22a Maratona dles Dolomites, Alta Badia 2008 - Abruzzo (Italia)

categoria posto nome/Name            an   località/Ort         squadra/Team                         tempo     ritardo    pett                    km/h ¦ 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
138/M3     431. Baiocchi Guido       1968 Teramo (TE)          GC Valle Siciliana               6:49.54,2   2:07.51,6  (4876) diploma video    20,199 ¦ 
55/M5      290. Baldini Gabriele     1952 Giulianova (TE)      ASD Cism Ciclismo Montorlo       5:14.37,7   3:00.42,3  (4885) diploma video    10,488 ¦ 
55/F2      108. Caniglia Piera       1959 Casoli (CH)          cicloamatori Casoli              4:29.49,7   1:46.10,1   (612) diploma video    12,229 ¦ 
138/M4     599. Castiglione Nicola   1963 Pescara (PE)         G.S. SPOLTORE.COM                7:13.25,9   2:15.22,6  (9101) diploma video    19,103 ¦ 
106/M4     393. Centi Daniele        1964 L'Aquila (AQ)        Ciclo CRAL L'Aquila              5:55.09,5   2:15.51,2  (4730) diploma video    17,907 ¦ 
138/M5     468. Chiappani Giampiero  1957 Giulianova Spiaggia  ASD Veloclub Giulianova          7:57.58,0   2:47.22,0  (9130) diploma video    17,323 ¦ 
138/M3     DNF  Ciuffetelli Alessio  1966 L'Aquila (AQ)        Ciclo CRAL L'Aquila              5:22.45,1  Passo Giau  (4726)         video       --- ¦ 
138/M3     219. Ciunci Angelo        1970 Teramo (TE)          dascenzo bike                    6:17.10,6   1:35.08,0  (5176) diploma video    21,952 ¦ 
106/M4     203. Contestabile Mauro   1965 Celano (AQ)          SC Cliternum Celano              5:18.16,5   1:38.58,2  (5194) diploma video    19,982 ¦ 
138/M3     305. Cornelio Maurizio    1968 Celano (AQ)          SC Cliternum Celano              6:31.20,7   1:49.18,1  (5198) diploma video    21,157 ¦ 
138/M2      98. D'Angelo Mario       1976 Guardiagrele (CH)    ASD Fara Bike                    6:02.07,3   1:21.44,9  (9183) diploma video    22,865 ¦ 
106/M3     DSQ  D'Ascenzo Wladimiro  1971 Bellante (TE)        asd dascenzo bike                    -----  squalifica  (1443)         video       --- ¦ 
55/M4      305. De Cristofano Vittor 1963 Casoli (CH)          Cicloamatori Casoli              4:34.43,8   2:26.28,6  (2133) diploma video    12,011 ¦ 
106/M4     566. De Nobili Ettore     1960 Pescara (PE)         Cicloamatori Casoli              6:31.46,4   2:52.28,1  (2149) diploma video    16,233 ¦ 
55/M6      211. Di Berardino Giusepp 1948 Giulianova Spiaggia  ASD Velo Club Giulianova         5:14.01,3   3:13.54,0  (5277) diploma video    10,508 ¦ 
106/M5      37. Di Felice Alfredo    1957 Giulianova (TE)      ASD Velo Club Giulianova         4:47.44,4     58.28,5  (5278) diploma video    22,103 ¦ 
138/M4     857. Di Gesualdo Roberto  1961 Campo di Giove (AQ)  ASD Pedale Sulmonese             7:50.53,2   2:52.49,9  (8895) diploma video    17,583 ¦ 
138/M3     424. Di Gregorio Mario    1968 L'Aquila (AQ)        Ciclo CRAL L'Aquila              6:49.09,6   2:07.07,0  (4731) diploma video    20,236 ¦ 
55/M4      304. Di Nella Marco       1960 Casoli (CH)          Cicloamatori Casoli              4:34.42,3   2:26.27,1  (2137) diploma video    12,012 ¦ 
138/M4      34. Di Saverio Stefano   1962 Bellante (TE)        asd dascenzo bike                5:35.30,9     37.27,6  (1452) diploma video    24,678 ¦ 
138/M5     641. Fabrizi Vittorio     1956 L'Aquila (AQ)        Ciclo CRAL L'Aquila              8:45.26,4   3:34.50,4  (4728) diploma video    15,758 ¦ 
106/M4     619. Falconio Filippo     1963 Cepagatti (PE)       ASD Paolo Sebastiani -Chieti     6:46.45,8   3:07.27,5  (5328) diploma video    15,635 ¦ 
138/M3     957. Falconio Gennaro     1967 Cepagatti (PE)       SS Magik Byke Ortona             8:18.54,3   3:36.51,7  (5329) diploma video    16,596 ¦ 
106/M3     266. Fegatilli Agostino   1970 Celano (AQ)          SC Cliternum Celano              5:46.25,6   2:09.05,6  (5338) diploma video    18,358 ¦ 
106/M5     349. Fragnoli Giovambatti 1951 L'Aquila (AQ)        GS Esercito                      6:36.56,1   2:47.40,2  (6757) diploma video    16,022 ¦ 
138/M6      45. Franchi Antonio      1950 L'Aquila (AQ)        Ciclo CRAL L'Aquila              6:55.29,7   1:03.40,4  (4725) diploma video    19,928 ¦ 
106/M3      27. Giangrande Mario     1968 Bagno (AQ)           Viner Team                       4:28.02,7     50.42,7  (3258) diploma video    23,727 ¦ 
106/M5     109. Guerra Angelo        1954 Celano (AQ)          SC Cliternum Celano              5:29.38,5   1:40.22,6  (5469) diploma video    19,293 ¦ 
138/M4    1161. Laurenzi Andrea      1961 Pescara (PE)         Granfondo Pinarello              8:45.04,3   3:47.01,0  (3743) diploma video    15,769 ¦ 
138/M5     551. Marulli Carlo Fedele 1952 Martinsicuro (TE)    ASD Ciclismo e Solidarietà       8:20.17,2   3:09.41,2  (8672) diploma video    16,550 ¦ 
138/M4     547. Mastrangelo Maurizio 1960 Colle Brincioni (AQ) Ciclo CRAL L'Aquila              7:06.44,1   2:08.40,8  (4727) diploma video    19,403 ¦ 
55/M2       30. Morosi Fabio         1975 Pescara (PE)         GSA Berner Zerowind              2:56.18,6     47.26,8  (2119) diploma video    18,717 ¦ 
55/M2       83. Morosi Stefano       1973 Pescara (PE)         GSA Berner Zerowind              3:58.15,1   1:49.23,3  (2110) diploma video    13,850 ¦ 
138/M4    1146. Narcisi Berardo      1959 Cermignano (TE)      ASD Gs Sambuceto                 8:42.54,2   3:44.50,9  (5787) diploma video    15,834 ¦ 
138/M3     476. Nurzia Massimiliano  1970 L'Aquila (AQ)        Ciclo CRAL L'Aquila              6:55.20,0   2:13.17,4  (4733) diploma video    19,935 ¦ 
106/M6     282. Pernazza Gianni      1949 L'Aquila (AQ)        GS Esercito                      7:35.35,4   3:35.55,7  (3689) diploma video    13,959 ¦ 
138/M2      29. Purismi Stefano      1974 L'Aquila (AQ)        Viner Team                       5:31.53,3     51.30,9   (324) diploma video    24,948 ¦ 
138/M4     791. Radica Giustino      1959 Tollo (CH)           ASD Cantina Tollo                7:40.53,1   2:42.49,8 (10044) diploma video    17,965 ¦ 
138/M6     151. Ranalli Pasquale     1948 Anversa Degli Abruzz Soc Cicli Gasparini              7:52.19,9   2:00.30,6  (5956) diploma video    17,530 ¦ 
106/M5     476. Romano Bernardino    1957 L'Aquila (AQ)        ASD-Ciclocal                     7:20.13,8   3:30.57,9 (10113) diploma video    14,446 ¦ 
138/F2      58. Salvatore Valentina  1964 Pescara (PE)         G.S. SPOLTORE.COM                8:06.57,5   2:23.33,3  (1242) diploma video    17,003 ¦ 
138/M4     698. Schiavo Lorenzo      1961 Sulmona (AQ)         ASD Pedale Sulmonese             7:27.05,5   2:29.02,2  (3137) diploma video    18,519 ¦ 
106/M5     324. Travaglini Antonio   1953 Casoli (CH)          Cicloamatori Casoli              6:31.49,9   2:42.34,0  (2135) diploma video    16,231 ¦ 
106/M2      72. Urbani Gianluca      1973 Avezzano (AQ)        ASD Bici e Bike Team Avezzano    4:58.44,8   1:31.47,3  (6213) diploma video    21,288 ¦ 
138/M2     487. Vallese Fabio        1973 L'Aquila (AQ)        Ciclo CRAL L'Aquila              8:04.02,3   3:23.39,9  (4729) diploma video    17,106 ¦ 
138/M5     143. Varsalone Pasquale   1955 San Salvo (CH)       Sport Team Termoli               6:45.58,3   1:35.22,3  (8668) diploma video    20,395 ¦ 
106/M4     374. Verlengia Mariano    1961 Casoli (CH)          Cicloamatori Casoli              5:51.57,9   2:12.39,6  (2131) diploma video    18,069 ¦ 
55/M4      169. Verlengia Pasquale   1965 Casoli (CH)          CICLOAMATORI CASOLI              3:42.24,8   1:34.09,6  (1716) diploma video    14,837 ¦ 

totale 48



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.