Wylandlauf Andelfingen 2008 - Zürich (Schweiz)

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr   Schnitt
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
C          134. Abaecherli Kurt                     1963 Bülach                      1:13.40,5     23.53,8  (4087)      4.57
N          ---  Abderhalden Fabian                  1994 Rickenbach ZH                 42.24,3       -----  (6001)      7.55
N          ---  Abderhalden Reto                    1957 Rickenbach ZH                 44.01,9       -----  (6002)      8.13
C          154. Aebersold Markus                    1964 Männedorf                   1:20.50,1     31.03,4     (7)      5.26
D           30. Aebischer Laszlo                    1958 Zürich                      1:05.11,3     12.49,2     (8)      4.23
N          ---  Aeschbacher Christian, Bassersdorf  1954 ASC Bassersdorf               40.55,8       -----  (6033)      7.39
G            2. Aeschlimann Katja                   1976 Russikon                    1:00.09,2      0.28,0  (1004)      4.03
B           31. Akeret Martin, Winterthur           1975 www.popshop.cc              1:01.20,0     11.41,3     (9)      4.07
X           33. Andersen Till                       2005 Andelfingen                    4.50,9      2.50,0  (2001)      8.04
D           75. Arnold Erwin                        1954 Dielsdorf                   1:13.36,9     21.14,8    (14)      4.57
M          ---  Arpagaus Christina                  1947 Zürich                        52.44,4     20.42,9  (1005)      6.18
C           92. Aurag Daniel                        1960 Männedorf                   1:08.04,5     18.17,8    (15)      4.35
H           13. Bachmann Nicole, Embrach            1968 ASC Bassersdorf             1:09.20,3     14.02,0  (5038)      4.40
B           56. Bader Daniel                        1974 Zürich                      1:08.05,3     18.26,6    (17)      4.35
K           13. Baici Luca                          1990 Zürich                        41.52,4     12.49,6  (5125)      5.00
M          ---  Baiker Andreas                      1973 Kleinandelfingen              39.41,1      7.39,6  (4212)      4.45
X           10. Baiker Oscar                        2001 Kleinandelfingen               2.33,0      0.32,1  (4252)      4.15
C           87. Balmer Hanspeter, Männedorf         1962 WWW.in-team.ch              1:07.37,7     17.51,0  (4109)      4.33
B           17. Balsiger Tom                        1975 Sennhof (Winterthur)          55.52,4      6.13,7    (20)      3.45
D           86. Bamert Bruno                        1955 Bülach                      1:16.07,1     23.45,0  (4160)      5.07
D           68. Bänteli Peter                       1953 Andelfingen                 1:11.20,8     18.58,7    (21)      4.48
D           50. Barner Martin, Flurlingen           1952 TG Rhyfall                  1:09.04,9     16.42,8    (23)      4.39
B           40. Bartholdi Marcel                    1973 Hagenbuch ZH                1:02.57,5     13.18,8  (4047)      4.14
W           21. Battaglia Flurina                   2002 Tann                           3.30,7      1.23,1  (3001)      5.51
B           19. Battaglia Simon                     1969 Tann                          56.36,6      6.57,9    (25)      3.48
M          ---  Baumann Daniel                      1955 Illnau                        38.53,2      6.51,7    (26)      4.39
F            3. Baumann Denise, Buch am Irchel      1979 andeer.com                  1:04.11,5     10.41,3  (1007)      4.19
D           73. Baumann Heinz                       1955 Dübendorf                   1:13.17,1     20.55,0    (27)      4.56
C          125. Baumann Thomas                      1967 Bassersdorf                 1:12.01,3     22.14,6    (28)      4.50
G            4. Baumeler Yvonne, Hinwil             1973 TV Unterstrass              1:05.42,5      6.01,3  (1008)      4.25
A           23. Baumgartner Andreas                 1986 Waltalingen                 1:11.08,5     24.13,7    (29)      4.47
T            7. Baumgartner Jonas, Neftenbach       1996 OLG Welsikon                   7.04,2      0.48,8  (2002)      3.49
T           13. Baumgartner Nathan, Neftenbach      1996 OLG Welsikon                   7.42,7      1.27,3  (2003)      4.10
P            2. Baumgartner Nayelli, Illnau         1995 FC Effretikon                  7.01,0      0.12,4  (5065)      3.47
C           93. Baumgartner Peter, Weiach           1961 Männerriege Weiach          1:08.15,7     18.29,0  (4125)      4.35
C          122. Baumgartner Philipp                 1963 Embrach                     1:11.43,2     21.56,5    (30)      4.49
T            6. Baumgartner Timon, Neftenbach       1996 OLG Welsikon                   6.56,7      0.41,3  (2004)      3.45
D           76. Baumgartner Werner                  1952 Waltalingen                 1:13.52,9     21.30,8    (31)      4.58
D           70. Bäumler Werner, Zell ZH             1953 Laufsport Winterthur        1:11.55,4     19.33,3  (4151)      4.50
C           17. Beccarelli Giuliano, Uster          1964 LC Uster                      56.57,4      7.10,7  (4113)      3.50
A           22. Beeler Markus                       1980 Zürich                      1:09.23,3     22.28,5    (32)      4.40
C           65. Benz Michael                        1966 Winterthur                  1:03.46,2     13.59,5    (33)      4.17
C          149. Berchtold Rene                      1960 Ohringen                    1:19.48,0     30.01,3    (34)      5.22
D           51. Berger Hanspeter                    1954 Höri                        1:09.32,2     17.10,1    (35)      4.40
B           18. Berger Urs                          1976 Alten                         55.58,0      6.19,3  (5150)      3.46
J           11. Berli Beatrice, Hausen am Albis     1950 hausen                      1:21.58,7     17.27,8  (1010)      5.31
L            1. Berli Chloe, Hausen am Albis        1991 LACTV Unterstrass             31.43,6       -----  (1011)      3.47
E           11. Bernet Walti, Zürich                1948 ASC-Bassersdorf             1:07.02,3      7.56,2    (36)      4.30
S           10. Bernhard Manuel, Hedingen           1994 LV Albis                       7.24,4      1.37,7  (2005)      4.00
C          103. Bernhard Ruedi, Oberengstringen     1963 Sacki-Peepel                1:09.42,7     19.56,0    (37)      4.41
A           20. Berritto Alessandro                 1979 Wallisellen                 1:08.36,6     21.41,8    (38)      4.37
J           14. Betschart Rita                      1953 Wetzikon ZH                 1:29.32,8     25.01,9  (5046)      6.01
D           92. Betschart Ulrich                    1950 Nürensdorf                  1:17.58,6     25.36,5  (4154)      5.15
A            8. Bieler Ueli, Zürich                 1980 Verein Neujahrsmarathon Z     54.10,0      7.15,2    (39)      3.38
C           15. Billich Michael                     1963 Uster                         56.26,0      6.39,3    (40)      3.48
D           47. Binder Peter, Zürich                1956 cityrunning.ch              1:08.46,0     16.23,9    (41)      4.37
B           85. Bivona Dino                         1976 Sennhof (Winterthur)        1:18.23,2     28.44,5  (4053)      5.16
M          ---  Bivona Jessica                      1980 Sennhof (Winterthur)          49.04,8     17.03,3  (4259)      5.52
J            5. Blaser Maya, Opfikon                1952 swiss masters running       1:12.02,1      7.31,2  (1012)      4.51
D           48. Blatter Roger, Dietlikon            1954 SCMBA/ New Holland          1:08.55,4     16.33,3  (4068)      4.38
B            1. Blättler Beat, Bonstetten           1976 TV Unterstrass                49.38,7       -----  (4051)      3.20
K           12. Bleiker Stephan                     1989 Herrliberg                    38.30,2      9.27,4    (42)      4.36
H           29. Boeckli Brigitta, Dübendorf         1964 ASC Bassersdorf             1:19.08,8     23.50,5  (5017)      5.19
B            9. Bogusch Prapat, Schlieren           1971 SCMT                          53.04,9      3.26,2  (4055)      3.34
C          120. Boelsterli Urs                      1962 Wila                        1:11.39,5     21.52,8    (44)      4.49
D           49. Borer Thomas, Zürich                1957 cityrunning.ch              1:09.00,0     16.37,9    (45)      4.38
C          111. Bosshard Christian                  1968 Grafstal                    1:10.39,7     20.53,0    (47)      4.45
U           15. Bosshard Fabian                     1998 Ossingen                       8.56,2      2.12,7  (2006)      4.49
C           37. Brand Roland                        1959 Zürich                      1:00.19,7     10.33,0    (48)      4.03
A           35. Brändli Ralf                        1983 Bülach                      1:44.23,9     57.29,1    (49)      7.01
B           48. Brecht Jens, Wallisellen            1975 TV Markdorf                 1:05.50,2     16.11,5  (4063)      4.26
M          ---  Breiter Andrea                      1981 Aesch b. Neftenbach           51.47,8     19.46,3  (4221)      6.12
C          143. Britt Andreas                       1968 Winterthur                  1:17.31,3     27.44,6    (50)      5.13
D            3. Brun Hanspeter, Pfäffikon ZH        1957 LC Uster                      53.50,5      1.28,4    (51)      3.37
N          ---  Brunner Daniel, Zürich              1962 DUB                           45.25,2       -----  (6006)      8.29
E           37. Brunner Franz                       1945 Nürensdorf                  1:23.17,2     24.11,1    (52)      5.36
B           78. Brütsch Michael                     1973 Unterstammheim              1:14.53,7     25.15,0    (55)      5.02
M          ---  Bühler Tanja, Winterthur            1992 Red Ants Winterthur           45.01,0     12.59,5  (1019)      5.23
E           36. Bühlmann Ernst, Küsnacht ZH         1943 swiss masters running       1:21.38,0     22.31,9  (4191)      5.29
C          109. Bührer Erwin, Alten                 1965 VC Alten                    1:10.10,3     20.23,6    (57)      4.43
D           90. Burdet Jacques                      1953 Winterthur                  1:17.50,6     25.28,5    (59)      5.14
A           15. Burger Andreas                      1982 Weiningen ZH                1:02.37,5     15.42,7    (60)      4.13
C           39. Bürgi André, Bülach                 1960 Impuls Triathlon Bülach     1:00.42,9     10.56,2    (61)      4.05
C           63. Burke John                          1964 Thalwil                     1:03.38,9     13.52,2    (62)      4.17
M          ---  Burri Seraina                       1991 Winterthur                    41.03,9      9.02,4  (4213)      4.55
P            5. Buttsworth Louisa                   1996 Alten                          7.51,5      1.02,9  (5066)      4.14
B           92. Camathias Michael                   1969 Rüti ZH                     1:23.54,0     34.15,3    (63)      5.38
B           20. Candita Daniele                     1975 Effretikon                    56.38,6      6.59,9    (64)      3.48
D           87. Capaul Carlo                        1957 Zürich                      1:17.29,3     25.07,2    (66)      5.13
H           35. Capelli Daniela                     1966 Hettlingen                  1:21.37,3     26.19,0  (5001)      5.29
Y            6. Casto Salvatore, Zürich             1937 Le Tartarughe               1:25.22,1     19.10,5    (67)      5.44
B           74. Casto Vittorio, Fällanden           1969 Le Tartarughe               1:13.21,5     23.42,8    (68)      4.56
X           27. Cavelti Gianluca                    2003 Pfäffikon ZH                   3.32,8      1.31,9  (4162)      5.54
C           52. Cavelti Guido                       1968 Pfäffikon ZH                1:02.06,2     12.19,5  (4095)      4.10
W           30. Cavelti Seraina                     2005 Pfäffikon ZH                   5.19,0      3.11,4  (5052)      8.51
K            8. Chatagny Mathieu                    1990 Zumikon                       35.20,6      6.17,8    (69)      4.13
C            9. Coimbra Artur                       1960 Zürich                        53.55,4      4.08,7    (70)      3.37
N          ---  Collenberg Ursula                   1948 Zürich                        37.06,4       -----  (6007)      6.56
H           18. Corrodi Heidy                       1960 Marthalen                   1:14.50,9     19.32,6  (1020)      5.02
C           44. Crisafulli Sebastiano, Sennhof (Win 1964 FC Effretikon               1:01.14,9     11.28,2    (74)      4.07
D           41. De Donno Sergio, Effretikon         1957 FC Effretikon               1:07.48,5     15.26,4  (4153)      4.33
E           31. De Faveri Gianfranco, Bülach        1941 swiss masters running       1:17.47,0     18.40,9  (4186)      5.14
B           73. De Luca Roberto                     1969 Niederglatt ZH              1:12.00,5     22.21,8    (75)      4.50
C          118. Decasper Konrad                     1959 Zürich                      1:11.31,9     21.45,2  (5147)      4.49
Q           14. Dellava Evelyne                     1998 Niederhasli                   11.06,5      3.57,7  (3003)      6.00
C          160. Dellava Marco                       1968 Niederhasli                 1:24.46,0     34.59,3    (77)      5.42
W            6. Dellava Olivia                      2001 Niederhasli                    2.30,5      0.22,9  (3004)      4.10
C          169. Dér Stefan                          1968 Winterthur                  1:40.44,1     50.57,4    (78)      6.47
M          ---  Diggelmann Klara, Forch             1938 LC Uster                      53.09,6     21.08,1  (1021)      6.21
G           37. Divo Juliet                         1969 Uster                       1:25.21,2     25.40,0  (5022)      5.44
E           41. Dohr Hans                           1942 Henggart                    1:25.04,8     25.58,7    (79)      5.43
D          111. Dubach Hans                         1952 Dachsen                     1:31.33,9     39.11,8  (4159)      6.09
Z            9. Dunaj Lucy, Uster                   1946 swiss masters running       1:32.18,5     29.02,1  (1023)      6.12
D           45. Dünki Mauro                         1957 Hinteregg                   1:08.10,4     15.48,3  (4002)      4.35
H           43. Dünki Regula                        1962 Hinteregg                   1:24.19,6     29.01,3  (5002)      5.40
U           16. Earle Christoph                     1998 Hüntwangen                     8.58,0      2.14,5  (4242)      4.50
V           16. Earle Martin                        2000 Hüntwangen                     9.17,7      2.07,7  (4139)      5.01
X           22. Eberhard Tristan                    2002 Dorf                           3.18,0      1.17,1  (4168)      5.30
B           52. Ebersold Marc                       1973 Embrach                     1:06.50,0     17.11,3    (80)      4.30
G           12. Ebert Annett                        1969 Zürich                      1:12.33,7     12.52,5  (5025)      4.53
K            5. Egg Gabriel, Elgg                   1992 LC Frauenfeld                 31.14,5      2.11,7  (4203)      3.44
U            4. Egger Fabian                        1998 Zürich                         6.55,8      0.12,3  (2007)      3.44
W            2. Egger Jasmin                        2001 Zürich                         2.12,1      0.04,5  (3005)      3.40
V            1. Egger Michel                        1999 Zürich                         7.10,0       -----  (2008)      3.52
H           24. Egli Susanne                        1962 Uster                       1:18.21,0     23.02,7  (1024)      5.16
D           35. Ehrensberger Heinz                  1956 Opfikon                     1:06.26,2     14.04,1    (83)      4.28
W            7. Ehrismann Vanya                     2001 Kleinandelfingen               2.36,7      0.29,1  (5051)      4.21
H           38. Eibl Birgit, Zürich                 1965 LG ZKB                      1:23.25,1     28.06,8  (5018)      5.37
G           45. Eichelberger Thea, Kleinandelfingen 1970 alpinrunner.ch              1:32.58,1     33.16,9  (5031)      6.15
C          107. Eicher Thomas                       1968 Fahrweid                    1:10.01,3     20.14,6  (4098)      4.42
S            2. Eigenheer Till, Richterswil         1994 TG Hütten                      6.05,7      0.19,0  (2009)      3.17
H            9. Elmer Anneliese                     1968 Zürich                      1:08.35,9     13.17,6  (1025)      4.37
C            2. Elmer Beat, Hombrechtikon           1961 LC-Meilen                     50.03,2      0.16,5    (85)      3.22
D           97. Enz Thomas                          1952 Zürich                      1:21.31,0     29.08,9    (86)      5.29
C           56. Erb Markus                          1964 Neftenbach                  1:02.43,1     12.56,4  (4088)      4.13
D           98. Erismann Felix, Dübendorf           1951 cityrunning.ch              1:22.51,5     30.29,4    (87)      5.34
E           47. Etter Walter                        1946 Volketswil                  1:41.23,2     42.17,1    (89)      6.49
B           35. Eugster Lorenz, Zürich              1975 UBOL                        1:02.28,4     12.49,7  (4057)      4.12
K           15. Fankhauser Michael, Bauma           1992 LG Wellenau                   43.05,7     14.02,9    (90)      5.09
N          ---  Fariselli Umberto, Freienstein      1939 TMC                           34.44,5       -----  (6008)      6.29
D           29. Fedi Maurizio, Winterthur           1955 Männerriege Hegi            1:04.46,2     12.24,1    (91)      4.21
F            8. Fehr Andrea                         1980 Grüt (Gossau ZH)            1:11.46,9     18.16,7  (1028)      4.50
E           39. Fehr Kurt, Andelfingen              1943 MR Andelfingen              1:24.24,5     25.18,4    (92)      5.41
B           67. Feigenwinter Clemens                1969 Bülach                      1:09.56,7     20.18,0  (4070)      4.42
H           26. Felix Manuela                       1965 Zürich                      1:18.48,0     23.29,7  (1029)      5.18
J           15. Felix Marianne                      1954 Rickenbach-Attikon          1:32.00,7     27.29,8  (1030)      6.11
B           10. Feremutsch Christoph, Kleinandelfin 1976 run and smile.ch              53.19,4      3.40,7  (4043)      3.35
M          ---  Fiorentino Giulia                   1974 Räterschen                  1:05.21,0     33.19,5  (6024)      7.49
A           32. Fiorentino Massimo                  1980 Sennhof (Winterthur)        1:21.58,2     35.03,4  (4004)      5.31
B           89. Fiorentino Roberto                  1972 Elsau                       1:21.57,7     32.19,0    (95)      5.31
B           29. Fischer Georg                       1969 Uster                       1:00.45,4     11.06,7    (96)      4.05
E           21. Fischer Hermann, Pfungen            1947 MR Pfungen                  1:13.11,8     14.05,7  (4181)      4.55
C           10. Flacher Andreas, Henggart           1965 OLG Welsikon                  54.37,6      4.50,9    (97)      3.40
S            3. Fleischmann Philip, Au ZH           1993 LCZ                            6.12,2      0.25,5  (4135)      3.21
E           19. Forrer Paul, Bassersdorf            1941 MR Bassersdorf/ smrun       1:11.58,8     12.52,7   (100)      4.50
H           22. Fot Franziska                       1962 Winterthur                  1:17.20,1     22.01,8  (5034)      5.12
A           31. Frattini Dario                      1981 Greifensee                  1:21.29,3     34.34,5   (101)      5.29
C          147. Frauenfelder Andreas                1968 Wetzikon ZH                 1:18.41,1     28.54,4  (4107)      5.17
M          ---  Frauenfelder Eva                    1984 Flaach                        40.31,2      8.29,7  (1032)      4.51
G           38. Frauenfelder Handan                 1972 Wetzikon ZH                 1:25.31,9     25.50,7  (5029)      5.45
L            8. Frei Barbara                        1990 Hettlingen                    45.45,7     14.02,1  (5055)      5.28
N          ---  Frei Bruno                          1940 Zürich                        50.23,6       -----  (6032)      9.25
B           61. Frei Daniel, Grüt (Gossau ZH)       1977 RV Russikon                 1:08.49,0     19.10,3   (102)      4.38
H           40. Frei Jacqueline                     1961 Marthalen                   1:23.56,0     28.37,7  (1033)      5.39
Q            7. Frei Sabrina, Marthalen             1997 KL Wyland                      7.58,0      0.49,2  (3009)      4.18
M          ---  Frei Thomas, Winterthur             1979 TV Toess                      38.19,2      6.17,7  (4214)      4.35
C           26. Frei Walter, Buchs ZH               1962 ewz power team                58.38,0      8.51,3   (104)      3.56
D           53. Frei Werner                         1951 Zürich                      1:09.44,2     17.22,1  (4149)      4.41
D          102. Frey Hansruedi, Rüschlikon          1952 SSC Langnau a. A.           1:24.22,4     32.00,3   (105)      5.40
M          ---  Fricker Carmen                      1987 Glattfelden                   52.52,3     20.50,8  (1034)      6.19
M          ---  Fricker Myrtha                      1954 Glattfelden                   52.28,5     20.27,0  (1035)      6.17
C           66. Friederich Peter                    1968 Zürich                      1:03.46,9     14.00,2  (5149)      4.17
E           15. Fritschi Karl, Uster                1946 LC Uster                    1:09.19,4     10.13,3  (4188)      4.40
M          ---  Fritschi Roger, Langnau am Albis    1962 SSC Langnau a. A.             41.38,5      9.37,0  (4257)      4.59
M          ---  Frommel Heinz, Lindau               1941 swiss masters running         44.47,7     12.46,2   (108)      5.21
R           14. Früh Sunita Seraina, Männedorf      2000 Wieslirunners                  9.28,6      2.20,2  (5081)      5.07
A           19. Furrer Markus                       1979 Wila                        1:08.02,9     21.08,1  (4041)      4.34
D           34. Furrer Peter                        1954 Niederwil                   1:06.06,5     13.44,4  (4141)      4.27
M          ---  Furrer Yvonne                       1958 Winterthur                    48.10,0     16.08,5  (4210)      5.46
M          ---  Gabathuler Martina, Nürensdorf      1989 Red Ants Rychenberg           49.39,5     17.38,0  (1036)      5.56
C           60. Gabriel Reto                        1967 Herrliberg                  1:03.32,9     13.46,2   (110)      4.16
C           57. Gabriel Werner, Winterthur          1962 Finishers Winterthur        1:02.54,5     13.07,8  (4199)      4.14
E            2. Galati Francesco                    1944 Zürich                        59.34,5      0.28,4   (111)      4.00
H           23. Gambini Simona                      1967 Zürich                      1:18.02,1     22.43,8  (5039)      5.15
M          ---  Garea Elisabeth                     1967 Urdorf                        53.08,9     21.07,4  (1037)      6.21
C            4. Gassmann Michael, Horgen            1966 BTV CHUR                      51.17,6      1.30,9  (4111)      3.27
O            1. Gassmann Ravenna, Affoltern am Albi 1994 LV Albis                       6.24,0       -----  (5957)      3.27
A           11. Gauer Cornelius, Zürich             1979 ASV Zürich                    57.01,1     10.06,3   (112)      3.50
M          ---  Gauss Lorenz                        1960 Neftenbach                    39.36,2      7.34,7  (4215)      4.44
N          ---  Gehrig Andrea                       1970 Marthalen                     43.05,7       -----  (6025)      8.03
A           12. Gehrig Benjamin                     1982 Zürich                        57.43,6     10.48,8  (4030)      3.53
R           13. Gehrig Jessica, Marthalen           1999 Meitliriege Marthalen          9.16,3      2.07,9  (5080)      5.00
W           13. Gehrig Larissa, Marthalen           2003 Muki Turnverein Marthalen      2.52,1      0.44,5  (5086)      4.46
E           13. Gehrig Röbi, Zürich                 1945 LSC Langnau                 1:08.40,0      9.33,9  (4192)      4.37
B            2. Gehrig Roman, Zürich                1969 Sihltaler Sportclub SSC       49.42,7      0.04,0     (3)      3.20
R           15. Gehrig Selina, Marthalen            2000 Meitliriege Marthalen          9.56,7      2.48,3  (5079)      5.22
M          ---  Gehring Severin                     1974 Altikon                       45.43,9     13.42,4  (4207)      5.28
B           34. Gerber Marcel                       1969 Schöfflisdorf               1:02.17,2     12.38,5   (114)      4.11
B           57. Glaboniat Edwin, Niederhasli        1969 Snoopy-Power                1:08.30,2     18.51,5   (115)      4.36
E           38. Glaus Erhard                        1942 Wallisellen                 1:24.06,4     25.00,3   (116)      5.39
L            5. Glaus Seraina, Thalwil              1992 SSC Langnau a. A.             41.38,0      9.54,4  (1038)      4.59
H           25. Graf Beatrice                       1965 Uster                       1:18.39,5     23.21,2  (5006)      5.17
M          ---  Graf Doris                          1983 Freienstein                   49.10,5     17.09,0  (1040)      5.53
D           64. Graf Edwin, Hettlingen              1955 TV Seuzach                  1:10.42,2     18.20,1  (4079)      4.45
D           43. Graf Enrico                         1957 Zumikon                     1:07.59,0     15.36,9   (118)      4.34
Q           13. Graf Manuela                        1997 Rorbas-Freienstein            10.09,9      3.01,1  (5069)      5.29
M          ---  Graf Serge                          1973 Freienstein                   44.57,6     12.56,1   (120)      5.23
C           84. Grass Leonhard                      1968 Zürich                      1:07.12,1     17.25,4   (121)      4.31
D           81. Greco Walter                        1954 Zürich                      1:14.25,3     22.03,2   (122)      5.00
X           34. Gross Andrin                        2005 Kleinandelfingen               5.01,5      3.00,6  (4251)      8.22
X           28. Gross Jan                           2003 Kleinandelfingen               3.35,1      1.34,2  (4248)      5.58
D           17. Gross Reto                          1957 Dietikon                    1:00.44,8      8.22,7   (124)      4.05
C           97. Grübel Peter                        1964 Zürich                      1:08.51,1     19.04,4   (125)      4.38
N          ---  Grunder Werner                      1955 Obfelden                      39.58,5       -----  (6010)      7.28
Y            7. Grünig Hans-Peter                   1937 Dietlikon                   1:35.15,4     29.03,8  (4176)      6.24
C           35. Gugelmann René                      1968 Rheinau                     1:00.12,1     10.25,4   (126)      4.03
D           82. Guidon Andri                        1954 Wallisellen                 1:15.25,8     23.03,7   (127)      5.04
C           53. Güller Ruedi, Kloten                1964 run and smile               1:02.08,6     12.21,9  (4099)      4.11
J           10. Gut Eva, Volketswil                 1951 Josy's Lauftreff            1:21.52,5     17.21,6  (5141)      5.30
H           17. Gut Susi, Zürich                    1961 cityrunning.ch              1:13.52,1     18.33,8  (5041)      4.58
H            3. Gyr Brigitte, Wald ZH               1964 SC Diemberg                   59.41,8      4.23,5  (1003)      4.01
L            4. Gysin Monika                        1989 Henggart                      41.09,6      9.26,0  (5054)      4.55
E            1. Haas Ueli, Horgen                   1945 SSC Langnau a. A.             59.06,1       -----   (130)      3.58
C          138. Habegger Andreas                    1968 Uster                       1:14.20,6     24.33,9   (131)      5.00
W           26. Haller Anina                        2003 Watt                           4.17,1      2.09,5  (3011)      7.08
C           74. Haller Fredi                        1959 Watt                        1:04.51,0     15.04,3   (132)      4.22
W           20. Haller Laura                        2003 Watt                           3.18,6      1.11,0  (3012)      5.31
U            7. Haller Simon                        1997 Watt                           7.31,1      0.47,6  (2014)      4.03
B           50. Häni Stephan                        1976 Schlieren                   1:06.07,5     16.28,8   (133)      4.27
M          ---  Hänseler Peter                      1954 Bülach                        39.54,5      7.53,0  (4258)      4.46
G           26. Hanselmann Claudia, Neftenbach      1969 OLG Welsikon                1:18.57,6     19.16,4  (5032)      5.19
D           71. Hänsli Christoph                    1957 Zürich                      1:12.08,3     19.46,2   (134)      4.51
B           32. Haregu Pace                         1976 Oerlingen                   1:01.22,8     11.44,1  (4064)      4.08
M          ---  Harlacher Lia                       1981 Zürich                        45.24,6     13.23,1  (1045)      5.26
J            6. Hartmann Hanne                      1957 Bonstetten                  1:15.15,8     10.44,9  (1046)      5.04
D           62. Hasenfratz Martin                   1956 Effretikon                  1:10.23,3     18.01,2   (135)      4.44
C          128. Hatzi Adrian                        1966 Volketswil                  1:12.38,2     22.51,5   (137)      4.53
D           60. Haus Markus                         1953 Dachsen                     1:10.16,9     17.54,8  (4074)      4.43
Y            8. Hauser Franz, Hedingen              1928 swiss masters running       1:43.43,2     37.31,6   (138)      6.59
D           12. Hauser Werner, Hütten               1952 Jogger Träff Pfäffikon sz     59.00,1      6.38,0   (139)      3.58
L            3. Hebeisen Nadine, Winterthur         1990 thurgorienta                  39.41,5      7.57,9  (1048)      4.45
C          166. Heckendorn Felix                    1965 Oberglatt ZH                1:26.49,0     37.02,3   (140)      5.50
V            8. Heer Dominik, Pfungen               2000 Jugi Pfungen                   7.56,2      0.46,2  (4138)      4.17
U            3. Heer Lukas, Pfungen                 1998 Jugi Pfungen                   6.48,3      0.04,8  (4243)      3.40
R           10. Heer Nadine, Pfungen                2000 Meitliriege Pfungen            8.38,8      1.30,4  (5084)      4.40
X            6. Heini Marc                          2001 Mettmenstetten                 2.19,7      0.18,8  (5114)      3.52
V           14. Heini Nicolas                       1999 Mettmenstetten                 9.04,0      1.54,0  (4132)      4.54
W           14. Heini Raëlle                        2003 Mettmenstetten                 2.54,2      0.46,6  (5115)      4.50
C          132. Heini Roland                        1965 Mettmenstetten              1:13.20,0     23.33,3  (4116)      4.56
C          108. Heizmann Dominik, Dübendorf         1963 VFB Waldshut                1:10.03,5     20.16,8  (4128)      4.43
G           23. Helbling Denise                     1974 Kilchberg ZH                1:18.13,1     18.31,9  (1049)      5.16
B           59. Helbling Felix                      1974 Kilchberg ZH                1:08.44,1     19.05,4   (142)      4.37
D           57. Hemri Hafid                         1955 Dietikon                    1:09.51,3     17.29,2   (143)      4.42
J           12. Henry Marianne, Richterswil         1958 Joggerträff Pfäffikon       1:22.07,2     17.36,3  (1050)      5.31
E           42. Hermann Albert, Wiesendangen        1944 Männerriege Hegi            1:26.23,8     27.17,7  (4195)      5.49
C           58. Hess Andy, Kleinandelfingen         1963 in-team.ch                  1:02.58,1     13.11,4   (145)      4.14
C          151. Hess Hanspeter                      1962 Oberglatt ZH                1:19.59,8     30.13,1   (146)      5.23
S           12. Hess Marco                          1993 Oberglatt ZH                   7.47,1      2.00,4  (2015)      4.12
P            7. Hess Nadine                         1995 Oberglatt ZH                   9.30,0      2.41,4  (3013)      5.08
E           33. Hesse Rainer, Hettlingen            1945 Läuferschürli               1:18.16,9     19.10,8   (147)      5.16
C           71. Heusser Daniel                      1964 Hinwil                      1:04.32,5     14.45,8   (148)      4.20
D           31. Hilfiker Christian                  1954 Brüttisellen                1:05.31,9     13.09,8   (149)      4.24
J            4. Hintermann Doris, Oetwil am See     1957 LC Uster                    1:08.22,8      3.51,9  (1051)      4.36
N          ---  Hirs Hansruedi                      1951 Dielsdorf                     39.23,5       -----  (6012)      7.21
N          ---  Hirs Rosmarie                       1949 Dielsdorf                     42.22,8       -----  (6013)      7.55
E           32. Hirschi Christian, Winterthur       1945 swiss masters running       1:17.51,3     18.45,2  (4187)      5.14
Y            5. Höber Hillmar, Hochfelden           1938 NZZ Laufgruppe              1:24.27,1     18.15,5  (4177)      5.41
C           33. Hochuli Urs                         1966 Stäfa                       1:00.06,1     10.19,4   (151)      4.02
F            5. Hofer Sonja                         1979 Wiesendangen                1:10.07,5     16.37,3  (5016)      4.43
C          139. Hoffmann Thomas                     1962 Wetzikon ZH                 1:15.11,9     25.25,2  (4089)      5.03
J            2. Hofmann Christiane, Hüntwangen      1956 impuls tri bülach/marka s   1:06.39,2      2.08,3  (1052)      4.29
D           63. Hofmann Markus, Hüntwangen          1954 impuls tri bülach           1:10.33,7     18.11,6   (152)      4.45
M          ---  Höhn Walter, Birmensdorf ZH         1961 IWG Runners                   35.30,4      3.28,9  (4216)      4.15
C           36. Hoener Beat                         1965 Oberrieden                  1:00.14,2     10.27,5  (4178)      4.03
F            4. Hossmann Giulia, Zürich             1980 Bernhart Laufshop           1:05.10,3     11.40,1  (5014)      4.23
M          ---  Hotz Barbara                        1956 Zürich                        53.04,0     21.02,5  (1053)      6.21
W            8. Hotz Meret                          2001 Eglisau                        2.38,0      0.30,4  (5093)      4.23
B           79. Hotz Mike, Dübendorf                1973 Team Bratwurst              1:15.26,5     25.47,8   (154)      5.04
T           17. Hotz Nicola                         1996 Eglisau                        8.56,8      2.41,4  (4229)      4.50
G           10. Hotz Regina                         1975 Andelfingen                 1:11.45,9     12.04,7  (1054)      4.49
P            3. Huber Ariane, Wald ZH               1996 SC Diemberg                    7.20,6      0.32,0  (3014)      3.58
D           66. Huber Hans, Winterthur              1956 Männerriege Hegi            1:10.53,9     18.31,8   (155)      4.46
V           11. Huber Ken                           1999 Niederweningen                 8.48,5      1.38,5  (4245)      4.45
C           90. Huber Martin                        1964 Winterthur                  1:07.42,0     17.55,3   (156)      4.33
D           83. Huber Paul, Wald ZH                 1957 SMRUN                       1:15.27,2     23.05,1   (157)      5.04
C          158. Huber Peter                         1963 Niederweningen              1:24.30,0     34.43,3  (4091)      5.41
D          105. Huber Peter                         1953 Winterthur                  1:27.34,3     35.12,2  (5062)      5.53
C           51. Huber Philipp, Andelfingen          1968 ASVZ                        1:02.00,5     12.13,8  (4084)      4.10
H           33. Huber Rahel, Wald ZH                1966 SC Diemberg                 1:20.04,7     24.46,4  (1055)      5.23
C          104. Hug Fridolin                        1966 Nänikon                     1:09.50,5     20.03,8   (160)      4.42
C           50. Hug Stefan                          1966 Winterthur                  1:01.56,9     12.10,2  (4005)      4.10
E           45. Humbert Michel                      1944 Stäfa                       1:32.15,1     33.09,0  (4006)      6.12
M          ---  Hürlimann  Luica                    1974 Andelfingen                   48.21,2     16.19,7  (4219)      5.47
B           88. Ilg Christoph                       1971 Zürich                      1:19.49,9     30.11,2  (4062)      5.22
C           94. Isenring Marc, Zürich               1964 sacki-peepel                1:08.26,9     18.40,2   (162)      4.36
D          100. Jacomet Martin                      1955 Zollikerberg                1:23.27,0     31.04,9   (163)      5.37
D           27. Jauner Geri, Kleinandelfingen       1956 SLVS Kleinandelfingen       1:03.59,7     11.37,6  (4142)      4.18
F           10. Jenni Sarina                        1983 Uster                       1:14.37,1     21.06,9  (1056)      5.01
T            2. Jetzer Alexander, Wald ZH           1996 LAR TV Rüti                    6.33,3      0.17,9  (2018)      3.32
X           21. Johner Maximilian                   2003 Zumikon                        3.17,3      1.16,4  (2019)      5.28
X           17. Jucker Daniel                       2003 Oberwil                        3.05,1      1.04,2  (4173)      5.08
C          140. Jucker Heinz                        1966 Oberwil                     1:15.49,3     26.02,6  (4110)      5.06
E           34. Jung Max, Zürich                    1941 swiss masters running       1:18.27,5     19.21,4   (166)      5.17
D           84. Kägi Christian                      1953 Obfelden                    1:16.00,5     23.38,4  (4007)      5.07
M          ---  Kägi Jürg                           1986 Aesch b. Neftenbach           35.17,3      3.15,8   (167)      4.13
G            8. Kaiser Mirjam                       1975 Zollikon                    1:10.21,2     10.40,0  (5020)      4.44
C          116. Kälin Markus, Kleinandelfingen      1959 Klafi Runners               1:11.13,3     21.26,6  (4086)      4.47
B           87. Kappeler Beat                       1975 Niederglatt ZH              1:19.17,1     29.38,4   (168)      5.20
G           15. Karremans Jeannette                 1969 Wasterkingen                1:14.15,7     14.34,5  (1058)      5.00
D           32. Käser Fritz                         1955 Tagelswangen                1:05.48,2     13.26,1   (170)      4.25
X           11. Kauflin Luca                        2001 Rheinau                        2.33,5      0.32,6  (2021)      4.15
G           46. Kauflin-Scacchi Nicole              1972 Rheinau                     1:37.51,5     38.10,3  (1059)      6.35
H           48. Kaufmann Barbara                    1963 Winterthur                  1:30.02,3     34.44,0  (1060)      6.03
C          142. Keller Ernst                        1961 Männedorf                   1:16.25,5     26.38,8   (171)      5.08
M          ---  Keller Jan                          1984 Volken                        48.27,0     16.25,5   (172)      5.48
G           20. Keller Marion                       1976 Seuzach                     1:16.58,9     17.17,7  (5140)      5.11
M          ---  Keller Martin                       1981 Volken                        36.26,6      4.25,1   (173)      4.21
D          106. Keller Max                          1954 Winterthur                  1:27.35,5     35.13,4  (5061)      5.53
H           45. Keller Pia                          1968 Rorbas                      1:24.25,0     29.06,7  (1062)      5.41
D           59. Keller Thomy, Oetwil am See         1955 Ultra Runner                1:10.09,1     17.47,0   (174)      4.43
M          ---  Keller Wagley Franziska             1962 Andelfingen                   50.25,0     18.23,5  (4211)      6.02
C          136. Kesper Marcus                       1968 Kleinandelfingen            1:14.16,4     24.29,7   (175)      5.00
S           11. Keusch Yanick, Effretikon           1993 TV Effretikon                  7.38,9      1.52,2  (4226)      4.08
G           39. Kiefer Larissa                      1974 Rheinau                     1:25.36,2     25.55,0  (1063)      5.45
B           65. Kieliger Matthias                   1972 Zürich                      1:09.42,1     20.03,4   (176)      4.41
E           44. Kienast Karl                        1945 Zürich                      1:29.29,8     30.23,7   (177)      6.01
Y            3. Killer Franz, Knonau                1938 swiss masters running       1:10.40,5      4.28,9   (178)      4.45
H            8. Kleeli Heidi, Hinwil                1964 rk-informatik               1:07.59,6     12.41,3  (1064)      4.34
D           18. Kleeli Ruedi, Hinwil                1951 rk-informatik               1:01.13,7      8.51,6   (180)      4.07
B           12. Klemenz Markus                      1972 Kloten                        54.08,4      4.29,7   (181)      3.38
C          129. Kletschke Lucas, Forch              1965 TC Maur                     1:12.38,9     22.52,2   (182)      4.53
A           14. Klötzli Marcel                      1983 Bäretswil                   1:02.09,4     15.14,6   (183)      4.11
A           33. Knecht Roman                        1982 Uster                       1:27.59,6     41.04,8   (185)      5.55
D           16. Knobel Wilfried, Rümlang            1958 TV Unterstrass              1:00.27,2      8.05,1  (4075)      4.04
C           88. Koch Denis                          1963 Winterthur                  1:07.39,7     17.53,0   (187)      4.33
D          110. Koch Gustav, Geroldswil             1949 SC ZKB                      1:30.31,8     38.09,7   (188)      6.05
G           36. Kohler-Argenton Tabitha, Eglisau    1976 TV Eglisau                  1:25.18,4     25.37,2  (1066)      5.44
X           31. Kohler Elias, Eglisau               2005 TV Eglisau                     4.29,5      2.28,6  (2023)      7.29
X           24. Kohler Jonas, Eglisau               2002 TV Eglisau                     3.20,5      1.19,6  (2024)      5.34
D           69. Kohler René                         1952 Affoltern am Albis          1:11.26,3     19.04,2   (189)      4.48
B           83. Kohler Reto, Eglisau                1970 TV Eglisau                  1:16.32,0     26.53,3   (190)      5.09
A           29. Köhn Florian                        1982 Stäfa                       1:17.52,6     30.57,8  (4027)      5.14
V            4. Kölle Bjarne, Zürich                1999 Talent Zürich                  7.31,6      0.21,6  (2025)      4.04
M          ---  Kölle Karin                         1970 Zürich                        49.03,8     17.02,3  (1067)      5.52
X            3. Kölle Malte, Zürich                 2001 Talent Eye Zürich              2.05,9      0.05,0  (2026)      3.29
U           13. Kölle Torben                        1997 Zürich                         8.12,9      1.29,4  (4238)      4.26
P            1. König Alissa, Dürnten               1996 LAR TV Rüti                    6.48,6       -----  (3016)      3.40
C           48. König Kurt, Dürnten                 1962 TV Grüningen                1:01.41,5     11.54,8  (4105)      4.09
M          ---  Kosek Martina                       1975 Henggart                      50.54,3     18.52,8  (1068)      6.05
D           85. Krähenbühl Martin, Winterthur       1957 LSV Winterthur              1:16.01,3     23.39,2   (192)      5.07
A            4. Kreienbühl Christian, Rüti ZH       1981 UBS Laufclub                  50.16,3      3.21,5  (4026)      3.23
D           39. Kreienbühl Fridolin                 1954 Rüti ZH                     1:07.23,9     15.01,8  (4144)      4.32
D           13. Kretz Markus, Fehraltorf            1958 Fehraltorf                    59.38,0      7.15,9   (194)      4.00
K           10. Krieg Stefan                        1990 Egg b. Zürich                 36.16,5      7.13,7   (195)      4.20
D           94. Kruschitz Bernhard                  1958 Hettlingen                  1:19.45,6     27.23,5  (4010)      5.22
C          164. Krüsi Andreas                       1968 Trüllikon                   1:25.23,2     35.36,5   (196)      5.44
U            5. Kübler Adrian, Wildberg             1997 Jugi Wildberg                  7.12,5      0.29,0  (2029)      3.53
B           96. Kuipers John                        1971 Hagenbuch ZH                1:44.26,1     54.47,4   (200)      7.01
E           40. Kümin Hans F.                       1946 Zürich                      1:24.33,2     25.27,1  (4183)      5.41
H           47. Kümin Monika                        1962 Zürich                      1:27.10,3     31.52,0  (5036)      5.52
B           25. Kuenzler Sascha, Zürich             1975 Club Eau Rouge                59.52,4     10.13,7   (198)      4.01
A           34. Künzler Serge                       1981 Wetzikon                    1:28.03,0     41.08,2   (201)      5.55
E           26. Künzli Peter                        1944 Wallisellen                 1:16.04,5     16.58,4   (202)      5.07
O            3. Kuratli Nadja, Affoltern am Albis   1993 LV Albis                       6.53,9      0.29,9  (5959)      3.43
C           23. Kurth Andreas                       1965 Oberohringen                  58.15,2      8.28,5   (203)      3.55
D          107. Kurth Ueli                          1952 Seuzach                     1:27.45,8     35.23,7  (4011)      5.54
D          109. Kuettel Ueli, Urdorf                1957 Triathlon Club Zürich       1:28.19,2     35.57,1   (199)      5.56
G           30. Läderach Erika                      1969 Adlikon b. Andelfingen      1:20.36,2     20.55,0  (5021)      5.25
M          ---  Lagler Thomas                       1977 Ossingen                      36.21,5      4.20,0   (205)      4.21
M          ---  Lamorea Orlando, Dübendorf          1964 Red Ants Winti                42.42,8     10.41,3   (206)      5.06
C          141. Lanz Peter                          1961 Oberengstringen             1:15.57,3     26.10,6   (207)      5.06
M          ---  Lanzolla Gianna                     1980 Sennhof (Winterthur)        1:05.19,7     33.18,2  (4260)      7.49
N          ---  Lauffenburger Monika                1961 Kloten                        41.25,3       -----  (6030)      7.44
X           25. Leemann Nico                        2003 Sennhof (Winterthur)           3.23,2      1.22,3  (4169)      5.38
E           35. Lehmann Ruedi, Zürich               1948 swiss masters running       1:18.30,1     19.24,0   (208)      5.17
B           62. Leu Alexander                       1972 Winterthur                  1:09.13,0     19.34,3   (209)      4.39
B           90. Leuthold Patrick                    1977 Wetzikon ZH                 1:23.05,9     33.27,2   (210)      5.35
Z            7. Lienhart Annemarie, Wallisellen     1947 ASCB                        1:28.06,6     24.50,2  (5137)      5.56
T           16. Linsi Martin                        1996 Turbenthal                     8.35,3      2.19,9  (2032)      4.38
M          ---  Lopes Justina                       1972 Brüttisellen                  45.16,7     13.15,2  (1070)      5.25
C           59. Loretan Stephan                     1963 Andelfingen                 1:03.15,8     13.29,1  (4082)      4.15
H            1. Luder-Gautschi Maja, Bertschikon (G 1964 LC Meilen Erdgas              55.18,3       -----  (1001)      3.43
X           13. Luder Philipp, Bertschikon (Gossau  2002 LC Meilan                      2.40,3      0.39,4  (4167)      4.27
H           19. Lüscher Gioia, Zollikerberg         1959 Zollithon                   1:15.31,6     20.13,3  (5040)      5.05
C            3. Lüscher Rolf, Hütten                1965 velo-reichmuth.ch             50.10,1      0.23,4     (5)      3.22
U           11. Lutz Jonas, Räterschen              1997 Jugi Räterschen                7.59,6      1.16,1  (4239)      4.19
A           30. Lutz Matthias                       1980 Winterthur                  1:21.23,3     34.28,5  (4012)      5.28
S            8. Lutz Simon, Räterschen              1994 HC Rychenberg                  6.50,4      1.03,7  (4224)      3.41
A           28. Lutz Thomas                         1982 Winterthur                  1:15.00,5     28.05,7   (216)      5.03
W           18. Lysser Joy                          2003 Herrliberg                     3.12,6      1.05,0  (5053)      5.21
X            5. Lysser Max Leon                     2002 Herrliberg                     2.19,2      0.18,3  (4163)      3.52
R           11. M'Tir Sabrine, Seuzach              2000 Basket Club Seuzach            8.52,3      1.43,9  (3019)      4.47
X           18. M'Tir Woisim                        2003 Seuzach                        3.08,5      1.07,6  (2033)      5.14
Q           12. M'Tir Yasmine, Seuzach              1998 Basket Club Seuzach            9.44,2      2.35,4  (3020)      5.15
C           19. Maag Stefan, Rutschwil-Dägerlen     1966 RC-Seebach                    57.16,7      7.30,0  (4122)      3.51
M          ---  Macmillen Hugh                      1964 Tagelswangen                  47.46,8     15.45,3   (217)      5.43
M          ---  Macmillen Lawrence                  1994 Tagelswangen                  47.46,0     15.44,5   (218)      5.43
G           11. Magliana Melissa                    1978 Zürich                      1:11.49,0     12.07,8  (1071)      4.50
M          ---  Maier Janine                        1976 Alten                         48.25,8     16.24,3  (1072)      5.48
W            9. Malavolti Ladina, Ellikon an der Th 2001 IWG Runners                    2.39,9      0.32,3  (5089)      4.26
X           15. Malavolti Vincent, Ellikon an der T 2003 IWG                            2.57,8      0.56,9  (4255)      4.56
B           66. Manili Daniel, Oetwil an der Limmat 1974 Roma                        1:09.46,2     20.07,5  (4013)      4.41
F           15. Mantel Angela                       1986 Illnau                      1:33.40,1     40.09,9  (5007)      6.18
C           22. Margoni Wanja Marc                  1968 Zürich                        58.05,9      8.19,2  (4117)      3.54
G           29. Mast Meta                           1976 Dachsen                     1:20.32,6     20.51,4  (1073)      5.25
C           14. Mattes Martin, Bonstetten           1965 TV Unterstrass                55.52,8      6.06,1  (4014)      3.45
L            2. Matzinger Chantal, Saland           1991 LC Uster                      36.21,2      4.37,6  (1074)      4.21
H            5. Matzinger Evelyne, Saland           1965 LSG Bauma                   1:03.20,1      8.01,8  (5035)      4.15
X            9. Maurer Mischa                       2001 Oberstammheim                  2.31,4      0.30,5  (4166)      4.12
V           12. Maurer Tim                          1999 Waltalingen                    8.49,2      1.39,2  (4137)      4.46
U            6. Maurer Yves                         1997 Waltalingen                    7.25,0      0.41,5  (4136)      4.00
B           72. Mazza Massimo                       1973 Winterthur                  1:11.59,6     22.20,9   (220)      4.50
M          ---  Mazzarelli Marisa, Dübendorf        1977 Red Ants Rychenberg Winte     45.56,3     13.54,8  (1075)      5.30
B           75. Medici Zeno                         1975 Winterthur                  1:13.43,0     24.04,3   (221)      4.57
D           52. Megert Jürg, Dietlikon              1957 LA Zürich Nord              1:09.40,8     17.18,7  (4148)      4.41
A           13. Meienberg Michael, Winterthur       1985 LV Winterthur                 57.52,6     10.57,8  (4031)      3.53
O            2. Meier Andrea, Uster                 1993 TV Uster                       6.45,1      0.21,1  (3021)      3.38
R            7. Meier Florentina, Uster             1999 TV Uster                       8.14,6      1.06,2  (3022)      4.27
D           78. Meier Geri, Stäfa                   1955 SRS                         1:14.04,8     21.42,7  (4080)      4.59
G           44. Meier Jacorine                      1973 Kloten                      1:32.24,9     32.43,7  (1076)      6.13
H           46. Meier Kathrin, Langnau am Albis     1964 SSC Langnau a. A.           1:24.35,1     29.16,8  (5058)      5.41
M          ---  Meier Martin                        1974 Kleinandelfingen              46.49,5     14.48,0  (4206)      5.36
M          ---  Meier Michael                       1981 Volken                        36.22,9      4.21,4   (222)      4.21
B           84. Meier Roli, Marthalen               1969 TV Oberi                    1:17.47,7     28.09,0  (4071)      5.14
D           67. Meili Willi                         1951 Oberengstringen             1:11.18,4     18.56,3  (4143)      4.48
B           80. Meister René                        1969 Winterthur                  1:15.59,4     26.20,7   (224)      5.07
H           10. Melchior Ursula                     1959 Zürich                      1:08.42,1     13.23,8  (1077)      4.37
B           93. Menato Patrick                      1972 Uetikon am See              1:28.02,1     38.23,4   (225)      5.55
C           18. Merkt Peter, Hüntwangen             1964 TV Hüntwangen                 57.05,8      7.19,1   (226)      3.50
B           76. Metzger Karl                        1969 Unterstammheim              1:13.48,9     24.10,2   (227)      4.58
G           42. Metzger Sonja                       1969 Unterstammheim              1:28.32,6     28.51,4  (1078)      5.57
C          114. Meyer Andreas                       1959 Zollikerberg                1:10.52,1     21.05,4  (4102)      4.46
D           40. Meyer Hans-Ulrich                   1954 Bassersdorf                 1:07.26,1     15.04,0   (229)      4.32
D          112. Michel Walter, Kloten               1953 runandsmile.ch              1:32.25,5     40.03,4  (5117)      6.13
D           61. Miotti Thomas                       1957 Zürich                      1:10.22,6     18.00,5   (231)      4.44
E            5. Mohr Albert, Winterthur             1943 swiss masters running       1:01.21,9      2.15,8   (233)      4.07
W           22. Monhart Linda                       2004 Truttikon                      3.38,3      1.30,7  (3023)      6.03
W           19. Moos Michèle                        2002 Andelfingen                    3.13,1      1.05,5  (5085)      5.21
H            2. Moreira Rosa, Obfelden              1967 LVF Muri/ smrun               59.06,7      3.48,4  (1002)      3.58
C          155. Moser Albert, Zürich                1967 sportzone.ch                1:20.55,8     31.09,1  (5142)      5.26
N          ---  Mosimann Ruedi, Winterthur          1948 Inline Club Winterthur        37.05,5       -----  (6026)      6.55
B            4. Mouriaux Franck, Zürich             1971 LG ZKB                        50.37,4      0.58,7  (4197)      3.24
C          145. Müller Andreas                      1961 Winterthur                  1:18.00,7     28.14,0   (235)      5.15
R           12. Müller Chiara                       2000 Kloten                         9.11,4      2.03,0  (3025)      4.58
J            7. Müller Gertrud                      1951 Glattfelden                 1:16.06,4     11.35,5  (5131)      5.07
B           86. Müller Olivier                      1971 Zürich                      1:19.11,0     29.32,3  (4061)      5.19
C           98. Müller Patrick                      1965 Kloten                      1:09.02,4     19.15,7   (237)      4.38
N          ---  Müller Silvia                       1964 Marthalen                     43.06,5       -----  (6027)      8.03
B           33. Müller Stephan                      1973 Windlach                    1:01.47,4     12.08,7   (238)      4.09
U           10. Müller Timo                         1998 Kloten                         7.55,1      1.11,6  (2035)      4.16
N          ---  Müller Willi                        1949 Marthalen                     41.14,0       -----  (6028)      7.42
M          ---  Näf Christoph, Stäfa                1966 TV Stäfa                      32.14,9      0.13,4   (239)      3.51
B           16. Neri Filippo, Oetwil an der Limmat  1974 Freeradicals                  55.52,1      6.13,4   (240)      3.45
M          ---  Obrist Lorena                       1992 Winterthur                    51.23,2     19.21,7  (1080)      6.09
Y            4. Oehninger Ernst                     1936 Watt                        1:17.48,3     11.36,7   (246)      5.14
B           55. Oeschger Reto                       1974 Zürich                      1:08.01,1     18.22,4   (247)      4.34
M          ---  Oldani Imma                         1965 Zürich                        54.19,9     22.18,4  (1081)      6.30
C          144. Oldani Michael                      1968 Zürich                      1:17.45,9     27.59,2   (248)      5.14
C           73. Oliveira Jorge, Kloten              1963 LSV Kloten                  1:04.44,1     14.57,4  (4235)      4.21
C          133. Omollo Omondi                       1962 Winterthur                  1:13.28,6     23.41,9   (249)      4.56
C          117. Oury Hans                           1966 Winkel                      1:11.20,0     21.33,3   (251)      4.48
C           54. Pavlovic Marko, Feldmeilen          1960 LC Meilen                   1:02.16,2     12.29,5  (4232)      4.11
C           76. Pennella Michele, Effretikon        1961 FC Effretikon               1:05.06,6     15.19,9  (4108)      4.23
Q           11. Peric Alexenija                     1998 Dachsen                        9.14,0      2.05,2  (3027)      4.59
A            9. Pescheta Donato, Grafstal           1983 LC Effretikon                 55.14,5      8.19,7  (4028)      3.43
D           24. Peter Jack, Hettlingen              1953 LG Hettlingen               1:02.48,0     10.25,9   (252)      4.13
D           36. Peter René                          1957 Hagenbuch ZH                1:06.36,6     14.14,5  (4038)      4.29
C           49. Peter Roland                        1964 Küsnacht ZH                 1:01.42,4     11.55,7  (4106)      4.09
D           93. Peterhans Urs, Bassersdorf          1951 ASC-Bassersdorf             1:19.04,8     26.42,7   (253)      5.19
G           28. Pfister Carina                      1972 Dachsen                     1:20.31,4     20.50,2  (1084)      5.25
X           16. Pfister Davide                      2002 Dachsen                        2.59,3      0.58,4  (2037)      4.58
C           85. Pfister Matthias, Thalwil           1959 LG ZKB                      1:07.14,0     17.27,3  (4131)      4.31
N          ---  Pfister Walter, Dietlikon           1940 swiss masters running         50.20,7       -----  (6015)      9.24
D           79. Pilat Galvano                       1958 Niederhasli                 1:14.09,9     21.47,8   (254)      4.59
B           38. Piras Davide                        1977 Bassersdorf                 1:02.45,0     13.06,3   (255)      4.13
X           30. Plüer Dario                         2005 Winterthur                     3.56,2      1.55,3  (4170)      6.33
X           19. Plüer Fabian                        2003 Winterthur                     3.13,7      1.12,8  (2038)      5.22
B           82. Plüer Marcus                        1971 Winterthur                  1:16.29,3     26.50,6   (257)      5.09
C           46. Poggioli Claudio                    1968 Zürich                      1:01.28,0     11.41,3   (258)      4.08
M          ---  Poussot Janine                      1974 Effretikon                    48.28,3     16.26,8  (1086)      5.48
D           77. Preiswerk Martin                    1954 Kloten                      1:13.57,8     21.35,7   (259)      4.58
G           40. Prota Nadia                         1972 Effretikon                  1:25.53,6     26.12,4  (1088)      5.47
C           77. Quina Luis                          1960 Zürich                      1:05.16,2     15.29,5   (260)      4.23
H           36. Rais Hug Gabi                       1962 Nänikon                     1:22.03,2     26.44,9  (1090)      5.31
A            5. Ramer Roger                         1980 Zürich                        51.18,2      4.23,4   (261)      3.27
D           55. Ramp Jakob, Winterthur              1950 LV Winterthur               1:09.48,4     17.26,3  (4150)      4.42
D           20. Rando Andrés, Zürich                1955 Ochsner Sport Runningteam   1:01.50,5      9.28,4   (262)      4.09
J           17. Rando Ursula                        1955 Zürich                      1:36.26,7     31.55,8  (1091)      6.29
B           51. Raymann Patrick                     1970 Lufingen                    1:06.23,5     16.44,8   (263)      4.28
H            6. Ribary Anita, Egg b. Zürich         1962 Skiclub Egg                 1:05.46,0     10.27,7  (4076)      4.25
C           27. Ribary Remo, Egg b. Zürich          1959 Trizo                         58.45,2      8.58,5  (4236)      3.57
N          ---  Ribi Max, Zürich                    1940 swiss masters running         44.33,1       -----  (6016)      8.19
G           21. Richoz Hug Neva                     1973 Winterthur                  1:17.11,1     17.29,9  (5008)      5.11
Y            1. Rinaldi Ernst, Kollbrunn            1937 swiss masters running       1:06.11,6       -----   (265)      4.27
C           13. Rocco Salvatore, Uster              1960 LG Uster                      55.25,5      5.38,8  (4114)      3.43
C          146. Rocktäschel Frank                   1968 Kloten                      1:18.15,8     28.29,1  (5146)      5.16
C           86. Romano Enzo                         1965 Uster                       1:07.32,6     17.45,9  (4015)      4.32
H           42. Roschi Heidi                        1960 Grüningen                   1:24.17,3     28.59,0  (1093)      5.40
M          ---  Rost Sebastian                      1977 Andelfingen                   35.38,7      3.37,2   (267)      4.16
E           24. Rothenbühler Hans                   1945 Alten                       1:15.02,8     15.56,7   (269)      5.03
C           67. Rotzler Martin                      1964 Andelfingen                 1:04.05,3     14.18,6  (4094)      4.18
C           75. Rozijn Appie                        1962 Wädenswil                   1:04.52,7     15.06,0   (270)      4.22
V           10. Rozijn Timo                         1999 Wädenswil                      8.30,9      1.20,9  (2042)      4.36
C           43. Rüdemann Ivo, Henggart              1964 LSV Winterthur              1:01.11,8     11.25,1   (271)      4.07
D           19. Rüeger Urs, Winterthur              1951 finishers Winterthur        1:01.49,9      9.27,8  (4035)      4.09
Z            8. Rueegg Ruth, Mönchaltorf            1940 TG Hütten                   1:28.16,8     25.00,4  (1095)      5.56
C          113. Rüegg Walter                        1964 Niederglatt ZH              1:10.46,0     20.59,3   (273)      4.45
D           96. Ruef Christian                      1956 Andelfingen                 1:20.09,0     27.46,9  (4147)      5.23
B           39. Ruf Roland, Wermatswil              1974 VC Hittnau                  1:02.47,5     13.08,8  (4052)      4.13
V           17. Rutschmann Daniel                   1999 Andelfingen                    9.39,5      2.29,5  (2043)      5.13
W           25. Rutschmann Elisa                    2004 Andelfingen                    4.06,9      1.59,3  (3032)      6.51
W           11. Rutschmann Hanna                    2002 Andelfingen                    2.42,1      0.34,5  (3033)      4.30
R            9. Rutschmann Mirjam                   2000 Andelfingen                    8.33,5      1.25,1  (3034)      4.37
M          ---  Rutschmann Peter                    1965 Andelfingen                   49.11,6     17.10,1   (274)      5.53
Y            2. Sablone Gregorio, Zürich            1937 smrun / LG NZZ              1:07.19,9      1.08,3   (275)      4.32
Z            5. Salzgeber Elisabeth, Räterschen     1948 Lindberg Jogger             1:17.39,4     14.23,0  (5096)      5.13
S            5. Sangleboeuf Nicolas, Rüti ZH        1993 LAR-TV Rüti                    6.28,0      0.41,3  (2044)      3.29
C           21. Santschi Christian                  1962 Winterthur                    57.47,5      8.00,8  (4083)      3.53
V            7. Sauter Benjamin                     2000 Henggart                       7.41,3      0.31,3  (4246)      4.09
Q           10. Sauter Lara                         1997 Henggart                       9.10,1      2.01,3  (5071)      4.57
M          ---  Saxer Désirée, Henggart             1992 Red Ants                      52.02,3     20.00,8  (1099)      6.13
B           22. Scarpetti Bernhard, Zürich          1972 cityrunning.ch                57.14,4      7.35,7  (4056)      3.51
G           17. Schaad Mirjam                       1973 Winterthur                  1:15.14,8     15.33,6  (1100)      5.04
Q            4. Schadegg Eveline, Wald ZH           1998 SC Diemberg                    7.33,0      0.24,2  (3037)      4.04
E           43. Schall Beni                         1943 Winterthur                  1:27.11,9     28.05,8   (278)      5.52
E           10. Schällibaum Ruedi                   1948 Nürensdorf                  1:06.56,0      7.49,9   (279)      4.30
F           11. Schäppi Andrea, Nürensdorf          1985 LSV Kloten                  1:20.25,0     26.54,8  (1101)      5.24
N          ---  Schärer Abderhalden Silvia          1968 Rickenbach ZH                 42.25,3       -----  (6017)      7.55
E           18. Schätti Alfred                      1946 Hedingen                    1:11.45,1     12.39,0   (280)      4.49
M          ---  Scheidegger Ines, Winterthur        1988 Red Ants Rychenberg Winte     59.36,3     27.34,8  (1102)      7.08
N          ---  Schenk Claudia                      1969 Winterthur                    44.00,4       -----  (6036)      8.13
X           14. Schenk Marco                        2003 Elgg                           2.57,0      0.56,1  (4253)      4.55
S            7. Schenk Raphael, Elgg                1994 LV Winterthur                  6.44,7      0.58,0  (4223)      3.38
K           16. Schenker Xaver                      1989 Benglen                       48.14,3     19.11,5   (281)      5.46
E            9. Schibig Viktor, Illnau              1948 swiss masters running       1:06.16,9      7.10,8   (282)      4.27
C           29. Schilliger Richard                  1962 Winterthur                    58.50,7      9.04,0   (283)      3.57
Q            8. Schirrmeister Meret, Winterthur     1998 Lauf&Spiel Töss                8.45,5      1.36,7  (5009)      4.44
M          ---  Schlatter Katja                     1981 Zürich                        50.55,2     18.53,7  (5126)      6.05
D           95. Schmid Hans, Dällikon               1949 TV Dällikon                 1:20.02,2     27.40,1  (5047)      5.23
C          162. Schmid Marco                        1968 Hettlingen                  1:25.03,9     35.17,2   (284)      5.43
D           74. Schmid Martin                       1953 Seuzach                     1:13.22,8     21.00,7  (4140)      4.56
B           27. Schmid Reinhard                     1974 Dachsen                     1:00.09,8     10.31,1   (285)      4.03
B           28. Schmid Reto                         1969 Zürich                      1:00.32,7     10.54,0   (286)      4.04
R            8. Schmid Ronja, Marthalen             2000 KITU Marthalen                 8.30,4      1.22,0  (5083)      4.35
M          ---  Schmid Werner Georg                 1948 Zürich                        53.08,2     21.06,7   (287)      6.21
C           47. Schmid Willi, Glattbrugg            1960 LVF Muri/SLSV               1:01.32,0     11.45,3  (4237)      4.08
X            7. Schmidli Sandro                     2002 Winterthur                     2.28,0      0.27,1  (2045)      4.06
B           91. Schmidt Michael, Hinwil             1973 LG Ringwil                  1:23.08,6     33.29,9  (4017)      5.35
M          ---  Schneider Bryan                     1979 Zürich                        32.01,5       -----   (288)      3.50
V            5. Schneider Loris, Henggart           1999 Jugi Henggart                  7.32,4      0.22,4  (4244)      4.04
B           71. Schneider Martin, Rheinau           1970 TV Flaach                   1:11.50,8     22.12,1   (289)      4.50
H           37. Schneider Monica                    1964 Kilchberg ZH                1:22.35,1     27.16,8  (5044)      5.33
K            4. Schneidinger Patrick, Winterthur    1991 LV Winterthur                 30.04,9      1.02,1   (290)      3.36
C           99. Schnider Markus, Dübendorf          1959 ASC-Bassersdorf             1:09.07,5     19.20,8  (5144)      4.39
K            9. Schoedon Christian, Zürich          1990 Speed>NAEF                    35.39,6      6.36,8  (4018)      4.16
C          148. Schönholzer Heinz                   1962 Rickenbach ZH               1:18.55,8     29.09,1  (4118)      5.18
T           15. Schümperli Raphael                  1996 Uster                          8.31,7      2.16,3  (4230)      4.36
C           24. Schümperli René                     1965 Uster                         58.25,4      8.38,7  (4096)      3.56
C           81. Schürch Christoph, Winterthur       1959 Laufteam Winterthur         1:06.02,0     16.15,3  (5145)      4.26
W           28. Schürch Michelle                    2003 Volken                         4.34,2      2.26,6  (3042)      7.37
C          123. Schürch Walter                      1962 Volken                      1:11.54,9     22.08,2   (292)      4.50
C          152. Schütz Christian                    1964 Stadel b. Niederglatt       1:20.23,0     30.36,3   (293)      5.24
N          ---  Schütz Gerd                         1936 Winterthur                    39.57,3       -----  (6037)      7.28
M          ---  Schwab Sarah                        1993 Winterthur                    49.38,8     17.37,3  (1106)      5.56
M          ---  Schwarz Mirella, Dübendorf          1989 Red Ants                      49.38,3     17.36,8  (1107)      5.56
N          ---  Schwarz Sylvia, Henggart            1945 Thurtal-Walkers               49.18,5       -----  (6019)      9.12
N          ---  Schwarzenbach Daniel                1962 Benglen                       41.38,5       -----  (6020)      7.47
M          ---  Schwarzer Tobias                    1988 Kleinandelfingen              51.09,1     19.07,6  (4208)      6.07
W           31. Screta Eliane, Eglisau              2005 TV Eglisau                     6.13,5      4.05,9  (5113)     10.22
W           12. Screta Jasmin, Eglisau              2001 Turnverein Eglisau             2.42,9      0.35,3  (5128)      4.31
W           29. Screta Ladina, Eglisau              2004 Turnverein Eglisau             4.42,8      2.35,2  (5118)      7.51
B           77. Screta Michael, Eglisau             1970 Turnverein Eglisau          1:14.19,4     24.40,7  (4073)      5.00
J           16. Seibel Karin                        1952 Adliswil                    1:34.45,0     30.14,1  (5048)      6.22
W            5. Seraki Célia                        2001 Zürich                         2.29,6      0.22,0  (3043)      4.09
H           15. Seraki Patrizia                     1963 Zürich                      1:11.07,3     15.49,0  (1108)      4.47
D          103. Siegenthaler Martin                 1957 Wädenswil                   1:24.42,8     32.20,7  (4194)      5.42
C          156. Sigg Daniel                         1961 Dinhard                     1:21.12,4     31.25,7   (294)      5.28
C           34. Sigg Martin                         1965 Oberhasli                   1:00.11,3     10.24,6  (5143)      4.03
J            3. Sigg Regula, Winterthur             1954 LSV Winterthur              1:08.13,3      3.42,4  (5049)      4.35
G           27. Sigrist Karin, Rafz                 1969 DR Rafz                     1:19.55,0     20.13,8  (1110)      5.22
B           14. Simperl Burkhard, Winterthur        1973 Tuerli.ch                     55.11,2      5.32,5  (4058)      3.42
D          104. Soldan Silvio, Horgen               1955 OZS Horgenberg              1:25.43,2     33.21,1   (296)      5.46
M          ---  Solinger Marco                      1974 Affoltern am Albis            41.35,7      9.34,2   (297)      4.58
A           21. Späh Martin                         1981 Zürich                      1:08.41,2     21.46,4  (4029)      4.37
F            9. Spahni Sandra                       1981 Zürich                      1:11.48,0     18.17,8  (1111)      4.50
E           48. Spiegel Peter, Esslingen            1948 GMRLV/  LC Uster            1:57.58,7     58.52,6   (298)      7.56
C          163. Spielhofer Heinrich                 1965 Benken ZH                   1:25.14,3     35.27,6   (299)      5.44
B           95. Spitznagel Thomas                   1974 Zürich                      1:39.34,1     49.55,4   (300)      6.42
T            4. Spörri Andreas, Wila                1996 LSV Winterthur                 6.47,1      0.31,7  (2048)      3.40
T           10. Spörri Daniel, Wila                 1996 LSV Winterthur                 7.22,7      1.07,3  (2049)      3.59
C           20. Spörri Roland, Wila                 1963 LSV Winterthur                57.21,1      7.34,4   (301)      3.51
C           38. Sprenger Andreas, Hombrechtikon     1965 LVZO                        1:00.39,2     10.52,5   (302)      4.05
X           32. Spühler Levin                       2005 Wil ZH                         4.43,8      2.42,9  (4164)      7.53
W           15. Spühler Ronja                       2003 Wil ZH                         2.55,1      0.47,5  (5127)      4.51
C           31. Stäuble Roland                      1961 Zürich                        59.56,7     10.10,0  (4126)      4.02
N          ---  Stauffer Stephan                    1953 Zürich                        41.10,2       -----  (6021)      7.41
B           63. Stegmann Florian                    1973 Andelfingen                 1:09.35,2     19.56,5  (4042)      4.41
W           17. Steiner Julia                       2002 Ossingen                       3.09,0      1.01,4  (5091)      5.15
W           23. Steiner Sarina                      2004 Ossingen                       3.47,1      1.39,5  (5092)      6.18
E           22. Stocker Walter, Effretikon          1948 MR Effretikon               1:13.35,4     14.29,3   (306)      4.57
E           30. Strucken Werner                     1947 Henggart                    1:17.40,1     18.34,0  (4180)      5.13
T            9. Strupler Raphael, Rüti ZH           1995 LA TV Rüti                     7.07,3      0.51,9  (4231)      3.50
C          102. Strupler Stefan, Winterthur         1963 Zimmer Track Team           1:09.26,5     19.39,8  (4100)      4.40
E           20. Strupler Willi                      1943 Winterthur                  1:12.58,3     13.52,2  (4193)      4.54
N          ---  Studer Pius, Bülach                 1933 ASCB                          49.52,7       -----  (6034)      9.19
K           11. Suler Johnny, Saland                1992 SC am Bachtel                 36.27,9      7.25,1  (4204)      4.22
K            1. Suler Stefan, Saland                1989 LC Uster                      29.02,8       -----  (4205)      3.28
Q            9. Surber Lara                         1997 Höri                           9.02,9      1.54,1  (3047)      4.53
F            6. Surber Tanja                        1985 Urdorf                      1:10.37,0     17.06,8  (5015)      4.45
G           19. Süss Franziska                      1969 Unterstammheim              1:16.44,6     17.03,4  (1116)      5.10
X           29. Sutter Mike                         2003 Kleinandelfingen               3.35,7      1.34,8  (4249)      5.59
H           28. Terim Brigitte                      1962 Zürich                      1:18.50,5     23.32,2  (1119)      5.18
D          108. Tobler René                         1952 Zürich                      1:28.05,3     35.43,2   (315)      5.55
C           80. Tomeo Vincenzo                      1962 Brüttisellen                1:05.56,6     16.09,9   (316)      4.26
C           72. Treichler Urs, Richterswil          1967 SOHOBLA                     1:04.35,2     14.48,5   (317)      4.20
W           24. Truninger Luana                     2004 Andelfingen                    4.02,4      1.54,8  (5090)      6.44
B           37. Trüssel Stefan                      1974 Uster                       1:02.40,5     13.01,8   (318)      4.13
C           62. Turco Adriano                       1965 Zwillikon                   1:03.37,7     13.51,0   (319)      4.17
B           23. Uebersax Daniel                     1972 Affoltern am Albis            58.46,9      9.08,2   (320)      3.57
N          ---  Uehli Stauffer Beatrice             1957 Zürich                        41.10,9       -----  (6022)      7.41
L            9. Villiger Isabel                     1989 Uster                         46.03,0     14.19,4  (1121)      5.30
D           46. Vogel Eduard, Effretikon            1952 Josy's Laufträff            1:08.32,2     16.10,1  (4174)      4.36
C           68. Vogel Marco, Rüti ZH                1965 LT Rapperswil-Jona          1:04.13,3     14.26,6   (321)      4.19
A           24. Vogt Michael                        1988 Andelfingen                 1:11.56,0     25.01,2  (4198)      4.50
X           36. Volkart Laurin                      2006 Hettlingen                    10.36,5      8.35,6  (4172)     17.40
X           26. Volkart Wendelin                    2004 Hettlingen                     3.24,6      1.23,7  (4171)      5.41
H           32. Volz Judith                         1968 Egg b. Zürich               1:20.03,9     24.45,6  (1122)      5.23
C          150. Volz Ruedi                          1968 Egg b. Zürich               1:19.52,8     30.06,1  (4104)      5.22
C          105. Vonarburg Christian                 1964 Zürich                      1:09.57,5     20.10,8  (4020)      4.42
A           25. Vonarburg Marc                      1988 Zürich                      1:11.56,5     25.01,7  (4039)      4.50
C          167. Voser Lukas                         1968 Rafz                        1:32.01,7     42.15,0   (323)      6.11
A           17. Votta Sandro                        1987 Zürich                      1:05.14,3     18.19,5   (324)      4.23
T           12. Wahl Johannes, Wila                 1995 Volley Wila-Turbenthal         7.41,9      1.26,5  (2055)      4.09
M          ---  Walt Franca                         1977 Winterthur                  1:05.18,1     33.16,6  (6029)      7.49
D           22. Wälti Andreas, Hinwil               1952 Laufsport Team Zürich       1:02.39,3     10.17,2   (327)      4.13
C          100. Walti J.J.                          1964 Winterthur                  1:09.08,7     19.22,0   (328)      4.39
M          ---  Weber Annina                        1989 Winterthur                    45.01,3     12.59,8  (1124)      5.23
G           18. Weber Antje, Zürich                 1969 Free Radicals               1:16.24,9     16.43,7  (5010)      5.08
C          112. Weber Markus                        1960 Rafz                        1:10.44,8     20.58,1   (330)      4.45
B           15. Weber Philipp                       1976 Zürich                        55.30,3      5.51,6   (331)      3.44
X           12. Weckherlin Claudio                  2001 Bülach                         2.36,0      0.35,1  (4161)      4.20
T           18. Weckherlin Morris                   1996 Bülach                         9.31,3      3.15,9  (4228)      5.08
F           16. Wegmann Sabrina                     1983 Bülach                      1:44.29,4     50.59,2  (1125)      7.02
P            6. Wegmann Susanne                     1995 Andelfingen                    8.51,5      2.02,9  (5063)      4.47
D           44. Weiss Hansruedi, Bubikon            1957 Laufgruppe Rüti             1:08.03,6     15.41,5  (4022)      4.34
D           99. Wernli Urs, Schalchen               1956 MR Wila                     1:23.21,8     30.59,7   (332)      5.36
H           12. Wespi Beatrice                      1966 Uitikon Waldegg             1:08.54,8     13.36,5  (5019)      4.38
E           46. Wettler Jürg                        1943 Hegnau                      1:35.34,3     36.28,2  (4182)      6.26
B           26. Weyermann Marius                    1977 Andelfingen                 1:00.05,0     10.26,3   (333)      4.02
B           49. Wicki Robin                         1975 Winterthur                  1:05.50,9     16.12,2   (334)      4.26
M          ---  Widmer Daniela                      1966 Zürich                        51.34,0     19.32,5  (1126)      6.10
S            6. Widmer Denton, Uster                1994 TV Uster                       6.43,7      0.57,0  (2056)      3.38
L            6. Widmer Fabienne, Laupen ZH          1989 SC Diemberg                   43.07,4     11.23,8  (5056)      5.09
D            4. Widmer Köbi, Laupen ZH              1956 SC Diemberg                   54.59,7      2.37,6   (335)      3.42
E           16. Widmer Paul, Effretikon             1939 swiss masters running       1:11.13,9     12.07,8   (336)      4.47
M          ---  Widmer Romina, Forch                1991 Red Ants Rychenberg Winte     53.06,4     21.04,9  (1127)      6.21
D           72. Widmer Stefan, Horgen               1955 OZS Horgenberg              1:12.10,3     19.48,2   (337)      4.51
C           11. Wiedmer Andreas, Urdorf             1960 LV Albis                      54.55,1      5.08,4  (4097)      3.41
B           69. Wiesendanger Markus, Thalheim an de 1974 TV Dinhard                  1:10.21,9     20.43,2  (4048)      4.44
A            1. Wieser Patrick, Winterthur          1979 Mizuno Run Fit TG             46.54,8       -----     (1)      3.09
C           16. Wiesner Michael                     1965 Räterschen                    56.35,6      6.48,9   (339)      3.48
D           80. Wiget Gregor                        1951 Pfaffhausen                 1:14.14,6     21.52,5   (340)      4.59
C          131. Wildberger Heinz                    1963 Hettlingen                  1:12.40,4     22.53,7  (4130)      4.53
C           69. Wilhelm Daniel                      1967 Zürich                      1:04.24,5     14.37,8   (341)      4.20
M          ---  Winkler Petra                       1978 Winterthur                    50.53,7     18.52,2  (1128)      6.05
A           18. Wirth Richard, Henggart             1980 RV Andelfingen              1:06.04,9     19.10,1   (342)      4.26
B           24. Wirz Michael                        1974 Stallikon                     59.36,5      9.57,8   (343)      4.00
D           88. Wismer Arthur                       1951 Thalwil                     1:17.43,0     25.20,9   (345)      5.14
B           64. Wolfensperger Andy, Nänikon         1972 SC Nänikon                  1:09.38,2     19.59,5   (346)      4.41
D           14. Würth Mark                          1955 Oberengstringen               59.57,4      7.35,3  (4155)      4.02
M          ---  Yoganathan Priyatharsan             1987 Zürich                        38.33,9      6.32,4   (348)      4.37
Z            6. Zanoletti Doris, Mönchaltorf        1947 smrun/ LC Uster             1:18.34,6     15.18,2  (1129)      5.17
A           26. Zehnder Fabian, Wädenswil           1987 TG Hütten                   1:12.11,3     25.16,5  (4032)      4.51
L            7. Zeller Gioia                        1989 Zürich                        45.19,6     13.36,0  (1130)      5.25
K           14. Zihlmann Claudio                    1989 Binz                          42.36,2     13.33,4   (352)      5.06
C          115. Zimmermann Beat                     1968 Zürich                      1:11.03,8     21.17,1   (353)      4.47
X           20. Zimmermann René                     2004 Stadel b. Niederglatt          3.15,6      1.14,7  (4254)      5.26
M          ---  Zindel Nicole, Humlikon             1988 DTV Andelfingen               43.09,1     11.07,6  (4209)      5.10
F           12. Zollikofer Aita                     1985 Ossingen                    1:23.24,4     29.54,2  (1131)      5.36
H           41. Zuber Judith                        1966 Ebmatingen                  1:24.03,4     28.45,1  (1132)      5.39
E           12. Züfle Ernst, Mettmenstetten         1939 swiss masters running       1:07.29,6      8.23,5   (354)      4.32
B           94. Zuppinger Michael, Kloten           1972 LSV Kloten                  1:29.04,6     39.25,9   (356)      5.59
E            6. Zurkirchen Jörg, Zürich             1941 cityrunning.ch              1:02.53,8      3.47,7   (357)      4.14
D           91. Zwicky Peter Fridolin               1952 Hettlingen                  1:17.54,1     25.32,0   (358)      5.14

Total 684



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.