Wylandlauf Andelfingen 2008 - nach Name "S"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr   Schnitt
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Y            2. Sablone Gregorio, Zürich            1937 smrun / LG NZZ              1:07.19,9      1.08,3   (275)      4.32
K            7. Sägesser Christoph, Schaffhausen    1992 LC Schaffhausen               32.57,7      3.54,9   (276)      3.56
C          126. Sägesser Manfred, Schaffhausen      1959 LWS Schaffhausen            1:12.07,2     22.20,5   (277)      4.51
G           32. Saladino Lee                        1975 Baden                       1:21.20,6     21.39,4  (1098)      5.28
Z            5. Salzgeber Elisabeth, Räterschen     1948 Lindberg Jogger             1:17.39,4     14.23,0  (5096)      5.13
S            5. Sangleboeuf Nicolas, Rüti ZH        1993 LAR-TV Rüti                    6.28,0      0.41,3  (2044)      3.29
B           47. Santa Silva Luis Antonio            1972 Döttingen                   1:05.30,8     15.52,1  (4049)      4.24
C           21. Santschi Christian                  1962 Winterthur                    57.47,5      8.00,8  (4083)      3.53
V            7. Sauter Benjamin                     2000 Henggart                       7.41,3      0.31,3  (4246)      4.09
O            4. Sauter Corinne                      1994 Triboltingen                   8.13,5      1.49,5  (5958)      4.26
Q           10. Sauter Lara                         1997 Henggart                       9.10,1      2.01,3  (5071)      4.57
R            4. Sauter Mirjam, Salenstein           2000 LAR Tägerwilen                 8.00,9      0.52,5  (3035)      4.19
Q            1. Sauter Tatjana, Salenstein          1998 LAR Tägerwilen                 7.08,8       -----  (3036)      3.51
M          ---  Saxer Désirée, Henggart             1992 Red Ants                      52.02,3     20.00,8  (1099)      6.13
B           22. Scarpetti Bernhard, Zürich          1972 cityrunning.ch                57.14,4      7.35,7  (4056)      3.51
G           17. Schaad Mirjam                       1973 Winterthur                  1:15.14,8     15.33,6  (1100)      5.04
Q            4. Schadegg Eveline, Wald ZH           1998 SC Diemberg                    7.33,0      0.24,2  (3037)      4.04
E           43. Schall Beni                         1943 Winterthur                  1:27.11,9     28.05,8   (278)      5.52
E           10. Schällibaum Ruedi                   1948 Nürensdorf                  1:06.56,0      7.49,9   (279)      4.30
F           11. Schäppi Andrea, Nürensdorf          1985 LSV Kloten                  1:20.25,0     26.54,8  (1101)      5.24
N          ---  Schärer Abderhalden Silvia          1968 Rickenbach ZH                 42.25,3       -----  (6017)      7.55
E           18. Schätti Alfred                      1946 Hedingen                    1:11.45,1     12.39,0   (280)      4.49
E            3. Scheiber Kaspar, Luzern             1939 Törli Sports Team           1:00.38,1      1.32,0  (4190)      4.04
M          ---  Scheidegger Ines, Winterthur        1988 Red Ants Rychenberg Winte     59.36,3     27.34,8  (1102)      7.08
B           21. Schenk Andreas, Appenzell           1975 TV Neuhausen                  56.41,5      7.02,8  (4065)      3.49
N          ---  Schenk Claudia                      1969 Winterthur                    44.00,4       -----  (6036)      8.13
X           14. Schenk Marco                        2003 Elgg                           2.57,0      0.56,1  (4253)      4.55
S            7. Schenk Raphael, Elgg                1994 LV Winterthur                  6.44,7      0.58,0  (4223)      3.38
K           16. Schenker Xaver                      1989 Benglen                       48.14,3     19.11,5   (281)      5.46
C          135. Scherrer Dino, Tuttwil              1968 B-Club                      1:14.08,4     24.21,7  (4085)      4.59
R            3. Scherzinger Sereina, Mels           1999 Jugi Mels                      7.47,9      0.39,5  (3040)      4.12
E            9. Schibig Viktor, Illnau              1948 swiss masters running       1:06.16,9      7.10,8   (282)      4.27
C           29. Schilliger Richard                  1962 Winterthur                    58.50,7      9.04,0   (283)      3.57
Q            8. Schirrmeister Meret, Winterthur     1998 Lauf&Spiel Töss                8.45,5      1.36,7  (5009)      4.44
M          ---  Schlatter Katja                     1981 Zürich                        50.55,2     18.53,7  (5126)      6.05
F            7. Schlatter Sandra, Beringen          1988 LC Schaffhausen             1:10.41,2     17.11,0  (5013)      4.45
D           95. Schmid Hans, Dällikon               1949 TV Dällikon                 1:20.02,2     27.40,1  (5047)      5.23
E           27. Schmid Jakob, Künten                1945 LR Wolen                    1:16.27,8     17.21,7  (4184)      5.08
C          162. Schmid Marco                        1968 Hettlingen                  1:25.03,9     35.17,2   (284)      5.43
D           74. Schmid Martin                       1953 Seuzach                     1:13.22,8     21.00,7  (4140)      4.56
E           23. Schmid Max, Ennetbaden              1948 SC Post Baden               1:14.05,5     14.59,4  (4016)      4.59
B           27. Schmid Reinhard                     1974 Dachsen                     1:00.09,8     10.31,1   (285)      4.03
B           28. Schmid Reto                         1969 Zürich                      1:00.32,7     10.54,0   (286)      4.04
R            8. Schmid Ronja, Marthalen             2000 KITU Marthalen                 8.30,4      1.22,0  (5083)      4.35
F           13. Schmid Sabrina                      1981 Oppikon                     1:26.49,5     33.19,3  (1105)      5.50
F           14. Schmid Tamara                       1979 Frauenfeld                  1:27.38,8     34.08,6  (1047)      5.54
M          ---  Schmid Werner Georg                 1948 Zürich                        53.08,2     21.06,7   (287)      6.21
C           47. Schmid Willi, Glattbrugg            1960 LVF Muri/SLSV               1:01.32,0     11.45,3  (4237)      4.08
X            7. Schmidli Sandro                     2002 Winterthur                     2.28,0      0.27,1  (2045)      4.06
B           91. Schmidt Michael, Hinwil             1973 LG Ringwil                  1:23.08,6     33.29,9  (4017)      5.35
N          ---  Schmutz Robert, Adligenswil         1945 swiss masters running         43.10,2       -----  (6018)      8.04
M          ---  Schneider Bryan                     1979 Zürich                        32.01,5       -----   (288)      3.50
V            5. Schneider Loris, Henggart           1999 Jugi Henggart                  7.32,4      0.22,4  (4244)      4.04
B           71. Schneider Martin, Rheinau           1970 TV Flaach                   1:11.50,8     22.12,1   (289)      4.50
H           37. Schneider Monica                    1964 Kilchberg ZH                1:22.35,1     27.16,8  (5044)      5.33
K            4. Schneidinger Patrick, Winterthur    1991 LV Winterthur                 30.04,9      1.02,1   (290)      3.36
C           99. Schnider Markus, Dübendorf          1959 ASC-Bassersdorf             1:09.07,5     19.20,8  (5144)      4.39
K            9. Schoedon Christian, Zürich          1990 Speed>NAEF                    35.39,6      6.36,8  (4018)      4.16
C          148. Schönholzer Heinz                   1962 Rickenbach ZH               1:18.55,8     29.09,1  (4118)      5.18
R            6. Schraner Seraina, Waldstatt         1999 TV St. Peterzell               8.14,1      1.05,7  (3041)      4.27
T           14. Schraner Yannick                    1996 Waldstatt                      8.01,3      1.45,9  (2047)      4.20
C          110. Schröder Andi                       1964 Wattwil                     1:10.24,1     20.37,4  (4127)      4.44
E            4. Schuler Franz                       1946 Berikon                     1:00.47,2      1.41,1   (291)      4.05
H           34. Schumacher Monika                   1967 Niederuzwil                 1:20.54,0     25.35,7  (5057)      5.26
T           15. Schümperli Raphael                  1996 Uster                          8.31,7      2.16,3  (4230)      4.36
C           24. Schümperli René                     1965 Uster                         58.25,4      8.38,7  (4096)      3.56
C           81. Schürch Christoph, Winterthur       1959 Laufteam Winterthur         1:06.02,0     16.15,3  (5145)      4.26
W           28. Schürch Michelle                    2003 Volken                         4.34,2      2.26,6  (3042)      7.37
C          123. Schürch Walter                      1962 Volken                      1:11.54,9     22.08,2   (292)      4.50
C          152. Schütz Christian                    1964 Stadel b. Niederglatt       1:20.23,0     30.36,3   (293)      5.24
N          ---  Schütz Gerd                         1936 Winterthur                    39.57,3       -----  (6037)      7.28
M          ---  Schwab Sarah                        1993 Winterthur                    49.38,8     17.37,3  (1106)      5.56
D           54. Schwander Jean-Pierre               1949 Rüdlingen                   1:09.46,8     17.24,7  (4175)      4.41
M          ---  Schwarz Mirella, Dübendorf          1989 Red Ants                      49.38,3     17.36,8  (1107)      5.56
N          ---  Schwarz Sylvia, Henggart            1945 Thurtal-Walkers               49.18,5       -----  (6019)      9.12
N          ---  Schwarzenbach Daniel                1962 Benglen                       41.38,5       -----  (6020)      7.47
M          ---  Schwarzer Tobias                    1988 Kleinandelfingen              51.09,1     19.07,6  (4208)      6.07
W           31. Screta Eliane, Eglisau              2005 TV Eglisau                     6.13,5      4.05,9  (5113)     10.22
W           12. Screta Jasmin, Eglisau              2001 Turnverein Eglisau             2.42,9      0.35,3  (5128)      4.31
W           29. Screta Ladina, Eglisau              2004 Turnverein Eglisau             4.42,8      2.35,2  (5118)      7.51
B           77. Screta Michael, Eglisau             1970 Turnverein Eglisau          1:14.19,4     24.40,7  (4073)      5.00
C          168. Sedler Martin                       1961 Frauenfeld                  1:33.01,8     43.15,1  (4119)      6.15
M          ---  Segura Andreas                      1972 Villigen                      41.16,5      9.15,0  (4217)      4.56
J           16. Seibel Karin                        1952 Adliswil                    1:34.45,0     30.14,1  (5048)      6.22
S            1. Senti Marco, Giswil                 1993 MaRiSe Running                 5.46,7       -----  (4222)      3.07
W            5. Seraki Célia                        2001 Zürich                         2.29,6      0.22,0  (3043)      4.09
H           15. Seraki Patrizia                     1963 Zürich                      1:11.07,3     15.49,0  (1108)      4.47
D          103. Siegenthaler Martin                 1957 Wädenswil                   1:24.42,8     32.20,7  (4194)      5.42
C          156. Sigg Daniel                         1961 Dinhard                     1:21.12,4     31.25,7   (294)      5.28
C           34. Sigg Martin                         1965 Oberhasli                   1:00.11,3     10.24,6  (5143)      4.03
J            3. Sigg Regula, Winterthur             1954 LSV Winterthur              1:08.13,3      3.42,4  (5049)      4.35
G           27. Sigrist Karin, Rafz                 1969 DR Rafz                     1:19.55,0     20.13,8  (1110)      5.22
B           14. Simperl Burkhard, Winterthur        1973 Tuerli.ch                     55.11,2      5.32,5  (4058)      3.42
D          104. Soldan Silvio, Horgen               1955 OZS Horgenberg              1:25.43,2     33.21,1   (296)      5.46
M          ---  Solinger Marco                      1974 Affoltern am Albis            41.35,7      9.34,2   (297)      4.58
A           21. Späh Martin                         1981 Zürich                      1:08.41,2     21.46,4  (4029)      4.37
F            9. Spahni Sandra                       1981 Zürich                      1:11.48,0     18.17,8  (1111)      4.50
E           48. Spiegel Peter, Esslingen            1948 GMRLV/  LC Uster            1:57.58,7     58.52,6   (298)      7.56
C          163. Spielhofer Heinrich                 1965 Benken ZH                   1:25.14,3     35.27,6   (299)      5.44
B           95. Spitznagel Thomas                   1974 Zürich                      1:39.34,1     49.55,4   (300)      6.42
T            4. Spörri Andreas, Wila                1996 LSV Winterthur                 6.47,1      0.31,7  (2048)      3.40
T           10. Spörri Daniel, Wila                 1996 LSV Winterthur                 7.22,7      1.07,3  (2049)      3.59
C           20. Spörri Roland, Wila                 1963 LSV Winterthur                57.21,1      7.34,4   (301)      3.51
C           38. Sprenger Andreas, Hombrechtikon     1965 LVZO                        1:00.39,2     10.52,5   (302)      4.05
X           32. Spühler Levin                       2005 Wil ZH                         4.43,8      2.42,9  (4164)      7.53
W           15. Spühler Ronja                       2003 Wil ZH                         2.55,1      0.47,5  (5127)      4.51
C          157. Stalder André                       1966 Steinhausen                 1:21.45,4     31.58,7   (303)      5.30
B           68. Stam Arjen                          1974 Ennetbaden                  1:10.11,7     20.33,0   (304)      4.43
C           31. Stäuble Roland                      1961 Zürich                        59.56,7     10.10,0  (4126)      4.02
C           83. Staudacher Urs                      1968 Heerbrugg                   1:07.11,4     17.24,7   (305)      4.31
N          ---  Stauffer Stephan                    1953 Zürich                        41.10,2       -----  (6021)      7.41
B           63. Stegmann Florian                    1973 Andelfingen                 1:09.35,2     19.56,5  (4042)      4.41
H           30. Steiner Barbara, Bern               1963 Ultrarunner/ STB            1:19.12,1     23.53,8  (1114)      5.20
W           17. Steiner Julia                       2002 Ossingen                       3.09,0      1.01,4  (5091)      5.15
W           23. Steiner Sarina                      2004 Ossingen                       3.47,1      1.39,5  (5092)      6.18
D            8. Stillhard Walter, Frauenfeld        1952 Run Fit Thurgau               58.18,7      5.56,6  (4157)      3.55
E           22. Stocker Walter, Effretikon          1948 MR Effretikon               1:13.35,4     14.29,3   (306)      4.57
E           30. Strucken Werner                     1947 Henggart                    1:17.40,1     18.34,0  (4180)      5.13
T            9. Strupler Raphael, Rüti ZH           1995 LA TV Rüti                     7.07,3      0.51,9  (4231)      3.50
C          102. Strupler Stefan, Winterthur         1963 Zimmer Track Team           1:09.26,5     19.39,8  (4100)      4.40
E           20. Strupler Willi                      1943 Winterthur                  1:12.58,3     13.52,2  (4193)      4.54
D            2. Stuber Robert, Kriegstetten         1955 LG Derendingen                53.05,9      0.43,8   (307)      3.34
A            7. Stucki Adrian, Altendorf            1987 KTV Altendorf                 52.16,6      5.21,8  (4033)      3.31
K            3. Stucki Lukas, Altendorf             1989 KTV Altendorf                 30.01,3      0.58,5  (4202)      3.35
G           14. Studer Cornelia                     1976 Abtwil SG                   1:13.33,5     13.52,3  (1115)      4.57
N          ---  Studer Pius, Bülach                 1933 ASCB                          49.52,7       -----  (6034)      9.19
W            4. Studler Janice                      2001 Jona                           2.20,3      0.12,7  (3044)      3.53
B           41. Studler Patrick                     1969 Jona                        1:03.27,3     13.48,6   (310)      4.16
R            5. Studler Seraina, Jona               1999 LCRJ                           8.09,8      1.01,4  (3045)      4.24
C          124. Stump Christian                     1960 Staad SG                    1:11.57,0     22.10,3   (311)      4.50
S            9. Stump Michael                       1993 Staad SG                       6.57,6      1.10,9  (2050)      3.45
T           11. Stump Timo                          1995 Staad SG                       7.27,8      1.12,4  (2051)      4.02
K           11. Suler Johnny, Saland                1992 SC am Bachtel                 36.27,9      7.25,1  (4204)      4.22
K            1. Suler Stefan, Saland                1989 LC Uster                      29.02,8       -----  (4205)      3.28
Q            9. Surber Lara                         1997 Höri                           9.02,9      1.54,1  (3047)      4.53
F            6. Surber Tanja                        1985 Urdorf                      1:10.37,0     17.06,8  (5015)      4.45
G           19. Süss Franziska                      1969 Unterstammheim              1:16.44,6     17.03,4  (1116)      5.10
B           60. Suter Peter                         1976 Mels                        1:08.45,4     19.06,7   (313)      4.37
B           58. Suter Pirmin, Zug                   1969 www.crosscountrysport.ch    1:08.34,3     18.55,6   (314)      4.37
X           29. Sutter Mike                         2003 Kleinandelfingen               3.35,7      1.34,8  (4249)      5.59

Total 140



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.