Overall Herren ZKB Züri-Lauf-Cup

Zürich Marathon 2008 ZüriLaufCup - Overall Herren ZKB Züri-Lauf-Cup

Ränge: 2501-3000 (3:54.18,0)

                                                                                                                                  ¦ ZLC
  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Kat/Rang      ¦ Punkte ¦      Total  Anz 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 2501. Frech Manfred                       1955 D-Rheinfelden               3:54.18,0   1:43.02,8  (4091)  D        345. ¦    541 ¦        541  (1) 
 2502. Bader Markus                        1960 Reigoldswil                 3:54.19,3   1:43.04,1  (3144)  C        1091.¦    311 ¦        311  (1) 
 2503. Umbricht Georg                      1955 Oberlunkhofen               3:54.21,2   1:43.06,0  (6936)  D        346. ¦    541 ¦        541  (1) 
 2504. Stocker Ueli                        1963 Buonas                      3:54.21,3   1:43.06,1  (6717)  C        1092.¦    311 ¦        311  (1) 
 2505. Mürner René                         1958 Binz                        3:54.22,4   1:43.07,2  (1958)  D        347. ¦    541 ¦        541  (1) 
 2506. Hobbie Sven                         1974 Zürich                      3:54.24,9   1:43.09,7  (4615)  B        777. ¦    214 ¦        214  (1) 
 2507. Belz Frank                          1973 D-Stuttgart                 3:54.27,1   1:43.11,9  (3257)  B        778. ¦    213 ¦        213  (1) 
 2508. Hofstetter Martin                   1952 St. Gallen                  3:54.27,8   1:43.12,6  (4643)  D        348. ¦    540 ¦        540  (1) 
 2509. Amann Christian                     1963 Wetzikon ZH                 3:54.28,9   1:43.13,7  (3060)  C        1093.¦    310 ¦        310  (1) 
 2510. Da Conceicao Silva Vitor Jose       1952 Volketswil                  3:54.30,0   1:43.14,8  (3729)  D        349. ¦    540 ¦        540  (1) 
 2511. Valiante Marco Tullio               1968 Zollikon                    3:54.30,6   1:43.15,4  (6951)  C        1094.¦    310 ¦        310  (1) 
 2512. Collins Eamonn                      1961 IRL-Dublin 15 Dublin        3:54.30,9   1:43.15,7  (3691)  C        1095.¦    310 ¦        310  (1) 
 2513. Hoffmann Ralph, D-Goldbach          1968 TC PWA Aschaffenburg-Damm   3:54.33,7   1:43.18,5  (4630)  C        1096.¦    309 ¦        309  (1) 
 2514. Lutz Marc                           1972 Neuendorf                   3:54.34,6   1:43.19,4  (5389)  B        779. ¦    212 ¦        212  (1) 
 2515. Luzi Urs, Bäretswil                 1957 Ski Club Bäretswil          3:54.34,9   1:43.19,7  (5393)  D        350. ¦    540 ¦        540  (1) 
 2516. Myers David                         1963 USA-Ohio                    3:54.36,8   1:43.21,6  (5737)  C        1097.¦    309 ¦        309  (1) 
 2517. Studer Patrick                      1975 Luzern                      3:54.37,0   1:43.21,8  (9601)  B        780. ¦    212 ¦        212  (1) 
 2518. Kleinheinz Reinhold                 1966 St. Gallen                  3:54.38,7   1:43.23,5  (5003)  C        1098.¦    309 ¦        309  (1) 
 2519. Giordano Daniele, Zürich            1963 Trilupo                     3:54.39,9   1:43.24,7  (4288)  C        1099.¦    309 ¦        309  (1) 
 2520. Jordi Markus                        1963 Horgen                      3:54.40,7   1:43.25,5  (4834)  C        1100.¦    309 ¦        309  (1) 
 2521. Bachmann Roger                      1969 Mettmenstetten              3:54.40,9   1:43.25,7  (3133)  B        781. ¦    211 ¦        211  (1) 
 2522. Catala Sylvain                      1970 Onex                        3:54.45,8   1:43.30,6  (3643)  B        782. ¦    211 ¦        211  (1) 
 2523. Walthard Marc                       1984 Wädenswil                   3:54.46,2   1:43.31,0  (7061)  A        220. ¦    219 ¦        219  (1) 
 2524. Torbidone David, Bernex             1974 TRIBIKE                     3:54.47,0   1:43.31,8  (9526)  B        783. ¦    211 ¦        211  (1) 
 2525. Benoit Steinmetz                    1980 Zürich                      3:54.47,2   1:43.32,0  (3259)  A        221. ¦    219 ¦        219  (1) 
 2526. Schäfer Wolfgang, D-Reutlingen      1960 LT Jungingen                3:54.47,6   1:43.32,4  (6277)  C        1101.¦    308 ¦        308  (1) 
 2527. Volk Uwe                            1971 Burgdorf                    3:54.49,5   1:43.34,3  (7004)  B        784. ¦    210 ¦        210  (1) 
 2528. Rutkowski Andrzej                   1951 PL-Jelenia Góra 58-500      3:54.49,8   1:43.34,6  (6224)  D        351. ¦    538 ¦        538  (1) 
 2529. Bigler Beat                         1969 Steffisburg                 3:54.50,4   1:43.35,2  (3308)  B        785. ¦    210 ¦        210  (1) 
 2530. Rupper Patrick, Zürich              1960 run&smile                   3:54.51,2   1:43.36,0  (7416)  C        1102.¦    307 ¦        847  (2) 
 2531. Haas Robert                         1960 Wil ZH                      3:54.52,3   1:43.37,1  (4432)  C        1103.¦    307 ¦        307  (1) 
 2532. Greutmann Reto, Hemmental           1970 specogna                    3:54.52,7   1:43.37,5  (4350)  B        786. ¦    210 ¦        210  (1) 
 2533. Vogt Thomas                         1961 Schneisingen                3:54.55,5   1:43.40,3  (7001)  C        1104.¦    307 ¦        307  (1) 
 2534. Keller Max                          1948 Urdorf                      3:54.57,2   1:43.42,0  (4954)  E        64.  ¦    682 ¦        682  (1) 
 2535. Schaumann Eugen, D-München          1963 ALC Landshut                3:54.58,2   1:43.43,0  (6302)  C        1105.¦    307 ¦        307  (1) 
 2536. Stöcklin Rolf                       1959 Laufen                      3:55.00,8   1:43.45,6  (6720)  C        1106.¦    306 ¦        306  (1) 
 2537. Leinhäuser Daniel                   1962 Thayngen                    3:55.01,2   1:43.46,0  (5269)  C        1107.¦    306 ¦        306  (1) 
 2538. Zimmermann Pascal                   1971 Rünenberg                   3:55.01,7   1:43.46,5  (7335)  B        787. ¦    209 ¦        209  (1) 
 2539. Thomas Frank, D-Bielefeld           1967 SCC Berlin                  3:55.02,4   1:43.47,2  (6846)  C        1108.¦    306 ¦        306  (1) 
 2540. Morro Gabriel, E-Calvia             1950 es grup set                 3:55.03,0   1:43.47,8  (5657)  D        352. ¦    537 ¦        537  (1) 
 2541. Noti Roger                          1977 Aarberg                     3:55.03,4   1:43.48,2  (5794)  B        788. ¦    209 ¦        209  (1) 
 2542. Winkler Thomas                      1962 Widen                       3:55.03,6   1:43.48,4  (7217)  C        1109.¦    306 ¦        306  (1) 
 2543. Breimer Mans                        1967 Uster                       3:55.03,7   1:43.48,5  (3454)  C        1110.¦    306 ¦        306  (1) 
 2543. Spörri Heinz                        1955 F-Bezons                    3:55.03,7   1:43.48,5  (6619)  D        353. ¦    537 ¦        537  (1) 
 2545. Litscher Daniel                     1972 Zürich                      3:55.04,6   1:43.49,4  (5315)  B        789. ¦    208 ¦        208  (1) 
 2546. Ferre Jonathan                      1986 F-Fraisses                  3:55.04,7   1:43.49,5  (4024)  A        222. ¦    216 ¦        216  (1) 
 2547. Eichholzer Hans                     1945 Brütten                     3:55.06,7   1:43.51,5  (3913)  E        65.  ¦    681 ¦      2'764  (4) 
 2548. Romer Serge                         1960 Zollikon                    3:55.09,6   1:43.54,4  (6155)  C        1111.¦    305 ¦        305  (1) 
 2549. Dal Busco Serge                     1959 Bernex                      3:55.11,9   1:43.56,7  (3733)  C        1112.¦    305 ¦        305  (1) 
 2550. Isler Daniel                        1971 Pfäffikon ZH                3:55.12,9   1:43.57,7  (4772)  B        790. ¦    207 ¦        207  (1) 
 2551. Brechbühl Markus                    1968 Gockhausen                  3:55.13,3   1:43.58,1  (3451)  C        1113.¦    305 ¦        305  (1) 
 2552. Helsing Stefan                      1958 Winterthur                  3:55.14,2   1:43.59,0  (4554)  D        354. ¦    536 ¦        536  (1) 
 2553. Strebel Paddy                       1961 Stäfa                       3:55.15,5   1:44.00,3  (6741)  C        1114.¦    304 ¦        304  (1) 
 2554. Brülhart Markus                     1979 Überstorf                   3:55.21,4   1:44.06,2  (3492)  A        223. ¦    214 ¦        214  (1) 
 2555. Smith William                       1960 Frenkendorf                 3:55.22,0   1:44.06,8  (6571)  C        1115.¦    304 ¦        304  (1) 
 2556. Kaufmann Markus, Basel              1961 Pari Vasher                 3:55.23,1   1:44.07,9  (4925)  C        1116.¦    304 ¦        304  (1) 
 2556. Kraxner Wolfgang                    1954 A-Satteins                  3:55.23,1   1:44.07,9  (5113)  D        355. ¦    535 ¦        535  (1) 
 2558. Buslau Michael                      1955 D-Wehr                      3:55.23,8   1:44.08,6  (3600)  D        356. ¦    535 ¦        535  (1) 
 2559. Wilkens Ingo, D-Wilkens             1973 Ford Capri Freunde Tübing   3:55.26,7   1:44.11,5  (7204)  B        791. ¦    206 ¦        206  (1) 
 2560. Bachmann Christian, Zürich          1976 LIFEISPAIN                  3:55.26,8   1:44.11,6  (3125)  B        792. ¦    206 ¦        866  (2) 
 2561. Pla Carles                          1964 E-Barcelona                 3:55.27,1   1:44.11,9  (5979)  C        1117.¦    303 ¦        303  (1) 
 2562. Pausa Roberto                       1959 Allschwil                   3:55.27,3   1:44.12,1  (7400)  C        1118.¦    303 ¦        303  (1) 
 2563. Thalmann Simon                      1959 Wil SG                      3:55.28,6   1:44.13,4  (6827)  C        1119.¦    303 ¦        303  (1) 
 2564. Graf Kurt                           1957 Birmensdorf ZH              3:55.29,7   1:44.14,5  (4333)  D        357. ¦    534 ¦        534  (1) 
 2565. Egli Stephan                        1962 Würenlos                    3:55.29,9   1:44.14,7  (3898)  C        1120.¦    303 ¦        926  (2) 
 2566. Koelle Alexander, D-München         1969 TSV 1860 München            3:55.30,5   1:44.15,3  (5049)  B        793. ¦    205 ¦        205  (1) 
 2567. Kulendik Martin                     1982 Bassersdorf                 3:55.31,4   1:44.16,2  (5154)  A        224. ¦    213 ¦        213  (1) 
 2568. Ruoss Markus                        1955 Pfäffikon SZ                3:55.33,8   1:44.18,6  (6212)  D        358. ¦    534 ¦        534  (1) 
 2569. Lang Michael                        1972 Stäfa                       3:55.34,6   1:44.19,4  (5222)  B        794. ¦    205 ¦        205  (1) 
 2569. Niederberger Martin                 1976 Sarnen                      3:55.34,6   1:44.19,4  (5776)  B        794. ¦    205 ¦        205  (1) 
 2571. Känzig Jürg                         1951 Zürich                      3:55.35,7   1:44.20,5  (4897)  D        359. ¦    533 ¦      1'150  (2) 
 2572. Singer Till                         1975 Zürich                      3:55.36,6   1:44.21,4  (6566)  B        796. ¦    204 ¦        204  (1) 
 2573. Fahrni Kurt                         1965 Wohlen AG                   3:55.37,2   1:44.22,0  (3979)  C        1121.¦    302 ¦        302  (1) 
 2574. Sprenger Andreas, Hombrechtikon     1965 LVZO                        3:55.38,1   1:44.22,9  (6622)  C        1122.¦    302 ¦      2'572  (4) 
 2575. Stoppa Renato, Wängi                1959 UBS                         3:55.39,0   1:44.23,8  (6724)  C        1123.¦    302 ¦        302  (1) 
 2576. Zanelli Mario                       1958 Glarus                      3:55.40,7   1:44.25,5  (7295)  D        360. ¦    533 ¦        533  (1) 
 2577. Veron Fred                          1966 Zürich                      3:55.40,8   1:44.25,6  (6971)  C        1124.¦    301 ¦        301  (1) 
 2578. Schollenberger Karl-Heinz           1950 D-Köngen                    3:55.41,8   1:44.26,6  (6436)  D        361. ¦    533 ¦        533  (1) 
 2579. Seipel Oliver                       1965 Oberembrach                 3:55.42,7   1:44.27,5  (6518)  C        1125.¦    301 ¦        301  (1) 
 2580. Berger Olivier                      1965 Auenstein                   3:55.43,9   1:44.28,7  (3276)  C        1126.¦    301 ¦        848  (2) 
 2581. Mattmüller Martin                   1954 Winterthur                  3:55.45,2   1:44.30,0  (5486)  D        362. ¦    532 ¦        532  (1) 
 2582. Petrowitz Manfred, A-Bad Vöslau     1969 naturfreunde bad vöslau     3:55.48,5   1:44.33,3  (5935)  B        797. ¦    203 ¦        203  (1) 
 2583. Schaub Dieter                       1952 D-Fürstenfeldbruck          3:55.49,3   1:44.34,1  (6297)  D        363. ¦    532 ¦        532  (1) 
 2584. Schärer Dieter, Lenzburg            1965 UBS Aarau Running Team      3:55.49,4   1:44.34,2  (6290)  C        1127.¦    300 ¦        300  (1) 
 2585. Weisser Marco                       1962 Kriens                      3:55.50,4   1:44.35,2  (7128)  C        1128.¦    300 ¦        300  (1) 
 2586. Rippstein Guido, Baden              1953 LV unteres Aaretal          3:55.51,8   1:44.36,6  (6124)  D        364. ¦    532 ¦        532  (1) 
 2587. Schwaller Marcel                    1958 Bolken                      3:55.54,9   1:44.39,7  (6485)  D        365. ¦    531 ¦        531  (1) 
 2588. Knauber Reinhold                    1949 Basel                       3:55.55,8   1:44.40,6  (5016)  D        366. ¦    531 ¦        531  (1) 
 2589. Dietliker Kurt                      1949 Allschwil                   3:55.58,0   1:44.42,8  (3800)  D        367. ¦    531 ¦        531  (1) 
 2590. Hischier Aldo                       1963 Leuk Stadt                  3:56.00,5   1:44.45,3  (4612)  C        1129.¦    299 ¦        299  (1) 
 2591. Wortmann Alex                       1959 Nänikon                     3:56.01,3   1:44.46,1  (1301)  C        1130.¦    299 ¦        299  (1) 
 2592. Acar Inan                           1978 Bellikon                    3:56.02,5   1:44.47,3  (3005)  B        798. ¦    201 ¦        201  (1) 
 2593. Suter Daniel                        1964 Aarau                       3:56.04,2   1:44.49,0  (6784)  C        1131.¦    299 ¦        299  (1) 
 2594. Andersen Kjell                      1964 Dürnten                     3:56.05,3   1:44.50,1  (3071)  C        1132.¦    298 ¦        298  (1) 
 2595. Wiedmer Daniel                      1970 Frauenfeld                  3:56.06,7   1:44.51,5  (7194)  B        799. ¦    201 ¦        201  (1) 
 2596. Boger Andreas                       1971 D-Ravensburg                3:56.06,9   1:44.51,7  (3372)  B        800. ¦    201 ¦        201  (1) 
 2597. Schöller Christian                  1966 D-Mühlingen                 3:56.07,5   1:44.52,3  (6437)  C        1133.¦    298 ¦        298  (1) 
 2598. Liechti Alexander                   1955 Bisikon                     3:56.10,0   1:44.54,8  (5294)  D        368. ¦    530 ¦      2'995  (5) 
 2599. Remy Roger                          1980 Dietlikon                   3:56.11,5   1:44.56,3  (6070)  A        225. ¦    208 ¦        724  (2) 
 2600. Gähwiler Josef                      1953 Eschenbach SG               3:56.12,1   1:44.56,9  (4183)  D        369. ¦    530 ¦        530  (1) 
 2601. Bühlmann Peter                      1965 Wallisellen                 3:56.12,2   1:44.57,0  (3559)  C        1134.¦    298 ¦        298  (1) 
 2602. Erne Dominik Kelsang, Zürich        1981 Team Tibet                  3:56.12,4   1:44.57,2  (3952)  A        226. ¦    208 ¦        208  (1) 
 2603. Waller Erwin                        1960 Schindellegi                3:56.14,4   1:44.59,2  (9618)  C        1135.¦    297 ¦        297  (1) 
 2604. Curda Tobias, Niederglatt ZH        1982 CDT                         3:56.16,3   1:45.01,1  (3724)  A        227. ¦    207 ¦        207  (1) 
 2605. Hengstler Markus                    1972 Stäfa                       3:56.16,4   1:45.01,2  (4557)  B        801. ¦    199 ¦        199  (1) 
 2605. Hofmann Martin                      1950 Windisch                    3:56.16,4   1:45.01,2  (4634)  D        370. ¦    529 ¦        529  (1) 
 2607. Engler Dani                         1959 Windisch                    3:56.16,8   1:45.01,6  (3936)  C        1136.¦    297 ¦        297  (1) 
 2608. Kalt Walter                         1942 Windisch                    3:56.16,9   1:45.01,7  (4888)  E        66.  ¦    674 ¦        674  (1) 
 2609. Werthmüller Adrian                  1981 Rombach                     3:56.17,8   1:45.02,6  (7153)  A        228. ¦    207 ¦        207  (1) 
 2610. Lasser Philippe                     1970 Zürich                      3:56.20,5   1:45.05,3  (5228)  B        802. ¦    199 ¦        199  (1) 
 2611. Kuster Luzius                       1958 Horgen                      3:56.23,0   1:45.07,8  (5190)  D        371. ¦    529 ¦        529  (1) 
 2612. Herger Anton, Adliswil              1956 SSC-Langnau                 3:56.23,5   1:45.08,3  (4565)  D        372. ¦    528 ¦        528  (1) 
 2613. Nussbaumer Roland                   1973 Wisen SO                    3:56.26,1   1:45.10,9  (5801)  B        803. ¦    198 ¦        198  (1) 
 2614. Marin Borja                         1977 Birchwil                    3:56.29,2   1:45.14,0  (5450)  B        804. ¦    198 ¦        198  (1) 
 2615. Jutzi Bruno                         1950 Basel                       3:56.29,6   1:45.14,4  (4861)  D        373. ¦    528 ¦        528  (1) 
 2616. Buholzer Franz                      1956 Adligenswil                 3:56.31,9   1:45.16,7  (3561)  D        374. ¦    528 ¦        528  (1) 
 2617. Mollet Bernhard                     1972 Münchenbuchsee              3:56.32,4   1:45.17,2  (5644)  B        805. ¦    197 ¦        197  (1) 
 2618. Gut Roger                           1960 Henggart                    3:56.34,0   1:45.18,8  (9674)  C        1137.¦    295 ¦        295  (1) 
 2619. Burri Peter                         1970 Zürich                      3:56.34,9   1:45.19,7  (3594)  B        806. ¦    197 ¦        197  (1) 
 2619. Patcas Michel, Zürich               1952 cityrunning.ch              3:56.34,9   1:45.19,7  (5887)  D        375. ¦    527 ¦      2'826  (5) 
 2621. Baumann Fabian                      1979 Zürich                      3:56.35,0   1:45.19,8  (3203)  A        229. ¦    205 ¦        205  (1) 
 2622. Gähwiler Michael                    1970 Fehraltorf                  3:56.35,2   1:45.20,0  (4184)  B        807. ¦    197 ¦        197  (1) 
 2622. Rohr Robert, Glattfelden            1955 TC Glattfelden              3:56.35,2   1:45.20,0  (6144)  D        376. ¦    527 ¦        527  (1) 
 2624. Pacholleck Roland                   1972 D-Frankfurt am Main         3:56.38,1   1:45.22,9  (5868)  B        808. ¦    197 ¦        197  (1) 
 2625. Treib Hansruedi                     1960 Wädenswil                   3:56.39,3   1:45.24,1  (6892)  C        1138.¦    294 ¦        294  (1) 
 2626. Haueter Roland                      1958 Ohmstal                     3:56.40,7   1:45.25,5  (4511)  D        377. ¦    527 ¦        527  (1) 
 2626. Kappaun Georg                       1968 D-Fürstenfeldbruck          3:56.40,7   1:45.25,5  (4900)  C        1139.¦    294 ¦        294  (1) 
 2628. Schmidlin Kurt                      1959 Breitenbach                 3:56.41,8   1:45.26,6  (6391)  C        1140.¦    294 ¦        294  (1) 
 2629. Mccormick Tim                       1967 Cham                        3:56.41,9   1:45.26,7  (5507)  C        1141.¦    294 ¦        294  (1) 
 2630. Glarner Hans                        1965 Rüti ZH                     3:56.43,0   1:45.27,8  (4297)  C        1142.¦    294 ¦        294  (1) 
 2631. Kattner Wolfgang, D-Schweinfurt     1941 TG Schweinfurt              3:56.43,1   1:45.27,9  (4915)  E        67.  ¦    672 ¦        672  (1) 
 2632. Reinsch André, D-Alsfeld            1966 LT Hardtmühle               3:56.43,5   1:45.28,3  (6064)  C        1143.¦    294 ¦        294  (1) 
 2633. Brütsch Peter                       1958 Uster                       3:56.46,6   1:45.31,4  (3515)  D        378. ¦    526 ¦        526  (1) 
 2634. Krebser Oliver                      1969 Steinach                    3:56.46,9   1:45.31,7  (1127)  B        809. ¦    195 ¦        195  (1) 
 2635. Vetterli Beat                       1970 St. Gallen                  3:56.47,0   1:45.31,8  (6973)  B        810. ¦    195 ¦        195  (1) 
 2636. Watson Craig                        1981 GB-London N4 3EG            3:56.48,6   1:45.33,4  (7088)  A        230. ¦    203 ¦        203  (1) 
 2637. Siemers Elmar                       1959 D-Reichersbeuern            3:56.48,8   1:45.33,6  (6544)  C        1144.¦    293 ¦        293  (1) 
 2638. Ajro Petrit, Hochdorf               1964 Lauftreff Hochdorf          3:56.49,9   1:45.34,7  (3030)  C        1145.¦    293 ¦        293  (1) 
 2639. Müller Beni, Zürich                 1972 free tibet-stop china       3:56.51,1   1:45.35,9  (5686)  B        811. ¦    195 ¦        195  (1) 
 2640. Kunz Jonathan                       1974 Burgdorf                    3:56.52,2   1:45.37,0  (5171)  B        812. ¦    195 ¦        195  (1) 
 2641. Prechtl Christian                   1968 D-München                   3:56.55,3   1:45.40,1  (6001)  C        1146.¦    292 ¦        292  (1) 
 2642. Zabel Thomas                        1966 D-Sindelfingen              3:56.56,7   1:45.41,5  (7284)  C        1147.¦    292 ¦        292  (1) 
 2643. Sauter Peter                        1962 Wallisellen                 3:56.57,2   1:45.42,0  (6261)  C        1148.¦    292 ¦      2'316  (5) 
 2644. Marti Georg, Zollikerberg           1964 Zolli-thon                  3:56.58,1   1:45.42,9  (5458)  C        1149.¦    292 ¦        292  (1) 
 2645. Buri André                          1952 Spiegel b. Bern             3:56.58,4   1:45.43,2  (3583)  D        379. ¦    525 ¦        525  (1) 
 2646. Leitner Christian, A-Wien           1948 KCI Runners                 3:57.00,4   1:45.45,2  (5272)  E        68.  ¦    670 ¦        670  (1) 
 2647. Hiller Joachim                      1949 D-Kaisermühl                3:57.01,5   1:45.46,3  (4594)  D        380. ¦    525 ¦        525  (1) 
 2648. Schuele Ueli                        1980 Zürich                      3:57.01,6   1:45.46,4  (6466)  A        231. ¦    202 ¦        202  (1) 
 2649. Wolaschka Peter                     1969 D-Grasbrunn                 3:57.02,3   1:45.47,1  (7238)  B        813. ¦    194 ¦        194  (1) 
 2650. Bossard Adrian, Dietlikon           1984 Turnverein Dietlikon        3:57.02,7   1:45.47,5  (3409)  A        232. ¦    201 ¦        201  (1) 
 2651. Wohlleben Otfried, D-Montabaur      1955 Klattis Clan                3:57.02,9   1:45.47,7  (7236)  D        381. ¦    524 ¦        524  (1) 
 2652. Python Fabrice                      1980 Neyruz FR                   3:57.04,0   1:45.48,8  (6019)  A        233. ¦    201 ¦        201  (1) 
 2653. Eichner Thomas                      1958 D-Brackenheim               3:57.04,2   1:45.49,0  (3916)  D        382. ¦    524 ¦        524  (1) 
 2654. Spack Beat                          1959 Courtepin                   3:57.04,5   1:45.49,3  (6594)  C        1150.¦    291 ¦        291  (1) 
 2655. Gadient Hans                        1957 Kloten                      3:57.07,2   1:45.52,0  (4178)  D        383. ¦    524 ¦        524  (1) 
 2655. Hemri Hafid                         1955 Dietikon                    3:57.07,2   1:45.52,0  (1111)  D        383. ¦    524 ¦      1'870  (3) 
 2657. Maio Giuseppe                       1961 Zürich                      3:57.08,5   1:45.53,3  (5422)  C        1151.¦    291 ¦        759  (2) 
 2658. Della Rossa Hanspeter, Siebnen      1954 cityrunning zürich          3:57.10,6   1:45.55,4  (3774)  D        385. ¦    524 ¦        524  (1) 
 2659. Engel Thomas                        1962 Buonas                      3:57.10,9   1:45.55,7  (3931)  C        1152.¦    291 ¦        291  (1) 
 2660. Aparicio Tomas, E-Toledo            1968 Triatlon Arroyomolinos      3:57.11,5   1:45.56,3  (3082)  C        1153.¦    291 ¦        291  (1) 
 2661. Kohler Rolf, Netstal                1968 Tri Team Glarnerland        3:57.11,6   1:45.56,4  (9606)  C        1154.¦    290 ¦        924  (2) 
 2662. Magnenat David                      1977 Zürich                      3:57.12,3   1:45.57,1  (5414)  B        814. ¦    192 ¦        192  (1) 
 2663. Winterstein Konstantin              1969 D-München                   3:57.14,0   1:45.58,8  (7219)  B        815. ¦    192 ¦        192  (1) 
 2664. Meile Hans                          1958 Nürensdorf                  3:57.14,3   1:45.59,1  (5551)  D        386. ¦    523 ¦        523  (1) 
 2665. Dittes Andreas                      1966 Niederweningen              3:57.14,6   1:45.59,4  (3809)  C        1155.¦    290 ¦        290  (1) 
 2666. Gerster Richard, Richterswil        1946 City Running                3:57.15,4   1:46.00,2  (4260)  E        69.  ¦    669 ¦        669  (1) 
 2667. Mattes Marc, Pfäffikon ZH           1972 LG ZKB                      3:57.16,8   1:46.01,6  (5480)  B        816. ¦    192 ¦        192  (1) 
 2668. Margreth Pascal, Adliswil           1956 Cityrunners                 3:57.22,5   1:46.07,3  (5446)  D        387. ¦    522 ¦        522  (1) 
 2669. Stauffacher Ruedi                   1968 Aeugst am Albis             3:57.22,7   1:46.07,5  (6662)  C        1156.¦    289 ¦        289  (1) 
 2670. Eberle Paul                         1948 Degersheim                  3:57.24,1   1:46.08,9  (3870)  E        70.  ¦    668 ¦        668  (1) 
 2671. Zindel Andreas                      1967 Grüt (Gossau ZH)            3:57.25,1   1:46.09,9  (7342)  C        1157.¦    289 ¦        289  (1) 
 2672. Theiler René                        1958 Schneisingen                3:57.25,9   1:46.10,7  (6829)  D        388. ¦    522 ¦        522  (1) 
 2673. Valenti Salvatore                   1965 Urdorf                      3:57.29,4   1:46.14,2  (6949)  C        1158.¦    288 ¦        288  (1) 
 2674. Velloni Sacha                       1972 Dällikon                    3:57.29,9   1:46.14,7  (6966)  B        817. ¦    190 ¦        190  (1) 
 2675. Huber Herbert                       1953 Stetten AG                  3:57.30,4   1:46.15,2  (4700)  D        389. ¦    522 ¦        522  (1) 
 2676. Dreilich Stefan, D-Frankfurt        1977 Höchst lauffreudig          3:57.31,1   1:46.15,9  (3838)  B        818. ¦    190 ¦        190  (1) 
 2677. Barth Gunta                         1970 Schaffhausen                3:57.31,2   1:46.16,0  (3179)  B        819. ¦    190 ¦        190  (1) 
 2678. Kersting Andreas                    1964 Kriens                      3:57.32,9   1:46.17,7  (4970)  C        1159.¦    288 ¦        288  (1) 
 2679. Calendo Ciro, Pfäffikon SZ          1961 jogger träff pfäffikon      3:57.36,1   1:46.20,9  (3616)  C        1160.¦    288 ¦        288  (1) 
 2680. Zingg Marcel                        1967 Therwil                     3:57.37,3   1:46.22,1  (7344)  C        1161.¦    287 ¦        287  (1) 
 2681. Regenass Daniel                     1963 Samstagern                  3:57.37,4   1:46.22,2  (6053)  C        1162.¦    287 ¦        287  (1) 
 2682. Hänggi Lorenz                       1960 Pfaffhausen                 3:57.39,7   1:46.24,5  (4481)  C        1163.¦    287 ¦        287  (1) 
 2683. Wittlin Marc                        1976 Basel                       3:57.40,7   1:46.25,5  (7232)  B        820. ¦    189 ¦        189  (1) 
 2684. Maegli Toni                         1981 Grenchen                    3:57.41,1   1:46.25,9  (5406)  A        234. ¦    197 ¦        197  (1) 
 2685. Tourneur Stéphane                   1956 Birsfelden                  3:57.41,8   1:46.26,6  (6880)  D        390. ¦    520 ¦        520  (1) 
 2686. Marti Christian, Zürich             1952 smrun RTH                   3:57.42,2   1:46.27,0  (5456)  D        391. ¦    520 ¦        520  (1) 
 2687. Candreja Maurus                     1967 Zürich                      3:57.43,6   1:46.28,4  (3625)  C        1164.¦    287 ¦        287  (1) 
 2688. Ammann Jürg, Bleienbach             1958 swiss masters running       3:57.47,6   1:46.32,4  (3064)  D        392. ¦    520 ¦      1'106  (2) 
 2689. Odenwald Erik                       1966 D-Konstanz                  3:57.49,8   1:46.34,6  (5823)  C        1165.¦    286 ¦        286  (1) 
 2690. Manz Daniel                         1980 Zürich                      3:57.50,8   1:46.35,6  (5434)  A        235. ¦    195 ¦        195  (1) 
 2691. Polet Damien                        1977 Zürich                      3:57.51,2   1:46.36,0  (5989)  B        821. ¦    187 ¦        187  (1) 
 2692. Jaussi Lars                         1974 Küsnacht ZH                 3:57.54,0   1:46.38,8   (359)  B        822. ¦    187 ¦        187  (1) 
 2693. Glaboniat Edwin, Niederhasli        1969 Snoopy-Power                3:57.55,1   1:46.39,9  (4295)  B        823. ¦    187 ¦      1'750  (4) 
 2694. Nünlist Marcel, Wiezikon b. Sirnach 1960 Biketeam Aadorf             3:57.57,7   1:46.42,5  (5799)  C        1166.¦    285 ¦        285  (1) 
 2695. Barnsteiner Martin                  1967 Uster                       3:57.58,9   1:46.43,7  (3173)  C        1167.¦    285 ¦        826  (2) 
 2696. Sauter Christoph                    1978 Dietikon                    3:58.03,3   1:46.48,1  (6260)  B        824. ¦    186 ¦        186  (1) 
 2697. Bannwitz Jürgen                     1960 D-Balzheim                  3:58.04,1   1:46.48,9  (3163)  C        1168.¦    284 ¦        284  (1) 
 2698. Fähndrich Fabien                    1977 Kreuzlingen                 3:58.05,9   1:46.50,7  (3976)  B        825. ¦    185 ¦        185  (1) 
 2699. Schneider Bruno                     1958 Schwanden GL                3:58.06,7   1:46.51,5  (6411)  D        393. ¦    518 ¦        518  (1) 
 2699. Uhlmann Reto                        1962 Illhart                     3:58.06,7   1:46.51,5  (6926)  C        1169.¦    284 ¦        284  (1) 
 2701. Meier Martin                        1976 Teufen ZH                   3:58.06,8   1:46.51,6  (5529)  B        826. ¦    185 ¦        185  (1) 
 2701. Pasquinelli Claudio                 1957 Bern                        3:58.06,8   1:46.51,6  (5885)  D        394. ¦    518 ¦        518  (1) 
 2703. Holloköi Laszlo, Seuzach            1950 VC Seuzach                  3:58.07,7   1:46.52,5  (4656)  D        395. ¦    518 ¦      1'775  (3) 
 2704. Brandenberger Micha, Bäretswil      1967 neujahrsmarathon.ch         3:58.09,4   1:46.54,2  (3436)  C        1170.¦    284 ¦        284  (1) 
 2705. Wagner Björn                        1975 D-Oberhausen                3:58.09,8   1:46.54,6  (7038)  B        827. ¦    185 ¦        185  (1) 
 2706. Dekker Cor, Ebmatingen              1962 Zolli-thon                  3:58.10,0   1:46.54,8  (3770)  C        1171.¦    283 ¦        283  (1) 
 2706. Stutz Willy                         1946 Dübendorf                   3:58.10,0   1:46.54,8  (6776)  E        71.  ¦    664 ¦      1'447  (2) 
 2708. Dannacher Gabriel                   1983 Zürich                      3:58.10,2   1:46.55,0  (3741)  A        236. ¦    193 ¦        193  (1) 
 2709. Maurenbrecher Benedikt              1964 Zürich                      3:58.10,9   1:46.55,7  (5491)  C        1172.¦    283 ¦        283  (1) 
 2710. Sordi Antoine                       1966 Yverdon-les-Bains           3:58.11,7   1:46.56,5  (6591)  C        1173.¦    283 ¦        283  (1) 
 2711. Schreiber Gerhard                   1971 Zürich                      3:58.12,7   1:46.57,5  (6457)  B        828. ¦    185 ¦        185  (1) 
 2712. Nitcheu Guy                         1977 Stäfa                       3:58.17,5   1:47.02,3  (5784)  B        829. ¦    184 ¦        184  (1) 
 2713. Kobelt Hans                         1964 Winterthur                  3:58.17,6   1:47.02,4  (5033)  C        1174.¦    283 ¦        283  (1) 
 2714. Stürmlin Bruno                      1963 Wilen b. Wollerau           3:58.18,0   1:47.02,8  (6767)  C        1175.¦    283 ¦        283  (1) 
 2715. Schindler Martin, Zürich            1972 Freundschaft!               3:58.18,7   1:47.03,5  (6350)  B        830. ¦    184 ¦        184  (1) 
 2716. Holzhauser Frank                    1979 Zürich                      3:58.21,0   1:47.05,8  (4661)  A        237. ¦    192 ¦        192  (1) 
 2717. Baumann Urs                         1958 Würenlos                    3:58.21,6   1:47.06,4  (3212)  D        396. ¦    516 ¦        516  (1) 
 2717. Fullin Urs, Henggart                1963 MC Nuscheli                 3:58.21,6   1:47.06,4  (4155)  C        1176.¦    282 ¦        282  (1) 
 2719. Sigg Michel                         1975 Mönchaltorf                 3:58.22,3   1:47.07,1  (6546)  B        831. ¦    183 ¦        183  (1) 
 2720. Rohrbach Walter                     1952 Gockhausen                  3:58.22,4   1:47.07,2  (6146)  D        397. ¦    516 ¦        516  (1) 
 2721. Grob René                           1958 Engelburg                   3:58.22,9   1:47.07,7  (4359)  D        398. ¦    516 ¦        516  (1) 
 2722. Zahler Markus                       1954 Fehraltorf                  3:58.24,4   1:47.09,2  (7287)  D        399. ¦    516 ¦      2'653  (4) 
 2723. Lehner Tom                          1970 Lotzwil                     3:58.24,9   1:47.09,7  (5261)  B        832. ¦    183 ¦        183  (1) 
 2724. Przydatek Bartosz                   1972 Zürich                      3:58.25,8   1:47.10,6  (6012)  B        833. ¦    183 ¦        183  (1) 
 2725. Dünner Christian                    1948 Wängi                       3:58.26,1   1:47.10,9  (3851)  E        72.  ¦    662 ¦        662  (1) 
 2726. Lüscher Heinz, Zürich               1956 CityRunning                 3:58.26,9   1:47.11,7  (5372)  D        400. ¦    516 ¦        516  (1) 
 2727. Sprecher Georg                      1965 Malans GR                   3:58.28,3   1:47.13,1  (6620)  C        1177.¦    281 ¦        777  (2) 
 2728. Lang Martin                         1984 Zizers                      3:58.28,5   1:47.13,3  (5221)  A        238. ¦    191 ¦        191  (1) 
 2728. Theiler Alois                       1958 Oensingen                   3:58.28,5   1:47.13,3  (6828)  D        401. ¦    515 ¦        515  (1) 
 2730. Shakeshaft Alec                     1973 Feuerthalen                 3:58.29,5   1:47.14,3  (6529)  B        834. ¦    182 ¦        182  (1) 
 2731. Westphale Edi, Zollikofen           1964 Loufträff Zollikofen        3:58.29,9   1:47.14,7  (7156)  C        1178.¦    281 ¦        281  (1) 
 2732. Illi Ruedi                          1962 Fällanden                   3:58.30,1   1:47.14,9  (4751)  C        1179.¦    281 ¦      1'858  (4) 
 2733. Ehrismann Martin, Zürich            1960 Goldacker                   3:58.30,5   1:47.15,3  (3905)  C        1180.¦    281 ¦        281  (1) 
 2734. Athanasios Logothetis, GR-N.Iraklio 1958 Eos Acharnon                3:58.31,3   1:47.16,1  (3107)  D        402. ¦    515 ¦        515  (1) 
 2735. Lustenberger Dave                   1981 Zürich                      3:58.31,9   1:47.16,7  (5375)  A        239. ¦    190 ¦        190  (1) 
 2736. Furlan Ivan, Brissago               1977 SFG Brissago                3:58.32,2   1:47.17,0  (4164)  B        835. ¦    182 ¦        182  (1) 
 2737. Schiller Andreas                    1970 Zürich                      3:58.35,6   1:47.20,4  (6340)  B        836. ¦    182 ¦        182  (1) 
 2738. Scherrer Andreas, Weissbad          1970 GMC SportsTeam              3:58.35,8   1:47.20,6  (6327)  B        837. ¦    182 ¦        182  (1) 
 2739. Schneller Bruno J.                  1981 Küsnacht ZH                 3:58.37,1   1:47.21,9   (620)  A        240. ¦    189 ¦        189  (1) 
 2740. Ruch Andreas                        1960 Luzern                      3:58.39,0   1:47.23,8  (6194)  C        1181.¦    280 ¦        280  (1) 
 2741. Kauffmann Kim                       1963 La Croix (Lutry)            3:58.40,9   1:47.25,7  (4917)  C        1182.¦    280 ¦        280  (1) 
 2742. Krahl Christian                     1979 D-Heidelberg                3:58.41,6   1:47.26,4  (5104)  A        241. ¦    189 ¦        189  (1) 
 2743. Jovanovic Savo                      1959 Hunzenschwil                3:58.42,5   1:47.27,3  (4845)  C        1183.¦    280 ¦        280  (1) 
 2744. Schneller Marcus                    1978 Winterthur                  3:58.43,7   1:47.28,5  (6423)  B        838. ¦    181 ¦        181  (1) 
 2745. Isler Stephan                       1958 Wohlen AG                   3:58.43,9   1:47.28,7  (4774)  D        403. ¦    514 ¦        514  (1) 
 2746. Basler Bruno                        1963 Thalheim a.d. Thur          3:58.44,2   1:47.29,0  (3186)  C        1184.¦    279 ¦        279  (1) 
 2747. Flückiger Michael                   1983 Wallisellen                 3:58.44,5   1:47.29,3  (4068)  A        242. ¦    189 ¦        189  (1) 
 2748. von Munzach Philippe                1964 Oberdorf BL                 3:58.44,9   1:47.29,7  (9633)  C        1185.¦    279 ¦        279  (1) 
 2749. Bürgler Stefan                      1963 Baar                        3:58.48,0   1:47.32,8  (3580)  C        1186.¦    279 ¦        279  (1) 
 2750. Wick Karl                           1948 Jona                        3:58.49,5   1:47.34,3  (7176)  E        73.  ¦    660 ¦        660  (1) 
 2751. Schubert Ralf                       1956 B-Bruxelles                 3:58.49,9   1:47.34,7  (6465)  D        404. ¦    513 ¦        513  (1) 
 2752. Bühlmann Daniel                     1963 Buchrain                    3:58.50,3   1:47.35,1  (3556)  C        1187.¦    279 ¦        279  (1) 
 2753. Schmid Wolfgang, D-Altusried        1968 ForumTeam                   3:58.55,0   1:47.39,8  (6385)  C        1188.¦    278 ¦        278  (1) 
 2754. Hürlimann Andreas                   1964 Oetwil an der Limmat        3:58.55,4   1:47.40,2  (4738)  C        1189.¦    278 ¦        278  (1) 
 2755. Jordi Urs                           1951 Bern                        3:58.55,7   1:47.40,5  (4835)  D        405. ¦    513 ¦        513  (1) 
 2756. Moser Marco                         1964 Hausen am Albis             3:58.58,1   1:47.42,9  (5663)  C        1190.¦    278 ¦        278  (1) 
 2757. Franzi Edo.                         1958 Yverdon-les-Bains           3:58.58,7   1:47.43,5  (4086)  D        406. ¦    512 ¦        512  (1) 
 2758. Gugelmann Andreas                   1967 Oberuzwil                   3:58.59,4   1:47.44,2  (4390)  C        1191.¦    278 ¦        278  (1) 
 2759. Appenzeller Ulrich, Bubendorf       1967 Tempomacher                 3:59.00,3   1:47.45,1   (358)  C        1192.¦    277 ¦        277  (1) 
 2760. Kehl Christoph                      1985 Zwillikon                   3:59.03,5   1:47.48,3  (4937)  A        243. ¦    186 ¦        738  (2) 
 2761. Meyer Arthur                        1949 Dietlikon                   3:59.04,4   1:47.49,2  (5593)  D        407. ¦    512 ¦        512  (1) 
 2762. Kuhn Bruno                          1957 Schinznach Bad              3:59.13,6   1:47.58,4  (5144)  D        408. ¦    511 ¦        511  (1) 
 2763. Schelbert Markus                    1962 Beinwil am See              3:59.13,7   1:47.58,5  (6313)  C        1193.¦    276 ¦        276  (1) 
 2764. Winiger Beat, Samstagern            1954 LC UBS                      3:59.14,2   1:47.59,0  (7213)  D        409. ¦    511 ¦        511  (1) 
 2765. Mckneely Joseph                     1978 Zürich                      3:59.15,6   1:48.00,4  (5512)  B        839. ¦    177 ¦        177  (1) 
 2766. Pepe Pasquale, Hinteregg            1961 Zolli-Thon                  3:59.16,1   1:48.00,9  (5910)  C        1194.¦    276 ¦      1'159  (3) 
 2767. Rauth Ingo                          1971 D-Leutenbach                3:59.17,9   1:48.02,7  (6044)  B        840. ¦    176 ¦        176  (1) 
 2768. Hartmann Alfred                     1958 D-Berlin                    3:59.19,0   1:48.03,8  (4496)  D        410. ¦    510 ¦        510  (1) 
 2769. Baumgartner Hansueli, Kilchberg ZH  1957 LG ZKB                      3:59.21,9   1:48.06,7  (3219)  D        411. ¦    510 ¦      2'155  (4) 
 2770. Zuend Peter                         1958 Zollikon                    3:59.22,1   1:48.06,9  (7356)  D        412. ¦    510 ¦      1'159  (2) 
 2771. Ritschard Heinz                     1971 Schönenbuch                 3:59.22,6   1:48.07,4  (6125)  B        841. ¦    176 ¦        176  (1) 
 2772. Failer Thomas                       1965 Schindellegi                3:59.23,9   1:48.08,7  (9608)  C        1195.¦    275 ¦        275  (1) 
 2773. Schai Marco, Andwil SG              1980 Finisher????                3:59.24,6   1:48.09,4  (6283)  A        244. ¦    183 ¦        183  (1) 
 2774. Marthaler Thomas                    1961 Zürich                      3:59.28,2   1:48.13,0  (4761)  C        1196.¦    274 ¦        274  (1) 
 2775. Allard Darren                       1967 Erlenbach ZH                3:59.29,5   1:48.14,3   (701)  C        1197.¦    274 ¦        274  (1) 
 2776. Allard David                        1947 Erlenbach ZH                3:59.29,6   1:48.14,4   (702)  E        74.  ¦    656 ¦        656  (1) 
 2777. Rickli Jörg, Sennhof (Winterthur)   1967 ewz power team              3:59.30,3   1:48.15,1  (6103)  C        1198.¦    274 ¦      1'979  (4) 
 2778. Weiler Christoph, St. Gallen        1956 LC Uzwil                    3:59.33,3   1:48.18,1  (7118)  D        413. ¦    509 ¦        509  (1) 
 2779. Frischknecht Markus, Oberuzwil      1957 Lauftreff Uzwil             3:59.34,3   1:48.19,1  (4135)  D        414. ¦    509 ¦        509  (1) 
 2780. Lammer Bernd, D-Frankfurt am Main   1961 Turbine Oberjosbach         3:59.34,8   1:48.19,6  (5215)  C        1199.¦    273 ¦        273  (1) 
 2781. Müller Daniel                       1981 Hunzenschwil                3:59.36,4   1:48.21,2  (5694)  A        245. ¦    182 ¦        182  (1) 
 2782. Brupbacher Daniel                   1983 Meilen                      3:59.37,7   1:48.22,5   (944)  A        246. ¦    182 ¦        182  (1) 
 2783. Habisreutinger Thomas               1969 Boppelsen                   3:59.38,2   1:48.23,0  (4441)  B        842. ¦    174 ¦        174  (1) 
 2784. Wyser Norbert, Au ZH                1956 Tempo Sport Thalwil         3:59.39,4   1:48.24,2  (7275)  D        415. ¦    508 ¦        508  (1) 
 2785. Schlunegger Michael                 1965 Wetzikon ZH                 3:59.39,7   1:48.24,5  (6362)  C        1200.¦    273 ¦        273  (1) 
 2786. Bauer Klaus M.                      1964 Hedingen                    3:59.40,4   1:48.25,2  (3197)  C        1201.¦    273 ¦        273  (1) 
 2787. Costamagna Benoit, Lausanne         1983 beef band                   3:59.40,9   1:48.25,7  (3707)  A        247. ¦    181 ¦        181  (1) 
 2788. Murer Werner                        1962 Cham                        3:59.41,3   1:48.26,1  (5734)  C        1202.¦    273 ¦        273  (1) 
 2789. Lüthi Rolf                          1955 Gelterkinden                3:59.41,6   1:48.26,4  (5383)  D        416. ¦    508 ¦        508  (1) 
 2790. Künzli Urs                          1963 Watt                        3:59.41,8   1:48.26,6  (5178)  C        1203.¦    272 ¦        272  (1) 
 2791. Mitterer Franz                      1963 A-Prellenkirchen            3:59.42,9   1:48.27,7  (5631)  C        1204.¦    272 ¦        272  (1) 
 2792. Keller Bruno                        1965 Wettingen                   3:59.43,3   1:48.28,1  (4945)  C        1205.¦    272 ¦        272  (1) 
 2793. Stillhard Reto                      1965 Wil SG                      3:59.47,5   1:48.32,3  (6714)  C        1206.¦    272 ¦        272  (1) 
 2794. Rey Ueli                            1956 Oberentfelden               3:59.47,8   1:48.32,6  (6089)  D        417. ¦    507 ¦        507  (1) 
 2795. Hohler Patrick                      1973 Reinach BL                  3:59.50,0   1:48.34,8  (4647)  B        843. ¦    172 ¦        172  (1) 
 2796. Hostettler Beat                     1957 Meilen                      3:59.53,7   1:48.38,5   (914)  D        418. ¦    507 ¦        507  (1) 
 2797. Rotzer Urs                          1960 Koblenz                     4:00.00,0   1:48.44,8  (6191)  C        1207.¦    270 ¦        270  (1) 
 2798. Argyle Neil                         1964 GB-Exmouth EX82NB           4:00.04,9   1:48.49,7  (3087)  C        1208.¦    270 ¦        270  (1) 
 2798. Leutwyler Martin                    1967 Winterthur                  4:00.04,9   1:48.49,7  (5287)  C        1208.¦    270 ¦        270  (1) 
 2800. Blaser Toni                         1950 Urdorf                      4:00.06,0   1:48.50,8  (3347)  D        419. ¦    505 ¦        505  (1) 
 2801. Scherrer Josef                      1945 Aesch ZH                    4:00.06,2   1:48.51,0  (6329)  E        75.  ¦    653 ¦        653  (1) 
 2802. Zurfluh Tobias                      1977 Basel                       4:00.08,4   1:48.53,2  (7375)  B        844. ¦    170 ¦        170  (1) 
 2803. Smith Mark                          1966 D-Leonberg                  4:00.08,8   1:48.53,6  (6570)  C        1210.¦    269 ¦        269  (1) 
 2803. Zollinger Marcel, Oberglatt ZH      1963 UBS TRI CLUB                4:00.08,8   1:48.53,6  (7351)  C        1210.¦    269 ¦        950  (2) 
 2805. Gutteridge Michael                  1967 Zürich                      4:00.08,9   1:48.53,7  (4415)  C        1212.¦    269 ¦        269  (1) 
 2806. Muff Roland                         1976 Zürich                      4:00.12,7   1:48.57,5  (5675)  B        845. ¦    169 ¦        169  (1) 
 2807. Martin Marcel                       1958 Witterswil                  4:00.13,1   1:48.57,9  (5461)  D        420. ¦    505 ¦        505  (1) 
 2808. Somerville Trevor                   1957 Rorschacherberg             4:00.17,3   1:49.02,1  (6582)  D        421. ¦    504 ¦        504  (1) 
 2809. Roth Tomas                          1961 Berikon                     4:00.17,8   1:49.02,6  (6182)  C        1213.¦    268 ¦        268  (1) 
 2810. Friedli Thomas                      1971 Lyssach                     4:00.18,7   1:49.03,5  (4131)  B        846. ¦    169 ¦        169  (1) 
 2811. Raschke Roland                      1960 D-Freiburg                  4:00.20,9   1:49.05,7  (9502)  C        1214.¦    268 ¦        268  (1) 
 2812. Bucher André                        1966 Bülach                      4:00.21,1   1:49.05,9  (3523)  C        1215.¦    268 ¦        862  (2) 
 2813. Alpiger Patrick                     1968 Zürich                      4:00.23,6   1:49.08,4  (3051)  C        1216.¦    267 ¦        267  (1) 
 2814. Bratschi André, Zürich              1971 Symetrium                   4:00.25,1   1:49.09,9  (3442)  B        847. ¦    168 ¦        168  (1) 
 2815. Wyder Hans                          1958 Forch                       4:00.25,3   1:49.10,1  (7267)  D        422. ¦    503 ¦        503  (1) 
 2816. Egli Matthias                       1978 Zürich                      4:00.27,0   1:49.11,8  (3893)  B        848. ¦    168 ¦        168  (1) 
 2816. Jenal Seraphin                      1959 Dietlikon                   4:00.27,0   1:49.11,8  (4811)  C        1217.¦    267 ¦        267  (1) 
 2818. Hinnen Mike                         1979 Zürich                      4:00.33,8   1:49.18,6  (4601)  A        248. ¦    175 ¦        175  (1) 
 2819. Hayer Axel, D-Bremen                1967 saufen & laufen             4:00.35,2   1:49.20,0  (4519)  C        1218.¦    266 ¦        266  (1) 
 2820. Joost Samuel                        1989 Habsburg                    4:00.37,0   1:49.21,8  (4831)  K        7.   ¦    204 ¦        204  (1) 
 2821. Theules Olivier, Sâles (Gruyère)    1970 Ochsner Sport               4:00.37,3   1:49.22,1  (6832)  B        849. ¦    166 ¦        166  (1) 
 2822. Imboden Rainer                      1964 Biel/Bienne                 4:00.43,8   1:49.28,6  (4754)  C        1219.¦    265 ¦        265  (1) 
 2823. Koller Markus                       1968 Rudolfstetten               4:00.46,0   1:49.30,8  (5070)  C        1220.¦    265 ¦        265  (1) 
 2824. Wild Mike                           1987 Meilen                      4:00.48,3   1:49.33,1   (938)  A        249. ¦    173 ¦        173  (1) 
 2825. Tomaschek Freddy, D-Konstanz        1971 TV Konstanz                 4:00.52,3   1:49.37,1  (6868)  B        850. ¦    164 ¦        164  (1) 
 2826. Rüegg Walter                        1964 Niederglatt ZH              4:00.59,9   1:49.44,7  (6206)  C        1221.¦    263 ¦        263  (1) 
 2827. Voirol Xavier                       1966 La Chaux-de-Fonds           4:01.04,6   1:49.49,4  (7003)  C        1222.¦    263 ¦        263  (1) 
 2828. Weiser Thomas, Zürich               1974 BearingPoint Running Team   4:01.06,1   1:49.50,9  (7125)  B        851. ¦    163 ¦        163  (1) 
 2829. Meier Lennart                       1976 Zürich                      4:01.08,5   1:49.53,3  (5525)  B        852. ¦    162 ¦        162  (1) 
 2830. Farkas Imre                         1954 Zürich                      4:01.10,5   1:49.55,3  (3988)  D        423. ¦    499 ¦        499  (1) 
 2831. Hefel Christoph                     1953 Zürich                      4:01.12,0   1:49.56,8  (4525)  D        424. ¦    499 ¦        499  (1) 
 2832. Maggiulli Andrea, Volketswil        1970 FCV                         4:01.14,0   1:49.58,8  (5411)  B        853. ¦    162 ¦      1'285  (3) 
 2833. Ritzmann Philipp                    1963 Kriens                      4:01.14,6   1:49.59,4  (6128)  C        1223.¦    261 ¦        261  (1) 
 2834. Wylenmann Markus                    1965 Zürich                      4:01.16,5   1:50.01,3  (7269)  C        1224.¦    261 ¦        261  (1) 
 2835. Salvisberg Patrick                  1969 Allschwil                   4:01.20,0   1:50.04,8   (619)  B        854. ¦    161 ¦        161  (1) 
 2836. Frei Sacha                          1972 St. Gallen                  4:01.21,3   1:50.06,1  (4109)  B        855. ¦    161 ¦        161  (1) 
 2837. Ritter Andreas                      1968 Zürich                      4:01.22,3   1:50.07,1  (6126)  C        1225.¦    260 ¦        260  (1) 
 2838. Steinmaier Ulf                      1962 D-Bad Schwalbach            4:01.24,1   1:50.08,9  (6697)  C        1226.¦    260 ¦        260  (1) 
 2838. Strack Philipp                      1981 D-Darmstadt                 4:01.24,1   1:50.08,9  (6726)  A        250. ¦    168 ¦        168  (1) 
 2840. Brusconi Marco                      1959 Thalwil                     4:01.25,5   1:50.10,3  (3514)  C        1227.¦    260 ¦        260  (1) 
 2841. Baumgartner Rico                    1959 Herrliberg                  4:01.26,3   1:50.11,1   (801)  C        1228.¦    260 ¦        260  (1) 
 2842. Klatt Dirk, D-Montabaur             1957 Klattis Clan                4:01.31,0   1:50.15,8  (4995)  D        425. ¦    497 ¦        497  (1) 
 2843. Böni Andre                          1970 Samstagern                  4:01.34,7   1:50.19,5  (9662)  B        856. ¦    159 ¦        159  (1) 
 2844. Meerkämper Marco                    1964 Luzern                      4:01.35,9   1:50.20,7  (5514)  C        1229.¦    259 ¦        259  (1) 
 2845. Viridén Karl                        1966 Zürich                      4:01.41,8   1:50.26,6  (6981)  C        1230.¦    258 ¦        258  (1) 
 2846. Neff Jürg, Wädenswil                1958 UBS Tri Club                4:01.44,9   1:50.29,7  (9619)  D        426. ¦    495 ¦        495  (1) 
 2847. Frei Daniel                         1975 Zürich                      4:01.46,1   1:50.30,9  (4097)  B        857. ¦    158 ¦        638  (2) 
 2848. Leimbacher Christian, Zürich        1969 velo-park.ch                4:01.48,7   1:50.33,5  (5267)  B        858. ¦    157 ¦        157  (1) 
 2849. Bauer-Sonn Dietmar                  1954 D-Köngen                    4:01.50,0   1:50.34,8  (3198)  D        427. ¦    495 ¦        495  (1) 
 2850. Lula Peter                          1953 D-Stuttgart                 4:01.50,6   1:50.35,4  (5370)  D        428. ¦    495 ¦        495  (1) 
 2851. Jäger Rudolf Anton                  1963 St. Gallen                  4:01.52,8   1:50.37,6  (4789)  C        1231.¦    257 ¦        257  (1) 
 2852. Ketterer Werner                     1954 Stallikon                   4:01.54,9   1:50.39,7  (4974)  D        429. ¦    494 ¦        494  (1) 
 2853. Halbheer Richy                      1953 Winterthur                  4:01.56,6   1:50.41,4  (4464)  D        430. ¦    494 ¦        494  (1) 
 2853. Smits Frank, Weiningen ZH           1971 Geh Maxi                    4:01.56,6   1:50.41,4  (6572)  B        859. ¦    156 ¦        156  (1) 
 2855. Ehrmann Heinrich                    1954 D-Schopfheim                4:01.59,5   1:50.44,3  (3906)  D        431. ¦    494 ¦        494  (1) 
 2856. Back Thomas                         1961 D-Konstanz                  4:02.04,8   1:50.49,6  (3143)  C        1232.¦    255 ¦        255  (1) 
 2857. Ciprian Peter, Würenlos             1960 Telekurs Red Twings         4:02.05,3   1:50.50,1  (3680)  C        1233.¦    255 ¦      1'390  (3) 
 2857. Meacham Thomas                      1974 Meilen                      4:02.05,3   1:50.50,1   (922)  B        860. ¦    155 ¦        155  (1) 
 2859. Chollet Christian                   1970 Männedorf                   4:02.07,0   1:50.51,8  (3667)  B        861. ¦    155 ¦        155  (1) 
 2860. Müller Ronnie                       1967 Gutenswil                   4:02.11,0   1:50.55,8  (5715)  C        1234.¦    255 ¦      1'294  (3) 
 2861. Bäbler Ruedi                        1954 Engi                        4:02.25,1   1:51.09,9  (3121)  D        432. ¦    491 ¦        491  (1) 
 2862. Pfister Heinz, Thayngen             1956 Telekurs Red Twings         4:02.26,8   1:51.11,6  (5951)  D        433. ¦    491 ¦      1'176  (2) 
 2863. Lodewijkx Shane                     1972 NL-Rotterdam 3031ST         4:02.28,5   1:51.13,3  (5320)  B        862. ¦    152 ¦        152  (1) 
 2864. Portmann Franz, Aesch BL            1946 Laufträff Birsegg Aesch     4:02.29,4   1:51.14,2  (5996)  E        76.  ¦    640 ¦      1'229  (2) 
 2865. Peter Nino                          1960 Zürich                      4:02.33,7   1:51.18,5  (5923)  C        1235.¦    252 ¦        252  (1) 
 2866. Schlittler Cyrill                   1988 Zürich                      4:02.35,3   1:51.20,1  (6360)  A        251. ¦    159 ¦        159  (1) 
 2867. Kern Jean-Pierre, Hammer Nutrition  1952 Hammer Nutrition CH         4:02.35,4   1:51.20,2  (4968)  D        434. ¦    490 ¦        907  (2) 
 2868. Metger Georg                        1968 Niederlenz                  4:02.37,1   1:51.21,9  (5584)  C        1236.¦    251 ¦        828  (2) 
 2869. Oreilly Sean                        1946 GB-Hertfordshire SG143JH    4:02.39,5   1:51.24,3  (5848)  E        77.  ¦    639 ¦        639  (1) 
 2870. Schäppi Gregor, Nürensdorf          1972 LSV Kloten                  4:02.47,0   1:51.31,8  (6287)  B        863. ¦    150 ¦      1'377  (3) 
 2871. Riek Christian                      1964 Zürich                      4:02.54,5   1:51.39,3  (6115)  C        1237.¦    249 ¦        249  (1) 
 2872. Kägi Christian                      1953 Obfelden                    4:03.02,3   1:51.47,1  (4868)  D        435. ¦    487 ¦        487  (1) 
 2873. Purtschert Patrik                   1972 Würenlos                    4:03.05,3   1:51.50,1  (9620)  B        864. ¦    147 ¦        661  (2) 
 2874. Neves Marcos                        1955 Kilchberg ZH                4:03.06,0   1:51.50,8  (7399)  D        436. ¦    487 ¦        487  (1) 
 2875. Piovera Maurizio                    1962 Liebefeld                   4:03.08,7   1:51.53,5  (5971)  C        1238.¦    248 ¦        248  (1) 
 2876. Müller Andreas, D-Zorneding         1964 maßbandclub                 4:03.15,1   1:51.59,9  (5685)  C        1239.¦    247 ¦        247  (1) 
 2877. Kanchanasit Kamol, THA-Pathumthani  1965 THAI                        4:03.16,9   1:52.01,7  (4896)  C        1240.¦    247 ¦        247  (1) 
 2878. Huber Mac                           1965 Berikon                     4:03.18,1   1:52.02,9  (4702)  C        1241.¦    246 ¦        246  (1) 
 2879. Zopfi Christian                     1972 Oetwil an der Limmat        4:03.18,3   1:52.03,1  (7353)  B        865. ¦    146 ¦        146  (1) 
 2880. Trappmann Dirk                      1961 Uetikon am See              4:03.20,5   1:52.05,3  (6889)  C        1242.¦    246 ¦        246  (1) 
 2881. Haldemann Thomas                    1957 Staufen                     4:03.20,9   1:52.05,7  (4467)  D        437. ¦    485 ¦        485  (1) 
 2882. Weiersmüller Jean Claude            1971 Lenzburg                    4:03.25,8   1:52.10,6  (7116)  B        866. ¦    145 ¦        145  (1) 
 2883. Strele Klaus                        1965 Zürich                      4:03.28,5   1:52.13,3  (6744)  C        1243.¦    245 ¦        245  (1) 
 2884. Kämpf Kurt, Koblenz                 1958 Lauftraeff Bad Zurzach      4:03.32,8   1:52.17,6  (4894)  D        438. ¦    484 ¦        484  (1) 
 2885. Bosshard Markus                     1953 Wittenbach                  4:03.34,6   1:52.19,4  (3412)  D        439. ¦    484 ¦        484  (1) 
 2886. Wey Herbert                         1943 Oberengstringen             4:03.43,6   1:52.28,4  (7167)  E        78.  ¦    633 ¦        633  (1) 
 2887. Kohler Fritz                        1950 Adligenswil                 4:03.46,2   1:52.31,0  (5058)  D        440. ¦    483 ¦        483  (1) 
 2888. Grime Colin                         1945 GB-Warrington WA3 4LL       4:03.47,9   1:52.32,7  (4353)  E        79.  ¦    632 ¦        632  (1) 
 2889. Zbinden Felix                       1960 Reinach BL                  4:03.58,6   1:52.43,4  (7302)  C        1244.¦    242 ¦        242  (1) 
 2890. Thuering Stephan                    1968 Mettmenstetten              4:04.01,2   1:52.46,0  (6852)  C        1245.¦    241 ¦        241  (1) 
 2891. Bruhin Marino, Adliswil             1955 SSC Langnau a. A.           4:04.02,2   1:52.47,0  (3489)  D        441. ¦    481 ¦        481  (1) 
 2892. Rogalski Adam                       1979 D-Heidelberg                4:04.07,2   1:52.52,0  (6141)  A        252. ¦    148 ¦        148  (1) 
 2893. Leonardi Franco, I-Milano (MI)      1956 ATLETI GIURIATI MILANO IT   4:04.09,4   1:52.54,2  (5276)  D        442. ¦    480 ¦        480  (1) 
 2894. Zallot Tiziano                      1960 Jona                        4:04.10,7   1:52.55,5  (7291)  C        1246.¦    240 ¦        240  (1) 
 2895. Bressan Leonardo                    1980 Rümlang                     4:04.11,1   1:52.55,9  (3465)  A        253. ¦    147 ¦        147  (1) 
 2896. Schmid Dominik                      1980 Winterthur                  4:04.11,7   1:52.56,5  (6370)  A        254. ¦    147 ¦        147  (1) 
 2897. Tanner Werner                       1945 Hinwil                      4:04.14,6   1:52.59,4  (6815)  E        80.  ¦    630 ¦        630  (1) 
 2898. Kirillidis George                   1961 GR-Athens                   4:04.17,2   1:53.02,0  (4989)  C        1247.¦    239 ¦        239  (1) 
 2899. Maurer Christoph                    1953 Herisau                     4:04.21,1   1:53.05,9  (5492)  D        443. ¦    479 ¦        479  (1) 
 2900. Schoenemann Thomas                  1963 Schafisheim                 4:04.27,4   1:53.12,2  (6434)  C        1248.¦    238 ¦        238  (1) 
 2901. Klaus Thomas                        1968 Matzendorf                  4:04.30,4   1:53.15,2  (4997)  C        1249.¦    238 ¦        238  (1) 
 2902. Ivanovic Alex                       1971 Zürich                      4:04.39,7   1:53.24,5  (4779)  B        867. ¦    135 ¦        135  (1) 
 2903. Meier Hanspeter, Horgen             1960 SSC Langnau                 4:04.44,3   1:53.29,1  (5523)  C        1250.¦    236 ¦        236  (1) 
 2904. Achermann Alois                     1972 Alpnach Dorf                4:04.46,9   1:53.31,7  (3007)  B        868. ¦    135 ¦        135  (1) 
 2905. Wagner Bruno                        1962 Hettlingen                  4:04.51,1   1:53.35,9  (7039)  C        1251.¦    235 ¦        235  (1) 
 2906. Liembd Kurt                         1958 Hergiswil NW                4:04.59,4   1:53.44,2  (5295)  D        444. ¦    475 ¦        475  (1) 
 2907. Schmidig Walter                     1964 Brunnen                     4:05.02,1   1:53.46,9  (6387)  C        1252.¦    234 ¦        234  (1) 
 2908. Egli Urs                            1957 Horgen                      4:05.02,3   1:53.47,1  (3899)  D        445. ¦    475 ¦      1'033  (2) 
 2909. Luethi Oscar                        1966 Basel                       4:05.03,5   1:53.48,3  (5357)  C        1253.¦    234 ¦        234  (1) 
 2910. Saalfrank Bernhard                  1964 Baar                        4:05.05,4   1:53.50,2  (6239)  C        1254.¦    234 ¦        234  (1) 
 2911. Witschi Bruno                       1966 Eschenbach SG               4:05.08,3   1:53.53,1  (7227)  C        1255.¦    233 ¦        233  (1) 
 2912. Erhard Günther                      1966 D-München                   4:05.16,6   1:54.01,4  (3949)  C        1256.¦    232 ¦        232  (1) 
 2913. Schildknecht Andi                   1963 Dänikon ZH                  4:05.19,9   1:54.04,7  (6338)  C        1257.¦    232 ¦        232  (1) 
 2914. Fellmann Adrean                     1972 Luzern                      4:05.25,9   1:54.10,7  (4017)  B        869. ¦    130 ¦        130  (1) 
 2915. Schwegler Roman                     1967 Winterthur                  4:05.29,0   1:54.13,8  (6492)  C        1258.¦    231 ¦        831  (2) 
 2916. Uusitalo Reino, FI-Huutjarvi        1945 Pyroll                      4:05.30,0   1:54.14,8  (6948)  E        81.  ¦    623 ¦        623  (1) 
 2917. Schärer Hans-Peter                  1970 Menziken                    4:05.40,4   1:54.25,2  (6291)  B        870. ¦    128 ¦        128  (1) 
 2918. Dondi Arik                          1977 GB-London SW4 9PL           4:05.41,5   1:54.26,3  (3821)  B        871. ¦    128 ¦        128  (1) 
 2919. Schäfer Walti, St. Gallen           1961 Läufergruppe Wittenbach     4:05.42,2   1:54.27,0  (6276)  C        1259.¦    229 ¦        229  (1) 
 2920. Schäfer Peter                       1954 Oberägeri                   4:05.42,5   1:54.27,3  (1954)  D        446. ¦    470 ¦        470  (1) 
 2921. Goller Florian                      1980 D-Göppingen                 4:05.43,6   1:54.28,4  (4315)  A        255. ¦    136 ¦        136  (1) 
 2922. Heinz Ingo                          1967 D-Nürnberg                  4:05.46,4   1:54.31,2  (4544)  C        1260.¦    229 ¦        229  (1) 
 2923. Henn Patrick Dirk                   1978 Hünibach                    4:05.46,7   1:54.31,5  (4558)  B        872. ¦    127 ¦        127  (1) 
 2924. Klaus Oliver                        1973 Feldmeilen                  4:05.49,2   1:54.34,0   (917)  B        873. ¦    127 ¦        127  (1) 
 2925. Röthlisberger Thomas                1958 Brittnau                    4:05.49,8   1:54.34,6  (6189)  D        447. ¦    470 ¦        470  (1) 
 2926. Kuy André, Zürich                   1959 ewz power team              4:05.51,6   1:54.36,4  (5199)  C        1261.¦    228 ¦        228  (1) 
 2927. Stemminger Stephan                  1979 Thun                        4:05.53,6   1:54.38,4  (6701)  A        256. ¦    134 ¦        134  (1) 
 2928. Lehmann Jürg                        1966 Langnau i. E.               4:06.02,1   1:54.46,9  (5257)  C        1262.¦    227 ¦        227  (1) 
 2929. Huser Josef, Dübendorf              1946 Cityrunning.ch              4:06.03,1   1:54.47,9  (9678)  E        82.  ¦    620 ¦      2'586  (4) 
 2930. Bartsch Heiko                       1967 D-Hamburg                   4:06.07,9   1:54.52,7  (3181)  C        1263.¦    226 ¦        226  (1) 
 2931. Huber Paul, Wald ZH                 1957 SMRUN                       4:06.08,7   1:54.53,5  (4705)  D        448. ¦    468 ¦      1'638  (3) 
 2932. Baettig Oliver                      1972 Greifensee                  4:06.10,2   1:54.55,0  (3151)  B        874. ¦    124 ¦        124  (1) 
 2933. Kyburz Stefan                       1969 Hirschthal                  4:06.13,5   1:54.58,3  (5202)  B        875. ¦    124 ¦        124  (1) 
 2934. Rosenast Michael                    1984 Muolen                      4:06.13,8   1:54.58,6  (6162)  A        257. ¦    132 ¦        132  (1) 
 2935. Richter Michael, Schindellegi       1952 Jogger Träff Pfäffikon      4:06.14,8   1:54.59,6  (6099)  D        449. ¦    467 ¦      1'721  (3) 
 2936. Maus Kurt, Arnegg                   1961 LSV SG-Appenzell            4:06.19,4   1:55.04,2  (5498)  C        1264.¦    225 ¦        225  (1) 
 2937. Müller-Schmid John                  1976 Thun                        4:06.20,3   1:55.05,1  (5728)  B        876. ¦    123 ¦        123  (1) 
 2938. Landtwing Martin                    1957 Dietlikon                   4:06.23,1   1:55.07,9  (5219)  D        450. ¦    466 ¦      1'064  (2) 
 2939. Halbheer Roman, Zürich              1963 laufsport.ch                4:06.25,8   1:55.10,6  (4465)  C        1265.¦    224 ¦        224  (1) 
 2940. Enzler Dani                         1980 Zumikon                     4:06.26,1   1:55.10,9  (3941)  A        258. ¦    130 ¦        130  (1) 
 2941. Bürgy Thomas                        1963 Gurmels                     4:06.28,3   1:55.13,1  (3582)  C        1266.¦    224 ¦        224  (1) 
 2942. Fässler-Graf Roman                  1959 Appenzell                   4:06.29,7   1:55.14,5  (3995)  C        1267.¦    223 ¦        223  (1) 
 2943. Jacoby Christoph                    1959 Adliswil                    4:06.32,3   1:55.17,1  (4784)  C        1268.¦    223 ¦        223  (1) 
 2944. Gerber Bernhard                     1961 Wallisellen                 4:06.33,8   1:55.18,6  (4237)  C        1269.¦    223 ¦        223  (1) 
 2945. Reutenauer Hubert                   1965 F-Bischwiller               4:06.35,2   1:55.20,0  (6086)  C        1270.¦    223 ¦        223  (1) 
 2946. Giger Hans, Edlibach                1954 OLV Zug                     4:06.38,3   1:55.23,1  (4278)  D        451. ¦    465 ¦        465  (1) 
 2947. Rossmann Markus                     1973 D-Darmstadt                 4:06.40,1   1:55.24,9  (6167)  B        877. ¦    120 ¦        120  (1) 
 2948. Togni Maurizio, Zürich              1963 BearingPoint Running Team   4:06.44,1   1:55.28,9  (6866)  C        1271.¦    222 ¦        222  (1) 
 2949. Keller Daniel                       1969 Rafz                        4:06.45,9   1:55.30,7  (4948)  B        878. ¦    119 ¦        119  (1) 
 2950. Stadelmann Marcel                   1960 Wettswil                    4:06.48,4   1:55.33,2  (6632)  C        1272.¦    221 ¦        221  (1) 
 2951. De Szy Francois                     1975 Genève                      4:06.50,9   1:55.35,7  (3761)  B        879. ¦    119 ¦        119  (1) 
 2952. Biber Aleggs, Frauenfeld            1961 thurgorienta                4:06.51,8   1:55.36,6  (3300)  C        1273.¦    221 ¦        221  (1) 
 2953. Spinnler Rudolf                     1962 Binningen                   4:06.55,6   1:55.40,4  (6611)  C        1274.¦    220 ¦        220  (1) 
 2954. Waller Max                          1950 Schliern b. Köniz           4:06.57,6   1:55.42,4  (7050)  D        452. ¦    463 ¦        463  (1) 
 2955. Bosson Daniel                       1954 Zürich                      4:06.58,0   1:55.42,8  (3417)  D        453. ¦    463 ¦        463  (1) 
 2956. Kummerer Christian                  1965 Binningen                   4:06.58,7   1:55.43,5  (5159)  C        1275.¦    220 ¦        220  (1) 
 2957. Bregy Mario                         1953 Gampel                      4:06.58,9   1:55.43,7  (3453)  D        454. ¦    463 ¦        463  (1) 
 2958. Camandona Pierre, Prilly            1951 P'tit Trot                  4:07.04,8   1:55.49,6  (3619)  D        455. ¦    462 ¦        462  (1) 
 2959. Schödler Marcel                     1958 Endingen                    4:07.05,4   1:55.50,2  (6433)  D        456. ¦    462 ¦        462  (1) 
 2960. Steiner Thomas                      1955 Glattfelden                 4:07.07,0   1:55.51,8  (6691)  D        457. ¦    462 ¦        462  (1) 
 2961. Bachmann Urs, Glattfelden           1961 Ööö's                       4:07.09,6   1:55.54,4  (3136)  C        1276.¦    219 ¦        219  (1) 
 2962. Wirgailis Victor, Niederhasli       1967 Run for Fun!                4:07.10,3   1:55.55,1  (7220)  C        1277.¦    219 ¦        219  (1) 
 2963. Willi Marcel, Aristau               1966 UBS Running Team            4:07.15,7   1:56.00,5  (7206)  C        1278.¦    218 ¦        218  (1) 
 2964. Edlund Jan                          1966 Küsnacht ZH                 4:07.17,7   1:56.02,5   (603)  C        1279.¦    218 ¦        218  (1) 
 2965. Steimann Ernst, Gattikon            1960 Schwinn                     4:07.22,8   1:56.07,6  (6677)  C        1280.¦    217 ¦        217  (1) 
 2966. Loosli Markus                       1957 Herzogenbuchsee             4:07.23,3   1:56.08,1  (5335)  D        458. ¦    460 ¦        460  (1) 
 2967. Suzuki Keisuke                      1970 Zürich                      4:07.25,9   1:56.10,7  (4940)  B        880. ¦    114 ¦        114  (1) 
 2968. Fesli Mehmet, Pratteln              1950 LSV Basel                   4:07.28,3   1:56.13,1  (4028)  D        459. ¦    460 ¦        460  (1) 
 2969. Rimle Michael                       1986 Muolen                      4:07.29,1   1:56.13,9  (6118)  A        259. ¦    122 ¦        122  (1) 
 2970. Honkonen Hannes                     1950 FI-Lahti                    4:07.39,7   1:56.24,5  (4669)  D        460. ¦    458 ¦        458  (1) 
 2971. Frei Othmar                         1957 Thayngen                    4:07.48,9   1:56.33,7  (4105)  D        461. ¦    457 ¦        457  (1) 
 2972. Culjat Ivan, CRO-Zagreb             1948 AK Veteran Zagreb           4:07.53,8   1:56.38,6  (3720)  E        83.  ¦    609 ¦        609  (1) 
 2973. Kempf Martin                        1984 Uetikon am See              4:07.55,1   1:56.39,9  (4963)  A        260. ¦    119 ¦        119  (1) 
 2974. Tatge Thomas                        1956 D-Lindhorst                 4:07.57,1   1:56.41,9  (6817)  D        462. ¦    457 ¦        457  (1) 
 2975. Harisch Christian                   1966 A-Kitzbühel                 4:07.57,5   1:56.42,3  (4492)  C        1281.¦    213 ¦        213  (1) 
 2976. Schenk Daniel, Amriswil             1960 Laufgruppe Arbon            4:07.58,4   1:56.43,2  (6317)  C        1282.¦    213 ¦        213  (1) 
 2977. Kronbach Ueli                       1965 Rutschwil-Dägerlen          4:08.06,1   1:56.50,9  (5123)  C        1283.¦    212 ¦        212  (1) 
 2978. Zeller Heinz                        1970 Steffisburg                 4:08.07,6   1:56.52,4  (7318)  B        881. ¦    109 ¦        109  (1) 
 2979. Brocard Eric                        1971 Bassersdorf                 4:08.09,5   1:56.54,3  (3475)  B        882. ¦    109 ¦        109  (1) 
 2980. Bolis Ezio, I-Bergamo (BG)          1967 runners bergamo             4:08.11,8   1:56.56,6  (3381)  C        1284.¦    211 ¦        211  (1) 
 2981. Gerwer Armin                        1947 Münchenbuchsee              4:08.11,9   1:56.56,7  (4262)  E        84.  ¦    608 ¦        608  (1) 
 2982. Fischer Hendrik                     1958 D-München                   4:08.14,3   1:56.59,1  (4045)  D        463. ¦    455 ¦        455  (1) 
 2983. Lechler Reiner                      1952 D-Merdingen                 4:08.15,3   1:57.00,1  (5248)  D        464. ¦    455 ¦        455  (1) 
 2984. Bärtschi Roland                     1965 Neuchâtel                   4:08.16,3   1:57.01,1  (3183)  C        1285.¦    211 ¦        211  (1) 
 2985. Olie Frank                          1958 D-Berlin                    4:08.17,0   1:57.01,8  (5840)  D        465. ¦    454 ¦        454  (1) 
 2986. Gerhardt Joachim                    1954 D-Berlin                    4:08.17,1   1:57.01,9  (4248)  D        466. ¦    454 ¦        454  (1) 
 2987. Noirat Benjamin                     1979 Echandens                   4:08.21,3   1:57.06,1  (5788)  A        261. ¦    116 ¦        116  (1) 
 2988. Steinauer Maurus                    1969 Eschenbach SG               4:08.23,5   1:57.08,3  (6683)  B        883. ¦    107 ¦        642  (2) 
 2989. Bogarin Jorge                       1956 D-Ehrenkirchen              4:08.25,9   1:57.10,7  (3371)  D        467. ¦    454 ¦        454  (1) 
 2990. Wiesli Ruedi                        1952 Wil SG                      4:08.30,0   1:57.14,8  (7197)  D        468. ¦    453 ¦        453  (1) 
 2991. Elspaß Stefan                       1963 D-Wedemark                  4:08.33,1   1:57.17,9  (3928)  C        1286.¦    209 ¦        209  (1) 
 2992. Widmer Peter, Kloten                1945 SLVS                        4:08.40,7   1:57.25,5  (7188)  E        85.  ¦    605 ¦      2'096  (3) 
 2993. Ochsner Gregor, Einsiedeln          1985 RV Einsiedeln               4:08.43,9   1:57.28,7  (5816)  A        262. ¦    113 ¦        113  (1) 
 2993. Zimmermann Robert                   1975 Zürich                      4:08.43,9   1:57.28,7  (7337)  B        884. ¦    104 ¦        104  (1) 
 2995. Intlekofer Dominique                1970 Stäfa                       4:08.45,3   1:57.30,1  (4768)  B        885. ¦    104 ¦        104  (1) 
 2996. Trube Manuel, D-Überlingen          1972 Freundschaft!               4:08.45,9   1:57.30,7  (6903)  B        886. ¦    104 ¦        104  (1) 
 2997. Schönbucher Bernhard                1955 Ettingen                    4:08.49,0   1:57.33,8  (6443)  D        469. ¦    451 ¦        451  (1) 
 2998. Bürgisser Marc                      1963 Lindau                      4:08.50,2   1:57.35,0  (3578)  C        1287.¦    207 ¦        207  (1) 
 2999. Rideau Louis                        1956 F-Burnhapt le Bas           4:08.53,2   1:57.38,0  (6105)  D        470. ¦    451 ¦        451  (1) 
 3000. Wick Bernhard                       1970 Andwil SG                   4:08.56,1   1:57.40,9  (7175)  B        887. ¦    103 ¦        103  (1) 



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.