Zürich Marathon 2008 ZüriLaufCup - Luzern (Schweiz)

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
C         1145. Ajro Petrit, Hochdorf               1964 Lauftreff Hochdorf          3:56.49,9   1:38.02,5  (3030)  
F           38. Alber Ira                           1981 Luzern                      3:46.49,1   1:13.33,9  (1981)  
C          594. Amstutz Meinrad                     1968 Malters                     3:28.56,9   1:10.09,5  (3067)  
H           23. Amstutz Sibylle                     1967 Obernau                     3:27.20,7     38.24,0  (1025)  
H           17. Arnold Ruth                         1963 Adligenswil                 3:23.37,8     34.41,1  (1033)  
D           75. Arregger Max, Rothenburg            1955 LF Rothenburg               3:14.32,1     33.50,3  (3100)  
C          458. Bättig René                         1959 Gelfingen                   3:23.26,4   1:04.39,0  (3193)  
B          666. Bättig Severin                      1977 Luzern                      3:46.24,1   1:35.08,9  (3194)  
C          803. Beersma Jos, Wauwil                 1959 LSG Olten                   3:40.02,7   1:21.15,3  (3250)  
C          194. Bernet Heiri                        1968 Luzern                      3:05.30,3     46.42,9  (3280)  
B          608. Bettler Urs                         1978 Horw                        3:42.04,2   1:30.49,0  (3297)  
H           14. Bieri Barbara                       1963 Malters                     3:19.56,9     31.00,2  (1072)  
D          585. Birrer Hanspeter                    1952 Ballwil                     4:36.23,2   1:55.41,4  (3327)  
A          171. Blättler Patrick                    1987 Horw                        3:42.46,2   1:30.56,2  (9616)  
B          278. Blättler Roger                      1971 Root                        3:17.28,2   1:06.13,0  (3350)  
C          592. Blum Hugo                           1960 Luzern                      3:28.53,3   1:10.05,9  (3360)  
B          415. Blum Markus, Beromünster            1975 LR Beromünster              3:27.49,8   1:16.34,6  (3361)  
C          826. Bosshard Christian                  1960 Luzern                      3:41.01,6   1:22.14,2  (3411)  
C         1297. Bowald Eric, Kriens                 1960 Marathonteam Kriens         4:10.14,1   1:51.26,7  (3424)  
C          489. Brunner Cornelius                   1965 Sempach                     3:24.50,2   1:06.02,8  (3497)  
B          696. Bucher Beat                         1974 Kriens                      3:48.17,7   1:37.02,5  (3524)  
B          555. Buchmann Pius                       1971 Hochdorf                    3:37.17,6   1:26.02,4  (3536)  
C         1187. Bühlmann Daniel                     1963 Buchrain                    3:58.50,3   1:40.02,9  (3556)  
D          374. Buholzer Franz                      1956 Adligenswil                 3:56.31,9   1:15.50,1  (3561)  
C          992. Buholzer Xaver                      1959 Eschenbach LU               3:49.24,8   1:30.37,4  (3563)  
D           11. Burkart Adrian, Buchrain            1956 LR Ebikon                   2:57.20,8     16.39,0  (3584)  
C          215. Burri Josef                         1962 Eschenbach LU               3:08.02,7     49.15,3  (3592)  
H          132. Burri Karin                         1968 Eschenbach LU               3:53.28,9   1:04.32,2  (1138)  
D           79. Businger Urs                        1955 Luzern                      3:15.42,9     35.01,1  (3599)  
B           18. Christen Martin                     1970 Schötz                      2:32.56,1     21.40,9    (54)  
D          563. Coertze Herman, Root Längenbold     1957 Sandton Isle                4:26.35,1   1:45.53,3  (3688)  
B          262. De Flaviis Gianni                   1969 Kriens                      3:16.18,9   1:05.03,7  (3755)  
C          230. Döbeli Johann                       1967 Weggis                      3:08.52,9     50.05,5  (3811)  
B          114. Egidio Arturo                       1969 Ballwil                     2:58.22,4     47.07,2  (3884)  
D          492. Emmenegger Pius                     1957 Kastanienbaum               4:12.56,6   1:32.14,8  (3930)  
C           34. Enz Guido                           1966 Adligenswil                 2:48.58,5     30.11,1  (3940)  
C          399. Fankhauser Martin                   1961 Udligenswil                 3:19.43,2   1:00.55,8  (3985)  
C         1477. Felber Fredy                        1964 Luzern                      4:30.42,8   2:11.55,4  (4013)  
B          869. Fellmann Adrean                     1972 Luzern                      4:05.25,9   1:54.10,7  (4017)  
C          615. Fischer Walter                      1960 Root                        3:29.32,8   1:10.45,4  (4056)  
C         1388. Flörchinger Fritz                   1960 Sigigen                     4:19.27,5   2:00.40,1  (4065)  
C           16. Flury-Bucher Ferdinand              1959 Rothenburg                  2:42.57,9     24.10,5  (4075)  
C          319. Gerber Richard                      1959 Eschenbach LU               3:14.53,2     56.05,8  (4244)  
C         1317. Germann Uwe                         1965 Luzern                      4:12.16,6   1:53.29,2  (4257)  
C         1416. Greter Arno                         1963 Buchrain                    4:22.00,2   2:03.12,8  (4348)  
C          735. Gürber Urs                          1968 Eschenbach LU               3:36.48,6   1:18.01,2  (4404)  
C           42. Gut Viktor, Sempach Stadt           1960 Laufteam Seeland Sempach    2:51.05,4     32.18,0  (4412)  
C          111. Gutjahr Rolf, Schenkon              1967 SVSS                        2:58.09,1     39.21,7  (4413)  
F           69. Haefelin Dagmar                     1981 Luzern                      4:12.32,6   1:39.17,4  (1303)  
B          731. Hafner Johann                       1969 Schötz                      3:50.40,2   1:39.25,0  (4455)  
G           27. Haller Natasha                      1978 Luzern                      3:19.05,4     46.56,6  (1307)  
C          712. Hänni Rolf                          1966 Horw                        3:35.04,3   1:16.16,9  (4484)  
C          761. Härdi Rolf                          1960 Ballwil                     3:37.45,1   1:18.57,7  (4491)  
D          377. Haueter Roland                      1958 Ohmstal                     3:56.40,7   1:15.58,9  (4511)  
J           64. Helfenstein Elisabeth               1954 Kriens                      4:30.55,6   1:11.26,7  (1329)  
D          607. Helfenstein Josef, Oberkirch LU     1950 swiss masters running       4:48.05,7   2:07.23,9  (4553)  
C          884. Herzog Jürg                         1968 Kastanienbaum               3:43.37,9   1:24.50,5  (4576)  
C          296. Hess Peter                          1968 Ettiswil                    3:13.51,4     55.04,0  (4582)  
B          513. Hitziger Niclas                     1973 Luzern                      3:34.03,9   1:22.48,7  (4614)  
B          679. Holub Marc                          1974 Luzern                      3:47.09,4   1:35.54,2  (4658)  
D          302. Hosner Markus                       1958 Kriens                      3:48.45,9   1:08.04,1  (9574)  
B          761. Hozjan Josef                        1970 Reiden                      3:52.52,7   1:41.37,5  (4692)  
B          969. Human Coenrad, Root Längenbold      1973 Sandton Isle                4:26.35,4   2:15.20,2  (4731)  
D           31. Imhof Richard, Buchrain             1955 Tempomacher                 3:04.55,3     24.13,5  (4757)  
H          278. Ineichen Ursula                     1962 Hochdorf                    4:32.49,0   1:43.52,3  (1383)  
C          179. Joos Bernhard                       1968 Luzern                      3:04.00,7     45.13,3  (4826)  
B          757. Jost Hansueli, Nottwil              1978 LLV Flüss                   3:52.39,4   1:41.24,2  (4842)  
B          600. Kadlec Christoph                    1971 Mauensee                    3:41.39,7   1:30.24,5  (4863)  
C          729. Kaufmann Hanspeter                  1963 Emmenbrücke                 3:36.32,1   1:17.44,7  (4922)  
C          142. Kaufmann Hubert                     1967 Buttisholz                  3:00.43,6     41.56,2  (4923)  
C         1089. Keller Urs                          1967 Luzern                      3:54.14,8   1:35.27,4  (4961)  
C         1159. Kersting Andreas                    1964 Kriens                      3:57.32,9   1:38.45,5  (4970)  
B          716. Kiessling Bernd                     1976 Luzern                      3:49.35,5   1:38.20,3  (4980)  
D          440. Kohler Fritz                        1950 Adligenswil                 4:03.46,2   1:23.04,4  (5058)  
C          749. Kreienbühl Benno                    1967 Ballwil                     3:37.17,1   1:18.29,7  (5115)  
C          257. Kündig Walter                       1962 Hochdorf                    3:10.55,3     52.07,9  (5163)  
D          249. Küng Franz                          1955 Adligenswil                 3:42.25,6   1:01.43,8  (5165)  
C         1513. Küng Paul, Malters                  1964 WSG Schwyz                  4:38.31,3   2:19.43,9  (5166)  
A          187. Kurmann Patrick, Willisau           1982 Artillerieverein Willisau   3:45.53,5   1:34.03,5  (5183)  
C          581. Lischer Daniel                      1962 Luzern                      3:28.30,3   1:09.42,9  (5312)  
C          184. Mccreadie Murray, Luzern            1959 IGNITION                    3:04.30,4     45.43,0  (5508)  
C         1229. Meerkämper Marco                    1964 Luzern                      4:01.35,9   1:42.48,5  (5514)  
B          432. Moll Markus                         1970 Luzern                      3:28.55,5   1:17.40,3  (5642)  
F           45. Möller Dorothea                     1982 Luzern                      3:50.38,0   1:17.22,8  (1554)  
F           87. Mosimann Eveline                    1988 Pfaffnau                    4:27.36,1   1:54.20,9   (213)  
D           28. Muff Christian                      1951 Obernau                     3:03.13,9     22.32,1  (5674)  
B          270. Müller Bruno                        1970 Udligenswil                 3:17.02,7   1:05.47,5  (5687)  
C         1495. Müller Rolf                         1961 Kriens                      4:34.49,0   2:16.01,6  (5714)  
B          577. Näf Patrik                          1974 Luzern                      3:39.29,1   1:28.13,9  (5741)  
C          168. Neumaier Alain                      1963 Luzern                      3:02.37,1     43.49,7  (5767)  
C          441. Notter Stefan                       1966 Luzern                      3:22.27,2   1:03.39,8  (5797)  
B          498. Peter Roland                        1974 Uffikon                     3:32.43,6   1:21.28,4  (5925)  
B          897. Pfyffer Thomas                      1972 Luzern                      4:11.27,0   2:00.11,8  (5958)  
C          576. Pfyffer Urs                         1960 Luzern                      3:28.24,6   1:09.37,2  (5959)  
C           31. Pileggi Andrea                      1964 Luzern                      2:48.24,1     29.36,7  (5969)  
B          240. Portmann Daniel, Emmenbrücke        1971 LR Ebikon                   3:14.11,2   1:02.56,0  (5995)  
D          250. Prinsloo Dries, Root Längenbold     1958 Sandton Isle                3:42.27,3   1:01.45,5  (6004)  
C          845. Rehm Martin                         1968 Greppen                     3:41.37,5   1:22.50,1  (6056)  
D           35. Reutimann Thomas, Malters           1958 Tri Club Hergiswil          3:05.29,0     24.47,2  (6087)  
C          101. Rieder Marcos                       1959 Luzern                      2:57.55,2     39.07,8  (6109)  
C         1223. Ritzmann Philipp                    1963 Kriens                      4:01.14,6   1:42.27,2  (6128)  
B          688. Rösch Markus                        1971 Entlebuch                   3:47.45,3   1:36.30,1  (6160)  
C         1181. Ruch Andreas                        1960 Luzern                      3:58.39,0   1:39.51,6  (6194)  
C          475. Ryser Martin                        1960 Reiden                      3:24.03,5   1:05.16,1  (6235)  
B          258. Sangineto Stefano                   1971 Luzern                      3:16.04,2   1:04.49,0  (6255)  
C          569. Scarcella Giovanni                  1963 Reussbühl                   3:28.16,6   1:09.29,2  (6266)  
G          115. Schacher Andrea                     1976 Luzern                      3:56.22,3   1:24.13,5  (1708)  
C           84. Scherer Kurt                        1963 Udligenswil                 2:56.33,4     37.46,0  (6325)  
D           15. Schleiss Josef                      1958 Udligenswil                 2:58.12,3     17.30,5  (6358)  
C           70. Schmid Ernst                        1965 Udligenswil                 2:55.49,5     37.02,1  (6371)  
D           38. Schmid Josef, Emmenbrücke           1956 LF Rothenburg               3:06.14,3     25.32,5  (6373)  
D          535. Schmied Urs B.                      1954 Luzern                      4:19.38,4   1:38.56,6  (6398)  
C          627. Schmitt Nicola, Ebikon              1968 fc ebikon                   3:30.02,0   1:11.14,6  (6400)  
C          747. Sidler-Frei Urs                     1963 Ruswil                      3:37.11,7   1:18.24,3  (6533)  
B          219. Sommer Thomas                       1969 Schongau                    3:12.36,6   1:01.21,4  (6586)  
C          755. Stäheli-Kramer Valentin, Sempach    1965 LLV Flüss                   3:37.33,1   1:18.45,7  (6639)  
C         1576. Stalder André                       1960 Schachen LU                 5:17.53,0   2:59.05,6  (7401)  
D          309. Stalder Martin                      1955 Udligenswil                 3:49.48,9   1:09.07,1  (6646)  
C          232. Steinger Adrian                     1968 Alberswil                   3:08.55,9     50.08,5  (6695)  
B          311. Stierli Marcel                      1969 Ballwil                     3:19.21,6   1:08.06,4  (6712)  
B          735. Straub Matthias                     1971 Hochdorf                    3:50.54,4   1:39.39,2  (6732)  
A          148. Stucki Rolf                         1979 Luzern                      3:35.43,9   1:23.53,9  (6756)  
D          527. Studer Franz                        1956 Inwil                       4:18.22,8   1:37.41,0  (6758)  
B          780. Studer Patrick                      1975 Luzern                      3:54.37,0   1:43.21,8  (9601)  
C          426. Stütz Andy                          1967 Schenkon                    3:21.39,8   1:02.52,4  (6773)  
B          402. Stutz Roger                         1970 Rain                        3:26.58,2   1:15.43,0  (6775)  
D           97. Suppiger Joseph                     1952 Luzern                      3:20.43,6     40.01,8  (6780)  
B          910. Suter Stefan, Luzern                1978 Borussia Mönchengladbach    4:12.56,3   2:01.41,1  (6790)  
B          730. Svalduz Flavio                      1973 Buchrain                    3:50.38,7   1:39.23,5  (6802)  
G           54. Tanner Susanne, Luzern              1974 Velo Scheidegger Luzern     3:32.52,8   1:00.44,0  (1820)  
C          316. Thoma Turi                          1959 Luzern                      3:14.46,3     55.58,9  (6843)  
C          977. Topatigh Claudio                    1964 Meggen                      3:48.42,3   1:29.54,9  (9669)  
B          295. Villa Gabriel                       1976 Luzern                      3:18.30,0   1:07.14,8  (6979)  
C         1075. Vogel Willy                         1967 St. Niklausen LU            3:53.29,3   1:34.41,9  (9554)  
J           16. Vogt - Ochsenbein Brigitte          1957 Adligenswil                 3:51.04,9     31.36,0  (1855)  
C          730. Voser Toni                          1968 Ebikon                      3:36.34,1   1:17.46,7  (7027)  
B          667. Wandeler Marc                       1973 Gunzwil                     3:46.24,5   1:35.09,3  (7069)  
C         1009. Wanner Peter                        1964 Fischbach LU                3:49.59,3   1:31.11,9  (7074)  
A          140. Waser Benedikt                      1987 Hildisrieden                3:33.48,7   1:21.58,7  (7082)  
C         1128. Weisser Marco                       1962 Kriens                      3:55.50,4   1:37.03,0  (7128)  
E          138. Wermelinger Josef, Hitzkirch        1946 Seetal-Marathoni            4:57.35,0   1:59.16,1  (7148)  
D          499. Wey Franz                           1954 Rickenbach LU               4:14.05,1   1:33.23,3  (7166)  
G           90. Wicki Simone                        1973 Meggen                      3:48.03,7   1:15.54,9  (1893)  
F           70. Winklehner Anna                     1984 Luzern                      4:13.00,9   1:39.45,7  (1901)  
B          314. Wüest Raphael                       1976 Adligenswil                 3:19.30,2   1:08.15,0  (7250)  
E           29. Wüest Walter                        1948 Adligenswil                 3:37.38,2     39.19,3  (7251)  
B          148. Zbinden Thomas                      1972 Schenkon                    3:03.52,5     52.37,3  (7304)  

Total 147



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.