Zumiker Lauf 2008 - Zürich (Schweiz)

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr   Schnitt
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M          ---  Abbühl Claudia                      1976 Affoltern am Albis            40.19,0     18.50,3  (1004)      4.49
N          ---  Abderhalden Fabian                  1994 Rickenbach ZH                 45.39,5       -----  (6001)      8.32
N          ---  Abderhalden Reto                    1957 Rickenbach ZH                 47.58,2       -----  (6002)      8.57
A           26. Adamczuk Rafael                     1983 Zürich                        56.26,7     20.02,8  (4105)      3.48
N          ---  Aeschbacher Christina, Bassersdorf  1954 ASC-Bassersdorf               45.12,4       -----  (6025)      8.26
D          100. Aeschbacher Urs, Bassersdorf        1955 ASC Bassersdorf             1:05.30,1     25.04,3  (4057)      4.24
G            4. Aeschlimann Katja                   1976 Russikon                      46.27,4      3.27,7  (1005)      3.07
B           28. Akeret Martin, Winterthur           1975 www.popshop.cc                46.37,1      8.40,4     (6)      3.08
X           29. Albino Rony                         2003 Zumikon                        3.33,6      1.37,4  (4227)      5.56
X           32. Altenburger Fabian                  2004 Männedorf                      3.53,2      1.57,0  (4231)      6.28
F           11. Altorfer Laura                      1988 Zollikon                      59.45,7     18.14,5  (5061)      4.01
E           40. Ammann Anton                        1939 Winterthur                  1:09.17,4     24.19,8  (4001)      4.39
L            9. Amsler Annabell, Zürich             1991 BWS                           40.32,5     18.50,6  (1006)      4.51
D           33. Anderegg Hans, Bassersdorf          1953 ASC-Bassersdorf               50.01,3      9.35,5     (8)      3.22
D           43. Anghileri Roger, Pfäffikon ZH       1955 swiss masters running         51.57,2     11.31,4     (9)      3.29
C           50. Angst René                          1966 Uster                         48.23,7      9.48,8    (10)      3.15
Y            8. Anneler James                       1935 Urdorf                        59.19,1      7.58,3  (4055)      3.59
M          ---  Arpagaus Christina                  1947 Zürich                        35.54,8     14.26,1  (1007)      4.18
G           18. Arthur Kerryn                       1977 Zollikerberg                  59.25,2     16.25,5  (5037)      4.00
V           24. Aschmann Michael                    1999 Zumikon                        4.46,6      1.07,7  (4091)      2.34
C           91. Aurag Daniel                        1960 Männedorf                     52.41,4     14.06,5    (11)      3.32
R           18. Bader Valerie, Zumikon              1999 The wild five                  5.04,1      1.28,2  (3002)      2.44
C           89. Balmer Hanspeter, Männedorf         1962 WWW.in-team.ch                52.32,3     13.57,4    (13)      3.32
W            6. Balsarini Valentina, Zumikon        2001 Renngruppe                     2.21,5      0.19,7  (3003)      3.55
C           66. Balsiger Daniel, Gossau ZH          1960 HC Gossau                     49.48,3     11.13,4  (4097)      3.21
C           72. Baer Willi, Wetzikon ZH             1959 ZH Patrouilleure              50.19,5     11.44,6  (4234)      3.23
C           84. Bärlocher Lukas, Zürich             1959 UBS Laufclub                  51.49,5     13.14,6  (4121)      3.29
U           24. Bärtschi Manuel, Zumikon            1998 Die flitzenden Zumiker         4.24,8      1.04,8  (4088)      2.23
R           11. Bärtschi Noé, Zumikon               2000 Turboflizzer                   4.39,4      1.03,5  (2002)      2.31
U           23. Barz Sebastian, Zumikon             1998 Bombastic Team                 4.22,3      1.02,3  (2003)      2.21
W           30. Battaglia Flurina                   2002 Tann                           3.20,7      1.18,9  (3004)      5.34
B           18. Battaglia Simon                     1969 Tann                          43.55,8      5.59,1    (14)      2.57
C          142. Baum Thomas, Egg b. Zürich          1965 TSV Zumikon                 1:01.37,6     23.02,7    (15)      4.08
M          ---  Baumann Daniel                      1955 Illnau                        26.25,2      4.56,5    (16)      3.09
E           17. Baumann Hansruedi, Zürich           1947 LC UBS                        55.16,1     10.18,5  (4161)      3.43
D           82. Baumann Heinz                       1955 Dübendorf                     56.31,3     16.05,5    (17)      3.48
C           35. Baumberger Urs, Adliswil            1961 SSC Langnau a.A               46.26,6      7.51,7    (19)      3.07
G            5. Baumeler Yvonne, Hinwil             1973 TV Unterstrass                48.21,7      5.22,0  (1008)      3.15
P            4. Baumgartner Nayelli, Illnau         1995 FC Effretikon                  3.30,1      0.08,6  (5036)      1.53
Q           10. Baumgartner Shani, Illnau           1997 FC Effretikon                  4.07,3      0.33,2  (5035)      2.13
W           11. Beffa Megan, Zumikon                2001 Skate-Board Gruppe             2.32,3      0.30,5  (3005)      4.13
B           31. Beffa Sandro                        1970 Zumikon                       48.16,8     10.20,1  (4109)      3.15
G           15. Beniczky Renate                     1974 Hittnau                       55.41,2     12.41,5  (5073)      3.44
N          ---  Berchtold Werner                    1941 Zürich                        45.03,6       -----  (6004)      8.25
J           20. Berli Beatrice, Hausen am Albis     1950 hausen                      1:06.25,1     19.24,3  (1009)      4.28
L            1. Berli Chloe, Hausen am Albis        1991 LACTV Unterstrass             21.41,9       -----  (1010)      2.35
H            8. Bernhard Esther                     1965 Hedingen                      50.40,7      8.18,1  (1011)      3.24
W           21. Bessler Amelia                      2001 Zürich                         3.03,8      1.02,0  (3006)      5.06
G           23. Bessler Isabel                      1969 Zürich                      1:01.26,1     18.26,4  (1012)      4.08
W           27. Bessler Julia                       2003 Zürich                         3.13,1      1.11,3  (3007)      5.21
D           93. Betschart Ulrich                    1950 Nürensdorf                  1:01.03,2     20.37,4  (4156)      4.06
D           53. Binder Peter, Zürich                1956 cityrunning.ch                52.45,3     12.19,5  (4205)      3.33
M          ---  Bischof Patricia                    1969 Mettmenstetten                40.10,2     18.41,5  (1013)      4.48
D           71. Black Alex                          1955 Forch                         55.34,0     15.08,2  (4066)      3.44
X           25. Blaser Eric                         2003 Küsnacht ZH                    3.07,7      1.11,5  (4071)      5.12
B            2. Blättler Beat, Bonstetten           1976 TV Unterstrass                38.06,7      0.10,0  (4127)      2.33
V           21. Blickensdorfer Michael, Zumikon     1999 Blue Stars                     4.27,3      0.48,4  (2004)      2.24
Q           24. Blumer Natascha, Hinwil             1997 the Machines                   5.11,3      1.37,2  (3008)      2.48
X           11. Blumer Nico, Hinwil                 2001 the Machines                   2.29,6      0.33,4  (2005)      4.09
B           78. Blumer Sascha, Hinwil               1973 The Machines                1:10.22,2     32.25,5    (24)      4.44
C          114. Blumer Werner                       1961 Au ZH                         55.03,2     16.28,3  (4126)      3.42
H           32. Böckli Schnider Brigitta, Dübendorf 1964 ASC Bassersdorf             1:01.40,4     19.17,8  (5077)      4.09
G           30. Boffa Manuela                       1969 Wetzikon ZH                 1:06.09,4     23.09,7  (1015)      4.27
D           64. Böhi Hannes                         1951 Meilen                        54.33,5     14.07,7    (25)      3.40
J           21. Böhi Lotti                          1952 Uster                       1:08.39,2     21.38,4  (5076)      4.37
C           87. Bollinger Dieter                    1960 Meilen                        52.10,1     13.35,2    (27)      3.30
A            3. Bolt Daniel, Wald ZH                1979 LC Meilen                     38.27,8      2.03,9  (4141)      2.35
C           86. Bolt Urs, Horgen                    1967 UBS Laufclub                  51.58,7     13.23,8  (4148)      3.30
D           70. Borer Thomas, Zürich                1957 cityrunning.ch                55.31,9     15.06,1    (28)      3.44
B           12. Bösch Flurin, Zürich                1975 UHC Alligator Mallans         42.32,2      4.35,5  (4223)      2.51
J            8. Bosshard Bernadette                 1958 Hittnau                       55.19,0      8.18,2  (5041)      3.43
C           76. Bossi Daniel, Zollikerberg          1961 TSV Zumikon                   50.57,4     12.22,5    (30)      3.25
C           25. Brand Roland                        1959 Zürich                        45.06,9      6.32,0    (32)      3.02
P           10. Bredell Annika, Zumikon             1995 Eglifilet                      3.48,4      0.26,9  (3009)      2.03
Z            9. Brem Doris                          1942 Zollikerberg                1:13.23,8     23.14,2  (5060)      4.56
W            7. Bremi Ida, Zumikon                  2001 Seppeli                        2.22,2      0.20,4  (3010)      3.57
U            7. Bretherton Kyle, Zürich             1998 ICSZ 1                         3.41,7      0.21,7  (2008)      1.59
T           27. Bretherton Ross, Zürich             1996 ICSZ 1                         4.15,0      1.12,7  (2009)      2.17
J           12. Brettle Doris, Mönchaltorf          1949 LC Uster                    1:00.13,4     13.12,6  (1016)      4.03
C          134. Bringolf Daniel                     1961 Erlenbach ZH                  58.45,2     20.10,3    (33)      3.57
R           23. Brügger Jeanne                      2000 Zumikon                        5.21,0      1.45,1  (3011)      2.53
W           24. Brügger Lynn                        2002 Zumikon                        3.06,8      1.05,0  (5044)      5.11
C           83. Brügger Paulo                       1966 Forch                         51.46,1     13.11,2    (35)      3.29
G           24. Brun Claudia                        1977 Volketswil                  1:01.58,7     18.59,0  (5117)      4.10
D            4. Brun Hanspeter, Pfäffikon ZH        1957 LC Uster                      41.44,8      1.19,0  (4133)      2.48
F            7. Brun Jasmin, Effretikon             1979 Finishers Winterthur          53.42,4     12.11,2  (5123)      3.36
Y           15. Brun Robert                         1935 Fällanden                   1:15.25,7     24.04,9  (4093)      5.04
N          ---  Brunner Daniel, Zürich              1962 DUB                           45.44,8       -----  (6005)      8.33
E           39. Brunner Franz                       1945 Nürensdorf                  1:05.57,1     20.59,5    (38)      4.26
A           10. Brunner Tobias, Forch               1986 LC Uster                      44.43,0      8.19,1    (39)      3.00
D           34. Brunold Andrea, Adliswil            1958 SSC-Langnau                   50.03,1      9.37,3    (40)      3.22
G           21. Buchmann Cornelia, Russikon         1973 bdpilatesstudio.ch          1:00.22,5     17.22,8  (1017)      4.03
H           45. Buff-Fischer Brigitte               1960 Zürich                      1:14.05,6     31.43,0  (5001)      4.59
A           15. Bühler Thomas                       1982 Zürich                        48.55,0     12.31,1  (4002)      3.17
E           34. Bühlmann Ernst, Küsnacht ZH         1943 swiss masters running       1:02.09,5     17.11,9    (43)      4.11
E            8. Bührer Paul, Stäfa                  1942 LC Meilen Erdgas              49.02,6      4.05,0    (44)      3.18
P           16. Bünte Nadja, Zumikon                1996 Eglifilet                      4.28,7      1.07,2  (3014)      2.25
A           14. Burger Andreas                      1982 Weiningen ZH                  47.52,4     11.28,5    (45)      3.13
G           33. Bürki Rosangela                     1977 Fällanden                   1:06.20,0     23.20,3  (5002)      4.28
Q           12. Büttner Chantal                     1998 Zürich                         4.14,2      0.40,1  (3015)      2.17
T           16. Büttner Michael                     1996 Zürich                         3.46,6      0.44,3  (2010)      2.02
C          139. Buzzi Andreas                       1962 Stallikon                   1:00.55,5     22.20,6    (46)      4.06
B           62. Camathias Michael                   1969 Rüti ZH                       59.20,3     21.23,6    (47)      3.59
B           11. Candita Daniele                     1975 Effretikon                    42.24,7      4.28,0    (48)      2.51
D          106. Cannings John                       1951 Egg b. Zürich               1:11.43,7     31.17,9    (49)      4.49
C          121. Carr Michael                        1964 Zumikon                       56.34,7     17.59,8  (4059)      3.48
D           48. Casutt Robert                       1953 Effretikon                    52.31,5     12.05,7    (51)      3.32
C           67. Caviezel Wieland, Kloten            1962 ASC Bassersdorf               50.08,7     11.33,8  (4090)      3.22
H           41. Clénin-Hering Brigitte              1966 Zumikon                     1:06.38,9     24.16,3  (5111)      4.29
C            8. Coimbra Artur                       1960 Zürich                        41.10,1      2.35,2    (53)      2.46
D           25. Collenberg Norbert                  1953 Zürich                        48.09,3      7.43,5    (54)      3.14
N          ---  Collenberg Ursula                   1948 Zürich                        41.00,8       -----  (6007)      7.39
C          106. Coltoucis Vassilios                 1968 Zürich                        54.25,7     15.50,8  (4116)      3.39
F           14. Conzett Antonia                     1980 Rümlang                     1:08.09,1     26.37,9  (1019)      4.35
P           15. Cox Tori, Männedorf                 1995 ICSZ 2                         4.27,1      1.05,6  (3016)      2.24
C           22. Crosara Michel                      1968 Elsau                         44.21,6      5.46,7  (4086)      2.59
G           35. Danielsen Milena                    1972 Zumikon                     1:08.14,0     25.14,3  (5003)      4.35
K           10. De Almeida Sousa Carlos, Zürich     1990 BWS Zürich                    24.23,9      4.47,6    (56)      2.55
D          111. De Nardo Giuseppe                   1951 Küsnacht ZH                 1:13.30,8     33.05,0    (57)      4.57
F           15. De Nardo Sandra                     1979 Küsnacht ZH                 1:13.30,1     31.58,9  (1021)      4.56
B           74. De Senarclens Cyrill                1969 Nürensdorf                  1:05.21,2     27.24,5    (58)      4.24
G           27. De Senarclens Melanie               1977 Nürensdorf                  1:03.40,5     20.40,8  (1022)      4.17
F            9. De-Vizzi Ena                        1988 Küsnacht ZH                   58.48,3     17.17,1  (5004)      3.57
H           35. De-Vizzi Evelyn, Küsnacht ZH        1959 cityrunning                 1:03.24,3     21.01,7  (5005)      4.16
C           30. Delachaux Georges                   1967 Herrliberg                    45.35,1      7.00,2    (59)      3.04
Q           27. Dellava Evelyne                     1998 Niederhasli                    5.22,8      1.48,7  (3017)      2.54
C          158. Dellava Marco                       1968 Niederhasli                 1:06.21,6     27.46,7    (60)      4.28
W            8. Dellava Olivia                      2001 Niederhasli                    2.25,1      0.23,3  (3018)      4.01
C           10. Diem Roland                         1967 Winterthur                    42.18,5      3.43,6    (61)      2.50
D          107. Diestelhorst Christoph              1957 Zollikon                    1:11.46,2     31.20,4    (62)      4.49
A           25. Diestelhorst Georg                  1986 Zollikon                      56.19,6     19.55,7    (63)      3.47
U           10. Dietsche Jan, Zumikon               1998 Bombastic Team                 3.45,8      0.25,8  (2011)      2.02
M          ---  Diggelmann Klara, Forch             1938 LC Uster                      37.37,2     16.08,5  (1023)      4.30
J           17. Diggelmann Vreni                    1950 Winterthur                  1:05.46,1     18.45,3  (1024)      4.25
G           34. Divo Juliet                         1969 Uster                       1:06.55,4     23.55,7  (1025)      4.30
C          135. Dolci Bruno                         1960 Meilen                        58.59,2     20.24,3    (64)      3.58
A           31. Dold Oliver                         1988 Herrliberg                  1:02.08,7     25.44,8  (4004)      4.11
D           22. Dreyer Richard                      1954 Urdorf                        47.44,0      7.18,2    (65)      3.12
T           22. Drudi Mauro, Zumikon                1996 Schneckenpower                 4.03,9      1.01,6  (2012)      2.11
D           54. Dünki Mauro                         1957 Hinteregg                     52.47,3     12.21,5  (5081)      3.33
H           33. Dünki Regula                        1962 Hinteregg                   1:02.53,3     20.30,7  (1026)      4.14
C          108. Dür Christian                       1962 Egg bei Zürich                54.32,1     15.57,2    (67)      3.40
M          ---  Ebneter Martin, Affoltern am Albis  1954 LV Säuliamt                   29.59,8      8.31,1  (4215)      3.35
C           98. Eggenberger Kurt, Herrliberg        1963 Sportclub Bäch                53.23,2     14.48,3    (70)      3.35
G           26. Eggenberger Susanne                 1973 Herrliberg                  1:03.22,2     20.22,5  (1027)      4.16
U            4. Egger Fabian                        1998 Zürich                         3.33,6      0.13,6  (2013)      1.55
W            2. Egger Jasmin                        2001 Zürich                         2.02,7      0.00,9  (3019)      3.24
V            2. Egger Michel                        1999 Zürich                         3.40,5      0.01,6  (2014)      1.59
H           31. Egli Susanne                        1962 Uster                       1:01.31,7     19.09,1  (5006)      4.08
E           14. Eichholzer Hans                     1945 Brütten                       54.48,5      9.50,9    (71)      3.41
E           41. Eidam Konrad                        1945 Ebmatingen                  1:09.38,6     24.41,0  (4146)      4.41
R           24. Eidenbenz Anny, Zumikon             2000 Seppeli                        5.21,6      1.45,7  (3020)      2.53
D           47. Eigenmann Markus                    1952 Horgen                        52.27,1     12.01,3  (4005)      3.31
C            7. Elmer Beat, Hombrechtikon           1961 LC-Meilen                     40.55,5      2.20,6    (72)      2.45
D           77. Enz Thomas                          1952 Zürich                        56.18,0     15.52,2    (73)      3.47
C           24. Eppler Beat                         1965 Dübendorf                     45.00,8      6.25,9  (4125)      3.01
K           16. Fankhauser Michael, Bauma           1992 LG Wellenau                   28.15,7      8.39,4    (74)      3.23
N          ---  Fariselli Umberto, Freienstein      1939 TMC                           37.56,3       -----  (6008)      7.05
B           70. Fehr Roland                         1972 Erlenbach ZH                1:02.33,7     24.37,0    (75)      4.12
W           10. Feldmann Sarina, Zumikon            2001 Renngruppe                     2.27,2      0.25,4  (3023)      4.05
V           20. Fischer Claude, Zumikon             1999 Blue Stars                     4.27,0      0.48,1  (2018)      2.24
T           15. Fischer Marc                        1996 Zumikon                        3.44,1      0.41,8  (4063)      2.01
C           64. Flach Roland                        1964 Grüt (Gossau ZH)              49.45,0     11.10,1  (4094)      3.21
X           10. Florian Licodia                     2002 Zumikon                        2.20,8      0.24,6  (4008)      3.54
E           20. Forrer Paul, Bassersdorf            1941 MR Bassersdorf/ smrun         56.48,2     11.50,6    (80)      3.49
S            6. Forster Alexander                   1994 Männedorf                      7.27,7      1.32,0  (2019)      4.02
C           85. Fraefel Beat                        1959 Affoltern am Albis            51.54,7     13.19,8    (81)      3.29
A           29. Frattini Dario                      1981 Greifensee                  1:00.44,6     24.20,7    (82)      4.05
N          ---  Frei Bruno                          1940 Zürich                        48.13,8       -----  (6010)      9.00
C          126. Frei Daniel                         1966 Winterthur                    57.05,3     18.30,4    (83)      3.50
N          ---  Frei Hans, Bülach                   1934 ASC Bassersdorf               45.13,1       -----  (6011)      8.27
D           67. Frei Werner                         1951 Zürich                        54.44,6     14.18,8  (4095)      3.41
D           97. Frey Hansruedi, Rüschlikon          1952 SSC Langnau a. A.           1:04.17,7     23.51,9    (86)      4.19
B           66. Friedli Christophe                  1969 Erlenbach ZH                1:00.59,4     23.02,7  (4216)      4.06
K            8. Fröhli Reto, Langnau am Albis       1989 Triathlon Club Säuliamt       22.14,6      2.38,3    (88)      2.39
T           20. Fryer Alex                          1995 Zumikon                        3.58,1      0.55,8  (4009)      2.08
X            1. Fuchs Alain, Zumikon                2001 Renngruppe                     1.56,2       -----  (2021)      3.13
V           13. Fuchs Roman, Zumikon                1999 Blue Lightning                 4.13,4      0.34,5  (2022)      2.16
T           21. Fuhrer Simon                        1996 Zumikon                        4.00,7      0.58,4  (4054)      2.10
Q           14. Fuhrer Zoe, Zumikon                 1998 Die 4 Leoparden                4.18,5      0.44,4  (3027)      2.19
C          151. Fullin Urs, Henggart                1963 MC Nuscheli                 1:04.13,6     25.38,7  (4010)      4.19
C          144. Furrer Martin                       1965 Zumikon                     1:01.55,3     23.20,4    (90)      4.10
V           27. Furrer Tim, Zumikon                 2000 Turboflizzer                   4.58,3      1.19,4  (2023)      2.41
X           22. Furrerd Max                         2003 Zumikon                        2.59,9      1.03,7  (2024)      4.59
C           65. Gabriel Reto                        1967 Herrliberg                    49.45,6     11.10,7    (91)      3.21
C           45. Gabriel Werner, Winterthur          1962 Finishers Winterthur          47.45,9      9.11,0    (92)      3.12
E            3. Galati Francesco                    1944 Zürich                        45.50,6      0.53,0    (93)      3.05
C          141. Gardner Graham                      1964 Zollikon                    1:01.27,9     22.53,0  (4228)      4.08
C            4. Gassmann Michael, Horgen            1966 BTV CHUR                      39.30,5      0.55,6  (4235)      2.39
A            9. Gauer Cornelius, Zürich             1979 ASV Zürich                    44.19,2      7.55,3    (94)      2.59
B            4. Gehrig Roman, Zürich                1969 Sihltaler Sportclub SSC       38.18,9      0.22,2    (95)      2.34
B           30. Gemperle Patrik                     1976 Langnau am Albis              48.02,7     10.06,0    (96)      3.14
D          109. Gennari Ivan, Zürich                1951 L.C.Zurich                  1:12.24,5     31.58,7  (4218)      4.52
C          161. Gerber Markus                       1959 Männedorf                   1:07.26,1     28.51,2  (4075)      4.32
B           57. Gerdesic Thomas                     1975 Zürich                        55.50,1     17.53,4  (4113)      3.45
D           80. Gerhard Jan                         1953 Uster                         56.26,0     16.00,2  (4061)      3.48
T           13. Gerstenkorn Tim, Küsnacht ZH        1995 ICSZ 1                         3.38,6      0.36,3  (2025)      1.58
C          156. Gerstenkorn Uwe                     1963 Küsnacht ZH                 1:05.37,8     27.02,9  (4011)      4.25
H           40. Gisler Andrea                       1967 Ottikon (Gossau ZH)         1:05.12,7     22.50,1  (5118)      4.23
B           51. Glaboniat Edwin, Niederhasli        1969 Snoopy-Power                  54.03,9     16.07,2    (98)      3.38
H           11. Glaus Corinna, Thalwil              1959 SSC Langnau                   51.26,2      9.03,6  (5114)      3.27
C           33. Glaus Martin, Thalwil               1959 SSC Langnau                   45.54,1      7.19,2  (4096)      3.05
L            5. Glaus Seraina, Thalwil              1992 SSC Langnau a. A.             28.27,7      6.45,8  (5059)      3.24
F            4. Glesti Maja, Zürich                 1984 LC Zürich                     46.19,3      4.48,1  (1034)      3.07
C           34. Gloor Emanuel                       1968 Bülach                        46.21,0      7.46,1    (99)      3.07
C          170. Gonzalez Felipe                     1968 Zurich                      1:21.17,7     42.42,8   (100)      5.28
D           50. Graf Enrico                         1957 Zumikon                       52.37,2     12.11,4   (101)      3.32
C          119. Grapotte David                      1965 Brüttisellen                  56.22,8     17.47,9   (102)      3.47
C           71. Grass Leonhard                      1968 Zürich                        50.15,9     11.41,0   (103)      3.23
T           12. Gray Fraser, Männedorf              1995 ICSZ 2                         3.37,3      0.35,0  (2026)      1.57
D           79. Greco Walter                        1954 Zürich                        56.23,8     15.58,0   (104)      3.47
A           19. Grob Patrick                        1987 Feldmeilen                    50.56,2     14.32,3   (105)      3.25
C          136. Gröbli Daniel, Zollikerberg         1968 cityrunning.ch                59.27,7     20.52,8   (106)      4.00
S            3. Grond Sergio, Hedingen              1993 LV Albis                       6.46,4      0.50,7  (2027)      3.39
D           19. Gross Reto                          1957 Dietikon                      47.12,1      6.46,3   (107)      3.10
C           94. Grübel Peter                        1964 Zürich                        52.43,7     14.08,8   (108)      3.33
N          ---  Grunder Werner                      1955 Obfelden                      45.02,5       -----  (6012)      8.25
Y           14. Grünig Hans-Peter                   1937 Dietlikon                   1:12.11,5     20.50,7  (4074)      4.51
D            2. Gschwend Peter, Kloten              1952 run and smile                 41.00,1      0.34,3  (4149)      2.45
B           32. Guggisberg Sacha                    1973 Rüschlikon                    48.46,2     10.49,5  (4117)      3.17
V           10. Gulich Andrin, Zumikon              1999 Die flitzenden Zumiker         4.09,5      0.30,6  (2028)      2.14
C           21. Gulich Thomas, Männedorf            1961 LC Meilen                     44.19,8      5.44,9  (4220)      2.59
J           14. Gut Eva, Volketswil                 1951 Josy's Lauftreff            1:02.42,4     15.41,6  (5070)      4.13
B           23. Gut Thomas                          1977 Forch                         45.37,9      7.41,2  (4072)      3.04
P           19. Gyarmathy Sina, Zumikon             1996 Schneckenpower                 4.39,9      1.18,4  (3029)      2.31
H            4. Gyr Brigitte, Wald ZH               1964 SC Diemberg                   45.58,7      3.36,1  (1003)      3.05
T           26. Gysin Chris                         1996 Richterswil                    4.13,6      1.11,3  (4062)      2.17
E            1. Haas Ueli, Horgen                   1945 SSC Langnau a. A.             44.57,6       -----   (111)      3.01
M          ---  Habegger Erich                      1962 Dübendorf                     29.01,4      7.32,7   (112)      3.28
M          ---  Habegger Erika                      1962 Dübendorf                     29.00,6      7.31,9  (1037)      3.28
S            2. Habegger Roger, Dübendorf           1993 LAC TV Unterstrass             6.24,1      0.28,4  (2029)      3.27
B           19. Häberling Stefan                    1974 Zürich                        44.07,6      6.10,9  (4242)      2.58
V           16. Hablützel Jonas, Zumikon            2000 The wild five                  4.20,5      0.41,6  (2030)      2.20
X           15. Habluetzel Martin                   2002 Zumikon                        2.39,7      0.43,5  (5110)      4.26
W           19. Haefeli Murien                      2001 Zumikon                        2.52,5      0.50,7  (3030)      4.47
V            5. Hagger Nicola, Boppelsen            1999 TV Otelfingen                  3.57,1      0.18,2  (4203)      2.08
C          117. Hall Martin                         1967 Zumikon                       55.34,9     17.00,0   (113)      3.44
C           70. Haller Fredi                        1959 Watt                          50.14,9     11.40,0   (114)      3.23
U           14. Haller Simon                        1997 Watt                           3.59,8      0.39,8  (2032)      2.09
F           10. Halter Rebekka, Kilchberg ZH        1981 Social Runners                59.21,1     17.49,9  (5009)      3.59
B           38. Häni Stephan                        1976 Schlieren                     50.07,1     12.10,4  (4012)      3.22
C          167. Hans Oliver                         1963 Binz                        1:15.00,8     36.25,9   (115)      5.03
C           68. Hanslin Markus                      1962 Sulzbach                      50.12,6     11.37,7  (4162)      3.22
Q           13. Hardmeier Julia, Zumikon            1998 Die 4 Leoparden                4.17,6      0.43,5  (3031)      2.19
W           17. Hardmeier Linda                     2001 Zumikon                        2.46,4      0.44,6  (3032)      4.37
O            4. Harman Holly, Forch                 1994 ICSZ 2                         8.31,0      0.45,5  (3033)      4.36
J            9. Hartmann Hanne                      1957 Bonstetten                    58.38,7     11.37,9  (1038)      3.56
D           13. Hartmann Joseph                     1955 Neftenbach                    44.55,2      4.29,4  (4130)      3.01
C          127. Hatzi Adrian                        1966 Volketswil                    57.07,9     18.33,0   (116)      3.50
Y           16. Hauser Franz, Hedingen              1928 swiss masters running       1:17.32,8     26.12,0   (117)      5.13
S            7. Hauser Oliver C.                    1994 Zumikon                        8.15,9      2.20,2  (2033)      4.28
Q           17. Hauser Sina, Zumikon                1997 Eglifilet                      4.29,1      0.55,0  (3034)      2.25
B           55. Hausherr Mathias, Kilchberg ZH      1974 Social Runners                55.04,2     17.07,5  (4013)      3.42
C           58. Hearn David, Zürich                 1961 ewz power team                49.28,0     10.53,1   (118)      3.19
C          157. Heckendorn Felix                    1965 Oberglatt ZH                1:06.08,4     27.33,5   (119)      4.27
B           67. Heckly Roger                        1974 Zürich                      1:01.06,0     23.09,3   (120)      4.06
B           73. Heinzer Daniel                      1977 Winterthur                  1:04.45,4     26.48,7  (4014)      4.21
V           15. Heinzmann Nicolas, Zumikon          1999 The wild five                  4.18,5      0.39,6  (2034)      2.19
W           14. Heinzmann Sandrine                  2001 Zumikon                        2.35,8      0.34,0  (5105)      4.19
M          ---  Held Peter, Winterthur              1959 BWS Zürich                    32.23,3     10.54,6   (123)      3.52
C          147. Hempen Roland                       1959 Zürich                      1:02.47,2     24.12,3   (124)      4.13
D           68. Hemri Hafid                         1955 Dietikon                      54.59,5     14.33,7   (125)      3.42
X            5. Hennings Christian                  2001 Zumikon                        2.16,4      0.20,2  (4015)      3.47
X           34. Hennings Philipp                    2003 Zumikon                        4.05,3      2.09,1  (4016)      6.48
U           16. Henry Marc                          1998 Richterswil                    4.08,7      0.48,7  (2035)      2.14
J           16. Henry Marianne, Richterswil         1958 Joggerträff Pfäffikon       1:05.14,8     18.14,0  (1039)      4.23
W            9. Hering Cécile                       2001 Zumikon                        2.25,9      0.24,1  (5056)      4.03
R           12. Hering Laura, Zumikon               2000 Turboflizzer                   4.44,5      1.08,6  (3035)      2.33
U           18. Hering Lenard, Zumikon              1998 Bombastic Team                 4.12,1      0.52,1  (2036)      2.16
R           14. Hering Lisa, Zumikon                2000 Turboflizzer                   4.51,6      1.15,7  (3036)      2.37
J           18. Herzog Margrit                      1957 Ottenbach                   1:05.48,6     18.47,8  (5121)      4.25
B           59. Hess Martin                         1975 Dübendorf                     56.44,5     18.47,8   (126)      3.49
C           75. Heusser Daniel                      1964 Hinwil                        50.53,7     12.18,8   (127)      3.25
J           11. Hilfiker Brigitte, Egg b. Zürich    1958 TG Hütten                     59.49,0     12.48,2  (1040)      4.01
D           42. Hilfiker Christian                  1954 Brüttisellen                  51.56,5     11.30,7   (128)      3.29
U           25. Himmler Janick, Zumikon             1998 Die flitzenden Zumiker         4.45,9      1.25,9  (2038)      2.34
J            5. Hintermann Doris, Oetwil am See     1957 LC Uster                      51.13,1      4.12,3  (1041)      3.26
D           12. Hirs Jakob                          1957 Zürich                        44.46,8      4.21,0  (4134)      3.00
E           28. Hirschi Christian, Winterthur       1945 swiss masters running       1:00.10,2     15.12,6  (4103)      4.03
U           26. Hochuli Nicolas, Zumikon            1997 Schneckenpower                 4.46,3      1.26,3  (2039)      2.34
D           32. Hofer Bruno, Fahrweid               1954 Swiss Masters Running         49.30,7      9.04,9   (130)      3.20
B           17. Hofer Richard, Bachenbülach         1970 Team Erdinger Alkoholfrei     43.54,5      5.57,8   (131)      2.57
Q           21. Hoffmann Petra, Zumikon             1998 Die 4 Leoparden                4.44,3      1.10,2  (3037)      2.33
J            4. Hofmann Christiane, Hüntwangen      1956 impuls tri bülach/marka s     50.39,7      3.38,9  (1042)      3.24
D           84. Hofmann Markus, Hüntwangen          1954 impuls tri bülach             56.43,7     16.17,9   (132)      3.49
C           47. Hoheneck Fritz, Adliswil            1963 UBS LAufclub                  47.51,1      9.16,2  (4214)      3.13
A           24. Holenweger Thomas                   1979 Männedorf                     53.57,7     17.33,8   (133)      3.38
H           21. Holloköi Erika, Seuzach             1961 VC Seuzach                    56.32,5     14.09,9  (1043)      3.48
D           49. Holloköi Laszlo, Seuzach            1950 VC Seuzach                    52.35,1     12.09,3   (134)      3.32
F            5. Hossmann Giulia, Zürich             1980 Bernhart Laufshop             49.49,0      8.17,8  (5119)      3.21
O            6. Howlett Aileen, Zumikon             1994 ICSZ 3                         9.00,7      1.15,2  (5033)      4.52
W           15. Hrman Andrea                        2002 Zumikon                        2.41,5      0.39,7  (5023)      4.29
F            8. Huber Anja                          1987 Thalwil                       57.49,2     16.18,0  (1044)      3.53
P            5. Huber Ariane, Wald ZH               1996 SC Diemberg                    3.30,7      0.09,2  (3040)      1.53
A            7. Huber Markus                        1982 Thalwil                       41.59,4      5.35,5   (135)      2.49
C          169. Huber Peter                         1967 Bassersdorf                 1:16.46,3     38.11,4   (136)      5.10
H           34. Huber Rahel, Wald ZH                1966 SC Diemberg                 1:03.21,7     20.59,1  (1045)      4.16
J           15. Huber Rita                          1955 Winterthur                  1:02.56,4     15.55,6  (1046)      4.14
C           55. Huber Thomas                        1966 Zumikon                       49.19,8     10.44,9  (4150)      3.19
E           45. Humbert Michel                      1944 Stäfa                       1:14.46,0     29.48,4   (137)      5.02
E           44. Hunn Peter                          1945 Zollikon                    1:12.45,8     27.48,2   (138)      4.53
C           44. Hunter Dominik                      1963 Rüschlikon                    47.45,3      9.10,4   (139)      3.12
D           45. Hürlimann Bruno                     1950 Schwerzenbach                 52.12,2     11.46,4  (4144)      3.30
K            9. Hurter Lukas, Kloten                1990 Impuls Bülach                 22.34,9      2.58,6  (4209)      2.42
E           19. Huser Josef, Dübendorf              1946 Cityrunning.ch                56.18,7     11.21,1  (4248)      3.47
C          103. Illi Ruedi                          1962 Fällanden                     54.16,8     15.41,9   (140)      3.39
C           93. Imholz Franz, Küsnacht ZH           1960 Lauftreff Küsnacht            52.42,8     14.07,9   (141)      3.32
V           12. Iseli Jonas                         1999 Wallisellen                    4.10,8      0.31,9  (4017)      2.15
B           44. Isenring Martin, Oberengstringen    1973 WSG Schwyz                    52.07,6     14.10,9   (142)      3.30
Q           22. Janssen Céline, Zumikon             1997 Schneckenpower                 4.52,7      1.18,6  (3041)      2.38
C          120. Jegen Thomas                        1963 Illnau                        56.27,8     17.52,9  (4142)      3.48
R           17. Jeker Julia                         2000 Herrliberg                     5.01,9      1.26,0  (3042)      2.43
C          164. John Christophe                     1966 Zürich                      1:10.37,1     32.02,2   (143)      4.45
X           19. Johner Maximilian                   2003 Zumikon                        2.49,7      0.53,5  (2041)      4.42
X           31. Johner Raphael                      2005 Zumikon                        3.51,9      1.55,7  (2042)      6.26
G            6. Jost Barbara, Winterthur            1978 LSV Winterthur                49.13,0      6.13,3  (5125)      3.18
B            1. Jost Martin, Winterthur             1977 LSV Winterthur                37.56,7       -----     (3)      2.33
E           35. Jung Max, Zürich                    1941 swiss masters running       1:02.11,8     17.14,2   (144)      4.11
Q           20. Kähler Anna, Zumikon                1997 Die 4 Leoparden                4.42,8      1.08,7  (3043)      2.32
V            6. Kähler David, Zumikon               1999 Speedy Tornado                 4.00,2      0.21,3  (2043)      2.09
G           13. Kaiser Mirjam                       1975 Zollikon                      53.33,8     10.34,1  (5079)      3.36
K           15. Kallaba Flamur, Zürich              1992 BWS Zürich                    27.37,6      8.01,3   (146)      3.18
B           65. Kappeler Beat                       1975 Niederglatt ZH              1:00.30,6     22.33,9   (147)      4.04
V            7. Kästli Cyrill, Zumikon              1999 Speedy Tornado                 4.01,4      0.22,5  (2044)      2.10
B           27. Kaufmann Patrick                    1971 Dielsdorf                     46.34,4      8.37,7   (148)      3.08
B           75. Kaufmann Philippe                   1970 Zwillikon                   1:07.16,3     29.19,6   (149)      4.31
K           14. Kaya Mehmet, Zürich                 1991 BWS Zürich                    27.29,1      7.52,8   (150)      3.17
D           41. Keiser Daniel, Kloten               1958 runandsmile.ch                51.54,2     11.28,4  (4102)      3.29
Q           26. Keller Céline, Zumikon              1998 Die 4 Antilopen                5.16,8      1.42,7  (3044)      2.51
C          129. Keller Ernst                        1961 Männedorf                     57.17,0     18.42,1   (151)      3.51
D           52. Keller Heinz, Brüttisellen          1952 ASC-Bassersdorf               52.44,5     12.18,7   (152)      3.33
D           55. Keller Thomy, Oetwil am See         1955 Ultra Runner                  52.53,3     12.27,5   (153)      3.33
H           43. Kenner Sylvia                       1959 Hinteregg                   1:08.42,6     26.20,0  (1048)      4.37
E           43. Kienast Karl                        1945 Zürich                      1:11.47,5     26.49,9   (154)      4.50
C          110. Kienzi Daniel                       1960 Zürich                        54.45,7     16.10,8   (155)      3.41
Y            4. Killer Franz, Knonau                1938 swiss masters running         55.11,1      3.50,3   (156)      3.42
C           49. Killer Philipp, Mönchaltorf         1968 swiss masters running         48.12,6      9.37,7   (157)      3.14
D           92. Kindlimann Turi, Zumikon            1955 TSV-Zumikon                   59.31,1     19.05,3  (4067)      4.00
G           29. Kitzinger Karin                     1970 Grüt (Gossau ZH)            1:06.00,3     23.00,6  (5057)      4.26
C           17. Kläsi Daniel, Rüti ZH               1964 LG ZKB                        43.54,1      5.19,2   (158)      2.57
W           35. Klauser Leanne                      2004 Zumikon                        4.22,3      2.20,5  (5038)      7.17
B           20. Klauser Philipp, Zumikon            1973 TRIZO                         44.28,9      6.32,2  (4208)      2.59
H           14. Kleeli Heidi, Hinwil                1964 rk-informatik                 52.33,2     10.10,6  (1049)      3.32
D           23. Kleeli Ruedi, Hinwil                1951 rk-informatik                 47.49,2      7.23,4   (159)      3.13
C          133. Kletschke Lucas, Forch              1965 TC Maur                       58.12,5     19.37,6   (160)      3.55
X           23. Klisaric David                      2002 Zürich                         3.02,7      1.06,5  (2045)      5.04
B           42. Klisaric Dragan, Zürich             1971 cityrunning.ch                51.25,2     13.28,5   (161)      3.27
V           19. Klisaric Zoran                      2000 Zürich                         4.25,8      0.46,9  (2046)      2.23
B           25. Kneubühl Hans                       1969 Oberengstringen               46.16,8      8.20,1  (4145)      3.06
D           18. Knobel Wilfried, Rümlang            1958 TV Unterstrass                46.57,6      6.31,8  (4124)      3.09
D           96. Knutti Walter, Wolfhausen           1952 LT Rapperswil-Jona          1:04.00,9     23.35,1   (162)      4.18
R            6. Koch Katja, Zumikon                 1999 Die 4 Antilopen                4.15,8      0.39,9  (3046)      2.18
N          ---  Koch Rita                           1952 Embrach                       43.09,9       -----  (6028)      8.04
V            3. Kölle Bjarne, Zürich                1999 Talent Zürich                  3.41,3      0.02,4  (2047)      1.59
C           40. Kölle Christian                     1967 Zürich                        47.16,6      8.41,7   (163)      3.11
M          ---  Kölle Karin                         1970 Zürich                        32.53,7     11.25,0  (1051)      3.56
X            2. Kölle Malte, Zürich                 2001 Talent Eye Zürich              1.57,8      0.01,6  (2048)      3.16
H           29. Koller Marie-Thèrese, Zürich        1966 TC Dietikon                   59.06,0     16.43,4  (5065)      3.58
P            3. König Alissa, Dürnten               1996 LAR TV Rüti                    3.25,0      0.03,5  (3047)      1.50
C           52. König Kurt, Dürnten                 1962 TV Grüningen                  48.43,1     10.08,2   (164)      3.16
R           15. Kratzer Romina                      1999 Binz                           4.54,1      1.18,2  (5109)      2.38
Y           11. Kriebel Jörg, Zollikerberg          1938 Fucken Runners              1:02.38,4     11.17,6   (165)      4.13
X           17. Krieschek Eliott                    2002 Zumikon                        2.43,0      0.46,8  (4139)      4.31
P           14. Kuhn Alexandra                      1995 Zürich                         4.16,7      0.55,2  (3049)      2.18
X           13. Kuhn Linus                          2002 Zürich                         2.37,1      0.40,9  (2052)      4.21
B           29. Kuhn Stephan                        1971 Zürich                        47.59,8     10.03,1   (168)      3.13
E           38. Kümin Hans F.                       1946 Zürich                      1:05.56,5     20.58,9  (4087)      4.26
H           42. Kümin Monika                        1962 Zürich                      1:07.09,8     24.47,2  (5052)      4.31
P            6. Kunz Céline, Oetwil am See          1995 TV Uster                       3.31,5      0.10,0  (5031)      1.54
E           13. Künzle Alfred                       1944 Bülach                        53.49,5      8.51,9   (170)      3.37
B           24. Kuenzler Sascha, Zürich             1975 Club Eau Rouge                46.12,2      8.15,5   (166)      3.06
E           31. Künzli Peter                        1944 Wallisellen                 1:00.33,9     15.36,3   (171)      4.04
D          108. Kuettel Ueli, Urdorf                1957 Triathlon Club Zürich       1:12.20,4     31.54,6   (167)      4.52
U           13. L'Heveder Sacha, Zürich             1998 ICSZ 1                         3.59,3      0.39,3  (2053)      2.09
Y           12. Lamprecht Albert, Bassersdorf       1937 smrun/ MR Bassersdorf       1:06.01,0     14.40,2   (172)      4.26
E           29. Landolt Fredi, Zollikon             1944 TV Zollikon                 1:00.16,3     15.18,7   (173)      4.03
X           12. Lang Marvin, Zumikon                2002 FCW                            2.35,2      0.39,0  (4018)      4.18
C          131. Lanz Peter                          1961 Oberengstringen               57.56,6     19.21,7  (4119)      3.54
W           34. Lardelli Andrina                    2004 Stadel b. Niederglatt          3.57,0      1.55,2  (5048)      6.35
D           85. Lautenschlager Peter                1952 Oetwil an der Limmat          56.50,3     16.24,5   (174)      3.49
J           19. Lechmann-Matusik Caroline           1958 Greifensee                  1:06.24,2     19.23,4  (1054)      4.28
E           42. Leeger Hans, Stadel b. Niederglatt  1945 swiss masters running       1:09.40,1     24.42,5   (176)      4.41
W            4. Leemann Alena                       2001 Ebmatingen                     2.13,6      0.11,8  (5010)      3.42
C           37. Leemann Andreas, Ebmatingen         1965 TRIZO                         47.09,8      8.34,9  (4019)      3.10
G            8. Leemann Barbara, Ebmatingen         1973 TriZo                         49.38,3      6.38,6  (5108)      3.20
X           35. Leemann Noah                        2003 Ebmatingen                     4.19,8      2.23,6  (4020)      7.13
D          110. Lehmann Richard                     1954 Zumikon                     1:12.56,4     32.30,6   (177)      4.54
E           30. Lehmann Ruedi, Zürich               1948 swiss masters running       1:00.25,8     15.28,2   (178)      4.04
C           73. Leimgruber Jörg, Dietikon           1963 LC UBS                        50.33,5     11.58,6   (180)      3.24
A           28. Lendenmann Tobias                   1987 Zürich                        59.10,3     22.46,4  (4021)      3.59
Y            7. Leserf Gottlieb, Uster              1938 LC Uster/ smrun               59.07,9      7.47,1   (181)      3.58
C          159. Licini Igor                         1967 Thalwil                     1:06.38,4     28.03,5   (184)      4.29
E           24. Lieberherr Rudolf                   1944 Ebmatingen                    58.16,6     13.19,0   (185)      3.55
Z            7. Lienhart Annemarie, Wallisellen     1947 ASCB                        1:08.48,6     18.39,0  (1055)      4.38
D          104. Lombris Jgnaz, Dübendorf            1955 MR Männedorf                1:08.44,2     28.18,4   (188)      4.37
G           31. Lopes Justina                       1972 Brüttisellen                1:06.11,8     23.12,1  (1056)      4.27
H            1. Luder-Gautschi Maja, Bertschikon (G 1964 LC Meilen Erdgas              42.22,6       -----  (1001)      2.51
H           26. Lüscher Gioia, Zollikerberg         1959 Zollithon                     57.59,4     15.36,8  (1057)      3.54
C            3. Lüscher Rolf, Hütten                1965 velo-reichmuth.ch             39.21,8      0.46,9   (189)      2.39
B           16. Luternauer Jan, Zürich              1976 www.sfcs.ch                   43.37,7      5.41,0  (4222)      2.56
R           26. Luethi Monika                       2000 Zumikon                        5.24,3      1.48,4  (5074)      2.55
C           74. Lys Boris, Oberglatt ZH             1968 Impuls Tri Bülach             50.46,7     12.11,8   (190)      3.25
X           33. Lysser Fin                          2005 Herrliberg                     3.55,3      1.59,1  (4204)      6.32
W           22. Lysser Joy                          2003 Herrliberg                     3.05,3      1.03,5  (5104)      5.08
W           32. Lysser Liv                          2005 Herrliberg                     3.54,2      1.52,4  (5103)      6.30
X            4. Lysser Max Leon                     2002 Herrliberg                     2.15,8      0.19,6  (4202)      3.46
R           13. M'Tir Sabrine, Seuzach              2000 Basket Club Seuzach            4.50,5      1.14,6  (3051)      2.37
X           27. M'Tir Woisim                        2003 Seuzach                        3.29,2      1.33,0  (2058)      5.48
Q           19. M'Tir Yasmine, Seuzach              1998 Basket Club Seuzach            4.41,6      1.07,5  (3052)      2.32
B           43. Maggiulli Andrea, Volketswil        1970 FCV                           51.59,8     14.03,1   (192)      3.30
C          149. Mantel Rico, Zollikerberg           1959 Zolli-Thon                  1:03.26,4     24.51,5  (4058)      4.16
D           86. Manz Hansruedi, Zürich              1958 TSV Riesbach                  57.12,1     16.46,3   (193)      3.51
E           36. Marazzi Marco, Zürich               1946 SP Locarnese                1:02.43,4     17.45,8  (4065)      4.13
D           90. Mathis Georg                        1954 Wetzikon ZH                   58.30,8     18.05,0   (194)      3.56
B           79. Matter Christian, Ebmatingen        1975 The Machines                1:10.22,7     32.26,0   (195)      4.44
L            2. Matzinger Chantal, Saland           1991 LC Uster                      24.24,5      2.42,6  (1058)      2.55
H            6. Matzinger Evelyne, Saland           1965 LSG Bauma                     49.14,0      6.51,4  (5049)      3.18
V           17. Maurer Giulio, Zumikon              2000 Seppeli                        4.21,1      0.42,2  (2060)      2.21
X            7. Maurer Mischa                       2001 Oberstammheim                  2.17,8      0.21,6  (2061)      3.49
V           22. Maurer Tim                          1999 Waltalingen                    4.30,3      0.51,4  (4023)      2.26
U            9. Maurer Yves                         1997 Waltalingen                    3.44,9      0.24,9  (4024)      2.01
B           52. Mazzolani Guido, Meilen             1974 LC Meilen                     54.11,9     16.15,2   (196)      3.38
B           71. Medici Zeno                         1975 Winterthur                  1:03.46,6     25.49,9  (4025)      4.17
D           61. Mee John                            1957 Zumikon                       53.47,8     13.22,0   (197)      3.37
D           60. Megert Jürg, Dietlikon              1957 LA Zürich Nord                53.45,6     13.19,8  (4079)      3.37
H           19. Meienhofer Judith, Langnau am Albis 1967 SSC Langnau a. A.             55.06,2     12.43,6  (1059)      3.42
C           16. Meier Chrigel, Küsnacht ZH          1967 Dozza Bau AG                  43.52,5      5.17,6   (198)      2.57
D           89. Meier Geri, Stäfa                   1955 SRS                           58.27,9     18.02,1  (4253)      3.56
D           98. Meier Paul                          1950 Hinwil                      1:04.49,7     24.23,9   (200)      4.21
C           63. Meier Roger                         1968 Volketswil                    49.43,3     11.08,4   (201)      3.20
J           22. Meier Ruth, Regensdorf              1952 ASCB                        1:11.35,3     24.34,5  (5012)      4.49
V            8. Meier Samy, Zumikon                 1999 Bombastic Team                 4.02,2      0.23,3  (2062)      2.10
D           76. Meili Willi                         1951 Oberengstringen               56.10,8     15.45,0  (4211)      3.46
H           16. Melchior Ursula                     1959 Zürich                        53.39,3     11.16,7  (1060)      3.36
U            6. Mennel Nicolas                      1997 Volketswil                     3.41,2      0.21,2  (2063)      1.59
B           21. Messikommer Urs, Adlikon b. Regensd 1971 Tri Team Aadorf               44.37,6      6.40,9   (202)      3.00
U           17. Metting van Rijn Marnik             1997 Zumikon                        4.10,9      0.50,9  (4212)      2.15
O            2. Metting van Rijn Naomi              1994 Zumikon                        7.56,2      0.10,7  (3053)      4.17
D           44. Meyer Hans-Ulrich                   1954 Bassersdorf                   52.02,4     11.36,6   (203)      3.30
U            5. Meyer Jeroen                        1997 Volketswil                     3.38,0      0.18,0  (2064)      1.57
V           29. Meyer Noah                          1999 Zumikon                        5.22,8      1.43,9  (4043)      2.54
W           25. Meyer Noemi                         2002 Zumikon                        3.07,3      1.05,5  (5027)      5.12
D           40. Meyer Robert                        1956 Bonstetten                    51.33,9     11.08,1   (204)      3.28
D          112. Meyer Rolf                          1953 Greifensee                  1:13.53,9     33.28,1  (4256)      4.58
C          123. Meyer Vital                         1965 Zürich                        56.46,1     18.11,2   (205)      3.49
D           65. Miotti Thomas                       1957 Zürich                        54.42,5     14.16,7   (206)      3.41
B           56. Mischler Dave                       1974 Winterthur                    55.41,9     17.45,2  (4224)      3.45
E            5. Mohr Albert, Winterthur             1943 swiss masters running         47.35,2      2.37,6   (207)      3.12
O            3. Moradian Anya, Meilen               1994 ICSZ 3                         8.25,1      0.39,6  (5034)      4.33
U           21. Moradian Jordyn, Meilen             1997 ICSZ 2                         4.21,4      1.01,4  (4052)      2.21
H            3. Moreira Rosa, Obfelden              1967 LVF Muri/ smrun               45.09,4      2.46,8  (1062)      3.02
D           58. Mörgeli Christian                   1957 Zollikon                      53.17,8     12.52,0  (4160)      3.35
C          150. Moser Albert, Zürich                1967 sportzone.ch                1:03.47,6     25.12,7  (4153)      4.17
B           76. Mosimann Andreas                    1969 Zumikon                     1:07.29,0     29.32,3   (209)      4.32
N          ---  Mosimann Marie-Louise               1951 Winterthur                    46.09,5       -----  (6026)      8.37
N          ---  Mosimann Ruedi, Winterthur          1948 Inline Club Winterthur        41.33,6       -----  (6027)      7.46
R           20. Mosimann Susanne, Zumikon           2000 Renngruppe                     5.09,8      1.33,9  (3056)      2.47
B            3. Mouriaux Franck, Zürich             1971 LG ZKB                        38.16,1      0.19,4  (4261)      2.34
B           60. Mühlethaler Martin                  1971 Effretikon                    56.59,2     19.02,5  (4040)      3.50
C           92. Müller Beat, Dinhard                1967 Finishers Klub Winterthur     52.41,9     14.07,0  (4084)      3.32
H           20. Müller Doris, Geroldswil            1963 Run & Smile                   55.43,1     13.20,5  (5080)      3.45
J           10. Müller Gertrud                      1951 Glattfelden                   59.11,4     12.10,6  (1063)      3.59
H           15. Müller Marianne, Dinhard            1966 finishers winterthur          53.23,8     11.01,2  (5051)      3.35
B           72. Müller Mike                         1970 Urdorf                      1:03.56,6     25.59,9   (211)      4.18
R           25. Myanger Esha                        2000 Binz                           5.23,2      1.47,3  (3057)      2.54
G           36. Myanger Jags                        1972 Binz                        1:14.25,4     31.25,7  (1064)      5.00
D           59. Nadal David                         1954 Zürich                        53.27,2     13.01,4  (4092)      3.35
C          163. Naef Bruno                          1964 Glattbrugg                  1:10.36,5     32.01,6  (4026)      4.45
B           69. Naujoks Christoph                   1977 Zürich                      1:01.39,4     23.42,7  (4077)      4.09
G            9. Neff Ester                          1976 Thalwil                       50.00,7      7.01,0  (1065)      3.22
C          148. Nessler René                        1967 Wallisellen                 1:03.15,3     24.40,4   (212)      4.15
B           64. Nett Urs                            1969 Bülach                        59.50,4     21.53,7   (213)      4.01
C            6. Nüssli Dave, Dägerlen               1968 TV Dägerlen                   40.31,1      1.56,2  (4155)      2.43
Y            9. Oehninger Ernst                     1936 Watt                          59.24,6      8.03,8   (217)      4.00
C          138. Oldani Michael                      1968 Zürich                      1:00.21,2     21.46,3   (218)      4.03
B           37. Ombroni Mario                       1977 Zürich                        49.39,5     11.42,8   (219)      3.20
D           38. Ottiker Hansruedi, Zürich           1951 LC UBS                        51.01,0     10.35,2  (4085)      3.26
C          115. Oury Hans                           1966 Winkel                        55.08,7     16.33,8   (220)      3.42
P           11. Pahlke Hanna                        1996 Ebmatingen                     3.57,9      0.36,4  (5013)      2.08
R            8. Pahlke Ida                          2000 Ebmatingen                     4.26,3      0.50,4  (5014)      2.23
Q           15. Pahlke Jule                         1998 Ebmatingen                     4.20,9      0.46,8  (5015)      2.21
W           29. Pahlke Philine                      2004 Ebmatingen                     3.19,3      1.17,5  (5016)      5.32
H           12. Pahlke Uta                          1967 Ebmatingen                    51.58,0      9.35,4  (5017)      3.29
J            7. Pang Micheline, Zürich              1957 ASC-Bassersdorf               54.08,6      7.07,8  (1066)      3.38
D          101. Passanah Timothy B., Benglen        1957 City Runners                1:05.52,0     25.26,2  (4029)      4.26
F           12. Pauly Rebecca                       1987 Zürich                      1:00.34,9     19.03,7  (5018)      4.04
B           14. Peer Roland, Zürich                 1978 TriClub Baden                 43.34,4      5.37,7   (222)      2.56
C          116. Pepe Pasquale, Hinteregg            1961 Zolli-Thon                    55.09,4     16.34,5  (4157)      3.42
Q           16. Peric Alexenija                     1998 Dachsen                        4.24,2      0.50,1  (3058)      2.22
O            1. Peter Angela, Zürich                1993 LC Zürich                      7.45,5       -----  (3059)      4.11
C          125. Peter Köbi                          1960 Meilen                        56.53,3     18.18,4   (223)      3.49
C          160. Peter Walter                        1961 Hinwil                      1:07.00,8     28.25,9   (224)      4.30
G           32. Peter Yvonne                        1970 Zumikon                     1:06.19,1     23.19,4  (1067)      4.27
K           13. Petkovic Stojan, Zürich             1991 BWS Zürich                    27.22,9      7.46,6   (225)      3.16
C          101. Pfäffli Andreas                     1968 Winterthur                    53.53,1     15.18,2  (4069)      3.37
R           21. Pfann Fiona Marie                   2000 Zürich                         5.10,7      1.34,8  (5050)      2.47
C           88. Pfister Matthias, Thalwil           1959 LG ZKB                        52.18,1     13.43,2   (226)      3.31
D           87. Pilat Galvano                       1958 Niederhasli                   57.23,4     16.57,6   (227)      3.51
B           36. Piras Davide                        1977 Bassersdorf                   49.22,1     11.25,4   (228)      3.19
M          ---  Pirktl Lenny                        1952 Zürich                        39.56,4     18.27,7   (229)      4.46
X           20. Plüer Fabian                        2003 Winterthur                     2.50,4      0.54,2  (2070)      4.44
B           68. Plüer Marcus                        1971 Winterthur                  1:01.21,8     23.25,1   (230)      4.07
C           46. Poggioli Claudio                    1968 Zürich                        47.47,5      9.12,6   (231)      3.13
C           14. Polster Armin                       1968 Rüschlikon                    42.31,7      3.56,8   (232)      2.51
D           78. Portmann Hans-Peter                 1952 Zürich                        56.20,6     15.54,8  (4252)      3.47
X            6. Poschung Lionel                     2001 Zumikon                        2.17,1      0.20,9  (4082)      3.48
P           20. Poschung Sara, Zumikon              1996 Schneckenpower                 4.45,8      1.24,3  (3061)      2.34
A           16. Poulsen Jens                        1979 Zürich                        49.00,6     12.36,7   (233)      3.18
O            5. Quarantello Kerry, Zollikon         1994 ICSZ 3                         8.38,2      0.52,7  (3062)      4.40
C           62. Quina Luis                          1960 Zürich                        49.41,4     11.06,5   (235)      3.20
C           61. Rabier Pierre, Männedorf            1964 LC Meilen                     49.40,2     11.05,3  (4225)      3.20
Z            3. Rahuet Josefine, Effretikon         1945 Josy's Laufträff              56.54,1      6.44,5  (1069)      3.49
H           38. Rais Hug Gabi                       1962 Nänikon                     1:04.50,5     22.27,9  (1070)      4.21
A            6. Ramer Roger                         1980 Zürich                        40.30,6      4.06,7   (237)      2.43
E           12. Ramsauer Robert                     1947 Ebmatingen                    53.17,1      8.19,5  (4159)      3.35
D           20. Rando Andrés, Zürich                1955 Ochsner Sport Runningteam     47.17,1      6.51,3   (238)      3.11
J           24. Rando Ursula                        1955 Zürich                      1:13.31,5     26.30,7  (1071)      4.57
C           43. Rasper Markus, Dübendorf            1966 FCW                           47.42,5      9.07,6  (4164)      3.12
C           60. Rau Daniel, Meilen                  1964 LC Meilen                     49.39,0     11.04,1  (4060)      3.20
H           22. Reber Mirjam, Meilen                1964 LC Meilen                     56.35,4     14.12,8  (1072)      3.48
C          137. Rebsamen Kurt                       1962 Küsnacht ZH                 1:00.12,5     21.37,6   (240)      4.03
A           13. Rehhorn Thomas, Egg b. Zürich       1980 LG ZKB                        47.26,4     11.02,5   (241)      3.11
J           13. Rehmann Brigitte, Embrach           1955 LC UBS                      1:00.15,5     13.14,7  (1073)      4.03
D           37. Rehmann Stefan, Embrach             1952 LC UBS                        50.58,9     10.33,1   (242)      3.25
C           82. Reichmuth Ruedi, Richterswil        1968 velo-reichmuth.ch             51.42,8     13.07,9   (243)      3.28
H           39. Reinhard Sandra                     1961 Ossingen                    1:04.52,6     22.30,0  (5053)      4.22
C          124. Reinhard Urs                        1959 Ossingen                      56.46,8     18.11,9  (4217)      3.49
H           10. Ribary Anita, Egg b. Zürich         1962 Skiclub Egg                   51.05,7      8.43,1  (5075)      3.26
C           28. Ribary Remo, Egg b. Zürich          1959 Trizo                         45.19,8      6.44,9  (4137)      3.03
B           47. Riekert Patrick                     1973 Wettswil                      52.49,5     14.52,8   (245)      3.33
Y            2. Rinaldi Ernst, Kollbrunn            1937 swiss masters running         51.32,6      0.11,8   (246)      3.28
W           28. Rizzo Chiara                        2001 Zumikon                        3.14,0      1.12,2  (5032)      5.23
C          152. Rocktäschel Frank                   1968 Kloten                      1:04.38,9     26.04,0  (4166)      4.21
H           28. Rodrigues Fatima                    1966 Männedorf                     59.02,0     16.39,4  (1076)      3.58
H           30. Rohner Pia                          1963 Rüti ZH                     1:00.15,0     17.52,4  (5126)      4.03
H           37. Roschi Heidi                        1960 Grüningen                   1:04.22,8     22.00,2  (1077)      4.20
B            6. Rosser Martin, Gossau ZH            1970 ewz power team                39.46,1      1.49,4  (4136)      2.40
D            8. Roth Rodolfo, Kilchberg ZH          1957 SSC Langnau a. A.             43.33,8      3.08,0  (4154)      2.56
M          ---  Roth Saskia                         1992 Bassersdorf                   47.23,0     25.54,3  (1078)      5.40
C           59. Röthlisberger Alain P., Herrliberg  1967 Bank Hofmann                  49.33,7     10.58,8   (248)      3.20
C           41. Rozijn Appie                        1962 Wädenswil                     47.17,7      8.42,8   (249)      3.11
V           14. Rozijn Timo                         1999 Wädenswil                      4.15,0      0.36,1  (2073)      2.17
P            1. Rüdisüli Anja, Thalwil              1995 TV Thalwil                     3.21,5       -----  (3066)      1.48
U            8. Rüdisüli Laurin, Thalwil            1998 TV Thalwil                     3.43,4      0.23,4  (2074)      2.00
C           19. Rüdisüli Pius, Herrliberg           1959 LGKE                          43.59,9      5.25,0   (250)      2.57
F            6. Rüeger Andrea                       1983 Zollikerberg                  53.32,7     12.01,5  (5124)      3.36
D           21. Rüeger Urs, Winterthur              1951 finishers Winterthur          47.29,5      7.03,7  (4251)      3.11
E           33. Rüegg Andreas                       1946 Zürich                      1:02.08,2     17.10,6   (251)      4.11
Z            8. Rueegg Ruth, Mönchaltorf            1940 TG Hütten                   1:09.16,6     19.07,0  (1079)      4.39
B           50. Ruf Roland, Wermatswil              1974 VC Hittnau                    53.43,5     15.46,8  (4078)      3.37
G           17. Saaman Annabelle, Küsnacht ZH       1971 Dozza Bau AG                  56.41,6     13.41,9  (1081)      3.49
Y            1. Sablone Gregorio, Zürich            1937 smrun / LG NZZ                51.20,8       -----   (252)      3.27
Z            6. Salzgeber Elisabeth, Räterschen     1948 Lindberg Jogger             1:00.31,7     10.22,1  (5120)      4.04
C          165. Salzmann Henry                      1962 Oberrieden                  1:11.15,5     32.40,6   (255)      4.47
K           12. Santana Ivan, Zürich                1991 BWS Zürich                    27.22,4      7.46,1   (256)      3.16
C          130. Sauter Peter                        1962 Wallisellen                   57.36,5     19.01,6   (258)      3.52
Q            6. Schadegg Eveline, Wald ZH           1998 SC Diemberg                    3.44,6      0.10,5  (3067)      2.01
R           16. Schäfer Kerstin, Zumikon            2000 Blue Stars                     4.55,3      1.19,4  (3068)      2.39
H           47. Schaffner Ursula                    1964 Zürich                      1:14.18,9     31.56,3  (1082)      5.00
E           37. Schall Beni                         1943 Winterthur                  1:05.54,3     20.56,7   (259)      4.26
G            2. Schaller Alexandra, Zürich          1978 TriClub Baden                 44.35,2      1.35,5  (1002)      3.00
X           16. Schär Loïk, Männedorf               2001 kein Verein                    2.40,4      0.44,2  (4210)      4.27
N          ---  Schärer Abderhalden Silvia          1968 Rickenbach ZH                 45.53,7       -----  (6017)      8.34
E           16. Schätti Alfred                      1946 Hedingen                      54.52,5      9.54,9   (260)      3.41
B           33. Schaub Werner                       1970 Bachenbülach                  49.01,5     11.04,8   (261)      3.18
H           24. Schenkel Barbara                    1965 Zürich                        56.51,7     14.29,1  (1083)      3.49
W           18. Schenkel Meret                      2002 Zürich                         2.49,0      0.47,2  (3069)      4.41
C            9. Schenkel Rainer                     1964 Herrliberg                    41.23,5      2.48,6  (4031)      2.47
W           23. Schenkel Selma                      2003 Zürich                         3.06,2      1.04,4  (3070)      5.10
N          ---  Scherrer Corina                     1974 Volketswil                    56.40,7       -----  (6018)     10.35
E           10. Schibig Viktor, Illnau              1948 swiss masters running         49.55,2      4.57,6   (266)      3.21
C           31. Schilliger Richard                  1962 Winterthur                    45.47,0      7.12,1   (267)      3.04
N          ---  Schlaginhaufen Renate, Zürich       1955 Zürich                        46.44,7       -----  (6019)      8.44
M          ---  Schlaginhaufen Ulrich, Zürich       1956 Zürich                        36.15,4     14.46,7   (268)      4.20
J            6. Schläpfer Erika                     1958 Zürich                        51.15,6      4.14,8  (5054)      3.27
C          132. Schmid Marcel W.                    1965 Zumikon                       58.05,9     19.31,0   (270)      3.54
M          ---  Schmid Markus                       1959 Küsnacht ZH                   26.28,9      5.00,2  (4241)      3.10
B           26. Schmid Reto                         1969 Zürich                        46.32,2      8.35,5  (4243)      3.08
C           53. Schmid Roger                        1963 Zürich                        48.53,5     10.18,6   (271)      3.17
M          ---  Schmid Werner Georg                 1948 Zürich                        35.56,1     14.27,4   (272)      4.18
B           53. Schmidt Frank                       1973 Zumikon                       54.22,2     16.25,5  (4032)      3.39
H           48. Schmutz Monika                      1962 Binz                        1:14.59,0     32.36,4  (5078)      5.02
M          ---  Schneider Bryan                     1979 Zürich                        21.28,7       -----   (274)      2.34
V           31. Schneider Florian                   1999 Zumikon                        5.29,2      1.50,3  (4046)      2.57
E            9. Schneider Frieder, Bassersdorf      1942 LSV Kloten                    49.44,4      4.46,8   (275)      3.20
X           21. Schneider Tobias                    2002 Zumikon                        2.53,0      0.56,8  (4047)      4.48
C           95. Schnider Markus, Dübendorf          1959 ASC-Bassersdorf               53.01,2     14.26,3  (4138)      3.34
A           12. Schoch Stefan, Gibswil-Ried         1986 TV Ried                       47.24,4     11.00,5   (277)      3.11
C          143. Schönholzer Heinz                   1962 Rickenbach ZH               1:01.54,2     23.19,3  (4240)      4.10
C           12. Schurig Stefan                      1968 Uerikon                       42.23,6      3.48,7   (278)      2.51
C          154. Schütz Christian                    1964 Stadel b. Niederglatt       1:04.53,3     26.18,4   (279)      4.22
B            7. Schwarz Jwan, Elsau                 1972 tuerli.ch                     40.11,6      2.14,9  (4129)      2.42
N          ---  Schwarz Sylvia, Henggart            1945 Thurtal-Walkers               54.12,7       -----  (6020)     10.07
N          ---  Schwarzenbach Daniel                1962 Benglen                       47.23,0       -----  (6021)      8.51
M          ---  Schwegler Sarah, Dübendorf          1990 LVZO                          32.35,1     11.06,4  (5062)      3.54
U           22. Schweizer David, Zumikon            1998 Die flitzenden Zumiker         4.21,7      1.01,7  (2077)      2.21
J           25. Seibel Karin                        1952 Adliswil                    1:13.47,2     26.46,4  (5039)      4.58
H           17. Seraki Patrizia                     1963 Zürich                        54.23,1     12.00,5  (1087)      3.39
Q           18. Seshadri Sanjana, Zumikon           1998 Die 4 Antilopen                4.34,7      1.00,6  (3075)      2.28
R           27. Siegenthaler Laura                  1999 Binz                           5.24,7      1.48,8  (5043)      2.55
D          102. Siegenthaler Martin                 1957 Wädenswil                   1:06.15,5     25.49,7   (281)      4.27
G            3. Siqueira Silvia                     1970 Bassersdorf                   45.42,4      2.42,7  (1088)      3.04
D          103. Soldan Silvio, Horgen               1955 OZS Horgenberg              1:08.15,4     27.49,6  (4123)      4.35
D           94. Sommerhalder Roland, Dürnten        1954 LT Rapperswil-Jona          1:01.04,1     20.38,3   (282)      4.06
A           22. Späh Martin                         1981 Zürich                        53.35,2     17.11,3  (4083)      3.36
C          109. Sperandio Marcel                    1965 Zumikon                       54.37,7     16.02,8   (283)      3.40
E           23. Spichiger Armin                     1942 Bassersdorf                   58.14,2     13.16,6   (284)      3.55
T           10. Spörri Andreas, Wila                1996 LSV Winterthur                 3.27,5      0.25,2  (2078)      1.52
T           18. Spörri Daniel, Wila                 1996 LSV Winterthur                 3.50,1      0.47,8  (2079)      2.04
C           23. Spörri Roland, Wila                 1963 LSV Winterthur                44.24,9      5.50,0   (286)      2.59
C           38. Sprenger Andreas, Hombrechtikon     1965 LVZO                          47.13,8      8.38,9   (287)      3.10
C           42. Stadel Joachim                      1968 Zürich                        47.33,9      8.59,0   (288)      3.12
C           56. Stadler Reto, Zürich                1965 LAC TV Unterstrass/cityru     49.24,8     10.49,9  (4051)      3.19
D           30. Stahel Andreas                      1958 Wangen b. Dübendorf           49.19,0      8.53,2  (4122)      3.19
Y            6. Stammbach Sigi, Zürich              1931 smrun/ LC Zürich              57.48,5      6.27,7   (291)      3.53
D           51. Staub Hans Peter                    1955 Fehraltorf                    52.42,3     12.16,5   (292)      3.32
C           29. Stäuble Roland                      1961 Zürich                        45.20,5      6.45,6  (4246)      3.03
V           28. Steiner Henry, Zumikon              2000 Seppeli                        5.06,6      1.27,7  (4245)      2.45
Y           10. Steiner Othmar                      1937 Bäretswil                   1:02.06,6     10.45,8  (4259)      4.10
B           54. Stemmler Beat                       1970 Zürich                        54.41,8     16.45,1   (293)      3.40
L            8. Stevanovic Katarina, Zürich         1991 BWS Zürich                    40.32,0     18.50,1  (1090)      4.51
D           62. Stieger Bruno                       1953 Zürich                        54.11,3     13.45,5   (294)      3.38
X           18. Stocker Dominic, Zumikon            2001 Skate-Board Gruppe             2.48,2      0.52,0  (2081)      4.40
X           24. Stoffel Fabrice                     2003 Zumikon                        3.04,4      1.08,2  (4070)      5.07
A           21. Stoffel Florin                      1985 Kilchberg ZH                  52.07,1     15.43,2   (297)      3.30
D           63. Stoll Ruedi                         1953 Zumikon                       54.19,7     13.53,9   (298)      3.39
N          ---  Strassmann Susanne                  1952 Wetzikon ZH                   45.01,6       -----  (6022)      8.24
C          155. Sträuli André, Illnau               1966 kein                        1:05.02,3     26.27,4   (299)      4.22
T            3. Strupler Raphael, Rüti ZH           1995 LA TV Rüti                     3.14,2      0.11,9  (4200)      1.44
C           99. Strupler Stefan, Winterthur         1963 Zimmer Track Team             53.37,6     15.02,7  (4201)      3.36
G           37. Struwe Anja                         1973 Fällanden                   1:16.41,9     33.42,2  (5055)      5.09
C          100. Stucki Peter                        1959 Zürich                        53.44,2     15.09,3   (302)      3.37
M          ---  Studier Guido, Turbenthal           1969 SC Red Devils                 36.37,7     15.09,0   (303)      4.23
G            7. Stump  Karin, Küsnacht ZH           1976 SSC Langnau a/A               49.29,8      6.30,1  (5064)      3.19
W           31. Sturzenegger Isabel                 2003 Uetikon am See                 3.31,0      1.29,2  (3078)      5.51
C          162. Sturzenegger Ivo, Uetikon am See    1961 LC Meilen                   1:09.14,6     30.39,7   (305)      4.39
V           25. Sturzenegger Raphael                1999 Uetikon am See                 4.47,5      1.08,6  (2082)      2.35
E           32. Stutzer Hansjörg                    1947 Zumikon                     1:01.47,9     16.50,3  (4039)      4.09
K           11. Suler Johnny, Saland                1992 SC am Bachtel                 24.35,7      4.59,4  (4100)      2.56
K            2. Suler Stefan, Saland                1989 LC Uster                      19.46,7      0.10,4  (4101)      2.22
C          145. Sutter Matthias, Weiningen ZH       1962 Glockenhof                  1:02.27,1     23.52,2  (4260)      4.12
G           11. Swanepoel  Sophie                   1972 Thalwil                       52.08,8      9.09,1  (5069)      3.30
C          153. Szvircsev Tresch Tibor              1967 Zürich                      1:04.42,0     26.07,1   (306)      4.21
Z           10. Tan Siew, Dietikon                  1946 LC UBS                      1:15.45,6     25.36,0  (1091)      5.06
M          ---  Teitler Mirjam                      1977 Zürich                        35.10,5     13.41,8  (1093)      4.12
W           13. Tekic Andjela, Zumikon              2001 Skate-Board Gruppe             2.34,3      0.32,5  (3080)      4.17
M          ---  Thoma Tamara                        1992 Bassersdorf                   43.02,2     21.33,5  (1094)      5.09
C           54. Tobler Marcel                       1963 Opfikon                       48.56,3     10.21,4  (4206)      3.17
M          ---  Tobler Olga                         1962 Opfikon                       40.06,6     18.37,9  (5106)      4.48
T           17. Töppel Fabian                       1996 Zürich                         3.47,2      0.44,9  (4033)      2.02
V           30. Tournoy Emile, Zumikon              2000 Blue Lightning                 5.23,9      1.45,0  (2086)      2.55
G           28. Tresch Sarah                        1973 Zürich                      1:04.42,8     21.43,1  (1095)      4.21
H           27. Trovato Carmela                     1965 Hinteregg                     58.51,9     16.29,3  (1096)      3.57
B           39. Trüssel Stefan                      1974 Uster                         50.31,1     12.34,4   (308)      3.24
T            5. Turner Nathan, Uster                1995 ICSZ 1                         3.19,4      0.17,1  (2087)      1.47
C           20. Urner Stefan, Grüningen             1960 LC Meilen Erdgas              44.15,4      5.40,5  (4213)      2.58
C          146. Vetter Raphael, Steinmaur           1959 swiss masters running       1:02.29,1     23.54,2  (4165)      4.12
C           18. Vogel Bruno, Langnau am Albis       1959 SSC Langnau a. A.             43.55,0      5.20,1   (310)      2.57
D           46. Vogel Eduard, Effretikon            1952 Josy's Laufträff              52.26,6     12.00,8  (4132)      3.31
U           11. Vögeli Dario, Zumikon               1998 Bombastic Team                 3.47,7      0.27,7  (2090)      2.03
V            9. Vögeli Loris, Zumikon               1999 Speedy Tornado                 4.07,5      0.28,6  (2091)      2.13
D           31. Vogler Ruedi, Weiningen ZH          1956 TV Weiningen                  49.21,0      8.55,2   (312)      3.19
W            5. Volkart Naomi                       2002 Schöfflisdorf                  2.19,4      0.17,6  (3081)      3.52
H           46. Volkart Sandra                      1968 Schöfflisdorf               1:14.10,3     31.47,7  (1097)      4.59
Q           11. Volkart Sarina                      1998 Schöfflisdorf                  4.11,5      0.37,4  (3082)      2.15
T            7. Volkart Silvan                      1995 Schöfflisdorf                  3.20,7      0.18,4  (2092)      1.48
C           81. von Allmen Daniel, Seuzach          1961 TSV Zumikon                   51.29,7     12.54,8  (4042)      3.28
A          OUT  von Bachelle Patrick                1989 Küsnacht ZH                 1:01.21,8   aus.Konk.  (4081)      4.07
M          ---  von Wurstemberger Charles           1959 Forch                         26.24,4      4.55,7  (5113)      3.09
A           23. Vonarburg Marc                      1988 Zürich                        53.40,4     17.16,5  (4034)      3.36
M          ---  Voser Christian                     1961 Zollikerberg                  36.42,8     15.14,1  (4147)      4.23
V           26. Voss Manuel, Zumikon                2000 The wild five                  4.49,9      1.11,0  (2093)      2.36
C          111. Wachter Norman                      1967 Küsnacht ZH                   54.46,9     16.12,0   (313)      3.41
T           19. Wahl Johannes, Wila                 1995 Volley Wila-Turbenthal         3.51,9      0.49,6  (2094)      2.05
C           97. Waldburger Claudio                  1962 Zollikon                      53.22,4     14.47,5   (314)      3.35
R            9. Walder Ariane                       2000 Hombrechtikon                  4.33,0      0.57,1  (3083)      2.27
U           20. Walder Robin                        1998 Hombrechtikon                  4.14,2      0.54,2  (2095)      2.17
W           20. Walder Viviane                      2003 Hombrechtikon                  2.59,4      0.57,6  (3084)      4.59
D           26. Wälti Andreas, Hinwil               1952 Laufsport Team Zürich         48.25,4      7.59,6   (316)      3.15
J           23. Wanner Marlies                      1954 Kilchberg ZH                1:11.48,2     24.47,4  (1098)      4.50
E           15. Weber Alfred, Wolfhausen            1946 SAC Pfannenstiel              54.51,4      9.53,8  (4258)      3.41
G           19. Weber Antje, Zürich                 1969 Free Radicals                 59.37,7     16.38,0  (5071)      4.00
D           66. Weber Jörg, Räterschen              1958 TG GGW                        54.43,5     14.17,7   (317)      3.41
P           21. Weber Mikiyo, Zumikon               1996 Eglifilet                      4.53,1      1.31,6  (3085)      2.38
R           22. Weber Misae, Zumikon                2000 The wild five                  5.20,2      1.44,3  (3086)      2.53
B           13. Weber Philipp                       1976 Zürich                        43.24,3      5.27,6   (318)      2.55
C          128. Wegmann Daniel                      1963 Buchs ZH                      57.15,6     18.40,7  (4250)      3.51
C           79. Weiss Bruno                         1965 Räterschen                    51.08,0     12.33,1   (321)      3.26
C           32. Weiss Christian, Zollikon           1968 Backyard                      45.48,0      7.13,1  (4221)      3.05
D          105. Wernli Urs, Schalchen               1956 MR Wila                     1:10.52,4     30.26,6   (322)      4.46
R           19. Werthmüller Anouk, Zumikon          1999 Blue Stars                     5.06,0      1.30,1  (3087)      2.45
H            7. Wetter Anita, Uetikon am See        1963 Hurtiga Bäver                 49.24,0      7.01,4  (1099)      3.19
D           88. Wettstein René                      1951 Nürensdorf                    57.43,9     17.18,1   (323)      3.53
D           10. Wey Erwin, Samstagern               1958 Team Reichmuth                43.48,7      3.22,9   (324)      2.57
S            5. Widmer Denton, Uster                1994 TV Uster                       7.22,9      1.27,2  (2096)      3.59
L            4. Widmer Fabienne, Laupen ZH          1989 SC Diemberg                   27.52,2      6.10,3  (1100)      3.20
V           18. Widmer Gabriel, Zumikon             1999 Speedy Tornado                 4.25,3      0.46,4  (2097)      2.23
D            6. Widmer Köbi, Laupen ZH              1956 SC Diemberg                   42.44,6      2.18,8   (326)      2.52
H           49. Widmer Marianne                     1959 Wallisellen                 1:17.26,3     35.03,7  (1101)      5.12
E           18. Widmer Paul, Effretikon             1939 swiss masters running         55.54,0     10.56,4   (327)      3.45
X            3. Widmer Samuel, Zumikon              2001 Turboflizzer                   2.12,0      0.15,8  (2098)      3.40
D           83. Widmer Stefan, Horgen               1955 OZS Horgenberg                56.38,5     16.12,7   (328)      3.48
B           45. Wiesendanger Markus, Thalheim an de 1974 TV Dinhard                    52.23,2     14.26,5   (330)      3.31
A            1. Wieser Patrick, Winterthur          1979 Mizuno Run Fit TG             36.23,9       -----     (1)      2.27
C           57. Wilhelm Daniel                      1967 Zürich                        49.26,8     10.51,9  (4035)      3.19
B           34. Wilson John                         1969 Schönenberg ZH                49.04,6     11.07,9   (331)      3.18
P           13. Winiger Celine, Zumikon             1996 Eglifilet                      4.15,5      0.54,0  (3088)      2.18
A           20. Wirth Richard, Henggart             1980 RV Andelfingen                51.55,3     15.31,4   (332)      3.29
D           91. Wismer Arthur                       1951 Thalwil                       59.23,7     18.57,9   (334)      3.59
B           49. Wolfensperger Andy, Nänikon         1972 SC Nänikon                    52.59,4     15.02,7   (336)      3.34
C           48. Wullschleger René, Pfungen          1963 Schlossgarage                 48.04,5      9.29,6   (338)      3.14
D           36. Wuenn Markus, Aeugst am Albis       1958 bierfreunde                   50.55,6     10.29,8  (4104)      3.25
Q           25. Wurmser Jennifer, Zumikon           1998 Die 4 Antilopen                5.14,0      1.39,9  (3091)      2.49
Q           23. Wyss Nicole, Hinteregg              1997 TV Egg                         5.05,0      1.30,9  (5024)      2.44
C           77. Zahler Andreas                      1966 Volketswil                    50.58,1     12.23,2   (339)      3.25
D           56. Zahler Markus                       1954 Fehraltorf                    52.55,3     12.29,5   (340)      3.33
C          168. Zahn Stephan                        1965 Fällanden                   1:16.42,7     38.07,8  (4089)      5.09
Y           13. Zbinden Benno, Egg b. Zürich        1938 LC UBS                      1:07.18,7     15.57,9   (343)      4.31
D           72. Zehnder Erwin, Wädenswil            1956 ewz power team                55.45,1     15.19,3   (344)      3.45
X           30. Zimmermann André                    2005 Stadel b. Niederglatt          3.50,1      1.53,9  (2099)      6.23
X           28. Zimmermann René                     2004 Stadel b. Niederglatt          3.30,1      1.33,9  (2101)      5.50
P           12. Zollinger Fabienne, Wetzikon ZH     1996 LVZO                           4.14,7      0.53,2  (5029)      2.17
E           11. Züfle Ernst, Mettmenstetten         1939 swiss masters running         52.46,6      7.49,0   (347)      3.33
D           74. Züger Othmar                        1950 Greifensee                    55.56,3     15.30,5   (348)      3.46
A           18. Zumbach Thomas, Wald ZH             1986 SC am Bachtel                 49.42,7     13.18,8   (349)      3.20
Z            5. Zurkirchen Hermine, Zürich          1944 cityrunning.ch              1:00.08,7      9.59,1  (1103)      4.03
E            7. Zurkirchen Jörg, Zürich             1941 cityrunning.ch                48.39,4      3.41,8   (350)      3.16

Total 727



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.