Zürich Marathon 2008 ZüriLaufCup - nach Ortschaft "G"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
D          577. Rüegger Christian                   1950 Gachnang                    4:32.33,4   1:51.51,6  (6207)  
D          341. Egli Hans                           1952 Gähwil                      3:54.00,8   1:13.19,0  (3890)  
H           24. Meier Karin                         1968 Gais                        3:28.03,4     39.06,7  (9607)  
G          135. Wildegger Daniela                   1976 Gais                        4:00.52,3   1:28.43,5  (1898)  
B          212. Zillig Ivo, Gais                    1972 velo-ebneter.ch             3:11.09,5     59.54,3  (7329)  
C          245. Grüninger Micha, Galgenen           1967 Tri Team Glarnerland        3:10.08,3     51.20,9  (4380)  
D          454. Bregy Mario                         1953 Gampel                      4:06.58,9   1:26.17,1  (3453)  
C          199. Bislin Ernst                        1966 Gams                        3:06.18,2     47.30,8  (3333)  
B          486. Frei Mario                          1971 Gams                        3:31.51,3   1:20.36,1  (4102)  
C          717. Gafner Roland                       1961 Gasel                       3:35.26,2   1:16.38,8  (4181)  
B         1043. Christen David, Gattikon            1969 SSC Langnau                 4:58.28,1   2:47.12,9  (3671)  
J           59. Flügel Edith, Gattikon              1957 SSC Langnau                 4:28.39,2   1:09.10,3  (1227)  
C         1280. Steimann Ernst, Gattikon            1960 Schwinn                     4:07.22,8   1:48.35,4  (6677)  
J           26. Weitnauer Christa, Gattikon         1955 SSC Langnau am Albis        3:57.38,3     38.09,4  (1885)  
C           89. Vosseler Beat                       1964 Gebenstorf                  2:57.03,0     38.15,6  (7030)  
C          458. Bättig René                         1959 Gelfingen                   3:23.26,4   1:04.39,0  (3193)  
D          416. Lüthi Rolf                          1955 Gelterkinden                3:59.41,6   1:18.59,8  (5383)  
C          192. Rentsch Max                         1967 Gelterkinden                3:05.06,2     46.18,8  (6073)  
B         1014. Spyropoulos Konstantinos            1976 Geneva                      4:43.20,4   2:32.05,2  (6628)  
C           20. Armstrong Timothy, Genève           1962 OMS Atheltisme              2:44.41,5     25.54,1  (3091)  
F           11. Belinda Hall, Genève                1982 Stade Geneve                3:04.22,1     31.06,9  (1060)  
B          879. De Szy Francois                     1975 Genève                      4:06.50,9   1:55.35,7  (3761)  
G          195. Fischer Carolin                     1977 Genève                      4:22.50,2   1:50.41,4  (1222)  
C          957. Garcia Mariano                      1964 Genève                      3:47.26,7   1:28.39,3  (4203)  
G          189. Herda Katrin, Genève                1971 Team OSR                    4:17.38,3   1:45.29,5  (1335)  
G          215. Rumer Sarah, Genève                 1978 Team OSR                    4:33.18,2   2:01.09,4  (1694)  
B          768. Temler Christophe                   1977 Genève                      3:53.27,7   1:42.12,5  (6820)  
B          539. Wenger Oliver                       1974 Genève                      3:36.04,6   1:24.49,4  (7141)  
C          175. Dreser Günther                      1959 Genf                        3:03.24,9     44.37,5  (3839)  
G          168. Jäger-Lindemann Swantje             1976 Genf                        4:12.35,9   1:40.27,1  (1387)  
A          217. Pellegrini Flavio                   1981 Genf                        3:52.54,2   1:41.04,2  (5908)  
A           35. Gigandet Sylvain                    1980 Genolier                    3:00.20,2     48.30,2  (4276)  
A          295. Christen Martin                     1987 Geroldswil                  4:25.44,7   2:13.54,7  (3673)  
C          722. Meier Erich                         1966 Geroldswil                  3:36.11,6   1:17.24,2  (5520)  
H          143. Müller Doris, Geroldswil            1963 Run & Smile                 3:55.41,8   1:06.45,1  (1569)  
B          721. Wunsch Thomas                       1969 Geroldswil                  3:50.01,5   1:38.46,3  (7258)  
A          100. Zingg Matthias                      1986 Geroldswil                  3:23.00,3   1:11.10,3  (7345)  
G          148. Rosenberg Sonja, Gipf-Oberfrick     1969 HRI                         4:07.17,9   1:35.09,1  (1684)  
E           57. Tinner Toni, Gippingen              1946 swiss masters running       3:51.40,9     53.22,0  (6858)  
C          226. Mossi Roberto, Giubiasco            1964 RCB                         3:08.49,7     50.02,3  (5666)  
D          513. Galley Jacques, Gland               1958 CNN TRI NYON                4:16.08,4   1:35.26,6  (4188)  
C          174. Minder Philippe                     1968 Gland                       3:03.22,9     44.35,5  (5624)  
G          211. Santagata Antonetta                 1972 Gland                       4:31.46,0   1:59.37,2  (1972)  
H            7. Salvadori Bea, Glarus               1960 LG Glarus                   3:14.38,6     25.41,9   (216)  
D          360. Zanelli Mario                       1958 Glarus                      3:55.40,7   1:14.58,9  (7295)  
C         1466. Jegerlehner Andreas                 1962 Glashütten                  4:28.48,0   2:10.00,6  (4807)  
J            3. Blaser Maya, Glattbrugg             1952 KSV JKITB                   3:27.54,2      8.25,3  (1087)  
B          729. Bohren Yves                         1975 Glattbrugg                  3:50.30,8   1:39.15,6  (3377)  
C         1537. Lischio Renato                      1967 Glattbrugg                  4:45.52,2   2:27.04,8  (5313)  
B          656. Lukacek Rudi                        1977 Glattbrugg                  3:44.52,1   1:33.36,9  (5364)  
Z            8. Walther Rita                        1946 Glattbrugg                  4:01.15,4     28.30,2  (1870)  
C         1276. Bachmann Urs, Glattfelden           1961 Ööö's                       4:07.09,6   1:48.22,2  (3136)  
D          485. Lutz Peter                          1951 Glattfelden                 4:11.47,4   1:31.05,6  (5390)  
D          376. Rohr Robert, Glattfelden            1955 TC Glattfelden              3:56.35,2   1:15.53,4  (6144)  
D          457. Steiner Thomas                      1955 Glattfelden                 4:07.07,0   1:26.25,2  (6691)  
C          990. Sturdy Clive, Glis                  1963 SLVS / Swiss Masters Runn   3:49.22,7   1:30.35,3  (6765)  
B          384. Theiler Roland                      1974 Glis                        3:25.59,1   1:14.43,9  (6830)  
C         1113. Brechbühl Markus                    1968 Gockhausen                  3:55.13,3   1:36.25,9  (3451)  
C          932. Caratti Marzio                      1962 Gockhausen                  3:46.20,8   1:27.33,4  (3627)  
C          151. Haldner Felix                       1963 Gockhausen                  3:00.58,9     42.11,5  (4470)  
D          397. Rohrbach Walter                     1952 Gockhausen                  3:58.22,4   1:17.40,6  (6146)  
G          155. Vopat Baumann Johanna               1974 Gockhausen                  4:10.02,1   1:37.53,3  (1863)  
B          441. Bienz Philipp                       1969 Goldach                     3:29.06,9   1:17.51,7  (3304)  
B          494. Brendle Marc                        1974 Goldach                     3:32.38,3   1:21.23,1  (3462)  
D          281. Rohner Rudolf                       1956 Goldach                     3:46.04,1   1:05.22,3  (6143)  
C          675. Suter Kurt                          1960 Goldau                      3:33.09,3   1:14.21,9  (6788)  
A           96. Blöchlinger Fabian, Goldingen       1984 nike zuerich                3:20.59,5   1:09.09,5  (3356)  
D          176. Sutter Ernst, Goldingen             1956 TV Goldingen                3:32.08,2     51.26,4  (6794)  
C          114. Roth Thomas, Goldswil b. Interlaken 1962 SMRUN                       2:58.19,2     39.31,8  (9523)  
J           99. Beier Erika                         1953 Gommiswald                  5:32.11,8   2:12.42,9  (4440)  
C          305. Colella Andy                        1968 Gommiswald                  3:14.18,1     55.30,7   (313)  
C          397. Wingeier Edi                        1960 Gommiswald                  3:19.39,4   1:00.52,0  (7212)  
G           72. Neff Regula                         1975 Gonten                      3:42.18,4   1:10.09,6  (1584)  
B           59. Maggioni Massimo                    1971 Gordevio                    2:48.32,3     37.17,1  (5410)  
B          252. Alder Thomas                        1970 Gossau SG                   3:15.40,4   1:04.25,2  (3038)  
C          508. Baur Roland                         1964 Gossau SG                   3:25.38,7   1:06.51,3  (3234)  
J           75. Jaggi Theres                        1950 Gossau SG                   4:40.03,6   1:20.34,7  (1388)  
C          276. Keller Markus, Gossau SG            1962 FC Abtwil                   3:12.49,0     54.01,6  (4952)  
C          241. Lehmann Niklaus                     1964 Gossau SG                   3:09.27,8     50.40,4  (5259)  
G          142. Moser Alexa                         1969 Gossau SG                   4:05.23,2   1:33.14,4  (1563)  
K           10. Paiva Filipe                        1990 Gossau SG                   4:16.13,9   2:02.12,7  (5872)  
C          677. Cookman Philip                      1963 Gossau ZH                   3:33.11,7   1:14.24,3  (3700)  
C          528. Diener Markus, Gossau ZH            1961 LC Dübendorf                3:26.33,6   1:07.46,2  (3796)  
A          179. Eggebrecht Steven                   1981 Gossau ZH                   3:45.03,9   1:33.13,9  (7409)  
C          505. Gubser Rolf                         1966 Gossau ZH                   3:25.30,7   1:06.43,3  (4388)  
B          541. Haebler Stefan                      1975 Gossau ZH                   3:36.09,8   1:24.54,6  (4446)  
C         1348. Keller Andreas                      1959 Gossau ZH                   4:14.16,8   1:55.29,4  (4943)  
A          178. Meissner Iwo                        1981 Gossau ZH                   3:45.02,5   1:33.12,5  (7413)  
B          115. Rosser Martin, Gossau ZH            1970 ewz power team              2:58.29,0     47.13,8   (258)  
C         1329. Walker John                         1965 Gossau ZH                   4:13.22,9   1:54.35,5  (7049)  
E          107. Widmer Hans-Jörg                    1948 Gossau ZH                   4:22.08,9   1:23.50,0  (7185)  
B          206. Molnar Attila                       1973 Goumoens-la-Ville           3:10.21,5     59.06,3  (5645)  
F           17. Hilty Lea                           1983 Grabs                       3:20.51,2     47.36,0  (1342)  
A           68. Pescheta Donato, Grafstal           1983 LC Effretikon               3:09.55,4     58.05,4  (5919)  
C           15. Doninelli Danilo, Grand-Lancy       1962 CENTRE ATHLETIQUE GENEVE    2:42.37,0     23.49,6  (3823)  
C         1316. Garani Marco, Gränichen             1965 UBS Running Team            4:12.11,6   1:53.24,2  (4200)  
B          732. Imholz Michael                      1972 Gränichen                   3:50.44,5   1:39.29,3  (4759)  
B          874. Baettig Oliver                      1972 Greifensee                  4:06.10,2   1:54.55,0  (3151)  
A           67. Engler Dominic                      1985 Greifensee                  3:09.30,3     57.40,3  (3937)  
C           26. Goudsmit Gerrit                     1965 Greifensee                  2:46.36,7     27.49,3  (4326)  
C          253. Holzinger Adrian                    1967 Greifensee                  3:10.33,3     51.45,9  (4663)  
F           51. Kurath Bettina, Greifensee          1980 Spinnenbeine                3:55.09,2   1:21.54,0  (1456)  
A          234. Maegli Toni                         1981 Grenchen                    3:57.41,1   1:45.51,1  (5406)  
A          327. Tschopp Marc                        1979 Grens                       4:49.01,3   2:37.11,3  (6913)  
C          845. Rehm Martin                         1968 Greppen                     3:41.37,5   1:22.50,1  (6056)  
C          785. Hofmann Marco                       1965 Gross                       3:38.48,2   1:20.00,8  (4633)  
E           52. Hommann Edgar                       1946 Grossaffoltern              3:50.20,7     52.01,8  (4665)  
C         1042. Grella Antonio, Grosshöchstetten    1967 swiss masters running       3:51.39,9   1:32.52,5  (4347)  
C          633. Jung Urs                            1963 Grub AR                     3:30.37,0   1:11.49,6  (4857)  
F            7. Balz Deborah, Grub SG               1979 Mila Rheintal               2:56.44,2     23.29,0   (162)  
L            3. Hofmann Judith                      1989 Grüningen                   3:49.33,3      6.10,4  (1351)  
H          275. Roschi Heidi                        1960 Grüningen                   4:30.56,3   1:41.59,6  (1682)  
E           33. Spielmann Hans-Peter                1948 Grüningen                   3:39.13,9     40.55,0  (6606)  
C          767. Alpiger Karl Jun.                   1966 Grüt (Gossau ZH)            3:37.54,1   1:19.06,7  (3050)  
B          723. Dierauer Blaise                     1976 Grüt (Gossau ZH)            3:50.09,0   1:38.53,8  (3798)  
C          936. Flach Roland                        1964 Grüt (Gossau ZH)            3:46.33,1   1:27.45,7  (4058)  
B          915. Taschi Sander, Grüt (Gossau ZH)     1970 Finishers                   4:13.53,3   2:02.38,1  (6816)  
C         1157. Zindel Andreas                      1967 Grüt (Gossau ZH)            3:57.25,1   1:38.37,7  (7342)  
B          918. Leutwyler Andreas                   1969 Guggisberg                  4:14.14,9   2:02.59,7  (5286)  
C          209. Grütter Matthias                    1964 Gümligen                    3:07.23,5     48.36,1  (4382)  
C          664. Marbacher Franz                     1959 Gümligen                    3:32.37,9   1:13.50,5  (5439)  
C          509. Meyer Christoph                     1966 Gümligen                    3:25.42,6   1:06.55,2  (5594)  
G          116. Frey Karin                          1969 Günsberg                    3:56.32,1   1:24.23,3  (1242)  
C          159. Sdovc Bruno, Guntalingen            1966 Leandrin                    3:01.55,6     43.08,2  (6505)  
A          273. Walter Roland                       1988 Gunzgen                     4:13.49,0   2:01.59,0  (7059)  
B          667. Wandeler Marc                       1973 Gunzwil                     3:46.24,5   1:35.09,3  (7069)  
C         1266. Bürgy Thomas                        1963 Gurmels                     4:06.28,3   1:47.40,9  (3582)  
B          899. Wicki Adrian                        1971 Gurmels                     4:11.37,4   2:00.22,2  (7180)  
C         1450. Zulauf Stefan                       1962 Gutenburg                   4:27.10,6   2:08.23,2  (7362)  
C          402. Di Bari Valerio                     1964 Gutenswil                   3:19.58,0   1:01.10,6  (3788)  
C         1234. Müller Ronnie                       1967 Gutenswil                   4:02.11,0   1:43.23,6  (5715)  
C          899. Frei-Tomic Gallus                   1962 Güttingen                   3:44.34,0   1:25.46,6  (4113)  

Total 132



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.