DS live
Please use our new start- & ranking portal


La Sgambeda 2012, Livigno (I)

La Sgambeda 2012, Livigno (I) - classifiche

classifica combinata classic / libera

 

classifiche assolute Classic 21 km Skating 42km Skating 22,5 km Mini Sgambeda

classifiche in ordine alfabetico A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z
classifiche in ordine di nazioni/località A B C D F G H I L M N O P Q R S T U V Z altre nazioni: A ARG B BLR CH CZ D DE DEU DK E EE F FI FIN FL IRL L LV N NL PL R RU RUS S SK SLO UK
Italia - regioni ABR CAL CAM EMR FVG LAZ LIG LOM MAR MOL PMN SAR SIC TAA TOS UMB VAO VEN Italia - province AL AN AO AQ BG BI BL BO BS BZ CB CE CL CN CO CR CS CT FE FI GE IM IS LC LI MB MC MI MN MO MS NA NO PC PD PG PI PN PO PT RA RE RI RM SI SO SS TN TO TR TS TV UD VA VB VC VI VR
Top classifiche assolute --- Classic 21km Uomini Overall 595 classificati PDF
1. Richardsson Daniel, 1982, Svezia 58.26,7 (55) 2. Jauhojaervi Sami, 1981, Finlandia 58.26,8 (53) 3. Rezac Stanislav, 1973, CZ-Jablonec Nad Nisou 58.28,1 (1)
--- Classic 21km Donne Overall 66 classificate PDF 1. Wiken Emma, 1989, Svezia 1:04.52,8 (2005) 2. Zernova Natalia, 1976, RUS-Moscow 1:09.09,7 (2001) 3. Longa Marianna, 1979, Livigno (SO) 1:10.43,9 (2004)
--- Skating 42 km Uomini Overall 617 classificati PDF 1. Northug Petter, 1986, Norvegia 1:36.57,3 (34) 2. Heikkinen Matti, 1983, Finlandia 1:36.57,9 (43) 3. Livers Toni, 1983, CH-Davos Platz 1:36.58,0 (31)
--- Skating 42 km Donne Overall 64 classificate PDF 1. Roponen Riita-Liisa, 1978, FIN 1:45.22,4 (2009) 2. Rudakova Ekaterina, 1984, Bielorussia 1:48.03,3 (2021) 3. Boner Seraina, 1982, CH-Davos 1:49.54,1 (2008)
--- Skating 22,5 km Uomini Overall 332 classificati PDF 1. Valorz Pietro, 1991, Italia 52.50,6 (112) 2. Compagnoni Daniele, 1986, Valfurva (SO) 52.50,7 (120) 3. Fanton Paolo, 1991, Italia 52.51,4 (99)
--- Skating 22,5 km Donne Overall 68 classificate PDF 1. Leonardi Cortesi Natascia, 1971, CH-Poschiavo 1:00.03,0 (2012) 2. Di Sopra Francesca, 1990, Italia 1:02.57,8 (2019) 3. KALIADA Tatsiana, 1990, Bielorussia 1:06.41,0 (2022)

Top Classic 21 km C-21U Classic 21 km Uomini 306 classificati PDF 1. Richardsson Daniel, 1982, Svezia 58.26,7 (55) 2. Jauhojaervi Sami, 1981, Finlandia 58.26,8 (53) 3. Rezac Stanislav, 1973, CZ-Jablonec Nad Nisou 58.28,1 (1)
C-21U+ Classic 21 km Uomini over 50 289 classificati PDF 1. Sandoz Daniel, 1961, CH-Silvaplana 1:01.41,2 (57) 2. Furrer Martin, 1962, CH-Lenzerheide/Lai 1:03.42,4 (9) 3. Polvara Gianfranco, 1958, Barzio (LC) 1:06.10,2 (42)
C-21D Classic 21 km Donne 43 classificate PDF 1. Wiken Emma, 1989, Svezia 1:04.52,8 (2005) 2. Zernova Natalia, 1976, RUS-Moscow 1:09.09,7 (2001) 3. Longa Marianna, 1979, Livigno (SO) 1:10.43,9 (2004)
C-21D+ Classic 21 km Donne over 50 23 classificate PDF 1. Zamboni Mara, 1962, Biassono (MB) 1:19.21,9 (2070) 2. Colnaghi Laura, 1954, Aicurzio (MB) 1:21.27,7 (2055) 3. Inauen Christa, 1962, CH-Samedan 1:25.25,8 (2077)

Top Skating 42km S-42U Skating 42 km Uomini 402 classificati PDF 1. Northug Petter, 1986, Norvegia 1:36.57,3 (34) 2. Heikkinen Matti, 1983, Finlandia 1:36.57,9 (43) 3. Livers Toni, 1983, CH-Davos Platz 1:36.58,0 (31)
S-42U+ Skating 42 km Uomini over 50 215 classificati PDF 1. Masiero Guido, 1955, Arbizzano (VR) 1:51.26,8 (98) 2. Benetti Francesco, 1962, Asiago (VI) 1:51.28,5 (212) 3. Burch Renato, 1961, CH-Wilen (Sarnen) 1:54.20,5 (598)
S-42D Skating 42 km Donne 49 classificate PDF 1. Roponen Riita-Liisa, 1978, FIN 1:45.22,4 (2009) 2. Rudakova Ekaterina, 1984, Bielorussia 1:48.03,3 (2021) 3. Boner Seraina, 1982, CH-Davos 1:49.54,1 (2008)
S-42D+ Skating 42 km Donne over 50 15 classificate PDF 1. Pashchenko Galina, 1961, RUS-Domodedovo 2:30.55,4 (2235) 2. Roata Claudia, 1961, Negrar (VR) 2:38.23,2 (2117) 3. Longa Marileni, 1958, Livigno (SO) 2:44.08,4 (2111)

Top Skating 22,5 km S-21U Skating 22,5 km Uomini 159 classificati PDF 1. Valorz Pietro, 1991, Italia 52.50,6 (112) 2. Compagnoni Daniele, 1986, Valfurva (SO) 52.50,7 (120) 3. Fanton Paolo, 1991, Italia 52.51,4 (99)
S-21U+ Skating 22,5 km Uomini over 50 173 classificati PDF 1. Polvara Gianfranco, 1958, Barzio (LC) 58.21,4 (108) 2. Rehm Ludwig, 1960, FL-Vaduz 1:03.25,9 (430) 3. Invernizzi Domenico, 1954, Cremeno (LC) 1:06.53,6 (338)
S-21D Skating 22,5 km Donne 43 classificate PDF 1. Leonardi Cortesi Natascia, 1971, CH-Poschiavo 1:00.03,0 (2012) 2. Di Sopra Francesca, 1990, Italia 1:02.57,8 (2019) 3. KALIADA Tatsiana, 1990, Bielorussia 1:06.41,0 (2022)
S-21D+ Skating 22,5 km Donne over 50 25 classificate PDF 1. Ressner Jana, 1959, CH-Zürich 1:25.02,8 (2242) 2. Schneider Christa, 1962, D-Laufenburg 1:26.46,9 (2076) 3. Sada Emilia, 1962, Camparada (MB) 1:31.10,4 (2116)

Top Mini Sgambeda K-Mbaby Baby maschili 26 classificati PDF 1. Riipi Matias, 2003, FI-Kittilä 3.39,7 (42) 2. Ponti Giacomo, 2003, Livigno (SO) 3.45,2 (41) 3. Tanninen Verneri, 2004, FI-Kittilä 3.46,2 (43)
K-Mcuc Cuccioli maschili 21 classificati PDF 1. Vigna Francesco, 2001, Chiusa Di Pesio CN (CN) 8.52,8 (130) 2. Tanninen Oskari, 2002, FI-Kittilä 9.05,1 (128) 3. Zernov Alexey, 2001, RUS-Istra 9.11,3 (137)
K-Mrag Ragazzi maschili 44 classificati PDF 1. Tarabini Alex, 1999, Italia 11.56,8 (229) 2. Comensoli Davide, 1999, Italia 11.58,8 (199) 3. Buttironi Angelo, 1999, Fiorano al Serio (BG) 12.21,6 (194)
K-Mall Allievi maschili 19 classificati PDF 1. Armellini Mattia, 1997, Sondalo (SO) 14.00,7 (276) 2. Bonzi Patrick, 1998, Dossena (BG) 14.29,8 (280) 3. Milesi Luca, 1997, Roncobello (BG) 14.40,4 (287)
K-Masp Aspiranti maschili 7 classificati PDF 1. Longa Michael, 1995, Livigno (SO) 14.03,7 (329) 2. Venosta Claudio, 1995, Le Prese (SO) 14.12,9 (332) 3. Schena Gabriele, 1996, Italia 14.20,3 (333)
K-Fbaby Baby femminili 15 classificate PDF 1. Rossi Elena, 2003, Italia 3.42,9 (12) 2. Colleselli Beatrice, 2003, Rocca Pietore (BL) 3.58,3 (2) 3. Galli Lucrezia, 2003, Livigno (SO) 4.01,7 (4)
K-Fcuc Cuccioli femminili 27 classificate PDF 1. Rossi Anna, 2001, Italia 9.36,5 (89) 2. Ielitro Martina, 2002, Italia 10.13,8 (85) 3. Cozzi Giulia, 2001, Italia 10.29,3 (101)
K-Frag Ragazzi femminili 23 classificate PDF 1. Antonioli Alice, 1999, Italia 12.40,6 (151) 2. Rysulova Eliska, 1999, Repubblica Ceca 13.09,8 (166) 3. Colombo Laura, 1999, Italia 13.16,7 (155)
K-Fall Allievi femminili 20 classificate PDF 1. Comarella Anna, 1997, Cortina d'Ampezzo (BL) 16.18,1 (250) 2. Cola Giulia, 1997, Bormio (SO) 16.36,0 (249) 3. Confortola Consuelo, 1997, Livigno (SO) 16.46,3 (261)
K-Fasp Aspiranti femminili 7 classificate PDF 1. Comarella Francesca, 1995, Cortina d'Ampezzo (BL) 15.40,1 (311) 2. Zini Chiara, 1996, Livigno (SO) 15.41,7 (314) 3. Restagno Laura, 1996, Mondovì (CN) 16.36,6 (313)

Cronometraggio ufficiale e informatica DATASPORT, CH-Gerlafingen www.datasport.com per classifiche, iscrizioni online e informazioni

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.