5. Seelandtriathlon Murten 2010 - Bern (Schweiz)

Kategorie Rang Name Jg Land/Ort Team Zeit Rückstand Stnr swim ¦ bike ¦ run ¦ ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- SMAK1 3. Aeschbacher Simon 1974 Rüegsau Rennshop Wüthrich 1:10.31,1 1.07,4 (470) 13.19 4.¦ ---- ----¦ 20.12 5.¦
SMHK 2. Alt Chandru 1990 Wynau Uebelhardt Tri Team Oensingen 1:06.53,0 0.17,8 (488) 11.40 2.¦ ---- ----¦ 18.30 1.¦
2OFAK1 3. Anhorn Anni 1968 Burgistein 3:42.15,0 14.20,7 (534) 20.06 4.¦ 25.48 3.¦ 1:18.00 4.¦
StafMix 1. Abplanalp Michael 1964 Bern 1:51.54,6 ----- (301) 12.32 1.¦ 17.26 1.¦ 34.51 1.¦
SMAK2 13. Becker Markus 1965 Studen BE triseeland 1:28.21,0 18.42,9 (336) 20.46 15.¦ ---- ----¦ 24.02 13.¦
MHK 19. Bichler Daniel 1977 Gsteigwiler 2:13.18,6 18.17,7 (13) 14.41 16.¦ 21.24 20.¦ 41.58 19.¦
ProM 4. Bill David 1990 Bätterkinden Tri Club Solothurn 1:53.44,9 4.32,4 (214) 11.31 5.¦ 17.44 2.¦ 35.10 3.¦
MAK2 14. Brülhart Martin Daniel 1963 Gümligen 2:27.52,0 29.09,4 (22) 19.10 20.¦ 21.50 9.¦ 42.35 8.¦
SMAK3 DSQ Christen Otto 1945 Liebefeld ----- disq (355) 22.29 ----¦ ---- ----¦ 28.17 ----¦
2OMAK1 9. Dähler Andreas 1971 Kirchdorf BE sportzentrum-frutigen.ch 3:05.23,9 19.04,0 (633) 16.46 29.¦ 20.55 8.¦ 1:03.09 13.¦
SMHK 17. Dietrich Nico 1976 Bern 1:24.01,3 17.26,1 (365) 20.09 19.¦ ---- ----¦ 23.08 14.¦
MAK1 17. Do Prado Airton 1971 Kandergrund 2:15.22,4 17.28,2 (42) 15.25 16.¦ 22.36 19.¦ 43.59 17.¦
SMHK 16. Dubler Thomas 1979 Bern 1:23.31,1 16.55,9 (367) 18.53 17.¦ ---- ----¦ 22.47 13.¦
SMAK3 2. Feldmann Pascal 1955 Bern OFAC 1:42.08,1 2.07,2 (374) 25.35 2.¦ ---- ----¦ 30.44 3.¦
2OMHK 17. Feller Bernhard 1977 Fahrni b. Thun Tri Team Steffisburg 3:28.31,6 42.44,8 (563) 17.01 18.¦ 26.41 20.¦ 1:15.32 20.¦
2OFHK 2. Gammeter Alexandra 1979 Hilterfingen 3:14.33,0 4.21,8 (568) 14.35 5.¦ 21.15 2.¦ 1:07.15 2.¦
MAK1 23. Glatz Sylvain 1974 Prêles La Sportive Prêles 2:20.38,1 22.43,9 (57) 17.30 30.¦ 22.39 20.¦ 44.15 19.¦
FHK 17. Glauser Eveline 1986 Kriechenwil 2:27.52,8 23.02,2 (58) 16.40 20.¦ 23.47 16.¦ 46.41 16.¦
SFAK1 6. Grünig Monika 1968 Münchenbuchsee 1:43.05,6 28.33,8 (390) 21.47 7.¦ ---- ----¦ 29.24 7.¦
FHK 19. Habegger Sandra 1983 Ipsach TriSeeland 2:30.20,9 25.30,3 (65) 14.40 12.¦ 23.25 13.¦ 45.54 13.¦
SMAK1 8. Hängärtner Yves 1975 Sutz OFAC 1:20.52,7 11.29,0 (393) 19.08 13.¦ ---- ----¦ 23.08 13.¦
SFHK 3. Henggi Myriam 1976 Malleray alouettes.ch 1:21.59,8 5.13,0 (478) 17.03 5.¦ ---- ----¦ 22.43 3.¦
FAK3 1. Huber Anna 1955 Gerzensee 2:39.42,7 ----- (228) 18.23 1.¦ 25.28 1.¦ 49.32 1.¦
2OMAK1 19. Imhof Michael 1972 Thun Tri Team Steffisburg 3:17.17,7 30.57,8 (577) 18.26 34.¦ 23.23 22.¦ 1:05.30 18.¦
MHK 21. Jud Niklaus 1981 Bern Uni Bern 2:13.52,8 18.51,9 (76) 15.20 21.¦ 20.52 15.¦ 40.56 13.¦
2OMAK1 38. Kandera Christoff 1970 Matten b. Interlaken 4:12.17,4 1:25.57,5 (580) 26.22 38.¦ 29.33 35.¦ 1:25.45 34.¦
MHK 24. Kohler Beat 1978 Wabern Thömus Team 2:17.08,4 22.07,5 (82) 19.42 42.¦ 22.45 26.¦ 43.19 22.¦
MJun 7. Kuhnert Tobias 1991 Bätterkinden velolade-schneider.ch; Triclub 1:07.06,7 4.34,5 (409) 12.49 10.¦ ---- ----¦ 18.29 5.¦
MAK2 5. Künzler Jürg 1958 Belp 2:06.21,3 7.38,7 (229) 13.48 4.¦ 21.29 7.¦ 41.46 6.¦
SMAK2 8. Kurth Urs 1960 Worben triseeland.ch 1:22.28,3 12.50,2 (489) 17.10 10.¦ ---- ----¦ 23.57 11.¦
SMAK2 5. Lanz Thomas 1963 Vinelz 1:17.51,0 8.12,9 (411) 15.41 5.¦ ---- ----¦ 22.57 6.¦
FJun 6. Lüdi Cornelia 1992 Hellsau Triclub Solothurn/Burgdorf 1:17.11,9 5.27,3 (480) 12.20 4.¦ ---- ----¦ 23.31 6.¦
SMAK2 3. Mader Roland 1964 Bönigen b. Interlaken 1:14.09,0 4.30,9 (498) 15.05 3.¦ ---- ----¦ 22.36 4.¦
2OMAK2 4. Malek-Madani Cyrus 1957 Bern 3:23.42,8 8.47,0 (588) 15.48 5.¦ 24.12 3.¦ 1:10.39 3.¦
SMAK1 2. Mathys Stephan 1975 Lyss TRI SEELAND.CH 1:09.50,9 0.27,2 (419) 14.18 5.¦ ---- ----¦ 18.23 1.¦
FAK2 2. Moosmann Barbara 1965 Bern emotion power team 2:29.34,0 14.46,1 (219) 13.00 1.¦ 27.23 3.¦ 52.40 3.¦
MHK 5. Nowka Jonas 1988 Biel/Bienne Tri-Seeland 1:59.53,0 4.52,1 (104) 11.54 3.¦ 19.26 5.¦ 40.31 10.¦
MAK1 7. Nussbaum Matthias 1974 Steffisburg Beo Tri-Team 2:06.04,9 8.10,7 (105) 14.04 12.¦ 19.08 3.¦ 37.14 2.¦
2OMHK 4. Portmann Peter 1982 Bern 2:56.59,2 11.12,4 (599) 13.10 5.¦ 21.08 5.¦ 1:01.23 7.¦
ProM 2. Riesen Stefan 1973 Rüschegg Heubach 1:50.39,2 1.26,7 (203) 12.29 6.¦ 17.51 3.¦ 35.05 2.¦
MAK1 35. Rüegsegger Olivier 1975 Bern 2:30.36,1 32.41,9 (130) 18.40 38.¦ 24.55 33.¦ 48.51 33.¦
2OMHK 2. Rutschmann Christian 1985 Kleindietwil www.triteam.ch 2:49.23,2 3.36,4 (642) 13.13 6.¦ 19.50 2.¦ 57.51 1.¦
SFAK2 3. Schaefer Walli 1962 Erlach 1:44.40,8 18.23,5 (487) 28.33 6.¦ ---- ----¦ 28.10 2.¦
MHK 26. Schläpfer Marc 1980 Aeschi b. Spiez 2:21.52,7 26.51,8 (138) 17.03 33.¦ 22.32 25.¦ 43.53 26.¦
MAK1 38. Schnegg Roger 1968 Münchenbuchsee 2:37.33,4 39.39,2 (139) 18.02 34.¦ 26.49 41.¦ 53.00 41.¦
2OFHK 4. Schneider Anne Kathrin 1984 Rüfenacht BE 3athlonbern 3:33.49,2 23.38,0 (638) 13.23 1.¦ 25.12 6.¦ 1:15.27 5.¦
MAK1 DNF Schneider Bruno 1968 Heimenschwand 3athlon bern 13.14,8 to bike (140) 13.14 7.¦ ---- ----¦ ---- ----¦
MAK2 18. Schnetgoeke Uwe 1962 Bern TV Länggasse 2:30.08,2 31.25,6 (142) 17.27 14.¦ 25.17 19.¦ 48.17 18.¦
2OFAK1 1. Schöke Dagmar 1970 Fraubrunnen Team Schöke 3:27.54,3 ----- (608) 16.55 2.¦ 24.38 2.¦ 1:11.24 1.¦
FAK1 3. Schöni Sandra 1969 Burgdorf Toni Hasler Race Team 2:25.23,8 16.21,0 (143) 16.54 5.¦ 24.13 4.¦ 48.06 4.¦
FAK1 5. Schütz Francoise 1966 Lyss 2:37.41,9 28.39,1 (222) 18.47 7.¦ 27.21 5.¦ 54.55 6.¦
MAK1 26. Schwermer Heinzpeter 1969 Niederscherli 2:23.13,3 25.19,1 (148) 18.06 36.¦ 23.53 28.¦ 46.14 26.¦
SMHK 1. Studer Peter 1978 Bern 3athlon Bern 1:06.35,2 ----- (454) 11.32 1.¦ ---- ----¦ 19.08 4.¦
MAK1 20. Thalmann Urs 1972 Fahrni b. Thun 2:19.34,0 21.39,8 (161) 16.41 25.¦ 21.56 15.¦ 42.49 14.¦
ProF 1. Thürig Karin 1972 Bern 2:02.19,0 ----- (208) 15.10 1.¦ 20.08 1.¦ 39.39 1.¦
FHK 1. Tschumi Sandra 1979 Grafenried Tri Club Solothurn 2:04.50,6 ----- (165) 14.17 11.¦ 20.38 3.¦ 40.01 2.¦
FHK 3. Weber Simone 1984 Bern emotion&power 2:08.59,0 4.08,4 (169) 13.28 7.¦ 19.59 1.¦ 40.03 3.¦
MAK1 DNF Weilenmann Felix 1973 Aegerten triseeland.ch 13.32,1 to bike (171) 13.32 9.¦ ---- ----¦ ---- ----¦
MAK3 7. Wiedmer Rudolf 1951 Steffisburg 2:32.27,4 19.42,1 (177) 16.14 3.¦ 25.47 7.¦ 50.58 7.¦
2OMAK1 26. Wiedmer Thomas 1966 Rubigen 3:27.41,7 41.21,8 (623) 16.42 28.¦ 25.08 26.¦ 1:09.14 23.¦
MAK3 5. Wolf Heinz 1948 Krauchthal 2:17.03,8 4.18,5 (179) 17.15 5.¦ 23.17 6.¦ 47.15 6.¦
MHK 3. Zahnd Adrian 1987 Wahlendorf Radsport Thalmann - 3BE 1:57.39,4 2.38,5 (181) 12.35 9.¦ 19.58 8.¦ 39.42 8.¦
2OFAK1 4. Ziehli Sonja 1968 Lobsigen triseeland.ch 3:42.41,7 14.47,4 (628) 19.16 3.¦ 27.23 4.¦ 1:15.57 3.¦
MHK 32. Zimmermann Marco 1976 Bern 2:26.12,5 31.11,6 (224) 17.02 32.¦ 24.23 35.¦ 47.25 33.¦
SMHK 7. Zurbriggen Alain 1981 Bern 3athlon Bern 1:13.20,9 6.45,7 (469) 14.31 8.¦ ---- ----¦ 21.01 7.¦

Total 65

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.