DS live
Datasport live:
to see all results live click here


Semi-Marathon de la Côte 2014, Allaman-Nyon

Semi-Marathon de la Côte 2014, Allaman-Nyon - classements

classements overall Hommes Femmes Relais 21km Ecoliers Ecolières

classements par ordre alphabetique A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
classements par ordre de nations/lieux A B C D E F G H J K L M N O P R S T V W Y Z autres nations: A D E F I USA
Suisse - cantons AG BE FR GE JU LU NE TG TI VD VS ZG ZH
Top classements overall --- Semi-Marathon Overall Hommes 942 classés PDF
1. Bago Joseph, 1979, Bernex 1:10.48,6 (11) 2. Girardet David, 1979, Belfaux 1:11.52,2 (4) 3. Lidetu Dajeune, 1975, Epalinges 1:13.55,4 (3)
--- Semi-Marathon Overall Femmes 400 classées PDF 1. Di Marco Magali, 1971, Troistorrents 1:22.29,4 (1) 2. Reulen Stijntje, 1967, Arzier 1:23.30,5 (67) 3. Annen Lamard Sandra, 1977, Ecublens VD 1:27.56,0 (2)

Top Hommes 21-CadM Semi-Marathon Cadets A 3 classés PDF 1. Cauderay Didier, 1997, St-Prex 1:20.11,2 (6) 2. Siegwart Gregoire, 1997, Aubonne 1:35.30,3 (647) 3. Piguet Guillaume, 1997, Aubonne 2:22.42,8 (2299)
21-JunM Semi-Marathon Juniors hommes 12 classés PDF 1. Marchal Dorian, 1995, Lausanne 1:22.04,1 (89) 2. Aymon Romain, 1995, F-Divonne les Bains 1:26.29,8 (508) 3. Dumas Loic, 1995, Lausanne 1:31.42,2 (1308)
21-H20 Semi-Marathon Hommes H20 105 classés PDF 1. Bogousslavsky Vincent, 1987, Epalinges 1:17.17,3 (25) 2. Vinko Jérémie, 1987, St-Prex 1:18.09,4 (77) 3. Garreau Romain, 1985, F-Dijon 1:19.39,5 (44)
21-H30 Semi-Marathon Hommes H30 252 classés PDF 1. Bago Joseph, 1979, Bernex 1:10.48,6 (11) 2. Girardet David, 1979, Belfaux 1:11.52,2 (4) 3. Lidetu Dajeune, 1975, Epalinges 1:13.55,4 (3)
21-H40 Semi-Marathon Hommes H40 206 classés PDF 1. Niederhauser Christophe, 1971, Wavre 1:14.54,8 (5) 2. Tireford Sylvain, 1973, Genève 1:17.55,1 (75) 3. Gervaix Francois, 1970, Lausanne 1:18.06,6 (549)
21-H45 Semi-Marathon Hommes H45 162 classés PDF 1. Wilhelm Christophe, 1965, Lausanne 1:21.19,9 (78) 2. Schmid Patrick, 1966, Vernier 1:21.22,3 (72) 3. Ivanov Michel, 1968, Genève 1:21.34,3 (85)
21-H50 Semi-Marathon Hommes H50 114 classés PDF 1. Plantadis Yann, 1963, Thônex 1:21.32,6 (92) 2. Taberlet Didier, 1962, F-Gex 1:22.30,2 (74) 3. De Siebenthal Nicolas, 1961, Grandvaux 1:23.07,0 (528)
21-H55 Semi-Marathon Hommes H55 49 classés PDF 1. Pereira Francisco, 1959, Nyon 1:30.40,3 (64) 2. Pfersich Thierry, 1955, Puplinge 1:31.49,8 (578) 3. Hikmat Abdelhak, 1959, Genève 1:33.34,8 (49)
21-H60 Semi-Marathon Hommes H60 22 classés PDF 1. De Bellis François, 1953, Chavannes-près-Renens 1:22.44,8 (34) 2. Bogousslavsky Julien, 1954, Epalinges 1:31.34,0 (515) 3. Perina Fernando, 1952, Nyon 1:33.09,3 (665)
21-H65 Semi-Marathon Hommes H65 11 classés PDF 1. Vuillemenot Roland, 1946, F-Gex 1:37.49,4 (666) 2. Fluckiger Martin, 1948, Chambésy 1:40.04,7 (1081) 3. Hochuli Kurt, 1945, Echichens 1:40.13,1 (1245)
21-H70 Semi-Marathon Hommes H70 4 classés PDF 1. Loosli Henri, 1941, Onex 2:01.06,1 (1673) 2. Ben Chenni Almando, 1943, Versoix 2:03.26,0 (1521) 3. Baillif Romain, 1919, F-Cessy 2:05.22,5 (2694)

Top Femmes 21-CadF Semi-Marathon Cadettes 2 classées PDF 1. Curtet Léna, 1997, Gland 2:18.25,5 (2062) 2. Chevallaz Justine, 1997, St-Prex 2:22.42,5 (2045)
21-JunF Semi-Marathon Juniors femmes 1 classée PDF 1. Feusier Laura, 1995, Crissier 1:59.18,9 (2097)
21-F20 Semi-Marathon Femmes F20 49 classées PDF 1. Rol Emmanuelle, 1986, Pully 1:29.20,5 (103) 2. Simmonds Imogen, 1993, Carouge GE 1:30.07,0 (596) 3. Buehlmann Emilie, 1985, Veyrier 1:30.50,8 (26)
21-F30 Semi-Marathon Femmes F30 115 classées PDF 1. Annen Lamard Sandra, 1977, Ecublens VD 1:27.56,0 (2) 2. Roulin Verene, 1976, Aubonne 1:28.41,4 (590) 3. Delachaux Aline, 1976, Gimel 1:30.33,5 (530)
21-F40 Semi-Marathon Femmes F40 97 classées PDF 1. Di Marco Magali, 1971, Troistorrents 1:22.29,4 (1) 2. Diserens Marie-Claire, 1972, Aubonne 1:32.59,6 (1067) 3. Seppey Evelyne, 1971, Begnins 1:36.18,1 (1217)
21-F45 Semi-Marathon Femmes F45 69 classées PDF 1. Reulen Stijntje, 1967, Arzier 1:23.30,5 (67) 2. Avondet Anne-Laure, 1968, Romanel-sur-Lausanne 1:33.34,4 (507) 3. Hostettler Denise, 1965, L'Isle 1:45.01,9 (1634)
21-F50 Semi-Marathon Femmes F50 48 classées PDF 1. Georgeot Nicole, 1962, Epalinges 1:30.51,1 (548) 2. Schwab Christelle, 1963, Ferreyres 1:45.42,5 (1753) 3. Laurent Geneviève, 1962, St-Légier-La Chiésaz 1:45.48,2 (1665)
21-F55 Semi-Marathon Femmes F55 13 classées PDF 1. Lemieux-Hartmann Barbara, 1957, St-Cergue 1:40.47,6 (1134) 2. Wirths Joceline, 1956, Lausanne 1:42.06,2 (1252) 3. Richoz Teresa, 1958, Epalinges 1:46.55,3 (1735)
21-F60 Semi-Marathon Femmes F60 6 classées PDF 1. Lugrin Jacqueline, 1954, Chernex 1:54.36,9 (1676) 2. Logean Rosalba, 1951, Gland 1:57.50,3 (1672) 3. Quendoz-Vuilleumier Geneviève, 1952, Lausanne 2:02.16,5 (2196)
21-F65 Semi-Marathon Femmes F65 1 classée PDF 1. Ditmeijer Jitske, 1949, Morges 2:01.11,3 (2076)
21-F70 Semi-Marathon Femmes F70 1 classée PDF 1. Szorc Ania, 1943, F-Grilly 2:00.10,3 (2231)

Top Relais 21km Relais Relais à 4 membres 62 classés PDF 1. Help-for-Hope 1:11.24,7 (3013) 2. CNN ON FIRE 1:26.38,4 (3001) 3. Chasselas 1:28.01,0 (3058)

Top Ecoliers E-PousM Poussins 16 classés PDF 1. Sarbach Gianluca, 2009, Termen 3.19,4 (4067) 2. Cresson Baptiste, 2009, Morges 3.27,3 (4021) 3. Iallonardo Paolo, 2009, Mont-sur-Rolle 3.31,7 (4040)
E-EcolD Ecoliers D 15 classés PDF 1. De La Oliva Lorenzo, 2007, Châtelaine 2.42,2 (4024) 2. Gorgerat Sam, 2007, Essertines-sur-Rolle 2.45,0 (4035) 3. Burkhardt Idris, 2007, Eysins 2.48,3 (4009)
E-EcolC Ecoliers C 18 classés PDF 1. Maeder Leo, 2005, Villars-Tiercelin 5.33,0 (4050) 2. Savoyen Romain, 2005, Cheseaux-sur-Lausanne 5.45,5 (4070) 3. Oliveira Lucas, 2005, Cheseaux-sur-Lausanne 6.09,1 (4127)
E-EcolB Ecoliers B 13 classés PDF 1. Kolly Xavier, 2003, Bussigny-près-Lausanne 5.11,3 (4046) 2. Gallois Roman, 2003, F-Les Rousses 5.26,0 (4126) 3. Vuadens Killian, 2004, Fey 5.28,2 (4074)
E-EcolA Ecoliers A 5 classés PDF 1. Gilliéron Clément, 2001, Cossonay 8.31,5 (4093) 2. Triponez Loïc, 2001, Bassins 8.34,7 (4071) 3. Gilliéron Arnaud, 2002, Cossonay 8.54,8 (4092)
E-CadM Cadets B 4 classés PDF 1. Mcintyre Paul, 2000, Rolle 8.08,9 (4056) 2. Favre Yves, 2000, Belmont-sur-Lausanne 8.33,9 (4028) 3. Jousson Kento, 2000, Longirod 9.15,0 (4044)

Top Ecolières E-PousF Poussines 12 classées PDF 1. Mazou Malia, 2009, Gland 3.18,5 (4094) 2. Bocca Carlotta, 2009, Nyon 3.42,8 (4099) 3. Cooke Lucy, 2009, F-Cessy 3.51,5 (4130)
E-EcolD Ecolières D 11 classées PDF 1. Bandler Sienna, 2007, Chavannes-des-Bois 3.05,9 (4077) 2. Genot Juliette, 2007, Longirod 3.06,3 (4112) 3. Tolputt Gemma, 2008, F-Divonne les Bains 3.09,2 (4138)
E-EcolC Ecolières C 12 classées PDF 1. Beauvir Claire, 2005, Nyon 6.15,4 (4001) 2. Janne D'Othee Thea, 2006, Chardonne 6.42,0 (4042) 3. Bonamy Valentine, 2005, Etoy 6.43,1 (4006)
E-EcolB Ecolières B 8 classées PDF 1. Janne D'Othee Juliette, 2004, Chardonne 5.35,3 (4041) 2. Savoyen Chloé, 2003, Cheseaux-sur-Lausanne 5.51,2 (4069) 3. Casto Delia, 2003, Cheseaux-sur-Lausanne 6.02,4 (4015)
E-EcolA Ecolières A 6 classées PDF 1. Poletti Soraya, 2001, Vernier 9.12,4 (4107) 2. Pittet Mathilda, 2001, Ecublens VD 9.21,4 (4060) 3. Savoyen Aurélie, 2002, Cheseaux-sur-Lausanne 10.08,6 (4068)
E-CadF Cadettes B 5 classées PDF 1. Rochat Lea, 1999, Fey 8.57,3 (4065) 2. Casto Livia, 1999, Cheseaux-sur-Lausanne 10.33,1 (4016) 3. Dumas Marine, 2000, Tannay 10.34,8 (4082)

Chronométrage officiel et informatique par DATASPORT, CH-Gerlafingen www.datasport.com pour classements, inscriptions en ligne et informations

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.