ELSA Bike Trophy 2009, Estavayer

ELSA Bike Trophy 2009, Estavayer - classement

classement overall Grande distance 60 km Moyenne distance 30 km Courte distance 20 km

classement par ordre alphabetique A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
classement par ordre de nations/lieux A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z autres nations: D F GB
Suisse - cantons AG AI AR BE BL BS FR GE GL GR JU LU NE NW OW SG SH SO SZ TG TI UR VD VS ZG ZH
Top classement overall --- 60km Overall Hommes 488 classés
1. Huber Urs, 1985, Jonen 2:19.55,7 (2) 2. Biedermann Rudolf, 1986, Plaffeien 2:23.58,0 (31) 3. Roffler Stefan, 1978, Chur 2:23.58,6 (35)
--- 60km Overall Femmes 32 classées 1. Süss Esther, 1974, Küttigen 2:37.13,6 (201) 2. Schneitter Nathalie, 1986, Lommiswil 2:42.12,4 (206) 3. Wipfli Antonia, 1980, Seedorf UR 2:45.20,0 (202)
--- 30km Overall Hommes 469 classés 1. Looser Konny, 1989, Hinwil 1:07.40,9 (2001) 2. Sax Giancarlo, 1988, Flond 1:08.17,0 (2005) 3. Baumann Urs, 1967, Igis 1:09.11,6 (2607)
--- 30km Overall Femmes 86 classées 1. Gantenbein Corina, 1986, Zizers 1:16.54,6 (2105) 2. Walker Nadia, 1982, Altdorf UR 1:19.53,0 (2103) 3. Litscher Susanne, 1985, Thal 1:20.05,4 (2106)
--- 20km Overall 80 classés 1. Chenaux Florian, 1993, Fribourg 43.21,7 (3065) 2. Berset Valentin, 1993, Rueyres-les-Prés 43.48,8 (3061) 3. Schnyder Lars, 1993, Bavois 46.18,2 (3022)
--- 60km Overall 520 classés 1. Huber Urs, 1985, Jonen 2:19.55,7 (2) 2. Biedermann Rudolf, 1986, Plaffeien 2:23.58,0 (31) 3. Roffler Stefan, 1978, Chur 2:23.58,6 (35)
--- 30km Overall 555 classés 1. Looser Konny, 1989, Hinwil 1:07.40,9 (2001) 2. Sax Giancarlo, 1988, Flond 1:08.17,0 (2005) 3. Baumann Urs, 1967, Igis 1:09.11,6 (2607)

Top Grande distance 60 km 60/DEL 60km Dames (licenciées) 6 classées 1. Süss Esther, 1974, Küttigen 2:37.13,6 (201) 2. Schneitter Nathalie, 1986, Lommiswil 2:42.12,4 (206) 3. Wipfli Antonia, 1980, Seedorf UR 2:45.20,0 (202)
60/HEL 60km Hommes (licenciées) 40 classés 1. Huber Urs, 1985, Jonen 2:19.55,7 (2) 2. Biedermann Rudolf, 1986, Plaffeien 2:23.58,0 (31) 3. Roffler Stefan, 1978, Chur 2:23.58,6 (35)
60/DF 60km Dames populaires 26 classées 1. Dubey Marianne, 1970, Vesin 3:01.08,5 (301) 2. Haas Nicole, 1976, Schötz 3:04.31,5 (680) 3. Hartmann Daniela, 1966, Zizers 3:04.45,7 (320)
60/HF1 60km Hommes populaire 1 121 classés 1. Fischer Michael, 1980, Aire-la-Ville 2:30.14,4 (643) 2. Sulser Stefan, 1980, Pfäfers 2:31.22,4 (317) 3. Schütz Stefan, 1986, Rechthalten 2:32.58,3 (305)
60/HF2 60km Hommes populaire 2 184 classés 1. Girardi Thomas, 1968, Wangs 2:33.37,5 (306) 2. Gerber Hansjürg, 1966, Thun 2:33.55,3 (303) 3. Garnier Laurent, 1968, Grandson 2:34.05,7 (325)
60/HF3 60km Hommes populaire 3 143 classés 1. Tugler Dominique, 1963, Villarey 2:35.18,7 (312) 2. Burch Renato, 1961, Wilen (Sarnen) 2:36.09,4 (326) 3. Lienhard Walter, 1955, Buchs AG 2:39.25,2 (613)

Top Moyenne distance 30 km 30/DLE 30km Dames (licenciées) 7 classées 1. Gantenbein Corina, 1986, Zizers 1:16.54,6 (2105) 2. Walker Nadia, 1982, Altdorf UR 1:19.53,0 (2103) 3. Litscher Susanne, 1985, Thal 1:20.05,4 (2106)
30/HLE 30km Hommes (licenciées) 17 classés 1. Looser Konny, 1989, Hinwil 1:07.40,9 (2001) 2. Sax Giancarlo, 1988, Flond 1:08.17,0 (2005) 3. Eymann Daniel, 1989, Interlaken 1:09.13,0 (2008)
30/HJO 30km Juniors Dames open 6 classées 1. Gasser Seraina, 1992, Feusisberg 1:31.08,0 (2797) 2. Spicher Marine, 1992, Marsens 1:38.39,6 (2741) 3. Lehmann Salome, 1993, Hessigkofen 1:39.20,9 (2271)
30/FJO 30km Juniors Hommes open 37 classés 1. Wick Lukas, 1992, Oberstammheim 1:13.51,8 (2746) 2. Koster Claude, 1992, Rüfenacht BE 1:14.06,5 (2616) 3. Flury Marc, 1991, Bettlach 1:14.11,4 (2276)
30/DF 30km Dames populaire 73 classées 1. Gehrig Helene, 1969, Grosshöchstetten 1:21.14,1 (2354) 2. Schüpbach Karin, 1974, Ipsach 1:23.51,7 (2423) 3. Dähler Silvia, 1973, Fahrni b. Thun 1:25.34,7 (2223)
30/HF1 30km Hommes populaire 1 130 classés 1. Wildhaber Gusti, 1988, Walenstadt 1:09.32,9 (2342) 2. Perret Lionel, 1983, La Chaux-de-Fonds 1:11.35,0 (2815) 3. Alig Mathias, 1987, Vals 1:13.02,6 (2481)
30/HF2 30km Hommes populaire 2 149 classés 1. Baumann Urs, 1967, Igis 1:09.11,6 (2607) 2. Bamert Reto, 1974, Lachen SZ 1:14.21,2 (2207) 3. Bürgler Patrick, 1973, Einsiedeln 1:16.17,3 (2212)
30/HF3 30km Hommes populaire 3 136 classés 1. Steiner Adolf, 1959, Linden 1:16.59,1 (2208) 2. Diener Christoph, 1958, Unterstammheim 1:18.34,9 (2210) 3. Hasenfratz Richard, 1960, Oberstammheim 1:22.03,9 (2366)

Top Courte distance 20 km 20/JDF 20km Filles 17 classées 1. Vollenweider Michelle, 1993, Mellingen 51.07,9 (3075) 2. Schnyder Sylvie, 1994, Bavois 55.03,4 (3023) 3. Lämmler Bartimée, 1993, Villars-Bramard 55.49,4 (3070)
20/JHF 20km Garçons 63 classés 1. Chenaux Florian, 1993, Fribourg 43.21,7 (3065) 2. Berset Valentin, 1993, Rueyres-les-Prés 43.48,8 (3061) 3. Schnyder Lars, 1993, Bavois 46.18,2 (3022)

Chronométrage officiel et informatique par DATASPORT, CH-Gerlafingen www.datasport.com pour classements, inscriptions en ligne et informations

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.