La Sgambeda 2008, Livigno (I) - Lombardia (Italia)

categoria posto nome                 an   località             società                    tempo     ritardo    pett           ¦ 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
42UO        86. Ambrosioni Guerrino  1947 Premana (LC)         A.S. PREMANA           2:34.48,7     44.42,2   (671) diploma   ¦ 
42U        301. Ambrosioni Raoul     1974 Lecco (LC)           A.S. PREMANA           2:23.42,2     48.55,0   (672) diploma   ¦ 
22UO         8. Andreola Luigi       1948 Valfurva (SO)        S.C. ALTA VALTELLINA   1:12.44,6     11.41,9   (674) diploma   ¦ 
42UO        45. Angelini Massimo     1957 Sondrio (SO)         SPORTIVA LANZADA       2:21.16,2     31.09,7   (857) diploma   ¦ 
42UO       137. Anghileri Danilo     1954 Lecco (LC)           S.C. MONTE MEDALE      3:03.21,2   1:13.14,7  (1297) diploma   ¦ 
22U          3. Antonioli Daniel     1982 Abbadia Lariana (LC) C.S. ESERCITO            54.29,0      2.59,4    (66) diploma   ¦ 
42UO        95. Archetti Giuseppe    1949 Gandellino (BG)      S.C. LEFFE             2:38.58,9     48.52,4   (167) diploma   ¦ 
42UO        82. Arrighetti Giovanni  1951 Bossico (BG)         S.C. LEFFE             2:33.51,4     43.44,9   (675) diploma   ¦ 
42U        319. Arrigoni Alessio     1975 Capiago Intimiano (C S.C. BOLETTO           2:25.37,8     50.50,6   (633) diploma   ¦ 
22UO        25. Arrigoni Giuseppe    1952 Pian Camuno (BS)     S.C. SCHILPARIO        1:22.33,6     21.30,9  (1156) diploma   ¦ 
42U        314. Balduchelli Nicola   1980 Pezzale (BS)         CAI BRESCIA            2:25.06,4     50.19,2  (1358) diploma   ¦ 
42DO         7. Banfi Graziella      1951 Camparada (MI)       U.O.E.I. PELL E OSS    3:20.20,9   1:14.16,2  (2213) diploma   ¦ 
22U        100. Baretta Paolo        1962 Sirmione (BS)        S.C. DEL GARDA A.S.    1:38.53,8     47.24,2   (800) diploma   ¦ 
42U        155. Barlassina Giorgio   1963 Lissone (MI)         S.C. LISSONE           2:06.05,6     31.18,4   (298) diploma   ¦ 
42U        411. Bassolini Francesco  1965 Nave (BS)            SCI CAI BRESCIA        2:58.25,9   1:23.38,7  (1380) diploma   ¦ 
42UO        78. Begliutti Eugenio    1948 Vestone (BS)         S.C. VESTONE           2:31.56,1     41.49,6   (623) diploma   ¦ 
22U         51. Belingheri Gioachino 1960 Vilminore di Scalve  S.C. SCHILPARIO        1:16.31,0     25.01,4   (676) diploma   ¦ 
22U        103. Belingheri Mattia    1987 Costa Volpino (BG)   S.C. SCHILPARIO        1:41.15,1     49.45,5  (1157) diploma   ¦ 
42U        423. Belleri Alessandro   1974 Villa Carcina (BS)   CAI Brescia            3:20.45,1   1:45.57,9  (1254) diploma   ¦ 
42U        414. Benazzo Roberto      1960 Cosio Valtellino (SO S.C. CAMPODOLCINO      3:05.12,4   1:30.25,2  (1464) diploma   ¦ 
22UO        92. Bendotti Gianangelo  1955 Angolo Terme (BS)    Darfo B.T.             1:59.02,2     57.59,5  (1200) diploma   ¦ 
42U        313. Berbenni Silvano     1967 Valdidentro (SO)     S.C. ALTA VALTELLINA   2:24.54,2     50.07,0   (380) diploma   ¦ 
42U        409. Bernasconi Luigi     1964 Dorio (LC)           S.C. BELLANO           2:57.36,7   1:22.49,5  (1201) diploma   ¦ 
42U        122. Bertolina Francesco  1962 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           2:02.23,2     27.36,0   (280) diploma   ¦ 
22D          5. Bettineschi Erika    1981 Colere (BG)          S.C.Schilpario         1:09.33,7     11.03,0  (2057) diploma   ¦ 
42UO       141. Bianchetti Alfredo   1935 Varese (VA)          SCI NORDICO VARESE     3:10.14,4   1:20.07,9  (1359) diploma   ¦ 
42UO       126. Bianchi Carlo        1948 Lozza (VA)           SCI NORDICO VARESE     2:53.47,1   1:03.40,6  (1298) diploma   ¦ 
22U         12. Bianchi Eugenio      1985 Sormano (CO)         Sormano                  59.51,2      8.21,6   (244) diploma   ¦ 
42U        382. Bianchi Stefano      1983 Cornalba (BG)        S.C. VALSERINA         2:40.17,4   1:05.30,2  (1255) diploma   ¦ 
42DO         4. Bolis Amalia         1949 Calusco d'Adda (BG)  S.C. SPEEDY SPORT      2:52.50,1     46.45,4  (2051) diploma   ¦ 
42U        275. Bonacina Claudio     1973 Introbio (LC)        PRIMALUNA G. XXIII     2:19.09,4     44.22,2   (299) diploma   ¦ 
42U        321. Bonacina Pierpaolo   1969 Introbio (LC)        S.C. PRIMALUNA GIOVA   2:26.16,2     51.29,0   (801) diploma   ¦ 
42UO       152. Bonacorsi Gianfranco 1939 San Giovanni Bianco  S.C. SAN SIMONE        3:25.41,6   1:35.35,1  (1202) diploma   ¦ 
42UO        70. Bonandrini Vincenzo  1948 Gorno (BG)           S.C. LEFFE             2:27.17,7     37.11,2   (884) diploma   ¦ 
42U        104. Bonazzi Giovanni     1964 Ardesio (BG)         S.C. VALGANDINO        1:59.52,5     25.05,3   (229) diploma   ¦ 
42U        366. Bonazzi Luigi        1967 Bellaguarda (MN)     S.C. GUASTALLA         2:35.10,5   1:00.23,3   (737) diploma   ¦ 
42UO       161. Bonfanti Carlo       1939 Giussano (MI)        S.C. LIBERTAS SESTEO   2:32.08,9     30,5 km  (1276)           ¦ 
42UO       150. Bonfanti Guido       1944 Calusco d'Adda (BG)  S.C. SPEEDY SPORT      3:19.39,0   1:29.32,5   (155) diploma   ¦ 
42U        344. Bordini Remo         1964 Lovere (BG)          S.C. DARFO BOARIO      2:29.47,9     55.00,7   (743) diploma   ¦ 
42U        299. Bordogni Carlo       1960 Vertova (BG)         CRAL B.CA POP. BERGA   2:23.29,3     48.42,1   (613) diploma   ¦ 
RaM          8. Bormetti Emil        1995 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             15.26,2      2.08,1  (3102) diploma   ¦ 
42U        143. Bormolini Albertino  1970 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           2:04.31,1     29.43,9   (850) diploma   ¦ 
42U        400. Bormolini Bernardo   1971 Livigno (SO)         ITALIA                 2:48.23,8   1:13.36,6   (851) diploma   ¦ 
CuF          6. Bormolini Camilla    1997 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             11.54,9      0.44,3  (3077) diploma   ¦ 
AspM         1. Bormolini Christian  1992 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             15.45,2       -----  (3240) diploma   ¦ 
22U         14. Bormolini Daniele    1984 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           1:00.23,0      8.53,4   (375) diploma   ¦ 
42UO       113. Bormolini Epi        1955 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           2:44.00,4     53.53,9   (187) diploma   ¦ 
RaF         18. Bormolini Giulia     1996 Livigno (SO)                                  21.13,9      5.59,3  (3154) diploma   ¦ 
CuF         22. Bormolini Laura      1998 Livigno (SO)         Sci Club Livigno         15.41,4      4.30,8  (3219) diploma   ¦ 
42U        336. Bormolini Leonardo   1965 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           2:28.39,6     53.52,4   (151) diploma   ¦ 
42U        245. Bormolini Moreno     1970 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           2:15.30,0     40.42,8   (765) diploma   ¦ 
AlM          9. Bormolini Nicolas    1993 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             17.29,1      1.24,6  (3181) diploma   ¦ 
AspF         4. Bormolini Sabrina    1992 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             19.17,1      0.53,3  (3247) diploma   ¦ 
CuM         18. Bormolini Teo        1997 Livigno (SO)         SCI CLUB LIVIGNO         12.52,7      1.43,0  (3065) diploma   ¦ 
AlM          3. Bormolini Thomas     1993 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             16.42,2      0.37,7  (3180) diploma   ¦ 
22U          9. Bortot Luca          1975 Barzio (LC)          COMUNITA' MONTANA VA     58.09,4      6.39,8    (80) diploma   ¦ 
42U        225. Bracchetti Guido     1965 Milano (MI)                                 2:13.53,9     39.06,7   (803) diploma   ¦ 
42UO        48. Brembilla Franco     1955 Ponte S. Pietro (BG) S.C. SCHILPARIO        2:21.54,0     31.47,5   (744) diploma   ¦ 
AlF          6. Buzzoni Erica        1993 Bellano (LC)         S.C. PRIMALUNA GIOVA     21.51,0      3.36,1  (3192) diploma   ¦ 
42U        189. Cabassi Luciano      1962 Tirano (SO)          SCI C.A.I. TIRANO      2:09.47,9     35.00,7   (858) diploma   ¦ 
42U        187. Cadringher Franco    1965 Grosio (SO)          Sci Club Alta Valtel   2:09.45,6     34.58,4  (1395) diploma   ¦ 
22D          7. Calegari Sara        1979 Peschiera Borromeo ( PASSO DOPO PASSO       1:15.34,0     17.03,3  (2126) diploma   ¦ 
42U        358. Canclini Arrigo      1960 Bormio (SO)          S.C. ALTA VALTELLINA   2:32.05,0     57.17,8   (679) diploma   ¦ 
RaF         19. Canclini Federica    1996 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             21.40,9      6.26,3  (3155) diploma   ¦ 
22UO        73. Canova Galeazzo      1937 Costa Volpino (BG)   S.C.Schilpario         1:40.27,4     39.24,7  (1161) diploma   ¦ 
22U         39. Cantoni Daniel       1990 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           1:12.23,2     20.53,6   (856) diploma   ¦ 
CuM         25. Cantoni Nicolò       1997 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             13.54,6      2.44,9  (3064) diploma   ¦ 
AlM         22. Cantoni Riccardo     1994 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             20.08,2      4.03,7  (3183) diploma   ¦ 
22U         22. Capitanio Luca       1969 Schilpario (BG)      S.C.SCHILPARIO         1:04.34,2     13.04,6   (230) diploma   ¦ 
42U        130. Capitanio Massimo    1973 Rogno (BG)           S.C. SCHILPARIO        2:03.36,6     28.49,4   (680) diploma   ¦ 
AlM          4. Cappelletti Marco    1993 Le Prese (SO)        S.C. LE PRESE            16.51,4      0.46,9  (3158) diploma   ¦ 
22D         26. Carbonetti Lidia     1969 Milano (MI)          SC DEL GARDA           1:38.54,1     40.23,4  (2251) diploma   ¦ 
42UO        50. Carminati Domenico   1955 Trescore Balneario ( S.C. SOVERE            2:22.15,4     32.08,9   (779) diploma   ¦ 
42U          6. Carrara Bruno        1977 Serina (BG)          C.S. CARABINIERI       1:34.50,4      0.03,2     (5) diploma   ¦ 
42U        216. Carrara Ivano        1977 Serina (BG)          S.C. VALSERIANA        2:12.48,6     38.01,4   (746) diploma   ¦ 
42U        279. Carsana Antonio      1960 Pedrengo (BG)        S.C. SCHILPARIO        2:20.19,5     45.32,3   (798) diploma   ¦ 
42U        250. Casalini Michele     1977 Ono S. Pietro (BS)   S.C. DARFO BOARIO      2:16.07,9     41.20,7  (1503) diploma   ¦ 
42U        255. Cattaneo Fabrizio    1960 Lovere (BG)          G.S. VV.FF. E.GRITTI   2:16.35,1     41.47,9   (614) diploma   ¦ 
42U          1. Cattaneo Marco       1974 Caronno Pertusella ( C.S. FIAMME ORO        1:34.47,2       -----     (3) diploma   ¦ 
42U        349. Cavagna Diego        1968 Serina (BG)          S.C. VALSERINA         2:30.52,8     56.05,6   (797) diploma   ¦ 
42U        289. Cavagna Stefano      1962 Algua (BG)           S.C. VALSERINA         2:21.26,8     46.39,6  (1475) diploma   ¦ 
22UO        41. Cereghini Sandro     1946 Dervio (LC)          DERVIESE SKITEAM       1:29.48,9     28.46,2  (1204) diploma   ¦ 
42U        418. Ceriani Alessandro   1972 Milano (MI)          Amici di Madesimo      3:14.25,1   1:39.37,9  (1205) diploma   ¦ 
42UO       131. Ciapponi Mario       1946 Milano (MI)                                 2:56.27,8   1:06.21,3  (1260) diploma   ¦ 
42UO        73. Coccioletti Piero    1949 Castellanza (VA)     S.C. PASSO DOPO PASS   2:28.45,8     38.39,3  (1206) diploma   ¦ 
42U         44. Cola Ugo             1967 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           1:47.31,3     12.44,1    (82) diploma   ¦ 
42DO         1. Colnaghi Calissoni L 1954 Aicurzio (MI)        G.S. CAMOSCI           2:06.04,7       -----  (2063) diploma   ¦ 
22U         33. Colombo Davide       1967 Giussano (MI)        G.S. I CAMOSCI         1:10.17,5     18.47,9   (201) diploma   ¦ 
22U         69. Colombo Giorgio      1978 Cisano Bergamasco (B G.S. ALTITUDE          1:20.45,9     29.16,3   (714) diploma   ¦ 
22D         14. Colturi Katia        1971 Livigno (SO)         AMATORE                1:23.35,4     25.04,7  (2118) diploma   ¦ 
22U        120. Comi Claudio         1965 Boffalora Sopra Tici SCI CAI BRESCIA        2:19.45,1   1:28.15,5  (1498) diploma   ¦ 
42U        200. Comitti Luca         1967 Villa Guardia (CO)   S.C. SORMANO           2:11.04,5     36.17,3   (615) diploma   ¦ 
22D         25. Compagnoni Pamela    1981 Livigno (SO)                                1:38.40,0     40.09,3  (2206) diploma   ¦ 
CuF         12. Confortola Consuelo  1997 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             13.12,6      2.02,0  (3095) diploma   ¦ 
AlM         15. Confortola Iorio     1993 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             18.27,9      2.23,4  (3182) diploma   ¦ 
CuM         10. Confortola Juri      1997 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             12.13,7      1.04,0  (3061) diploma   ¦ 
AspF         2. Confortola Megghi    1992 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             19.05,7      0.41,9  (3242) diploma   ¦ 
22D         15. Confortola Monica    1988 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO ASD       1:28.07,4     29.36,7  (2260) diploma   ¦ 
42U         65. Confortola Pierino   1961 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           1:53.11,4     18.24,2   (282) diploma   ¦ 
42UO       130. Confortola Villi     1958 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           2:56.10,1   1:06.03,6   (188) diploma   ¦ 
42U        338. Cornali Aldo         1960 Bergamo (BG)         S.C. GROMO             2:28.47,6     54.00,4  (1293) diploma   ¦ 
42UO       117. Crippa Aldo          1954 Lissone (MI)         S.C. LISSONE           2:46.20,3     56.13,8   (152) diploma   ¦ 
42U        417. Crippa Cesare        1960 Lissone (MI)         S.C. LISSONE           3:11.08,3   1:36.21,1   (156) diploma   ¦ 
42D         15. Culanti Indiano Robe 1965 Villa di Tirano (SO) SCI C.A.I. TIRANO      2:16.04,9     28.12,4  (2058) diploma   ¦ 
22UO        48. Curtoni Giorgio      1951 Morbegno (SO)        GS VALGEROLA           1:32.04,9     31.02,2  (1261) diploma   ¦ 
CuF         21. Cusini Debora        1998 Livigno (SO)         Sci Club Livigno         15.38,2      4.27,6  (3220) diploma   ¦ 
CuM         14. Cusini Dilan         1998 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             12.25,5      1.15,8  (3062) diploma   ¦ 
CuF         20. Cusini Elena         1998 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             15.28,5      4.17,9  (3079) diploma   ¦ 
42U         88. Cusini Gelsomino     1964 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           1:56.33,1     21.45,9   (173) diploma   ¦ 
42U        404. Cusini Guglielmo     1959 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           2:54.24,3   1:19.37,1  (1247) diploma   ¦ 
AlF          7. Cusini Manuela       1994 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             21.53,3      3.38,4  (3199) diploma   ¦ 
42U        192. Cusini Massimo       1973 Livigno (SO)                                2:10.04,7     35.17,5   (604) diploma   ¦ 
42UO        52. Cusini Maurilio      1953 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           2:22.36,6     32.30,1   (703) diploma   ¦ 
42DO         5. Cusini Natalia       1957 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           3:15.47,6   1:09.42,9  (2259) diploma   ¦ 
42UO        76. Cusini Pierino       1951 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           2:31.05,9     40.59,4   (704) diploma   ¦ 
42U        398. Cusini Sergio        1965 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           2:48.22,5   1:13.35,3  (1492) diploma   ¦ 
CuF          2. Cusini Valentina     1998 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             11.41,5      0.30,9  (3093) diploma   ¦ 
42UO        63. Dalla Pozza Luciano  1946 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           2:24.55,3     34.48,8   (174) diploma   ¦ 
42UO        60. De Dosso Carlo       1945 Montagna Valtellina  SCI C.A.I. SONDRIO     2:24.07,4     34.00,9   (168) diploma   ¦ 
22UO        85. Del Vecchio Santo    1938 Rogno (BG)           S.C. SCHILPARIO        1:51.33,1     50.30,4  (1163) diploma   ¦ 
22UO        98. Dell'Oro Giampiero   1958 Lecco (LC)           S.C. MONTE MEDALE      2:05.41,5   1:04.38,8  (1179) diploma   ¦ 
42U        359. Dell'Oro Massimilian 1970 Valmadrera (LC)      S.C. O.S.A. VALMADRE   2:32.36,3     57.49,1   (643) diploma   ¦ 
42U        136. Delle Grazie Frances 1962 Sondrio (SO)         S.C. VALMALENCO        2:03.56,9     29.09,7   (177) diploma   ¦ 
22U         23. Devizzi Lorenzo      1967 Casargo (LC)         S.C. LECCO             1:05.27,9     13.58,3   (716) diploma   ¦ 
RaM         22. Devizzi Luca         1995 Cassina Valsassina ( S.C. C.M. VALSASSINA     17.51,0      4.32,9  (3033) diploma   ¦ 
22U         41. Di Dato Antonio      1962 Oltrona San Mamette  PASSO DOPO PASSO       1:12.29,6     21.00,0   (616) diploma   ¦ 
42U        416. Diatto Simone        1979 Milano (MI)          AMATORE                3:10.07,7   1:35.20,5  (1438) diploma   ¦ 
42U        292. Dognini Lucio        1963 Grumello del Monte ( G.S.A. SOVERE A.S.D.   2:22.15,0     47.27,8   (656) diploma   ¦ 
22UO       100. Fabris Sergio        1936 Desenzano del Garda  S.C. DESENZANO         2:08.01,6   1:06.58,9  (1211) diploma   ¦ 
42UO       121. Faccini Claudio      1958 Erba (CO)            Passo dopo Passo       2:49.57,8     59.51,3  (1279) diploma   ¦ 
42U         82. Fachin Claudio       1973 Valdidentro (SO)     S.C ALTA VALTELLINA    1:55.50,8     21.03,6   (383) diploma   ¦ 
42UO       136. Fagiani Egidio       1957 Sorisole (BG)        G.S. ALTITUDE          2:59.45,5   1:09.39,0  (1136) diploma   ¦ 
42UO        58. Fanchetti Luigi Mari 1949 San Giacomo di Tegli SCI C.A.I. TIRANO      2:24.05,2     33.58,7   (717) diploma   ¦ 
42U        159. Faverio Riccardo     1969 Serina (BG)          S.C. VALSERINA         2:06.24,2     31.37,0   (839) diploma   ¦ 
42U        266. Fazzini Elio         1963 Premana (LC)         S.C. ALTA VALSASSINA   2:18.15,6     43.28,4  (1280) diploma   ¦ 
AspM        14. Ferrario Andrea      1992 Lozza (VA)           S.C. ALTA VALTELLINA     17.54,4      2.09,2  (3236) diploma   ¦ 
42UO       125. Ferrario Giorgio     1956 Lozza (VA)           SCI NORDICO VARESE     2:53.00,6   1:02.54,1  (1213) diploma   ¦ 
42UO        23. Finazzi Giacomo      1958 Trescore Balneario ( S.C.A Sovere           2:13.55,9     23.49,4   (169) diploma   ¦ 
22UO        26. Fiorelli Giancarlo   1958 Val Masino (SO)      S. C. LIVIGNO          1:23.47,8     22.45,1  (1294) diploma   ¦ 
22DO         5. Fiorini Maria Grazia 1954 Darfo (BS)           S.C. Darfo Boario      2:19.58,3   1:02.07,3  (2228) diploma   ¦ 
42UO       106. Fioroni Alfio        1946 Sondrio (SO)         SCI C.A.I. SONDRIO     2:43.14,2     53.07,7   (606) diploma   ¦ 
42U        151. Fontana Edi          1960 Tresivio (SO)        S.C. CREDITO VALTELL   2:05.29,7     30.42,5   (268) diploma   ¦ 
42UO        22. Forzatti Carlo       1948 Monza (MI)           Pell e Oss             2:13.30,1     23.23,6   (219) diploma   ¦ 
42U        376. Fossati Andrea       1968 Abbiategrasso (MI)   S.C. MACUGNAGA         2:39.00,7   1:04.13,5  (1300) diploma   ¦ 
42UO       127. Fratus Gianluigi     1946 Pedrengo (BG)        S.C. SPEEDY SPORT      2:53.49,6   1:03.43,1  (1138) diploma   ¦ 
22U        113. Frecchiani Paolo     1968 Treviglio (BG)       S.C.CAI TREVIGLIO      1:52.11,7   1:00.42,1  (1547) diploma   ¦ 
42U        347. Freggiaro Oscar      1986 Clusone                                     2:30.25,0     55.37,8  (1477) diploma   ¦ 
42U         51. Frigerio Giuseppe    1969 Rogeno (LC)          G.S. I CAMOSCI         1:51.07,8     16.20,6    (84) diploma   ¦ 
42UO       143. Frigerio Renato      1946 Desio (MI)           U.O.E.I. PELL E OSS    3:14.21,8   1:24.15,3  (1125) diploma   ¦ 
42U        203. Gaffuri Fulvio       1967 Valfurva (SO)        S.C. ALTA VALTELLINA   2:11.24,9     36.37,7   (232) diploma   ¦ 
42U        309. Galli Fausto         1966 Livigno (SO)         SO                     2:24.19,7     49.32,5   (719) diploma   ¦ 
22U         60. Galli Giorgio        1965 Mezzegra (CO)        U.S. Lanzo Intelvi     1:18.09,3     26.39,7   (750) diploma   ¦ 
42D         28. Galli Linda          1988 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           2:38.16,0     50.23,5  (2112) diploma   ¦ 
CuM         22. Galli Luca           1997 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             13.30,8      2.21,1  (3063) diploma   ¦ 
22U          1. Galli Morris         1981 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             51.29,6       -----    (30) diploma   ¦ 
42UO       128. Galli Renato         1957 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           2:54.24,8   1:04.18,3  (1540) diploma   ¦ 
42U        183. Gandin Maurizio      1961 Sala al Barro (LC)   S.C. OSA               2:09.34,4     34.47,2   (247) diploma   ¦ 
42U        256. Gasperi Roberto      1966 Valdidentro (SO)     S.C. ALTA VALTELLINA   2:16.41,4     41.54,2   (171) diploma   ¦ 
42D         26. Gasperi Silvia       1989 Valdidentro (SO)     S.C. ALTA VALTELLINA   2:38.15,5     50.23,0  (2064) diploma   ¦ 
42U        227. Gasperi Simone       1988 Valdidentro (SO)     S.C. ALTA VALTELLINA   2:13.59,8     39.12,6   (324) diploma   ¦ 
42UO       122. Gastaldini Daniele   1956 Bianzone (SO)        S.C. LIVIGNO           2:50.19,4   1:00.12,9   (175) diploma   ¦ 
42U        213. Gattinoni Claudio    1962 Vendrogno (LC)       S.C. OSA               2:12.23,5     37.36,3   (683) diploma   ¦ 
42U        123. Gervasoni Claudio    1963 Bergamo (BG)         S.C. ALTITUDE          2:02.31,3     27.44,1   (233) diploma   ¦ 
42U        350. Ghidini Alberto      1960 Lovere (BG)          ASD VV.F.E. GRITTI     2:30.54,7     56.07,5   (622) diploma   ¦ 
22U         88. Ghirimoldi Gianpietr 1965 Turate (CO)          S.C. 2001 UBOLDO       1:30.39,0     39.09,4  (1377) diploma   ¦ 
42U        419. Giacon Fabio         1966 Milano (MI)          Amici di Madesimo      3:14.25,3   1:39.38,1  (1216) diploma   ¦ 
42U         40. Gioia Massimiliano   1988 Brebbia (VA)         S.C.Valle vigezzo a.   1:47.21,1     12.33,9   (381) diploma   ¦ 
42U        165. Giorgi Giuseppe      1959 Casnigo (BG)         S.C. Valgandino        2:07.03,8     32.16,6   (249) diploma   ¦ 
22U         24. Giudici Andrea       1964 Vilminore di Scalve  S.C. SCHILPARIO        1:05.29,4     13.59,8   (234) diploma   ¦ 
42UO        29. Giudici Antonio      1950 Gromo (BG)           S.C. GROMO - EDILMOR   2:15.07,0     25.00,5   (646) diploma   ¦ 
42U        322. Gritti Fabrizio      1963 Valmadrera (LC)      SCI CLUB OSA           2:26.16,6     51.29,4   (684) diploma   ¦ 
AlF          1. Grosini Marta        1993 Le Prese (SO)        S.C. LE PRESE            18.14,9       -----  (3193) diploma   ¦ 
RaM         15. Gurini Federico      1995 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             16.39,3      3.21,2  (3117) diploma   ¦ 
42U        267. Gurini Luca          1981 Valdidentro (SO)     S.C.Alta Valtellina    2:18.16,4     43.29,2  (1381) diploma   ¦ 
CuM         19. Gurini Rudy          1998 Livigno (SO)         S.C.LIVIGNO              13.18,5      2.08,8  (3049) diploma   ¦ 
22U         95. Gusmeroli Pierluigi  1962 Morbegno (SO)        VALGEROLA              1:35.47,7     44.18,1  (1219) diploma   ¦ 
22U         19. Invernizzi Davide    1988 Pasturo (LC)         C.M. VALSASSINA        1:03.28,1     11.58,5   (289) diploma   ¦ 
22UO         1. Invernizzi Domenico  1954 Cremeno (LC)         S.C. LECCO             1:01.02,7       -----   (236) diploma   ¦ 
42U        236. Lanfranchi Giancarlo 1959 Semogo (SO)          S.C. ALTA VALTELLINA   2:14.37,9     39.50,7   (153) diploma   ¦ 
22U         31. Lazioli Franco       1987 Schilpario (BG)      S.C.Schilpario         1:09.20,1     17.50,5  (1444) diploma   ¦ 
42U        412. Lazzarini Aurelio    1967 Buccinasco (MI)                             3:01.17,6   1:26.30,4  (1384) diploma   ¦ 
22U         71. Lazzarini Marzio     1960 VILL. BADIA (BS)     U.O.E.I. SEZ. BRESCI   1:21.48,8     30.19,2   (625) diploma   ¦ 
CuF         23. Lazzeri Annalisa     1998 Livigno (SO)         S. C. LIVIGNO            16.27,3      5.16,7  (3083) diploma   ¦ 
42U        193. Lazzeri Daniele      1963 Livigno (SO)         SO                     2:10.05,5     35.18,3   (352) diploma   ¦ 
42UO       157. Lo Coco Gaspare      1947 Villa Guardia (CO)   C.A.O. COMO            3:47.46,9   1:57.40,4  (1104) diploma   ¦ 
42UO        20. Longa Arno           1956 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           2:11.32,8     21.26,3   (182) diploma   ¦ 
42U         60. Longa Mattia         1988 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           1:52.59,0     18.11,8   (366) diploma   ¦ 
RaM          9. Longa Michael        1995 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             15.28,0      2.09,9  (3119) diploma   ¦ 
22U        116. Lorenzetti Martino   1959 Darfo (BS)           S.C. DARFO BOARIO      1:59.03,4   1:07.33,8  (1184) diploma   ¦ 
42U        380. Lucini Matteo        1981 Abbiategrasso (MI)   S.C. VALLE ANZASCA     2:40.03,3   1:05.16,1  (1308) diploma   ¦ 
42U        387. Lumassi Fabrizio     1961 Ubiale Clanezzo (BG) S.C. 13CLUSONE         2:42.53,5   1:08.06,3  (1295) diploma   ¦ 
22UO       103. Macchi Giovanni      1932 Milano (MI)          S.C. PASSO DOPO PASS   2:14.20,6   1:13.17,9   (154) diploma   ¦ 
42U        355. Maffi Pierangelo     1964 Grosio (SO)          S.C. GROSIO            2:31.31,0     56.43,8   (768) diploma   ¦ 
42UO       140. Malnati Renzo        1942 Varese (VA)          SCI NORDICO VARESE     3:07.48,4   1:17.41,9  (1225) diploma   ¦ 
42UO        75. Manara Luigi         1955 Cantù (CO)           S.C. C.A.I. CANTU'     2:30.07,1     40.00,6   (638) diploma   ¦ 
42U        226. Manzoni Davide       1973 LANZO INTELVI (CO)   S.C. SORMANO           2:13.55,3     39.08,1   (736) diploma   ¦ 
22UO       104. Marai Paolo          1948 Galbiate (LC)        S.C. MONTE MEDALE      2:16.19,4   1:15.16,7  (1310) diploma   ¦ 
42UO        39. Marchesi Benito      1953 Sernio (SO)          RETICHE SKI TIRANO     2:19.24,8     29.18,3   (181) diploma   ¦ 
22U         16. Maroni Alessio       1989 Primaluna (LC)       Comunità Montana V.    1:01.21,3      9.51,7    (87) diploma   ¦ 
22UO        34. Martinelli Bernardin 1956 Sondrio (SO)         S.C. VALDIDENTRO       1:26.30,7     25.28,0  (1446) diploma   ¦ 
AlM         17. Martinelli Gabriele  1994 Valdidentro (SO)     S.C. ALTA VALTELLINA     19.09,7      3.05,2  (3173) diploma   ¦ 
22U         76. Martinelli Nicola    1972 Livigno (SO)                                1:23.02,6     31.33,0  (1553) diploma   ¦ 
42D         24. Martinelli Simona    1968 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           2:28.30,7     40.38,2  (2107) diploma   ¦ 
42U        276. Mauri Luca           1963 Pasturo (LC)         CAI LC Strada Storta   2:19.28,8     44.41,6  (1352) diploma   ¦ 
42UO       100. Mazzucato Duilio     1935 Brescia (BS)         BRIXIA SCI - CENTRO    2:40.25,8     50.19,3   (157) diploma   ¦ 
42U         79. Melesi Andrea        1970 Primaluna (LC)       S.C. LECCO             1:55.16,7     20.29,5    (89) diploma   ¦ 
42UO        21. Micheletti Luciano   1956 Calusco d'Adda (BG)  U.S. SAN PELLEGRINO    2:13.24,0     23.17,5   (158) diploma   ¦ 
42U        186. Micheli Carlo        1970 Milano (MI)          SVIZZERA               2:09.40,2     34.53,0   (808) diploma   ¦ 
42U        324. Micheli Marco        1969 Dalmine (BG)         S.C. VALSERINA         2:26.40,3     51.53,1   (607) diploma   ¦ 
42UO        62. Molendi Gianbattista 1958 Lovere (BG)          S.C. ITALO MAJ CREDI   2:24.47,5     34.41,0   (883) diploma   ¦ 
22UO        92. Molinari Delfino     1956 Darfo (BS)           Darfo Boario A.S.D.    1:59.02,2     57.59,5  (1227) diploma   ¦ 
22U         72. Molinari Paolo       1988 Darfo (BS)           Darfo Boario A.S.D.    1:21.58,8     30.29,2  (1228) diploma   ¦ 
22UO       109. Morandi Claudio      1951 Darfo (BS)           S.C. DARFO BOARIO      2:19.02,6   1:17.59,9  (1491) diploma   ¦ 
42U        385. Morelli Claudio      1973 Cogliate (MI)        UBOLDO 2001            2:42.05,3   1:07.18,1  (1313) diploma   ¦ 
42UO        77. Noris Roberto        1952 Bergamo (BG)         S.C. GROMO - EDILMOR   2:31.14,3     41.07,8   (732) diploma   ¦ 
42U        325. Noseda Vittorio      1962 Milano (MI)          S.C. PENNA NERA        2:27.03,9     52.16,7  (1412) diploma   ¦ 
AspM        15. Olivo Nicolò         1992 Chiesa in Valmalenco S.C. VALMALENCO          21.38,1      5.52,9  (3068) diploma   ¦ 
42U        370. Ongaro Marco         1964 Gandino (BG)         S.C. VALGANDINO        2:37.37,9   1:02.50,7  (1413) diploma   ¦ 
22D         20. Panada Elena         1971 Lovere (BG)          S.C. DARFO BOARIO      1:29.44,3     31.13,6  (2238) diploma   ¦ 
42U        181. Panizza Gianluca     1966 Bianzone (SO)        SCI C.A.I. TIRANO      2:09.25,7     34.38,5   (333) diploma   ¦ 
42UO        42. Panza Ernesto        1953 Milano (MI)          S.C. MONT NERY         2:20.00,5     29.54,0   (688) diploma   ¦ 
CuF         24. Panza Virginia       1998 Milano (MI)          S.C. MONT NERY           17.17,4      6.06,8  (3085) diploma   ¦ 
42U         23. Paredi Simone        1982 Sormano (CO)         C.S. ESERCITO          1:37.06,4      2.19,2    (91) diploma   ¦ 
22UO       124. Parker Wallace       1958 Peschiera Borromeo ( S.C. CAI BRESCIA       1:00.21,1       12 km  (1545)           ¦ 
42U        196. Pastore Matteo Rocco 1960 Monticello (LC)      S.C. BRUSSON           2:10.38,5     35.51,3   (708) diploma   ¦ 
42U        223. Pastore Pietro       1962 Milano (MI)          S.C. BRUSSON           2:13.27,8     38.40,6   (362) diploma   ¦ 
42U        378. Pederzani Giovanni   1965 San Donato Milanese  SCI CAI BRESCIA        2:39.19,4   1:04.32,2  (1107) diploma   ¦ 
22UO        54. Pedretti Enrico      1945 San Pellegrino Terme U.S. SAN PELLEGRINO    1:33.30,2     32.27,5  (1116) diploma   ¦ 
CuF         28. Pedretti Giulia      1997 Brescia (BS)         SCI CAI BRESCIA          17.28,0      6.17,4  (3086) diploma   ¦ 
22UO        62. Pedretti Ignazio     1952 Brescia (BS)         SCI CAI BRECIA         1:36.19,6     35.16,9  (1268) diploma   ¦ 
CuF         18. Pedretti Silvia      1998 Brescia (BS)         SCI CAI BRESCIA          14.12,4      3.01,8  (3087) diploma   ¦ 
42U        121. Pedrotti Gianmario   1966 Tirano (SO)          Retike Ski Tirano      2:02.19,8     27.32,6   (342) diploma   ¦ 
42U        114. Pedrotti Valerio     1970 Chiesa in Valmalenco A.S.D. LANZADA         2:01.11,9     26.24,7   (241) diploma   ¦ 
42U        237. Pellegrini Pierluigi 1964 Tresenda (SO)        SCI CAI TIRANO         2:14.38,3     39.51,1   (689) diploma   ¦ 
42U         73. Peri Andrea          1983 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           1:54.49,2     20.02,0   (350) diploma   ¦ 
42U        372. Perossi Alessandro   1980 Lecco (LC)           S.C. CRED. VALT. A.S   2:38.07,4   1:03.20,2  (1187) diploma   ¦ 
42UO       101. Pezzotta Gian Mario  1954 Villa di Serio (BG)  G.S. ABELE MARINELLI   2:41.20,0     51.13,5  (1285) diploma   ¦ 
22D         36. Piavani Alessandra   1980 Osio Sotto (BG)                             2:10.47,2   1:12.16,5  (2224) diploma   ¦ 
42D         19. Pietrogiovanna Maria 1966 Valfurva (SO)        S.C. ALTA VALTELLINA   2:22.32,6     34.40,1  (2059) diploma   ¦ 
42UO       135. Piloni Gian Franco   1950 Tirano (SO)          SCI C.A.I. TIRANO      2:59.17,7   1:09.11,2  (1234) diploma   ¦ 
42UO        85. Pirotta Mario        1957 Scanzorosciate (BG)  CRAL BANCA POP. BERG   2:34.45,9     44.39,4   (832) diploma   ¦ 
42U        399. Ponti Cristiano      1959 Livigno (SO)         SO                     2:48.22,7   1:13.35,5  (1541) diploma   ¦ 
CuM         15. Ponti Tommaso        1997 Livigno (SO)         sci club Livigno         12.27,7      1.18,0  (3060) diploma   ¦ 
22UO       121. Pontiggia Ernesto    1931 Lecco (LC)           G.S.A. LECCO VALSASS   3:07.23,3   2:06.20,6  (1270) diploma   ¦ 
42UO       110. Porta Mario          1956 Tirano (SO)          SCI CAI TIRANO         2:43.45,1     53.38,6  (1470) diploma   ¦ 
42U        106. Porta Simone         1986 Tirano (SO)          SCI CAI TIRANO         2:00.03,9     25.16,7   (346) diploma   ¦ 
42UO       138. Pradella Angelo Tino 1935 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           3:03.57,5   1:13.51,0   (176) diploma   ¦ 
42D         30. Pradella Natalia     1964 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           2:39.47,9     51.55,4  (2113) diploma   ¦ 
CuM         27. Previtali Thomas     1998 Vedano al Lambro (MI U.S. CARISOLO            15.13,7      4.04,0  (3044) diploma   ¦ 
42U         81. Rainolter Marco      1968 Bormio (SO)          S.C. ALTA VALTELLINA   1:55.30,0     20.42,8   (172) diploma   ¦ 
42U         89. Rampazzo Sasha       1975 Bormio (SO)          S.C. ALTA VALTELLINA   1:56.48,8     22.01,6   (221) diploma   ¦ 
AlF          3. Rastelli Ilary       1993 Le Prese (SO)        POL. LE PRESE            19.50,3      1.35,4  (3195) diploma   ¦ 
AspM         7. Rastelli Maicol      1991 Le Prese (SO)        POL. LE PRESE            16.30,2      0.45,0  (3225) diploma   ¦ 
42D         20. Rebecchi Francesca   1976 Pioltello (MI)       GS I CAMOSCI           2:24.10,0     36.17,5  (2054) diploma   ¦ 
42U        278. Redondi Paolo        1972 Treviolo (BG)        S.C. ALTITUDE          2:20.18,1     45.30,9   (833) diploma   ¦ 
42U        144. Riva Pietro          1964 Galbiate             S.C. OSA               2:04.39,3     29.52,1   (180) diploma   ¦ 
22UO        86. Rivoltella Antonio   1947 Treviglio (BG)       SCI C.A.I. TREVIGLIO   1:52.12,3     51.09,6  (1548) diploma   ¦ 
42U        253. Rocca Aldo           1973 Bormio (SO)          S.C. ALTA VALTELLINA   2:16.22,6     41.35,4   (816) diploma   ¦ 
42D         27. Rocca Claudia        1988 Valdidentro (SO)     S.C. ALTA VALTELLINA   2:38.15,9     50.23,4  (2114) diploma   ¦ 
42UO       115. Rocca Fiorenzo       1956 Valdidentro (SO)     S.C. ALTA VALTELLINA   2:45.50,8     55.44,3   (670) diploma   ¦ 
42U        238. Rocca Maurilio       1973 Valdidentro (SO)     S.C. ALTA VALTELLINA   2:14.39,3     39.52,1   (258) diploma   ¦ 
42U        312. Rodigari Elio Bernar 1961 Valbondione (BG)     S.C. SPEEDY SPORT      2:24.44,8     49.57,6  (1142) diploma   ¦ 
42U        230. Rodigari Lorenzo Cos 1960 Trepalle (SO)        S.C. LIVIGNO           2:14.06,2     39.19,0   (770) diploma   ¦ 
42U        274. Rodigari Martino     1961 Trepalle (SO)        S.C. LIVIGNO           2:18.54,3     44.07,1   (283) diploma   ¦ 
42UO        59. Rodigari Oreste      1958 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           2:24.05,7     33.59,2   (771) diploma   ¦ 
42U        332. Rodigari Roberto     1959 Trepalle (SO)        S.C. LIVIGNO           2:28.06,0     53.18,8   (772) diploma   ¦ 
22U        102. Ronconi Antonello    1961 Morbegno (SO)        S.C. CREDITO VALTELL   1:40.12,6     48.43,0  (1487) diploma   ¦ 
42D         37. Rossettini Chiara    1977 Brescia (BS)         S.C. SONDALO           3:03.57,4   1:16.04,9  (2202) diploma   ¦ 
42UO         5. Rossi Battista       1953 Lanzada (SO)         SPORTIVA LANZADA       1:58.48,3      8.41,8   (242) diploma   ¦ 
42D         18. Rossi Sabrina        1977 Lanzada (SO)         SPORTIVA LANZADA       2:19.06,4     31.13,9  (2060) diploma   ¦ 
42UO        11. Rottigni Andrea      1953 Casnigo (BG)         S.C. Valgandino        2:07.03,4     16.56,9   (314) diploma   ¦ 
42U        231. Rusconi Gianluigi    1967 Valmadrera (LC)      S.C. OSA               2:14.07,2     39.20,0   (693) diploma   ¦ 
42UO        26. Ruzzon Luciano       1950 Palestro (PV)        SCI C.A.I. VERCELLI    2:14.22,1     24.15,6  (1191) diploma   ¦ 
42UO       129. Sala Giuseppe        1951 Vertova (BG)         S.C. LEFFE             2:55.16,0   1:05.09,5   (178) diploma   ¦ 
42D         23. Sala Laura           1966 VEDARO AL LAMBRO (MI US CARISOLO            2:27.36,1     39.43,6  (2104) diploma   ¦ 
42UO       134. Salodini Galdino     1955 Padenghe sul Garda ( POL. G.B. VIGHENZI S   2:59.12,8   1:09.06,3  (1118) diploma   ¦ 
22UO       111. Salvetti Simone      1953 Darfo (BS)           S.C. Darfo Boario      2:19.58,5   1:18.55,8  (1322) diploma   ¦ 
22UO        81. Salvi Mario          1958 Bergamo (BG)         SCI CAI BERGAMO        1:45.42,5     44.39,8  (1271) diploma   ¦ 
42UO       153. Salvo Nunzio         1938 Moniga del Garda (BS POL. G.B. VIGHENZI S   3:31.40,1   1:41.33,6  (1453) diploma   ¦ 
42UO        99. Sampietro Giorgio    1953 Bellagio (CO)                               2:40.10,4     50.03,9  (1144) diploma   ¦ 
42U        265. Sartorelli Cesare    1960 Sondrio (SO)         SPORTIVA LANZADA       2:18.11,8     43.24,6   (696) diploma   ¦ 
42UO       105. Scaglia Carlo        1955 Lovero Valtellino (S SCI C.A.I. TIRANO      2:43.01,9     52.55,4   (186) diploma   ¦ 
42UO        36. Scandella Giulio     1945 Clusone (BG)         S.C. LEFFE             2:17.01,2     26.54,7   (161) diploma   ¦ 
42U        209. Scandella Ivan       1971 Clusone (BG)         S.C. LEFFE             2:12.11,6     37.24,4   (162) diploma   ¦ 
42UO        55. Scandella Taddeo Giu 1945 Barzio (LC)          S.C. MONT VALS.        2:23.42,4     33.35,9   (789) diploma   ¦ 
42U        288. Sgualdino Giuseppe   1964 Sondrio (SO)         SPORTIVA LANZADA       2:21.16,2     46.29,0   (723) diploma   ¦ 
42UO       123. Sicuso Sebastiano    1947 Bergamo (BG)         Banca Goggi A.S.D.     2:52.40,9   1:02.34,4  (1111) diploma   ¦ 
BaM         12. Silvestri Filippo    2000 Livigno (SO)         S.C.Livigno               5.05,0      0.44,0  (3007) diploma   ¦ 
RaF          3. Silvestri Lisa       1996 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             16.55,2      1.40,6  (3153) diploma   ¦ 
22U         62. Silvestri Marco      1973 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           1:18.21,0     26.51,4   (774) diploma   ¦ 
42UO        24. Silvestri Quirino    1957 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           2:14.02,3     23.55,8   (183) diploma   ¦ 
AlF          2. Sirio Pamela         1993 Le Prese (SO)        S.C. LE PRESE            18.19,0      0.04,1  (3197) diploma   ¦ 
42U         85. Songini Dario        1969 Ardenno (SO)         SKI CLUB CHIAVENNA     1:56.15,4     21.28,2   (284) diploma   ¦ 
42UO        97. Sonzogni Valter      1953 Mozzo (BG)           G.A. ALTITUDE          2:39.32,7     49.26,2   (618) diploma   ¦ 
42U         50. Sormani Innocente    1972 Sormano (CO)         G.S. I CAMOSCI         1:51.03,8     16.16,6   (101) diploma   ¦ 
42U         57. Sormani Mauro        1976 Sormano (CO)         S.C. SORMANO           1:52.06,9     17.19,7    (95) diploma   ¦ 
22U         54. Spada Alessio        1986 Schilpario (BG)      SCI CLUB SCHILPARIO    1:17.14,1     25.44,5  (1454) diploma   ¦ 
42UO        72. Spreafico Egidio     1938 Lecco (LC)           S.C. LECCO             2:28.10,0     38.03,5   (709) diploma   ¦ 
22U         47. Stefanoni Daniele    1966 Oggiono (LC)         A.S. OLTRETUTTO 97     1:14.10,7     22.41,1   (795) diploma   ¦ 
42UO        94. Tacchini Mario       1945 Bergamo (BG)         SCI CAI BERGAMO        2:37.21,1     47.14,6   (710) diploma   ¦ 
22UO        17. Tagliaferri Giovanni 1952 Vilminore di Scalve  S.C. SCHILPARIO        1:17.18,1     16.15,4   (699) diploma   ¦ 
22U         98. Tanfoglio Claudio    1966 Brescia (BS)         SCI C.A.I. BRESCIA     1:37.17,3     45.47,7  (1242) diploma   ¦ 
42U        221. Tivelli Matteo       1971 Carobbio Degli Angel TRIATHLON TRENTINO     2:13.25,5     38.38,3   (863) diploma   ¦ 
22UO       105. Todeschini Paolo     1955 Lecco (LC)           S.C. MONTE MEDALE LE   2:16.19,6   1:15.16,9  (1287) diploma   ¦ 
42U        413. Togni Luca           1968 Serina (BG)          S.C. SERINA            3:03.12,0   1:28.24,8  (1112) diploma   ¦ 
42U        383. Tornaghi Franco      1966 Bernareggio (MI)     SCI C.A.I. VIMERCATE   2:40.56,2   1:06.09,0  (1428) diploma   ¦ 
22U         59. Trabucchi Adriano    1964 Bormio (SO)          SKI TRAB               1:17.51,7     26.22,1   (893) diploma   ¦ 
22U         30. Urbani Giorgio       1963 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           1:08.49,8     17.20,2   (340) diploma   ¦ 
42U        134. Urbani Michel        1987 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           2:03.44,3     28.57,1   (374) diploma   ¦ 
AspM         6. Urbani Simone        1992 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             16.18,9      0.33,7  (3227) diploma   ¦ 
22D         33. Urgesi Loretta       1960 Brescia (BS)         SCI CAI BRESCIA        2:05.06,4   1:06.35,7  (2222) diploma   ¦ 
22UO        82. Valentino Emanuele   1940 Treviolo (BG)        S.C. RETICHE SKI       1:46.29,2     45.26,5  (1122) diploma   ¦ 
42U        271. Valoti Oliviero      1961 Villa di Serio (BG)  G.A. ALTITUDE          2:18.35,1     43.47,9   (700) diploma   ¦ 
22UO        20. Valsecchi Patrizio   1955 Lecco (LC)           C.A.I. LECCO SEZ. ST   1:21.50,3     20.47,6  (1478) diploma   ¦ 
RaM          2. Venosta Claudio      1995 Le Prese (SO)        S.C. LE PRESE            14.13,2      0.55,1  (3115) diploma   ¦ 
AlF          4. Villa Stefania       1993 Le Prese (SO)        S.C. LE PRESE            20.43,3      2.28,4  (3198) diploma   ¦ 
42UO       116. Vistalli Ermando     1958 Cornalba (BG)        S.C. VALSERINA         2:46.03,1     55.56,6  (1113) diploma   ¦ 
RaM         17. Viviani Gabriele     1996 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             16.52,3      3.34,2  (3116) diploma   ¦ 
CuF          5. Viviani Martina      1997 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             11.53,7      0.43,1  (3094) diploma   ¦ 
22D          2. Zamboni Marica       1982 Gromo (BG)           G.S.Alpini Paracadut   1:05.38,9      7.08,2  (2025) diploma   ¦ 
42UO        33. Zanardi Alessandro   1953 Calusco d'Adda (BG)  U.S. SAN PELLEGRINO    2:16.21,5     26.15,0   (159) diploma   ¦ 
22UO        96. Zanca Stefano        1953 Bagnatica (BG)       U.S. SAN PELLEGRINO    2:01.39,4   1:00.36,7  (1176) diploma   ¦ 
42U        303. Zenoni Ivano         1974 Terno d'Isola (BG)   SCI CAI BERGAMO        2:23.51,2     49.04,0   (726) diploma   ¦ 
42U        180. Zini Alfonso         1964 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO           2:09.23,4     34.36,2   (351) diploma   ¦ 
RaF          2. Zini Chiara          1996 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             16.48,0      1.33,4  (3152) diploma   ¦ 
42D         35. Zini Emanuela        1963 Livigno (SO)         SO                     2:48.23,3   1:00.30,8  (2270) diploma   ¦ 
CuF         10. Zini Michela         1998 Livigno (SO)         S.C. LIVIGNO             12.50,3      1.39,7  (3037) diploma   ¦ 
CuF         15. Zini Vittoria        1998 Livingo (SO)         S.C. LIVIGNO             13.27,9      2.17,3  (3038) diploma   ¦ 

totale 328



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.