22a Maratona dles Dolomites, Alta Badia 2008 - Trentino Alto Adige (Italia)

categoria posto nome/Name            an   località/Ort         squadra/Team                         tempo     ritardo    pett                    km/h ¦ 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
106/M4       1. Agostini Stefano     1965 Meano (TN)           Bren Team Trento                 3:39.18,3       -----  (2769) diploma video    29,000 ¦ 
55/F1        1. Agreiter Debora      1991 La Villa (BZ)        Rodes Val Badia-Raiffeisen       2:13.29,1       -----   (492) diploma video    24,721 ¦ 
106/M1      85. Agreiter Patrick     1979 Corvara (BZ)         Rodes Val Badia-Raiffeisen       5:37.32,3   2:04.42,5  (2770) diploma video    18,842 ¦ 
106/M5     277. Agrizzi Emanuele     1956 Terlan (BZ)          team idecom Terlano-Terlan       6:17.41,7   2:28.25,8  (8744) diploma video    16,838 ¦ 
138/M2     322. Alosi Santo          1976 Besenello (TN)       GS Esercito                      7:07.51,7   2:27.29,3  (3691) diploma video    19,352 ¦ 
106/M5      39. Auer Giuseppe        1951 Bruneck (BZ)         Rodes Val Badia-Raiffeisen       4:48.38,3     59.22,4  (4870) diploma video    22,034 ¦ 
55/M6      153. Azzolini Ettore      1945 Arco (TN)            Pol. S.Giorgio Ugo Bike          4:21.58,7   2:21.51,4  (8072) diploma video    12,596 ¦ 
55/M2      100. Azzolini Luca        1975 Arco (TN)            Pol. S.Giorgio Ugo Bike          4:12.43,3   2:03.51,5  (8075) diploma video    13,057 ¦ 
138/M3     238. Azzolini Walter      1970 Torbole sul Garda (T Pol. S.Giorgio Ugo Bike          6:19.51,0   1:37.48,4  (8080) diploma video    21,798 ¦ 
55/F1       20. Bacher Karin         1980 Bozen (BZ)           C.RIC.DIP.CASSA RISP.BOLZANO     3:13.29,3   1:00.00,2  (1016) diploma video    17,055 ¦ 
138/F2      15. Badagliacco Patrizia 1965 Sterzing (BZ)        ASV Rodes Gherdeina              6:43.55,5   1:00.31,3   (452) diploma video    20,498 ¦ 
138/M3     120. Beber Lorenzo        1967 Vipiteno (BZ)        ASD TEam Rainer Wurz             5:56.30,9   1:14.28,3  (2791) diploma video    23,224 ¦ 
106/M3     205. Bellapianta Natale   1968 Selva Gardena (BZ)   Team Zanolini Bike Professiona   5:24.33,5   1:47.13,5  (4921) diploma video    19,595 ¦ 
138/M4     228. Bellini Loris Mauro  1963 Rovereto (TN)        GS Esercito                      6:19.48,3   1:21.45,0  (2007) diploma video    21,800 ¦ 
55/M1       58. Berion Loris         1978 Merano (BZ)          Stampa Alta Badia                3:54.28,4   2:01.04,4  (2808) diploma video    14,074 ¦ 
138/M5       2. Bernard Nikolaus     1958 Seis Am Schlern (BZ) Team Dolomiti Superbike          5:22.19,3     11.43,3  (3282) diploma video    25,688 ¦ 
138/M4     433. Bernardi Giacomo     1965 Serrada di Folgaria  Pol. S.Giorgio Ugo Bike          6:50.50,4   1:52.47,1  (8078) diploma video    20,153 ¦ 
106/M4     562. Bertoldi Stefano     1962 Sterzing (BZ)        ASV Rodes Gherdeina              6:30.34,7   2:51.16,4  (8877) diploma video    16,283 ¦ 
106/M4      85. Bettanini Pietro     1964 Merano (BZ)          SC Merano Zorzi Frigotecnica     4:46.39,3   1:07.21,0  (1377) diploma video    22,186 ¦ 
106/M6       2. Bonaldi Bruno        1944 La Villa (BZ)        ASD Team Salieri                 4:08.46,0      9.06,3   (266) diploma video    25,566 ¦ 
106/M2      56. Boschetto Armin      1975 Aldein (BZ)          Team Fink ASD                    4:50.00,7   1:23.03,2  (4116) diploma video    21,930 ¦ 
106/M4     223. Brida Stefano        1962 Riva del Garda (TN)  Pol. S.Giorgio Ugo Bike          5:21.31,5   1:42.13,2  (8076) diploma video    19,780 ¦ 
106/M5      64. Buonauro Raffaele Ci 1958 Dro (TN)             GS Esercito                      5:07.19,1   1:18.03,2  (2006) diploma video    20,695 ¦ 
55/M6       52. Callegari Gino       1938 Brunico (BZ)         U.S. Brunico                     3:28.20,6   1:28.13,3  (5094) diploma video    15,839 ¦ 
106/M3      13. Camin Claudio        1970 Bozen (BZ)           GS Mendelspeck                   4:07.05,3     29.45,3    (48) diploma video    25,739 ¦ 
138/M4    1234. Canins Pio           1960 San Cassiano (BZ)    Rodes Val Badia                  9:13.04,8   4:15.01,5    (49) diploma video    14,970 ¦ 
55/M6       29. Carnibella Salvatore 1943 Sterzing (BZ)        ASV Rodes Gherdeina              3:13.32,9   1:13.25,6  (9091) diploma video    17,050 ¦ 
138/M2       3. Casassa Stefano      1975 Karneid (BZ)         Rewel AVS                        4:57.24,7     17.02,3  (3283) diploma video    27,840 ¦ 
106/M4     156. Casiraghi Luca       1959 Badia (BZ)           Rodes Val Badia-Raiffeisen       5:06.01,1   1:26.42,8  (2856) diploma video    20,783 ¦ 
138/M1     303. Cattaneo Giovanni    1979 Cavalese (TN)        ASD AR Team Armistizio Hard Se   8:15.29,2   3:23.23,7  (2860) diploma video    16,710 ¦ 
138/M5     129. Cecchinato Giorgio   1957 Merano (BZ)          Amici udace trento               6:41.33,9   1:30.57,9  (1426) diploma video    20,619 ¦ 
138/M1      50. Cennamo Pierluigi    1981 Roncafort (TN)       GS Esercito                      5:46.21,8     54.16,3  (3273) diploma video    23,905 ¦ 
138/M2     137. Chiusole Markus      1973 Oberbozen (BZ)       Dynamic Bike                     6:13.59,1   1:33.36,7  (5163) diploma video    22,139 ¦ 
55/M6       77. Civettini Angelo     1946 Arco (TN)            Pol. S.Giorgio Ugo Bike          3:42.45,5   1:42.38,2  (8069) diploma video    14,814 ¦ 
55/M1        8. Clara Emil           1985 Longiarù (BZ)        Rodes Val Badia-Raiffeisen       2:22.46,3     29.22,3  (2884) diploma video    23,113 ¦ 
55/M4      153. Clementi Mauro       1964 Trento (TN)                                           3:37.04,7   1:28.49,5  (9153) diploma video    15,201 ¦ 
106/M4     475. Comper Andrea        1960 Trento (TN)          GS Ponte Alto                    6:09.29,8   2:30.11,5  (9163) diploma video    17,212 ¦ 
138/Mtop     2. Corradini Antonio    1970 Cles (TN)            ASD Team Salieri                 4:33.54,3      4.49,3     (3) diploma video    30,229 ¦ 
55/M4       71. Costa Matthias       1964 Corvara (BZ)         Rodes Val Badia-Raiffeisen       3:10.39,1   1:02.23,9  (2895) diploma video    17,309 ¦ 
106/M4     240. Costamoling Siegfrie 1965 Corvara (BZ)         Rodes Val Badia-Raiffeisen       5:24.31,8   1:45.13,5  (2896) diploma video    19,597 ¦ 
106/M1       4. Craffonara Lois      1980 Badia (BZ)           Rodes Val Badia-Raiffeisen       3:51.56,2     19.06,4   (275) diploma video    27,421 ¦ 
55/M2       12. Crepaz Cristian      1973 Fiera di Primiero (T U.S. Primiero San Martino        2:25.53,7     17.01,9  (9172) diploma video    22,619 ¦ 
106/F2       2. Dal Santo Caterina   1952 Bolzano (BZ)         assos team                       4:32.58,3      4.00,3   (457) diploma video    23,299 ¦ 
138/M3     320. Dall'Alda Matteo     1969 Mori (TN)            Mountain Bike Isera ASD          6:33.43,7   1:51.41,1  (9187) diploma video    21,029 ¦ 
55/M5       55. Dalvai Hansi         1954 Bolzano (BZ)         Sporthilfe                       3:16.57,4   1:03.02,0  (2030) diploma video    16,754 ¦ 
55/M6      176. Danieli Alessio      1948 Merano (BZ)          Stampa Alta Badia                4:34.14,5   2:34.07,2  (2803) diploma video    12,033 ¦ 
55/M4       68. De Fazio Antonio     1960 Merano (BZ)          Amici udace trento               3:09.45,0   1:01.29,8  (1445) diploma video    17,391 ¦ 
106/M3      31. De Lorenzi Lukas     1968 Bozen (BZ)           GS Albatros Bolzano              4:29.50,7     52.30,7    (56) diploma video    23,569 ¦ 
138/M4      63. De Vettori Edmund    1962 San Cassiano (BZ)    Rodes Val Badia-Raiffeisen       5:48.00,0     49.56,7  (2912) diploma video    23,793 ¦ 
106/M1       3. Declara Matthias     1984 Badia (BZ)           Rodes Val Badia-Raiffeisen       3:51.48,7     18.58,9   (281) diploma video    27,436 ¦ 
138/M4     828. Degiampietro Roberto 1959 Predazzo (TN)        GS Cicli Matteoni FRW            7:46.48,5   2:48.45,2  (4082) diploma video    17,737 ¦ 
106/M2     116. Deiaco Thomas        1976 Corvara (BZ)         Rodes Val Badia-Raiffeisen       5:24.32,7   1:57.35,2  (2915) diploma video    19,596 ¦ 
106/M3      67. Delladdio Elmar      1971 Selva Gardena (BZ)   Club Rodes Gherdeina             4:46.02,2   1:08.42,2  (9235) diploma video    22,234 ¦ 
138/M4     157. Denicolò Franz       1962 St.Lorenzen (BZ)     ASV St.Lorenzen RAD              6:10.54,7   1:12.51,4  (2920) diploma video    22,323 ¦ 
55/M2       35. Deriu Federico       1974 Merano (BZ)          Athletic Club Merano             3:06.29,9     57.38,1  (9239) diploma video    17,694 ¦ 
55/M5      262. Durogati Rolando     1956 Merano (BZ)          Stampa Alta Badia                4:35.42,7   2:21.47,3  (2807) diploma video    11,969 ¦ 
55/M4       78. Erlacher Giacomo     1965 Colfosco (BZ)                                         3:12.22,8   1:04.07,6   (286) diploma video    17,153 ¦ 
55/M1        3. Erlacher Valentin    1987 La Pli De Mareo (BZ) Rodes Val Badia-Raiffeisen       2:06.51,2     13.27,2  (2924) diploma video    26,014 ¦ 
106/M4     235. Erlacher Walter      1960 Corvara (BZ)         Rodes Val  Badia-Raiffeisen      5:23.47,2   1:44.28,9  (2925) diploma video    19,642 ¦ 
138/M5     126. Feichter Albin       1954 La Pli De Mareo (BZ) Rodes Val Badia-Raiffeisen       6:41.02,1   1:30.26,1  (2933) diploma video    20,646 ¦ 
55/M1        2. Feichter Alex        1987 La Pli De Mareo (BZ) Rodes Val Badia-Raiffeisen       1:57.56,9      4.32,9  (2934) diploma video    27,978 ¦ 
106/M4      24. Feichter Werner      1959 Welsberg (BZ)        Green Valley Team                4:19.50,1     40.31,8  (2935) diploma video    24,477 ¦ 
55/M4       75. Ferrari Gianluigi    1963 Bressanone (BZ)      SC Altair                        3:11.42,5   1:03.27,3  (6334) diploma video    17,213 ¦ 
106/M1      19. Ferrari Thomas       1986 St.Christina (BZ)    ASV Rodes Gherdeina              4:11.06,4     38.16,6  (2939) diploma video    25,327 ¦ 
106/M4     186. Ferretti Paolo       1963 Bolzano (BZ)         Giro delle Dolomiti              5:14.00,3   1:34.42,0  (2026) diploma video    20,254 ¦ 
138/M4     419. Fiung Francesco      1962 St.Vigil Enneberg (B Rodes Val Badia-Raiffeisen       6:49.11,9   1:51.08,6  (2943) diploma video    20,234 ¦ 
55/M4       43. Fontanesi Marco      1962 Bolzano (BZ)         AS Giro delle Dolomiti           2:55.41,0     47.25,8    (61) diploma video    18,783 ¦ 
106/F1      62. Franchini Cinzia     1987 S. Antonio Di Mavign team valrendena                  6:02.04,0   2:07.38,3  (1100) diploma video    17,565 ¦ 
55/M3        2. Frena Günther        1967 San Cassiano (BZ)    Rodes Val Badia-Raiffeisen       2:04.58,2      0.58,4   (294) diploma video    26,406 ¦ 
138/M3     579. Frena Walter         1970 Aicha (BZ)                                            7:09.53,1   2:27.50,5  (9371) diploma video    19,260 ¦ 
138/M5       5. Furlan Bruno         1958 Lavis (TN)           Bren Team Trento                 5:38.11,6     27.35,6   (186) diploma video    24,483 ¦ 
138/M3      86. Gaiani Marcello      1966 Folgaria (TN)        Bergner Bräu                     5:47.27,0   1:05.24,4  (3217) diploma video    23,830 ¦ 
106/F1       2. Gandini Sabine       1978 Bressanone (BZ)      Team Scapin                      4:15.59,3     21.33,6   (421) diploma video    24,844 ¦ 
106/M4      44. Gazzini Guido        1965 Bolzano (BZ)         ASD Alpenjet                     4:33.08,5     53.50,2  (8536) diploma video    23,284 ¦ 
138/Mtop    10. Giacomelli Manuel    1977 Predazzo (TN)        ASD Orlandi                      5:15.14,4     46.09,4    (20) diploma video    26,265 ¦ 
106/M4      51. Giacomuzzi Elmar     1965 Ora (BZ)             ASD Team Fink                    4:37.35,8     58.17,5  (4127) diploma video    22,910 ¦ 
138/M1      16. Giacomuzzi Matteo    1981 Ziano di Fiemme (TN) FREESPORT FIEMME E FASSA         5:22.47,8     30.42,3   (298) diploma video    25,650 ¦ 
55/F2      176. Giovanelli Laura     1968 Egna (BZ)            Bike Club Egna                   5:23.22,1   2:39.42,5  (1109) diploma video    10,205 ¦ 
138/F1       4. Girardi Laura        1971 Sinich Meran (BZ)    Athleticclub Meran               6:07.02,7     11.42,4   (507) diploma video    22,558 ¦ 
106/M1      23. Gitzl Filipp         1982 Ratschings (BZ)      ASV Rodes Gherdeina              4:13.22,4     40.32,6  (2969) diploma video    25,101 ¦ 
138/M5     557. Golinelli Gianpiero  1957 Rovereto (TN)        GS Sportissimo Top Level         8:21.46,2   3:11.10,2  (6817) diploma video    16,501 ¦ 
138/M5      69. Gori Carlo Marco     1956 Rovereto (TN)        Team G. Consolati                6:24.42,7   1:14.06,7  (2978) diploma video    21,522 ¦ 
55/M4       70. Granruaz Helmuth     1963 La Villa (BZ)        Rodes Val Badia-Raiffeisen       3:10.35,5   1:02.20,3  (2981) diploma video    17,314 ¦ 
138/M1     105. Grassi Daniele       1980 Trento (TN)          Gamba Racing Team                6:13.09,2   1:21.03,7  (9466) diploma video    22,189 ¦ 
106/M5      74. Grassi Fabio         1955 Trento (TN)          Bren Team Trento                 5:14.00,0   1:24.44,1  (9467) diploma video    20,254 ¦ 
138/Mtop     9. Griot Roberto        1977 Predazzo (TN)        ASD Team Orlandi                 5:11.45,6     42.40,6    (22) diploma video    26,558 ¦ 
55/M4       59. Haas Christian       1961 Ora (BZ)             Team Fink ASD                    3:06.14,3     57.59,1  (4129) diploma video    17,719 ¦ 
55/M1        5. Heel Werner          1982 St.Leonhard in Passe Sporthilfe                       2:10.37,6     17.13,6   (136) diploma video    25,262 ¦ 
106/M5       8. Hintner Hubert       1958 Taisten (BZ)         Team Green Valley                4:14.55,6     25.39,7  (2993) diploma video    24,948 ¦ 
106/M2      32. Hofmann Stefan       1973 Welsberg (BZ)        Team Green Valley                4:21.18,2     54.20,7  (5508) diploma video    24,339 ¦ 
138/M4     673. Huber Dietmar        1965 Brunico (BZ)         Sporthilfe                       7:24.09,3   2:26.06,0  (2031) diploma video    18,642 ¦ 
138/M2      35. Irsara Andreas       1972 La Villa (BZ)        Rodes Val Badia-Raiffeisen       5:33.38,1     53.15,7   (303) diploma video    24,817 ¦ 
138/M3     232. Irsara Hubert        1967 Badia (BZ)           Rodes Val Badia-Raiffeisen       6:19.19,1   1:37.16,5  (2886) diploma video    21,828 ¦ 
55/M1        7. Irsara Ivan          1982 Corvara (BZ)         Rodes Val Badia-Raiffeisen       2:22.27,2     29.03,2  (2998) diploma video    23,165 ¦ 
106/M2       9. Irsara Oskar         1977 Badia (BZ)           Rodes Val Badia-Raiffeisen       4:01.34,2     34.36,7   (304) diploma video    26,327 ¦ 
106/F2       1. Jocher Cosima        1968 Bruneck (BZ)         Sv. St. Lorenzen                 4:28.58,0       -----   (470) diploma video    23,646 ¦ 
138/M3      69. Karner Martin        1968 Bruneck (BZ)         Sportverein St. Lorenzen         5:42.42,3   1:00.39,7  (2999) diploma video    24,160 ¦ 
106/M5       6. Kerschbaumer Oswald  1957 Selva Gardena (BZ)   ASV Rodes Gherdeina              4:07.00,3     17.44,4   (165) diploma video    25,748 ¦ 
55/F1       13. Kirchmaier Evelyn    1982 Eggental (BZ)        Team Fink ASD                    2:59.05,5     45.36,4   (736) diploma video    18,426 ¦ 
106/M4     211. Klemera Hansjorg     1959 Bolzano (BZ)         Dynamic Bike Team                5:19.02,7   1:39.44,4    (70) diploma video    19,934 ¦ 
106/M4     575. Longobardi Alberto   1965 Borgo Valsugana (TN) Veloce Club Borgo                6:34.43,0   2:55.24,7  (5623) diploma video    16,112 ¦ 
106/M4     DNF  Lorenzi Ivo          1962 Bozen (BZ)           Stampa Alta Badia                4:18.24,0   Falzàrego  (2806)         video       --- ¦ 
106/M3      72. Lucchetta Germano    1968 Bolzano (BZ)         GS Mendelspeck                   4:46.33,2   1:09.13,2  (8535) diploma video    22,194 ¦ 
55/M1       46. Maino Matteo         1978 Vigolo Vattaro (TN)  giuliani cicli arco              3:37.05,5   1:43.41,5  (9736) diploma video    15,200 ¦ 
106/M4      16. Mangutsch Giuseppe   1960 Pedraces (BZ)        Rodes Val Badia - Raiffeisen     4:14.21,6     35.03,3   (308) diploma video    25,003 ¦ 
138/M1      65. Maraner Marco        1979 Mori (TN)            Pol. S.Giorgio Ugo Bike          5:52.57,7   1:00.52,2  (2681) diploma video    23,458 ¦ 
106/M4     185. Marastoni Luca       1965 Bozen (BZ)                                            5:14.00,1   1:34.41,8  (3022) diploma video    20,254 ¦ 
138/M1     272. Marchiodi Mirco      1978 Bolzano (BZ)         Stampa Alta Badia                7:51.07,1   2:59.01,6  (2811) diploma video    17,575 ¦ 
55/F1       81. Marchiodi Patrizia   1980 Bolzano (BZ)         Stampa Alta Badia                4:30.09,2   2:16.40,1   (765) diploma video    12,215 ¦ 
138/M1       4. Masiero Andrea       1981 Laives (BZ)          Assos Team                       5:01.05,1      8.59,6   (355) diploma video    27,500 ¦ 
138/M4     273. Massaggia Andrea     1964 Trento (TN)          ABICI ASD                        6:26.37,1   1:28.33,8  (3215) diploma video    21,416 ¦ 
55/F2      110. Mattioli Antonella   1962 Appiano Strada Vino  Stampa Alta Badia                4:30.09,6   1:46.30,0   (766) diploma video    12,214 ¦ 
138/M4     824. Mayr Christian       1959 Algund (BZ)          Athletic Club Merano             7:46.12,7   2:48.09,4  (9793) diploma video    17,760 ¦ 
106/M3       2. Mich Roberto         1966 Egna (BZ)            Bike Club Egna                   3:39.13,4      1.53,4  (1146) diploma video    29,011 ¦ 
55/M1       10. Mischi Bruno         1985 Longiarù (BZ)        Rodes Val Badia-Raiffeisen       2:24.14,8     30.50,8  (3040) diploma video    22,877 ¦ 
138/M4     146. Mischì Giovanni      1964 Longiarù (BZ)        Rodes Val Badia- Raiffeisen      6:07.12,1   1:09.08,8  (3041) diploma video    22,548 ¦ 
106/M4     167. Modena Gabriele      1965 Rovereto (TN)        A. CICL. DIL. EUROSCAF BIKBIKE   5:08.54,8   1:29.36,5  (9830) diploma video    20,588 ¦ 
106/M1      11. Mölgg Manfred        1982 Marebbe (BZ)         Sporthilfe                       3:59.33,4     26.43,6   (124) diploma video    26,549 ¦ 
106/M1      31. Moling Michael       1988 Calfosch (BZ)        Rodes Val Badia-Raiffeisen       4:23.06,5     50.16,7  (3042) diploma video    24,172 ¦ 
138/M6     111. Morandi Aldo         1943 Riva del Garda (TN)  Pol. S.Giorgio Ugo Bike          7:34.20,5   1:42.31,2  (8071) diploma video    18,224 ¦ 
55/M1      DNF  Morandini Nicola     1984 Molina di Fiemme (TN Fiamme Gialle                    2:14.07,1     Gardena  (3046)         video       --- ¦ 
138/F1       6. Moschen Roberta      1981 Bolzano (BZ)         Assos Team                       6:14.39,6     19.19,3   (420) diploma video    22,100 ¦ 
106/M5      36. Moschen Roberto      1951 Bolzano (BZ)         Assos Team                       4:46.46,6     57.30,7  (3240) diploma video    22,177 ¦ 
138/M3     954. Mutinelli Alessandro 1966 Riva del Garda (TN)  Pol. S.Giorgio Ugo Bike          8:18.01,4   3:35.58,8  (8079) diploma video    16,625 ¦ 
55/M4       61. Niederkofler Norbert 1961 Luttach (BZ)                                          3:07.06,1     58.50,9  (9885) diploma video    17,637 ¦ 
106/M2      34. Obkircher Oskar      1972 Wolkenstein in Grode Team Zanolini Bike Professiona   4:21.59,1     55.01,6  (5819) diploma video    24,276 ¦ 
55/M4      180. Pan Peter            1961 Bozen (BZ)           Haeglofsteam                     3:45.55,2   1:37.40,0    (86) diploma video    14,606 ¦ 
138/M2     174. Paoli Stefano        1975 Bolzano (BZ)         Sporthilfe                       6:27.21,4   1:46.59,0   (132) diploma video    21,375 ¦ 
138/M4     682. Pasqua Stefano       1964 Arco (TN)            Pol. S.Giorgio Ugo Bike          7:24.52,6   2:26.49,3  (5858) diploma video    18,611 ¦ 
138/M2     462. Paviglianiti Christi 1975 Madonna di Campiglio                                  7:54.58,1   3:14.35,7  (9954) diploma video    17,432 ¦ 
138/M2     464. Paviglianti Nicola   1972 Pergine Valsugana (T                                  7:54.58,5   3:14.36,1  (9955) diploma video    17,432 ¦ 
106/M2      68. Pedevilla Christian  1972 La Villa (BZ)        Rodes Val Badia                  4:56.38,9   1:29.41,4  (9957) diploma video    21,439 ¦ 
106/M2      96. Pedrotti Paolo       1977 Pergine Valsugana (T GSA Penne Sprint                 5:13.30,0   1:46.32,5  (9958) diploma video    20,287 ¦ 
55/M2       22. Perathoner Alan      1976 Selva di Val Gardena Factory Team Diadora             2:42.40,1     33.48,3  (2025) diploma video    20,286 ¦ 
106/M3     217. Perez Marco          1969 Campo di Trens (BZ)  CS Marinelli Albino              5:28.26,8   1:51.06,8    (88) diploma video    19,363 ¦ 
55/M6        5. Perini Ugo           1947 Arco Di Trento (TN)  Pol. S.Giorgio Ugo Bike          2:42.20,3     42.13,0  (8073) diploma video    20,327 ¦ 
138/M4     121. Perktold Egon        1960 Girlan (BZ)          Dynamic Bike Team                6:01.56,3   1:03.53,0    (89) diploma video    22,876 ¦ 
106/M6      55. Pescollderungg Giova 1943 Kolfuschg (BZ)       Rodes Val Badia-Raiffeisen       5:30.23,6   1:30.43,9  (3083) diploma video    19,249 ¦ 
138/M2      14. Pescosta Werner      1974 Pedraces (BZ)        Rodes Val Badia-Raiffeisen       5:19.13,3     38.50,9   (318) diploma video    25,938 ¦ 
106/M3     142. Pezzedi Ivo          1971 San Cassiano (BZ)    Rodes Val Badia-Raiffeisen       5:07.01,9   1:29.41,9  (3086) diploma video    20,714 ¦ 
138/M4     503. Piatti Gianluca      1965 Riva del Garda (TN)  Carpentari Team                  7:00.08,4   2:02.05,1  (9993) diploma video    19,707 ¦ 
55/F1        3. Pichler Renate       1977 Algund (BZ)          L'Arcobaleno Carraro Team        2:20.27,9      6.58,8  (1205) diploma video    23,493 ¦ 
106/M3       1. Piller Sergio        1969 Predazzo (TN)        Cus Parma  Old Lions             3:37.20,0       -----   (320) diploma video    29,263 ¦ 
138/M5     576. Piovesan Giovanni    1958 Bressanone (BZ)      Granfondo Pinarello              8:26.20,3   3:15.44,3  (6771) diploma video    16,352 ¦ 
106/M4     490. Planatscher Norbert  1964 Corvara (BZ)         Rodes Val Badia-Raiffeisen       6:12.02,6   2:32.44,3  (3091) diploma video    17,094 ¦ 
106/M1      10. Plank Armin          1982 Gossensass (BZ)                                       3:59.19,1     26.29,3  (3281) diploma video    26,575 ¦ 
55/F1       17. Ploner Eva           1976 Bozen (BZ)           Sporthilfe                       3:04.41,8     51.12,7   (384) diploma video    17,867 ¦ 
138/M4     444. Ploner Kurt          1961 Niederdorf (BZ)      Sporthilfe                       6:52.01,1   1:53.57,8   (125) diploma video    20,096 ¦ 
106/M3      39. Poda Danilo          1966 Bolzano (BZ)         AS Il Bradipo                    4:32.33,5     55.13,5    (91) diploma video    23,334 ¦ 
55/M4       58. Podini Stefano       1962 Bolzano (BZ)         Petit Velò                       3:04.14,9     55.59,7   (133) diploma video    17,910 ¦ 
55/M1       41. Rabanser Alexander   1993 Lajen (BZ)                                            3:33.04,2   1:39.40,2  (4928) diploma video    15,487 ¦ 
106/M4      78. Rasom Gaetano        1961 Vigo di Fassa (TN)   TEAM ZANOLINI BIKE PROF.ASD      4:45.37,2   1:06.18,9    (92) diploma video    22,267 ¦ 
55/M3      167. Rigos Erminio        1966 Malosco (TN)         Gruppo Trapianto é Vita          4:13.11,3   2:09.11,5  (3726) diploma video    13,033 ¦ 
138/M3       8. Rizzi Eduard Wilhelm 1971 Sarntal (BZ)         Sportler Bike Team               5:12.07,9     30.05,3   (325) diploma video    26,527 ¦ 
138/M3     175. Rossi Mauro          1967 Villa Lagarina (TN)  MTB Isera                        6:06.53,2   1:24.50,6 (10122) diploma video    22,568 ¦ 
55/M2        4. Rubatscher Ivan      1972 La Valle (BZ)        Rodes Val Badia-Raiffeisen       2:20.21,1     11.29,3  (3118) diploma video    23,512 ¦ 
55/M1       25. Rungger Ivo          1979 San Martino in Casie Rodes Val Badia-Raiffeisen       3:06.05,8   1:12.41,8  (3243) diploma video    17,732 ¦ 
55/M1       11. Sani Sandro          1982 La Villa (BZ)        Rodes Val Badia Raiffeisen       2:33.01,0     39.37,0  (6024) diploma video    21,566 ¦ 
55/F1        2. Santer Stephanie     1981 Dobbiaco (BZ)        Rainer Wurz Team                 2:17.07,9      3.38,8   (383) diploma video    24,064 ¦ 
106/M6      70. Savazzi Ottorino     1949 Bolzano (BZ)         Assos Team                       5:40.57,6   1:41.17,9  (3241) diploma video    18,653 ¦ 
106/M4     418. Schick Alexander     1961 Bozen (BZ)           Sporthilfe                       5:59.14,2   2:19.55,9  (2032) diploma video    17,704 ¦ 
106/M2      87. Schneider Francesco  1974 Bozen (BZ)           Emporio del Ciclo Val di Non     5:06.51,1   1:39.53,6  (2024) diploma video    20,726 ¦ 
106/M2     DNF  Schwienbacher Freddy 1975 Santa Valburga Ultim Fiamme Gialle                    3:06.15,2   Falzàrego   (362)         video       --- ¦ 
55/M3       93. Senoner Rainer       1967 Selva di Val Gardena                                  3:33.06,6   1:29.06,8  (4239) diploma video    15,484 ¦ 
106/M3     171. Silvestri Andrea     1971 Terlan (BZ)          Team Idecom Terlano              5:16.19,5   1:38.59,5  (4139) diploma video    20,105 ¦ 
55/M2       16. Sommadossi Ivan      1972 Corvara (BZ)         Rodes Val Badia-Raiffeisen       2:36.53,1     28.01,3  (3154) diploma video    21,034 ¦ 
138/M3     261. Sottopietra Fausto   1967 Bosentino (TN)       CLUB CICLISTICO SENZA FRENI      6:23.30,6   1:41.28,0 (10273) diploma video    21,590 ¦ 
106/M6      95. Spangaro Pierpaolo   1942 Riva del Garda (TN)  Pol. S.Giorgio Ugo Bike          5:51.26,7   1:51.47,0  (4554) diploma video    18,096 ¦ 
138/M5     159. Sparer Manfred       1958 Appiano/bz (BZ)      GSA Berner Zerowind              6:49.26,3   1:38.50,3  (2090) diploma video    20,222 ¦ 
106/M5     232. Sposato Domenico     1957 Trento (TN)          BREN TEAM                        5:58.34,4   2:09.18,5  (1688) diploma video    17,736 ¦ 
138/M3      21. Stecher Frowin       1970 Mals (BZ)            ARSV Vinschgau                   5:23.18,7     41.16,1   (169) diploma video    25,609 ¦ 
106/M3       3. Steiner Helmut       1970 Prags (BZ)           Dolomiti Superbike               3:41.45,9      4.25,9  (3159) diploma video    28,679 ¦ 
106/M5     484. Stimpfl Otto         1953 Laives (BZ)          Stampa Alta Badia                7:25.57,8   3:36.41,9  (2805) diploma video    14,261 ¦ 
55/F2       55. Stirner Brantsch Ver 1959 Merano (BZ)          Sporthilfe                       3:53.36,3   1:09.56,7   (382) diploma video    14,126 ¦ 
55/M3        3. Stuffer Herbert      1968 Ortisei (BZ)         Rodes Gherdeina                  2:07.42,4      3.42,6  (6134) diploma video    25,840 ¦ 
138/F1      71. Sulski Alexandra     1977 Vipiteno (BZ)        ASV Rodes Gherdeina              8:08.18,2   2:12.57,9  (1267) diploma video    16,956 ¦ 
106/M5     317. Susini Giulio        1957 Pieve di Bono (TN)   AMICI DEL PEDALE RONCONE         6:29.58,3   2:40.42,4 (10315) diploma video    16,308 ¦ 
106/M3     323. Tabarelli De Fatis R 1970 Bolzano (BZ)         zanolini bike asd                5:58.59,2   2:21.39,2 (10319) diploma video    17,716 ¦ 
106/M1      15. Thaler Matthias      1984 Colfosco (BZ)        Rodes Val Badia-Raiffeisen       4:07.19,7     34.29,9  (3165) diploma video    25,714 ¦ 
106/M1      34. Thanei Stefan        1981 Mals (BZ)            Sporthilfe                       4:29.17,2     56.27,4   (137) diploma video    23,617 ¦ 
138/M5     235. Thun Peter           1955 Bolzano (BZ)         Sporthilfe                       7:05.00,6   1:54.24,6  (2028) diploma video    19,481 ¦ 
138/M2     358. Thurner Christian    1972 Terlano (BZ)         Team Idecom -Terlano             7:19.23,2   2:39.00,8  (1696) diploma video    18,844 ¦ 
138/M4     683. Tonelli Paolo        1960 Riva del Garda (TN)  Pol. S.Giorgio Ugo Bike          7:24.56,9   2:26.53,6  (4556) diploma video    18,608 ¦ 
106/M6     269. Tonidandel Bruno     1943 Magrè sulla Strada d Stampa Alta Badia                7:25.57,8   3:26.18,1  (2810) diploma video    14,261 ¦ 
106/M4     352. Trevisiol Claudio    1962 Bozen (BZ)           ASD Giro delle Dolomiti          5:47.15,8   2:07.57,5    (97) diploma video    18,314 ¦ 
55/M1        6. Tschurtschenthaler P 1988 St.Christina (BZ)    ASV Rodes Gherdeina              2:10.39,4     17.15,4  (3179) diploma video    25,257 ¦ 
106/M3     490. Ubaldi Francesco     1967 Bozen (BZ)           GS Sportissimo Top Level         6:55.26,6   3:18.06,6  (6836) diploma video    15,308 ¦ 
138/F1      11. Unterhofer Monika    1976 Unterinn (BZ)        Dynamic Bike                     6:30.09,1     34.48,8   (482) diploma video    21,222 ¦ 
106/M2       2. Unterthurner Stephan 1976 Merano (BZ)          L'Arcobaleno Carraro Team        3:40.34,7     13.37,2  (3277) diploma video    28,833 ¦ 
138/M4     585. Unterweger Hubert    1965 Sarntal (BZ)         ASC Sarntal Rad                  7:12.25,7   2:14.22,4 (10394) diploma video    19,147 ¦ 
106/M4     322. Vendruscolo Mauro    1963 Bozen (BZ)                                            5:41.24,5   2:02.06,2  (3188) diploma video    18,628 ¦ 
138/M4     384. Venturini Vladimiro  1959 Sterzing (BZ)        ASV Rodes Gherdeina              6:43.52,2   1:45.48,9  (3190) diploma video    20,501 ¦ 
138/M5      20. Vernaccini Stefano   1955 Trento (TN)          Bergner Bräu                     6:00.14,3     49.38,3  (6337) diploma video    22,984 ¦ 
138/M3     747. Vincenzi Diego       1966 Arco (TN)            Pol. S.Giorgio Ugo Bike          7:37.54,7   2:55.52,1  (8077) diploma video    18,082 ¦ 
55/M4       33. Widmann Thomas       1959 Bozen (BZ)           REVEL TEAM                       2:49.10,1     40.54,9   (126) diploma video    19,507 ¦ 
106/M2      23. Willeit Markus       1977 Corvara (BZ)         Rodes Val Badia-Raiffeisen       4:16.12,9     49.15,4  (3199) diploma video    24,822 ¦ 
138/M2      49. Winkler Markus       1972 Marebbe (BZ)         Rodes Val Badia-Raiffeisen       5:42.30,3   1:02.07,9  (3200) diploma video    24,174 ¦ 
55/M5       90. Zamboni Fabio        1954 Bolzano (BZ)         Stampa Alta Badia                3:29.56,4   1:16.01,0  (2809) diploma video    15,718 ¦ 
138/M4     680. Zanetti Gianmarco    1959 Riva del Garda (TN)  Pol. S.Giorgio Ugo Bike          7:24.44,7   2:26.41,4  (4555) diploma video    18,617 ¦ 
106/M4     224. Zanoni Roberto       1965 Riva del Garda (TN)  Pol. S.Giorgio Ugo Bike          5:21.31,9   1:42.13,6  (8074) diploma video    19,780 ¦ 
106/M1       1. Zelger Alexander     1980 Deutschnofen (BZ)    Dynamic Bike Team                3:32.49,8       -----   (138) diploma video    29,883 ¦ 
55/M2        8. Zelger Lukas         1976 Meran (BZ)           SC Meran Zorzi Kältetechnik      2:21.51,9     13.00,1  (3216) diploma video    23,261 ¦ 
138/M2      61. Zorzi Christian      1972 Moena (TN)           Granfondo Pinarello              5:49.30,7   1:09.08,3   (100) diploma video    23,690 ¦ 

totale 203



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.