Overall Herren ZKB Züri-Lauf-Cup

Zürich Marathon 2008 ZüriLaufCup - Overall Herren ZKB Züri-Lauf-Cup

Ränge: Rang 1-500 (ab 2:11.15,2)

                                                                                                                                  ¦ ZLC
  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Kat/Rang      ¦ Punkte ¦      Total  Anz 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Kulkov Oleg                         1978 RUS-Russland                2:11.15,2       -----    (15)  B        1.   ¦  1'100 ¦      1'100  (1) 
    2. Kibowen Edwin                       1980 KEN-Kenya                   2:11.50,0      0.34,8     (9)  A        1.   ¦  1'090 ¦      1'090  (1) 
    3. Leleito Stanley                     1984 KEN-Kenya                   2:13.40,1      2.24,9     (1)  A        2.   ¦  1'066 ¦      1'066  (1) 
    4. Chirchir Anderson                   1989 KEN-Kenya                   2:14.01,2      2.46,0    (16)  K        1.   ¦  1'000 ¦      1'000  (1) 
    5. Kiptanui Hosea Kimutai              1978 KEN-Kenya                   2:14.21,3      3.06,1    (31)  B        2.   ¦  1'036 ¦      1'036  (1) 
    6. Mezgebu Woldeyes Assefa             1978 ETH-Ethiopia                2:14.52,0      3.36,8    (11)  B        3.   ¦  1'022 ¦      1'022  (1) 
    7. Eticha Tesfaye                      1974 ETH-Ethiopia                2:16.25,4      5.10,2     (2)  B        4.   ¦  1'000 ¦      1'000  (1) 
    8. Pkorkor Wilson                      1976 KEN-Kenya                   2:17.54,2      6.39,0    (17)  B        5.   ¦    979 ¦        979  (1) 
    9. Kipkoech Keino Joseph               1978 KEN-Kenya                   2:18.21,2      7.06,0     (4)  B        6.   ¦    965 ¦        965  (1) 
   10. Kiplagat Kuino David                1966 KEN                         2:18.47,4      7.32,2    (10)  C        1.   ¦  1'010 ¦      1'010  (1) 
   11. Wayessa Urguessa                    1983 ETH-Ethiopia                2:19.13,8      7.58,6    (32)  A        3.   ¦    943 ¦        943  (1) 
   12. Teklemedhin Senbeta Debele          1977 ETH-Ethiopia                2:19.58,0      8.42,8     (5)  B        7.   ¦    933 ¦        933  (1) 
   13. Kiptum Daniel                       1978 KEN-Kenya                   2:20.23,4      9.08,2    (25)  B        8.   ¦    930 ¦        930  (1) 
   14. Ancay Tarcis                        1970 Ayer                        2:22.32,1     11.16,9    (51)  B        9.   ¦    914 ¦        914  (1) 
   15. Wyatt Jonathan                      1972 NZL-Auckland                2:23.06,5     11.51,3     (3)  B        10.  ¦    909 ¦        909  (1) 
   16. Tschopp Marcel, Winterthur          1974 TV Schaan                   2:24.10,5     12.55,3    (72)  B        11.  ¦    901 ¦        901  (1) 
   17. Bago Joseph                         1979 Petit-Lancy                 2:25.42,7     14.27,5    (52)  A        4.   ¦    894 ¦        894  (1) 
   18. Kariuki Cossygin Gitonga            1984 KEN-Kenya                   2:26.15,2     15.00,0    (22)  A        5.   ¦    890 ¦        890  (1) 
   19. Magut Chepkwony Jackson             1976 KEN-Kenya                   2:26.51,3     15.36,1     (8)  B        12.  ¦    881 ¦        881  (1) 
   20. Oliver Ruben                        1976 Ebmatingen                  2:28.35,4     17.20,2    (64)  B        13.  ¦    867 ¦        867  (1) 
   21. Njoroge John                        1979 KEN-Kenya                   2:28.49,9     17.34,7    (13)  A        6.   ¦    871 ¦        871  (1) 
   22. Seiler Christoph, Unterseen         1969 TV Länggasse                2:28.58,4     17.43,2    (68)  B        14.  ¦    864 ¦        864  (1) 
   23. Hauser René, Ennetbürgen            1972 LA Nidwalden                2:29.21,9     18.06,7    (60)  B        15.  ¦    862 ¦        862  (1) 
   24. Gerzner Richard                     1971 Sulz-Rickenbach             2:29.37,9     18.22,7    (59)  B        16.  ¦    859 ¦        859  (1) 
   25. Kolich Rosta                        1964 CZ-Tschechien               2:31.40,9     20.25,7    (19)  C        2.   ¦    907 ¦        907  (1) 
   26. von Allmen Konrad, Olten            1969 Oltner Headhunters          2:32.06,4     20.51,2    (74)  B        17.  ¦    841 ¦        841  (1) 
   27. Christen Martin                     1970 Schötz                      2:32.56,1     21.40,9    (54)  B        18.  ¦    834 ¦        834  (1) 
   28. Gauch Bertrand, Fribourg            1965 Triathlon Fribourg          2:33.21,2     22.06,0    (56)  C        3.   ¦    895 ¦        895  (1) 
   29. Gerber Beat                         1972 Oberbuchsiten               2:34.03,9     22.48,7    (57)  B        19.  ¦    826 ¦        826  (1) 
   30. Elmer Beat, Hombrechtikon           1961 LC-Meilen                   2:34.21,7     23.06,5   (204)  C        4.   ¦    887 ¦      4'982  (5) 
   31. Frieden Thomas, Kollbrunn           1969 LSV Winterthur              2:34.59,9     23.44,7    (55)  B        20.  ¦    819 ¦      1'775  (2) 
   32. Schneider Torsten                   1972 CH                          2:35.11,9     23.56,7  (9521)  B        21.  ¦    817 ¦        817  (1) 
   33. Audia Giovambattista, I-San Michele 1970 Montemiletto Team Runners   2:35.21,6     24.06,4  (3110)  B        22.  ¦    816 ¦        816  (1) 
   34. Rapillard Laurent, Conthey          1977 SFG Conthey                 2:35.24,8     24.09,6  (6036)  B        23.  ¦    815 ¦        815  (1) 
   35. Merkt Jürg, Bülach                  1964 TV Hüntwangen               2:35.39,5     24.24,3    (63)  C        5.   ¦    878 ¦      1'843  (2) 
   36. Ryabkov Nikolay                     1979 Adliswil                    2:35.47,3     24.32,1  (6230)  A        7.   ¦    818 ¦        818  (1) 
   37. Jenni Walter                        1968 Oberwil b. Büren            2:35.51,2     24.36,0    (75)  C        6.   ¦    877 ¦        877  (1) 
   38. Gerber Markus                       1960 Rüfenacht BE                2:36.03,2     24.48,0    (58)  C        7.   ¦    875 ¦        875  (1) 
   39. Schwarz Jwan, Räterschen            1972 tuerli.ch                   2:36.30,6     25.15,4    (67)  B        24.  ¦    807 ¦        807  (1) 
   40. Turati Silvano, Stabio              1972 VIGOR Ligornetto            2:36.32,5     25.17,3  (6916)  B        25.  ¦    807 ¦        807  (1) 
   41. Puricelli Christian                 1985 Porza                       2:36.34,8     25.19,6    (65)  A        8.   ¦    812 ¦        812  (1) 
   42. Cemerka Alexander, A-Stockerau      1974 vienna Cricket              2:36.46,6     25.31,4    (27)  B        26.  ¦    805 ¦        805  (1) 
   43. Blättler Beat, Bonstetten           1976 TV Unterstrass              2:37.47,8     26.32,6    (53)  B        27.  ¦    797 ¦      3'837  (4) 
   44. Schur Andreas                       1968 D-Pfullendorf               2:37.54,8     26.39,6  (6479)  C        8.   ¦    862 ¦        862  (1) 
   45. Schenk Felix, Wigoltingen           1964 Run Fit Thurgau             2:38.55,6     27.40,4  (6318)  C        9.   ¦    854 ¦        854  (1) 
   46. Hörner Jakob                        1973 D-Neustadt                  2:39.21,1     28.05,9  (4681)  B        28.  ¦    785 ¦        785  (1) 
   47. Willisegger Bruno                   1973 Zofingen                    2:39.45,7     28.30,5  (7207)  B        29.  ¦    782 ¦        782  (1) 
   48. Kreienbühl Christian, Rüti ZH       1981 UBS Laufclub                2:39.50,0     28.34,8  (5116)  A        9.   ¦    787 ¦      1'703  (2) 
   49. Streit Markus, Steffisburg          1963 Tri Team Steffisburg        2:40.23,1     29.07,9    (71)  C        10.  ¦    844 ¦        844  (1) 
   50. Camenzind Peter, Adliswil           1951 SSC Langnau a. A.           2:40.41,8     29.26,6  (3620)  D        1.   ¦  1'000 ¦      2'946  (3) 
   51. Basler Peter, Bern                  1965 BTV-Aarau                   2:40.46,1     29.30,9  (3187)  C        11.  ¦    841 ¦        841  (1) 
   52. Rüedi Patrick, Zürich               1973 Free Radicals               2:40.55,6     29.40,4  (6201)  B        30.  ¦    773 ¦      1'670  (2) 
   53. Joos Markus, Trimmis                1963 WSV/FILA                    2:41.09,0     29.53,8  (4828)  C        12.  ¦    838 ¦      1'823  (2) 
   54. Bayes Dani, E-Roda                  1975 CNVIC-ETB                   2:41.09,1     29.53,9  (3235)  B        31.  ¦    772 ¦        772  (1) 
   55. Burkhard Beat, Uznach               1975 www.itw.li                  2:41.50,9     30.35,7  (3586)  B        32.  ¦    766 ¦        766  (1) 
   56. Bigler Denis, Courgevaux            1969 AC Murten                   2:42.02,4     30.47,2  (3309)  B        33.  ¦    765 ¦        765  (1) 
   57. Lüthi Patric                        1965 Zollikon                    2:42.05,6     30.50,4   (522)  C        13.  ¦    832 ¦        832  (1) 
   58. Brunner Beat                        1976 Worb                        2:42.08,2     30.53,0  (3496)  B        34.  ¦    764 ¦        764  (1) 
   59. Frei Martin, Zollikon               1962 Arena225                    2:42.13,9     30.58,7   (512)  C        14.  ¦    831 ¦        831  (1) 
   60. Atkins Ben                          1973 Basel                       2:42.19,0     31.03,8  (3108)  B        35.  ¦    763 ¦        763  (1) 
   61. Doninelli Danilo, Grand-Lancy       1962 CENTRE ATHLETIQUE GENEVE    2:42.37,0     31.21,8  (3823)  C        15.  ¦    828 ¦        828  (1) 
   62. Ratschob Remo, Wohlen AG            1971 LR-Wohlen / Adidas          2:42.41,2     31.26,0  (6038)  B        36.  ¦    760 ¦        760  (1) 
   63. Sommer Christian, Ottenbach         1983 Namban Rengo                2:42.45,1     31.29,9  (6583)  A        10.  ¦    765 ¦        765  (1) 
   64. Rojas Stephen                       1978 Zürich                      2:42.46,1     31.30,9  (6150)  B        37.  ¦    759 ¦        759  (1) 
   65. Giannelis Sotiris, GR-Athens        1977 Marousi s.c                 2:42.48,0     31.32,8  (4270)  B        38.  ¦    759 ¦        759  (1) 
   66. Burgermeister Urs, Oberuzwil        1970 Virgin-Runners              2:42.52,0     31.36,8  (3574)  B        39.  ¦    759 ¦        759  (1) 
   67. Flury-Bucher Ferdinand              1959 Rothenburg                  2:42.57,9     31.42,7  (4075)  C        16.  ¦    825 ¦        825  (1) 
   68. Chawla Raghav                       1980 Zürich                      2:43.12,8     31.57,6  (3662)  A        11.  ¦    761 ¦        761  (1) 
   69. Baumgartner Rolf, Neftenbach        1964 OLG Welsikon                2:43.20,7     32.05,5  (3225)  C        17.  ¦    823 ¦      2'640  (3) 
   70. Eggenberger Michael                 1977 Zug                         2:43.21,1     32.05,9  (3876)  B        40.  ¦    755 ¦        755  (1) 
   71. Stirnimann Daniel, Jona             1978 Joggertraeff Pfäffikon      2:43.30,0     32.14,8  (6716)  B        41.  ¦    754 ¦        754  (1) 
   72. Feremutsch Christoph, Kleinandelfin 1976 run and smile.ch            2:43.35,0     32.19,8  (4019)  B        42.  ¦    753 ¦      1'690  (2) 
   73. Giannelis Dimitris                  1975 GR-Athens                   2:43.47,1     32.31,9  (4269)  B        43.  ¦    752 ¦        752  (1) 
   74. Mägerle Roland, Neftenbach          1968 tuerli.ch                   2:43.50,8     32.35,6  (5408)  C        18.  ¦    819 ¦      1'754  (2) 
   75. Friesenbichler Reinhard, A-Neusiedl 1965 LC-Quicky Winden            2:44.02,7     32.47,5  (4134)  C        19.  ¦    818 ¦        818  (1) 
   76. Steiger Thomas                      1973 Tann                        2:44.09,3     32.54,1  (6676)  B        44.  ¦    749 ¦      1'598  (2) 
   77. Stähli Martin                       1969 Hochfelden                  2:44.33,8     33.18,6  (6642)  B        45.  ¦    746 ¦        746  (1) 
   78. Armstrong Timothy, Genève           1962 OMS Atheltisme              2:44.41,5     33.26,3  (3091)  C        20.  ¦    813 ¦        813  (1) 
   79. Richard Daniel, Burgdorf            1966 TV Längasse                 2:44.42,9     33.27,7  (6095)  C        21.  ¦    813 ¦      1'734  (2) 
   80. Payot Anthony, F-Vetraz Monthoux    1967 La Foulée Annemasse         2:45.01,6     33.46,4  (5898)  C        22.  ¦    810 ¦        810  (1) 
   81. Gassmann Michael, Horgen            1966 BTV CHUR                    2:45.09,8     33.54,6  (4211)  C        23.  ¦    809 ¦      3'659  (4) 
   82. Meyer Thomas, Neftenbach            1971 tuerli.ch                   2:45.42,1     34.26,9  (5605)  B        46.  ¦    737 ¦      1'669  (2) 
   83. Boppart Stefan, Teufen AR           1963 LG Teufen                   2:46.00,5     34.45,3  (3394)  C        24.  ¦    803 ¦        803  (1) 
   84. Salinetti Michele, Cureglia         1972 SAM Massagno                2:46.03,6     34.48,4  (6245)  B        47.  ¦    734 ¦        734  (1) 
   85. Moos Yvan, Ayent                    1973 CS 13 Etoiles               2:46.09,2     34.54,0  (9509)  B        48.  ¦    734 ¦        734  (1) 
   85. Wanger Domenik, FL-Schaan           1975 TV Schaan                   2:46.09,2     34.54,0  (7070)  B        48.  ¦    734 ¦        734  (1) 
   87. Ulrich Daniel                       1965 Zug                         2:46.16,4     35.01,2  (6933)  C        25.  ¦    801 ¦      1'691  (2) 
   88. Berweger Peter, Wollerau            1969 ASVZ                        2:46.22,1     35.06,9  (3292)  B        50.  ¦    732 ¦        732  (1) 
   89. Schneider Christian                 1978 Zürich                      2:46.32,2     35.17,0  (9540)  B        51.  ¦    731 ¦        731  (1) 
   90. Zaugg Niklaus                       1981 Kiesen                      2:46.32,7     35.17,5  (7299)  A        12.  ¦    736 ¦        736  (1) 
   91. Goudsmit Gerrit                     1965 Greifensee                  2:46.36,7     35.21,5  (4326)  C        26.  ¦    799 ¦        799  (1) 
   92. Jud Toni                            1956 Rufi                        2:46.51,9     35.36,7  (4849)  D        2.   ¦    961 ¦        961  (1) 
   93. Beeler Karl, Rothenthurm            1959 TSV Rothenthurm             2:46.57,7     35.42,5  (3246)  C        27.  ¦    797 ¦      1'697  (2) 
   94. Gerber Roger, Biberist              1970 team fadegrad               2:47.08,4     35.53,2  (4245)  B        52.  ¦    726 ¦        726  (1) 
   95. Ferrat Dominique                    1971 Hedingen                    2:47.19,1     36.03,9  (4023)  B        53.  ¦    725 ¦        725  (1) 
   96. Warner-Smith Matthew, F-Cessy       1973 OMS/WHO                     2:47.20,5     36.05,3  (7076)  B        54.  ¦    725 ¦        725  (1) 
   97. Egli Alois, Winterthur              1963 LSV Winterthur              2:47.32,0     36.16,8  (3885)  C        28.  ¦    792 ¦      1'714  (2) 
   98. Hanser Robin                        1971 Kreuzlingen                 2:47.34,2     36.19,0  (4487)  B        55.  ¦    723 ¦        723  (1) 
   99. Krumm Ralf, D-Bahlingen             1966 TV Herbolzheim              2:47.39,0     36.23,8  (5128)  C        29.  ¦    792 ¦        792  (1) 
  100. Thomet Simon, Belfaux               1986 CA Belfaux                  2:47.48,0     36.32,8  (6849)  A        13.  ¦    727 ¦        727  (1) 
  101. Joos Dirk, D-Friedrichshafen        1980 EADS BSG Dornier            2:47.51,3     36.36,1  (4827)  A        14.  ¦    726 ¦        726  (1) 
  102. Scharfetter Jürgen                  1970 Embrach                     2:47.56,4     36.41,2  (6294)  B        56.  ¦    720 ¦        720  (1) 
  103. Kerber Alexander                    1969 Kehrsiten                   2:47.59,1     36.43,9  (4965)  B        57.  ¦    720 ¦        720  (1) 
  104. Etter Robert                        1970 Courgevaux                  2:48.05,3     36.50,1  (7391)  B        58.  ¦    719 ¦        719  (1) 
  105. Schenkel Rainer                     1964 Herrliberg                  2:48.14,4     36.59,2  (6321)  C        30.  ¦    787 ¦        787  (1) 
  106. Pileggi Andrea                      1964 Luzern                      2:48.24,1     37.08,9  (5969)  C        31.  ¦    786 ¦        786  (1) 
  107. Rege Markus, Zürich                 1962 ASC-Bassersdorf             2:48.24,7     37.09,5  (6052)  C        32.  ¦    786 ¦        786  (1) 
  108. Maggioni Massimo                    1971 Gordevio                    2:48.32,3     37.17,1  (5410)  B        59.  ¦    715 ¦        715  (1) 
  109. Scheiwiller Guy                     1967 Schindellegi                2:48.47,3     37.32,1  (6312)  C        33.  ¦    783 ¦        783  (1) 
  110. Enz Guido                           1966 Adligenswil                 2:48.58,5     37.43,3  (3940)  C        34.  ¦    782 ¦        782  (1) 
  110. Wolfensberger Remo                  1965 Rüti ZH                     2:48.58,5     37.43,3  (7241)  C        34.  ¦    782 ¦      2'530  (3) 
  112. Mueller Michi                       1973 Dintikon                    2:48.58,7     37.43,5  (5671)  B        60.  ¦    712 ¦        712  (1) 
  113. Simpson Guy                         1970 Cologny                     2:49.00,6     37.45,4  (6562)  B        61.  ¦    712 ¦        712  (1) 
  114. Camenzind Roland                    1963 Küttigen                    2:49.02,9     37.47,7  (3621)  C        36.  ¦    781 ¦        781  (1) 
  115. Takahashi Toshiyuki, Bern           1969 JGSDF                       2:49.03,4     37.48,2  (6811)  B        62.  ¦    711 ¦        711  (1) 
  116. Kornmayer Peter, Algetshausen       1958 smrun/lcuzwzil              2:49.27,7     38.12,5  (5091)  D        3.   ¦    945 ¦        945  (1) 
  117. Curiger Andreas                     1964 Buchs ZH                    2:49.43,6     38.28,4  (3725)  C        37.  ¦    777 ¦        777  (1) 
  118. Haas Erwin                          1967 Langenthal                  2:49.59,8     38.44,6  (4430)  C        38.  ¦    775 ¦        775  (1) 
  119. Achtendung John                     1973 CH                          2:50.13,0     38.57,8  (9516)  B        63.  ¦    703 ¦        703  (1) 
  120. Lochmann Thomas, Muttenz            1965 TV Muttenz                  2:50.21,6     39.06,4  (5319)  C        39.  ¦    772 ¦        772  (1) 
  121. Maier Matthias                      1979 Zürich                      2:50.25,5     39.10,3  (5420)  A        15.  ¦    707 ¦        707  (1) 
  122. Koenig Martin                       1971 Strengelbach                2:50.30,7     39.15,5  (5050)  B        64.  ¦    700 ¦      1'550  (2) 
  123. Fischer Jürgen                      1968 D-Wiggensbach               2:50.31,0     39.15,8  (4046)  C        40.  ¦    771 ¦        771  (1) 
  124. Steurer Josef-Albert                1958 A-Krumbach, Bregenzerwald   2:50.36,8     39.21,6    (30)  D        4.   ¦    938 ¦        938  (1) 
  125. Gröbli Adrian                       1961 Oetwil an der Limmat        2:50.38,0     39.22,8  (4363)  C        41.  ¦    770 ¦      1'690  (2) 
  126. Kaufmann Roger, Uster               1974 neujahrsmarathon.ch         2:50.39,0     39.23,8  (4930)  B        65.  ¦    699 ¦      3'235  (4) 
  127. Berger Beat, Basel                  1975 LC Basel                    2:50.59,5     39.44,3  (3272)  B        66.  ¦    697 ¦      2'461  (3) 
  128. Gut Viktor, Sempach Stadt           1960 Laufteam Seeland Sempach    2:51.05,4     39.50,2  (4412)  C        42.  ¦    767 ¦        767  (1) 
  129. Jillich Christian, D-Datteln        1981 Datteln                     2:51.09,6     39.54,4  (4818)  A        16.  ¦    701 ¦        701  (1) 
  130. Klingenfuss Reto, Zürich            1973 Triathlonclub Veloatelier   2:51.15,8     40.00,6  (5006)  B        67.  ¦    695 ¦        695  (1) 
  131. Warring Thomas A.                   1968 Truttikon                   2:51.19,5     40.04,3  (7077)  C        43.  ¦    765 ¦        765  (1) 
  132. Studer Rolf                         1970 Wangen b. Olten             2:51.20,9     40.05,7  (6761)  B        68.  ¦    694 ¦        694  (1) 
  133. Albertin Ismael, Marbach SG         1981 Mila Rheintal               2:51.21,3     40.06,1  (3034)  A        17.  ¦    700 ¦        700  (1) 
  134. Stadel Joachim                      1968 Zürich                      2:51.45,2     40.30,0  (6630)  C        44.  ¦    762 ¦      2'448  (3) 
  135. Kessler Nicolas                     1974 Chavannes-sous-Orsonnens    2:51.47,2     40.32,0  (4972)  B        69.  ¦    691 ¦        691  (1) 
  136. Eilinger Michael, Arnegg            1974 LC Uzwil                    2:51.58,2     40.43,0  (3920)  B        70.  ¦    689 ¦      3'327  (4) 
  137. Caverzasio Michele                  1968 Lugano                      2:52.01,6     40.46,4  (3646)  C        45.  ¦    760 ¦        760  (1) 
  138. Merkt Peter, Hüntwangen             1964 TV Hüntwangen               2:52.05,1     40.49,9  (5578)  C        46.  ¦    760 ¦      3'287  (4) 
  139. Gaussmann Andreas                   1962 Affoltern am Albis          2:52.09,0     40.53,8  (4219)  C        47.  ¦    759 ¦        759  (1) 
  140. Schnellmann Rolf, Abtwil SG         1975 TV Teufen Läufergruppe      2:52.11,3     40.56,1  (6425)  B        71.  ¦    688 ¦        688  (1) 
  141. Benz Marco                          1962 Bülach                      2:52.14,8     40.59,6  (3263)  C        48.  ¦    758 ¦        758  (1) 
  142. Koller Gerold, Steinen              1980 Läuferteam Steinen          2:52.17,3     41.02,1  (5069)  A        18.  ¦    693 ¦        693  (1) 
  143. Germanier Stéphane                  1975 Sion                        2:52.19,2     41.04,0  (4253)  B        72.  ¦    687 ¦        687  (1) 
  144. Jud Ueli                            1961 Schänis                     2:52.28,2     41.13,0  (4850)  C        49.  ¦    757 ¦        757  (1) 
  145. Gerber Ueli, Horgenberg             1960 OZS Horgenberg              2:52.28,8     41.13,6  (4247)  C        50.  ¦    757 ¦      1'659  (2) 
  146. Kläsi-Ernst Daniel, Rüti ZH         1964 LG ZKB                      2:53.04,4     41.49,2  (4994)  C        51.  ¦    752 ¦      2'436  (3) 
  147. Sharman Ian, GB-London SE11 5QN     1980 Serpentine RC               2:53.04,8     41.49,6  (6530)  A        19.  ¦    687 ¦        687  (1) 
  148. Imbach Daniel Joakim                1970 Zürich                      2:53.05,3     41.50,1  (4753)  B        73.  ¦    681 ¦        681  (1) 
  149. Bretscher Tobias                    1978 Zürich                      2:53.05,9     41.50,7  (3466)  B        74.  ¦    681 ¦        681  (1) 
  150. Bütler Leo                          1970 Vilters                     2:53.13,2     41.58,0  (3606)  B        75.  ¦    680 ¦      1'545  (2) 
  151. Jamin Jean-Claude, Bremgarten b. Be 1961 TV Länggasse Bern           2:53.21,9     42.06,7  (4793)  C        52.  ¦    750 ¦        750  (1) 
  152. Brünnert Andreas, D-München         1980 LC Solln                    2:53.26,3     42.11,1  (3507)  A        20.  ¦    684 ¦        684  (1) 
  153. Sigron Stefan, Domat/Ems            1961 alpinrunner.ch              2:53.28,6     42.13,4  (6554)  C        53.  ¦    750 ¦        750  (1) 
  154. Kulik Karsten                       1972 Zürich                      2:53.28,8     42.13,6  (5155)  B        76.  ¦    678 ¦        678  (1) 
  155. Wyss Eric, St. Moritz               1966 Laufteam St. Moritz         2:53.29,9     42.14,7  (7279)  C        54.  ¦    749 ¦        749  (1) 
  156. Gyagang Gontscho, Wädenswil         1966 ewz power team              2:53.34,9     42.19,7  (4418)  C        55.  ¦    749 ¦      1'627  (2) 
  157. Weber Adrian                        1970 Bern                        2:53.40,0     42.24,8  (7089)  B        77.  ¦    676 ¦        676  (1) 
  158. Suppiger Dani                       1977 Baar                        2:53.41,1     42.25,9  (6779)  B        78.  ¦    676 ¦        676  (1) 
  159. Wagner Thomas, D-Nidderau           1966 Laufwerk Gelnhausen         2:53.42,6     42.27,4  (7041)  C        56.  ¦    748 ¦        748  (1) 
  160. Schildknecht Richard                1964 St. Gallen                  2:53.48,0     42.32,8  (6339)  C        57.  ¦    747 ¦        747  (1) 
  161. Enzler Daniel, Appenzell            1965 LG TV Teufen                2:53.52,2     42.37,0  (3942)  C        58.  ¦    747 ¦        747  (1) 
  162. Heynen Raymond                      1955 Zermatt                     2:54.01,9     42.46,7  (4590)  D        5.   ¦    917 ¦        917  (1) 
  163. Brix Lars, DK-Silkeborg             1967 SMT-Silkeborg               2:54.02,7     42.47,5  (3473)  C        59.  ¦    745 ¦        745  (1) 
  164. Roth Alexandre                      1971 Corseaux                    2:54.02,9     42.47,7  (6169)  B        79.  ¦    673 ¦        673  (1) 
  165. Ruiz Manuel                         1971 Arlesheim                   2:54.07,7     42.52,5  (6211)  B        80.  ¦    673 ¦        673  (1) 
  166. Piccand Marc                        1972 Carouge GE                  2:54.12,6     42.57,4  (5963)  B        81.  ¦    672 ¦        672  (1) 
  167. Heuberger Silvan, Wilen b. Wil      1973 TV Ägelsee                  2:54.14,5     42.59,3  (4586)  B        82.  ¦    672 ¦        672  (1) 
  168. Hoeger Stefan, Therwil              1971 Tria Basilea                2:54.22,3     43.07,1  (4621)  B        83.  ¦    671 ¦        671  (1) 
  169. Oertig Karl                         1960 Flawil                      2:54.26,2     43.11,0  (5830)  C        60.  ¦    743 ¦        743  (1) 
  170. Graf Raffael                        1973 Bern                        2:54.30,7     43.15,5  (4337)  B        84.  ¦    670 ¦        670  (1) 
  171. Jäggin Urs                          1963 Opfikon                     2:54.40,4     43.25,2  (4790)  C        61.  ¦    741 ¦      2'397  (3) 
  172. Kock Carsten, Jona                  1979 Geberit                     2:54.42,5     43.27,3  (5047)  A        21.  ¦    674 ¦        674  (1) 
  173. Suter Yvan                          1967 La Rippe                    2:54.54,3     43.39,1  (6791)  C        62.  ¦    739 ¦        739  (1) 
  174. Widmer Martin, Oberwangen TG        1961 SC Widmis                   2:55.01,6     43.46,4  (7187)  C        63.  ¦    738 ¦        738  (1) 
  175. Rau Holger                          1977 D-Stuttgart                 2:55.05,2     43.50,0  (6040)  B        85.  ¦    666 ¦        666  (1) 
  176. Jorgensen Jon                       1969 N-Oslo                      2:55.05,7     43.50,5  (4839)  B        86.  ¦    665 ¦        665  (1) 
  177. Maynard Andrew, Cham                1961 Serpentine                  2:55.20,4     44.05,2  (5503)  C        64.  ¦    736 ¦        736  (1) 
  178. Kobel Ueli, Affoltern im Emmental   1970 TV Oberburg                 2:55.27,4     44.12,2  (5032)  B        87.  ¦    663 ¦        663  (1) 
  179. Vogt Daniel, Münchenbuchsee         1965 TVL                         2:55.28,0     44.12,8  (6998)  C        65.  ¦    735 ¦        735  (1) 
  180. Mendler Thomas                      1980 Staad SG                    2:55.29,3     44.14,1  (5565)  A        22.  ¦    668 ¦        668  (1) 
  180. Ochsner Rolf, Jona                  1965 Joggerträff Pfäffikon SZ    2:55.29,3     44.14,1  (5818)  C        66.  ¦    735 ¦      2'484  (3) 
  182. Schuler Brido, Rothenthurm          1973 coma runners                2:55.31,2     44.16,0  (6468)  B        88.  ¦    662 ¦        662  (1) 
  183. Vogel Bruno, Langnau am Albis       1959 SSC Langnau a. A.           2:55.36,6     44.21,4  (6985)  C        67.  ¦    734 ¦      4'099  (5) 
  184. Frey Paul                           1962 Wädenswil                   2:55.38,5     44.23,3  (4122)  C        68.  ¦    734 ¦      1'585  (2) 
  185. Senn Oliver, Steinhausen            1969 LAR Windisch                2:55.38,6     44.23,4  (6524)  B        89.  ¦    661 ¦        661  (1) 
  186. Caprez Andrea                       1965 Zürich                      2:55.44,0     44.28,8  (3626)  C        69.  ¦    733 ¦        733  (1) 
  187. Schneider Thomas, D-Salem           1979 EADS BSG Dornier            2:55.48,9     44.33,7  (6417)  A        23.  ¦    666 ¦        666  (1) 
  188. Schmid Ernst                        1965 Udligenswil                 2:55.49,5     44.34,3  (6371)  C        70.  ¦    733 ¦        733  (1) 
  189. Méndez Pérez David, E-Palma de Mall 1959 Club Marathon Mallorca      2:55.58,2     44.43,0  (5564)  C        71.  ¦    732 ¦        732  (1) 
  190. Rickenbacher Leo                    1960 Wallisellen                 2:56.05,2     44.50,0  (6102)  C        72.  ¦    731 ¦        731  (1) 
  191. Hammerer Franz                      1956 A-Dornbirn                  2:56.07,4     44.52,2  (4477)  D        6.   ¦    904 ¦        904  (1) 
  192. Werther Markus, D-Baiersdorf        1977 LG Forchheim                2:56.11,1     44.55,9  (7152)  B        90.  ¦    657 ¦        657  (1) 
  193. Linder Andreas                      1968 Allschwil                   2:56.14,7     44.59,5  (5301)  C        73.  ¦    730 ¦        730  (1) 
  194. Segmüller Roland                    1960 Eichberg                    2:56.14,9     44.59,7  (6512)  C        74.  ¦    730 ¦        730  (1) 
  195. Kopecky Georg                       1964 Zürich                      2:56.15,9     45.00,7  (5082)  C        75.  ¦    729 ¦        729  (1) 
  196. Engeli Benjamin                     1979 Wiesendangen                2:56.16,3     45.01,1  (3934)  A        24.  ¦    662 ¦        662  (1) 
  197. Huttenlauch Hanspeter, Hochfelden   1960 UBS Tri-Club                2:56.17,7     45.02,5  (4742)  C        76.  ¦    729 ¦        729  (1) 
  198. Wegmann Marco                       1965 Zug                         2:56.18,5     45.03,3  (7107)  C        77.  ¦    729 ¦        729  (1) 
  199. Riehle Michael                      1963 D-Ortenberg                 2:56.19,4     45.04,2  (6114)  C        78.  ¦    729 ¦        729  (1) 
  200. Wyser Meinrad                       1963 Zürich                      2:56.21,5     45.06,3  (7274)  C        79.  ¦    729 ¦        729  (1) 
  201. Poch Mike                           1966 D-Thale                     2:56.25,6     45.10,4  (5986)  C        80.  ¦    728 ¦        728  (1) 
  202. Gil Diego, Locarno                  1973 Virtus Locarno              2:56.26,8     45.11,6  (4284)  B        91.  ¦    655 ¦        655  (1) 
  203. Schranz Peter, Freienbach           1966 Joggerträff Pfäffikon SZ    2:56.27,4     45.12,2  (6453)  C        81.  ¦    728 ¦        728  (1) 
  204. Krättli Martin                      1967 Trimmis                     2:56.28,9     45.13,7  (5108)  C        82.  ¦    728 ¦        728  (1) 
  205. Huber Markus                        1963 Wilen b. Wollerau           2:56.30,9     45.15,7  (9506)  C        83.  ¦    728 ¦        728  (1) 
  206. Scherer Kurt                        1963 Udligenswil                 2:56.33,4     45.18,2  (6325)  C        84.  ¦    727 ¦        727  (1) 
  207. Kaufmann Michael                    1968 Hinwil                      2:56.42,7     45.27,5  (4926)  C        85.  ¦    726 ¦        726  (1) 
  208. Haegler Stefan                      1959 Lengnau BE                  2:56.45,4     45.30,2  (4447)  C        86.  ¦    726 ¦        726  (1) 
  209. Kieffer Alain, L-Keispelt L-8294    1966 CA Belvaux                  2:56.46,3     45.31,1  (4978)  C        87.  ¦    726 ¦        726  (1) 
  210. Schilter Beat                       1954 Zürich                      2:56.47,8     45.32,6  (6346)  D        7.   ¦    899 ¦        899  (1) 
  211. Lütscher Willi                      1966 Chur                        2:56.48,3     45.33,1  (5385)  C        88.  ¦    726 ¦        726  (1) 
  212. Oswald Christoph                    1958 Zürich                      2:56.48,8     45.33,6  (5855)  D        8.   ¦    899 ¦        899  (1) 
  213. Berger Urs                          1976 Alten                       2:56.52,3     45.37,1  (7387)  B        92.  ¦    652 ¦        652  (1) 
  214. Zehnder Fabian, Wädenswil           1987 TG Hütten                   2:56.52,6     45.37,4  (7310)  A        25.  ¦    658 ¦      2'450  (3) 
  215. Bussmann Oliver                     1971 Langnau am Albis            2:57.01,9     45.46,7  (3604)  B        93.  ¦    651 ¦        651  (1) 
  216. Vosseler Beat                       1964 Gebenstorf                  2:57.03,0     45.47,8  (7030)  C        89.  ¦    724 ¦        724  (1) 
  217. Schaub Sämi, Oberglatt ZH           1965 Impuls Tri Bülach           2:57.03,7     45.48,5  (6298)  C        90.  ¦    724 ¦        724  (1) 
  218. Stöckli Urs                         1950 Rottenschwil                2:57.05,2     45.50,0  (6719)  D        9.   ¦    898 ¦        898  (1) 
  219. Perseghini Mauro, Montagnola        1975 USC Capriaschese            2:57.05,9     45.50,7  (5918)  B        94.  ¦    650 ¦        650  (1) 
  220. Spori Bruno                         1982 Bremgarten b. Bern          2:57.06,6     45.51,4  (6616)  A        26.  ¦    656 ¦        656  (1) 
  221. Wolf Dieter                         1957 Selzach                     2:57.11,9     45.56,7  (7239)  D        10.  ¦    897 ¦        897  (1) 
  222. Immisch Stefan                      1977 D-Limbach-Oberfrohna        2:57.14,9     45.59,7  (4760)  B        95.  ¦    649 ¦        649  (1) 
  223. Hauser Wolfgang, Jona               1964 Laufträff Rappi-Jona        2:57.15,2     46.00,0  (4516)  C        91.  ¦    722 ¦        722  (1) 
  224. Hofstetter David                    1981 Zürich                      2:57.16,2     46.01,0  (4641)  A        27.  ¦    655 ¦        655  (1) 
  225. Loesche Manfred                     1966 D-Ludwigsburg               2:57.16,8     46.01,6  (5321)  C        92.  ¦    722 ¦        722  (1) 
  226. Kauffmann Daniel, Untersiggenthal   1969 LG Hohenfels                2:57.20,3     46.05,1  (4916)  B        96.  ¦    648 ¦        648  (1) 
  227. Burkart Adrian, Buchrain            1956 LR Ebikon                   2:57.20,8     46.05,6  (3584)  D        11.  ¦    896 ¦        896  (1) 
  228. Gross Urs, Oberönz                  1970 TRI TEAM EMMENTAL           2:57.21,3     46.06,1  (4368)  B        97.  ¦    648 ¦        648  (1) 
  229. Schreiber Harald                    1969 D-Aach-Linz                 2:57.22,2     46.07,0  (6458)  B        98.  ¦    648 ¦        648  (1) 
  230. Beeler Roland, Baar                 1969 Monday Nigth Bikers         2:57.22,4     46.07,2  (3247)  B        99.  ¦    648 ¦        648  (1) 
  231. Meier Stefan                        1961 Vilters                     2:57.22,8     46.07,6  (5543)  C        93.  ¦    721 ¦        721  (1) 
  232. Michel Dominique, Sierre            1966 CA Sierre/DSG               2:57.25,0     46.09,8  (5613)  C        94.  ¦    721 ¦        721  (1) 
  233. Boddin Jörg, Niederhasli            1965 IMMO/IAH Team 4             2:57.26,7     46.11,5  (3367)  C        95.  ¦    721 ¦        721  (1) 
  234. Ueltschi Thomas                     1961 Allschwil                   2:57.27,9     46.12,7  (6923)  C        96.  ¦    721 ¦        721  (1) 
  235. Arbez Loic, F-Pontarlier            1981 Optimum Training System     2:57.28,0     46.12,8  (3086)  A        28.  ¦    653 ¦        653  (1) 
  236. Wanner Claude, St-Luc               1960 ST-LUC                      2:57.29,1     46.13,9  (7073)  C        97.  ¦    721 ¦        721  (1) 
  237. Lüke Michael                        1962 La Tour-de-Trême            2:57.31,7     46.16,5  (5367)  C        98.  ¦    720 ¦        720  (1) 
  238. Pfaff Werner                        1958 Therwil                     2:57.33,9     46.18,7  (5938)  D        12.  ¦    895 ¦        895  (1) 
  239. Paul Michael                        1970 D-Schwanstetten             2:57.40,3     46.25,1  (5891)  B        100. ¦    646 ¦        646  (1) 
  240. Diemer Peter, D-Ottobeuren          1973 TV Memmingen                2:57.42,4     46.27,2  (3797)  B        101. ¦    646 ¦        646  (1) 
  241. Port Michael, D-Bad Homburg         1974 one-to-one personaltraini   2:57.45,0     46.29,8  (5994)  B        102. ¦    645 ¦        645  (1) 
  242. Breitenmoser Stefan, Appenzell      1967 Lauftreff Appenzell         2:57.45,3     46.30,1  (3459)  C        99.  ¦    719 ¦        719  (1) 
  243. Stevenson Douglas, B-Tervuren       1961 Casas Adobes TC             2:57.48,1     46.32,9  (6707)  C        100. ¦    718 ¦        718  (1) 
  244. Loewer Olaf, D-München              1973 MRRC München                2:57.48,9     46.33,7  (5322)  B        103. ¦    645 ¦        645  (1) 
  245. Wunderle Niggi                      1971 Riehen                      2:57.54,0     46.38,8  (7254)  B        104. ¦    644 ¦        644  (1) 
  246. Rieder Marcos                       1959 Luzern                      2:57.55,2     46.40,0  (6109)  C        101. ¦    718 ¦        718  (1) 
  247. Ait Bahassou Mohamed, Winterthur    1965 LV Winterthur               2:57.56,7     46.41,5  (3029)  C        102. ¦    717 ¦        717  (1) 
  247. Salzmann Urs                        1955 Worb                        2:57.56,7     46.41,5  (6251)  D        13.  ¦    892 ¦        892  (1) 
  249. Manser Daniel                       1967 Spiez                       2:57.57,3     46.42,1  (5430)  C        103. ¦    717 ¦        717  (1) 
  250. Mayenzet Didier                     1973 Meilen                      2:57.58,9     46.43,7   (921)  B        105. ¦    643 ¦        643  (1) 
  251. Bolliger Armin, Hohentannen         1960 Run Fit Thurgau             2:58.01,2     46.46,0  (3385)  C        104. ¦    717 ¦      3'149  (4) 
  252. Kuipers Dennis                      1971 Uitikon Waldegg             2:58.01,7     46.46,5  (5151)  B        106. ¦    643 ¦        643  (1) 
  253. Kilgus Martin                       1966 Küsnacht ZH                 2:58.02,8     46.47,6   (609)  C        105. ¦    717 ¦        717  (1) 
  253. Kosanke Andreas, Freienbach         1964 Joggerträff Pfäffikon       2:58.02,8     46.47,6  (5092)  C        105. ¦    717 ¦      2'417  (3) 
  255. Fiechter Urs                        1959 Remetschwil                 2:58.03,8     46.48,6  (4032)  C        107. ¦    717 ¦        717  (1) 
  256. Geier Markus, Pratteln              1974 Tria Basliea                2:58.04,6     46.49,4  (4227)  B        107. ¦    643 ¦        643  (1) 
  257. Stampfli Patrik                     1971 Schlieren                   2:58.05,1     46.49,9  (6656)  B        108. ¦    643 ¦        643  (1) 
  258. Vallotton François                  1953 Lucens                      2:58.06,5     46.51,3  (6954)  D        14.  ¦    891 ¦        891  (1) 
  259. Stäuble Roland                      1961 Zürich                      2:58.07,5     46.52,3  (6660)  C        108. ¦    716 ¦        716  (1) 
  260. Strähl Stefan, Oensingen            1970 LG Niederbipp               2:58.08,3     46.53,1  (6727)  B        109. ¦    642 ¦      1'509  (2) 
  261. Süssli Philipp, Freidorf TG         1966 LC Brühl St. Gallen         2:58.08,5     46.53,3  (6782)  C        109. ¦    716 ¦        716  (1) 
  262. Corrado Vito                        1962 Brüttisellen                2:58.08,6     46.53,4  (3703)  C        110. ¦    716 ¦        716  (1) 
  263. Hock Michael                        1976 D-Baldham                   2:58.08,8     46.53,6   (259)  B        110. ¦    642 ¦        642  (1) 
  264. Mezzomo Walter                      1969 Oberurnen                   2:58.08,9     46.53,7  (5607)  B        111. ¦    642 ¦        642  (1) 
  265. Glöckler Stefan, Adliswil           1961 SSC                         2:58.09,1     46.53,9  (4304)  C        111. ¦    716 ¦        716  (1) 
  265. Gutjahr Rolf, Schenkon              1967 SVSS                        2:58.09,1     46.53,9  (4413)  C        111. ¦    716 ¦        716  (1) 
  267. Giesser Tobias                      1980 Muttenz                     2:58.11,6     46.56,4  (4274)  A        29.  ¦    648 ¦        648  (1) 
  268. Schleiss Josef                      1958 Udligenswil                 2:58.12,3     46.57,1  (6358)  D        15.  ¦    891 ¦        891  (1) 
  269. Lüthi Oliver                        1973 Fribourg                    2:58.13,6     46.58,4  (5382)  B        112. ¦    642 ¦        642  (1) 
  270. Leßmeister Frank, D-Hannover        1967 LT Pfeiffers Garten         2:58.15,3     47.00,1  (5290)  C        113. ¦    715 ¦        715  (1) 
  271. Böhm Urs                            1955 Frauenfeld                  2:58.17,2     47.02,0  (9653)  D        16.  ¦    890 ¦        890  (1) 
  272. Bacher Hansjörg, Muttenz            1975 Tv Muttenz                  2:58.18,7     47.03,5  (3122)  B        113. ¦    641 ¦        641  (1) 
  273. Guglielmetti Armando, Massagno      1946 SAM Massagno                2:58.18,9     47.03,7  (4395)  E        1.   ¦  1'000 ¦      1'000  (1) 
  274. Roth Thomas, Goldswil b. Interlaken 1962 SMRUN                       2:58.19,2     47.04,0  (9523)  C        114. ¦    715 ¦        715  (1) 
  275. Fischer Heinz                       1964 Weiningen ZH                2:58.21,3     47.06,1  (4043)  C        115. ¦    714 ¦        714  (1) 
  276. Egidio Arturo                       1969 Ballwil                     2:58.22,4     47.07,2  (3884)  B        114. ¦    640 ¦        640  (1) 
  277. Pellé Frédéric                      1979 D-Landsberg am Lech         2:58.24,0     47.08,8  (5907)  A        30.  ¦    646 ¦        646  (1) 
  278. Benz Felix                          1960 Heerbrugg                   2:58.27,6     47.12,4  (3262)  C        116. ¦    714 ¦        714  (1) 
  279. Rosser Martin, Gossau ZH            1970 ewz power team              2:58.29,0     47.13,8   (258)  B        115. ¦    640 ¦        640  (1) 
  280. Thiel Burkhard, D-Haßmersheim       1964 LG Schefflenztal            2:58.33,1     47.17,9  (6833)  C        117. ¦    713 ¦        713  (1) 
  281. Bächtold Bruno                      1969 Winterthur                  2:58.33,5     47.18,3  (3141)  B        116. ¦    639 ¦      3'086  (4) 
  282. Rohrer Didier                       1980 Bern                        2:58.35,8     47.20,6  (6147)  A        31.  ¦    645 ¦        645  (1) 
  283. Tropiano Donato, Balgach            1967 MILA Rheintal               2:58.37,7     47.22,5  (6899)  C        118. ¦    712 ¦        712  (1) 
  284. Hunkeler Roland, Winterthur         1969 LV Winterthur               2:58.39,5     47.24,3  (4735)  B        117. ¦    638 ¦        638  (1) 
  285. Georges Emmanuel, F-Villeparois     1967 ASCEE 70                    2:58.43,2     47.28,0  (4234)  C        119. ¦    712 ¦        712  (1) 
  286. Baumann Simon                       1975 Zürich                      2:58.43,3     47.28,1  (3211)  B        118. ¦    638 ¦        638  (1) 
  287. Scherrer Michael, Bäch SZ           1972 joggerträffpfäffikon        2:58.46,2     47.31,0  (6330)  B        119. ¦    637 ¦      2'247  (3) 
  288. Walther Peter                       1961 Roggenburg                  2:58.46,6     47.31,4  (7064)  C        120. ¦    711 ¦        711  (1) 
  289. Nigg Thomas                         1965 Männedorf                   2:58.49,3     47.34,1  (5782)  C        121. ¦    711 ¦        711  (1) 
  290. Jehle Manfred                       1957 D-Weilheim                  2:58.51,2     47.36,0  (4808)  D        17.  ¦    887 ¦        887  (1) 
  291. Schönbächler Georg, Zürich          1964 Jugi Eschlikon              2:58.51,5     47.36,3  (6440)  C        122. ¦    711 ¦        711  (1) 
  292. Zaltas Eric, St-Légier              1962 PowerBar                    2:58.54,7     47.39,5  (7292)  C        123. ¦    710 ¦        710  (1) 
  293. Dorta Martin                        1966 Chur                        2:58.56,9     47.41,7  (3829)  C        124. ¦    710 ¦        710  (1) 
  294. Keller Christian                    1968 Zürich                      2:59.00,5     47.45,3  (4946)  C        125. ¦    710 ¦        710  (1) 
  295. Schmid Richard, Paspels             1966 ewz power team              2:59.01,3     47.46,1  (6381)  C        126. ¦    710 ¦        710  (1) 
  296. Singer Fredi                        1951 Beringen                    2:59.01,4     47.46,2  (6565)  D        18.  ¦    885 ¦        885  (1) 
  297. Povel Jens                          1973 D-Tübingen                  2:59.02,2     47.47,0  (6000)  B        120. ¦    635 ¦        635  (1) 
  298. Retuga Frederik                     1973 FL-Schaan                   2:59.02,5     47.47,3  (6084)  B        121. ¦    635 ¦        635  (1) 
  299. Ferrelli Thomas                     1972 Zürich                      2:59.10,8     47.55,6  (4026)  B        122. ¦    634 ¦        634  (1) 
  300. Oppliger Daniel                     1962 Möriken AG                  2:59.12,7     47.57,5  (5847)  C        127. ¦    708 ¦        708  (1) 
  301. Murer Beat, Jona                    1965 JTRI                        2:59.18,3     48.03,1  (5733)  C        128. ¦    708 ¦        708  (1) 
  302. Bufe Michael, D-Dürbheim            1962 SV Dürbheim                 2:59.19,0     48.03,8  (3546)  C        129. ¦    708 ¦        708  (1) 
  303. Kathriner Reto                      1973 Stansstad                   2:59.22,8     48.07,6  (4912)  B        123. ¦    633 ¦        633  (1) 
  304. Troller Rolf, Langnau am Albis      1952 SSC Langnau                 2:59.26,1     48.10,9   (222)  D        19.  ¦    883 ¦        883  (1) 
  305. Terzer Patrik, St. Gallen           1980 x-adventure-team.ch         2:59.26,2     48.11,0  (6821)  A        32.  ¦    638 ¦        638  (1) 
  306. Luginbühl Peter                     1968 Kerzers                     2:59.26,6     48.11,4  (5362)  C        130. ¦    707 ¦        707  (1) 
  307. Jemison Gavin                       1972 GB-England TS17 5BE         2:59.27,4     48.12,2  (4810)  B        124. ¦    632 ¦        632  (1) 
  308. Wiesner Michael                     1965 Räterschen                  2:59.34,8     48.19,6  (7198)  C        131. ¦    706 ¦        706  (1) 
  309. Etter Jean-Luc                      1965 F-Strasbourg                2:59.35,2     48.20,0  (3963)  C        132. ¦    706 ¦        706  (1) 
  310. Holzhüter Dirk                      1965 D-Konstanz                  2:59.37,7     48.22,5  (4662)  C        133. ¦    705 ¦        705  (1) 
  311. Engeler Markus, Langnau am Albis    1955 SSC Langnau a. A.           2:59.41,6     48.26,4  (3933)  D        20.  ¦    881 ¦        881  (1) 
  311. Quittard Olivier, Zürich            1971 LAC TVU                     2:59.41,6     48.26,4  (6020)  B        125. ¦    630 ¦        630  (1) 
  313. Kotschy Ari                         1963 A-Wien                      2:59.42,8     48.27,6  (5094)  C        134. ¦    705 ¦        705  (1) 
  314. Wheeler Cecil, Zug                  1968 matpag                      2:59.44,1     48.28,9  (7170)  C        135. ¦    704 ¦        704  (1) 
  315. Kuttnig Beat                        1958 Winterthur                  2:59.47,9     48.32,7  (5198)  D        21.  ¦    881 ¦      3'543  (4) 
  316. Weiler Andreas, Altstätten SG       1967 MILA Rheintal               2:59.51,0     48.35,8  (7117)  C        136. ¦    704 ¦        704  (1) 
  317. Zimmermann Marco, Visperterminen    1974 Rhone Runners               2:59.52,2     48.37,0  (7334)  B        126. ¦    629 ¦        629  (1) 
  318. Barth Toralf                        1980 D-Rettenberg                2:59.54,4     48.39,2  (3180)  A        33.  ¦    635 ¦        635  (1) 
  319. Hohmann Roland                      1965 Zürich                      2:59.56,6     48.41,4  (4648)  C        137. ¦    703 ¦        703  (1) 
  320. Dummermuth Jürg                     1969 Herzogenbuchsee             3:00.02,8     48.47,6  (3849)  B        127. ¦    628 ¦        628  (1) 
  320. Fornoni Pierluigi, I-Ardesio (BG)   1974 POOL SOC ATL ALTA VALLE S   3:00.02,8     48.47,6  (4076)  B        127. ¦    628 ¦        628  (1) 
  322. Hüppi Ramon, Marbach SG             1984 Mila Rheintal               3:00.07,4     48.52,2  (4737)  A        34.  ¦    633 ¦        633  (1) 
  323. Eugster Marcel                      1963 Zürich                      3:00.15,7     49.00,5  (3967)  C        138. ¦    701 ¦      2'379  (3) 
  324. Bischof Thomas, Bäch SZ             1964 Sportclub Bäch              3:00.17,1     49.01,9  (3330)  C        139. ¦    701 ¦        701  (1) 
  325. Heim Michael                        1969 Bern                        3:00.18,9     49.03,7  (4535)  B        129. ¦    626 ¦        626  (1) 
  326. Gigandet Sylvain                    1980 Genolier                    3:00.20,2     49.05,0  (4276)  A        35.  ¦    632 ¦        632  (1) 
  327. Steiger Bruno, Rüschlikon           1962 ewz power team              3:00.20,3     49.05,1  (9613)  C        140. ¦    700 ¦      2'386  (3) 
  328. Neuhörl Udo, D-Essen                1972 RWE Starlight Team Essen    3:00.31,3     49.16,1  (5765)  B        130. ¦    624 ¦        624  (1) 
  329. Wäschle Stefan, Embrach             1967 Kilometer Kannibalen        3:00.34,4     49.19,2  (7080)  C        141. ¦    698 ¦      3'862  (5) 
  330. Germann Gerhard                     1975 Spiez                       3:00.36,0     49.20,8  (4254)  B        131. ¦    624 ¦        624  (1) 
  331. Kaufmann Hubert                     1967 Buttisholz                  3:00.43,6     49.28,4  (4923)  C        142. ¦    697 ¦        697  (1) 
  332. Kopp Martin                         1967 Hedingen                    3:00.44,8     49.29,6  (5083)  C        143. ¦    697 ¦        697  (1) 
  333. Kraut Stephan                       1962 Kloten                      3:00.45,5     49.30,3  (5111)  C        144. ¦    697 ¦        697  (1) 
  334. Oberholzer Beat                     1962 Hedingen                    3:00.46,6     49.31,4  (5808)  C        145. ¦    697 ¦        697  (1) 
  335. Strebel Markus                      1963 Bachenbülach                3:00.47,7     49.32,5  (6740)  C        146. ¦    697 ¦        697  (1) 
  336. Lorenz Ralph, D-Berlin              1960 Vorspiel SSL Berlin         3:00.48,3     49.33,1  (5341)  C        147. ¦    697 ¦        697  (1) 
  337. Jeannet Olivier, Neuchâtel          1961 Running Noene Team          3:00.49,4     49.34,2  (4806)  C        148. ¦    697 ¦        697  (1) 
  338. Kleeli Ruedi, Hinwil                1951 rk-informatik               3:00.49,7     49.34,5  (2059)  D        22.  ¦    874 ¦      2'568  (3) 
  339. Thoma Klaus, D-Sankt Blasien        1967 TSV Rönsahl                 3:00.52,0     49.36,8  (6839)  C        149. ¦    696 ¦        696  (1) 
  340. Litscher Berni, Berneck             1955 MILA Rheintal               3:00.56,3     49.41,1  (5314)  D        23.  ¦    874 ¦        874  (1) 
  341. Eickmann Thomas                     1962 CH                          3:00.58,4     49.43,2  (9518)  C        150. ¦    696 ¦        696  (1) 
  342. Haldner Felix                       1963 Gockhausen                  3:00.58,9     49.43,7  (4470)  C        151. ¦    696 ¦        696  (1) 
  343. Lukaschek Johannes                  1967 Baden                       3:00.59,9     49.44,7  (5366)  C        152. ¦    695 ¦        695  (1) 
  344. Pierobon Giovanni, Pregassona       1968 us capriaschese             3:01.01,3     49.46,1  (5968)  C        153. ¦    695 ¦        695  (1) 
  345. Thalmann Daniel, Bern               1961 Tri Team Bern               3:01.01,9     49.46,7  (9510)  C        154. ¦    695 ¦        695  (1) 
  346. Renz Raphael                        1970 Therwil                     3:01.02,8     49.47,6  (6078)  B        132. ¦    620 ¦        620  (1) 
  347. Marié Romain                        1970 F-Nancy                     3:01.05,6     49.50,4  (5449)  B        133. ¦    620 ¦        620  (1) 
  348. Wilczek Joachim, D-Bodolz           1969 LSG-Vorarlberg              3:01.10,0     49.54,8  (7201)  B        134. ¦    619 ¦        619  (1) 
  349. Zwick Richard                       1968 Mörschwil                   3:01.15,6     50.00,4  (7382)  C        155. ¦    693 ¦        693  (1) 
  350. Müller Daniel                       1973 Küssnacht am Rigi           3:01.16,1     50.00,9  (5692)  B        135. ¦    618 ¦        618  (1) 
  351. Huizinga Matthias                   1978 Affoltern am Albis          3:01.24,5     50.09,3  (9504)  B        136. ¦    617 ¦        617  (1) 
  352. Rizzardini Ivan, I-Clusone (BG)     1976 POOL SOC ATL ALTA VALLE S   3:01.26,6     50.11,4  (6130)  B        137. ¦    617 ¦        617  (1) 
  353. Kalt Thomas                         1968 Murten                      3:01.41,0     50.25,8  (4887)  C        156. ¦    690 ¦        690  (1) 
  354. Wehrli Markus, Winterthur           1971 Bosch                       3:01.42,1     50.26,9  (7112)  B        138. ¦    615 ¦      1'405  (2) 
  355. Künzle Hans                         1955 Oberhelfenschwil            3:01.43,7     50.28,5  (5176)  D        24.  ¦    869 ¦        869  (1) 
  356. Knoeri Christof, Zürich             1977 Sbrinz Athletics            3:01.43,8     50.28,6  (5023)  B        139. ¦    615 ¦        615  (1) 
  357. Funk Pascal                         1967 Zürich                      3:01.44,7     50.29,5  (4157)  C        157. ¦    690 ¦        690  (1) 
  358. Sandmeier Ueli                      1970 Zürich                      3:01.46,2     50.31,0  (6254)  B        140. ¦    615 ¦        615  (1) 
  359. Wey Erwin, Samstagern               1958 Team Reichmuth              3:01.49,6     50.34,4  (7165)  D        25.  ¦    868 ¦      2'664  (3) 
  360. Schaller Oscar, Oberwil BL          1959 LAL Basel                   3:01.54,5     50.39,3  (6285)  C        158. ¦    689 ¦        689  (1) 
  361. Sdovc Bruno, Guntalingen            1966 Leandrin                    3:01.55,6     50.40,4  (6505)  C        159. ¦    689 ¦      1'473  (2) 
  362. Glardon Jonathan                    1980 Chexbres                    3:01.58,8     50.43,6  (4296)  A        36.  ¦    619 ¦        619  (1) 
  363. Althaus Rolf                        1962 Arlesheim                   3:02.00,1     50.44,9  (3053)  C        160. ¦    688 ¦        688  (1) 
  364. Kägi André, Zürich                  1964 TV Unterstrass              3:02.01,2     50.46,0  (4867)  C        161. ¦    688 ¦        688  (1) 
  365. Matikainen Tomi, FI-Pirkkala        1964 Korske                      3:02.06,1     50.50,9  (5474)  C        162. ¦    687 ¦        687  (1) 
  366. Gautschi Martin, Hittnau            1961 Finishers Winterthur        3:02.06,3     50.51,1  (4220)  C        163. ¦    687 ¦      3'310  (4) 
  367. Dubach Colin                        1979 Uster                       3:02.15,7     51.00,5  (3843)  A        37.  ¦    617 ¦        617  (1) 
  368. Giapponi Fabio                      1968 Winterthur                  3:02.17,8     51.02,6  (4272)  C        164. ¦    686 ¦        686  (1) 
  369. Valentini Sandro, S. Pietro         1966 Vigor Ligornetto            3:02.24,9     51.09,7  (6950)  C        165. ¦    685 ¦        685  (1) 
  370. Dobson Jonathan                     1965 GB-London SW100RT           3:02.27,4     51.12,2  (3815)  C        166. ¦    685 ¦        685  (1) 
  371. Eggenschwiler Denis                 1979 Solothurn                   3:02.28,3     51.13,1  (3878)  A        38.  ¦    615 ¦        615  (1) 
  372. Widmer Timo                         1966 Zürich                      3:02.29,7     51.14,5  (7189)  C        167. ¦    685 ¦        685  (1) 
  373. Müller David                        1981 Zürich                      3:02.34,0     51.18,8  (5695)  A        39.  ¦    615 ¦        615  (1) 
  374. Neumaier Alain                      1963 Luzern                      3:02.37,1     51.21,9  (5767)  C        168. ¦    684 ¦        684  (1) 
  375. Bland Phil, Pfäffikon ZH            1954 swiss masters running       3:02.42,3     51.27,1  (3342)  D        26.  ¦    863 ¦        863  (1) 
  376. Mühlmann Martin, A-Dornbirn         1975 TS Bregenz Stadt            3:02.43,1     51.27,9  (5682)  B        141. ¦    607 ¦        607  (1) 
  377. Fuchs Christian, Bäch SZ            1965 SC-Bäch                     3:02.44,3     51.29,1  (4148)  C        169. ¦    683 ¦        683  (1) 
  378. Oertli Patrick, Bassersdorf         1970 Trainingsgruppe             3:02.46,8     51.31,6  (5831)  B        142. ¦    607 ¦      1'408  (2) 
  379. Schweitzer Hans                     1956 D-Michelstadt               3:02.51,1     51.35,9  (6493)  D        27.  ¦    862 ¦        862  (1) 
  380. Vögeli Beat, Winterthur             1964 Hammer Nutrition CH         3:02.55,7     51.40,5  (6991)  C        170. ¦    681 ¦      1'467  (2) 
  381. Barras Julien                       1984 Matran                      3:02.57,5     51.42,3  (3174)  A        40.  ¦    612 ¦        612  (1) 
  382. Graf Marco                          1978 Bülach                      3:03.04,8     51.49,6  (4335)  B        143. ¦    605 ¦        605  (1) 
  383. Käppeli Markus, Neuhausen am Rheinf 1965 Bosch Sigpack Systems       3:03.06,8     51.51,6  (4903)  C        171. ¦    680 ¦        680  (1) 
  384. Meier Daniel, Mägenwil              1978 car-single.ch               3:03.09,0     51.53,8  (5519)  B        144. ¦    604 ¦        604  (1) 
  385. Wettstein Markus, Russikon          1983 FC Russikon                 3:03.13,0     51.57,8  (7162)  A        41.  ¦    610 ¦      2'836  (4) 
  386. Muff Christian                      1951 Obernau                     3:03.13,9     51.58,7  (5674)  D        28.  ¦    859 ¦        859  (1) 
  387. Portmann Peter                      1982 Bern                        3:03.15,8     52.00,6  (5998)  A        42.  ¦    609 ¦        609  (1) 
  388. Schmid Christian, Berikon           1967 TV Unterstrass              3:03.15,9     52.00,7  (6368)  C        172. ¦    679 ¦      1'495  (2) 
  388. Somville Jean-Jacques               1961 Biel/Bienne                 3:03.15,9     52.00,7  (6588)  C        172. ¦    679 ¦        679  (1) 
  390. Rohr Stephan                        1980 Urtenen-Schönbühl           3:03.16,3     52.01,1  (6145)  A        43.  ¦    609 ¦        609  (1) 
  391. Omlin Martin                        1969 Zwingen                     3:03.22,5     52.07,3  (5842)  B        145. ¦    602 ¦        602  (1) 
  392. Minder Philippe                     1968 Gland                       3:03.22,9     52.07,7  (5624)  C        174. ¦    678 ¦        678  (1) 
  393. Dreser Günther                      1959 Genf                        3:03.24,9     52.09,7  (3839)  C        175. ¦    678 ¦        678  (1) 
  394. Schaffner Andreas                   1963 Oftringen                   3:03.29,5     52.14,3  (6279)  C        176. ¦    677 ¦        677  (1) 
  395. Budavary Robert                     1973 Richterswil                 3:03.29,6     52.14,4  (3542)  B        146. ¦    601 ¦        601  (1) 
  396. Luder Heinz, Bertschikon (Gossau ZH 1957 LC Meilen Erdgas            3:03.31,3     52.16,1  (9524)  D        29.  ¦    857 ¦      1'771  (2) 
  397. Schafer Antoine, Regensdorf         1977 Schaferrunning              3:03.34,1     52.18,9  (6273)  B        147. ¦    601 ¦      1'442  (2) 
  398. Schreiber Andreas, D-Blaustein      1979 Universitätsklinikum Ulm    3:03.36,2     52.21,0  (6455)  A        44.  ¦    607 ¦        607  (1) 
  399. Bucher Christof                     1982 Biberist                    3:03.38,1     52.22,9  (3525)  A        45.  ¦    607 ¦        607  (1) 
  400. Schmid Nathan                       1983 Schlieren                   3:03.42,0     52.26,8  (6377)  A        46.  ¦    606 ¦        606  (1) 
  401. Braunschweiler Paul                 1951 USA-Omaha                   3:03.47,1     52.31,9  (3446)  D        30.  ¦    856 ¦        856  (1) 
  402. Aschwanden Adrian                   1980 Mettmenstetten              3:03.49,7     52.34,5  (3103)  A        47.  ¦    605 ¦        605  (1) 
  403. Zbinden Thomas                      1972 Schenkon                    3:03.52,5     52.37,3  (7304)  B        148. ¦    599 ¦        599  (1) 
  404. Meßmer Klaus, D-Rottweil            1965 SV Bubsheim                 3:03.54,1     52.38,9  (5608)  C        177. ¦    674 ¦        674  (1) 
  405. Hanßmann Charlie                    1963 D-Wilhelmsdorf              3:04.00,4     52.45,2  (4490)  C        178. ¦    674 ¦        674  (1) 
  406. Joos Bernhard                       1968 Luzern                      3:04.00,7     52.45,5  (4826)  C        179. ¦    674 ¦        674  (1) 
  407. Szoradi Steve                       1968 Zürich                      3:04.06,3     52.51,1  (6808)  C        180. ¦    673 ¦        673  (1) 
  408. Timmermann Thomas, D-Kronberg       1964 Commerzbank Derivatives T   3:04.10,1     52.54,9  (6855)  C        181. ¦    673 ¦        673  (1) 
  409. Stutz Markus                        1961 Herrliberg                  3:04.11,0     52.55,8  (6774)  C        182. ¦    672 ¦        672  (1) 
  410. Trzewik Thomas, D-Forchheim         1971 Roadrunners Forchheim       3:04.12,9     52.57,7  (6909)  B        149. ¦    596 ¦        596  (1) 
  411. Waldvogel Stefan                    1982 Zürich                      3:04.13,3     52.58,1  (7048)  A        48.  ¦    602 ¦        602  (1) 
  412. Meissner Stephan                    1966 Zürich                      3:04.18,4     53.03,2  (5556)  C        183. ¦    672 ¦        672  (1) 
  413. Duschen Patrick                     1977 Jona                        3:04.23,8     53.08,6  (3859)  B        150. ¦    595 ¦        595  (1) 
  414. Burri Hans                          1983 Münsingen                   3:04.27,7     53.12,5  (3591)  A        49.  ¦    600 ¦        600  (1) 
  415. Mccreadie Murray, Luzern            1959 IGNITION                    3:04.30,4     53.15,2  (5508)  C        184. ¦    670 ¦        670  (1) 
  416. Veeser Hubert, D-Wald               1963 TSV Wald                    3:04.33,4     53.18,2  (6964)  C        185. ¦    670 ¦        670  (1) 
  417. Burri Martin                        1968 Roggwil BE                  3:04.35,1     53.19,9  (3593)  C        186. ¦    670 ¦        670  (1) 
  418. Merz Christian                      1986 Kehrsatz                    3:04.35,7     53.20,5  (5580)  A        50.  ¦    599 ¦        599  (1) 
  419. Schenker Christoph                  1964 Erlinsbach                  3:04.35,9     53.20,7  (6322)  C        187. ¦    669 ¦        669  (1) 
  420. Owen Robin                          1979 Baden                       3:04.36,1     53.20,9  (5862)  A        51.  ¦    599 ¦        599  (1) 
  421. Perdelwitz Robert, D-Reinbek        1982 Hamburger SV                3:04.44,1     53.28,9  (5911)  A        52.  ¦    598 ¦        598  (1) 
  421. Schneiderchen Klaus, D-Kippenheim   1969 TV Kippenheim               3:04.44,1     53.28,9  (6421)  B        151. ¦    592 ¦        592  (1) 
  423. Achtzehn David                      1986 Zürich                      3:04.46,8     53.31,6  (3008)  A        53.  ¦    598 ¦        598  (1) 
  424. Arnold Roman, Brunnen               1972 www.axilion.ch              3:04.53,4     53.38,2  (3096)  B        152. ¦    591 ¦        591  (1) 
  425. Mühlemann Gerhard, Thun             1961 LSV Uetendorf               3:04.54,4     53.39,2  (5679)  C        188. ¦    667 ¦      1'486  (2) 
  426. Imhof Richard, Buchrain             1955 Tempomacher                 3:04.55,3     53.40,1  (4757)  D        31.  ¦    849 ¦        849  (1) 
  426. Pfaff Andreas, Brüttisellen         1964 laufkalender.ch             3:04.55,3     53.40,1  (5937)  C        189. ¦    667 ¦      1'470  (2) 
  428. Heinzmann Dominik                   1980 Zürich                      3:04.55,4     53.40,2  (4546)  A        54.  ¦    597 ¦        597  (1) 
  429. Crosara Michel                      1968 Elsau                       3:04.58,9     53.43,7  (3719)  C        190. ¦    667 ¦      3'037  (4) 
  430. Kühne Roland                        1976 Zürich                      3:05.00,0     53.44,8  (5150)  B        153. ¦    590 ¦        590  (1) 
  431. Tischer Horst                       1959 D-Nürnberg                  3:05.00,6     53.45,4  (6860)  C        191. ¦    666 ¦        666  (1) 
  432. Wenger Claude                       1985 Weinfelden                  3:05.01,0     53.45,8  (7136)  A        55.  ¦    596 ¦        596  (1) 
  433. Rentsch Max                         1967 Gelterkinden                3:05.06,2     53.51,0  (6073)  C        192. ¦    666 ¦        666  (1) 
  434. Hungerbühler Toni                   1953 Möhlin                      3:05.10,9     53.55,7  (4734)  D        32.  ¦    847 ¦        847  (1) 
  435. Milinski Alexander, D-München       1966 ALC Landshut                3:05.19,7     54.04,5  (5621)  C        193. ¦    664 ¦        664  (1) 
  436. Wegmüller Rolf                      1950 Bolligen                    3:05.21,9     54.06,7  (7110)  D        33.  ¦    846 ¦        846  (1) 
  437. Huber Edi, Jona                     1955 Laufträff Rapperswil-Jona   3:05.23,5     54.08,3  (4696)  D        34.  ¦    846 ¦        846  (1) 
  438. Biner Gustav                        1971 Zermatt                     3:05.24,9     54.09,7  (3319)  B        154. ¦    587 ¦        587  (1) 
  439. Lindner-Witschi Wilhelm             1947 Riedholz                    3:05.25,7     54.10,5  (5304)  E        2.   ¦    960 ¦        960  (1) 
  440. Reutimann Thomas, Malters           1958 Tri Club Hergiswil          3:05.29,0     54.13,8  (6087)  D        35.  ¦    845 ¦        845  (1) 
  441. Bernet Heiri                        1968 Luzern                      3:05.30,3     54.15,1  (3280)  C        194. ¦    663 ¦        663  (1) 
  442. Ragusa Calogero, D-Murg             1972 LG_Hohenfels                3:05.34,4     54.19,2  (6027)  B        155. ¦    586 ¦        586  (1) 
  443. Costantini Angelo                   1963 Winterthur                  3:05.35,7     54.20,5  (3708)  C        195. ¦    662 ¦      3'910  (5) 
  444. Bugmann Daniel, Weisslingen         1957 Tri Wülflingen              3:05.39,7     54.24,5  (3547)  D        36.  ¦    844 ¦        844  (1) 
  445. Sterren Quirin, Eischoll            1965 Eischoll                    3:05.40,8     54.25,6  (6706)  C        196. ¦    662 ¦        662  (1) 
  446. Brändli René                        1968 Schlieren                   3:05.47,7     54.32,5  (3439)  C        197. ¦    661 ¦        661  (1) 
  447. Galati Francesco                    1944 Zürich                      3:05.49,8     54.34,6  (9553)  E        3.   ¦    957 ¦      3'815  (4) 
  448. Wernecke Carsten                    1978 D-Röbel                     3:05.53,6     54.38,4  (7149)  B        156. ¦    583 ¦        583  (1) 
  449. Timper Matthias                     1982 Otelfingen                  3:05.55,0     54.39,8  (6857)  A        56.  ¦    589 ¦        589  (1) 
  450. Fröhlicher Mirco, Losone            1981 SP Locarnese                3:05.56,7     54.41,5  (4142)  A        57.  ¦    589 ¦      1'389  (2) 
  451. Bunk Andreas, D-Döbeln              1975 SV Döbeln 05                3:06.03,6     54.48,4  (3567)  B        157. ¦    582 ¦        582  (1) 
  452. Ostertag Andreas                    1957 Erlenbach ZH                3:06.04,4     54.49,2   (712)  D        37.  ¦    842 ¦        842  (1) 
  453. Hammer Robert, D-Erlangen           1982 FAU Erlangen                3:06.07,4     54.52,2  (4476)  A        58.  ¦    588 ¦        588  (1) 
  454. Stampfli Walter                     1961 Riehen                      3:06.10,2     54.55,0  (6658)  C        198. ¦    658 ¦        658  (1) 
  455. Schmid Josef, Emmenbrücke           1956 LF Rothenburg               3:06.14,3     54.59,1  (6373)  D        38.  ¦    841 ¦        841  (1) 
  456. Bislin Ernst                        1966 Gams                        3:06.18,2     55.03,0  (3333)  C        199. ¦    657 ¦        657  (1) 
  457. Brunner Nico                        1982 Rapperswil SG               3:06.19,5     55.04,3  (3503)  A        59.  ¦    586 ¦        586  (1) 
  458. Wirthner Stephan                    1962 Birsfelden                  3:06.22,0     55.06,8  (7222)  C        200. ¦    657 ¦        657  (1) 
  459. Fuchs Stefan                        1969 Zürich                      3:06.24,3     55.09,1  (4150)  B        158. ¦    579 ¦      1'277  (2) 
  460. Scheiblhofer Peter, A-Vichtenstein  1973 run42195.at                 3:06.25,4     55.10,2  (6311)  B        159. ¦    579 ¦        579  (1) 
  461. Jacomet Reto                        1968 Aarburg                     3:06.29,2     55.14,0  (4785)  C        201. ¦    656 ¦        656  (1) 
  462. Ottiger Armin                       1965 St. Gallen                  3:06.32,2     55.17,0  (5860)  C        202. ¦    655 ¦        655  (1) 
  463. Biedermann Alex                     1977 Bern                        3:06.35,3     55.20,1  (3301)  B        160. ¦    578 ¦        578  (1) 
  464. Egger Philippe, Wetzikon ZH         1966 cityrunning.ch              3:06.39,8     55.24,6  (3881)  C        203. ¦    655 ¦        655  (1) 
  465. März Manfred                        1977 D-Ludwigsburg               3:06.43,3     55.28,1  (5466)  B        161. ¦    577 ¦        577  (1) 
  466. Zürcher Christian, Rüfenacht BE     1961 Laufclub Worb               3:06.45,4     55.30,2  (7371)  C        204. ¦    654 ¦        654  (1) 
  467. Blaser Roland                       1958 Interlaken                  3:06.47,2     55.32,0  (3345)  D        39.  ¦    837 ¦        837  (1) 
  468. Wyrsch Daniel, Jegenstorf           1963 www.lag.ch.vu               3:06.47,3     55.32,1  (7271)  C        205. ¦    654 ¦        654  (1) 
  469. Conti Antonio, Möriken AG           1953 LR Wohlen                   3:06.48,1     55.32,9  (3698)  D        40.  ¦    837 ¦      1'726  (2) 
  470. Frei Martin                         1968 Kirchberg BE                3:06.48,7     55.33,5  (4104)  C        206. ¦    653 ¦        653  (1) 
  471. Meyer Daniel, Flawil Botsberg       1974 SFC Micarna                 3:06.49,2     55.34,0  (5596)  B        162. ¦    576 ¦        576  (1) 
  472. Hefti Gian-Franco                   1972 Wettswil                    3:06.49,9     55.34,7  (4526)  B        163. ¦    576 ¦        576  (1) 
  473. Gygli Walter                        1961 Zürich                      3:06.51,1     55.35,9  (4423)  C        207. ¦    653 ¦      1'449  (2) 
  474. Leuenberger Corey                   1972 Männedorf                   3:06.51,8     55.36,6  (5280)  B        164. ¦    576 ¦      1'169  (2) 
  475. Lörtscher Robin, Zürich             1978 ewz power team              3:07.01,4     55.46,2  (2727)  B        165. ¦    575 ¦      1'351  (2) 
  476. Münzenmaier Samuel                  1965 Winterthur                  3:07.02,2     55.47,0  (5731)  C        208. ¦    652 ¦      1'462  (2) 
  477. Casari Omar, I-Villa d'Ogna (BG)    1975 POOL SOC ATL ALTA VALLE S   3:07.02,3     55.47,1  (3639)  B        166. ¦    574 ¦        574  (1) 
  478. Guglielmino Beniamino, Neuenhof     1976 crazy-turtles meets acqua   3:07.02,9     55.47,7  (4396)  B        167. ¦    574 ¦        574  (1) 
  479. Trevisan Guido                      1979 Regensdorf                  3:07.06,4     55.51,2  (6896)  A        60.  ¦    580 ¦        580  (1) 
  480. Schröder Stefan, D-Bielefeld        1970 BSG Sparkasse Bielefeld     3:07.10,3     55.55,1  (6462)  B        168. ¦    573 ¦        573  (1) 
  481. Lehmann Falco                       1970 D-Stuttgart                 3:07.12,1     55.56,9  (5254)  B        169. ¦    573 ¦        573  (1) 
  482. Ulrich Beat, Buttikon SZ            1958 TZ March-Grynau             3:07.12,6     55.57,4  (6931)  D        41.  ¦    835 ¦      1'664  (2) 
  483. Michel Soeren                       1978 Brislach                    3:07.13,3     55.58,1  (5614)  B        170. ¦    573 ¦        573  (1) 
  484. Duft Thomas, Uzwil                  1980 funtri.ch                   3:07.19,1     56.03,9  (3847)  A        61.  ¦    579 ¦        579  (1) 
  485. Grütter Matthias                    1964 Gümligen                    3:07.23,5     56.08,3  (4382)  C        209. ¦    649 ¦        649  (1) 
  486. Erb-Tanner Juerg                    1958 Basel                       3:07.33,2     56.18,0  (3947)  D        42.  ¦    832 ¦        832  (1) 
  487. Baggenstos Roli                     1968 Brunnen                     3:07.39,0     56.23,8  (3152)  C        210. ¦    647 ¦        647  (1) 
  488. Zuber Pascal, Augst BL              1984 Good Fellas BS              3:07.39,1     56.23,9  (7354)  A        62.  ¦    576 ¦        576  (1) 
  489. Schiavi Emilio                      1962 Lausen                      3:07.39,3     56.24,1  (6332)  C        211. ¦    647 ¦        647  (1) 
  490. Walter Jan                          1977 Wil SG                      3:07.42,0     56.26,8  (7056)  B        171. ¦    569 ¦        569  (1) 
  491. Sirtl Christoph, D-Geisenhausen     1979 Tri Team Triftern           3:07.43,9     56.28,7  (6567)  A        63.  ¦    575 ¦        575  (1) 
  492. Meier Stefan, Wädenswil             1970 ewz power team              3:07.44,1     56.28,9  (5542)  B        172. ¦    569 ¦        569  (1) 
  493. Kuster Daniel, Egg b. Zürich        1972 TV Egg                      3:07.47,8     56.32,6  (5189)  B        173. ¦    569 ¦        569  (1) 
  493. Pavlovic Marko, Feldmeilen          1960 LC Meilen                   3:07.47,8     56.32,6   (926)  C        212. ¦    646 ¦      2'235  (3) 
  495. Fischer Alfons                      1954 Uetikon am See              3:07.50,8     56.35,6  (4052)  D        43.  ¦    831 ¦        831  (1) 
  496. Scotti Marco, Horgen                1974 AETHALIA TRIATHLON          3:07.52,9     56.37,7  (6504)  B        174. ¦    568 ¦        568  (1) 
  496. Weckwerth Martin                    1970 D-Lauf                      3:07.52,9     56.37,7  (7105)  B        174. ¦    568 ¦        568  (1) 
  498. Brunschwiler Daniel, Bülach         1971 virgin-runners              3:07.54,1     56.38,9  (3512)  B        176. ¦    568 ¦      1'313  (2) 
  499. Pacher Horst                        1961 A-Bregenz                   3:07.54,9     56.39,7  (5866)  C        213. ¦    646 ¦        646  (1) 
  500. Kamber Sascha, Zofingen             1976 Weishaupt Cycles Team       3:07.57,6     56.42,4  (4891)  B        177. ¦    567 ¦        567  (1) 



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.