Zürich Marathon 2008 ZüriLaufCup - nach Name "A"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
C         1022. Abächerli Peter                     1962 Unterägeri                  3:50.40,1   1:31.52,7  (3001)  
C          913. Abati Mauro                         1966 Zollikofen                  3:45.07,0   1:26.19,6  (3002)  
H          138. Abegg Monica                        1959 Uetikon am See              3:54.53,3   1:05.56,6  (1002)  
C          404. Abele Martin                        1963 Zürich                      3:20.05,5   1:01.18,1  (3004)  
B          798. Acar Inan                           1978 Bellikon                    3:56.02,5   1:44.47,3  (3005)  
C         1461. Achelwilm Klaus                     1963 Zumikon                     4:28.35,2   2:09.47,8  (3006)  
B          868. Achermann Alois                     1972 Alpnach Dorf                4:04.46,9   1:53.31,7  (3007)  
L            1. Achermann Janine                    1990 Hinwil                      3:43.22,9       -----  (1003)  
B           63. Achtendung John                     1973 CH                          2:50.13,0     38.57,8  (9516)  
A           53. Achtzehn David                      1986 Zürich                      3:04.46,8     52.56,8  (3008)  
A          210. Adam Bolcsfoldi, Zürich             1984 A-Team                      3:51.21,3   1:39.31,3  (3009)  
C          653. Adam Thomas                         1962 St. Gallen                  3:31.59,8   1:13.12,4  (3010)  
F           29. Addea Jasmin                        1981 Aarau                       3:36.27,4   1:03.12,2  (1004)  
C          831. Aebersold Thomas, Zürich            1963 cityrunner                  3:41.10,2   1:22.22,8  (3011)  
H          190. Aebi Andrea                         1967 Mörschwil                   4:04.00,4   1:15.03,7  (1005)  
H          161. Aebi Astrid                         1968 Arisdorf                    3:58.18,8   1:09.22,1  (1938)  
C          415. Aebi Eugen                          1959 Aarberg                     3:20.52,4   1:02.05,0  (3012)  
C          760. Aebi Stefan                         1963 Burgdorf                    3:37.41,3   1:18.53,9  (3014)  
B         1040. Aebi Urs                            1974 Derendingen                 4:56.27,2   2:45.12,0  (3015)  
C          962. Aebischer Beat                      1960 Bern                        3:47.46,3   1:28.58,9  (3016)  
C          921. Aebischer Waldemar                  1962 Düdingen                    3:45.27,7   1:26.40,3  (3017)  
D          109. Aebischer Walter                    1956 Heitenried                  3:23.17,3     42.35,5  (3018)  
G          108. Aebli Martina                       1978 Lommiswil                   3:55.16,2   1:23.07,4  (9673)  
C         1501. Aellig Rolf                         1966 Ittigen                     4:36.01,8   2:17.14,4  (3020)  
B          742. Aeppli Christoph                    1977 Zürich                      3:51.26,2   1:40.11,0  (3021)  
A          153. Aeppli Lorenz, Zollikon             1982 PwC                         3:36.33,8   1:24.43,8   (501)  
J           33. Aerni Erika, Laupen BE              1950 Swiss Masters Running       4:04.53,4     45.24,5  (1007)  
J           29. Aerschmann Gabrielle                1952 Alterswil FR                4:00.13,0     40.44,1  (1008)  
E          122. Aerschmann Joseph                   1948 Alterswil FR                4:31.50,0   1:33.31,1  (3022)  
A          326. Aeschbacher Mike                    1985 Wittnau                     4:46.44,5   2:34.54,5  (3023)  
G           19. Aeschlimann Katja                   1976 Russikon                    3:12.53,0     40.44,2  (1009)  
A           86. Affolter Beat, Zürich               1982 ISB                         3:16.48,3   1:04.58,3  (3024)  
C          617. Agustoni Ulrich                     1959 Möhlin                      3:29.37,1   1:10.49,7  (3025)  
C          985. Ahlmann René, Horgen                1968 HGZZ                        3:49.11,6   1:30.24,2  (3026)  
C         1511. Aho Yrjö, Zürich                    1959 StoraEnso Schweiz           4:38.20,0   2:19.32,6  (3028)  
C          102. Ait Bahassou Mohamed, Winterthur    1965 LV Winterthur               2:57.56,7     39.09,3  (3029)  
C         1145. Ajro Petrit, Hochdorf               1964 Lauftreff Hochdorf          3:56.49,9   1:38.02,5  (3030)  
B          284. Akeret Martin, Winterthur           1975 www.popshop.cc              3:17.51,7   1:06.36,5  (3031)  
B          450. Akermann Elmar, Eggersriet          1970 LG-West St.Gallen           3:29.30,0   1:18.14,8  (3032)  
F           46. Akin Filiz                          1980 Zürich                      3:51.00,1   1:17.44,9  (1011)  
H           31. Aklin-Schachner Corinne             1965 Meyrin                      3:29.49,2     40.52,5  (1012)  
H          222. Alber Andrea, D-Mintraching         1968 Run& Fun Mintraching        4:13.06,4   1:24.09,7  (1013)  
F           38. Alber Ira                           1981 Luzern                      3:46.49,1   1:13.33,9  (1981)  
C         1414. Albert Karl-Heinz                   1962 D-Karlsruhe                 4:21.55,5   2:03.08,1  (3033)  
A           17. Albertin Ismael, Marbach SG         1981 Mila Rheintal               2:51.21,3     39.31,3  (3034)  
E           98. Albin Basil, Falera                 1944 Romontschia                 4:14.21,2   1:16.02,3  (3035)  
D           69. Albin Norbert, Hinteregg            1956 Romontschia                 3:13.56,5     33.14,7  (3036)  
C         1542. Alder Daniel                        1962 Zürich                      4:47.05,2   2:28.17,8  (3037)  
B          252. Alder Thomas                        1970 Gossau SG                   3:15.40,4   1:04.25,2  (3038)  
D          583. Aldrovandi Mario                    1955 Uetliburg SG                4:35.18,3   1:54.36,5  (3039)  
C          935. Alimonti Daniele, I-Roma (RM)       1965 asd TRA LE RIGHE            3:46.28,7   1:27.41,3  (3040)  
C          541. Allaman Christophe                  1964 Bulle                       3:27.16,0   1:08.28,6  (3041)  
C         1197. Allard Darren                       1967 Erlenbach ZH                3:59.29,5   1:40.42,1   (701)  
E           74. Allard David                        1947 Erlenbach ZH                3:59.29,6   1:01.10,7   (702)  
B          183. Allemann Christoph, Biel/Bienne     1971 Jogging Biel                3:08.14,8     56.59,6  (3043)  
B          546. Allemann Dominik, Zürich            1973 freeradicals                3:36.18,4   1:25.03,2  (3044)  
B          552. Allemann Urs                        1977 Winterthur                  3:36.57,5   1:25.42,3  (3045)  
H          329. Allenbach Christa                   1960 Münchwilen AG               5:00.10,4   2:11.13,7  (1016)  
C          671. Allenspach Claude                   1967 St. Gallen                  3:33.02,8   1:14.15,4  (3046)  
H          273. Allenspach Marianne                 1960 Buch am Irchel              4:30.07,3   1:41.10,6  (1017)  
H          125. Allert Bettina                      1964 D-Konstanz                  3:52.24,9   1:03.28,2  (1018)  
C          238. Allesina Flavio                     1967 Corsier-sur-Vevey           3:09.10,6     50.23,2  (3047)  
F           31. Allison Jane                        1982 Zürich                      3:38.47,7   1:05.32,5  (1019)  
C          767. Alpiger Karl Jun.                   1966 Grüt (Gossau ZH)            3:37.54,1   1:19.06,7  (3050)  
C         1216. Alpiger Patrick                     1968 Zürich                      4:00.23,6   1:41.36,2  (3051)  
H           43. Althaus Johanna                     1959 Langenthal                  3:33.45,1     44.48,4  (1020)  
H          160. Althaus Katharina                   1961 Zürich                      3:58.16,8   1:09.20,1  (1021)  
C          160. Althaus Rolf                        1962 Arlesheim                   3:02.00,1     43.12,7  (3053)  
A          335. Altomari Marco                      1984 D-Neunkirchen               5:00.38,6   2:48.48,6  (3055)  
B          243. Altorfer Daniel                     1972 Winterthur                  3:14.37,1   1:03.21,9  (3056)  
H          116. Altwegg Fehr Susanne                1965 Affoltern am Albis          3:50.26,0   1:01.29,3  (1022)  
B          436. Amacher Tom                         1975 Bern                        3:28.59,6   1:17.44,4  (3058)  
C         1020. Amacker Hugo                        1962 Binningen                   3:50.35,7   1:31.48,3  (3059)  
C         1093. Amann Christian                     1963 Wetzikon ZH                 3:54.28,9   1:35.41,5  (3060)  
B          525. Amann Jörg                          1971 D-Waldshut-Tiengen          3:34.55,5   1:23.40,3  (3061)  
J           31. Ammann Barbara                      1957 Zürich                      4:01.33,1     42.04,2  (1023)  
B          738. Ammann Christian                    1971 Zürich                      3:51.05,8   1:39.50,6  (3062)  
D          392. Ammann Jürg, Bleienbach             1958 swiss masters running       3:57.47,6   1:17.05,8  (3064)  
C          281. Ammann Urs P., Dielsdorf            1963 sata.ch                     3:13.05,5     54.18,1  (3066)  
C          594. Amstutz Meinrad                     1968 Malters                     3:28.56,9   1:10.09,5  (3067)  
H           23. Amstutz Sibylle                     1967 Obernau                     3:27.20,7     38.24,0  (1025)  
B            9. Ancay Tarcis                        1970 Ayer                        2:22.32,1     11.16,9    (51)  
B          508. Andenmatten Cyril                   1971 Basel                       3:33.32,1   1:22.16,9  (3068)  
F           22. Anderau Ines                        1981 Bassersdorf                 3:29.13,9     55.58,7  (1026)  
K            6. Anderegg Felix                      1989 Neunkirch                   3:36.42,1   1:22.40,9  (3069)  
C         1064. Anderegg Peter                      1967 Hirzel                      3:52.57,0   1:34.09,6  (3070)  
B         1010. Andermatt Thomas                    1974 Zürich                      4:41.04,5   2:29.49,3  (9610)  
C         1132. Andersen Kjell                      1964 Dürnten                     3:56.05,3   1:37.17,9  (3071)  
Z           14. Andersson Ann-Marie, S-Sollentuna   1943 Hultsfreds LK               4:49.03,4   1:16.18,2  (1028)  
C          406. Andreas Tschannen                   1964 Basel                       3:20.07,5   1:01.20,1  (3073)  
D           81. Andres Robert, Zürich               1952 cityrunning                 3:16.15,8     35.34,0  (3074)  
A          216. Andrew Jenkinson                    1981 GB-Clapham sw40pw           3:52.48,2   1:40.58,2  (3075)  
E           60. Angehrn Otto, Dübendorf             1945 SC GM                       3:52.57,8     54.38,9  (3076)  
F           84. Angst Petra                         1981 Winterthur                  4:25.43,8   1:52.28,6  (1029)  
C          714. Angst René                          1966 Uster                       3:35.12,6   1:16.25,2  (3077)  
H          223. Anja Maria García                   1965 E-Bolnuevo - Murcia         4:13.53,6   1:24.56,9  (1030)  
Y            5. Anneler James                       1935 Urdorf                      4:44.40,2   1:23.54,6  (3078)  
B          532. Anner Roger                         1971 Bottmingen                  3:35.23,6   1:24.08,4  (3079)  
H          203. Antell Tarja                        1964 FI-Porvoo                   4:09.55,8   1:20.59,1  (1031)  
D          139. Antonietti Bruno                    1952 Purasca                     3:27.40,7     46.58,9  (3081)  
C         1153. Aparicio Tomas, E-Toledo            1968 Triatlon Arroyomolinos      3:57.11,5   1:38.24,1  (3082)  
B          445. Appenzeller Florian                 1977 Pfäffikon ZH                3:29.12,5   1:17.57,3  (3083)  
C         1192. Appenzeller Ulrich, Bubendorf       1967 Tempomacher                 3:59.00,3   1:40.12,9   (358)  
B          520. Arabiano Michael                    1977 Stansstad                   3:34.28,5   1:23.13,3  (3084)  
C          784. Arampatzis Konstantinos, GR-Neapoli 1965 neapoli salonika            3:38.35,2   1:19.47,8  (3085)  
A           28. Arbez Loic, F-Pontarlier            1981 Optimum Training System     2:57.28,0     45.38,0  (3086)  
C         1208. Argyle Neil                         1964 GB-Exmouth EX82NB           4:00.04,9   1:41.17,5  (3087)  
B          338. Arm Laurent                         1971 Villeneuve VD               3:22.02,2   1:10.47,0  (3088)  
B          509. Armbruster Markus, Mellingen        1978 Nessie-Allstars             3:33.36,0   1:22.20,8  (3090)  
C           20. Armstrong Timothy, Genève           1962 OMS Atheltisme              2:44.41,5     25.54,1  (3091)  
C         1535. Arndt Mathias                       1965 Basel                       4:45.02,0   2:26.14,6  (3092)  
G           95. Arnold Corinne                      1972 Uster                       3:51.51,7   1:19.42,9  (1032)  
A           91. Arnold Philipp                      1987 Cham                        3:18.53,2   1:07.03,2  (3095)  
B          152. Arnold Roman, Brunnen               1972 www.axilion.ch              3:04.53,4     53.38,2  (3096)  
H           17. Arnold Ruth                         1963 Adligenswil                 3:23.37,8     34.41,1  (1033)  
B          612. Arpagaus Hanspeter                  1970 St. Gallen                  3:42.12,3   1:30.57,1  (3098)  
D           75. Arregger Max, Rothenburg            1955 LF Rothenburg               3:14.32,1     33.50,3  (3100)  
C          848. Artan Ayhan                         1967 Baden                       3:41.48,5   1:23.01,1  (3101)  
H           20. Arweiler - Minn Barbara, D-Saarloui 1963 Bisttal Runners             3:26.21,2     37.24,5  (1034)  
C          555. Aschilier Peter                     1964 Fiesch                      3:27.37,9   1:08.50,5  (3102)  
A           47. Aschwanden Adrian                   1980 Mettmenstetten              3:03.49,7     51.59,7  (3103)  
G          200. Aschwanden Bea, Aarau               1976 UBS Running Team            4:25.37,5   1:53.28,7  (1035)  
A          318. Ashwin Andrew                       1980 Zürich                      4:40.22,1   2:28.32,1  (3105)  
D          402. Athanasios Logothetis, GR-N.Iraklio 1958 Eos Acharnon                3:58.31,3   1:17.49,5  (3107)  
B           35. Atkins Ben                          1973 Basel                       2:42.19,0     31.03,8  (3108)  
A          145. Atkins Jed                          1981 GB-Cambridge cb3 9ea        3:34.57,6   1:23.07,6  (3109)  
H          181. Atzrodt Evelyne                     1967 Wil ZH                      4:03.01,7   1:14.05,0  (1036)  
B           22. Audia Giovambattista, I-San Michele 1970 Montemiletto Team Runners   2:35.21,6     24.06,4  (3110)  
B          330. Auer Bertrand                       1971 D-Tuttlingen                3:20.52,3   1:09.37,1  (3111)  
B          387. Auer Florian                        1971 D-München                   3:26.07,3   1:14.52,1  (3112)  
C         1571. Auf der Heiden Friedrich            1959 D-Paderborn                 5:10.20,4   2:51.33,0  (3114)  
B          595. Augsburger Beat                     1971 Ins                         3:41.26,1   1:30.10,9  (3115)  
C          797. Aven Michael, D-Mainz               1960 Mainzer Chaoten             3:39.37,5   1:20.50,1  (3117)  
B          598. Ayan Steve                          1971 D-Heidelberg                3:41.37,0   1:30.21,8  (3119)  

Total 134



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.