 3. Descarrega Frédéric, 1963, Orcier 2:37.28,3 (5547)
F51-V6 FT 51km Vétérans 6 hommes 55 classés PDF 1. Bitzner Jean Luc, 1957, Russ 2:48.44,8 (5406) 2. Koch Mathian Christophe, 1956, Evette Salbert 2:50.33,2 (5428) 3. Solignac Hervé, 1958, La Compote 2:53.12,6 (5405)
F51-V7 FT 51km Vétérans 7 hommes 38 classés PDF 1. Pillod Jean-Pierre, 1953, La Cluse et Mijoux 2:48.05,7 (5412) 2. Mandrillon Alain, 1950, Morez 2:51.20,5 (5476) 3. Millon Serge, 1951, Fontaine 3:05.03,1 (5617)
F51-V8 FT 51km Vétérans 8 hommes 22 classés PDF 1. Ruffet Julien, 1947, Bellefontaine 2:59.38,0 (5443) 2. Monfa Germinal, 1946, Sassenage 3:00.39,5 (5436) 3. Vuillemot Gérard, 1947, Dole 3:01.57,4 (5442)
F51-V9 FT 51km Vétérans 9 hommes 4 classés PDF 1. Vandel Michel, 1941, Bois d'Amont 3:24.33,5 (5449) 2. Thiriet Maurice, 1943, Lons le Saunier 3:47.35,9 (5690) 3. Baratier Raymond, 1943, Roquefort 4:19.19,4 (5684)
F51-V11 FT 51km Vétérans 11 hommes 1 classé PDF 1. Larsson Hannes, 1931, Valence 5:29.37,6 (5522)
F51-Ju FT 51km Juniors femmes 1 classée PDF 1. Janex Delphine, 1995, Vaux les Pres 3:41.47,5 (5220)
F51-Se FT 51km Seniors(1) femmes 67 classées PDF 1. Dabudyk Aurélie, 1988, France 2:10.22,8 (5009) 2. Imoberdorf Rahel, 1986, CH-Münster VS 2:17.20,7 (5011) 3. Thomas Claudie, 1992, 88400 2:21.10,5 (5047)
F51-V1 FT 51km Vétérans 1 femmes 33 classées PDF 1. Bourgeois Célia, 1983, Lans en Vercors 2:13.31,1 (5001) 2. Santer Stephanie, 1981, Italie 2:24.26,4 (5018) 3. Finance Caroline, 1979, Lutzelhouse 2:25.09,5 (5024)
F51-V2 FT 51km Vétérans 2 femmes 32 classées PDF 1. Rotcheva Olga, 1978, Russia 2:11.25,9 (5016) 2. Confortola Antonella, 1975, Italie 2:14.13,4 (5003) 3. Dupont Ballet Baz Aline, 1978, St Jean de Sixt 2:43.33,0 (5013)
F51-V3 FT 51km Vétérans 3 femmes 34 classées PDF 1. Lessing Judith, 1973, CH-Hünibach 2:43.50,4 (5012) 2. Kuntzinger Béatrice, 1969, Mery 2:48.38,1 (5160) 3. Stoller-Daenzer Brigitte, 1969, CH-Vandergrind 2:51.51,9 (5004)
F51-V4 FT 51km Vétérans 4 femmes 28 classées PDF 1. Gaidet Laurence, 1967, Bourg St Maurice 2:42.29,9 (5040) 2. Parma Claire, 1968, Thoiry 2:54.38,0 (5007) 3. Genevois Laurence, 1968, Villard St Christophe 3:14.20,3 (5133)
F51-V5 FT 51km Vétérans 5 femmes 16 classées PDF 1. Genard Dominique, 1962, Les Rousses 3:14.03,3 (5038) 2. Camponovo Nuschin, 1960, Montfaucon 3:21.12,8 (5106) 3. Brassill Sally, 1963, USA-Jackson, Nh 3:21.23,2 (5169)
F51-V6 FT 51km Vétérans 6 femmes 11 classées PDF 1. Pequignot Odile, 1956, Buhl 3:11.19,9 (5026) 2. Voidey Michèle, 1956, La Mouille 3:16.59,6 (5130) 3. Lepeule Françoise, 1958, Morbier 3:32.39,1 (5253)
F51-V7 FT 51km Vétérans 7 femmes 7 classées PDF 1. Latry Odile, 1953, Ferette 3:05.18,0 (5023) 2. Koch Mathian Francine, 1953, Evette Salbert 3:29.19,0 (5112) 3. Ancel Gabrielle, 1953, Orbey 3:30.56,5 (5117)
F51-V8 FT 51km Vétérans 8 femmes 1 classée PDF 1. Perrin Suzanne, 1945, Thann 5:58.19,7 (5311)
F51-V9 FT 51km Vétérans 9 femmes 1 classée PDF
Top 20km style libre F20-HJu FT 20km Juniors hommes 11 classés PDF
1. Claude Maxime, 1994, Besancon 58.31,1 (6037) 2. Pugin Jean François, 1995, Montlebon 1:02.32,4 (6208) 3. Guillocheau Joran, 1995, Barberaz 1:06.09,4 (6072)
F20-HSe FT 20km Seniors(1) hommes 53 classés PDF 1. Balland Richard, 1993, Morbier 55.56,5 (6036) 2. Duval Adrien, 1990, Morbier 59.00,5 (6026) 3. Bouveret Colin, 1991, Chapelle des Bois 1:02.13,6 (6014)
F20-HV1 FT 20km Vétérans 1 hommes 29 classés PDF 1. Seifert Benjamin, 1982, Germany 51.19,2 (6043) 2. Tainturier Ulrick, 1983, Les Rousses 1:06.12,2 (6031) 3. Ruelle Julien, 1982, Mijoux 1:07.17,6 (6096)
F20-HV2 FT 20km Vétérans 2 hommes 17 classés PDF 1. Ratynskiy Dmitriy, 1975, R-Sergiev Posad 57.22,4 (6009) 2. Millet Julien, 1978, Saint Claude 1:02.02,1 (6002) 3. Duparchy Fabien, 1976, Etival 1:05.17,3 (6027)
F20-HV3 FT 20km Vétérans 3 hommes 20 classés PDF 1. Clement Emmanuel, 1972, Poligny 1:23.53,0 (6218) 2. Blanc Stéphane, 1973, Villeneuve les Avignon 1:25.57,9 (6134) 3. Chardaire Damien, 1972, Villerc Le Lac 1:26.59,4 (5855)
F20-HV4 FT 20km Vétérans 4 hommes 14 classés PDF 1. Pourchet Yvan, 1967, Prenovel 1:14.33,1 (6095) 2. Winbomont Dany, 1964, L-Greiveldange 1:17.40,9 (6029) 3. Werlen Damian, 1966, CH-Münsingen 1:22.39,8 (6006)
F20-HV5 FT 20km Vétérans 5 hommes 24 classés PDF 1. Milan Christophe, 1960, Segny 1:09.59,3 (6217) 2. Perichon Alain, 1961, Le Mesnil le Roi 1:21.37,6 (6035) 3. Jaanus Andres, 1963, Estonia 1:30.15,8 (6165)
F20-HV6 FT 20km Vétérans 6 hommes 21 classés PDF 1. Rota Gilbert, 1954, Vaux et Chantegrue 1:13.57,6 (6034) 2. Lenfant Dominique, 1957, Briancon 1:15.28,7 (6170) 3. Browder Michael, 1956, Chamonix Mont Blanc 1:17.42,9 (6041)
F20-HV7 FT 20km Vétérans 7 hommes 16 classés PDF 1. Dautriche Alain, 1953, Villefontaine 1:10.01,3 (6020) 2. Dechavanne Jean François, 1951, Rochetaillee sur Saone 1:18.06,5 (6030) 3. Palosuo Heikki, 1951, FI-Helsinki 1:21.52,5 (6116)
F20-HV8 FT 20km Vétérans 8 hommes 7 classés PDF 1. Marcillat Bernard, 1944, Sevrier 1:24.28,8 (6003) 2. Carturan Daniel, 1948, Le Pegue 1:34.47,8 (6065) 3. Deleglise Charles, 1948, Morsang sur Orge 1:43.29,8 (6240)
F20-HV9 FT 20km Vétérans 9 hommes 3 classés PDF 1. Richard André, 1939, Cornimont 1:24.43,7 (6001) 2. Benacek Vaclav, 1943, Labaroche 1:42.45,9 (6018) 3. Huotari Matti, 1943, FI-Sodankylä 3:06.21,6 (6159)
F20-FJu FT 20km Juniors femmes 3 classées PDF 1. Dubach Daniela, 1994, Premanon 1:26.06,1 (6437) 2. Jobard Léa, 1994, Dole 1:33.00,0 (6453) 3. Benezech Juliette, 1994, Goux 1:53.53,2 (6410)
F20-FSe FT 20km Seniors(1) femmes 55 classées PDF 1. Benoit Manon, 1993, Gieres 1:03.50,7 (6465) 2. Arbez Anne Flore, 1985, Longchaumois 1:04.03,4 (6310) 3. Cretin Mélissa, 1993, Bois d'Amont 1:04.21,1 (6309)
F20-FV1 FT 20km Vétérans 1 femmes 25 classées PDF 1. Combette Karine, 1982, Censeau 1:19.52,2 (6308) 2. Hogrel Leola, 1980, Neuville sur Saone 1:23.01,1 (6303) 3. Rota Morgane, 1980, Petite Chaux 1:23.34,4 (6470)
F20-FV2 FT 20km Vétérans 2 femmes 16 classées PDF 1. Borutova Kamila, 1975, Czech Rep 59.11,8 (6307) 2. Szakal Anita, 1976, Loisin 1:23.58,3 (6451) 3. Desrumaux Marie, 1977, Sainghin en Melantois 1:37.19,6 (6421)
F20-FV3 FT 20km Vétérans 3 femmes 16 classées PDF 1. Bouhelier Rougnon Glasson Roseline, 1973, St Vit 1:32.30,6 (6363) 2. Leclerc Anne-Sophie, 1972, Montereau sur le Jard 1:35.48,8 (6440) 3. Chaboud Sylvie, 1973, Versonnex 1:37.02,6 (6334)
F20-FV4 FT 20km Vétérans 4 femmes 13 classées PDF 1. Robyn Laurence, 1968, Croix 1:37.18,7 (6311) 2. Chatel Christine, 1968, Cervens 1:44.30,9 (6428) 3. Magis Gabrielle, 1967, B-Vaux-sur-Sûre 1:44.53,9 (6423)
F20-FV5 FT 20km Vétérans 5 femmes 11 classées PDF 1. Toivonen Eeva-Liisa, 1960, L-Greiveldange 1:27.42,9 (6306) 2. Gueugneau Catherine, 1962, Saint Vallier 1:40.53,7 (6424) 3. Philip Marie-Françoise, 1959, Briancon 1:43.10,9 (6341)
F20-FV6 FT 20km Vétérans 6 femmes 7 classées PDF 1. De Laporte Catherine, 1955, St Cyr Au Mont d'Or 2:01.16,1 (6347) 2. Delaittre Véronique, 1955, St Nizier du Moucherotte 2:08.41,7 (6473) 3. Croteau Stephanie, 1957, USA-Minneapolis 2:10.13,7 (6332)
F20-FV7 FT 20km Vétérans 7 femmes 6 classées PDF 1. Witteman Do, 1953, Boskoop 2:08.18,4 (6357) 2. Rechatin Sylvie, 1953, Francheville 2:32.40,5 (6338) 3. Guet Hélène, 1949, Bellefontaine 2:37.00,8 (6364)

Chronométrage officiel et informatique par DATASPORT, CH-Gerlafingen www.datasport.com pour classements, inscriptions en ligne et informations

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.