Dobbiaco/Toblach - Cortina (I)

Dobbiaco/Toblach - Cortina (I) - classifiche

Classifica Combinata
classifiche assolute Skating Classic

classifiche in ordine alfabetico A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
classifiche in ordine di nazioni/località A B C D E F G I K L M N O P Q R S T U V W Z altre nazioni: A AUS B CAN CH D E FI FL LV N PL RUS SLO USA
Austria - stati federati K N O SA T Italia - regioni ABR EMR FVG LAZ LIG LOM MAR PMN SIC TAA TOS VAO VEN Italia - province AL AO AQ AR BG BI BL BO BS BZ CL CN CO CR FC FE FR GE GO IM LC LU MB MC MI MN MO NO PC PD PN PO PR PT PV RA RE RM RN RO SO SV TN TO TS TV UD VA VE VI VR VT
Top classifiche assolute --- 30km Skating Uomini/Herren Overall 564 classificati PDF
1. Martinelli Alan, 1985, Selva di Val Gardena (BZ) 1:20.02,4 (2008) 2. Piller Cottrer Pietro, 1974, Selva Val Gardena (BZ) 1:20.03,0 (2001) 3. Compagnoni Daniele, 1986, Courmayeur (AO) 1:20.04,1 (2011)
--- 30km Skating Frauen Overall 73 classificate PDF 1. Pellegrini Sara, 1986, Moena (TN) 1:25.25,9 (2266) 2. Valbusa Sabina, 1972, Auronzo di Cadore (BL) 1:27.29,4 (2263) 3. Piller Marina, 1984, Auronzo di Cadore (BL) 1:27.35,6 (2261)
--- 42km Classic Uomini/Herren Overall 444 classificati PDF 1. Debertolis Bruno, 1978, Transacqua (TN) 1:51.49,4 (1) 2. Debertolis Ivan, 1980, Transacqua (TN) 1:53.27,8 (3) 3. Giacomelli Moreno, 1978, Molina di Fiemme (TN) 1:53.29,7 (2)
--- 42km Classic Donne/Frauen Overall 56 classificate PDF 1. Valbusa Sabina, 1972, Auronzo di Cadore (BL) 2:16.26,8 (266) 2. Sikanen Satu, 1977, FI-Vehkataipale 2:21.10,3 (255) 3. Korthauer Aurelia, 1986, N-Oslo 2:21.11,7 (263)

Top Skating S-M18 30km Skating Uomini/Herren M18 55 classificati PDF 1. Martinelli Alan, 1985, Selva di Val Gardena (BZ) 1:20.02,4 (2008) 2. Compagnoni Daniele, 1986, Courmayeur (AO) 1:20.04,1 (2011) 3. Martinelli Christian, 1983, Selva di Val Gardena (BZ) 1:20.08,7 (2009)
S-M30 30km Skating Uomini/Herren M30 82 classificati PDF 1. Piller Cottrer Pietro, 1974, Selva Val Gardena (BZ) 1:20.03,0 (2001) 2. Galli Morris, 1981, Livigno (SO) 1:20.15,9 (2051) 3. Zorzi Cristian, 1981, Moena (TN) 1:20.16,2 (2002)
S-M40 30km Skating Uomini/Herren M40 200 classificati PDF 1. De Zolt Ponte Roberto, 1970, Comelico Superiore (BL) 1:21.02,0 (2013) 2. Ganner Norbert, 1966, A-Obertilliach 1:21.26,7 (2038) 3. Kargruber Reinhard, 1971, Tesido (BZ) 1:21.44,7 (2004)
S-M50 30km Skating Uomini/Herren M50 147 classificati PDF 1. Masiero Guido, 1955, Negrar (VR) 1:26.45,5 (2021) 2. Agostini Arnaldo, 1962, Fai della Paganella (TN) 1:27.30,2 (2121) 3. Andres Richard, 1961, Tschengels (BZ) 1:27.32,0 (2118)
S-M60 30km Skating Uomini/Herren M60 60 classificati PDF 1. Secco Giuliano, 1944, Transacqua (TN) 1:33.57,7 (2232) 2. Ceccato Gino, 1952, Enego (VI) 1:34.02,5 (2066) 3. Schiegg Walti, 1948, CH-Feldmeilen 1:37.49,0 (2039)
S-M70 30km Skating Uomini/Herren M70+ 20 classificati PDF 1. Martini Roberto, 1941, Asiago (VI) 1:42.18,5 (2209) 2. Bahar Milan, 1938, SLO-Ljubljana Sentvid 2:15.30,9 (2896) 3. Strott Jürgen, 1941, D-Frankfurt 2:15.55,4 (2712)
S-F18 30km Skating Donne/Frauen F18 12 classificate PDF 1. Pellegrini Sara, 1986, Moena (TN) 1:25.25,9 (2266) 2. Piller Marina, 1984, Auronzo di Cadore (BL) 1:27.35,6 (2261) 3. Korthauer Aurelia, 1986, N-Oslo 1:36.25,4 (2262)
S-F30 30km Skating Donne/Frauen F30 18 classificate PDF 1. Reithmayr Andrea, 1979, A-Neustift im Stubaital 1:31.25,3 (2273) 2. Giacomuzzi Barbara, 1974, Cortina d'Ampezzo (BL) 1:34.08,4 (2258) 3. Strickner Wurzer Irmgard, 1979, Sterzing (BZ) 1:49.06,4 (2259)
S-F40 30km Skating Donne/Frauen F40 21 classificate PDF 1. Valbusa Sabina, 1972, Auronzo di Cadore (BL) 1:27.29,4 (2263) 2. Carbogno Simonetta, 1970, Padola (BL) 1:39.56,8 (2264) 3. Rizzieri Claudia, 1966, Appiano sulla strada del Vino (BZ) 1:46.49,6 (2251)
S-F50 30km Skating Donne/Frauen F50 19 classificate PDF 1. Bertagni Checchi Elisabetta, 1955, Cortina d'Ampezzo (BL) 1:53.51,7 (2270) 2. Gaianigo Carla, 1954, Bolzano (BZ) 1:56.21,3 (2657) 3. Roata Claudia, 1961, Negrar (VR) 1:57.03,7 (2265)
S-F60 30km Skating Donne/Frauen F60 3 classificate PDF 1. Kelina Olga, 1949, Milano (MI) 2:44.57,3 (2969) 2. Bois Gabriella, 1943, Torino (TO) 3:03.14,9 (2963) 3. Bertuzzi Albertina, 1952, Bologna (BO) 4:27.30,6 (2987)

Top Classic C-M18 42km Classic Uomini/Herren M18 34 classificati PDF 1. Martinelli Alan, 1985, Wolkenstein in Gröden (BZ) 1:54.41,1 (8) 2. Mich Riccardo, 1991, Tesero (TN) 1:55.32,6 (191) 3. Yeuilla Daniel, 1985, Courmayeur (AO) 1:56.13,8 (11)
C-M30 42km Classic Uomini/Herren M30 58 classificati PDF 1. Debertolis Bruno, 1978, Transacqua (TN) 1:51.49,4 (1) 2. Debertolis Ivan, 1980, Transacqua (TN) 1:53.27,8 (3) 3. Giacomelli Moreno, 1978, Molina di Fiemme (TN) 1:53.29,7 (2)
C-M40 42km Classic Uomini/Herren M40 128 classificati PDF 1. Kargruber Reinhard, 1971, Tesido (BZ) 1:59.00,2 (4) 2. Crestani Marco, 1964, Asiago (VI) 1:59.03,8 (6) 3. Merlini Francesco, 1971, Teolo (PD) 2:03.54,9 (25)
C-M50 42km Classic Uomini/Herren M50 144 classificati PDF 1. Masiero Guido, 1955, Negrar (VR) 2:03.52,4 (28) 2. De Martin Valentino, 1962, Padola (BL) 2:05.46,1 (163) 3. Antoniacomi Olivo, 1958, Forni di Sopra (UD) 2:07.04,2 (131)
C-M60 42km Classic Uomini/Herren M60 67 classificati PDF 1. Doriguzzi Daniele, 1951, Asiago (VI) 2:15.21,5 (183) 2. Sebben Luigi, 1947, Fonzaso (BL) 2:28.16,8 (110) 3. Corradini Renzo, 1948, Molina di Fiemme (TN) 2:29.40,4 (119)
C-M70 42km Classic Uomini/Herren M70+ 13 classificati PDF 1. Nassivera Riccardo, 1941, Arta Terme (UD) 3:12.14,8 (414) 2. Tjnntveit Olav, 1941, N-Oyer 3:13.46,9 (824) 3. Pillan Ampelio, 1939, Bertesinella (VI) 3:15.23,6 (314)
C-F18 42km Classic Donne/Frauen F18 7 classificate PDF 1. Korthauer Aurelia, 1986, N-Oslo 2:21.11,7 (263) 2. Casali Ilenia, 1988, Prato Carnico (UD) 2:28.54,6 (273) 3. Bee Gloria, 1990, Sovramonte (BL) 2:34.37,8 (261)
C-F30 42km Classic Donne/Frauen F30 14 classificate PDF 1. Sikanen Satu, 1977, FI-Vehkataipale 2:21.10,3 (255) 2. Giacomuzzi Barbara, 1974, Cortina d'Ampezzo (BL) 2:24.47,4 (259) 3. Reithmayr Andrea, 1979, A-Neustift im Stubaital 2:26.10,7 (267)
C-F40 42km Classic Donne/Frauen F40 21 classificate PDF 1. Valbusa Sabina, 1972, Auronzo di Cadore (BL) 2:16.26,8 (266) 2. Nones Rita, 1966, Castello di Fiemme (TN) 2:47.19,3 (251) 3. Molin Alessia, 1972, Auronzo di Cadore (BL) 2:51.24,3 (262)
C-F50 42km Classic Donne/Frauen F50 11 classificate PDF 1. Bitchougova Eugenia, 1958, Gardolo (TN) 2:29.50,9 (264) 2. Rienzer Brigitte, 1961, Dobbiaco (BZ) 3:18.21,8 (252) 3. Avanza Paola, 1960, Monticello (LC) 3:31.56,6 (554)
C-F60 42km Classic Donne/Frauen F60 3 classificate PDF 1. Giaccone Maria Silvia, 1951, Roma (RM) 3:19.14,5 (879) 2. Zatta Marisa, 1946, Quero (BL) 3:39.21,2 (563) 3. Kelina Olga, 1949, Milano (MI) 4:14.38,8 (867)

Cronometraggio ufficiale e informatica DATASPORT, CH-Gerlafingen www.datasport.com per classifiche, iscrizioni online e informazioni

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.