Zürich Marathon 2008 ZüriLaufCup - nach Ortschaft "R"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
D          245. Baur Hansruedi                      1955 Rafz                        3:42.03,1   1:01.21,3  (3232)  
C          356. Fehr Harry                          1966 Rafz                        3:17.16,4     58.29,0  (4008)  
A          143. Gloor Michael                       1982 Rafz                        3:34.47,6   1:22.57,6  (4305)  
B          878. Keller Daniel                       1969 Rafz                        4:06.45,9   1:55.30,7  (4948)  
C         1526. Voser Lukas                         1968 Rafz                        4:41.58,1   2:23.10,7  (7025)  
B          402. Stutz Roger                         1970 Rain                        3:26.58,2   1:15.43,0  (6775)  
G          202. Taddeo Larsen-Ledet Loa             1972 Raperswilen                 4:26.02,9   1:53.54,1  (1816)  
C          606. Eichmann Mathias, Rapperswil        1962 Turnverein Gommiswlad       3:29.24,3   1:10.36,9  (3915)  
A           59. Brunner Nico                        1982 Rapperswil SG               3:06.19,5     54.29,5  (3503)  
A          132. Heer Daniel                         1983 Rapperswil SG               3:30.28,3   1:18.38,3  (4524)  
A           93. Kälin Remo                          1979 Rapperswil SG               3:19.19,4   1:07.29,4  (4880)  
C          967. Klein Harald                        1964 Rapperswil SG               3:48.05,8   1:29.18,4  (4999)  
G          103. Manser Nicole                       1974 Rapperswil SG               3:54.00,1   1:21.51,3  (1515)  
G           80. Marx Hedi                           1977 Rapperswil SG               3:44.42,9   1:12.34,1  (1519)  
G           84. Meili Claudia                       1978 Rapperswil SG               3:46.05,8   1:13.57,0  (1539)  
B          705. Ulrich Christian                    1969 Rapperswil SG               3:48.34,0   1:37.18,8  (6932)  
F           66. Vetter Alexandra                    1980 Rapperswil SG               4:08.51,6   1:35.36,4  (1846)  
B          500. Preuss Bodo                         1977 Raron                       3:32.53,3   1:21.38,1  (6003)  
C          836. Berni Philipp                       1962 Räterschen                  3:41.16,8   1:22.29,4  (3284)  
B          250. Kaufmann Beat                       1975 Räterschen                  3:15.28,0   1:04.12,8  (4918)  
B           24. Schwarz Jwan, Räterschen            1972 tuerli.ch                   2:36.30,6     25.15,4    (67)  
C          131. Wiesner Michael                     1965 Räterschen                  2:59.34,8     40.47,4  (7198)  
H          209. Corrado Karin                       1960 Regensdorf                  4:10.28,8   1:21.32,1  (1161)  
C         1529. Fausch Martin                       1964 Regensdorf                  4:43.08,2   2:24.20,8  (3999)  
C          240. Graf Peter, Regensdorf              1966 Triteam Limmattal           3:09.26,8     50.39,4  (7421)  
C          468. Haldimann Azim Robert, Regensdorf   1965 LC Regensdorf               3:23.53,4   1:05.06,0  (4469)  
D          247. Kindlimann Heinz, Regensdorf        1954 SSCS Schlieren              3:42.23,4   1:01.41,6  (4984)  
B          147. Schafer Antoine, Regensdorf         1977 Schaferrunning              3:03.34,1     52.18,9  (6273)  
A           60. Trevisan Guido                      1979 Regensdorf                  3:07.06,4     55.16,4  (6896)  
D          202. Zgraggen Walter                     1957 Regensdorf                  3:36.12,0     55.30,2  (7323)  
B          761. Hozjan Josef                        1970 Reiden                      3:52.52,7   1:41.37,5  (4692)  
C          475. Ryser Martin                        1960 Reiden                      3:24.03,5   1:05.16,1  (6235)  
C         1091. Bader Markus                        1960 Reigoldswil                 3:54.19,3   1:35.31,9  (3144)  
C          553. Zuber Bernhard                      1964 Reinach AG                  3:27.35,8   1:08.48,4  (1964)  
G          119. Zuber Ruth                          1969 Reinach AG                  3:56.56,8   1:24.48,0  (1969)  
F           21. Berner Karin                        1980 Reinach BL                  3:28.46,2     55.31,0  (1067)  
C          929. Berwick Mario                       1959 Reinach BL                  3:46.10,4   1:27.23,0  (3293)  
B          991. Ensner Matthias                     1972 Reinach BL                  4:30.14,1   2:18.58,9  (3939)  
B          843. Hohler Patrick                      1973 Reinach BL                  3:59.50,0   1:48.34,8  (4647)  
C         1004. Kraft Felix                         1959 Reinach BL                  3:49.52,6   1:31.05,2  (5101)  
C         1547. Miguel Daniel                       1967 Reinach BL                  4:49.36,3   2:30.48,9  (5618)  
B          362. Phan Quang Biu                      1971 Reinach BL                  3:24.15,3   1:13.00,1  (5960)  
F           82. Schibler Isabel                     1982 Reinach BL                  4:23.57,3   1:50.42,1  (1724)  
B          997. Stamm Dominik                       1978 Reinach BL                  4:33.39,7   2:22.24,5  (6650)  
D          246. Wechsler Beat, Reinach BL           1955 SMRUN                       3:42.22,1   1:01.40,3  (7104)  
C          476. Wiederkehr Dieter                   1963 Reinach BL                  3:24.09,8   1:05.22,4  (7192)  
C         1244. Zbinden Felix                       1960 Reinach BL                  4:03.58,6   1:45.11,2  (7302)  
C          107. Fiechter Urs                        1959 Remetschwil                 2:58.03,8     39.16,4  (4032)  
C          409. Lilley Darrel, Remetschwil          1965 BadenTri                    3:20.11,2   1:01.23,8  (5298)  
C         1353. Stenz Valentin                      1960 Remetschwil                 4:14.35,4   1:55.48,0  (6703)  
D          529. Da Silva Toni                       1953 Remigen                     4:18.48,8   1:38.07,0  (3730)  
D          342. Huinink Jan                         1958 Remigen                     3:54.08,5   1:13.26,7  (4730)  
D          523. Stalder Paul                        1955 Remigen                     4:17.56,9   1:37.15,1  (6647)  
G          230. Flückiger Gabriela                  1973 Renens VD                   4:55.57,1   2:23.48,3  (1226)  
C          569. Scarcella Giovanni                  1963 Reussbühl                   3:28.16,6   1:09.29,2  (6266)  
E          118. Reiterer Sebastian                  1947 Rheinau                     4:30.08,2   1:31.49,3  (6065)  
B          655. Schneider Martin, Rheinau           1970 TV Flaach                   3:44.45,8   1:33.30,6  (6412)  
D          118. Fürer Karl                          1957 Rheineck                    3:24.26,8     43.45,0  (4160)  
B          893. Meier Martin                        1977 Rheinfelden                 4:10.00,4   1:58.45,2  (5530)  
B          740. Oswald Thomas, Rheinfelden          1973 ohne                        3:51.19,1   1:40.03,9  (5856)  
E          124. Schaffner Hans                      1940 Rheinfelden                 4:37.39,0   1:39.20,1  (6280)  
C         1074. Bernet Rolf                         1967 Richterswil                 3:53.23,8   1:34.36,4  (3281)  
B          146. Budavary Robert                     1973 Richterswil                 3:03.29,6     52.14,4  (3542)  
B          395. Dickopf Armin                       1969 Richterswil                 3:26.24,8   1:15.09,6  (3793)  
C         1430. Eberhard Pius                       1962 Richterswil                 4:23.52,4   2:05.05,0  (3867)  
E           69. Gerster Richard, Richterswil        1946 City Running                3:57.15,4     58.56,5  (4260)  
B          934. Knüsel Michael                      1973 Richterswil                 4:17.10,5   2:05.55,3  (5028)  
C         1508. Luster Jörg                         1960 Richterswil                 4:37.31,9   2:18.44,5  (5377)  
B          320. Randig Christian                    1978 Richterswil                 3:19.43,8   1:08.28,6  (6034)  
D          232. Suter Alf                           1957 Richterswil                 3:39.52,5     59.10,7  (6783)  
D           64. Walther Lutz, Richterswil           1956 Post SV Holzminden          3:13.13,2     32.31,4  (7063)  
B          499. Kurath Hans                         1971 Rickenbach b. Wil           3:32.50,6   1:21.35,4  (5182)  
A           87. Stauffer Fabio, Rickenbach b. Wil   1982 www.arnoschneider.ch        3:17.02,2   1:05.12,2  (9505)  
D          499. Wey Franz                           1954 Rickenbach LU               4:14.05,1   1:33.23,3  (7166)  
E           59. Müller Heinz                        1946 Rickenbach ZH               3:52.08,8     53.49,9  (5703)  
B         1008. Cupa Patrik                         1978 Riedholz                    4:38.29,3   2:27.14,1  (9603)  
F           33. Kosanovic Kristina                  1979 Riedholz                    3:42.05,4   1:08.50,2  (1441)  
E            2. Lindner-Witschi Wilhelm             1947 Riedholz                    3:05.25,7      7.06,8  (5304)  
A          190. Guggisberg Simon                    1981 Riedikon                    3:46.08,4   1:34.18,4  (4392)  
B          305. Fisch Florian                       1973 Riehen                      3:19.04,6   1:07.49,4  (4041)  
E           63. Hanns-Peter Cohn                    1948 Riehen                      3:54.08,9     55.50,0  (4485)  
D          173. Laube Richard, Riehen               1956 PowerBar                    3:31.41,2     50.59,4  (5230)  
E           17. Loosli Peter, Riehen                1948 SSC Riehen                  3:29.45,4     31.26,5  (5336)  
C         1560. Lorenz Ralf                         1965 Riehen                      4:57.06,4   2:38.19,0  (5340)  
H           84. Meister Esther                      1960 Riehen                      3:43.47,8     54.51,1  (1541)  
C          377. Pichol Hartmut, Riehen              1965 Taekwondo Riehen            3:18.36,7     59.49,3  (5967)  
H          188. Stampfli Ursula                     1961 Riehen                      4:03.42,6   1:14.45,9  (1792)  
C          198. Stampfli Walter                     1961 Riehen                      3:06.10,2     47.22,8  (6658)  
E          136. Tompa Josef                         1942 Riehen                      4:55.03,9   1:56.45,0  (6873)  
B          104. Wunderle Niggi                      1971 Riehen                      2:57.54,0     46.38,8  (7254)  
C          120. Walther Peter                       1961 Roggenburg                  2:58.46,6     39.59,2  (7064)  
C          186. Burri Martin                        1968 Roggwil BE                  3:04.35,1     45.47,7  (3593)  
B          296. Schawalder Adrian                   1971 Romanshorn                  3:18.31,2   1:07.16,0  (6303)  
A          228. Werthmüller Adrian                  1981 Rombach                     3:56.17,8   1:44.27,8  (7153)  
B          278. Blättler Roger                      1971 Root                        3:17.28,2   1:06.13,0  (3350)  
C          615. Fischer Walter                      1960 Root                        3:29.32,8   1:10.45,4  (4056)  
D          563. Coertze Herman, Root Längenbold     1957 Sandton Isle                4:26.35,1   1:45.53,3  (3688)  
B          969. Human Coenrad, Root Längenbold      1973 Sandton Isle                4:26.35,4   2:15.20,2  (4731)  
D          250. Prinsloo Dries, Root Längenbold     1958 Sandton Isle                3:42.27,3   1:01.45,5  (6004)  
B          694. Gretillat Benoit                    1969 Ropraz                      3:48.02,3   1:36.47,1  (4349)  
B         1018. Malkowski Robert, Rorbas            1969 Mövenpick                   4:44.49,1   2:33.33,9  (5426)  
C         1038. Knaus Theo                          1966 Rorschach                   3:51.24,3   1:32.36,9  (5018)  
C          872. Rutz Raphael                        1961 Rorschach                   3:42.58,9   1:24.11,5  (6228)  
B          302. Piccolo Antonio                     1975 Rorschacherberg             3:18.46,9   1:07.31,7  (5965)  
D          421. Somerville Trevor                   1957 Rorschacherberg             4:00.17,3   1:19.35,5  (6582)  
D           75. Arregger Max, Rothenburg            1955 LF Rothenburg               3:14.32,1     33.50,3  (3100)  
C           16. Flury-Bucher Ferdinand              1959 Rothenburg                  2:42.57,9     24.10,5  (4075)  
C           27. Beeler Karl, Rothenthurm            1959 TSV Rothenthurm             2:46.57,7     28.10,3  (3246)  
B           88. Schuler Brido, Rothenthurm          1973 coma runners                2:55.31,2     44.16,0  (6468)  
B          423. Gast Fritz                          1971 Rothrist                    3:28.32,4   1:17.17,2  (4213)  
C          400. Rüegg Herbert, Rothrist             1961 smrun                       3:19.50,9   1:01.03,5  (6205)  
B          457. Zimmermann Patrick                  1973 Rothrist                    3:29.43,7   1:18.28,5  (7336)  
D            9. Stöckli Urs                         1950 Rottenschwil                2:57.05,2     16.23,4  (6719)  
B          369. Humphris Richard                    1972 Rubigen                     3:24.36,9   1:13.21,7  (4733)  
D          215. Bailey Richard                      1956 Rüdlingen                   3:38.25,6     57.43,8  (3154)  
D          241. Waser Ernst                         1958 Rudolfingen                 3:41.39,6   1:00.57,8  (7083)  
D           83. Brändli Urs-Beat                    1955 Rudolfstetten               3:16.50,7     36.08,9  (3440)  
C         1220. Koller Markus                       1968 Rudolfstetten               4:00.46,0   1:41.58,6  (5070)  
B          261. Baumgartner Paul                    1971 Rüegsau                     3:16.15,6   1:05.00,4  (3221)  
C         1396. Buser Franz, Rüfenacht BE           1963 sm-run                      4:20.15,5   2:01.28,1  (3597)  
C            7. Gerber Markus                       1960 Rüfenacht BE                2:36.03,2     17.15,8    (58)  
C          204. Zürcher Christian, Rüfenacht BE     1961 Laufclub Worb               3:06.45,4     47.58,0  (7371)  
H           38. Jud-Schmid Annamarie                1959 Rufi                        3:32.07,5     43.10,8  (1399)  
D            2. Jud Toni                            1956 Rufi                        2:46.51,9      6.10,1  (4849)  
B          229. Brandt Thomas                       1975 Rümlang                     3:13.30,0   1:02.14,8  (3441)  
A          253. Bressan Leonardo                    1980 Rümlang                     4:04.11,1   1:52.21,1  (3465)  
B          501. Rückert Thomas                      1969 Rümlang                     3:33.10,9   1:21.55,7  (6195)  
G           56. Swanepoel Sophie                    1972 Rümlang                     3:34.09,7   1:02.00,9  (1813)  
B          484. Vickery Jonathan, Rümlang           1973 Kaba                        3:31.47,0   1:20.31,8  (6976)  
B          502. Saluz Peter                         1978 Rumlikon                    3:33.15,1   1:21.59,9  (6248)  
B          787. Zimmermann Pascal                   1971 Rünenberg                   3:55.01,7   1:43.46,5  (7335)  
B          388. Frey Martin                         1971 Rupperswil                  3:26.10,4   1:14.55,2  (4121)  
C          991. Barraut Jany, Rüschlikon            1968 BearingPoint Running Team   3:49.24,2   1:30.36,8  (3176)  
C          325. Bühler Reto, Rüschlikon             1965 SSC Langnau                 3:15.06,9     56.19,5  (3553)  
B          464. Buerki Martin                       1969 Rüschlikon                  3:30.12,4   1:18.57,2  (3544)  
D          479. Falconer John                       1958 Rüschlikon                  4:10.16,6   1:29.34,8  (3981)  
G          169. Fässler Katharina                   1977 Rüschlikon                  4:12.50,8   1:40.42,0  (1213)  
C          366. Greil Maeck, Rüschlikon             1967 Tempo-Sport                 3:17.47,3     58.59,9  (4345)  
H          201. Gwerder Fey Anita                   1961 Rüschlikon                  4:08.34,7   1:19.38,0  (1299)  
D           90. Hürlimann Markus                    1949 Rüschlikon                  3:19.09,3     38.27,5  (4739)  
H           48. Kilchherr Virginia                  1966 Rüschlikon                  3:35.03,2     46.06,5  (1422)  
B          287. Krieger Urs                         1970 Rüschlikon                  3:18.08,5   1:06.53,3  (5121)  
Z            6. Schmiedler Ursula, Rüschlikon       1943 SSC Langnau                 3:56.15,0     23.29,8  (1745)  
C          140. Steiger Bruno, Rüschlikon           1962 ewz power team              3:00.20,3     41.32,9  (9613)  
B          766. Wenger Raphael, Rüschlikon          1974 Five Elements               3:53.15,8   1:42.00,6  (7142)  
G           19. Aeschlimann Katja                   1976 Russikon                    3:12.53,0     40.44,2  (1009)  
D          613. Küenzi Kurt                         1950 Russikon                    4:53.03,6   2:12.21,8  (5139)  
D          280. Meier Erich, Russikon               1955 LC Wilhof                   3:45.51,0   1:05.09,2  (5521)  
E           26. Siebenmann Dieter                   1943 Russikon                    3:36.42,1     38.23,2  (6534)  
J           24. Siebenmann Regula                   1957 Russikon                    3:57.16,5     37.47,6  (1770)  
A           41. Wettstein Markus, Russikon          1983 FC Russikon                 3:03.13,0     51.23,0  (7162)  
C          747. Sidler-Frei Urs                     1963 Ruswil                      3:37.11,7   1:18.24,3  (6533)  
F           75. Bissig Katharina                    1979 Rüti ZH                     4:13.56,1   1:40.40,9  (1081)  
D          238. Büsser Bruno                        1958 Rüti ZH                     3:40.59,0   1:00.17,2  (3602)  
K            2. Büsser Manuel                       1989 Rüti ZH                     3:15.58,5   1:01.57,3  (3603)  
G           25. Dillier Barbara                     1973 Rüti ZH                     3:17.58,4     45.49,6  (1177)  
C         1142. Glarner Hans                        1965 Rüti ZH                     3:56.43,0   1:37.55,6  (4297)  
E          127. Gutmann Ernst, Rüti ZH              1948 swiss masters running       4:40.56,3   1:42.37,4  (4414)  
D          530. Hess Walter                         1956 Rüti ZH                     4:18.56,8   1:38.15,0  (4584)  
C           51. Kläsi-Ernst Daniel, Rüti ZH         1964 LG ZKB                      2:53.04,4     34.17,0  (4994)  
C         1304. Kluser Daniel                       1966 Rüti ZH                     4:11.07,2   1:52.19,8  (5014)  
G          161. Kluser Helen                        1970 Rüti ZH                     4:11.06,6   1:38.57,8  (1428)  
J           65. Kreienbühl Anna                     1954 Rüti ZH                     4:31.36,5   1:12.07,6  (1444)  
A            9. Kreienbühl Christian, Rüti ZH       1981 UBS Laufclub                2:39.50,0     28.00,0  (5116)  
D          263. Kreienbühl Fridolin                 1954 Rüti ZH                     3:43.49,2   1:03.07,4  (5117)  
E           45. Meyer René, Rüti ZH                 1945 swiss masters running       3:45.09,3     46.50,4  (5603)  
C          237. Musolf Marco, Rüti ZH               1968 Pro Sport Berlin 24         3:09.09,8     50.22,4  (5735)  
H          150. Rohner Pia                          1963 Rüti ZH                     3:57.06,1   1:08.09,4  (1674)  
C          479. Vogel Marco, Rüti ZH                1965 LT Rapperswil-Jona          3:24.21,6   1:05.34,2  (6988)  
D          602. Wieser Peter                        1952 Rüti ZH                     4:43.35,4   2:02.53,6  (7196)  
C           34. Wolfensberger Remo                  1965 Rüti ZH                     2:48.58,5     30.11,1  (7241)  
J            6. Blaser Brigitte                     1956 Rütihof                     3:42.38,3     23.09,4  (1086)  
D          135. Weber Markus                        1958 Rütihof                     3:27.00,6     46.18,8  (7096)  
C         1283. Kronbach Ueli                       1965 Rutschwil-Dägerlen          4:08.06,1   1:49.18,7  (5123)  

Total 174



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.