9. Bike-Duathlon / 4. Bike-Race 2009, Teufen

9. Bike-Duathlon / 4. Bike-Race 2009, Teufen - Rangliste

Rangliste Overall Challenge MTB Duathlon MTB Duathlon Teams Bike Race

Rangliste nach Alphabet A B D E F G H J K L M N O P R S V W Z
Rangliste nach Länder/Ortschaften A B D E F G H J K L M N O R S T U W Z
Schweiz - Kantone AG AR BE FR GR LU SG SH SZ TG ZG ZH
Top Rangliste Overall --- Overall Challenge MTB Duathlon 28 Klassierte
1. Senn Simeon, 1977, Jona 1:08.43,3 (2) 2. Gehring Lukas, 1979, Tschingel o/Gunten 1:11.21,0 (1) 3. Walter Jan, 1977, Wil SG 1:15.43,9 (24)
--- Overall Bike-Race 30km 28 Klassierte 1. Morf Beat, 1977, Uster 1:10.38,6 (1001) 2. Amhof Philipp, 1980, Bülach 1:11.23,4 (1002) 3. Arpagaus Ignaz, 1969, Laax GR 1:12.27,8 (1023)

Top Challenge MTB Duathlon ChMen1 Challenge Männer Hauptklasse 6 Klassierte 1. Senn Simeon, 1977, Jona 1:08.43,3 (2) 2. Gehring Lukas, 1979, Tschingel o/Gunten 1:11.21,0 (1) 3. Walter Jan, 1977, Wil SG 1:15.43,9 (24)
ChMen2 Challenge Männer Altersklasse 14 Klassierte 1. Amstad Thomas, 1970, Aadorf 1:16.34,1 (33) 2. Oertli Patrick, 1970, Bassersdorf 1:19.22,8 (4) 3. Eggler Jürg, 1961, Neyruz FR 1:24.02,7 (5)
ChJunM Challenge Junioren 1 Klassierter 1. Kälin Andreas, 1991, Wollerau 1:26.58,3 (28)
ChWom1 Challenge Frauen Hauptklasse 4 Klassierte 1. Werner Ursina, 1983, Baden 1:37.31,2 (17) 2. Spirgi Stefanie, 1979, Baar 1:38.30,6 (16) 3. Helbling Sibylle, 1976, Wolfhausen 1:41.44,6 (18)
ChWom2 Challenge Frauen Altersklasse 3 Klassierte 1. Hansen Karen, 1969, Geroldswil 1:31.29,4 (23) 2. von Arx-Erni Lilian, 1965, Nürensdorf 1:52.03,2 (29)

Top MTB Duathlon Teams DuathMen MTB Duathlon Team Männer 21 Klassierte 1. Bucher Marcel+Masar Patric, Niederglatt ZH 1:12.22,4 (234) 2. Spühler This+Merkt Jürg, Winterthur 1:13.23,1 (201) 3. Stähli Lukas+Schwager Daniel, Rapperswil SG 1:14.34,7 (236)
DuathWom MTB Duathlon Team Frauen 2 Klassierte 1. Lienhard Sonja+Casada Katrin, Teufen ZH 1:44.39,8 (225) 2. Benninger Andrea+Erzinger Tanja, Embrach 1:49.21,2 (231)
DuathMix MTB Duathlon Team Mixed 12 Klassierte 1. Kürner Tanja+Egger Christoph, Uster 1:26.22,9 (222) 2. Hernach Bea+Amhof Werni, Rafz 1:27.34,8 (215) 3. Bossowski Jakub+Ciesielska Monika, Würenlos 1:28.32,6 (221)

Top Bike Race BikeMen1 Bike Männer Hauptklasse 30km 8 Klassierte 1. Morf Beat, 1977, Uster 1:10.38,6 (1001) 2. Amhof Philipp, 1980, Bülach 1:11.23,4 (1002) 3. Horner Thomas, 1984, Mörschwil 1:17.40,1 (1016)
BikeMen2 Bike Männer Altersklasse 30km 18 Klassierte 1. Arpagaus Ignaz, 1969, Laax GR 1:12.27,8 (1023) 2. Frei Roger, 1969, Eglisau 1:18.01,2 (1027) 3. Spühler This, 1967, Winterthur 1:20.30,1 (1007)
BikeWom1 Bike Frauen Hauptklasse 30km 2 Klassierte 1. Jakob Claudia, 1981, Laax GR 1:27.25,6 (1022) 2. Werner Ursina, 1983, Baden 1:29.03,1 (1015)
BikeJunM Bike Junioren 15km 1 Klassierter 1. Giger Jannik, 1992, Dielsdorf 42.53,7 (1020)

Offizielle Zeitmessung+Datenverarbeitung durch DATASPORT, CH-Gerlafingen www.datasport.com für Ergebnisse, Online-Anmeldung, Informationen und News

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.