(6) Teams Herren

24h Rennen Schötz 2008 - (6) Teams Herren

  Rang Team                           Name 1               Name 2               Name 3                 Runden  Distanz        Zeit    Stnr  Overall       
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. KEWA-Rad                       Keller Ruedi         Weber Christian      Zingg Marco              100   988,800  24:01.57,2   (507)  Overall  1.   
    2. DANi SCHNIDER RADSPORT         SCHNIDER DANi        Stadelmann René      Jenni Hugo               100   988,800  24:01.57,5   (505)  Overall  2.   
    3. VMC Muhen/GS Pansan Silverreed Angst Moreno         Conrad Luca          Streda Reto              100   988,800  24:10.05,8   (529)  Overall  3.   
    4. ateam2rad.ch                   Achermann Pius       Achermann Stefan     Achermann Marcel          98   969,024  24:09.58,5   (501)  Overall  4.   
    5. Outline-Racing-Team            Lutz Frank           Häfliger Thomas      Heller Andreas            98   969,024  24:09.58,6   (512)  Overall  5.   
    6. Cycle-Team Roggliswil          Steinmann Beat       Blum Andreas         Ruckstuhl Markus          97   959,136  24:01.59,0   (504)  Overall  6.   
    7. Red Castle Riders              Renggli Beat         Wyss Beat            Widmer René               97   959,136  24:02.00,3   (514)  Overall  7.   
    8. A-Team Merida Hitzkirch        Hurschler Tobias     Roos Hans            Perret Daniel             97   959,136  24:02.00,5   (500)  Overall  8.   
    9. Zingg Trailfox                 Probst Fredy         Urech Urs            Zähner Roland             97   959,136  24:02.01,3   (531)  Overall  9.   
   10. Veloclub Hünenberg             Schorno Bruno        Schorno Peter        Maier Mario               97   959,136  24:09.58,8   (528)  Overall  10.  
   11. Langlauf - Team Rickenbach 1   Bisang Pius          Kuster Joel          Stocker Thomas            96   949,248  24:09.58,4   (509)  Overall  13.  
   12. Team Tricall                   Brunner Herbert      Leu Alois            Villiger Marcel           96   949,248  24:10.01,8   (523)  Overall  14.  
   13. Mattweidler                    Regenass Adrian      Miesch Christoph     Niederhauser Ueli         95   939,360  24:02.01,4   (511)  Overall  17.  
   14. VC Buchs                       Bolliger Roland      Meyer Bernhart       Gysi Ernst                92   909,696  24:01.09,4   (525)  Overall  21.  
   15. Stadi Team Hochdorf            Cerutti Dino         Bruno Heller         Muri Adrian               92   909,696  24:14.47,6   (518)  Overall  24.  
   16. Walter Meier                   Küng Edy             Küng Reto            Schwarz Hans Jörg         90   889,920  24:00.12,3   (530)  Overall  26.  
   17. Team Willisau                  Heller Felix         Bucheli Stefan       Walthert Robert           90   889,920  24:14.43,5   (524)  Overall  27.  
   18. Sooregosler                    Arnold THomas        Arnold Ivo           Burch Urban               89   880,032  24:13.50,2   (517)  Overall  29.  
   19. Team Eventtech                 Ilg Stefan           Ilg Andreas          Casagrande Sergio         87   860,256  24:01.12,2   (521)  Overall  33.  
   20. RV Zürich Herrenteam           Vögele Mike          Volkmer Rainer       Von Rotz Markus           87   860,256  24:12.13,0   (513)  Overall  34.  
   21. Velo Träff Römerswil           Bracher Andy         Gasser Bruno         Landis René               86   850,368  24:12.14,3   (527)  Overall  37.  
   22. Vc-Elite Susten                Grand Yvo            Bilgischer Gerhard   Schnyder André            85   840,480  24:01.12,9   (526)  Overall  39.  
   23. Santebärggömmeler              Alt Roland           Fischer Markus       Müller René               85   840,480  24:01.23,5   (516)  Overall  40.  
   24. s`Rüedu-Team                   Bisang Stefan        Müller Marcel        Sidler Patrick            85   840,480  24:11.37,0   (515)  Overall  43.  
   25. IG TRI Wü                      Huber Jean-Claude    Bernhard Christian   Bührer Daniel             83   820,704  24:02.28,2   (506)  Overall  48.  
   26. ateam2rad.ch - skinfit         Moll Brunzki         Gubler Heinz         Gubler Pascal             82   810,816  24:03.09,1   (502)  Overall  51.  
   27. Austria Power                  Will Harald          Beutler Heinz        Will Christian            82   810,816  24:04.57,2   (503)  Overall  52.  
   28. Team 10//2                     Kraxner Thomas       Mader Philippe       Wittwer Gerhard           81   800,928  24:02.48,4   (520)  Overall  57.  
   29. Lafranchi - Scott Bike - Team  Seiler Jürg          Reichmuth Vincenz    Zwicky Martin             72   711,936  24:02.47,3   (508)  Overall  74.  
   30. Luongo Rennvelobau, Lenzburg   Vliegen Peter        Bryner Rolf          Hagmann Fritz             58   573,504  24:16.48,7   (510)  Overall  93.  
   31. Team Schulthess-AVB            Schleuniger Ivo      Christian Stadler    Hoffmann Thomas           48   474,624  23:09.19,5   (522)  Overall  108. 
   32. STREETTAS                      Nydegger Rouven      Nydegger Rene        Wyss Alex                 45   444,960  15:01.34,0   (519)  Overall  111. 

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.