22a Maratona dles Dolomites, Alta Badia 2008 - per località "S"

categoria posto nome/Name            an   località/Ort         squadra/Team                         tempo     ritardo    pett                    km/h ¦ 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
106/M4     170. Furlan Lucio         1963 S. andrea di B. Faga Granfondo Pinarello              5:09.07,1   1:29.48,8  (6774) diploma video    20,574 ¦ 
106/F1      62. Franchini Cinzia     1987 S. Antonio Di Mavign team valrendena                  6:02.04,0   2:07.38,3  (1100) diploma video    17,565 ¦ 
138/M4     679. Baccelli Sergio      1961 S. Concordio (LU)    ASDT Scott Fast and Furious      7:24.44,3   2:26.41,0  (7358) diploma video    18,617 ¦ 
138/M2     302. Mussoni Massimiliano 1972 S. Ermete (RN)       GS Cicli Matteoni FRW            7:02.33,5   2:22.11,1  (4068) diploma video    19,594 ¦ 
138/M3     667. Giannecchini Stefano 1966 S. Macario Piano (LU ASDT Scott Fast and Furious      7:24.44,9   2:42.42,3  (7360) diploma video    18,617 ¦ 
55/M3       42. Germano Claudio      1966 S. STEFANO BELBO (CN ASD Alba Bike Team               3:03.30,1     59.30,3  (7104) diploma video    17,983 ¦ 
138/M5     506. Morandi Giovanni     1954 S.Francesco Pelago F CC Pontassieve                   8:07.29,1   2:56.53,1  (4657) diploma video    16,985 ¦ 
106/M4       7. Sancisi Francesco    1964 S.vito (RN)          Team MG K Vis LGL Look           4:02.56,7     23.38,4   (339) diploma video    26,178 ¦ 
138/M6     108. Tassinari Eros       1944 S.Vito di Santarcang LGL Bike Team                    7:32.13,4   1:40.24,1  (2729) diploma video    18,309 ¦ 
138/M3     562. Cogo Arrigo          1967 Saccolongo (PD)      AR Team Armistizio Hard Servic   7:07.38,9   2:25.36,3  (3822) diploma video    19,361 ¦ 
138/M3     440. Menegotto Gianluca   1968 Saccolongo (PD)      AR Team Armistizio Hard Servic   6:51.29,7   2:09.27,1  (2306) diploma video    20,121 ¦ 
106/M6     146. Callegher Gino       1950 Sacile (PN)          SC La Pujese                     6:20.19,7   2:20.40,0  (5095) diploma video    16,722 ¦ 
106/M3     434. Visintin Roberto     1966 Sagrado (GO)         Team Sclauzero Starbene          6:34.05,7   2:56.45,7  (7341) diploma video    16,138 ¦ 
138/M5     376. Francesconi Roberto  1957 Saint Christophe (AO VC La Thuile "Le Marmotte"       7:36.15,5   2:25.39,5  (9360) diploma video    18,147 ¦ 
138/M4     487. Malaspina Maurizio   1963 Sairano (PV)         Societá Ciclistica Humanitas     6:57.12,7   1:59.09,4    (72) diploma video    19,846 ¦ 
106/F1      67. Fuser Yvette         1971 Sala (TV)            Granfondo Pinarello              6:09.41,8   2:15.16,1   (627) diploma video    17,203 ¦ 
138/M4    1132. Barra Giuseppe       1959 Salerno (SA)         CICLO CLUB SALERNO               8:38.18,1   3:40.14,8  (4899) diploma video    15,975 ¦ 
106/M5     DSQ  Giacco Luigi         1952 Salerno (SA)         CICLO CLUB SALERNO                   -----  squalifica  (5419)         video       --- ¦ 
106/M4     306. Magaldi Carmelo      1961 Salerno (SA)         Ciclo Club Salerno               5:39.42,9   2:00.24,6  (5638) diploma video    18,721 ¦ 
138/M4    1188. Moliterni Casimiro   1963 Salerno (SA)         Cicl.Salernitana Nicola Romano   8:54.50,6   3:56.47,3  (5747) diploma video    15,481 ¦ 
106/M3     530. Pastore Alessandro   1966 Salerno (SA)         Cicloteam Salerno Cicli Avallo   7:38.32,7   4:01.12,7  (5861) diploma video    13,869 ¦ 
106/M6     197. Tabano Luigi         1934 Salerno (SA)         CICLO CLUB SALERNO               6:40.48,5   2:41.08,8  (6138) diploma video    15,867 ¦ 
106/M1      46. Pini Michele         1979 Salsomaggiore Terme  asde BiciShop Salsomaggiore      4:47.14,2   1:14.24,4  (5909) diploma video    22,142 ¦ 
138/M2     206. Andreoni Jacopo      1974 Saltara (PU)         Ciclo Club Calcinelli            6:37.00,4   1:56.38,0  (1355) diploma video    20,856 ¦ 
138/M2      59. Renzoni Antonio      1977 Saltara (PU)         g.s.ciclo club calcinelli        5:47.56,8   1:07.34,4  (3112) diploma video    23,796 ¦ 
138/M5     384. Bertero Simone Paolo 1957 Saluzzo (CN)         Vigor Cycling Team ASD Piasco    7:38.20,0   2:27.44,0  (8876) diploma video    18,065 ¦ 
138/M1     249. Testa Marco          1979 Saluzzo (CN)         vigor team piasco                7:35.27,4   2:43.21,9 (10340) diploma video    18,179 ¦ 
138/M4     241. Panini Vincenzo      1964 Salvaterra (RE)      GS Sportissimo Top Level         6:22.12,8   1:24.09,5  (2279) diploma video    21,663 ¦ 
138/M3     163. Francesconi Pierluig 1966 Salvirola (CR)       C.C. Francesconi                 6:05.40,2   1:23.37,6  (1475) diploma video    22,643 ¦ 
106/M3      87. Boraggini Roberto    1970 Sambuca Pistoiese (P sansoni team                     4:49.06,1   1:11.46,1  (8986) diploma video    21,999 ¦ 
55/M4      330. Mambelli Enrico      1960 San Bartolo (RA)     Factory Team Diadora             5:01.10,9   2:52.55,7   (123) diploma video    10,956 ¦ 
138/M3     532. Cinciripini Americo  1968 San Benedetto del Tr GSA Berner Zerowind              7:02.37,2   2:20.34,6  (2100) diploma video    19,592 ¦ 
138/M5      42. Piunti Franco        1956 San Benedetto del Tr Marfish                          6:10.58,3   1:00.22,3  (3089) diploma video    22,319 ¦ 
106/M3     398. Re Marco             1966 San Benedetto del Tr ASD Ciclismo e Solidarietà       6:21.32,2   2:44.12,2  (8673) diploma video    16,669 ¦ 
138/M5      54. Ferretti Demetrio    1954 San Bernardino (RA)  Pedale Bianconero                6:16.04,2   1:05.28,2  (2660) diploma video    22,017 ¦ 
138/M4    1234. Canins Pio           1960 San Cassiano (BZ)    Rodes Val Badia                  9:13.04,8   4:15.01,5    (49) diploma video    14,970 ¦ 
138/M4      63. De Vettori Edmund    1962 San Cassiano (BZ)    Rodes Val Badia-Raiffeisen       5:48.00,0     49.56,7  (2912) diploma video    23,793 ¦ 
55/M3        2. Frena Günther        1967 San Cassiano (BZ)    Rodes Val Badia-Raiffeisen       2:04.58,2      0.58,4   (294) diploma video    26,406 ¦ 
106/M3     142. Pezzedi Ivo          1971 San Cassiano (BZ)    Rodes Val Badia-Raiffeisen       5:07.01,9   1:29.41,9  (3086) diploma video    20,714 ¦ 
138/M3     332. Trivelli Roberto     1970 San Cesareo (RM)     GC Quirinale                     6:36.01,0   1:53.58,4  (8257) diploma video    20,908 ¦ 
138/M1     203. Gozzoli Gianluca     1981 San Cesario sul Pana AVIS S.Cesario A.S.D.            7:01.05,7   2:09.00,2  (2980) diploma video    19,663 ¦ 
106/M3      34. Piovesan Francesco   1966 San Cipriano (TV)    Granfondo Pinarello              4:30.53,1     53.33,1  (2223) diploma video    23,478 ¦ 
138/M2      57. Crinella Loris       1972 San Clemente (RN)    TEAM C.B.R. CICLI VICINI         5:46.59,2   1:06.36,8  (2900) diploma video    23,862 ¦ 
55/M6      109. Davini Lamberto Ivan 1947 San Colombano (LU)   ASDT Scott Fast and Furious      4:01.56,4   2:01.49,1  (7371) diploma video    13,639 ¦ 
106/M4     311. Sinclair Richard Dav 1963 San Colombano (LU)   ASDT Scott Fast and Furious      5:40.29,9   2:01.11,6  (7373) diploma video    18,678 ¦ 
138/M4     464. Sponton Giampaolo    1959 San Damaso (MO)      GS Sportissimo Top Level         6:55.00,4   1:56.57,1  (6821) diploma video    19,951 ¦ 
138/M4     385. Santin Bruno         1965 San Donà di Piave (V Granfondo Pinarello              6:43.56,9   1:45.53,6  (2246) diploma video    20,497 ¦ 
55/F2      166. Balducci Sabina      1956 San Donato Milanese  Molla Buni                       5:08.27,9   2:24.48,3   (389) diploma video    10,698 ¦ 
138/F2      54. Castiglioni Francesc 1964 San Donato Milanese  c.c.lombardo amatoriale pista    7:59.02,9   2:15.38,7   (455) diploma video    17,284 ¦ 
138/M3     867. Galazzi Paolo        1966 San Donato Milanese  Speed Wheel Team Savona          7:59.00,3   3:16.57,7  (5392) diploma video    17,285 ¦ 
138/M4     451. Nalin Pierluigi      1961 San Donato Milanese  Consorzio Lombardo Amatori Pis   6:53.30,5   1:55.27,2  (5783) diploma video    20,023 ¦ 
138/M4     470. Onori Francesco      1964 San Donato Milanese  c.c. lombardo amatoriale pista   6:55.11,9   1:57.08,6  (1610) diploma video    19,942 ¦ 
55/M5      288. Peia Roberto         1955 San Donato Milanese  Mollabuni                        5:04.33,6   2:50.38,2   (176) diploma video    10,835 ¦ 
138/M4     471. Ricci Ezio           1961 San Donato Milanese  c.c.lombardo amatoriale pista    6:55.12,8   1:57.09,5  (1651) diploma video    19,941 ¦ 
106/M4     276. Squeri Francesco     1959 San Donato Milanese  c.c.lombardo amatoriale pista    5:33.41,8   1:54.23,5  (1689) diploma video    19,059 ¦ 
138/M4     394. Zamboni Andrea       1961 San Donato Milanese  fineco bike                      6:44.54,4   1:46.51,1 (10545) diploma video    20,449 ¦ 
138/M6       9. Biccini Riccardo     1950 San Felice sul Panar G.S. GRIFO BIKE PERUGIA          6:14.30,4     22.41,1   (185) diploma video    22,109 ¦ 
138/M4     225. Gobbi Alberto        1961 San Felice sul Panar asd team govoni gm               6:19.17,4   1:21.14,1  (1502) diploma video    21,830 ¦ 
106/M4      64. Guerzoni Sandro      1964 San Felice sul Panar Team Bertoldi Ciclissimo         4:41.25,2   1:02.06,9  (8210) diploma video    22,599 ¦ 
55/M4      254. Pedrazzi Gianluca    1959 San Felice sul Panar GS Sportissimo Top Level         4:11.48,3   2:03.33,1  (6812) diploma video    13,105 ¦ 
138/M5     325. Mazzina Pierdomenico 1958 San Fermo della Batt G.S.Como in Bici                 7:25.45,9   2:15.09,9  (5705) diploma video    18,574 ¦ 
106/M6     149. Brescacin Renato     1943 San Fior (TV)        ASD Inwool                       6:21.15,1   2:21.35,4  (7070) diploma video    16,681 ¦ 
106/M2      16. Zambon Gianandrea    1976 San Fior (TV)        ASD Inwool                       4:10.48,7     43.51,2  (2615) diploma video    25,357 ¦ 
138/F1      91. Serena Isabella      1971 San Genesio Ed Uniti VC Belgioioso                    8:51.39,6   2:56.19,3  (1252) diploma video    15,573 ¦ 
138/M4     301. Betto Sergio         1962 San Giorgio delle Pe GS 2 Pedali                      6:32.07,7   1:34.04,4  (8883) diploma video    21,115 ¦ 
138/Mtop    12. Rosso Gianni         1962 San Giorgio delle Pe GS Sportissimo Top Level         5:23.17,4     54.12,4     (8) diploma video    25,611 ¦ 
106/M4     111. Febo Aurelio         1963 San Giorgio di Liven GS Ciclistico La Salute San Gi   4:56.04,2   1:16.45,9  (4498) diploma video    21,481 ¦ 
106/M1      61. Arioli Nicola        1979 San Giorgio di Manto ASD SC Formigosa                 5:01.53,6   1:29.03,8  (7861) diploma video    21,067 ¦ 
55/M2       49. Belladelli Alessio   1976 San Giorgio di Manto ASD SC Formigosa                 3:26.22,2   1:17.30,4  (7862) diploma video    15,990 ¦ 
138/M4     275. Beraldo Giorgio      1959 San Giorgio di Manto ASD SC Formigosa                 6:27.47,2   1:29.43,9  (7859) diploma video    21,351 ¦ 
106/M3       8. Campana Massimo      1970 San Giorgio di Manto ASD SC Formigosa                 4:01.40,3     24.20,3  (2667) diploma video    26,316 ¦ 
106/M2     149. Di Tullio Raffaele   1976 San Giorgio di Manto ASD SC Formigosa                 5:42.27,6   2:15.30,1  (7864) diploma video    18,571 ¦ 
106/M4      34. Franchi Maurizio     1959 San Giorgio Piacenti Team Altoe                       4:28.15,5     48.57,2  (5377) diploma video    23,708 ¦ 
138/M1      49. Badiali Marco        1978 San Giorgio Su Legna Gs Comune di Legnano             5:45.59,4     53.53,9  (3278) diploma video    23,931 ¦ 
106/M5     174. Bergamini Massimo    1957 San Giov.persiceto ( ASD TEAM GOVONI GM               5:45.08,4   1:55.52,5  (1368) diploma video    18,427 ¦ 
138/M3     453. Lazzari Giuseppe     1966 San Giovanni in Croc VC Casalasco                     6:53.05,8   2:11.03,2  (4259) diploma video    20,043 ¦ 
138/M4     137. Biagi Franco         1960 San Giovanni in Pers A.S.D. TEAM GOVONI G.M.          6:05.15,1   1:07.11,8  (2816) diploma video    22,669 ¦ 
138/M3    1069. Broglia Roberto      1971 San Giovanni in Pers sc calderara                     9:06.59,2   4:24.56,6  (2832) diploma video    15,137 ¦ 
138/M4     962. Galantini Vanes      1960 San Giovanni in Pers A.S.D TEAM GOVONI G.M.           8:06.55,0   3:08.51,7  (1483) diploma video    17,004 ¦ 
138/M3     913. Gardina Roberto      1971 San Giovanni in Pers a.s.d.team govoni g.m.           8:06.54,1   3:24.51,5  (1488) diploma video    17,005 ¦ 
138/M4     236. Nicoletti Loris      1962 San Giovanni in Pers ASD Team Govoni                  6:21.32,2   1:23.28,9  (9884) diploma video    21,701 ¦ 
138/M3    1073. Dalle Donne Mirko    1970 San Giovanni Lupatot Traguardo Volante Racing         9:12.07,8   4:30.05,2  (7157) diploma video    14,996 ¦ 
138/M4     156. Magrini Luca         1965 San Giuliano d'Arezz GS DBike                         6:09.59,0   1:11.55,7  (5645) diploma video    22,379 ¦ 
55/F2       35. Aurilio Rosanna      1965 San Giuliano Milanes Ciclo Sport Market               3:37.42,4     54.02,8  (1014) diploma video    15,158 ¦ 
138/M2     568. Bianchi Andrea Giuse 1974 San Giuliano Milanes U.C SANGIULIANESE                8:40.29,1   4:00.06,7  (8951) diploma video    15,908 ¦ 
55/M5      114. Gadia Luigi          1957 San Giuliano Milanes Ciclo Sport Market               3:37.42,4   1:23.47,0  (5390) diploma video    15,158 ¦ 
138/M4     428. Ravaglia Franco      1962 San Giuliano Milanes fineco bike                      6:50.19,4   1:52.16,1 (10054) diploma video    20,179 ¦ 
106/M4     675. Salvini Alessio      1964 San Giuliano Terme ( G.S.PINIZZOTTO                   7:02.09,6   3:22.51,3 (10157) diploma video    15,065 ¦ 
106/M4     676. Valleggi Fabrizio    1964 San Giuliano Terme P GS PINIZZOTTO                    7:02.11,3   3:22.53,0 (10402) diploma video    15,064 ¦ 
138/M5     334. Cicerelli Roberto    1952 San Giuseppe di Cair A.C.D. Millennium                7:28.19,0   2:17.43,0  (5168) diploma video    18,469 ¦ 
138/M3     773. Canfora Massimo      1969 San Giuseppe Vesuvia GC Bifulco                       7:42.17,1   3:00.14,5  (5104) diploma video    17,911 ¦ 
138/M4     343. Pasquetti Massimo    1962 San Giustino (PG)    GS Cicli Effe-Effe               6:38.35,2   1:40.31,9  (9946) diploma video    20,773 ¦ 
138/M5     674. Rossi Adriano        1952 San Giustino (PG)    Ciclistica San Sepolcro          8:59.02,6   3:48.26,6  (8232) diploma video    15,360 ¦ 
138/M3     528. Gimignani Renzo      1966 San Godenzo (FI)     Team Pro Bike                    7:02.12,4   2:20.09,8  (5426) diploma video    19,611 ¦ 
138/M3     437. Gimignani Stefano    1966 San Godenzo (FI)     TEAM PRO BIKE                    6:51.22,9   2:09.20,3  (5427) diploma video    20,127 ¦ 
55/M6       74. Corona Guerrino      1944 San Guistino di Live GS Ciclistico La Salute San Gi   3:41.25,4   1:41.18,1  (7874) diploma video    14,903 ¦ 
138/M4     532. Buonsante Vito       1961 San Lazzaro di Saven Gianluca Faenza Team             7:03.47,9   2:05.44,6  (2727) diploma video    19,537 ¦ 
106/M5     160. Caprara Claudio      1958 San Lazzaro di Saven Granfondo Pinarello              5:40.46,5   1:51.30,6  (2210) diploma video    18,663 ¦ 
138/M2     438. De Cagna Antonio     1973 San Lazzaro di Saven GS Esercito                      7:46.12,9   3:05.50,5  (3701) diploma video    17,760 ¦ 
138/M4     737. Golinelli Mirco      1964 San Lazzaro di Saven bc star                          7:32.52,5   2:34.49,2  (9452) diploma video    18,283 ¦ 
138/M3     102. Grazia Giuliano      1968 San Lazzaro di Saven ASD Annoprimo                    5:52.20,6   1:10.18,0  (2678) diploma video    23,499 ¦ 
138/M4     106. Lodi Lamberto        1959 San Lazzaro di Saven Castelli NWR Cinelli             5:56.21,9     58.18,6  (3011) diploma video    23,234 ¦ 
138/M2     134. Rosi Paolo           1973 San Lazzaro di Saven ASD Annoprimo                    6:13.39,8   1:33.17,4  (8029) diploma video    22,158 ¦ 
138/M3     722. Rossi Danilo         1966 San Lazzaro di Saven AVIS SAN LAZZARO                 7:32.53,3   2:50.50,7 (10120) diploma video    18,282 ¦ 
138/M4    1037. Zanetti Maurizio     1959 San Lazzaro di Saven Top Racing Bike Team Lodi        8:18.51,5   3:20.48,2  (4794) diploma video    16,597 ¦ 
55/M5      167. Granvillano Emilio G 1952 San Lazzero Savena ( Ferri Taglienti                  3:55.57,4   1:42.02,0  (7288) diploma video    13,985 ¦ 
55/M6      139. Colombo Francesco    1946 San Macario (VA)     Societá Ciclistica Humanitas     4:13.21,1   2:13.13,8    (54) diploma video    13,025 ¦ 
106/M5      52. Colombo Ivan Michele 1956 San Macario (VA)     Societá Ciclistica Humanitas     4:56.56,7   1:07.40,8    (55) diploma video    21,418 ¦ 
138/M5     181. Moretti Alberto      1955 San Marcello (AN)    Team Bici Shop Jesi              6:53.58,7   1:43.22,7  (8061) diploma video    20,001 ¦ 
55/M4      315. Sonara Daniele       1963 San Marcello (AN)    Team Bici Shop Jesi              4:43.08,3   2:34.53,1  (8057) diploma video    11,655 ¦ 
138/M5     652. Becchetti Ciro       1954 San Marco PG (PG)    ASD GS Grifo Bike Perugia        8:50.00,9   3:39.24,9  (2166) diploma video    15,622 ¦ 
138/M3     917. Zanotti Fabio        1969 San Marino di Repubb GS Cicli Matteoni FRW            8:08.17,7   3:26.15,1  (6963) diploma video    16,956 ¦ 
138/M6     177. Zanotti Marino       1946 San Marino di Repubb GS Cicli Matteoni FRW            8:08.16,6   2:16.27,3  (6965) diploma video    16,957 ¦ 
106/F2      90. Baron Donatella      1963 San Martino di Lupar U.C. LUPI                        7:07.38,2   2:38.40,2  (1020) diploma video    14,872 ¦ 
138/M4     554. Parolin Secondo      1962 San Martino di Lupar U.C. LUPI                        7:07.39,4   2:09.36,1  (3073) diploma video    19,361 ¦ 
138/M4     552. Bambagioni Francesco 1965 San Martino in Campo Grifo Bike                       7:07.01,8   2:08.58,5   (189) diploma video    19,389 ¦ 
138/M3    1051. Caporaletti Paolo    1968 San Martino in Campo GS Grifo Bike Perugia            8:56.38,9   4:14.36,3  (8632) diploma video    15,429 ¦ 
55/M1       25. Rungger Ivo          1979 San Martino in Casie Rodes Val Badia-Raiffeisen       3:06.05,8   1:12.41,8  (3243) diploma video    17,732 ¦ 
138/M5     560. Tamburini Dino       1955 San Mauro Pascoli (F ASD ECOLOGY TEAM                 8:22.25,6   3:11.49,6  (6147) diploma video    16,480 ¦ 
55/M4       47. Cappato Giuliano     1959 San Mauro Torinese ( ASD CC Piemonte                  2:56.58,8     48.43,6  (2657) diploma video    18,646 ¦ 
138/M4     764. Di Gianni Gerardo    1961 San Mauro Torinese ( ASD CC Piemonte                  7:37.29,2   2:39.25,9  (7668) diploma video    18,098 ¦ 
138/M3     130. Giallara Pierre Alai 1970 San Mauro Torinese ( ASD CC Piemonte                  5:58.16,3   1:16.13,7  (2656) diploma video    23,110 ¦ 
106/M6      59. Poli Gianfranco      1947 San Mauro Torinese ( ASD CC Piemonte                  5:34.44,0   1:35.04,3  (7671) diploma video    19,000 ¦ 
55/M4      237. Varano Gianfranco    1961 San Mauro Torinese ( ASD CC Piemonte                  4:06.57,6   1:58.42,4 (10449) diploma video    13,362 ¦ 
138/M3     259. Coruzzi Cristiano    1970 San Michele di Tiorr ASD Forno Trieste Ultimo KM      6:22.40,5   1:40.37,9  (2063) diploma video    21,637 ¦ 
138/M3     545. Benedetti Marco      1966 San Miniato (PI)     GS Daccordi ASD                  7:04.33,2   2:22.30,6  (4577) diploma video    19,502 ¦ 
106/M4      91. Cerelli Patrizio     1964 San Miniato (PI)     GS Ontraino                      4:50.49,4   1:11.31,1  (4301) diploma video    21,868 ¦ 
106/M6      41. Chesi Ivano          1950 San Miniato (PI)     GS Ontraino                      5:22.20,6   1:22.40,9  (4299) diploma video    19,730 ¦ 
106/M4     621. Chini Mauro          1965 San Miniato (PI)     GS Ontraino                      6:47.04,0   3:07.45,7  (7475) diploma video    15,623 ¦ 
106/M4      20. Colangelo Vito       1963 San Miniato (PI)     GS Daccordi ASD                  4:17.37,4     38.19,1  (8110) diploma video    24,687 ¦ 
138/M6      61. Daccordi Luigi       1947 San Miniato (PI)     GS Daccordi ASD                  7:04.33,1   1:12.43,8  (4576) diploma video    19,502 ¦ 
106/M4     180. Giunti Enrico        1964 San Miniato (PI)     GS Ontraino                      5:13.12,4   1:33.54,1  (7478) diploma video    20,306 ¦ 
106/M5      61. Lotti Lido           1955 San Miniato (PI)     GS Ontraino                      5:04.37,6   1:15.21,7  (4302) diploma video    20,878 ¦ 
106/M6      46. Mariani Paolo        1944 San Miniato (PI)     GS Ontraino                      5:25.33,3   1:25.53,6  (4300) diploma video    19,535 ¦ 
106/M1      91. Nacci Edoardo        1989 San Miniato (PI)     GS Ontraino                      5:42.37,3   2:09.47,5  (4304) diploma video    18,562 ¦ 
106/M5     138. Nacci Fabio          1953 San Miniato (PI)     GS Ontraino                      5:35.17,3   1:46.01,4  (4303) diploma video    18,968 ¦ 
106/M4     262. Nacci Sauro          1963 San Miniato (PI)     GS Ontraino                      5:31.33,5   1:52.15,2  (4306) diploma video    19,182 ¦ 
106/M3      93. Posarelli Paolo      1969 San Miniato (PI)     GS Daccordi ASD                  4:50.43,7   1:13.23,7  (8113) diploma video    21,876 ¦ 
106/M3      29. Rossetti Claudio     1966 San Miniato (PI)     GS Daccordi ASD                  4:28.57,7     51.37,7  (2686) diploma video    23,646 ¦ 
106/M6       5. Antonelli Alessandro 1948 San Miniato Basso (P GS Ontraino                      4:33.28,6     33.48,9  (2636) diploma video    23,256 ¦ 
55/M3      176. Maestrelli Alessio   1969 San Miniato Basso (P GS Daccordi ASD                  4:17.53,0   2:13.53,2  (8112) diploma video    12,796 ¦ 
55/M6       30. Mantovani Gino       1949 San Pancrazio Parmen                                  3:14.20,2   1:14.12,9  (9749) diploma video    16,980 ¦ 
138/M5     194. Valori Marcello      1958 San Paolo d'Argon (B Granfondo Pinarello              6:57.26,0   1:46.50,0  (2259) diploma video    19,835 ¦ 
106/M6      53. Bartolini Paolo      1948 San Piero a Sieve (F                                  5:29.49,7   1:30.10,0  (4902) diploma video    19,282 ¦ 
106/M6     102. Dori Alessandro      1949 San Piero a Sieve (F Pol. San Piero a Sieve           5:56.35,0   1:56.55,3  (9261) diploma video    17,835 ¦ 
138/M4     107. Melillo Gerardo      1962 San Piero a Sieve (F                                  5:56.55,9     58.52,6  (5718) diploma video    23,197 ¦ 
55/M5      260. Pieri Pier Luca      1957 San Piero a Sieve (F Ciclistica il Regolo 1027        4:35.11,3   2:21.15,9  (4839) diploma video    11,991 ¦ 
138/M4     348. Rossi Giancarlo      1961 San Piero a Sieve (F IL REGOLO                        6:39.09,2   1:41.05,9  (5995) diploma video    20,743 ¦ 
55/M5      259. Stefanacci Alvaro    1951 San Piero a Sieve (F Ciclistica il Regolo             4:35.09,4   2:21.14,0  (6116) diploma video    11,993 ¦ 
138/M4     580. Vannini Paolo        1960 San Piero a Sieve (F                                  7:11.52,8   2:13.49,5  (6245) diploma video    19,171 ¦ 
138/M4     238. Soldan Maurizio      1964 San Pietro di Felett SC Santa Lucia di Piave          6:21.41,4   1:23.38,1 (10267) diploma video    21,692 ¦ 
138/M4     200. Govoni Marco         1963 San Pietro in Casale Team Bertoldi Ciclissimo         6:16.06,1   1:18.02,8  (2690) diploma video    22,015 ¦ 
55/M6       23. Gelmetti Fabio       1950 San Pietro Incariano TENAX                            3:10.54,4   1:10.47,1  (9417) diploma video    17,285 ¦ 
55/F1       65. Zuccoli Laura        1980 San Pietro Samolaco  AR Team Armistizio Hard Servic   4:10.30,8   1:57.01,7   (557) diploma video    13,172 ¦ 
138/M5     106. Adamo Francesco      1954 San Prisco (CE)      Bici Bike Club Caserta           6:35.30,1   1:24.54,1  (4700) diploma video    20,935 ¦ 
138/M1       5. Adamo Valerio        1983 San Prisco (CE)      GS Esercito                      5:03.43,7     11.38,2   (114) diploma video    27,261 ¦ 
106/M4     260. Merola Alessandro    1962 San Prisco (CE)      Bici Bike Club Caserta           5:30.28,7   1:51.10,4  (4701) diploma video    19,244 ¦ 
106/M4     261. Merola Michele       1960 San Prisco (CE)      Bici Bike Club Caserta           5:30.57,2   1:51.38,9  (8421) diploma video    19,217 ¦ 
138/M4    1145. Santillo Domenico    1964 San Prisco (CE)      Bici Bike Club Caserta           8:42.51,7   3:44.48,4  (8422) diploma video    15,835 ¦ 
55/M6       75. Dugoni Gianfranco    1942 San Prospero sulla S Team Bertoldi Ciclissimo         3:41.29,0   1:41.21,7  (8212) diploma video    14,899 ¦ 
138/M5     397. Gibertoni Corrado    1958 San Prospero sulla S GS Sportissimo Top Level         7:41.42,1   2:31.06,1  (2277) diploma video    17,933 ¦ 
138/M4     445. Naccarato Michele    1962 San Quirino (PN)     ACIDO LATTICO TEAM               6:52.02,2   1:53.58,9  (5781) diploma video    20,095 ¦ 
138/M4     649. Battistel Mirco      1960 San Romano (PI)      ASD Adelante Bike Team           7:21.38,7   2:23.35,4  (8830) diploma video    18,748 ¦ 
138/M6      77. Moraccini Marco      1942 San Romano in Garfag Team Cicli Mori                  7:10.34,8   1:18.45,5  (4671) diploma video    19,229 ¦ 
106/M4      97. Savino Niro          1965 San Romano in Garfag VC Pontedera                     4:52.51,8   1:13.33,5  (8273) diploma video    21,716 ¦ 
138/M5     185. Meneghello Giancarlo 1958 San Salvatore Monfer Racing Team La Bici              6:54.43,0   1:44.07,0    (79) diploma video    19,965 ¦ 
138/M2      36. Terranova Antonino   1975 San Salvatore Telesi A.S.D. New Valley                5:35.19,7     54.57,3  (3228) diploma video    24,692 ¦ 
138/M5     143. Varsalone Pasquale   1955 San Salvo (CH)       Sport Team Termoli               6:45.58,3   1:35.22,3  (8668) diploma video    20,395 ¦ 
138/M5     216. Massei Gianfranco    1953 San Severino Marche                                   7:02.13,8   1:51.37,8  (3030) diploma video    19,610 ¦ 
106/M5     271. Di Sanno Cesare Luig 1954 San Severo (FG)      ASD Bike Team                    6:16.54,3   2:27.38,4  (5283) diploma video    16,874 ¦ 
106/M3     182. Marchitto Mario Ales 1970 San Severo (FG)      ASD Bike Team                    5:18.18,7   1:40.58,7  (5663) diploma video    19,980 ¦ 
106/M3     382. Minetti Massimo Fili 1967 San Severo (FG)      ASD Bike Team                    6:16.40,9   2:39.20,9  (5739) diploma video    16,884 ¦ 
106/M5     112. Perillo Gennaro      1951 San Severo (FG)      ASD Bike Team                    5:30.16,7   1:41.00,8  (5885) diploma video    19,256 ¦ 
138/M3    1050. Lucaroni Fabio       1968 San Sisto (PG)       GS Grifo Bike Perugia            8:56.38,4   4:14.35,8  (8630) diploma video    15,429 ¦ 
138/M4     710. Cantiello Pasquale   1959 San Tammaro (CE)     Bici Bike Club Caserta           7:29.36,7   2:31.33,4  (4699) diploma video    18,415 ¦ 
138/M4       9. Franchini Edoardo    1963 San Tammaro (CE)     Bici Bike Caserta                5:09.33,4     11.30,1  (1476) diploma video    26,747 ¦ 
106/M5     166. Perillo Agostino     1958 San Tammaro (CE)     Bici Bike Club Caserta           5:42.38,7   1:53.22,8  (8423) diploma video    18,561 ¦ 
138/M5     370. Nardin Arrigo        1956 San Vito al Torre (U ASD Engine & Bikes               7:35.21,3   2:24.45,3  (5790) diploma video    18,183 ¦ 
138/M3     967. Volpe Arturo         1969 San Vittore Olona (M GS OLMINA                        8:22.49,0   3:40.46,4  (6273) diploma video    16,467 ¦ 
138/M4    1190. Rocchi Giulio        1965 San Zeno Naviglio (B D.R. Bike Cycling Team           8:55.17,0   3:57.13,7 (10103) diploma video    15,468 ¦ 
138/M4     641. Agostini Sauro       1965 Sansepolcro (AR)     GS Cicli Effe Effe               7:20.42,6   2:22.39,3  (6253) diploma video    18,787 ¦ 
106/M6     222. Begni Antonluigi     1945 Sansepolcro (AR)     Ciclistica San Sepolcro          6:54.08,0   2:54.28,3  (8235) diploma video    15,357 ¦ 
138/M4     555. Biagioli Massimo     1960 Sansepolcro (AR)     Ciclistica San Sepolcro          7:07.46,7   2:09.43,4  (4603) diploma video    19,355 ¦ 
138/M4     117. Boncompagni Riccardo 1965 Sansepolcro (AR)     Ciclistica Sansepolcro           6:00.39,9   1:02.36,6  (5030) diploma video    22,957 ¦ 
138/M5     673. Boriosi Enzo         1957 Sansepolcro (AR)     Ciclistica San Sepolcro          8:59.02,1   3:48.26,1  (8233) diploma video    15,360 ¦ 
138/M4     339. Comanducci Giuliano  1960 Sansepolcro (AR)     Ciclistica San Sepolcro          6:37.36,1   1:39.32,8  (8240) diploma video    20,824 ¦ 
138/M3     502. Del Bene Riccardo    1966 Sansepolcro (AR)     Bikeland TEam Bike 2003          6:58.13,8   2:16.11,2  (5261) diploma video    19,797 ¦ 
106/M6     200. Del Teglia Giuliano  1949 Sansepolcro (AR)     Ciclistica San Sepolcro          6:42.24,5   2:42.44,8  (8241) diploma video    15,804 ¦ 
138/M5     255. Ermellini Adriano    1957 Sansepolcro (AR)     Ciclistica San Sepolcro          7:09.55,3   1:59.19,3  (4604) diploma video    19,259 ¦ 
138/M1      79. Foni Massimo         1978 Sansepolcro (AR)     ASD Ciclistica Sansepolcro       5:59.40,9   1:07.35,4  (5367) diploma video    23,020 ¦ 
138/M5     672. Mazzoni Enzo         1956 Sansepolcro (AR)     Ciclistica San Sepolcro          8:59.00,4   3:48.24,4  (8238) diploma video    15,361 ¦ 
138/M2     502. Mercati Simone       1977 Sansepolcro (AR)     ASD Ciclistica Sansepolcro       8:09.12,6   3:28.50,2  (5725) diploma video    16,925 ¦ 
138/M3     301. Pasquetti Vanni      1967 Sansepolcro (AR)     Leonardi Racing                  6:30.23,0   1:48.20,4  (3076) diploma video    21,209 ¦ 
55/M4      182. Piccinelli Carlo     1965 Sansepolcro (AR)     Ciclistica San Sepolcro          3:46.32,7   1:38.17,5  (8237) diploma video    14,566 ¦ 
138/M6     250. Senesi Pasquale      1950 Sansepolcro (AR)     Ciclistica San Sepolcro          8:59.27,0   3:07.37,7  (8239) diploma video    15,348 ¦ 
138/M4     549. Ciolli Marco         1964 Sant'Agata Mugello ( Ferri Taglienti                  7:06.54,7   2:08.51,4  (4244) diploma video    19,395 ¦ 
138/M5     631. Boniolo Vincenzo     1954 Sant'Agostino (FE)   Speed Bike ASD                   8:42.54,4   3:32.18,4  (5038) diploma video    15,834 ¦ 
138/F2      25. Sarto Lorenza        1962 Sant'Agostino (FE)   Granfondo Pinarello              6:59.55,4   1:16.31,2   (401) diploma video    19,717 ¦ 
138/M4     786. Cadau Franco         1960 Sant'Alberto (RA)    ASD Team Nostromo Ravenna        7:40.18,9   2:42.15,6  (4365) diploma video    17,987 ¦ 
106/M5     111. Torricelli Giananton 1954 Sant'Alberto (RA)    ASD Team Nostromo Ravenna        5:30.04,0   1:40.48,1  (4360) diploma video    19,268 ¦ 
55/M4       11. Bertuzzo Francesco   1962 Sant'Ambrogio di Val GSA Berner Zerowind              2:28.30,4     20.15,2   (154) diploma video    22,221 ¦ 
55/M6       87. Ceglia Simone        1949 Sant'Anastasia (NA)  Pol. Comunale Annalisa Salerno   3:47.06,4   1:46.59,1  (8465) diploma video    14,530 ¦ 
138/M3     966. Maione Massimo       1966 Sant'Anastasia (NA)  Team Tigers                      8:22.00,0   3:39.57,4  (5650) diploma video    16,494 ¦ 
106/M6      56. Tufalo Ciro          1947 Sant'Anastasia (NA)  GS Vollese Biciclette Marzano    5:32.12,9   1:32.33,2  (6201) diploma video    19,144 ¦ 
106/M5     219. Candian Giuliano     1956 Sant'Angelo di Piove ASD Vigonovo Galta               5:56.21,7   2:07.05,8  (9071) diploma video    17,847 ¦ 
106/M5     149. Maritan Fabio        1956 Sant'Angelo di Piove ASD Vigonovo Galta               5:38.19,4   1:49.03,5  (5671) diploma video    18,798 ¦ 
138/M4     257. Pizzo Marino         1960 Sant'Angelo di Piove G.S.CICLI OLYMPIA                6:24.29,3   1:26.26,0  (1633) diploma video    21,535 ¦ 
55/M4      106. Tasca Umberto        1960 Sant'Angelo di Piove ASD Vigonovo Galta               3:22.14,3   1:13.59,1 (10331) diploma video    16,317 ¦ 
138/M4     422. Bravi Pasquale       1959 Sant'Angelo in Vado  GS Cicli Matteoni FRW            6:49.29,2   1:51.25,9  (2606) diploma video    20,220 ¦ 
55/M3       11. Pisani Emanuele      1971 Sant'Elia Fiumerapid G.S. Master Bike "Lazio" Ecoli   2:24.32,5     20.32,7  (3268) diploma video    22,830 ¦ 
138/M4     222. Capparuccia Sergio   1960 Sant'Elpidio a Mare  GCD Lucio Catalini               6:19.05,6   1:21.02,3  (8116) diploma video    21,841 ¦ 
106/M4     280. Cognigni Massimo     1965 Sant'Elpidio a Mare  GCD Lucio Catalini               5:34.01,5   1:54.43,2  (4583) diploma video    19,040 ¦ 
106/M5     248. Damiani Ilario       1955 Sant'Elpidio a Mare  GCD Lucio Catalini               6:09.16,3   2:20.00,4  (8122) diploma video    17,223 ¦ 
138/M3     300. Fratalocchi Giovanni 1969 Sant'Elpidio a Mare  GCD Lucio Catalini               6:30.21,9   1:48.19,3  (2687) diploma video    21,210 ¦ 
138/M4     582. Germani Giuliano     1963 Sant'Elpidio a Mare  GCD Lucio Catalini               7:12.06,3   2:14.03,0  (8117) diploma video    19,162 ¦ 
138/M3     891. Iacopini Stefano     1966 Sant'Elpidio a Mare  GCD Lucio Catalini               8:03.30,2   3:21.27,6  (8126) diploma video    17,125 ¦ 
138/M5     302. Liciotti Loris       1958 Sant'Elpidio a Mare  GCD Lucio Catalini               7:21.50,6   2:11.14,6  (4582) diploma video    18,739 ¦ 
106/M3     358. Macerata Massimo     1968 Sant'Elpidio a Mare  GCD Lucio Catalini               6:09.17,2   2:31.57,2  (8118) diploma video    17,222 ¦ 
55/M5      137. Maurizi Bruno        1958 Sant'Elpidio a Mare  GCD Lucio Catalini               3:47.17,7   1:33.22,3  (8119) diploma video    14,518 ¦ 
106/M6      29. Mazzaferro Mauro     1950 Sant'Elpidio a Mare  GCD Lucio Catalini               5:14.04,3   1:14.24,6  (8115) diploma video    20,250 ¦ 
138/M4     507. Pennesi Adelfio      1962 Sant'Elpidio a Mare  GCD Lucio Catalini               7:00.32,9   2:02.29,6  (4581) diploma video    19,688 ¦ 
138/M5     262. Petrucci Raffaele    1954 Sant'Elpidio a Mare  GCD Lucio Catalini               7:10.47,1   2:00.11,1  (8123) diploma video    19,220 ¦ 
138/M4    1113. Petrucci Sauro       1961 Sant'Elpidio a Mare  GCD Lucio Catalini               8:32.13,8   3:34.10,5  (8121) diploma video    16,164 ¦ 
138/M4    1112. Verdicchio Domenico  1959 Sant'Elpidio a Mare  GCD Lucio Catalini               8:32.12,5   3:34.09,2  (8114) diploma video    16,165 ¦ 
106/M1     127. Ronchetti David      1978 Sant'Eraclio (PG)    Luigi Metelli spa                6:16.05,2   2:43.15,4  (5990) diploma video    16,910 ¦ 
106/M5     194. Bartolini Sincero    1958 Sant'Ermete (RN)     GS Cicli Matteoni FRW            5:50.15,4   2:00.59,5  (6974) diploma video    18,158 ¦ 
138/M4     DNF  Bertozzi Davide      1962 Sant'Ermete (RN)     GS Cicli Matteoni FRW            6:06.28,9   Falzàrego   (222)         video       --- ¦ 
138/M4    1088. Carta Sergio         1962 Sant'Ermete (RN)     GS Cicli Matteoni FRW            8:26.18,9   3:28.15,6  (6970) diploma video    16,353 ¦ 
138/M5     107. Ciavatti Gabriele    1958 Sant'Ermete (RN)     GS Cicli Matteoni FRW            6:35.37,2   1:25.01,2  (4072) diploma video    20,929 ¦ 
106/M5     133. Gengotti Riccardo    1952 Sant'Ermete (RN)     GS Cicli Matteoni FRW            5:34.24,7   1:45.08,8  (6977) diploma video    19,018 ¦ 
138/M4    1087. Gentili Augusto      1965 Sant'Ermete (RN)     GS Cicli Matteoni FRW            8:26.18,5   3:28.15,2  (6981) diploma video    16,353 ¦ 
106/M2     167. Guidi Marco          1975 Sant'Ermete (RN)     GS Cicli Matteoni FRW            5:51.52,8   2:24.55,3  (6983) diploma video    18,074 ¦ 
106/F2     121. Matteoni Morena      1964 Sant'Ermete (RN)     GS Cicli Matteoni FRW            7:41.14,8   3:12.16,8   (732) diploma video    13,788 ¦ 
138/M3     288. Pandolfi Carlo Alber 1968 Sant'Ermete (RN)     GS Cicli Matteoni FRW            6:27.35,6   1:45.33,0  (6982) diploma video    21,362 ¦ 
106/M4     738. Rohwer Ole           1964 Sant'Ermete (RN)     GS Cicli Matteoni FRW            7:33.57,7   3:54.39,4  (4073) diploma video    14,009 ¦ 
138/M3     248. Gaggero Matteo       1969 Sant'Olcese (GE)     SC Sestri Ponente Genova         6:20.52,4   1:38.49,8  (2954) diploma video    21,739 ¦ 
138/M2      11. Zenoni Paolo         1973 Sant'Omobono Terme ( Team Moretti                     5:14.36,9     34.14,5  (3214) diploma video    26,317 ¦ 
55/M6      182. Chesi Massimo        1947 Santa Croce Sull'Arn G.S. DACCORDI                    4:37.37,7   2:37.30,4  (9128) diploma video    11,886 ¦ 
55/M2       28. Da Lan Marco         1972 Santa Giustina Bellu Gruppo CARTAI                    2:52.39,9     43.48,1  (5231) diploma video    19,112 ¦ 
106/M4     321. Minella Renzo        1963 Santa Giustina Bellu Dolomitistars Bike World         5:41.24,4   2:02.06,1  (3039) diploma video    18,628 ¦ 
138/M2     380. Sacchet Pietro       1972 Santa Giustina Bellu GC Castello                      7:25.46,6   2:45.24,2  (3122) diploma video    18,574 ¦ 
138/M4     708. Tomasin Giampaolo    1960 Santa Giustina in Co GS 2 PEDALI                      7:29.01,5   2:30.58,2  (1699) diploma video    18,439 ¦ 
106/F1      41. Da Re Milena         1986 Santa Lucia di Piave ASD Inwool                       5:47.10,0   1:52.44,3   (757) diploma video    18,319 ¦ 
106/M3      21. Grosso Francesco     1971 Santa Lucia di Piave Granfondo Pinarello              4:16.06,1     38.46,1  (2983) diploma video    24,833 ¦ 
138/M3     518. Contiero Ivan Danilo 1967 Santa Margherita d'A AR Team Armistizio Hard Servic   7:00.21,9   2:18.19,3  (6851) diploma video    19,697 ¦ 
106/M5      76. Calloni Paolo        1956 Santa Maria a Monte  Bhoss King Bike                  5:15.33,2   1:26.17,3  (4678) diploma video    20,155 ¦ 
106/M6      47. Di Lillo Luigi       1949 Santa Maria Capua Ve Bici Bike Club Caserta           5:25.36,0   1:25.56,3  (4698) diploma video    19,533 ¦ 
55/M4      299. Bagnasco Giuseppe    1965 Santa Maria della Ve cicloclub lombardo amatoriale    4:31.39,5   2:23.24,3  (8795) diploma video    12,147 ¦ 
106/M4     436. Rossella Giuseppe    1965 Santa Maria della Ve cicloclub lombardo amatoriale    6:02.15,5   2:22.57,2  (5994) diploma video    17,556 ¦ 
138/M3      51. Bagaccin Andrea      1967 Santa Maria di Sala  Scavezzon Squadra Corse          5:35.54,1     53.51,5   (258) diploma video    24,650 ¦ 
138/M2     342. Cicuttini Michele    1975 Santa Maria La Longa Paubike                          7:13.41,4   2:33.19,0  (7818) diploma video    19,091 ¦ 
138/M5      92. Fioretti Giorgio     1958 Santa Maria Nuova (A Team Bici Shop Jesi              6:31.00,3   1:20.24,3  (8059) diploma video    21,176 ¦ 
138/M4     322. Giuliodori Enrico    1965 Santa Maria Nuova (A Team Bici Shop Jesi              6:34.53,5   1:36.50,2  (4549) diploma video    20,967 ¦ 
106/M5     200. Sbaffi Ferdinando    1958 Santa Maria Nuova (A Team Bici Shop Jesi              5:53.08,2   2:03.52,3  (8062) diploma video    18,010 ¦ 
138/M5     540. Vitali Alberto       1957 Santa Maria Nuova (A Jesi Cycling Team                8:17.23,2   3:06.47,2  (8058) diploma video    16,647 ¦ 
106/M2     DNF  Schwienbacher Freddy 1975 Santa Valburga Ultim Fiamme Gialle                    3:06.15,2   Falzàrego   (362)         video       --- ¦ 
106/M3     160. Vola Fabio           1966 Santa Vittoria d'Alb ASD Alba Bike Team               5:13.44,7   1:36.24,7  (4167) diploma video    20,271 ¦ 
138/M4     701. Montevecchi Marcello 1963 Santarcangelo (RN)   LGL Bike Team                    7:27.14,3   2:29.11,0  (4790) diploma video    18,513 ¦ 
106/M3     350. Anelli Andrea        1970 Santarcangelo di Rom GS Cicli Matteoni FRW            6:07.52,9   2:30.32,9  (6972) diploma video    17,288 ¦ 
138/M6     232. Bernabini Piergiorgi 1947 Santarcangelo di Rom Olimpia Nuova                    8:43.54,0   2:52.04,7  (8944) diploma video    15,804 ¦ 
138/M4     695. Broccoli Francesco   1961 Santarcangelo di Rom GS Cicli Matteoni FRW            7:26.37,3   2:28.34,0  (6985) diploma video    18,539 ¦ 
106/M4     618. Cecchi Giancarlo     1959 Santarcangelo di Rom GS Cicli Matteoni FRW            6:46.30,5   3:07.12,2  (6958) diploma video    15,645 ¦ 
55/M3       45. Fabrizio Loris       1967 Santarcangelo di Rom ASD GS Gekobike                  3:04.38,4   1:00.38,6  (5326) diploma video    17,872 ¦ 
106/M5     399. Grassi Marco         1955 Santarcangelo di Rom Olimpia Nuova                    6:50.07,3   3:00.51,4  (9468) diploma video    15,507 ¦ 
138/M3     326. Maestri Luca         1967 Santarcangelo di Rom LGL Bike Team                    6:34.43,6   1:52.41,0  (4789) diploma video    20,976 ¦ 
138/M4       1. Mondaini Mauro       1964 Santarcangelo di Rom Team MG K Vis LGL Look           4:58.03,3       -----   (330) diploma video    27,780 ¦ 
106/M5     281. Moretti Fabrizio     1957 Santarcangelo di Rom ASD GS Gekobike                  6:18.59,3   2:29.43,4  (9848) diploma video    16,781 ¦ 
138/M4     505. Paolucci Luciano     1962 Santarcangelo di Rom LGL Bike Team                    7:00.28,9   2:02.25,6  (4791) diploma video    19,691 ¦ 
138/M3     245. Tarricone Germano    1966 Santarcangelo di Rom GS Cicli Matteoni FRW            6:20.28,7   1:38.26,1  (6988) diploma video    21,762 ¦ 
106/F2      28. Torri Roberta        1967 Santarcangelo di Rom ASD Open Team                    5:48.53,5   1:19.55,5   (873) diploma video    18,229 ¦ 
138/M4     229. Tosi Mauro           1960 Santarcangelo di Rom GS Cicli Matteoni FRW            6:19.58,1   1:21.54,8  (4067) diploma video    21,791 ¦ 
138/M3     425. Peretto Claudio      1967 Santhià (VC)         Team Fulvia Pagliughi            6:49.11,6   2:07.09,0   (317) diploma video    20,234 ¦ 
55/M4       20. Castagna Piero       1964 Santo Stefano di Mag Deba Bike Team                   2:38.43,9     30.28,7  (5133) diploma video    20,789 ¦ 
106/M5     161. Morelli Giancarlo    1955 Santo Stefano di Mag ASD Bici Center                  5:41.19,9   1:52.04,0  (4163) diploma video    18,632 ¦ 
55/M6      192. Battistutta Mario Al 1948 Santo Stino di Liven GS Ciclistico La Salute San Gi   4:46.30,7   2:46.23,4  (7882) diploma video    11,517 ¦ 
106/M6     143. Minet Vittorio       1948 Santo Stino di Liven GS Ciclistico La Salute San Gi   6:17.42,4   2:18.02,7  (7868) diploma video    16,838 ¦ 
106/M3     117. Soncin Fabio         1969 Santo Stino di Liven GS Ciclistico La Salute San Gi   5:00.26,7   1:23.06,7  (4494) diploma video    21,168 ¦ 
55/M4      177. Vincoletto Riccardin 1964 Santo Stino di Liven GS Ciclistico La Salute San Gi   3:44.19,1   1:36.03,9  (7871) diploma video    14,711 ¦ 
106/M4     509. Vio Giuliano         1963 Santo Stino di Liven GS Ciclistico La Salute San Gi   6:17.38,7   2:38.20,4  (7879) diploma video    16,841 ¦ 
55/M1       78. Zanutto Riccardo     1978 Santo Stino di Liven GS Ciclistico La Salute San Gi   4:46.28,2   2:53.04,2  (7878) diploma video    11,519 ¦ 
106/M4     300. Joan Luigi           1960 Saonara (PD)         ASD Vigonovo Galta               5:38.18,2   1:58.59,9  (6104) diploma video    18,799 ¦ 
106/M5     231. Lai Dario            1952 Saonara (PD)         ASD Vigonovo Galta               5:58.34,0   2:09.18,1  (5585) diploma video    17,737 ¦ 
106/M5     212. Stivanello Luigi     1956 Saonara (PD)         ASD Vigonovo Galta               5:55.05,7   2:05.49,8 (10305) diploma video    17,910 ¦ 
138/M2     211. Bontempi Stefano     1973 Sarezzo (BS)         Cris Plast Desiderio Bici        6:38.21,9   1:57.59,5  (5042) diploma video    20,784 ¦ 
138/M3       8. Rizzi Eduard Wilhelm 1971 Sarntal (BZ)         Sportler Bike Team               5:12.07,9     30.05,3   (325) diploma video    26,527 ¦ 
138/M4     585. Unterweger Hubert    1965 Sarntal (BZ)         ASC Sarntal Rad                  7:12.25,7   2:14.22,4 (10394) diploma video    19,147 ¦ 
138/M4     862. Del Deo Silvio       1962 Saronno (VA)         Clamas Team                      7:51.48,6   2:53.45,3  (2040) diploma video    17,549 ¦ 
138/M4     281. Stamerra Lorenzo     1960 Saronno (VA)         ASD Veloclub Cadorago            6:29.06,3   1:31.03,0  (6113) diploma video    21,279 ¦ 
106/M4     705. Beccari Giampaolo    1961 Sarzana (SP)         GS Battistini                    7:12.37,9   3:33.19,6  (8717) diploma video    14,700 ¦ 
106/M4      58. Bertoni Massimo      1965 Sarzana (SP)         GS Battistini                    4:38.43,7     59.25,4  (4827) diploma video    22,817 ¦ 
106/M6      67. Biasi Renzo          1943 Sarzana (SP)         ASD Bici Center                  5:40.30,8   1:40.51,1  (7087) diploma video    18,677 ¦ 
106/M4     602. Bonelli Roberto      1963 Sarzana (SP)         AC Jolly Club Massa              6:40.48,8   3:01.30,5  (5032) diploma video    15,867 ¦ 
55/M4      134. Boriassi Luciano     1963 Sarzana (SP)         ASD Bici Center                  3:32.52,8   1:24.37,6  (7090) diploma video    15,501 ¦ 
106/M4     697. Brinck Willem        1960 Sarzana (SP)         GS Battistini                    7:10.16,0   3:30.57,7  (8719) diploma video    14,781 ¦ 
138/M5      44. Cibei Eugenio Carlo  1957 Sarzana (SP)         LORELI'                          6:11.22,3   1:00.46,3  (2878) diploma video    22,295 ¦ 
138/M4     306. Filamorzi Giuseppe   1961 Sarzana (SP)         ASD Bici Center                  6:33.01,3   1:34.58,0  (4162) diploma video    21,067 ¦ 
106/M6      78. Garbini Tiziano      1949 Sarzana (SP)         ASD Bici Center                  5:43.14,7   1:43.35,0  (4154) diploma video    18,529 ¦ 
138/M3     375. Parentini Andrea     1968 Sarzana (SP)         ARCI BACCANO                     6:42.57,4   2:00.54,8  (9938) diploma video    20,548 ¦ 
106/M4      86. Raggi Marco          1962 Sarzana (SP)         ASD Bici Center                  4:47.20,7   1:08.02,4  (7085) diploma video    22,133 ¦ 
55/M5      200. Mulas Giovanni Salva 1957 Sassari (SS)         S.C.D. Tatanu Pirastru           4:06.32,6   1:52.37,2  (9856) diploma video    13,385 ¦ 
106/M3     308. Bianchini Andrea     1970 Sasso Marconi (BO)   A.S.D. MTB LA RUPE               5:55.09,8   2:17.49,8  (8955) diploma video    17,907 ¦ 
138/M4    1054. Selleri Stefano      1962 Sasso Marconi (BO)   cicli malini                     8:20.32,9   3:22.29,6  (1681) diploma video    16,541 ¦ 
138/M4    1162. Annovi Ermes         1965 Sassuolo (MO)        Team Iaccobike                   8:45.15,1   3:47.11,8  (4511) diploma video    15,763 ¦ 
55/M2       85. Centonze Marco       1974 Sassuolo (MO)        ASD GS Gli Scoiattoli            3:59.51,6   1:50.59,8  (7896) diploma video    13,758 ¦ 
106/Mtop     1. Colagé Stefano       1962 Sassuolo (MO)        ASD Team Orlandi                 3:35.53,0       -----    (17) diploma video    29,460 ¦ 
55/M4      108. Despini Maurizio     1963 Sassuolo (MO)        MTB TEAM ORLANDI                 3:23.28,5   1:15.13,3  (9241) diploma video    16,218 ¦ 
55/M5       94. Ferrari Fabio        1955 Sassuolo (MO)        Team Iaccobike                   3:30.54,8   1:16.59,4  (1469) diploma video    15,646 ¦ 
106/F1      33. Ferrari Paola        1973 Sassuolo (MO)        TEAM IACCOBIKE                   5:40.34,4   1:46.08,7   (614) diploma video    18,674 ¦ 
138/M4    1242. Frigieri Andrea      1965 Sassuolo (MO)        ASD GS Gli Scoiattoli            9:17.14,6   4:19.11,3  (7892) diploma video    14,858 ¦ 
138/M1      34. Laureti Daniele      1984 Sassuolo (MO)        GS Sportissimo Top Level         5:34.54,3     42.48,8  (3796) diploma video    24,723 ¦ 
138/F2      85. Leonardi Manuela     1965 Sassuolo (MO)        Team Iaccobike                   8:52.47,4   3:09.23,2   (899) diploma video    15,540 ¦ 
106/M4     377. Leone Lorenzo        1963 Sassuolo (MO)        Team Iaccobike                   5:52.54,1   2:13.35,8  (1537) diploma video    18,022 ¦ 
106/M3     287. Nicoletti Stefano    1967 Sassuolo (MO)        Team Iaccobike                   5:50.58,6   2:13.38,6  (7903) diploma video    18,120 ¦ 
106/M5     263. Notari Sauro         1954 Sassuolo (MO)        Team Iaccobike                   6:15.12,2   2:25.56,3  (1605) diploma video    16,950 ¦ 
55/M4      345. Piccioli Paolo       1960 Sassuolo (MO)        Team Iaccobike                   6:21.19,5   4:13.04,3   (369) diploma video     8,654 ¦ 
106/M4     477. Proietti Michele     1960 Sassuolo (MO)        TEAM IACCOBIKE                   6:09.44,7   2:30.26,4  (2168) diploma video    17,201 ¦ 
106/F1      56. Ruggeri Federica     1976 Sassuolo (MO)        GS Sportissimo Top Level         5:56.23,5   2:01.57,8   (412) diploma video    17,845 ¦ 
138/F2      59. Vecchi Cinzia        1965 Sassuolo (MO)        Team Iaccobike                   8:07.39,9   2:24.15,7   (897) diploma video    16,978 ¦ 
138/M2      31. Venturelli Dario     1976 Sassuolo (MO)        Team Iaccobike                   5:32.12,1     51.49,7   (232) diploma video    24,924 ¦ 
106/M1      98. Basile Domenico      1991 Satriano (CZ)        ASD Pedale del Golfo             5:49.23,4   2:16.33,6  (4906) diploma video    18,203 ¦ 
106/M6     103. Ceniti Vincenzo      1948 Satriano (CZ)        asd pedale del golfo             5:56.53,6   1:57.13,9  (1427) diploma video    17,820 ¦ 
55/M5      163. Vitale Armando       1956 Satriano (CZ)        ASD Pedale del  Golfo            3:54.15,7   1:40.20,3  (6268) diploma video    14,086 ¦ 
106/M5     373. Cambiano Eraldo      1955 Savigliano (CN)      Terre della Granda               6:43.10,0   2:53.54,1  (9063) diploma video    15,775 ¦ 
138/M5     450. Niglio Francesco     1956 Savigliano (CN)      vigor team piasco                7:53.36,4   2:43.00,4  (3056) diploma video    17,482 ¦ 
138/M6      94. Turra Silvano        1946 Savignano Su Panaro  GS Sportissimo Top Level         7:20.24,8   1:28.35,5  (3805) diploma video    18,800 ¦ 
106/M6      10. Manni Franco         1948 Savignano sul Panaro GS Sportissimo Top Level         4:52.26,2     52.46,5  (6829) diploma video    21,748 ¦ 
106/M4     347. Angeli Mauro         1965 Savignano sul Rubico ASD Open Team                    5:45.55,5   2:06.37,2  (7697) diploma video    18,385 ¦ 
55/M3       61. Dondarini Davide     1967 Savignano sul Rubico GS Cicli Matteoni FRW            3:14.34,7   1:10.34,9  (6976) diploma video    16,959 ¦ 
138/M4    1247. Gregori Valerio      1964 Savignano sul Rubico ASD Ecology Team                 9:25.04,4   4:27.01,1  (2982) diploma video    14,652 ¦ 
138/M3     408. Lapponi Loris        1966 Savignano sul Rubico GS Cicli Matteoni FRW            6:46.50,4   2:04.47,8  (2605) diploma video    20,351 ¦ 
106/M1      41. Maestri Alessandro   1978 Savignano sul Rubico ASD Open Team                    4:37.37,9   1:04.48,1  (4418) diploma video    22,908 ¦ 
138/M1     204. Maestri Massimiliano 1984 Savignano sul Rubico ASD Open Team                    7:01.06,2   2:09.00,7  (7700) diploma video    19,662 ¦ 
138/M2      25. Torri Paolo          1975 Savignano sul Rubico ASD Open Team                    5:30.53,5     50.31,1  (7694) diploma video    25,023 ¦ 
106/F1      45. Zanola Michela       1971 Savignano sul Rubico ASD Open Team                    5:48.53,6   1:54.27,9   (874) diploma video    18,229 ¦ 
138/M4     237. Campora Marcello     1965 Savona (SV)          Team Cicli Zanini                6:21.34,1   1:23.30,8  (4292) diploma video    21,699 ¦ 
55/F1       41. Di Maio Monica       1969 Savona (SV)          Team Cicli Zanini                3:48.52,4   1:35.23,3   (814) diploma video    14,418 ¦ 
138/M4     855. Fogliacco Riccardo   1959 Savona (SV)          Team Cicli Zanini                7:50.35,6   2:52.32,3  (4295) diploma video    17,594 ¦ 
138/M4     DNF  Franco Stefano       1965 Savona (SV)          Team Cicli Zanini                5:58.40,1   Falzàrego  (4296)         video       --- ¦ 
106/F1      70. Freccero Paola       1969 Savona (SV)          Team Cicli Zanini                6:12.19,2   2:17.53,5   (809) diploma video    17,082 ¦ 
138/M4     420. Gallo Silvio         1959 Savona (SV)          GS Elledisport                   6:49.21,3   1:51.18,0  (4711) diploma video    20,226 ¦ 
106/M4     696. Gerace Franco        1959 Savona (SV)          CICLI RISI                       7:10.15,7   3:30.57,4  (9421) diploma video    14,781 ¦ 
55/M6       49. Grisolia Sergio      1939 Savona (SV)          Speed Wheel Team                 3:26.31,8   1:26.24,5  (4178) diploma video    15,978 ¦ 
138/M3     165. Grosso Marco         1968 Savona (SV)          Team Cicli Zanini                6:05.56,0   1:23.53,4  (4294) diploma video    22,627 ¦ 
138/M3     534. Grosso Maurizio      1966 Savona (SV)          Team Cicli Zanini                7:03.17,9   2:21.15,3  (7470) diploma video    19,560 ¦ 
138/F1      26. Laino Adriana        1973 Savona (SV)          Team Cicli Zanini                7:00.55,3   1:05.35,0   (811) diploma video    19,671 ¦ 
138/M3     695. Mastroianni Maurizio 1969 Savona (SV)          Team Cicli Zanini                7:29.11,0   2:47.08,4  (7471) diploma video    18,433 ¦ 
106/F1      77. Pastorino Gloria     1970 Savona (SV)          Team Cicli Zanini                6:17.13,7   2:22.48,0   (810) diploma video    16,859 ¦ 
55/M4      123. Scalise Antonio      1959 Savona (SV)          GS Elledisport                   3:27.36,6   1:19.21,4  (8433) diploma video    15,895 ¦ 
138/F1      51. Valdora Daniela      1971 Savona (SV)          Team Cicli Zanini                7:31.16,8   1:35.56,5   (813) diploma video    18,347 ¦ 
138/M4    1084. Zaccariello Luigi    1960 Savona (SV)          Team Cicli Zanini                8:25.46,3   3:27.43,0  (7467) diploma video    16,371 ¦ 
106/M4     373. Zanini Giancarlo     1962 Savona (SV)          Team Cicli Zanini                5:51.53,1   2:12.34,8  (7466) diploma video    18,074 ¦ 
138/M2      52. Francia Simone       1976 Scandiano (RE)       Team Cicli Campioli              5:44.09,0   1:03.46,6  (2722) diploma video    24,059 ¦ 
138/M6      20. Ghirardini Danilo    1950 Scandiano (RE)       Team Cicli Campioli              6:31.52,6     40.03,3  (2721) diploma video    21,129 ¦ 
138/M2      94. Medici Simone        1975 Scandiano (RE)       NEW MOTOR BIKE ASD               6:01.36,4   1:21.14,0  (5710) diploma video    22,897 ¦ 
138/M5      87. Bagnoli Mario        1955 Scandicci (FI)       ACD Bicisportteam Firenze        6:30.24,3   1:19.48,3  (4311) diploma video    21,208 ¦ 
55/M6       76. Ballerini Giampiero  1938 Scandicci (FI)       Team Le Lame                     3:42.10,0   1:42.02,7  (6949) diploma video    14,853 ¦ 
106/M4     285. Bartolozzi Paolo     1960 Scandicci (FI)       Team Le Lame                     5:34.56,3   1:55.38,0  (4051) diploma video    18,988 ¦ 
55/M6       90. Bartolozzi Valerio   1946 Scandicci (FI)       Team Le Lame                     3:48.36,4   1:48.29,1  (6940) diploma video    14,435 ¦ 
106/M6     285. Bencini Renzo        1938 Scandicci (FI)       Centro Uisp Firenze              7:37.52,3   3:38.12,6  (8851) diploma video    13,890 ¦ 
106/F2      55. Di Pirro Elena       1965 Scandicci (FI)       Team Le Lame                     6:29.16,9   2:00.18,9   (727) diploma video    16,337 ¦ 
106/M3      37. Focardi Federico     1967 Scandicci (FI)       CC Pontassieve                   4:32.22,6     55.02,6  (8341) diploma video    23,350 ¦ 
106/M6     284. Framattei Ivano      1949 Scandicci (FI)       Centro Uisp Firenze              7:37.51,1   3:38.11,4  (9356) diploma video    13,890 ¦ 
55/M1       75. Framattei Lorenzo    1988 Scandicci (FI)       Centro Uisp Firenze              4:23.11,2   2:29.47,2  (9357) diploma video    12,538 ¦ 
106/M4     603. Nuti Filippo         1961 Scandicci (FI)       Team Le Lame                     6:40.52,0   3:01.33,7  (6937) diploma video    15,865 ¦ 
55/M4      171. Palchetti Gianni     1962 Scandicci (FI)       Team Le Lame                     3:43.06,7   1:34.51,5  (6948) diploma video    14,790 ¦ 
138/M2     333. Strambi Francesco    1975 Scandicci (FI)       ACD Bicisportteam Firenze        7:11.16,0   2:30.53,6  (7489) diploma video    19,199 ¦ 
106/M1     118. Bozzini Davide       1987 Scandolara Ravara (C VC Casalasco                     6:10.34,3   2:37.44,5  (7334) diploma video    17,162 ¦ 
106/M1     128. Braga Nicholas       1983 Scandolara Ravara (C VC Casalasco                     6:16.42,9   2:43.53,1  (7335) diploma video    16,882 ¦ 
55/M4      104. Lui Maurizio         1965 Scandolara Ravara (C VC Casalasco                     3:21.55,1   1:13.39,9  (4260) diploma video    16,343 ¦ 
106/M3     356. Madella Mella Claudi 1966 Scandolara Ravara (C VC Casalasco                     6:09.03,3   2:31.43,3  (2631) diploma video    17,233 ¦ 
138/M5     232. Baronio Giovanni     1956 Scandolara Ripa d'Og ASD Persichello                  7:04.07,9   1:53.31,9  (4287) diploma video    19,522 ¦ 
138/M5     307. Bonomelli Valter     1954 Scanzorosciate (BG)  Team Gld Seriate                 7:22.33,9   2:11.57,9  (5039) diploma video    18,709 ¦ 
106/M4      67. Amerini Folco        1962 Scarlino (GR)        ASD GS Team Perin                4:42.08,9   1:02.50,6  (4846) diploma video    22,541 ¦ 
106/M5     334. Griglio Carlo        1958 Scarnafigi (CN)      ASD Terre della Granda           6:34.21,5   2:45.05,6  (1508) diploma video    16,127 ¦ 
106/M5     165. Ammannati Marco      1958 Scarperia (FI)       ferritaglienti                   5:42.37,3   1:53.21,4  (7292) diploma video    18,562 ¦ 
106/M5     185. Bianchini Virgilio   1952 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  5:47.35,4   1:58.19,5  (4238) diploma video    18,297 ¦ 
106/M4     496. Casati Alberto       1962 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  6:15.15,4   2:35.57,1  (7300) diploma video    16,948 ¦ 
138/M4     577. Cerbai Luciano       1965 Scarperia (FI)       Ferri TAglienti                  7:11.27,7   2:13.24,4  (4234) diploma video    19,190 ¦ 
106/M5     350. Cipriani Andrea      1954 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  6:37.01,8   2:47.45,9  (7290) diploma video    16,018 ¦ 
106/M4     293. Collini Daniele      1960 Scarperia (FI)       ferritaglienti                   5:36.17,3   1:56.59,0  (4237) diploma video    18,912 ¦ 
106/M2     171. Collini Michele      1974 Scarperia (FI)       SCI CLUB MUGELLO                 5:52.48,4   2:25.50,9  (9154) diploma video    18,026 ¦ 
106/M5     119. Collini Pietro       1956 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  5:31.21,8   1:42.05,9  (7289) diploma video    19,193 ¦ 
106/M3       9. Corti Gabriele       1971 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  4:01.54,5     24.34,5  (2627) diploma video    26,290 ¦ 
106/F2     122. De Martin Toldo Luci 1958 Scarperia (FI)       club ciclo appenninico 1907      7:41.18,5   3:12.20,5  (1073) diploma video    13,786 ¦ 
55/M4      157. Francini Paolo       1962 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  3:39.02,3   1:30.47,1  (7291) diploma video    15,065 ¦ 
55/M5      299. Gatti Andrea         1956 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  5:57.59,5   3:44.04,1  (7294) diploma video     9,218 ¦ 
138/M6     109. Manescalchi Arturo   1949 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  7:32.47,6   1:40.58,3  (4235) diploma video    18,286 ¦ 
106/M6     239. Manzani Leonardo     1950 Scarperia (FI)       Sci Club Mugello                 7:05.24,5   3:05.44,8  (5658) diploma video    14,950 ¦ 
106/M3      11. Martini Marco        1967 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  4:02.03,3     24.43,3  (2626) diploma video    26,275 ¦ 
106/M4     584. Mazzoni Andrea       1965 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  6:37.01,3   2:57.43,0  (7293) diploma video    16,019 ¦ 
55/M5       62. Mazzoni Maurizio     1958 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  3:20.27,0   1:06.31,6  (4236) diploma video    16,462 ¦ 
138/M1      78. Mordini Martino      1982 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  5:59.11,9   1:07.06,4  (7302) diploma video    23,051 ¦ 
106/M3     106. Nencini Mauro        1971 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  4:57.39,6   1:20.19,6  (4243) diploma video    21,366 ¦ 
106/M5     347. Nencini Remo         1951 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  6:36.43,7   2:47.27,8  (5797) diploma video    16,031 ¦ 
138/M2     305. Nocentini Mario      1974 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  7:04.08,0   2:23.45,6  (7305) diploma video    19,522 ¦ 
106/M2     140. Penni Giacomo        1974 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  5:38.08,5   2:11.11,0  (7296) diploma video    18,808 ¦ 
138/M5     476. Poma Claudio         1955 Scarperia (FI)       club ciclo appenninico 1907      7:59.18,1   2:48.42,1  (5933) diploma video    17,275 ¦ 
106/M3     113. Novello Francesco    1967 Schiavon (VI)        ASD Fiordifrutta                 4:59.30,2   1:22.10,2  (4458) diploma video    21,235 ¦ 
106/M2      12. Peron Simone         1976 Schiavon (VI)        ASD Fiordifrutta                 4:05.08,4     38.10,9  (3275) diploma video    25,944 ¦ 
138/M2     441. Bianchi Francesco    1975 Schio (VI)           GS Krom                          7:48.01,9   3:07.39,5   (345) diploma video    17,691 ¦ 
138/M3     297. Corato Franco        1966 Schio (VI)           A.S.D. Ca' Trenta                6:28.42,2   1:46.39,6  (2890) diploma video    21,301 ¦ 
138/M4      88. Pietribiasi Sergio   1965 Schio (VI)           asd cà trenta                    5:53.25,6     55.22,3  (3087) diploma video    23,427 ¦ 
138/M4     879. Carrieri Fabio       1959 Scorzè (VE)          Granfondo Pinarello              7:54.20,1   2:56.16,8  (6793) diploma video    17,456 ¦ 
138/F1      15. Casarin Alessandra   1971 Scorzè (VE)          Granfondo Pinarello              6:44.37,7     49.17,4   (406) diploma video    20,463 ¦ 
138/M2     216. Pastrello Federico   1976 Scorzè (VE)          Granfondo Pinarello              6:40.05,7   1:59.43,3  (2203) diploma video    20,695 ¦ 
106/M2     119. Pesce Nicola         1972 Scorzè (VE)          GC Santa Cristina                5:24.50,8   1:57.53,3  (9978) diploma video    19,578 ¦ 
138/M5      99. Salvi Antonello      1957 Sedrina (BG)         CICLI PIAZZALUNGA                6:33.23,1   1:22.47,1  (3128) diploma video    21,048 ¦ 
138/M4     140. Miotto Luca          1962 Segrate (MI)         TEAM FUORISELLA                  6:05.35,5   1:07.32,2  (1589) diploma video    22,648 ¦ 
138/M5       2. Bernard Nikolaus     1958 Seis Am Schlern (BZ) Team Dolomiti Superbike          5:22.19,3     11.43,3  (3282) diploma video    25,688 ¦ 
138/M5     605. D'Ambrosio Angelo    1954 Selva di Sora (FR)   Ciclo Team Sora                  8:33.36,8   3:23.00,8  (8346) diploma video    16,121 ¦ 
138/M4     671. De Gasperis Ivo      1959 Selva di Sora (FR)   Ciclo Team Sora                  7:24.07,3   2:26.04,0  (4666) diploma video    18,643 ¦ 
106/F1      16. Di Cresce Roberta    1971 Selva di Sora (FR)   Ciclo Team Sora                  5:13.23,7   1:18.58,0   (446) diploma video    20,293 ¦ 
55/M2       22. Perathoner Alan      1976 Selva di Val Gardena Factory Team Diadora             2:42.40,1     33.48,3  (2025) diploma video    20,286 ¦ 
55/M3       93. Senoner Rainer       1967 Selva di Val Gardena                                  3:33.06,6   1:29.06,8  (4239) diploma video    15,484 ¦ 
106/M3     205. Bellapianta Natale   1968 Selva Gardena (BZ)   Team Zanolini Bike Professiona   5:24.33,5   1:47.13,5  (4921) diploma video    19,595 ¦ 
106/M3      67. Delladdio Elmar      1971 Selva Gardena (BZ)   Club Rodes Gherdeina             4:46.02,2   1:08.42,2  (9235) diploma video    22,234 ¦ 
106/M5       6. Kerschbaumer Oswald  1957 Selva Gardena (BZ)   ASV Rodes Gherdeina              4:07.00,3     17.44,4   (165) diploma video    25,748 ¦ 
106/M4     683. Benetollo Mauro      1960 Selvazzano Dentro (P AR Team Armistizio Hard Servic   7:05.28,9   3:26.10,6  (6854) diploma video    14,947 ¦ 
55/M4      152. Giovagnini Alessandr 1963 Selvazzano Dentro (P CICLI MORBIATO RACING BIKE       3:37.01,7   1:28.46,5  (9445) diploma video    15,205 ¦ 
138/F2      71. Toniolo Giannina     1947 Selvazzano Dentro (P s.c.padovani                     8:21.16,9   2:37.52,7  (1280) diploma video    16,517 ¦ 
138/M5      68. Bologna Claudio      1954 Senago (MI)          Team De Rosa                     6:24.10,1   1:13.34,1  (2821) diploma video    21,553 ¦ 
138/M3    1064. Perini Francesco     1967 Senigallia (AN)      Amici della Bici                 9:02.14,8   4:20.12,2  (9974) diploma video    15,269 ¦ 
106/M4     527. Rollo Antonio        1962 Senigallia (AN)      amici della bici                 6:22.59,4   2:43.41,1 (10111) diploma video    16,606 ¦ 
138/M3     193. Saturni Oscar        1966 Senigallia (AN)      Collemarathon                    6:11.01,3   1:28.58,7  (2152) diploma video    22,316 ¦ 
106/M1     138. Carducci Daniele     1978 Seravezza (LU)       G.S. Quercia                     6:29.12,7   2:56.22,9  (9086) diploma video    16,340 ¦ 
55/M6      150. Vergani Giuseppe     1946 Seregno (MI)         Cabiatese                        4:19.06,7   2:18.59,4 (10467) diploma video    12,735 ¦ 
106/M5      90. Aresi Paolo          1958 Seriate (BG)         Punto Pesenti                    5:21.36,4   1:32.20,5  (3730) diploma video    19,775 ¦ 
138/M3     703. Rizzi Fulvio         1966 Seriate (BG)         TEAM GLD SERIATE                 7:29.59,5   2:47.56,9  (3116) diploma video    18,400 ¦ 
106/M5     312. Liguori Francesco    1951 Serino (AV)          US Ciclisti Pratola Serra        6:28.52,7   2:39.36,8  (5609) diploma video    16,354 ¦ 
106/M4     DNF  Fregolent Maurizio   1964 Sernaglia D. Battagl Granfondo Pinarello              5:45.55,5   Falzàrego  (2201)         video       --- ¦ 
138/M4     433. Bernardi Giacomo     1965 Serrada di Folgaria  Pol. S.Giorgio Ugo Bike          6:50.50,4   1:52.47,1  (8078) diploma video    20,153 ¦ 
138/M4      76. Carlini Claudio      1965 Serramazzoni (MO)    GS Sportissimo Top Level         5:51.38,7     53.35,4   (208) diploma video    23,546 ¦ 
106/M5     260. Casoni Luciano       1955 Serramazzoni (MO)    ASD GS Gli Scoiattoli            6:14.35,9   2:25.20,0  (7902) diploma video    16,978 ¦ 
138/M3     741. Castelli Marco       1969 Serravalle di Repubb GS Cicli Matteoni FRW            7:36.34,7   2:54.32,1  (6962) diploma video    18,134 ¦ 
138/M4     541. Fanti Maurizio       1965 Serravalle Pistoiese ASD Inwool                       7:05.35,3   2:07.32,0  (7069) diploma video    19,455 ¦ 
55/F2       44. Massai Antonella     1963 Serravalle Pistoiese ASD Inwool                       3:44.51,7   1:01.12,1   (877) diploma video    14,675 ¦ 
106/M6     255. Denegri Guido        1934 Serravalle Scrivia ( Racing Team La Bici              7:14.01,9   3:14.22,2  (8108) diploma video    14,653 ¦ 
106/M3     219. Zerbo Federico       1970 Serravalle Scrivia ( Racing Team La Bici              5:28.57,6   1:51.37,6  (8106) diploma video    19,333 ¦ 
138/M2     354. Barattin Donato      1976 Sesto al Reghena (PN sportivi del ponte               7:16.54,0   2:36.31,6  (2786) diploma video    18,951 ¦ 
106/M5     465. Carcano Stefano      1952 Sesto Calende (VA)   UC Angerese                      7:13.14,6   3:23.58,7  (5117) diploma video    14,679 ¦ 
55/M4      303. Frison Santino       1959 Sesto Calende (VA)   UC Angerese                      4:33.49,7   2:25.34,5  (5385) diploma video    12,051 ¦ 
106/M6     265. Mattaini Angelo      1948 Sesto Calende (VA)   UC Angerese                      7:18.31,9   3:18.52,2  (5696) diploma video    14,502 ¦ 
106/F2      70. Simone Clementina Iv 1963 Sesto Calende (VA)   UC Angerese                      6:48.58,9   2:20.00,9  (1256) diploma video    15,550 ¦ 
138/M3      34. Aiazzi Francesco     1968 Sesto Fiorentino (FI M.T. Bike team 2001              5:27.02,4     44.59,8  (2771) diploma video    25,318 ¦ 
106/F2      92. Baggiani Lucia       1962 Sesto Fiorentino (FI ASD Inwool                       7:09.34,7   2:40.36,7   (752) diploma video    14,805 ¦ 
106/M2     103. Ballini Marco        1977 Sesto Fiorentino (FI GS Poccianti                     5:16.44,2   1:49.46,7  (8808) diploma video    20,079 ¦ 
138/M4     589. Belli Claudio        1959 Sesto Fiorentino (FI ACD Bicisportteam Firenze        7:12.53,4   2:14.50,1  (2642) diploma video    19,127 ¦ 
55/M4       45. Biondi Massimo       1963 Sesto Fiorentino (FI team promo sport                 2:56.25,7     48.10,5  (1381) diploma video    18,704 ¦ 
138/M4    1229. Chiari Marco         1964 Sesto Fiorentino (FI ASD La Querce                    9:10.22,4   4:12.19,1  (8022) diploma video    15,044 ¦ 
138/M4    1230. Dallorenzo Gianni    1959 Sesto Fiorentino (FI ASD La Querce                    9:10.23,5   4:12.20,2  (8024) diploma video    15,043 ¦ 
106/M3     523. Duranti Raffaele     1967 Sesto Fiorentino (FI GC Campi 04                      7:28.59,3   3:51.39,3  (5303) diploma video    14,165 ¦ 
138/M6       2. Fattori Paolo        1948 Sesto Fiorentino (FI ASD La Querce                    6:06.50,8     15.01,5  (8016) diploma video    22,570 ¦ 
106/M3     464. Fedi Giacomo         1971 Sesto Fiorentino (FI ASD La Querce                    6:44.55,1   3:07.35,1  (4539) diploma video    15,706 ¦ 
106/M4     331. Fredducci Marco      1962 Sesto Fiorentino (FI Team Le Lame                     5:43.30,1   2:04.11,8  (6953) diploma video    18,515 ¦ 
138/M6     138. Gambacciani Andrea   1950 Sesto Fiorentino (FI Avis Verag Prato Est             7:46.48,7   1:54.59,4  (4455) diploma video    17,737 ¦ 
106/M5     378. Grassi Sergio        1955 Sesto Fiorentino (FI ASD La Querce                    6:44.52,8   2:55.36,9  (8021) diploma video    15,708 ¦ 
55/M4      253. Matucci Roberto      1960 Sesto Fiorentino (FI GC Campi 04                      4:11.11,4   2:02.56,2  (5699) diploma video    13,137 ¦ 
138/M4     352. Mozzini Giancarlo    1962 Sesto Fiorentino (FI G.S. POCCIANTI                   6:39.20,2   1:41.16,9  (1593) diploma video    20,734 ¦ 
138/M4     794. Nistri Roberto       1959 Sesto Fiorentino (FI gs POCCIANTI                     7:41.06,5   2:43.03,2  (1601) diploma video    17,956 ¦ 
106/M3     119. Sabatelli Luca       1968 Sesto Fiorentino (FI Avis Verag Prato Est             5:00.51,7   1:23.31,7  (4449) diploma video    21,139 ¦ 
55/F2       32. Toncelli Loira       1959 Sesto Fiorentino (FI G.S. Poccianti                   3:36.33,3     52.53,7  (1278) diploma video    15,238 ¦ 
106/M4     107. Vannoni Roberto      1965 Sesto Fiorentino (FI CC Pontassieve                   4:54.46,6   1:15.28,3  (8340) diploma video    21,575 ¦ 
55/M5      178. Magrini Riccardo     1954 Sesto San Giovanni (                                  3:58.49,0   1:44.53,6   (307) diploma video    13,818 ¦ 
138/M6     224. Nava Roberto         1943 Sesto San Giovanni ( SC Pedale Sestese                8:35.26,7   2:43.37,4  (5794) diploma video    16,063 ¦ 
138/M3      24. Quaini Andrea        1971 Sesto San Giovanni ( Team De Rosa                     5:24.34,4     42.31,8  (3101) diploma video    25,510 ¦ 
55/M2       29. Ratti Andrea         1973 Sesto San Giovanni ( Crazy Biker Orezzo               2:54.19,9     45.28,1  (7990) diploma video    18,929 ¦ 
106/M3      98. Vigoni Gabriele      1969 Sesto San Giovanni ( Eurobike Cusano                  4:54.15,3   1:16.55,3  (6264) diploma video    21,613 ¦ 
55/M5       93. Manara Maurizio Cami 1953 Settimo Milanese (MI G.C. F. MOSER - MILANO           3:30.28,3   1:16.32,9  (3016) diploma video    15,679 ¦ 
106/M4     503. Marzo Stefano        1962 Settimo Milanese (MI Casa Modena-SC Pero              6:15.57,7   2:36.39,4  (2192) diploma video    16,916 ¦ 
106/M5     310. Locci Paolo          1958 Settimo San Pietro ( Paubike                          6:28.37,7   2:39.21,8  (7819) diploma video    16,365 ¦ 
106/M4     382. Correndo Sergio      1963 Settimo Torinese (TO ASD Jollyeuroprestige            5:53.12,0   2:13.53,7  (8271) diploma video    18,006 ¦ 
106/M6     223. Bechelli Franco      1950 Sieci (FI)           Polisportiva Sieci               6:54.19,8   2:54.40,1  (4739) diploma video    15,350 ¦ 
55/M2       21. Bencini Michele      1974 Sieci (FI)           Polisportiva Sieci               2:42.32,9     33.41,1  (4738) diploma video    20,301 ¦ 
138/M4     616. Tatini Roberto       1959 Sieci (FI)           Polisportiva Sieci               7:16.23,1   2:18.19,8  (4736) diploma video    18,974 ¦ 
55/M5      231. Vitali Roberto       1953 Sieci (FI)           Polisportiva Sieci               4:17.36,3   2:03.40,9  (4737) diploma video    12,810 ¦ 
138/M5     491. Alessandri Salvatore 1958 Siena (SI)           Cral Montepaschisiena            8:02.50,9   2:52.14,9  (8755) diploma video    17,148 ¦ 
106/M4     651. Cirio Flavio         1960 Siena (SI)           cicli cortina                    6:55.07,1   3:15.48,8  (9149) diploma video    15,320 ¦ 
138/M4     143. Cocchia Carlo        1963 Siena (SI)           Team Bike Pionieri               6:06.40,1   1:08.36,8  (3249) diploma video    22,581 ¦ 
138/M5      18. Gatterelli Franco    1951 Siena (SI)           Bulletta Bike                    5:57.25,3     46.49,3   (365) diploma video    23,165 ¦ 
106/M1      32. Improta Livio        1988 Siena (SI)           Team Bike Pionieri               4:27.25,8     54.36,0  (3250) diploma video    23,781 ¦ 
106/M5      43. Lamoretti Luca       1955 Siena (SI)           Team Bike Pionieri               4:52.23,0   1:03.07,1  (3251) diploma video    21,752 ¦ 
106/M4      50. Lorenzini Alessandro 1960 Siena (SI)           Team Bike Pionieri               4:36.46,5     57.28,2  (3248) diploma video    22,978 ¦ 
106/M2      83. Lugarini Stefano     1972 Siena (SI)           GS Castel Rigone Pedala          5:04.40,5   1:37.43,0  (9722) diploma video    20,874 ¦ 
106/M6       8. Mercati Claudio      1949 Siena (SI)           A.S.D. Ciclosport Poggi Bonsi    4:47.55,2     48.15,5  (3235) diploma video    22,089 ¦ 
55/M4       30. Piattelli Roberto    1965 Siena (SI)           ASD Ciclistica Senese            2:47.08,3     38.53,1  (5902) diploma video    19,744 ¦ 
55/M5      214. Simonetti Massimo    1958 Sigillo (PG)         GS Avis Gualdo Tadino            4:12.53,9   1:58.58,5  (7218) diploma video    13,048 ¦ 
106/M4     549. Carbone Marco        1965 Signa (FI)           Avis Verag Prato Est             6:26.31,8   2:47.13,5  (4451) diploma video    16,454 ¦ 
106/M2     205. Costa Massimiliano   1974 Signa (FI)           Avis Verag Prato Est             6:11.07,9   2:44.10,4  (7788) diploma video    17,136 ¦ 
138/M5     279. Lulli Enrico         1954 Signa (FI)           ASD La Querce                    7:16.47,6   2:06.11,6  (8011) diploma video    18,956 ¦ 
138/M6     128. Liotto Roberto       1945 Silea (TV)           SC Dopla                         7:40.39,8   1:48.50,5  (1542) diploma video    17,974 ¦ 
55/M6        1. Moro Francesco       1948 Silea (TV)           Granfondo Pinarello              2:00.07,3       -----  (6764) diploma video    27,472 ¦ 
106/F1      72. Qualizza Simona      1973 Silea (TV)           Granfondo Pinarello              6:12.52,9   2:18.27,2   (631) diploma video    17,056 ¦ 
55/F1       87. Volpe Michela        1969 Silea (TV)           isdc milano team pezzetti        4:36.23,4   2:22.54,3   (521) diploma video    11,939 ¦ 
138/M3      14. Zandoná Andrea       1966 Silea (TV)           Granfondo Pinarello              5:20.54,6     38.52,0  (2206) diploma video    25,801 ¦ 
138/F1       4. Girardi Laura        1971 Sinich Meran (BZ)    Athleticclub Meran               6:07.02,7     11.42,4   (507) diploma video    22,558 ¦ 
55/M4      251. Beneventi Mauro      1960 Sirmione (BS)        Gruppo Ciclistico Feralpi        4:10.57,3   2:02.42,1  (4926) diploma video    13,149 ¦ 
138/M4     378. De Nale Rinaldo      1963 Sirmione (BS)        Gruppo Ciclistico Feralpi        6:42.55,3   1:44.52,0  (9208) diploma video    20,549 ¦ 
55/M3       18. Pasini Cesare        1970 Sirmione (BS)        Gruppo Ciclistico Feralpi        2:32.54,3     28.54,5  (5857) diploma video    21,582 ¦ 
55/M3        1. Guareschi Paolo      1966 Sissa (PR)           Road And Track                   2:03.59,8       -----  (2984) diploma video    26,613 ¦ 
106/M1      89. Kostner Manuel       1978 Socchieve (UD)       Team Sclauzero Starbene          5:39.46,4   2:06.56,6  (7348) diploma video    18,718 ¦ 
106/M5     206. Palmi Leonello       1953 Sogliano al Rubicone GS Cicli Matteoni FRW            5:54.14,9   2:04.59,0  (6984) diploma video    17,953 ¦ 
138/M3     672. Toni Marco           1969 Sogliano al Rubicone GS Cicli Matteoni FRW            7:25.32,8   2:43.30,2  (4071) diploma video    18,583 ¦ 
138/M4     333. Sgarbi Stefano       1964 Solara (MO)          Team Bertoldi Ciclissimo         6:36.40,4   1:38.37,1  (8211) diploma video    20,873 ¦ 
138/F2      79. Zizza Angela         1961 Solara (MO)          Team Bertoldi Ciclissimo         8:42.40,5   2:59.16,3   (938) diploma video    15,841 ¦ 
138/M3     666. Tellarini Massimo    1966 Solarolo (RA)        Top Racing Bike Team Lodi        7:24.44,6   2:42.42,0  (8553) diploma video    18,617 ¦ 
106/M3     207. Lazzari Attiglio     1968 Solarolo Rainerio (C ASD Persichello                  5:25.06,3   1:47.46,3  (7455) diploma video    19,562 ¦ 
106/M5     163. Chioetto Emanuele    1958 Solferino (MN)       asd nuova arka team perla bs     5:41.41,5   1:52.25,6  (2877) diploma video    18,613 ¦ 
138/M2     121. Saetti Gabriele      1973 Soliera (MO)         GS Sportissimo Top Level         6:08.53,4   1:28.31,0  (2291) diploma video    22,445 ¦ 
138/M2     461. Savignano Marco      1973 Soliera (MO)         GS Sportissimo Top Level         7:54.50,7   3:14.28,3  (6824) diploma video    17,437 ¦ 
106/M2      67. Contarato Enrico     1976 Soligo (TV)          Granfondo Pinarello              4:55.39,4   1:28.41,9  (6766) diploma video    21,511 ¦ 
106/M2     148. Dorigo Claudio       1974 Soligo (TV)          g.s. eurovelo cicli              5:41.44,5   2:14.47,0  (9262) diploma video    18,610 ¦ 
138/M2     379. Naibo Carlo          1974 Soligo (TV)          Decima Treviso ASD               7:25.43,0   2:45.20,6  (4705) diploma video    18,576 ¦ 
55/F1       89. Coerezza Annabella   1974 Somma Lombardo (VA)  Coppi Racing Team Azzate         4:39.25,0   2:25.55,9  (1057) diploma video    11,810 ¦ 
138/M4     762. Ioli Valerio         1961 Somma Lombardo (VA)  UC Angerese                      7:37.22,2   2:39.18,9  (5202) diploma video    18,103 ¦ 
138/M3      90. Peruzzotti Stefano   1970 Somma Lombardo (VA)  Coppi Racing Team Azzate         5:49.01,6   1:06.59,0  (3082) diploma video    23,723 ¦ 
55/M4       84. Menon Nicola         1963 Sommacampagna (VR)   CICLOAMATORI AVIS SOMMACAMPAGN   3:14.10,2   1:05.55,0  (5723) diploma video    16,995 ¦ 
138/M4     484. Povolo Daniele       1962 Sommacampagna (VR)   CICLOAMATORI AVIS SOMMACAMPAGN   6:57.01,4   1:58.58,1 (10023) diploma video    19,855 ¦ 
138/M6      49. Roina Lino           1937 Sommacampagna (VR)   CICLOAMATORI AVIS SOMMACAMPAGN   6:57.01,9   1:05.12,6 (10109) diploma video    19,854 ¦ 
138/M5     431. Roina Tiziano        1952 Sommacampagna (VR)   CICLOAMATORI AVIS SOMMACAMPAGN   7:49.10,3   2:38.34,3  (5986) diploma video    17,648 ¦ 
55/M4      243. Pedussia Andrea      1960 Sommariva Del Bosco  Ruota Libera                     4:08.59,2   2:00.44,0  (5877) diploma video    13,253 ¦ 
106/M1      59. Marconi Nicola       1981 Sona (VR)            g.c. padernese archetti pittor   4:59.50,6   1:27.00,8  (9759) diploma video    21,211 ¦ 
106/M3     428. Tacconi Federico     1969 Sona (VR)            Berner                           6:32.42,9   2:55.22,9  (2102) diploma video    16,194 ¦ 
106/M3      55. Cucchi Carlo         1967 Soncino (CR)         GSD Cris Planet Desiderio Bici   4:43.10,4   1:05.50,4  (2047) diploma video    22,459 ¦ 
55/M5      195. Bartesaghi Antonio   1956 Sondrio (SO)         ASD Team Memo Bar Tonale         4:05.00,8   1:51.05,4  (2139) diploma video    13,468 ¦ 
106/M3     296. Scherini Andrea      1971 Sondrio (SO)         ASD Team Memo Bar Tonale         5:52.28,7   2:15.08,7 (10177) diploma video    18,043 ¦ 
106/M1      58. Gulia Andrea         1980 Sora (FR)            Ciclo Team Sora                  4:58.21,1   1:25.31,3  (8344) diploma video    21,317 ¦ 
106/M5      86. Gulia Donato         1953 Sora (FR)            Ciclo Team Sora                  5:17.43,2   1:28.27,3  (4662) diploma video    20,017 ¦ 
106/M5      34. Iafrate Gilberto     1952 Sora (FR)            Ciclo Team Sora                  4:44.56,2     55.40,3  (4663) diploma video    22,320 ¦ 
106/M4     212. Orlandi Gianfranco   1962 Sora (FR)            Ciclo Team Sora                  5:19.05,0   1:39.46,7  (4664) diploma video    19,932 ¦ 
138/M1       1. Rea Giorgio          1978 Sora (FR)            bikextreme                       4:52.05,5       -----    (39) diploma video    28,347 ¦ 
138/M2     122. Porcari Ettore       1973 Soragna (PR)         GS Sportissimo Top Level         6:08.54,0   1:28.31,6  (3813) diploma video    22,445 ¦ 
138/M2     123. Testi Diego          1972 Soragna (PR)         GS Sportissimo Top Level         6:08.55,8   1:28.33,4  (3803) diploma video    22,443 ¦ 
106/M2      62. Verona Davide        1973 Sorbolo (PR)         ASD La Veloce OCM                4:54.00,0   1:27.02,5  (6259) diploma video    21,632 ¦ 
106/M2     207. Moia Massimiliano    1975 Soriso (NO)          Amici per la bici                6:13.26,6   2:46.29,1  (9833) diploma video    17,030 ¦ 
106/M4     494. Mongini Massimo      1962 Soriso (NO)          Amici per la Bici                6:13.26,1   2:34.07,8  (9841) diploma video    17,031 ¦ 
106/F2      69. Breda Margherita     1962 Sorisole (BG)        GS Sportissimo Top Level         6:45.38,1   2:16.40,1   (638) diploma video    15,679 ¦ 
55/M5      212. Andreacchio Salvator 1953 Soverato (CZ)        ASD Pedale del Golfo             4:12.36,5   1:58.41,1  (4849) diploma video    13,063 ¦ 
106/M2      26. Panzino Giuseppe     1972 Soverato (CZ)        BC Catanzaro                     4:17.40,6     50.43,1  (1619) diploma video    24,682 ¦ 
138/M2     522. Carrara Franz        1973 Sovere (BG)                                           8:18.25,2   3:38.02,8  (1414) diploma video    16,612 ¦ 
55/F1        7. Bee Gloria           1990 Sovramonte (BL)      ACC TEAM BIKE                    2:35.48,6     22.19,5  (1025) diploma video    21,179 ¦ 
138/M5     162. Minazzato Fernando   1953 Sovramonte (BL)      ACC TEAM BIKE                    6:50.09,3   1:39.33,3  (3038) diploma video    20,187 ¦ 
106/M4     198. Strappazzon Adorno   1963 Sovramonte (BL)      ACC TEAM BIKE                    5:17.20,4   1:38.02,1  (6131) diploma video    20,041 ¦ 
138/M3      96. Bee Floriano         1966 Sovramonte (RI)      ACC TEAM BIKE                    5:49.56,5   1:07.53,9  (2793) diploma video    23,661 ¦ 
138/M6      66. Antonelli Fulvio     1946 Spello (PG)          GS Pedale Spellano               7:06.48,8   1:14.59,5  (4852) diploma video    19,399 ¦ 
138/M5     166. Bagliani Giuseppe    1957 Spello (PG)          GS Pedale Spellano               6:50.52,5   1:40.16,5  (4871) diploma video    20,152 ¦ 
138/M1     253. Bocciolini Daniele   1983 Spello (PG)          GS Pedale Spellano               7:37.48,8   2:45.43,3  (5018) diploma video    18,085 ¦ 
106/M1     114. Bocciolini Giacomo   1990 Spello (PG)          GS Pedale Spellano               6:04.58,1   2:32.08,3  (5019) diploma video    17,426 ¦ 
106/M5     241. Bocciolini Isauro    1956 Spello (PG)          GS Pedale Spellano               6:05.00,5   2:15.44,6  (5020) diploma video    17,424 ¦ 
106/M1     168. Bordoni Matteo       1978 Spello (PG)          ACDS Maria degli Angeli C.       7:02.31,7   3:29.41,9  (5043) diploma video    15,052 ¦ 
138/M4      35. Cimarelli Mauro      1963 Spello (PG)          ASD GS Pedale Spellano           5:35.56,0     37.52,7  (2879) diploma video    24,647 ¦ 
138/M5     326. Giommi Renzo         1952 Spello (PG)          GS Pedale Spellano               7:25.48,5   2:15.12,5  (5429) diploma video    18,573 ¦ 
138/M5     201. Pergolesi Giuliano   1957 Spello (PG)          ASD GS Pedale Spellano           6:59.56,2   1:49.20,2  (5882) diploma video    19,717 ¦ 
138/M4     716. Ugoccioni Giorgio    1960 Spello (PG)          GS Pedale Spellano               7:30.24,0   2:32.20,7  (6209) diploma video    18,383 ¦ 
138/M2     180. Beneventi Andrea     1974 Spezzano (MO)        Team Iaccobike                   6:28.04,3   1:47.41,9  (4506) diploma video    21,336 ¦ 
138/M4     756. Bettelli Maurizio    1961 Spezzano (MO)        Team Iaccobike                   7:35.59,6   2:37.56,3  (4502) diploma video    18,158 ¦ 
138/M4     696. Ferrari Gianni       1960 Spezzano (MO)        Team Iaccobike                   7:26.57,5   2:28.54,2  (7904) diploma video    18,525 ¦ 
106/M3     103. Malaguti Gian Paolo  1967 Spilamberto (MO)     GS Sportissimo Top Level         4:56.27,5   1:19.07,5  (3804) diploma video    21,453 ¦ 
106/Mtop     4. Montanari Davide     1972 Spilamberto (MO)     SC Emporio Bici Max Team         3:51.48,8     15.55,8    (26) diploma video    27,435 ¦ 
138/M2       5. Tibaldo Fabio        1973 Spilamberto (MO)     GS Sportissimo Top Level         4:59.38,9     19.16,5   (207) diploma video    27,632 ¦ 
138/M3     252. Valentini Mauro      1968 Spilamberto (MO)     GS Sportissimo Top Level         6:21.38,3   1:39.35,7  (6798) diploma video    21,695 ¦ 
106/M1     161. Orlandini Marco      1985 Spinea (VE)          scavezzon squadra corse          6:51.55,3   3:19.05,5  (9909) diploma video    15,439 ¦ 
138/M4    1075. Scarpa Roberto       1960 Spinea (VE)          G.C. ASSEGGIANO                  8:23.51,3   3:25.48,0  (3134) diploma video    16,433 ¦ 
138/M5     332. Casali Angelo        1956 Spino d'Adda (CR)    u.s.d. spinese oratorio          7:27.48,1   2:17.12,1  (2854) diploma video    18,490 ¦ 
106/M3     349. Cherubini Manuel     1971 Spoleto (PG)         ASD Il girasole                  6:07.51,2   2:30.31,2  (5157) diploma video    17,289 ¦ 
106/M3     348. Fabiani Gianluca     1968 Spoleto (PG)         ASD Il girasole                  6:07.50,8   2:30.30,8  (5325) diploma video    17,289 ¦ 
106/M4     464. Ferrante Marco       1964 Spoleto (PG)         ASD Il Girasole                  6:07.50,8   2:28.32,5  (9320) diploma video    17,289 ¦ 
55/M2        5. Maggiore Leonardo    1976 Spongano (LE)        GS Esercito                      2:20.38,4     11.46,6  (3232) diploma video    23,464 ¦ 
138/M5     317. Brol Giancarlo       1956 Spresiano (TV)       SCD Dopla Treviso                7:23.35,2   2:12.59,2  (9032) diploma video    18,666 ¦ 
106/F1      69. Corracin Deborah     1970 Spresiano (TV)       Granfondo Pinarello              6:10.59,9   2:16.34,2   (630) diploma video    17,142 ¦ 
106/F2     104. Paronetto Sonia      1962 Spresiano (TV)       Granfondo Pinarello              7:22.41,5   2:53.43,5   (624) diploma video    14,366 ¦ 
106/M1      19. Ferrari Thomas       1986 St.Christina (BZ)    ASV Rodes Gherdeina              4:11.06,4     38.16,6  (2939) diploma video    25,327 ¦ 
55/M1        6. Tschurtschenthaler P 1988 St.Christina (BZ)    ASV Rodes Gherdeina              2:10.39,4     17.15,4  (3179) diploma video    25,257 ¦ 
55/M1        5. Heel Werner          1982 St.Leonhard in Passe Sporthilfe                       2:10.37,6     17.13,6   (136) diploma video    25,262 ¦ 
138/M4     157. Denicolò Franz       1962 St.Lorenzen (BZ)     ASV St.Lorenzen RAD              6:10.54,7   1:12.51,4  (2920) diploma video    22,323 ¦ 
138/M4     419. Fiung Francesco      1962 St.Vigil Enneberg (B Rodes Val Badia-Raiffeisen       6:49.11,9   1:51.08,6  (2943) diploma video    20,234 ¦ 
138/M3     604. Caterini Emilio      1967 Staranzano (GO)      Team Sclauzero Starbene          7:13.28,1   2:31.25,5  (4269) diploma video    19,101 ¦ 
138/M4     289. Chersin Loris        1960 Staranzano (GO)      GS Danieli ASD                   6:30.29,8   1:32.26,5  (9127) diploma video    21,203 ¦ 
106/M3     121. Cossovel Riccardo    1966 Staranzano (GO)      TEAM ISONZO AMATORI A.S.D.       5:01.06,1   1:23.46,1  (1439) diploma video    21,122 ¦ 
138/F2      23. Delmonaco Elisabetta 1960 Staranzano (GO)      Team Isonzo Amatori              6:57.17,6   1:13.53,4   (458) diploma video    19,842 ¦ 
106/M5      19. Giachin Sergio       1951 Staranzano (GO)      D.L.F. ISONTINO                  4:30.11,7     40.55,8  (2963) diploma video    23,538 ¦ 
138/M4     569. Giustina Arturo      1961 Staranzano (GO)      Team Sclauzero Starbene          7:10.21,2   2:12.17,9  (4264) diploma video    19,240 ¦ 
106/M2      35. Gon Alessandro       1972 Staranzano (GO)      Cicli Spezzotto Dream Team       4:24.30,2     57.32,7  (9454) diploma video    24,045 ¦ 
106/M3     159. Nicoli Fabio         1967 Staranzano (GO)      Team Sclauzero Starbene          5:13.06,9   1:35.46,9  (7351) diploma video    20,312 ¦ 
138/M4    1151. Noschese Vincenzo    1959 Staranzano (GO)      Team Sclauzero Starbene          8:44.07,7   3:46.04,4  (4266) diploma video    15,797 ¦ 
55/F2       56. Pascolat Elisabetta  1968 Staranzano (GO)      Team Sclauzero Starbene          3:55.31,7   1:11.52,1   (802) diploma video    14,011 ¦ 
138/M3     572. Taddeo Paolo         1969 Statte (TA)          CC Crispiano ASD                 7:08.48,3   2:26.45,7  (6142) diploma video    19,309 ¦ 
106/M3     443. Bosso Matteo Domenic 1970 Stazzano (AL)        Racing Team La Bici              6:36.14,6   2:58.54,6  (8101) diploma video    16,050 ¦ 
138/M2     335. Traverso Dario       1977 Stazzano (AL)        Racing Team La Bici              7:11.24,1   2:31.01,7  (8098) diploma video    19,193 ¦ 
138/M6      33. Manzi Bruno          1947 Stazzona (CO)        Bici Club 2000                   6:45.16,0     53.26,7  (3019) diploma video    20,430 ¦ 
138/M5      98. Olivieri Andrea      1958 Stella (SV)          Team Cicli Zanini                6:33.09,3   1:22.33,3  (4293) diploma video    21,060 ¦ 
138/F2      15. Badagliacco Patrizia 1965 Sterzing (BZ)        ASV Rodes Gherdeina              6:43.55,5   1:00.31,3   (452) diploma video    20,498 ¦ 
106/M4     562. Bertoldi Stefano     1962 Sterzing (BZ)        ASV Rodes Gherdeina              6:30.34,7   2:51.16,4  (8877) diploma video    16,283 ¦ 
55/M6       29. Carnibella Salvatore 1943 Sterzing (BZ)        ASV Rodes Gherdeina              3:13.32,9   1:13.25,6  (9091) diploma video    17,050 ¦ 
138/M4     384. Venturini Vladimiro  1959 Sterzing (BZ)        ASV Rodes Gherdeina              6:43.52,2   1:45.48,9  (3190) diploma video    20,501 ¦ 
138/M4    1172. Moreni Rosario       1960 Stocchetta (BS)      individuale                      8:47.58,2   3:49.54,9  (9845) diploma video    15,682 ¦ 
138/M4     818. Paganoni Roberto     1962 Strambino (TO)       ASD Ciclistica Calusiese         7:45.00,8   2:46.57,5  (9924) diploma video    17,805 ¦ 
138/M3     665. Ottoni Andrea        1966 Stresa (VB)          iride cycling team               7:24.39,8   2:42.37,2  (9918) diploma video    18,620 ¦ 
138/M4      14. Caneva Marco         1959 Strevi (AL)          Team Nuova Corti                 5:14.24,2     16.20,9  (2136) diploma video    26,335 ¦ 
138/M3     822. Bosoni Claudio       1968 Strozza (BG)         GS Sportissimo Top Level         7:50.50,0   3:08.47,4  (2289) diploma video    17,585 ¦ 
106/M4      82. Bonetta Gianpietro   1961 Suisio (BG)          ASD Mtb Suisio                   4:46.11,4   1:06.53,1  (8981) diploma video    22,222 ¦ 
106/M3      69. Manzini Ivan         1966 Suisio (BG)          ASD Mtb Suisio                   4:46.11,5   1:08.51,5  (9751) diploma video    22,222 ¦ 
55/M3       90. Teli Fabio           1966 Suisio (BG)          ASD Mtb Suisio                   3:32.05,0   1:28.05,2 (10334) diploma video    15,559 ¦ 
138/M4     698. Schiavo Lorenzo      1961 Sulmona (AQ)         ASD Pedale Sulmonese             7:27.05,5   2:29.02,2  (3137) diploma video    18,519 ¦ 
138/M3     621. Gervasoni Michele    1969 Sulzano (BS)         GC Iseo                          7:16.52,5   2:34.49,9  (9429) diploma video    18,952 ¦ 
138/M3     645. Pregnolato Domenico  1968 Suno (NO)            ASD Fontanetese Bike Adventure   7:20.46,7   2:38.44,1 (10028) diploma video    18,784 ¦ 
106/M5     168. Sacchi Piero         1956 Suno (NO)            ASD Fontanetese Bike Adventure   5:43.40,2   1:54.24,3 (10143) diploma video    18,506 ¦ 
106/F1       7. Romanello Patrizia   1973 Susegana (TV)        ASD Inwool                       4:50.04,8     55.39,1   (429) diploma video    21,924 ¦ 
106/M2      61. Basaglia Fabrizio    1977 Sustinente (MN)      ASD SC Formigosa                 4:53.58,9   1:27.01,4  (7865) diploma video    21,634 ¦ 
138/M4     704. Bianchi Giovanni     1959 Sustinente (MN)      ASD SC Formigosa                 7:28.04,4   2:30.01,1  (7856) diploma video    18,479 ¦ 
106/M6      62. Valle Franco         1948 Sutrio (UD)          AC Carnia Bike                   5:38.41,8   1:39.02,1  (8009) diploma video    18,777 ¦ 

totale 610



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.