Zürich Marathon 2008 ZüriLaufCup - nach Ortschaft "D"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
C          465. Bossart Beat, Dachsen               1962 Humpelsäcke                 3:23.43,1   1:04.55,7  (3410)  
C          660. Peric Frank                         1965 Dachsen                     3:32.26,6   1:13.39,2  (5912)  
B          254. Schmid Reinhard                     1974 Dachsen                     3:15.41,9   1:04.26,7  (6379)  
D          623. Blaser Urs, Dällikon                1955 smrun / LR Wohlen           4:59.13,9   2:18.32,1  (3348)  
C          451. Eggenschwiler Patrick, Dällikon     1967 FreeRadicals                3:22.53,1   1:04.05,7  (3879)  
D           70. Germann Peter                       1955 Dällikon                    3:14.09,6     33.27,8  (4255)  
C          968. Kunz Thomas                         1963 Dällikon                    3:48.07,4   1:29.20,0  (5174)  
B          817. Velloni Sacha                       1972 Dällikon                    3:57.29,9   1:46.14,7  (6966)  
C          925. Wyss Christoph                      1961 Dällikon                    3:45.45,4   1:26.58,0  (7278)  
B          309. Schlosser Christian                 1969 Däniken SO                  3:19.17,3   1:08.02,1  (6361)  
D          108. Böllenrücher Urs                    1957 Dänikon ZH                  3:23.06,9     42.25,1  (3382)  
C         1257. Schildknecht Andi                   1963 Dänikon ZH                  4:05.19,9   1:46.32,5  (6338)  
A          320. Berther Bruno, Danis                1984 Funnysport                  4:41.36,2   2:29.46,2  (3287)  
G            6. Jaun Karin                          1969 Därligen                    2:52.28,6     20.19,8   (157)  
G          177. Haudenschild Barbara                1975 Davos Glaris                4:13.52,5   1:41.43,7  (1317)  
F           61. Dresel Julia                        1979 Davos Platz                 3:58.41,6   1:25.26,4  (1183)  
A           74. Jaussi Daniel                       1985 Davos Platz                 3:11.05,4     59.15,4  (4803)  
D          111. Scaruffi Aldo, Davos Platz          1950 TRACK CLUB dAVOS            3:23.45,2     43.03,4  (6268)  
E           11. Sicurelli Ernesto, Davos Platz      1948 track club davos            3:25.26,4     27.07,5  (6532)  
L            4. Blatter Isabel                      1989 Degersheim                  3:54.55,0     11.32,1  (1089)  
E           70. Eberle Paul                         1948 Degersheim                  3:57.24,1     59.05,2  (3870)  
H          335. Gähwiler Anita                      1962 Degersheim                  5:19.38,2   2:30.41,5  (1250)  
D          125. Meier Kurt, Degersheim              1949 Jogger Träff Pfäffikon      3:25.20,1     44.38,3  (5524)  
A          198. Chevrolet Jonathan, Delémont        1980 Kagi                        3:48.18,0   1:36.28,0  (3666)  
B          697. Petrelli Jan, Delémont              1974 Kagi                        3:48.17,8   1:37.02,6  (5932)  
D          339. Zumsteg André                       1954 Densbüren                   3:53.38,2   1:12.56,4  (7405)  
B         1040. Aebi Urs                            1974 Derendingen                 4:56.27,2   2:45.12,0  (3015)  
C          827. Frey Marc                           1961 Derendingen                 3:41.04,0   1:22.16,6  (4120)  
B          602. Schneider Reto                      1978 Derendingen                 3:41.47,9   1:30.32,7  (6414)  
G          187. Damiano Chantal                     1972 Develier                    4:16.52,6   1:44.43,8  (1168)  
C          281. Ammann Urs P., Dielsdorf            1963 sata.ch                     3:13.05,5     54.18,1  (3066)  
C          902. Bentz Roman, Dielsdorf              1965 Tempomacher                 3:44.41,7   1:25.54,3   (343)  
C          478. Dahinden Stefan, Dielsdorf          1967 TV Dielsdorf                3:24.17,4   1:05.30,0  (3732)  
C         1575. Gulino Marcello                     1965 Dielsdorf                   5:14.36,7   2:55.49,3  (4400)  
B          558. Kaufmann Patrick                    1971 Dielsdorf                   3:37.24,2   1:26.09,0  (4927)  
B          293. Kopalek Peter                       1973 Dielsdorf                   3:18.23,7   1:07.08,5  (5921)  
C          701. Palumbo Paolo, Dielsdorf            1965 Laufgruppe Züri-Unterland   3:34.35,0   1:15.47,6  (5874)  
B          769. Kuster Rolf                         1970 Diepoldsau                  3:53.30,5   1:42.15,3  (5193)  
C          542. Lindenmann Elmar                    1963 Diepoldsau                  3:27.21,0   1:08.33,6  (7395)  
J           36. Thür Ruth                           1956 Diessenhofen                4:08.40,0     49.11,1  (1830)  
D          517. Bauer Ferdinand                     1954 Dietikon                    4:16.59,3   1:36.17,5  (3195)  
F           54. Buchli Cornelia                     1986 Dietikon                    3:57.40,1   1:24.24,9  (1124)  
D          551. Chevalley Raymond                   1955 Dietikon                    4:23.50,0   1:43.08,2  (3663)  
D          616. Curti Marco                         1953 Dietikon                    4:54.45,1   2:14.03,3  (3726)  
H          301. Fluck Elsbeth                       1965 Dietikon                    4:40.13,3   1:51.16,6  (1224)  
G          104. Gagliardi Ulla, Dietikon            1973 OLK Piz Hasi                3:54.01,6   1:21.52,8  (1249)  
B          996. Gomez David                         1977 Dietikon                    4:33.16,5   2:22.01,3  (4317)  
B         1048. Grau Patrick                        1977 Dietikon                    5:06.22,2   2:55.07,0  (4343)  
H          287. Heiniger Ursula                     1960 Dietikon                    4:34.33,5   1:45.36,8  (1326)  
D          383. Hemri Hafid                         1955 Dietikon                    3:57.07,2   1:16.25,4  (1111)  
C          303. Hess Beat                           1967 Dietikon                    3:14.17,3     55.29,9  (4577)  
B          629. Kistler Stefan, Dietikon            1977 Tri Team Limmattal          3:42.52,9   1:31.37,7  (4992)  
C         1028. Leimgruber Jörg, Dietikon           1963 LC UBS                      3:50.54,0   1:32.06,6  (5268)  
C          948. Meier Martin                        1965 Dietikon                    3:47.06,0   1:28.18,6  (5527)  
B          824. Sauter Christoph                    1978 Dietikon                    3:58.03,3   1:46.48,1  (6260)  
H          180. Schelling Edith                     1966 Dietikon                    4:02.48,2   1:13.51,5  (1720)  
H          321. Sonderegger Esther                  1961 Dietikon                    4:53.43,3   2:04.46,6  (9661)  
H          182. Vogel Claudia                       1963 Dietikon                    4:03.11,2   1:14.14,5  (1853)  
A          232. Bossard Adrian, Dietlikon           1984 Turnverein Dietlikon        3:57.02,7   1:45.12,7  (3409)  
C          351. Chalverat René A.                   1959 Dietlikon                   3:17.04,3     58.16,9  (3655)  
C         1482. Cox Jon                             1967 Dietlikon                   4:31.56,0   2:13.08,6  (3712)  
C          783. Imholz Kurt                         1965 Dietlikon                   3:38.23,5   1:19.36,1  (4758)  
C         1217. Jenal Seraphin                      1959 Dietlikon                   4:00.27,0   1:41.39,6  (4811)  
D          450. Landtwing Martin                    1957 Dietlikon                   4:06.23,1   1:25.41,3  (5219)  
D          407. Meyer Arthur                        1949 Dietlikon                   3:59.04,4   1:18.22,6  (5593)  
C          980. Natali Alberto                      1959 Dietlikon                   3:48.46,4   1:29.59,0  (5755)  
A          225. Remy Roger                          1980 Dietlikon                   3:56.11,5   1:44.21,5  (6070)  
A           79. Ruoss Sven                          1982 Dietlikon                   3:12.50,4   1:01.00,4  (6214)  
J           18. Heldstab Hanni                      1951 Dinhard                     3:51.47,0     32.18,1  (1328)  
H           72. Müller Marianne, Dinhard            1966 finishers                   3:42.30,1     53.33,4  (1571)  
B           60. Mueller Michi                       1973 Dintikon                    2:48.58,7     37.43,5  (5671)  
B          695. Wespi Bernhard                      1973 Dintikon                    3:48.17,2   1:37.02,0  (7404)  
C           53. Sigron Stefan, Domat/Ems            1961 alpinrunner.ch              2:53.28,6     34.41,2  (6554)  
C          680. Zaugg Markus                        1967 Domdidier                   3:33.22,3   1:14.34,9  (7298)  
D          181. Kramer Sepp                         1950 Dörflingen                  3:32.53,0     52.11,2  (5105)  
C          721. Probst Roland                       1959 Dornach                     3:36.10,4   1:17.23,0  (6007)  
D          310. Vögelin Markus                      1958 Dornach                     3:49.56,2   1:09.14,4  (6996)  
C          731. Chatila Rico                        1962 Döttingen                   3:36.34,7   1:17.47,3  (3660)  
D          604. Zimmermann Herbert                  1951 Döttingen                   4:45.23,7   2:04.41,9  (7333)  
E           60. Angehrn Otto, Dübendorf             1945 SC GM                       3:52.57,8     54.38,9  (3076)  
H           98. Baumgartner Francesca               1964 Dübendorf                   3:48.11,2     59.14,5  (1052)  
C         1362. Baumgartner Ralf                    1963 Dübendorf                   4:15.40,8   1:56.53,4  (3224)  
B          463. Brazerol Patrick                    1970 Dübendorf                   3:30.10,7   1:18.55,5  (3449)  
C          652. Breitenmoser Roland                 1967 Dübendorf                   3:31.53,8   1:13.06,4  (3458)  
J           94. Caluori Doris                       1952 Dübendorf                   5:03.35,0   1:44.06,1  (1141)  
C          369. Emmenegger Bruno                    1968 Dübendorf                   3:17.54,0     59.06,6  (3929)  
D          191. Flückiger Hans, Dübendorf           1953 NO LIMITS                   3:34.09,3     53.27,5  (4067)  
G          214. Föller Fiona                        1969 Dübendorf                   4:33.09,0   2:01.00,2  (1229)  
D          226. Gianini Franz, Dübendorf            1954 Tri Valcolla                3:39.26,4     58.44,6  (4268)  
E           82. Huser Josef, Dübendorf              1946 Cityrunning.ch              4:06.03,1   1:07.44,2  (9678)  
E           32. Nosari Pedro                        1948 Dübendorf                   3:39.11,9     40.53,0  (5792)  
C         1401. Rizzello Roberto                    1964 Dübendorf                   4:20.44,0   2:01.56,6  (6131)  
C         1481. Salgaro Daniele                     1965 Dübendorf                   4:31.25,8   2:12.38,4  (6244)  
B          973. Scattolin Pascal                    1972 Dübendorf                   4:27.17,7   2:16.02,5  (9667)  
C          239. Steinmann Peter                     1962 Dübendorf                   3:09.25,2     50.37,8  (6698)  
E           71. Stutz Willy                         1946 Dübendorf                   3:58.10,0     59.51,1  (6776)  
A          281. Tschanz Lukas                       1982 Dübendorf                   4:17.30,2   2:05.40,2  (6910)  
C         1076. Ulrich Jürg                         1968 Dübendorf                   3:53.31,3   1:34.43,9  (6934)  
B          343. Unternährer René, Dübendorf         1969 Freeradicals                3:22.27,8   1:11.12,6  (6941)  
C          921. Aebischer Waldemar                  1962 Düdingen                    3:45.27,7   1:26.40,3  (3017)  
C          766. Fasel Guido                         1968 Düdingen                    3:37.51,0   1:19.03,6  (3992)  
C         1469. Berger Martin, Dulliken             1963 SIS SKS Laufspoergruppe     4:29.09,7   2:10.22,3  (3275)  
D          603. Bühler D.J.Wale                     1958 Dulliken                    4:44.42,8   2:04.01,0  (3550)  
F          109. Kölliker Doris                      1983 Dulliken                    5:07.42,2   2:34.27,0  (1438)  
B         1051. Valsecchi René                      1973 Dulliken                    5:07.42,2   2:56.27,0  (6955)  
J           62. Wyss Ingrid                         1953 Dulliken                    4:29.45,7   1:10.16,8  (1915)  
C         1132. Andersen Kjell                      1964 Dürnten                     3:56.05,3   1:37.17,9  (3071)  
C          412. Dalcolmo Marco                      1963 Dürnten                     3:20.32,0   1:01.44,6  (3734)  
B          941. Nieth Sacha                         1973 Dürnten                     4:18.53,3   2:07.38,1  (5781)  
C          733. Rothen Franz                        1963 Dürnten                     3:36.37,9   1:17.50,5  (6185)  
H           52. Rothen Fränzi                       1965 Dürnten                     3:36.36,9     47.40,2  (1687)  
C          443. Russell Paul                        1967 Dürnten                     3:22.38,3   1:03.50,9  (6220)  
C         1428. Lüthi Markus                        1968 Dussnang                    4:23.31,9   2:04.44,5  (5381)  

Total 113



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.