Zumiker Lauf 2008 - nach Name "S"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr   Schnitt
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
G           17. Saaman Annabelle, Küsnacht ZH       1971 Dozza Bau AG                  56.41,6     13.41,9  (1081)      3.49
Y            1. Sablone Gregorio, Zürich            1937 smrun / LG NZZ                51.20,8       -----   (252)      3.27
K            7. Sägesser Christoph, Schaffhausen    1992 LC Schaffhausen               21.24,0      1.47,7   (253)      2.33
C          112. Sägesser Manfred, Schaffhausen      1959 LWS Schaffhausen              54.49,7     16.14,8   (254)      3.41
H            9. Salvadori Bea, Glarus               1960 LG Glarus                     50.41,0      8.18,4  (5040)      3.24
Z            6. Salzgeber Elisabeth, Räterschen     1948 Lindberg Jogger             1:00.31,7     10.22,1  (5120)      4.04
C          165. Salzmann Henry                      1962 Oberrieden                  1:11.15,5     32.40,6   (255)      4.47
B           46. Santa Silva Luis Antonio            1972 Döttingen                     52.40,4     14.43,7  (4226)      3.32
K           12. Santana Ivan, Zürich                1991 BWS Zürich                    27.22,4      7.46,1   (256)      3.16
R            4. Sauter Mirjam, Salenstein           2000 LAR Tägerwilen                 4.00,8      0.24,9  (5020)      2.10
P           18. Sauter Nadine, Netstal              1995 Jugi Netstal                   4.37,2      1.15,7  (5026)      2.29
C          130. Sauter Peter                        1962 Wallisellen                   57.36,5     19.01,6   (258)      3.52
Q            2. Sauter Tatjana, Salenstein          1998 LAR Tägerwilen                 3.34,6      0.00,5  (5021)      1.56
Q            6. Schadegg Eveline, Wald ZH           1998 SC Diemberg                    3.44,6      0.10,5  (3067)      2.01
R           16. Schäfer Kerstin, Zumikon            2000 Blue Stars                     4.55,3      1.19,4  (3068)      2.39
H           47. Schaffner Ursula                    1964 Zürich                      1:14.18,9     31.56,3  (1082)      5.00
E           37. Schall Beni                         1943 Winterthur                  1:05.54,3     20.56,7   (259)      4.26
G            2. Schaller Alexandra, Zürich          1978 TriClub Baden                 44.35,2      1.35,5  (1002)      3.00
X           16. Schär Loïk, Männedorf               2001 kein Verein                    2.40,4      0.44,2  (4210)      4.27
N          ---  Schärer Abderhalden Silvia          1968 Rickenbach ZH                 45.53,7       -----  (6017)      8.34
E           16. Schätti Alfred                      1946 Hedingen                      54.52,5      9.54,9   (260)      3.41
B           33. Schaub Werner                       1970 Bachenbülach                  49.01,5     11.04,8   (261)      3.18
E            4. Scheiber Kaspar, Luzern             1939 Törli Sports Team             47.23,5      2.25,9   (262)      3.11
D           69. Scheidegger René                    1955 Spreitenbach                  55.12,4     14.46,6   (263)      3.43
H           24. Schenkel Barbara                    1965 Zürich                        56.51,7     14.29,1  (1083)      3.49
W           18. Schenkel Meret                      2002 Zürich                         2.49,0      0.47,2  (3069)      4.41
C            9. Schenkel Rainer                     1964 Herrliberg                    41.23,5      2.48,6  (4031)      2.47
W           23. Schenkel Selma                      2003 Zürich                         3.06,2      1.04,4  (3070)      5.10
A           11. Scherno Christophe                  1979 F-Saverne                     46.17,5      9.53,6   (264)      3.07
N          ---  Scherrer Corina                     1974 Volketswil                    56.40,7       -----  (6018)     10.35
B           22. Scherrer Michael, Bäch SZ           1972 joggerträffpfäffikon          45.04,8      7.08,1   (265)      3.02
R            3. Scherzinger Sereina, Mels           1999 Jugi Mels                      3.56,6      0.20,7  (3071)      2.07
E           10. Schibig Viktor, Illnau              1948 swiss masters running         49.55,2      4.57,6   (266)      3.21
C           31. Schilliger Richard                  1962 Winterthur                    45.47,0      7.12,1   (267)      3.04
N          ---  Schlaginhaufen Renate, Zürich       1955 Zürich                        46.44,7       -----  (6019)      8.44
M          ---  Schlaginhaufen Ulrich, Zürich       1956 Zürich                        36.15,4     14.46,7   (268)      4.20
J            6. Schläpfer Erika                     1958 Zürich                        51.15,6      4.14,8  (5054)      3.27
E           27. Schmid Jakob, Künten                1945 LR Wolen                      59.39,4     14.41,8   (269)      4.01
G            1. Schmid Luzia, Homburg               1974 LC Uster                      42.59,7       -----  (5127)      2.53
C          132. Schmid Marcel W.                    1965 Zumikon                       58.05,9     19.31,0   (270)      3.54
M          ---  Schmid Markus                       1959 Küsnacht ZH                   26.28,9      5.00,2  (4241)      3.10
B           26. Schmid Reto                         1969 Zürich                        46.32,2      8.35,5  (4243)      3.08
C           53. Schmid Roger                        1963 Zürich                        48.53,5     10.18,6   (271)      3.17
M          ---  Schmid Werner Georg                 1948 Zürich                        35.56,1     14.27,4   (272)      4.18
B           53. Schmidt Frank                       1973 Zumikon                       54.22,2     16.25,5  (4032)      3.39
H           48. Schmutz Monika                      1962 Binz                        1:14.59,0     32.36,4  (5078)      5.02
M          ---  Schmutz Robert, Adligenswil         1945 swiss masters running         35.59,1     14.30,4   (273)      4.18
M          ---  Schneider Bryan                     1979 Zürich                        21.28,7       -----   (274)      2.34
V           31. Schneider Florian                   1999 Zumikon                        5.29,2      1.50,3  (4046)      2.57
E            9. Schneider Frieder, Bassersdorf      1942 LSV Kloten                    49.44,4      4.46,8   (275)      3.20
F           13. Schneider Rahel, Elm                1984 TnV Elm                     1:00.53,9     19.22,7  (1085)      4.06
X           21. Schneider Tobias                    2002 Zumikon                        2.53,0      0.56,8  (4047)      4.48
C           95. Schnider Markus, Dübendorf          1959 ASC-Bassersdorf               53.01,2     14.26,3  (4138)      3.34
A           12. Schoch Stefan, Gibswil-Ried         1986 TV Ried                       47.24,4     11.00,5   (277)      3.11
D           28. Schönenberger Josef, Mosnang        1955 LR Mosnang                    48.35,4      8.09,6  (4219)      3.16
C          143. Schönholzer Heinz                   1962 Rickenbach ZH               1:01.54,2     23.19,3  (4240)      4.10
R            2. Schraner Seraina, Waldstatt         1999 TV St. Peterzell               3.54,5      0.18,6  (3072)      2.06
T           23. Schraner Yannick                    1996 Waldstatt                      4.06,2      1.03,9  (2076)      2.13
A           27. Schudel Beat, Schaffhausen          1980 Schallwellen Team             58.58,0     22.34,1  (4237)      3.58
C           12. Schurig Stefan                      1968 Uerikon                       42.23,6      3.48,7   (278)      2.51
C          154. Schütz Christian                    1964 Stadel b. Niederglatt       1:04.53,3     26.18,4   (279)      4.22
A            8. Schwager Daniel, Neuhaus SG         1982 Energie-MTB-Team.ch           43.28,5      7.04,6  (4140)      2.55
B            7. Schwarz Jwan, Elsau                 1972 tuerli.ch                     40.11,6      2.14,9  (4129)      2.42
D           95. Schwarz Peter                       1955 Adligenswil                 1:02.14,9     21.49,1  (4163)      4.11
N          ---  Schwarz Sylvia, Henggart            1945 Thurtal-Walkers               54.12,7       -----  (6020)     10.07
N          ---  Schwarzenbach Daniel                1962 Benglen                       47.23,0       -----  (6021)      8.51
M          ---  Schwegler Sarah, Dübendorf          1990 LVZO                          32.35,1     11.06,4  (5062)      3.54
U           22. Schweizer David, Zumikon            1998 Die flitzenden Zumiker         4.21,7      1.01,7  (2077)      2.21
C          166. Sedler Martin                       1961 Frauenfeld                  1:12.44,3     34.09,4   (280)      4.53
M          ---  Segura Andreas                      1972 Villigen                      26.06,5      4.37,8  (4120)      3.07
J           25. Seibel Karin                        1952 Adliswil                    1:13.47,2     26.46,4  (5039)      4.58
S            1. Senti Marco, Giswil                 1993 MaRiSe Running                 5.55,7       -----  (4038)      3.12
H           17. Seraki Patrizia                     1963 Zürich                        54.23,1     12.00,5  (1087)      3.39
Q           18. Seshadri Sanjana, Zumikon           1998 Die 4 Antilopen                4.34,7      1.00,6  (3075)      2.28
R           27. Siegenthaler Laura                  1999 Binz                           5.24,7      1.48,8  (5043)      2.55
D          102. Siegenthaler Martin                 1957 Wädenswil                   1:06.15,5     25.49,7   (281)      4.27
G            3. Siqueira Silvia                     1970 Bassersdorf                   45.42,4      2.42,7  (1088)      3.04
D          103. Soldan Silvio, Horgen               1955 OZS Horgenberg              1:08.15,4     27.49,6  (4123)      4.35
D           94. Sommerhalder Roland, Dürnten        1954 LT Rapperswil-Jona          1:01.04,1     20.38,3   (282)      4.06
A           22. Späh Martin                         1981 Zürich                        53.35,2     17.11,3  (4083)      3.36
C          109. Sperandio Marcel                    1965 Zumikon                       54.37,7     16.02,8   (283)      3.40
E           23. Spichiger Armin                     1942 Bassersdorf                   58.14,2     13.16,6   (284)      3.55
T           10. Spörri Andreas, Wila                1996 LSV Winterthur                 3.27,5      0.25,2  (2078)      1.52
T           18. Spörri Daniel, Wila                 1996 LSV Winterthur                 3.50,1      0.47,8  (2079)      2.04
C           23. Spörri Roland, Wila                 1963 LSV Winterthur                44.24,9      5.50,0   (286)      2.59
C           38. Sprenger Andreas, Hombrechtikon     1965 LVZO                          47.13,8      8.38,9   (287)      3.10
C           42. Stadel Joachim                      1968 Zürich                        47.33,9      8.59,0   (288)      3.12
P            8. Stadler Dania, Kirchberg SG         1996 KTV Wil                        3.35,3      0.13,8  (5102)      1.56
C           56. Stadler Reto, Zürich                1965 LAC TV Unterstrass/cityru     49.24,8     10.49,9  (4051)      3.19
D           30. Stahel Andreas                      1958 Wangen b. Dübendorf           49.19,0      8.53,2  (4122)      3.19
C          140. Stalder André                       1966 Steinhausen                 1:01.11,3     22.36,4   (289)      4.07
A           30. Stamm Philipp, Schaffhausen         1980 Schallwellen Team           1:01.48,9     25.25,0  (4236)      4.09
Y            6. Stammbach Sigi, Zürich              1931 smrun/ LC Zürich              57.48,5      6.27,7   (291)      3.53
D           51. Staub Hans Peter                    1955 Fehraltorf                    52.42,3     12.16,5   (292)      3.32
C           29. Stäuble Roland                      1961 Zürich                        45.20,5      6.45,6  (4246)      3.03
H           36. Steiner Barbara, Bern               1963 Ultrarunner/ STB            1:03.58,5     21.35,9  (1089)      4.18
V           28. Steiner Henry, Zumikon              2000 Seppeli                        5.06,6      1.27,7  (4245)      2.45
Y           10. Steiner Othmar                      1937 Bäretswil                   1:02.06,6     10.45,8  (4259)      4.10
C          105. Steiner Paul                        1965 Spreitenbach                  54.20,9     15.46,0  (4118)      3.39
B           54. Stemmler Beat                       1970 Zürich                        54.41,8     16.45,1   (293)      3.40
L            8. Stevanovic Katarina, Zürich         1991 BWS Zürich                    40.32,0     18.50,1  (1090)      4.51
D           62. Stieger Bruno                       1953 Zürich                        54.11,3     13.45,5   (294)      3.38
D            5. Stillhard Walter, Frauenfeld        1952 Run Fit Thurgau               42.30,6      2.04,8   (295)      2.51
X           18. Stocker Dominic, Zumikon            2001 Skate-Board Gruppe             2.48,2      0.52,0  (2081)      4.40
X           24. Stoffel Fabrice                     2003 Zumikon                        3.04,4      1.08,2  (4070)      5.07
A           21. Stoffel Florin                      1985 Kilchberg ZH                  52.07,1     15.43,2   (297)      3.30
D           63. Stoll Ruedi                         1953 Zumikon                       54.19,7     13.53,9   (298)      3.39
N          ---  Strassmann Susanne                  1952 Wetzikon ZH                   45.01,6       -----  (6022)      8.24
C          155. Sträuli André, Illnau               1966 kein                        1:05.02,3     26.27,4   (299)      4.22
T            3. Strupler Raphael, Rüti ZH           1995 LA TV Rüti                     3.14,2      0.11,9  (4200)      1.44
C           99. Strupler Stefan, Winterthur         1963 Zimmer Track Team             53.37,6     15.02,7  (4201)      3.36
G           37. Struwe Anja                         1973 Fällanden                   1:16.41,9     33.42,2  (5055)      5.09
D            3. Stuber Robert, Kriegstetten         1955 LG Derendingen                41.02,7      0.36,9   (300)      2.45
A            4. Stucki Adrian, Altendorf            1987 KTV Altendorf                 39.12,3      2.48,4  (4232)      2.38
K            6. Stucki Cornel, St. Gallenkappel     1991 SC Diemberg                   21.20,6      1.44,3   (301)      2.33
K            1. Stucki Lukas, Altendorf             1989 KTV Altendorf                 19.36,3       -----  (4108)      2.20
C          100. Stucki Peter                        1959 Zürich                        53.44,2     15.09,3   (302)      3.37
M          ---  Studier Guido, Turbenthal           1969 SC Red Devils                 36.37,7     15.09,0   (303)      4.23
W            3. Studler Janice                      2001 Jona                           2.10,0      0.08,2  (3076)      3.36
B           35. Studler Patrick                     1969 Jona                          49.10,7     11.14,0   (304)      3.18
R            5. Studler Seraina, Jona               1999 LCRJ                           4.04,1      0.28,2  (3077)      2.11
G            7. Stump  Karin, Küsnacht ZH           1976 SSC Langnau a/A               49.29,8      6.30,1  (5064)      3.19
W           31. Sturzenegger Isabel                 2003 Uetikon am See                 3.31,0      1.29,2  (3078)      5.51
C          162. Sturzenegger Ivo, Uetikon am See    1961 LC Meilen                   1:09.14,6     30.39,7   (305)      4.39
V           25. Sturzenegger Raphael                1999 Uetikon am See                 4.47,5      1.08,6  (2082)      2.35
E           32. Stutzer Hansjörg                    1947 Zumikon                     1:01.47,9     16.50,3  (4039)      4.09
K           11. Suler Johnny, Saland                1992 SC am Bachtel                 24.35,7      4.59,4  (4100)      2.56
K            2. Suler Stefan, Saland                1989 LC Uster                      19.46,7      0.10,4  (4101)      2.22
C          145. Sutter Matthias, Weiningen ZH       1962 Glockenhof                  1:02.27,1     23.52,2  (4260)      4.12
G           11. Swanepoel  Sophie                   1972 Thalwil                       52.08,8      9.09,1  (5069)      3.30
C          153. Szvircsev Tresch Tibor              1967 Zürich                      1:04.42,0     26.07,1   (306)      4.21

Total 131



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.