DS live
Datasport live:
to see all results live click here


Tour de Presinge 2014

Tour de Presinge 2014 - classements

classements overall 10km 5km 2.65km 2km 1km Walking

classements par ordre alphabetique A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Top classements overall --- 10km Overall Hommes 326 classés PDF
1. Mouzoun Lahcem, 1993, F-Bourg en Bresse 32.30,2 (1143) 2. Bago Joseph, 1979, Bernex 32.44,7 (1224) 3. Silva Rui, 1985, Vevey 32.49,9 (761)
--- 10km Overall Femmes 127 classées PDF 1. Dufour Ludivine, 1980, Les Bioux 37.04,7 (1229) 2. Annen-Lamard Sandra, 1977, Ecublens VD 38.41,0 (135) 3. Lemay Virginie, 1982, F-Annecy 39.17,6 (625)
--- 5km Overall Hommes 116 classés PDF 1. Roch Alexandre, 1986, Genève 15.32,7 (1120) 2. Leitao Miguel, 1977, Genève 16.17,3 (758) 3. Ribeiro Joao, 1995, Pully 16.29,8 (1085)
--- 5km Overall Femmes 110 classées PDF 1. Joly Testault Marion, 1991, F-Gex 17.47,1 (676) 2. Philipp Nathalie, 1992, Aire-la-Ville 19.35,8 (796) 3. Dind Enola, 1998, Montricher 20.30,2 (1110)

Top 10km 10-Hom1 10km Hommes 1 132 classés PDF 1. Mouzoun Lahcem, 1993, F-Bourg en Bresse 32.30,2 (1143) 2. Bago Joseph, 1979, Bernex 32.44,7 (1224) 3. Silva Rui, 1985, Vevey 32.49,9 (761)
10-Hom2 10km Hommes 2 99 classés PDF 1. Bontaz Christophe, 1973, F-Etaux 33.54,9 (1142) 2. Evequoz Sébastien, 1972, Aïre 34.36,8 (1105) 3. Piccand Marc, 1972, Carouge GE 35.51,1 (461)
10-Hom3 10km Hommes 3 66 classés PDF 1. Campos Antonio, 1963, Genève 35.18,9 (1063) 2. Doninelli Danilo, 1962, Grand-Lancy 36.15,2 (1198) 3. Taberlet Didier, 1962, F-Gex 37.28,7 (744)
10-Hom4 10km Hommes 4 29 classés PDF 1. De Bellis François, 1953, Chavannes-près-Renens 38.33,3 (224) 2. Sanchez Antolin, 1940, Genève 48.26,5 (514) 3. Calderon Manuel, 1953, Genève 49.14,3 (650)
10-Fem1 10km Femmes 1 58 classées PDF 1. Dufour Ludivine, 1980, Les Bioux 37.04,7 (1229) 2. Annen-Lamard Sandra, 1977, Ecublens VD 38.41,0 (135) 3. Lemay Virginie, 1982, F-Annecy 39.17,6 (625)
10-Fem2 10km Femmes 2 50 classées PDF 1. Floris Alexandra, 1968, Thônex 44.38,4 (279) 2. Diamantini Cristina, 1965, Cologny 46.26,8 (246) 3. Pece Christine, 1973, F-Ville la Grand 47.45,8 (15)
10-Fem3 10km Femmes 3 19 classées PDF 1. Rueda Oppliger Fabiola, 1963, Corsier GE 42.33,1 (1204) 2. Luscher Angélique, 1949, Grand-Saconnex 43.22,4 (1161) 3. Ter Kuile Patricia, 1961, Grand-Lancy 49.11,5 (542)

Top 5km 5-CadH 5km Cadets A 8 classés PDF 1. Zanasco Matteo, 1997, Genève 17.45,9 (64) 2. Droz Téo, 1998, Carouge GE 17.57,7 (601) 3. De Magalhaes Michael, 1998, Genève 18.19,4 (1098)
5-JunH 5km Juniors Hommes 7 classés PDF 1. Ribeiro Joao, 1995, Pully 16.29,8 (1085) 2. Pavy Fabien, 1995, F-Ville la Grand 16.38,8 (737) 3. Paoliello Nicolas, 1996, Collonge-Bellerive 18.50,3 (1127)
5-Hom 5km Hommes 101 classés PDF 1. Roch Alexandre, 1986, Genève 15.32,7 (1120) 2. Leitao Miguel, 1977, Genève 16.17,3 (758) 3. Becker Frank, 1982, Genève 16.45,2 (628)
5-CadF 5km Cadettes A 8 classées PDF 1. Dind Enola, 1998, Montricher 20.30,2 (1110) 2. Zanella Mathilda, 1998, Thônex 22.24,8 (593) 3. Benador Clara, 1997, Genève 23.30,9 (735)
5-JunF 5km Juniors Femmes 6 classées PDF 1. Chiarello Déborah, 1995, Bellevue 21.24,8 (1121) 2. Briffard Audrey, 1996, F-Boege 24.19,0 (830) 3. Warriner Anja, 1995, Bellevue 24.30,7 (580)
5-Fem 5km Femmes 96 classées PDF 1. Joly Testault Marion, 1991, F-Gex 17.47,1 (676) 2. Philipp Nathalie, 1992, Aire-la-Ville 19.35,8 (796) 3. Brandes Olivia, 1975, Puplinge 21.22,1 (177)

Top 2.65km 2.6-CadM 2.6km Cadets B 14 classés PDF 1. Rezzonico John, 1999, Puplinge 9.09,1 (492) 2. Naldini David, 1999, Genève 9.38,9 (793) 3. Porras Luciano, 1999, Genève 9.45,0 (798)
2.6-CadF 2.6km Cadettes B 15 classées PDF 1. Horner Thayna, 2000, Carouge GE 9.54,2 (781) 2. Recordon Marine, 1999, Genève 10.53,1 (799) 3. Vuattoux Delphine, 1999, F-Allinges 11.08,9 (755)

Top 2km 2-EcoBM 2km Ecoliers B 22 classés PDF 1. Dubois Loïc, 2003, Bernex 7.02,9 (118) 2. Stettler Romain, 2003, F-Veigy Foncenex 7.18,5 (739) 3. Schopfer Ewen, 2003, Corsier GE 7.21,1 (524)
2-EcoBF 2km Ecolières B 35 classées PDF 1. Descamps Cassandra, 2003, Châtelaine 7.48,0 (775) 2. Chouiba Shaima, 2003, Carouge GE 8.11,8 (773) 3. Zemp Nora, 2003, Veyrier 8.27,1 (920)
2-EcoAM 2km Ecoliers A 19 classés PDF 1. Profichet Sven, 2001, Chêne-Bourg 7.00,8 (76) 2. Geypet Killian, 2001, Genève 7.07,8 (815) 3. Philippe Dorian, 2001, F-Ambilly 7.14,9 (70)
2-EcolAF 2km Ecolières A 20 classées PDF 1. Tonossi Xena, 2001, Plan-les-Ouates 6.58,4 (637) 2. Ferrero Lou, 2001, Genève 7.08,6 (779) 3. Recordon Océane, 2002, Genève 7.16,9 (800)

Top 1km 1-PosF 1km Poussins 62 classés PDF 1. Schopfer Soren, 2005, Corsier GE 3.41,4 (525) 2. Rudloff Franz-Eduard, 2006, Collonge-Bellerive 3.48,2 (760) 3. Payot Matteo, 2005, Grand-Saconnex 3.52,1 (1004)
1-PosH 1km Poussines 56 classées PDF 1. Horner Pinheiro Bianka, 2005, Carouge GE 3.59,8 (335) 2. Gillieron Typhaine, 2005, Genève 4.11,2 (854) 3. Tonossi Elia, 2006, Plan-les-Ouates 4.15,4 (636)

Top Walking Walk-H 7.2km Walking Hommes 47 classés PDF Walk-F 7.2km Walking Femmes 167 classées PDF
Chronométrage officiel et informatique par DATASPORT, CH-Gerlafingen www.datasport.com pour classements, inscriptions en ligne et informations

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.