22a Maratona dles Dolomites, Alta Badia 2008 - per località "C"

categoria posto nome/Name            an   località/Ort         squadra/Team                         tempo     ritardo    pett                    km/h ¦ 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
55/M6       36. Barbato Luigi        1941 Cadoneghe (PD)       GSA Berner Zerowind              3:18.14,5   1:18.07,2  (2114) diploma video    16,646 ¦ 
106/M2      54. Brunello Juri        1972 Cadorago (CO)        ASD Veloclub Cadorago            4:48.24,8   1:21.27,3  (2835) diploma video    22,051 ¦ 
138/M6     222. Francesia Sergio     1950 Cafasse (TO)         TEAM FANTOLINO                   8:31.04,2   2:39.14,9  (2945) diploma video    16,201 ¦ 
138/M3     615. Castiglioni Stefano  1966 Cairate (VA)         SC PEVERANZA                     7:16.04,1   2:34.01,5  (1418) diploma video    18,987 ¦ 
55/M5       59. Ferrazzi Dario Dario 1955 Cairate (VA)         Team Caroni                      3:19.25,0   1:05.29,6  (9326) diploma video    16,548 ¦ 
106/M4     361. Staderini Stefano    1959 Cairate (VA)         ASD Ciclistica Peveranza         5:48.57,7   2:09.39,4  (1690) diploma video    18,225 ¦ 
55/M4      156. Pizzorno Franco      1961 Cairo Momtenotte (SV GS Elledisport                   3:38.05,5   1:29.50,3  (8438) diploma video    15,131 ¦ 
106/M5      96. Rossi Giacomo        1951 Cairo Momtenotte (SV GS Elledisport                   5:23.56,3   1:34.40,4  (4602) diploma video    19,633 ¦ 
106/M6      18. Angeloni Carlo       1949 Cairo Montenotte (SV Marchisio Bici                   5:00.55,0   1:01.15,3  (8316) diploma video    21,135 ¦ 
55/M4      201. Bertone Adolfo       1964 Cairo Montenotte (SV Marchisio Bici                   3:51.06,0   1:42.50,8  (8317) diploma video    14,279 ¦ 
138/M3     485. Brin Paolo           1971 Cairo Montenotte (SV Team Marchisio Bici              6:56.15,4   2:14.12,8  (5067) diploma video    19,891 ¦ 
106/M4     623. Domeniconi Luca      1962 Cairo Montenotte (SV GS Elledisport                   6:47.37,5   3:08.19,2  (8434) diploma video    15,602 ¦ 
138/M6     137. Ferrero Giuseppe     1948 Cairo Montenotte (SV ASD Millenium                    7:46.45,5   1:54.56,2  (5350) diploma video    17,739 ¦ 
138/M5     177. Ferro Bernardo       1952 Cairo Montenotte (SV Millennium                       6:53.16,9   1:42.40,9  (5354) diploma video    20,034 ¦ 
138/M1     207. Ferro Nicolo         1978 Cairo Montenotte (SV A.C.D. MILLENNIUM                7:03.59,2   2:11.53,7  (5355) diploma video    19,528 ¦ 
138/M3     271. Granata Antonino     1971 Cairo Montenotte (SV GS Elledisport                   6:25.27,0   1:43.24,4  (8436) diploma video    21,481 ¦ 
106/M2      29. Ivaldi Corrado       1973 Cairo Montenotte (SV Olmo La Biciclissima             4:18.43,3     51.45,8  (5528) diploma video    24,582 ¦ 
138/M3     717. Marrella Lanfranco   1966 Cairo Montenotte (SV A.C.D.MILLENIUM                  7:32.18,9   2:50.16,3  (9763) diploma video    18,305 ¦ 
106/M5      20. Negro Piero          1956 Cairo Montenotte (SV Eurobike                         4:30.26,4     41.10,5  (1596) diploma video    23,517 ¦ 
55/M3        6. Marzano Armando      1968 Caivano (NA)         Pol. Costiera Sorrentina         2:15.16,8     11.17,0    (78) diploma video    24,393 ¦ 
106/M6     244. Sassu Sebastiano     1941 Calangianus (SS)     GSD AMSPO Amici dello Sport      7:08.32,9   3:08.53,2  (6034) diploma video    14,840 ¦ 
106/M4     733. Schettini Fabrizio   1965 Calci (PI)           GS PINIZZOTTO                    7:29.18,6   3:50.00,3  (1674) diploma video    14,155 ¦ 
106/M4     679. Stagnari Mauro       1965 Calci (PI)           G.S. PINIZZOTTO                  7:03.17,4   3:23.59,1 (10289) diploma video    15,025 ¦ 
138/M5     439. Venturelli Gian Piet 1956 Calcinato (BS)       GS Carrera                       7:50.51,3   2:40.15,3  (4635) diploma video    17,585 ¦ 
55/M3       46. Candini Omar         1970 Calderara di Reno (B LUSURASCO                        3:05.09,7   1:01.09,9  (9072) diploma video    17,822 ¦ 
106/M3     327. Giorgi Stefano       1970 Calderara di Reno (B LUSURASCO                        5:59.54,8   2:22.34,8  (9444) diploma video    17,670 ¦ 
138/M5     400. Lantieri Giuseppe    1958 Calderara di Reno (B ASD Nuovo Parco dei Ciliegi      7:41.52,7   2:31.16,7  (3005) diploma video    17,926 ¦ 
106/M4      23. Mazzoli Paolo        1962 Calderara di Reno (B ASD Ferretti Team                4:18.19,1     39.00,8  (1582) diploma video    24,620 ¦ 
106/M6      36. Baglioni Franco      1950 Calenzano (FI)       ASD La Querce                    5:17.27,9   1:17.48,2  (4543) diploma video    20,033 ¦ 
55/M6      100. Bonaiuti Silvano     1942 Calenzano (FI)       ASD La Querce                    3:54.05,0   1:53.57,7  (8012) diploma video    14,097 ¦ 
138/M4     329. Caldelli Lorenzo     1963 Calenzano (FI)       Avis Verag Prato Est             6:35.54,8   1:37.51,5  (4452) diploma video    20,913 ¦ 
106/M1      62. Cecchi Tommaso       1981 Calenzano (FI)       ASD Inwool                       5:01.58,2   1:29.08,4  (1545) diploma video    21,061 ¦ 
138/M5     415. Cecconi Giorgio      1951 Calenzano (FI)       ASD La Querce                    7:46.59,6   2:36.23,6  (4536) diploma video    17,730 ¦ 
106/M2     178. Cipriani Francesco   1973 Calenzano (FI)       MT Bike Team 2001                5:56.35,1   2:29.37,6  (5174) diploma video    17,835 ¦ 
106/M2     185. Fedi Francesco       1973 Calenzano (FI)       MT Bike Team 2001                6:01.25,4   2:34.27,9  (5337) diploma video    17,597 ¦ 
55/Ftop      1. Lavorini Marzia      1973 Calenzano (FI)       ASD Inwool                       2:54.39,8       -----   (426) diploma video    18,893 ¦ 
55/M5       31. Poccianti Silvio     1958 Calenzano (FI)       GS Poccianti                     3:01.00,6     47.05,2  (1634) diploma video    18,231 ¦ 
106/M1      31. Moling Michael       1988 Calfosch (BZ)        Rodes Val Badia-Raiffeisen       4:23.06,5     50.16,7  (3042) diploma video    24,172 ¦ 
106/M3      70. Dadi Emilio          1967 Calusco d'Adda (BG)  ASD Mtb Suisio                   4:46.12,3   1:08.52,3  (9185) diploma video    22,221 ¦ 
106/M1     135. Biava Marco          1979 Caluso (TO)          AC Calusiese                     6:26.53,0   2:54.03,2  (8957) diploma video    16,439 ¦ 
138/M5     408. Foglia Giovanni      1957 Caluso (TO)          ASD Ciclistica Calusiese         7:44.10,0   2:33.34,0  (9347) diploma video    17,838 ¦ 
138/M4      11. Raffaelli Marcello   1963 Camaiore (LU)        Zeroseicycling Team              5:11.13,5     13.10,2  (3104) diploma video    26,604 ¦ 
138/M5     461. Martinelli Nadir     1956 Cambiasca (VB)       VERBANIA-FOTOCINE-COFAN          7:56.14,6   2:45.38,6  (3029) diploma video    17,386 ¦ 
106/M3     470. Moretto Enzo         1970 Camerana (CN)        Team Marchisio Bici              6:48.11,6   3:10.51,6  (5759) diploma video    15,580 ¦ 
106/F1      99. Scarzella Elena      1971 Camerana (CN)        Team  Marchisio Bici             6:48.12,5   2:53.46,8  (1247) diploma video    15,580 ¦ 
138/M3     250. Brunelli Gianluca    1971 Camerata Picena (AN) Team Bici Shop Jesi              6:21.29,8   1:39.27,2  (8064) diploma video    21,703 ¦ 
138/M5     395. Esposito Fulvio      1951 Camerino (MC)        A.S.D. G.C. Sforzacosta Macera   7:40.34,8   2:29.58,8  (5319) diploma video    17,977 ¦ 
138/M2     507. Giovagnoli Emanuele  1973 Camerino (MC)                                         8:12.28,6   3:32.06,2  (5432) diploma video    16,812 ¦ 
138/F2      52. Marzoli Irene        1968 Camerino (MC)        A.S.D. G.C. Sforzacosta Macera   7:54.36,5   2:11.12,3   (477) diploma video    17,445 ¦ 
138/M5     556. Santacchi Sandro     1955 Camerino (MC)        avis frecce azzurre camerino     8:21.46,0   3:11.10,0  (3130) diploma video    16,501 ¦ 
106/M5     382. Ruffato Bruno        1955 Camisano Vicentino ( G.S. Cortal Grumolo Abbadesse    6:46.42,7   2:57.26,8  (6003) diploma video    15,637 ¦ 
55/M6      193. Pezzolo Massimo      1949 Camogli (GE)         U.S. Pontedecimo                 4:48.11,7   2:48.04,4    (90) diploma video    11,450 ¦ 
106/M5     333. Bertani Massimo      1956 Campagnola Emilia (R Uisp Reggio Emilia               6:34.11,5   2:44.55,6  (5002) diploma video    16,134 ¦ 
106/F2     118. Torelli Anna Maria   1956 Campagnola Emilia (R ASD Colli Cicli                  7:40.42,7   3:11.44,7  (1281) diploma video    13,804 ¦ 
106/M6     158. Mainolfi Antonio     1946 Campegine (RE)       Pol.Campeginese                  6:23.54,6   2:24.14,9  (5647) diploma video    16,566 ¦ 
106/M2     229. Mainolfi Fabio       1974 Campegine (RE)       Pol.Campeginese                  6:23.55,5   2:56.58,0  (5648) diploma video    16,565 ¦ 
106/M4     729. Bacci Franco         1960 Campi Bisenzio (FI)  gc campi 04                      7:25.20,4   3:46.02,1  (8790) diploma video    14,281 ¦ 
138/M6      91. Carovani Lisandro    1945 Campi Bisenzio (FI)  ASD La Querce                    7:19.39,6   1:27.50,3  (4537) diploma video    18,832 ¦ 
55/M6      101. Guasti Carlo         1943 Campi Bisenzio (FI)  ASD La Querce                    3:54.05,1   1:53.57,8  (8018) diploma video    14,097 ¦ 
55/M2       86. Maccelli Paolo       1972 Campi Bisenzio (FI)  UC Pedale Sangiorgese            4:00.03,4   1:51.11,6  (8731) diploma video    13,746 ¦ 
106/M3      62. Marzi Giacomo        1970 Campi Bisenzio (FI)  ASD Inwool                       4:45.04,7   1:07.44,7  (7049) diploma video    22,309 ¦ 
106/M4     326. Pezzi Gianluca       1963 Campiano (RA)        ASD Team Nostromo Ravenna        5:42.03,0   2:02.44,7  (7598) diploma video    18,593 ¦ 
138/M4      26. Shaw Martin          1959 Campione d'Italia (C kulmine wac                      5:28.29,6     30.26,3   (332) diploma video    25,205 ¦ 
138/M4     857. Di Gesualdo Roberto  1961 Campo di Giove (AQ)  ASD Pedale Sulmonese             7:50.53,2   2:52.49,9  (8895) diploma video    17,583 ¦ 
106/M3     217. Perez Marco          1969 Campo di Trens (BZ)  CS Marinelli Albino              5:28.26,8   1:51.06,8    (88) diploma video    19,363 ¦ 
138/M4     239. Piccardo Claudio     1962 Campo Ligure (GE)    GC VALLESTURA                    6:21.42,6   1:23.39,3  (5903) diploma video    21,691 ¦ 
106/M4      43. Pinizzotto Angelo    1965 Campo San Giuliano T                                  4:32.32,6     53.14,3  (9225) diploma video    23,335 ¦ 
55/M6      185. Nalesso Giuseppe     1946 Campodarsego (PD)    A.S.D. AMICI PER LA BICI         4:38.51,4   2:38.44,1  (1595) diploma video    11,834 ¦ 
138/M3    1075. Schiavo Adriano      1966 Campodarsego (PD)    Team Mirò                        9:16.35,1   4:34.32,5  (3280) diploma video    14,876 ¦ 
55/M4       90. Gobbo Alessandro     1960 Campoformido (UD)    Paubike                          3:16.38,9   1:08.23,7  (4482) diploma video    16,781 ¦ 
106/F2      80. Mareschi Antonella   1962 Campoformido (UD)    Paubike                          6:58.09,2   2:29.11,2   (890) diploma video    15,209 ¦ 
138/M4     533. Toson Rinaldo        1959 Campoformido (UD)    TEAM GRANZON UDINE               7:04.21,6   2:06.18,3  (3175) diploma video    19,511 ¦ 
138/M6      17. Milani Fernando      1945 Campolongo Maggiore  SC Strá Alpe                     6:23.26,3     31.37,0  (5734) diploma video    21,594 ¦ 
138/M4     542. Cazzulo Ezio         1961 Campomorone (GE)     GC Eurobike Genova               7:05.41,9   2:07.38,6  (5143) diploma video    19,450 ¦ 
138/M2      30. Oliveri Massimo      1972 Campomorone (GE)     S.C. Sestri Ponente              5:32.01,4     51.39,0  (3062) diploma video    24,938 ¦ 
106/M4     358. Bergamini Vito       1965 Camposanto sul Panar Team Bertoldi Ciclissimo         5:47.52,2   2:08.33,9  (8213) diploma video    18,282 ¦ 
138/M4     202. Marchi Davide        1961 Camposanto sul Panar Team Bertoldi Ciclissimo         6:16.10,7   1:18.07,4  (2691) diploma video    22,010 ¦ 
106/F2      43. Zaccarelli Cristina  1964 Camposanto sul Panar Team Bertoldi Ciclissimo         6:10.43,6   1:41.45,6   (939) diploma video    17,155 ¦ 
138/M4     948. Cerri Stefano        1963 Canegrate (MI)       sav 95 nerviano                  8:02.58,0   3:04.54,7  (5152) diploma video    17,144 ¦ 
138/M4     113. Marinacci Silvano    1963 Canino (VT)          GS Esercito                      5:59.16,6   1:01.13,3  (2011) diploma video    23,046 ¦ 
106/M3     231. Auteri Andreas       1967 Cannara (PG)         Cicli Clementi                   5:34.00,4   1:56.40,4  (8788) diploma video    19,041 ¦ 
138/F2       2. Fumarola Vincenza    1967 Canossa (RE)         Granfondo Pinarello              6:01.31,5     18.07,3   (398) diploma video    22,902 ¦ 
106/M2      86. Manenti Luca         1976 Canossa (RE)         XL Bikers                        5:06.31,4   1:39.33,9  (1555) diploma video    20,748 ¦ 
138/M3     205. Pianza Luciano       1966 Canossa (RE)         Granfondo Pinarello              6:12.57,1   1:30.54,5  (2197) diploma video    22,201 ¦ 
138/M4     267. Iozzelli Stefano     1963 Cantagallo (PO)      ASD Team Ariston                 6:25.16,8   1:27.13,5  (4279) diploma video    21,490 ¦ 
55/M6       97. Mattei Franco        1949 Cantagallo (PO)      ASD Cicli Santoni                3:51.27,4   1:51.20,1  (7509) diploma video    14,257 ¦ 
106/M4      36. Salimbeni Riccardo   1963 Cantagallo (PO)      ASD Cicli Santoni                4:28.38,6     49.20,3  (7505) diploma video    23,674 ¦ 
138/M4     686. Grangetto Giancarlo  1962 Cantalupa (TO)       equipe 96 del Pinerolese         7:25.01,0   2:26.57,7  (9465) diploma video    18,606 ¦ 
55/M4      255. Canton Silvio        1959 Cantalupo (MI)       Coppi Racing Team                4:11.53,8   2:03.38,6  (9074) diploma video    13,100 ¦ 
138/M1     188. Ferraris Fabio       1979 Cantù (CO)           individuale                      6:52.15,1   2:00.09,6  (9323) diploma video    20,084 ¦ 
55/M3      196. Brichese Boris       1968 Caorle (VE)          GS Ciclistico La Salute San Gi   4:46.30,3   2:42.30,5  (7881) diploma video    11,518 ¦ 
106/M6      11. Caberlotto Danilo    1949 Caorle (VE)          GS Ciclistico La Salute San Gi   4:52.56,5     53.16,8  (7877) diploma video    21,710 ¦ 
106/M4     600. Cirillo Giuseppe     1963 Caorle (VE)          GS Ciclistico La Salute San Gi   6:39.38,0   3:00.19,7  (4496) diploma video    15,914 ¦ 
106/M4      99. Dorigo Gianfranco    1962 Caorle (VE)          GS Ciclistico La Salute San Gi   4:53.09,6   1:13.51,3  (4497) diploma video    21,694 ¦ 
106/M5     363. Franzo Alverino      1951 Caorle (VE)          GS Ciclistico La Salute San Gi   6:39.37,6   2:50.21,7  (7870) diploma video    15,914 ¦ 
106/M4      98. Gusso Enzo           1962 Caorle (VE)          GS Ciclistico La Salute San Gi   4:52.57,1   1:13.38,8  (4495) diploma video    21,710 ¦ 
55/M6       19. Padovese Renzo       1939 Caorle (VE)          GS Ciclistico La Salute San Gi   3:05.23,7   1:05.16,4  (7875) diploma video    17,799 ¦ 
55/M4      111. Perissinotto Valerio 1959 Caorle (VE)          GS Ciclistico La Salute San Gi   3:24.23,6   1:16.08,4  (7876) diploma video    16,145 ¦ 
55/M5      277. Soncin Daniele       1953 Caorle (VE)          GS Ciclistico La Salute San Gi   4:46.34,8   2:32.39,4  (7867) diploma video    11,515 ¦ 
106/M4     375. Striuli Alberto      1961 Caorle (VE)          GS Ciclistico La Salute San Gi   5:52.03,1   2:12.44,8  (7880) diploma video    18,065 ¦ 
106/M3     214. Chiti Marco          1966 Capanne (PI)         ASD Adelante Bike Team           5:28.05,0   1:50.45,0  (9136) diploma video    19,385 ¦ 
106/M4     204. Casalini Franco      1963 Capannoli Val d'Era  GS Daccordi ASD                  5:18.21,6   1:39.03,3  (8109) diploma video    19,977 ¦ 
106/M1      76. Casalini Maicol      1989 Capannoli Val d'Era  GS Daccordi ASD                  5:18.21,8   1:45.32,0  (8111) diploma video    19,977 ¦ 
138/M1      32. Ricci Paolo          1980 Capocavallo (PG)     ASD VC Timburino Grifo Bike      5:34.09,6     42.04,1   (164) diploma video    24,778 ¦ 
106/M4     691. Ortenzi Giuseppe     1964 Capodimonte (VT)     GC Capodimonte                   7:08.09,4   3:28.51,1  (5830) diploma video    14,854 ¦ 
106/M1     153. Carretta Damiano     1984 Cappelletta (MN)     ASD Amici in Bici                6:45.57,9   3:13.08,1  (5124) diploma video    15,666 ¦ 
55/M4      297. Corsinovi Daniele    1964 Capraia E Limite (FI Bhoss King Bike                  4:27.49,8   2:19.34,6  (4681) diploma video    12,321 ¦ 
138/M5     532. Savoia Angelo        1951 Capralba (CR)        US Capralbese                    8:13.30,0   3:02.54,0  (6037) diploma video    16,778 ¦ 
106/M6     289. Falconetti Savino    1937 Capranica (VT)       GC Capranichese                  7:58.46,9   3:59.07,2  (5327) diploma video    13,283 ¦ 
106/M3     380. Michieletto Walter   1967 Capriate San Gervasi A.S.D. F. MOSER                  6:16.10,3   2:38.50,3    (80) diploma video    16,907 ¦ 
106/M3     193. Riva Diego           1967 Caprile (BL)         Dolomitistars Bike World         5:20.40,5   1:43.20,5  (3114) diploma video    19,833 ¦ 
106/M6      22. Tibolla Romolo       1944 Caprile (BL)         GS Cicli Agordina                5:04.56,0   1:05.16,3  (6173) diploma video    20,857 ¦ 
138/M4     295. Archetti Aurelio     1965 Capriolo (BS)        Factory Team Diadora             6:31.37,6   1:33.34,3  (2020) diploma video    21,142 ¦ 
138/M3     546. Capelli Giuseppe     1968 Capriolo (BS)        Tekno Bikes                      7:04.39,9   2:22.37,3  (2848) diploma video    19,497 ¦ 
138/M4     536. Cesari Gianluigi     1963 Capriolo (BS)        Factory Team Diadora             7:04.38,9   2:06.35,6  (2022) diploma video    19,498 ¦ 
138/M2      26. Fiini Cristian       1973 Capriolo (BS)        Tekno Bikes                      5:31.07,8     50.45,4   (290) diploma video    25,005 ¦ 
138/M1     244. Garbujo Daniele      1985 Caerano San Marco (T UC Caerano Diadora               7:28.32,1   2:36.26,6  (9403) diploma video    18,460 ¦ 
106/M5     327. Garbujo Livio        1956 Caerano San Marco (T UC Caerano Diadora               6:32.26,8   2:43.10,9  (9404) diploma video    16,206 ¦ 
106/M6      83. Poloniato Marcello   1944 Caerano San Marco (T Uc Caerano Diadora               5:46.14,4   1:46.34,7  (5932) diploma video    18,368 ¦ 
106/M5     321. Tegon Pietro         1957 Caerano San Marco (T UC Caerano Diadora               6:30.57,0   2:41.41,1 (10332) diploma video    16,268 ¦ 
55/F1       27. Poletti Silvia Fedra 1972 Caeranos. Marco Trev MTB Cornuda                      3:29.53,3   1:16.24,2   (954) diploma video    15,722 ¦ 
138/M2      78. Colombo Stefano      1972 Carate Brianza (MI)  sironi tanzi 1947                5:57.40,2   1:17.17,8  (5190) diploma video    23,149 ¦ 
138/M6     185. Foppa Pedretti Franc 1946 Caravaggio (BG)      ASD US Capralbese                8:13.29,9   2:21.40,6  (5369) diploma video    16,778 ¦ 
138/M5     421. Mariani Massimo      1958 Carbognano (VT)      ASD Cicli Montanini              7:47.51,2   2:37.15,2  (5666) diploma video    17,697 ¦ 
138/M6      30. Cremonese Mario      1946 Carbonera (TV)       Granfondo Pinarello              6:43.54,9     52.05,6  (2225) diploma video    20,499 ¦ 
138/M3     866. Di Landro Michele    1968 Carbonera (TV)       Granfondo Pinarello              7:58.47,2   3:16.44,6  (2266) diploma video    17,293 ¦ 
138/M2     543. Piccoli Cristiano    1973 Carbonera (TV)       Granfondo Pinarello              8:28.55,1   3:48.32,7  (2256) diploma video    16,269 ¦ 
138/M5     418. Piccoli Galliano     1952 Carbonera (TV)       Granfondo Pinarello              7:47.16,0   2:36.40,0  (2242) diploma video    17,720 ¦ 
138/M4     139. Pinarello Maurizio   1960 Carbonera (TV)       Granfondo Pinarello              6:05.26,7   1:07.23,4  (2240) diploma video    22,657 ¦ 
106/M3     101. Veronesi Mario       1967 Carbonera (TV)       A.S.D. GRUPPO CICLISTICO DESTR   4:56.12,6   1:18.52,6 (10476) diploma video    21,471 ¦ 
138/M2     108. Zanato Demis         1975 Carbonera (TV)       Granfondo Pinarello              6:04.58,0   1:24.35,6  (2255) diploma video    22,687 ¦ 
138/M4      79. Zavarise Luca        1959 Carbonera (TV)       Granfondo Pinarello              5:52.17,7     54.14,4  (6791) diploma video    23,503 ¦ 
138/M1     171. van der Stam Richard 1978 Carbonile (FI)                                        6:44.08,6   1:52.03,1  (6231) diploma video    20,487 ¦ 
138/M4     119. Berretta Marco       1963 Carcare (SV)         Marchisio Bici                   6:01.54,5   1:03.51,2  (2699) diploma video    22,878 ¦ 
55/M4       51. Pastorino Giancarlo  1959 Carcare (SV)         Marchisio Bici                   2:57.45,7     49.30,5  (4641) diploma video    18,564 ¦ 
138/M3     850. Pollero Alberto      1970 Carcare (SV)         GS Elledisport                   7:55.18,9   3:13.16,3  (8435) diploma video    17,420 ¦ 
138/M3     713. Siccardo Marco       1968 Carcare (SV)         A.C.D. MILLENNIUM                7:32.00,1   2:49.57,5 (10243) diploma video    18,318 ¦ 
138/M5     388. Pasqualotto Luciano  1952 Cardano al Campo (VA ASD Avis Gallarate               7:39.08,4   2:28.32,4  (3075) diploma video    18,033 ¦ 
138/M2     474. Cafolla Domenico     1972 Carini (PA)          GS Napoli Villabatera            7:58.24,1   3:18.01,7  (5091) diploma video    17,307 ¦ 
138/M6     220. Sarasino Pietro      1945 Carisio (VC)         ASD Team Fr.Oliva                8:29.18,8   2:37.29,5  (6029) diploma video    16,257 ¦ 
55/M6      147. Toscani Carlo        1947 Carlazzo (CO)        ASD Amici Comaschi del Ciclism   4:16.14,9   2:16.07,6 (10365) diploma video    12,878 ¦ 
106/F1       4. Anselmi Roberta      1969 Carmiano (PC)                                         4:34.20,0     39.54,3   (391) diploma video    23,183 ¦ 
106/M5     325. Baroncelli Giulio    1951 Carmignano (PO)      a.s.d. INWOOL                    6:31.53,3   2:42.37,4   (102) diploma video    16,229 ¦ 
138/M4    1133. Battisti Giancarlo   1962 Carmignano (PO)      ASD Inwool                       8:38.37,4   3:40.34,1  (4120) diploma video    15,965 ¦ 
106/M4     258. Biagi Paolo          1965 Carmignano (PO)      ASD Team Ariston                 5:29.15,9   1:49.57,6  (7409) diploma video    19,315 ¦ 
138/M2     429. Chechi Fabio         1972 Carmignano (PO)      ASD Inwool                       7:43.41,0   3:03.18,6  (4126) diploma video    17,857 ¦ 
106/M1      25. Cipriani Matteo      1983 Carmignano (PO)      ASD Windest                      4:14.59,6     42.09,8  (5175) diploma video    24,941 ¦ 
106/M4      28. Pratesi Fabrizio     1965 Carmignano (PO)      ASD Inwool                       4:25.15,7     45.57,4  (1566) diploma video    23,976 ¦ 
138/M3      62. Zingali Carmelo      1967 Carmignano (PO)      UC Pedale Sangiorgese            5:40.21,7     58.19,1  (4831) diploma video    24,327 ¦ 
138/M4     898. Marchetti Roberto    1963 Carnago (VA)         ASD Torpado United               7:56.30,2   2:58.26,9  (9754) diploma video    17,376 ¦ 
106/M4     608. Munari Luciano       1960 Carnago (VA)         GS GARBAGNATESE                  6:42.28,3   3:03.10,0  (9862) diploma video    15,802 ¦ 
55/M5      276. Peri Roberto         1956 Caronno Pertusella ( team comobike                    4:44.33,4   2:30.38,0  (9972) diploma video    11,596 ¦ 
138/M2       8. Tigli Leonida        1974 Carpegna (PU)        GS Cicli Matteoni FRW            5:11.42,2     31.19,8   (223) diploma video    26,563 ¦ 
138/F2       1. Coltella Laura       1963 Carpeneto (AL)       SOLO AFFITTI & VICINI BIKE       5:43.24,2       -----  (1060) diploma video    24,111 ¦ 
138/M3     724. Arletti Andrea       1968 Carpi (MO)           ASD Colli Cicli Velosport Carp   7:33.02,7   2:51.00,1  (8288) diploma video    18,276 ¦ 
106/M3     539. Bacchelli Daniele    1966 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         7:52.56,4   4:15.36,4  (6796) diploma video    13,447 ¦ 
138/M4    1001. Bacchelli Stefano    1961 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         8:12.02,5   3:13.59,2  (6825) diploma video    16,827 ¦ 
55/M4      242. Bazzoni Stefano      1964 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         4:08.50,5   2:00.35,3  (6794) diploma video    13,261 ¦ 
138/M3     725. Bellesia Alessandro  1970 Carpi (MO)           ASD Colli Cicli Velosport Carp   7:33.03,0   2:51.00,4  (8300) diploma video    18,276 ¦ 
138/M4     144. Bergonzini Claudio   1963 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         6:06.42,3   1:08.39,0  (2284) diploma video    22,579 ¦ 
106/M3     275. Bisi Andrea          1967 Carpi (MO)           ASD Colli Cicli Velosport Carp   5:48.35,0   2:11.15,0  (8297) diploma video    18,245 ¦ 
138/M4     798. Bolognesi Luca       1964 Carpi (MO)           ASD Colli Cicli Velosport Carp   7:41.37,2   2:43.33,9  (2698) diploma video    17,936 ¦ 
138/M4     184. Boni Stefano         1961 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         6:14.19,2   1:16.15,9  (6806) diploma video    22,120 ¦ 
55/M3      140. Borsari Gianluca     1968 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         3:59.39,2   1:55.39,4  (6844) diploma video    13,769 ¦ 
138/Mtop     4. Bulgarelli Fabio     1977 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         4:36.45,5      7.40,5     (9) diploma video    29,917 ¦ 
138/M3     679. Bussei Luca          1966 Carpi (MO)           ASD Colli Cicli Velosport Carp   7:26.40,9   2:44.38,3  (8295) diploma video    18,536 ¦ 
106/M4     301. Cadoppi Antonio      1963 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         5:38.39,8   1:59.21,5  (3783) diploma video    18,779 ¦ 
106/M4     394. Camurri Massimo      1960 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         5:55.14,1   2:15.55,8  (6834) diploma video    17,903 ¦ 
138/M3     334. Cavazza Daniele      1970 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         6:36.07,1   1:54.04,5  (6818) diploma video    20,902 ¦ 
138/M5      50. Chiesi Roberto       1957 Carpi (MO)           SALVIOLI PANTHEON TEAM           6:15.01,0   1:04.25,0  (2876) diploma video    22,079 ¦ 
138/M4    1157. Cocconi Mauro        1963 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         8:44.33,3   3:46.30,0  (6823) diploma video    15,784 ¦ 
138/M5     296. Colli Carlo          1952 Carpi (MO)           ASD Colli Cicli Velosport Carp   7:20.45,6   2:10.09,6  (2697) diploma video    18,785 ¦ 
106/M2      41. Della Rosa Luca      1972 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         4:32.15,3   1:05.17,8  (6835) diploma video    23,360 ¦ 
106/M5     483. Ferrari Ulisse Enric 1958 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         7:24.57,9   3:35.42,0  (3800) diploma video    14,293 ¦ 
106/F2      32. Ferretti Paola       1965 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         5:56.23,7   1:27.25,7   (641) diploma video    17,845 ¦ 
138/M4     483. Forghieri Marco      1961 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         6:56.26,8   1:58.23,5  (3801) diploma video    19,882 ¦ 
138/M3     488. Forti Emanuele       1967 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         6:56.18,0   2:14.15,4  (2285) diploma video    19,889 ¦ 
138/M1     260. Fregni Matteo        1986 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         7:39.19,7   2:47.14,2  (6820) diploma video    18,026 ¦ 
138/M4    1163. Giberti Roberto      1961 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         8:45.15,5   3:47.12,2  (6815) diploma video    15,763 ¦ 
106/M2     159. Giliberti Massimo    1972 Carpi (MO)           ASD Colli Cicli Velosport Carp   5:49.23,7   2:22.26,2  (8293) diploma video    18,202 ¦ 
138/M3     678. Grandi Mirco         1971 Carpi (MO)           ASD Colli Cicli Velosport Carp   7:26.38,3   2:44.35,7  (8298) diploma video    18,538 ¦ 
106/M4     264. Guaitoli Massimo     1963 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         5:32.11,1   1:52.52,8  (6795) diploma video    19,145 ¦ 
138/M4    1071. Iovanna Fernando     1961 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         8:23.13,2   3:25.09,9  (6803) diploma video    16,454 ¦ 
138/M3     906. Lodi Christian       1971 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         8:05.43,2   3:23.40,6  (3806) diploma video    17,046 ¦ 
138/M3     DNF  Lodi Paolo           1970 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         6:46.05,8  Passo Giau  (2290)         video       --- ¦ 
55/M5      179. Marani Roberto       1953 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         4:00.10,2   1:46.14,8  (6846) diploma video    13,740 ¦ 
55/M4       85. Marchi Lorenzo       1964 Carpi (MO)           Team Cicli Campioli              3:15.01,8   1:06.46,6  (9755) diploma video    16,920 ¦ 
106/M2     158. Mazzi Gianfranco     1973 Carpi (MO)           ASD Colli Cicli Velosport Carp   5:49.14,7   2:22.17,2  (8290) diploma video    18,210 ¦ 
138/M3     677. Mazzi Gianluca       1970 Carpi (MO)           ASD Colli Cicli Velosport Carp   7:26.26,2   2:44.23,6  (8292) diploma video    18,546 ¦ 
106/M4     188. Mazzola Massimo      1965 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         5:15.02,6   1:35.44,3  (3794) diploma video    20,187 ¦ 
138/M4    1156. Michelini Carlo      1963 Carpi (MO)           ASD Colli Cicli Velosport Carp   8:44.32,7   3:46.29,4  (8294) diploma video    15,785 ¦ 
138/M3     668. Montanari Luca       1967 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         7:24.49,1   2:42.46,5  (6805) diploma video    18,614 ¦ 
138/M5      49. Oliva Vanni          1957 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         6:14.39,2   1:04.03,2  (2297) diploma video    22,100 ¦ 
138/M4     123. Pederzoli Fabrizio   1965 Carpi (MO)           ASD Colli Cicli                  6:02.27,2   1:04.23,9  (5873) diploma video    22,844 ¦ 
138/F2      24. Pirondini Carla      1964 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         6:59.35,2   1:16.11,0   (411) diploma video    19,733 ¦ 
55/M4       56. Rebecchi Andrea      1964 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         3:02.51,5     54.36,3  (3785) diploma video    18,046 ¦ 
138/M1     DNF  Ricci Marco          1979 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         6:24.06,0  Passo Giau  (6804)         video       --- ¦ 
138/M3    1058. Righi Giuliano       1970 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         9:00.46,0   4:18.43,4  (6826) diploma video    15,311 ¦ 
138/M1     266. Rosselli Roberto     1984 Carpi (MO)           ASD Colli Cicli Velosport Carp   7:43.02,8   2:50.57,3  (8296) diploma video    17,881 ¦ 
138/M1     235. Savignano Gianni     1979 Carpi (MO)           ASD Colli Cicli Velosport Carp   7:24.52,4   2:32.46,9  (8291) diploma video    18,612 ¦ 
106/M5     228. Sedoni Walter        1951 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         5:57.56,4   2:08.40,5  (6809) diploma video    17,768 ¦ 
138/M3     486. Severi Leandro       1968 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         6:56.15,6   2:14.13,0  (2272) diploma video    19,891 ¦ 
106/M4     209. Severi Stefano       1964 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         5:18.51,4   1:39.33,1  (3792) diploma video    19,946 ¦ 
138/M3     469. Visani Andrea        1970 Carpi (MO)           GS Sportissimo Top Level         6:54.28,3   2:12.25,7  (6827) diploma video    19,977 ¦ 
106/M4     728. Zanta Davide         1964 Carpi (MO)           GS Sportissimo                   7:24.58,8   3:45.40,5  (6311) diploma video    14,292 ¦ 
55/M6       24. Franceschini Aladino 1949 Carraia (LU)         Team Fanini Group                3:11.58,0   1:11.50,7  (1474) diploma video    17,190 ¦ 
138/M3    1030. Corsini Cristiano    1970 Carrara (MS)         ASDT Scott Fast and Furious      8:45.34,9   4:03.32,3  (7361) diploma video    15,753 ¦ 
138/M3     360. Da Carinti Davide    1970 Carrè (VI)           GS Alpilatte BR Pneumatici       6:40.18,2   1:58.15,6  (8404) diploma video    20,684 ¦ 
106/M4     210. Fiorelli Massimo     1964 Cartoceto (PU)       Team Galiardi ASD                5:19.01,1   1:39.42,8  (8371) diploma video    19,936 ¦ 
106/M4     462. Fiorelli Maurizio    1959 Cartoceto (PU)       Team Galiardi ASD                6:07.17,1   2:27.58,8  (4676) diploma video    17,316 ¦ 
55/M3       14. Galiardi Giordano    1970 Cartoceto (PU)       Team Galiardi ASD                2:29.24,7     25.24,9  (8373) diploma video    22,086 ¦ 
55/M3      187. Renzoni Roberto      1966 Cartoceto (PU)       Team Galiardi ASD                4:23.43,5   2:19.43,7  (7538) diploma video    12,513 ¦ 
138/M4     781. Rosaverde Daniele    1961 Cartoceto (PU)       Team Galiardi ASD                7:40.06,2   2:42.02,9  (4674) diploma video    17,995 ¦ 
106/M3     288. Sani Michele         1968 Cartoceto (PU)       Team Galiardi ASD                5:51.27,1   2:14.07,1  (8370) diploma video    18,096 ¦ 
138/M2     509. Vichi Federico       1973 Cartoceto (PU)       ASD I Briganti MTB               8:12.50,3   3:32.27,9  (6262) diploma video    16,800 ¦ 
106/M3     431. Sala Romano          1967 Carugate (MI)        G.S. ARBI BABY BUSNAGO           6:33.14,0   2:55.54,0  (6012) diploma video    16,173 ¦ 
138/M2     515. Nodari Federico      1972 Casalbuttano (CR)    Francesconi                      8:17.04,7   3:36.42,3  (1602) diploma video    16,657 ¦ 
55/M3      118. Visentin Paolo       1968 Casale sul Sile (TV) Gibi Free Sport Stefanelli       3:46.44,1   1:42.44,3  (3193) diploma video    14,554 ¦ 
106/M5      49. Abbruzzese Domenico  1953 Casalgrande (RE)     Team Cicli Campioli              4:55.10,3   1:05.54,4  (4759) diploma video    21,546 ¦ 
138/M2     208. Beggi Andrea         1972 Casalgrande (RE)     CICLISTICA VILLALUNGA ASD        6:37.36,1   1:57.13,7  (8844) diploma video    20,824 ¦ 
138/M3     164. Braglia Mauro        1970 Casalgrande (RE)     Team Cicli Campioli              6:05.40,5   1:23.37,9  (4757) diploma video    22,643 ¦ 
138/M5      47. Ferrarini Ivano      1956 Casalgrande (RE)     Team Cicli Campioli              6:12.38,2   1:02.02,2  (2720) diploma video    22,220 ¦ 
138/M3     168. Galizia Francesco    1970 Casalgrande (RE)     TEAM VIRGINIA 1962               6:06.08,2   1:24.05,6  (2955) diploma video    22,614 ¦ 
138/M6      35. Gambini Giuliano     1941 Casalgrande (RE)     Team Iaccobike                   6:47.48,1     55.58,8  (4507) diploma video    20,303 ¦ 
138/M4     412. Mazzieri Moreno      1961 Casalgrande (RE)     Team Iaccobike                   6:47.46,5   1:49.43,2  (4504) diploma video    20,305 ¦ 
138/M4    1041. Pancaldi Fabrizio    1961 Casalgrande (RE)     Team Iaccobike                   8:19.26,4   3:21.23,1  (4515) diploma video    16,578 ¦ 
138/M5      90. Panesiti Carlo       1958 Casalgrande (RE)     Team Cicli Campioli              6:30.32,4   1:19.56,4  (8513) diploma video    21,201 ¦ 
138/M4     389. Cappellini Silvano   1960 Casalguidi (PT)      Team Tredici Bike                6:44.22,3   1:46.19,0  (4823) diploma video    20,476 ¦ 
106/M2      60. Fedi Alessio         1972 Casalguidi (PT)      ASD Team Ariston                 4:53.27,7   1:26.30,2  (4277) diploma video    21,672 ¦ 
138/M2     DNF  Meoni Cristiano      1973 Casalguidi (PT)      ASD Team Ariston                 7:16.24,4   Falzàrego  (7414)         video       --- ¦ 
106/M2     168. Meoni Patrizio       1974 Casalguidi (PT)      ASD Team Ariston                 5:52.09,1   2:25.11,6  (4285) diploma video    18,060 ¦ 
55/F1       29. Bodini Barbara       1974 Casalmaggiore (CR)   VC Casalasco                     3:32.30,1   1:19.01,0   (799) diploma video    15,529 ¦ 
106/M3     164. Concari Paolo        1969 Casalmaggiore (CR)   VC Casalasco                     5:14.29,0   1:37.09,0  (7331) diploma video    20,223 ¦ 
55/F1        9. Scaravonati Laura    1978 Casalmaggiore (CR)   VC Casalasco                     2:43.58,0     30.28,9   (800) diploma video    20,126 ¦ 
138/M2     236. Vezzosi Maurizio     1973 Casalmaggiore (CR)   VC Casalasco                     6:46.02,4   2:05.40,0  (2632) diploma video    20,392 ¦ 
106/M1     121. Beruffi Simone       1978 Casalmoro (MN)       Team Full Bike                   6:13.11,9   2:40.22,1  (7954) diploma video    17,041 ¦ 
106/M4     405. Mozzillo Aniello     1962 Casalnuovo (NA)      GS Pollena Trocchia              5:56.15,1   2:16.56,8  (5770) diploma video    17,852 ¦ 
138/M4     642. Attolini Paolo       1961 Casamassima (BA)     ASD SC Casamassima               7:21.18,3   2:23.15,0  (8152) diploma video    18,762 ¦ 
138/M4     653. Birardi Giovanni     1961 Casamassima (BA)     ASD SC Casamassima               7:21.58,2   2:23.54,9  (8155) diploma video    18,734 ¦ 
106/M5     203. Borreggine Martino   1953 Casamassima (BA)     ASD SC Casamassima               5:53.53,1   2:04.37,2  (8154) diploma video    17,971 ¦ 
138/M5     301. Bruno Gaetano        1957 Casamassima (BA)     ASD SC Casamassima               7:21.50,1   2:11.14,1  (8150) diploma video    18,740 ¦ 
106/M6     134. D'Addabbo Giovanni   1943 Casamassima (BA)     ASD SC Casamassima               6:14.38,5   2:14.58,8  (8143) diploma video    16,976 ¦ 
106/M2     147. De Carne Giacomo     1973 Casamassima (BA)     ASD SC Casamassima               5:40.18,4   2:13.20,9  (8156) diploma video    18,689 ¦ 
138/M2     421. Deligio Pietro       1974 Casamassima (BA)     ASD SC Casamassima               7:42.17,2   3:01.54,8  (8151) diploma video    17,910 ¦ 
106/M5     280. Gioioso Nunziato     1958 Casamassima (BA)     ASD SC Casamassima               6:18.30,8   2:29.14,9  (8147) diploma video    16,802 ¦ 
55/M6       54. Manzari Nicola       1950 Casamassima (BA)     ASD SC Casamassima               3:30.22,1   1:30.14,8  (8144) diploma video    15,686 ¦ 
106/M4     635. Ottomano Giuseppe    1960 Casamassima (BA)     ASD SC Casamassima               6:51.14,3   3:11.56,0  (8145) diploma video    15,465 ¦ 
138/M2     422. Petruzzi Angelo      1977 Casamassima (BA)     ASD SC Casamassima               7:42.18,6   3:01.56,2  (8146) diploma video    17,910 ¦ 
138/M5     303. Radogna Pasquale     1955 Casamassima (BA)     ASD SC Casamassima               7:21.52,8   2:11.16,8  (8149) diploma video    18,738 ¦ 
106/M1     171. Rella Giovanni       1978 Casamassima (BA)     ASD SC Casamassima               7:09.24,1   3:36.34,3  (8148) diploma video    14,811 ¦ 
106/M5      99. Monti Angelo         1952 Casamicciola Terme ( GS Ischia                        5:26.49,6   1:37.33,7  (5752) diploma video    19,459 ¦ 
55/M1       27. Monti Diego          1983 Casamicciola Terme ( GS Ischia                        3:09.31,2   1:16.07,2  (5753) diploma video    17,412 ¦ 
138/M3      97. Cavallaro Doriano Da 1966 Casarile (MI)        Societá Ciclistica Humanitas     5:49.58,6   1:07.56,0    (51) diploma video    23,658 ¦ 
138/M2      81. Baroni Alessandro    1972 Casarsa della Delizi PEDALE SANGIOVANNESE             5:58.35,4   1:18.13,0  (8817) diploma video    23,090 ¦ 
55/M5      134. De Luca Ivano        1953 Casatenovo (LC)      CICLISTICA D.FIORANI             3:45.49,8   1:31.54,4  (2910) diploma video    14,612 ¦ 
106/M4     299. Pozzi Paolo          1963 Casatenovo (LC)      Atletica 85 Faenza               5:37.33,9   1:58.15,6  (7319) diploma video    18,840 ¦ 
138/M4     175. Patelli Ferruccio    1964 Casazza (BG)         CICLI BETTONI                    6:13.27,4   1:15.24,1  (9949) diploma video    22,171 ¦ 
106/M6     160. D'Alessio Claudio    1949 Cascina (PI)         ASD INTEGRATEAM                  6:24.26,1   2:24.46,4  (9182) diploma video    16,543 ¦ 
106/M3      19. Madeo Rossano        1970 Cascina (PI)         auser veloclub lucca             4:13.32,3     36.12,3  (3014) diploma video    25,084 ¦ 
55/M2       17. Veronese Michele     1972 Cascina Buon Gesù (V Velo Club 1992                   2:37.17,4     28.25,6 (10475) diploma video    20,980 ¦ 
138/M4     497. Berchielli Alessandr 1962 Case Di S.romolo -fi Team Le Lame                     6:58.25,9   2:00.22,6  (4053) diploma video    19,788 ¦ 
55/F1       19. Guazzetti Barbara    1972 Casei Gerola (PV)    ASD GC Il Branco                 3:12.55,1     59.26,0  (1116) diploma video    17,105 ¦ 
138/M5      41. De Lucia Domenico    1957 Caserta (CE)         BICI BIKE CASERTA                6:10.23,0     59.47,0  (1447) diploma video    22,355 ¦ 
106/M3     280. Olino Domenico       1966 Caserta (CE)         Bici Bike Club Caserta           5:49.22,8   2:12.02,8  (5824) diploma video    18,203 ¦ 
106/M3      41. Antonini Simone      1971 Casier (TV)          GS Esercito                      4:32.59,8     55.39,8  (2014) diploma video    23,296 ¦ 
138/M4      75. Bianco Giovanni      1965 Casier (TV)          Granfondo Pinarello              5:51.35,6     53.32,3  (2215) diploma video    23,549 ¦ 
55/M4      184. Gobbo Roberto        1964 Casier (TV)          Gibi Free Sport Stefanelli       3:46.44,4   1:38.29,2  (2974) diploma video    14,554 ¦ 
138/M2     257. Marton Sandro        1974 Casier (TV)          ASD BIKE TRIBE                   6:50.50,6   2:10.28,2  (9773) diploma video    20,153 ¦ 
138/M2     328. Mazzaro Manuel       1973 Casier (TV)          Granfondo Pinarello              7:09.22,0   2:28.59,6  (2244) diploma video    19,284 ¦ 
138/M3     315. Paro Simone          1969 Casier (TV)          Team Bici & Bike                 6:33.10,9   1:51.08,3  (3072) diploma video    21,058 ¦ 
55/M4       76. Toffanin Daniele     1962 Casier (TV)          Granfondo Pinarello              3:11.58,6   1:03.43,4  (6784) diploma video    17,189 ¦ 
106/M4     687. Toscano Rocco        1964 Casier (TV)          Granfondo Pinarello              7:06.40,2   3:27.21,9  (6778) diploma video    14,906 ¦ 
138/Mtop     8. Borsari Andrea       1967 Casinalbo (MO)       Team Iaccobike                   5:10.42,2     41.37,2    (15) diploma video    26,649 ¦ 
55/M4      346. Marani Pier Paolo    1959 Casinalbo (MO)       GC Casinalbo                     6:23.01,1   4:14.45,9   (368) diploma video     8,615 ¦ 
138/M3     404. Raimondi Raffaele    1968 Casinalbo (MO)       Team Iaccobike                   6:46.38,5   2:04.35,9  (4509) diploma video    20,361 ¦ 
55/M6      199. Vellani Alfonso      1950 Casinalbo (MO)       Style GS                         4:59.18,0   2:59.10,7  (6249) diploma video    11,025 ¦ 
138/M2      84. Piantoni Gian Mauro  1975 Casnigo (BG)         Crazy Biker Orezzo               5:59.01,7   1:18.39,3  (7977) diploma video    23,062 ¦ 
55/F2      108. Caniglia Piera       1959 Casoli (CH)          cicloamatori Casoli              4:29.49,7   1:46.10,1   (612) diploma video    12,229 ¦ 
55/M4      305. De Cristofano Vittor 1963 Casoli (CH)          Cicloamatori Casoli              4:34.43,8   2:26.28,6  (2133) diploma video    12,011 ¦ 
55/M4      304. Di Nella Marco       1960 Casoli (CH)          Cicloamatori Casoli              4:34.42,3   2:26.27,1  (2137) diploma video    12,012 ¦ 
106/M5     324. Travaglini Antonio   1953 Casoli (CH)          Cicloamatori Casoli              6:31.49,9   2:42.34,0  (2135) diploma video    16,231 ¦ 
106/M4     374. Verlengia Mariano    1961 Casoli (CH)          Cicloamatori Casoli              5:51.57,9   2:12.39,6  (2131) diploma video    18,069 ¦ 
55/M4      169. Verlengia Pasquale   1965 Casoli (CH)          CICLOAMATORI CASOLI              3:42.24,8   1:34.09,6  (1716) diploma video    14,837 ¦ 
106/M3     172. Galluccio Mauro      1967 Casoria (NA)         GS cicli caputo                  5:16.19,7   1:38.59,7  (5399) diploma video    20,105 ¦ 
106/M4     390. Severgnini Eros      1964 Cassano d'Adda (MI)  velo club cassano d'adda         5:54.24,2   2:15.05,9  (6092) diploma video    17,945 ¦ 
55/F2       59. Baldi Franca         1964 Cassano Magnago (VA) GS GARBAGNATESE                  3:57.28,4   1:13.48,8  (1018) diploma video    13,896 ¦ 
106/M4     607. Munari Fabio         1962 Cassano Magnago (VA) GS GARBAGNATESE                  6:42.27,6   3:03.09,3  (9861) diploma video    15,802 ¦ 
55/M4      143. Munari Roberto       1965 Cassano Magnago (VA) GS GARBAGNATESE                  3:35.20,8   1:27.05,6  (9863) diploma video    15,324 ¦ 
55/F2      131. Di Zenzo Rita        1963 Cassino (FR)         GS Bikextreme                    4:39.52,5   1:56.12,9   (489) diploma video    11,790 ¦ 
55/M5      269. Marino Vincenzo      1958 Cassino (FR)         Ciclistica Cassino               4:39.34,4   2:25.39,0    (74) diploma video    11,803 ¦ 
55/M3       86. Moretto Mauro        1966 Cassola (VI)         Selle Italia Elite Silvellese    3:28.28,3   1:24.28,5  (3050) diploma video    15,829 ¦ 
138/M2     178. Castiglia Giovanni   1973 Castagneto Po (TO)   ASD CC Piemonte                  6:27.54,3   1:47.31,9  (7669) diploma video    21,345 ¦ 
106/M6     214. D'Errico Matteo      1949 Castagnito (CN)      ASD Alba Bike Team               6:50.30,7   2:50.51,0  (7107) diploma video    15,492 ¦ 
55/M3       85. Serra Fabio          1967 Castagnole Delle Lan speedy bike ras                  3:28.20,5   1:24.20,7 (10240) diploma video    15,839 ¦ 
138/M4     630. Bernareggi Sergio    1960 Castano Primo (MI)   ASD Bortolami Bike               7:18.33,0   2:20.29,7  (1369) diploma video    18,880 ¦ 
106/M2     111. Rezzani Alessandro   1972 Casteggio (PV)       GC IL BRANCO                     5:19.08,5   1:52.11,0 (10068) diploma video    19,928 ¦ 
106/M3     132. Scolari Stefano      1968 Castegnato (BS)      ASD Amatori Ospitaletto          5:04.04,2   1:26.44,2 (10227) diploma video    20,916 ¦ 
138/M5     163. Zani Domenico        1954 Castegnato (BS)      Freebike Castegnato              6:50.16,0   1:39.40,0  (3208) diploma video    20,181 ¦ 
106/F2      68. Lega Anna Maria      1965 Castel Bolognese (RA Atletica 85 Faenza               6:44.08,0   2:15.10,0  (1159) diploma video    15,737 ¦ 
138/M5     105. Morini Pietro        1955 Castel Bolognese (RA ASD Reno Bike Racing             6:35.26,0   1:24.50,0  (9852) diploma video    20,939 ¦ 
138/M2     276. Visani Marco         1972 Castel Bolognese (RA GS Sportissimo Top Level         6:54.29,4   2:14.07,0  (6802) diploma video    19,976 ¦ 
106/F1      39. Cenzato Luisa        1971 Castel d'Azzano (VR) ASD Zerostress                   5:46.47,5   1:52.21,8   (611) diploma video    18,339 ¦ 
106/M6     111. Salgari Renzo        1948 Castel d'Azzano (VR) Traguardo Volante Racing         5:59.37,4   1:59.57,7  (4193) diploma video    17,685 ¦ 
55/M4      272. Tosi Marco           1964 Castel d'Azzano (VR) Circolo Sociale GSK              4:17.29,5   2:09.14,3  (8245) diploma video    12,815 ¦ 
138/M5     200. Zuliani Giorgio      1955 Castel d'Azzano (VR) Traguardo Volante Racing         6:58.32,2   1:47.56,2  (4194) diploma video    19,783 ¦ 
138/M5     113. Venturi Stefano      1956 Castel Di Caslo (BO) GS Silla                         6:37.56,4   1:27.20,4  (3189) diploma video    20,807 ¦ 
106/M6     162. Fiorentini Eugenio   1947 Castel di Lama (AP)  ASD Ciclismo e Solidarietà       6:24.57,2   2:25.17,5  (8677) diploma video    16,521 ¦ 
106/M3     399. Galié Giorgio        1967 Castel di Lama (AP)  ASD Ciclismo e Solidarietà       6:21.33,5   2:44.13,5  (8678) diploma video    16,668 ¦ 
106/M3      18. Giorgi Bruno         1966 Castel Di Lama (AP)  A.S.D. Mary Confezioni           4:13.20,8     36.00,8  (3239) diploma video    25,103 ¦ 
106/M6     145. Oddi Romano          1937 Castel Di Lama (AP)  A.S.D. MARY CONFEZIONI           6:19.55,9   2:20.16,2  (3061) diploma video    16,739 ¦ 
138/M4    1035. Proietti Santini Mau 1960 Castel di Lama (AP)  ASD Ciclismo e Solidarietà       8:18.39,7   3:20.36,4  (8676) diploma video    16,604 ¦ 
106/M3     403. Capriotti Roberto    1966 Castel di Lama Stazi ASD Ciclismo e Solidarietà       6:22.26,6   2:45.06,6  (8679) diploma video    16,629 ¦ 
138/M5     245. Fratini Celeste      1958 Castel di Lama Stazi                                  7:08.18,8   1:57.42,8  (5381) diploma video    19,331 ¦ 
55/F2       89. Pizzingrilli Alberta 1960 Castel di Lama Stazi Societá Mary Confezioni          4:20.32,9   1:36.53,3  (1210) diploma video    12,665 ¦ 
55/M4      200. Giacalone Benedetto  1961 Castel Goffredo (MN) Team Full Bike                   3:50.59,1   1:42.43,9  (7962) diploma video    14,286 ¦ 
55/M4      150. Ginevrini Walter     1959 Castel Goffredo (MN) Team Full Bike                   3:36.54,8   1:28.39,6  (7956) diploma video    15,213 ¦ 
106/M2     DSQ  Zoetti Andrea        1972 Castel Goffredo (MN) pedale castelnovese                  -----  squalifica (10562)         video       --- ¦ 
106/M2     220. Garda Andrea         1972 Castel Guelfo di Bol A.S.C.D. Medicina 1912           6:19.28,8   2:52.31,3  (9405) diploma video    16,759 ¦ 
55/M4      138. Magnini Giovanni     1961 Castel Rigone (PG)   GS Castel Rigone Pedala          3:33.42,7   1:25.27,5  (9733) diploma video    15,441 ¦ 
106/M3      86. Panichi David        1969 Castel Rigone (PG)   Petit Velò                       4:49.03,6   1:11.43,6  (2749) diploma video    22,002 ¦ 
106/M3     194. Cioli Stefano        1968 Castel Ritaldi (PG)  bici club spoleto                5:20.59,9   1:43.39,9  (9147) diploma video    19,813 ¦ 
106/M6     170. Caiazza Domenico     1946 Castel San Giorgio ( Pol. Comunale Annalisa Salerno   6:26.47,7   2:27.08,0  (8466) diploma video    16,442 ¦ 
55/M5      149. Galluzzo Antonio     1955 Castel San Giorgio ( Pol. Comunale Annalisa Salerno   3:50.59,1   1:37.03,7  (8467) diploma video    14,286 ¦ 
55/M5      255. Galluzzo Martino     1951 Castel San Giorgio ( Pol. Comunale Annalisa Salerno   4:32.08,9   2:18.13,5  (4719) diploma video    12,125 ¦ 
106/M5     135. Berneri Gianmario    1956 Castel San Giovanni  ASD GERENZAGO                    5:34.51,5   1:45.35,6  (8945) diploma video    18,993 ¦ 
55/M4      195. Vanni Ubaldo         1960 Castel San Niccolò ( CC Pontassieve                   3:49.13,4   1:40.58,2  (8336) diploma video    14,396 ¦ 
106/M5     169. Cisari Gianluigi     1957 Castel San Pietro Te ASD Inwool                       5:43.40,3   1:54.24,4  (4108) diploma video    18,506 ¦ 
138/M5     519. Landi Mauro          1957 Castel San Pietro Te POLISPORTIVA OSTERIA GRANDE      8:11.00,7   3:00.24,7  (9663) diploma video    16,863 ¦ 
55/M5       27. Spisni Bruno         1955 Castel San Pietro Te Castelli NWR Cinelli             2:58.21,0     44.25,6  (3155) diploma video    18,502 ¦ 
106/M1      93. Pirani Matteo        1981 Castelbellino (AN)   Velo C.cicli Cingolani           5:43.55,7   2:11.05,9 (10005) diploma video    18,492 ¦ 
106/M5     320. Cianca Mario         1956 Castelfidardo (AN)   ASD Pedale Aguglianese           6:30.56,8   2:41.40,9  (7708) diploma video    16,268 ¦ 
138/M5     419. Nucci Giancarlo      1958 Castelfidardo (AN)   GC Settecolli                    7:47.48,2   2:37.12,2  (4334) diploma video    17,699 ¦ 
55/M3      122. Orsetti Renzo        1969 Castelfidardo (AN)   GC Settecolli                    3:48.41,8   1:44.42,0  (7543) diploma video    14,429 ¦ 
106/M6     253. Taddei Luciano       1943 Castelfranco di Sott Pol Omega                        7:13.47,7   3:14.08,0  (6141) diploma video    14,661 ¦ 
138/M6      29. Tibaldo Bruno        1947 Castelfranco Emilia  GS Sportissimo Top Level         6:42.54,9     51.05,6  (2282) diploma video    20,550 ¦ 
106/M3     107. Berlese Roberto      1970 Castelfranco Veneto  BIKE O'CLOCK PDB                 4:57.58,9   1:20.38,9  (4930) diploma video    21,343 ¦ 
138/F2       3. Perin Angela         1965 Castelfranco Veneto  GS Prasecco Biesse               6:12.07,8     28.43,6   (443) diploma video    22,250 ¦ 
106/M5     498. Sicuro Umberto       1953 Castelfranco Veneto  Granfondo Pinarello              7:38.57,6   3:49.41,7  (6781) diploma video    13,857 ¦ 
138/Mtop    13. Gialdini Ruggero     1950 Castelgrimaldo (MN)  Ciclo Club 77 Guidizzolo         5:26.14,6     57.09,6    (21) diploma video    25,379 ¦ 
138/M3     399. Sozzi Antonio        1969 Castell'Arquato (PC) gs tre mori                      6:46.02,1   2:03.59,5 (10275) diploma video    20,392 ¦ 
138/M2     194. Valletti Luca        1976 Castellana Grotte (B Sport Team Termoli               6:32.33,9   1:52.11,5  (8667) diploma video    21,092 ¦ 
106/M1      88. Andreoli Marco       1986 Castellarano (RE)    Team Iaccobike                   5:39.43,1   2:06.53,3  (4510) diploma video    18,721 ¦ 
138/M3     999. Bernabei Paolo       1971 Castellarano (RE)    ASD GS Gli Scoiattoli            8:31.56,5   3:49.53,9  (7891) diploma video    16,173 ¦ 
138/M3     128. Monini Bonini Fabriz 1966 Castellarano (RE)    Team Iaccobike                   5:58.09,7   1:16.07,1  (3043) diploma video    23,118 ¦ 
106/M3     255. Rivi Roberto         1971 Castellarano (RE)    ASD GS Gli Scoiattoli            5:41.54,4   2:04.34,4  (4500) diploma video    18,601 ¦ 
138/M3     330. Rovatti Marco        1969 Castellarano (RE)    A.S.D TEAM GOVONI G.M.           6:35.48,9   1:53.46,3  (1658) diploma video    20,918 ¦ 
106/M5     229. De Marchi Maurizio   1957 Castelletto Sopra Ti Circolo Allianz                  5:58.07,6   2:08.51,7  (9207) diploma video    17,759 ¦ 
138/M4     654. Capuano Vincenzo     1961 Castelliri (FR)      A.S.D.A.S.A.C.I.                 7:22.01,5   2:23.58,2  (9079) diploma video    18,731 ¦ 
138/M6      88. Rosati Angelo        1949 Castelliri (FR)      Ciclo Team Sora                  7:15.28,8   1:23.39,5  (4667) diploma video    19,013 ¦ 
106/M4     216. Taroni Emilio        1962 Castelliri (FR)      A.S.D.A.S.A.C.I.                 5:19.46,9   1:40.28,6 (10329) diploma video    19,888 ¦ 
106/M5     400. Beneventi Ivo        1954 Castello d'Argile (B Team Panini                      6:50.15,4   3:00.59,5  (8858) diploma video    15,502 ¦ 
138/M5      26. Vescovini Manrico    1958 Castello d'Argile (B Team Bertoldi Ciclissimo         6:02.51,7     52.15,7  (2689) diploma video    22,818 ¦ 
138/M4     112. Bertarini Dario      1963 Castello di Brianza  NSR Torrevilla MTB               5:59.08,4   1:01.05,1  (2815) diploma video    23,055 ¦ 
106/M4     168. Gammi Cesare         1961 Castello di Serraval Emporio Bici Max Team            5:08.56,4   1:29.38,1  (8602) diploma video    20,586 ¦ 
106/M6      27. Boffelli Beniamino   1950 Castellone (CR)      Atletica 85 Faenza               5:11.10,2   1:11.30,5  (4253) diploma video    20,438 ¦ 
106/M6      87. Pasquali Valter      1949 Castelmaggiore (BO)  Cral Poste Emilia Romagna1       5:48.05,4   1:48.25,7  (4799) diploma video    18,271 ¦ 
138/M3     160. Toschi Enrico        1968 Castelmassa (RO)     SPORT BIKE CASTELMASSA           6:05.09,7   1:23.07,1  (3174) diploma video    22,674 ¦ 
106/M4     277. Beati Mauro          1965 Castelnuovo Bozzente Team Emme Due Varese             5:33.50,2   1:54.31,9  (8837) diploma video    19,051 ¦ 
106/M4     472. Chesini Aldo         1962 Castelnuovo del Gard team bussola                     6:09.07,1   2:29.48,8  (9129) diploma video    17,230 ¦ 
138/M1     321. Fregata Alberto      1978 Castelnuovo del Gard GSA Berner Zerowind              8:38.14,2   3:46.08,7  (2083) diploma video    15,977 ¦ 
138/M2     564. Fregata Stefano      1977 Castelnuovo del Gard Berner                           8:38.13,4   3:57.51,0  (2097) diploma video    15,977 ¦ 
138/M2     241. Ottolini William     1973 Castelnuovo del Gard A.S.C.D. FRANKE DI PESCHIERA     6:46.58,0   2:06.35,6  (5833) diploma video    20,345 ¦ 
106/M6      66. Dini Franco          1944 Castelnuovo di Garfa Team Cicli Mori                  5:40.10,5   1:40.30,8  (8348) diploma video    18,696 ¦ 
138/M3     104. Marchetti Stefano    1969 Castelnuovo di Garfa Team Cicli Mori                  5:52.36,6   1:10.34,0  (8352) diploma video    23,482 ¦ 
138/M4     318. Mori Roberto         1962 Castelnuovo di Garfa Team Cicli Mori                  6:34.36,5   1:36.33,2  (4669) diploma video    20,982 ¦ 
106/M4      87. Vergamini Moreno     1962 Castelnuovo di Garfa Team Cicli Mori                  4:48.22,3   1:09.04,0  (4670) diploma video    22,054 ¦ 
138/M1     101. Lanozzi Roberto      1981 Castelnuovo Rangone  GS Sportissimo Top Level         6:10.58,5   1:18.53,0  (3802) diploma video    22,319 ¦ 
138/M2      70. Montorsi Germano     1975 Castelnuovo Rangone  GS Sportissimo Top Level         5:54.22,6   1:14.00,2  (6845) diploma video    23,364 ¦ 
55/M4      161. Tonelli Daniele      1965 Castelnuovo Rangone  Emporio Bici Maxiteam            3:39.37,5   1:31.22,3  (3220) diploma video    15,025 ¦ 
138/M2     248. Jajani Francesco     1972 Castelraimondo (MC)  Avis Frecce Azzurre Camerino     6:48.16,9   2:07.54,5  (6025) diploma video    20,280 ¦ 
138/M4    1254. Amici Stefano        1960 Castelvetro di Moden MTB Turbolenti                   9:30.46,2   4:32.42,9  (8767) diploma video    14,506 ¦ 
138/M2     172. Ferrarini Stefano    1975 Castelvetro di Moden GS Sportissimo Top Level         6:27.02,7   1:46.40,3  (6808) diploma video    21,392 ¦ 
138/M3     241. Montoro William      1971 Castelvetro di Moden GS Sportissimo Top Level         6:19.57,1   1:37.54,5  (6839) diploma video    21,792 ¦ 
55/M5       29. Termanini Lorenzo    1958 Castelvetro di Moden Emporio Bici Max Team            3:00.01,7     46.06,3  (8601) diploma video    18,330 ¦ 
106/M4     190. Tinelli Nerio        1965 Castelvetro Piacenti CC CREMONESE 1891 MTB ARVEDI A   5:15.48,4   1:36.30,1  (6178) diploma video    20,138 ¦ 
138/M6     180. Libanoro Francesco   1948 Castenaso (BO)       GIANLUCAFAENZA HYMER TEAM        8:09.53,7   2:18.04,4  (1538) diploma video    16,901 ¦ 
106/F2     103. Sartini Morena       1959 Castenaso (BO)       Granfondo Pinarello              7:22.26,6   2:53.28,6   (633) diploma video    14,374 ¦ 
138/M3     820. Chiappani Fausto     1969 Castenedolo (BS)     GS Carrera                       7:50.33,6   3:08.31,0  (4640) diploma video    17,596 ¦ 
106/M4      29. Pellistri Riccardo   1963 Castenuovo Magra (SP ASD Bici Center                  4:25.28,6     46.10,3  (4159) diploma video    23,956 ¦ 
138/M4      91. Cirani Carlo         1965 Castiglione D/st (MN BIKE TEAM BRUCIATI               5:53.37,2     55.33,9  (2881) diploma video    23,414 ¦ 
55/M1        1. Salimbeni Luigi      1979 Castiglione Dei Pepo TEAM OLIMPIA BOLIS               1:53.24,0       -----    (41) diploma video    29,100 ¦ 
138/M4     393. Furanti Mauro        1960 Castiglione delle St a.s.d. bike team bruciati        6:44.39,0   1:46.35,7  (2952) diploma video    20,462 ¦ 
106/M4     252. Bio Lelio            1962 Castiglione Falletto ASD Alba Bike Team               5:28.01,4   1:48.43,1  (7103) diploma video    19,388 ¦ 
106/M3     475. Gazzola Massimo      1971 Castiglione Olona (V                                  6:49.35,6   3:12.15,6  (9411) diploma video    15,527 ¦ 
106/M3     DSQ  Nannini Piergiorgio  1966 Castiglione Torinese ASD CC Piemonte                      -----  squalifica  (9868)         video       --- ¦ 
138/M3     992. Bandini Stefano      1970 Castrocaro Terme (FC black bike united                8:30.18,4   3:48.15,8  (8810) diploma video    16,225 ¦ 
106/M5     108. Collini Valter       1956 Castrocaro Terme (FC SC Vecchiazzano                  5:29.27,5   1:40.11,6  (8659) diploma video    19,304 ¦ 
55/M4       35. Coveri Gabriele      1959 Castrocaro Terme (FC SC Vecchiazzano                  2:52.17,6     44.02,4  (8658) diploma video    19,153 ¦ 
138/M1     250. Gori Roberto         1983 Castrocaro Terme (FC SC Vecchiazzano                  7:35.59,8   2:43.54,3  (8657) diploma video    18,158 ¦ 
55/F2       26. Mengozzi Paola       1958 Castrocaro Terme (FC SC Vecchiazzano                  3:33.51,1     50.11,5   (989) diploma video    15,431 ¦ 
138/M4    1102. Michelacci Giacomo   1960 Castrocaro Terme (FC black bike united                8:30.18,7   3:32.15,4  (9817) diploma video    16,225 ¦ 
106/M4     577. Paolini Fabio        1962 Castrocaro Terme (FC black bike united                6:35.06,5   2:55.48,2  (9935) diploma video    16,096 ¦ 
55/M5      161. Pescione Guido       1956 Catania (CT)         Sky Sport                        3:53.36,3   1:39.40,9   (139) diploma video    14,126 ¦ 
138/M3     937. Tempera Giuseppe Luc 1970 Catania (CT)         Sikania Bike ASD                 8:13.00,5   3:30.57,9  (6162) diploma video    16,794 ¦ 
106/M4     372. Apa Alfredo          1965 Catanzaro (CZ)       SC Filippo Tallerico             5:51.51,9   2:12.33,6  (8776) diploma video    18,075 ¦ 
106/M4      93. Argirò Sergio        1961 Catanzaro (CZ)       GS Immobil Sud Catanzaro         4:51.47,4   1:12.29,1  (4864) diploma video    21,796 ¦ 
55/M4      118. Tallerico Michele    1959 Catanzaro (CZ)       SC Filippo Tallerico             3:25.57,7   1:17.42,5 (10326) diploma video    16,022 ¦ 
138/M3     309. Pulazza Stefano      1967 Cattolica (RN)       GS Cicli Matteoni FRW            6:32.18,4   1:50.15,8  (6991) diploma video    21,105 ¦ 
138/M5     591. Gariazzo Claudio     1952 Cavaglià (BI)        ASD Ciclicasagrande              8:29.17,3   3:18.41,3  (5455) diploma video    16,257 ¦ 
138/M1     303. Cattaneo Giovanni    1979 Cavalese (TN)        ASD AR Team Armistizio Hard Se   8:15.29,2   3:23.23,7  (2860) diploma video    16,710 ¦ 
55/M6       41. Melazzi Egidio       1944 Cavallasca (CO)      GS Dolce Vita                    3:21.25,1   1:21.17,8  (5715) diploma video    16,383 ¦ 
138/M4    1051. Braga Mirco          1963 Cavarzere (VE)       asdciclimorbiatoracingbike       8:20.25,0   3:22.21,7  (1395) diploma video    16,546 ¦ 
106/M4     110. Luccarelli Giuseppe  1965 Cavenago Brianza (MI ASD Bellinzago Lombardo          4:55.27,7   1:16.09,4  (5629) diploma video    21,525 ¦ 
106/M4     151. Montuori Giovanni    1964 Cavenago Brianza (MI ASD Bellinzago Lombardo          5:05.13,7   1:25.55,4  (5755) diploma video    20,836 ¦ 
138/M5      45. Mantovani Gino       1956 Cavezzo (MO)         ASD TEAM GOVONI GM               6:11.47,7   1:01.11,7  (1560) diploma video    22,270 ¦ 
138/M3     738. Venturelli Davide    1966 Cavezzo (MO)         Gianluca Faenza Team             7:36.06,5   2:54.03,9  (2726) diploma video    18,153 ¦ 
138/M1      40. Basei Fabio          1978 Ceggia (VE)          Granfondo Pinarello              5:39.14,2     47.08,7  (2220) diploma video    24,407 ¦ 
138/M4     462. Vincenti Leonardo    1964 Ceglie del Campo (BA Pol.Cassano                      6:54.40,9   1:56.37,6  (1718) diploma video    19,967 ¦ 
106/M4     611. Caringella Antonio   1960 Ceglie Messapica (BR GSC Ceglie Messapica             6:43.25,0   3:04.06,7  (8698) diploma video    15,765 ¦ 
106/M3     295. Caroli Giuseppe      1968 Ceglie Messapica (BR GSC Ceglie Messapica             5:52.12,8   2:14.52,8  (8696) diploma video    18,057 ¦ 
106/M5     388. Dipresa Pietro       1957 Ceglie Messapica (BR GSC Ceglie Messapica             6:47.34,3   2:58.18,4  (8702) diploma video    15,604 ¦ 
138/M6     239. Gallone Tommaso      1950 Ceglie Messapica (BR GSC Ceglie Messapica             8:48.45,6   2:56.56,3  (8697) diploma video    15,659 ¦ 
138/M4    1174. Lerna Mario          1962 Ceglie Messapica (BR GSC Ceglie Messapica             8:48.30,7   3:50.27,4  (8700) diploma video    15,666 ¦ 
138/M4    1020. Palma Stellino       1962 Ceglie Messapica (BR GSC Ceglie Messapica             8:16.19,4   3:18.16,1  (8701) diploma video    16,682 ¦ 
138/M6     146. Spilotro Angelo      1948 Ceglie Messapica (BR GSC Ceglie Messapica             7:49.15,8   1:57.26,5  (8695) diploma video    17,644 ¦ 
55/M5      236. Vitale Antonio       1951 Ceglie Messapica (BR GSC Ceglie Messapica             4:20.37,7   2:06.42,3  (8694) diploma video    12,661 ¦ 
106/M4     203. Contestabile Mauro   1965 Celano (AQ)          SC Cliternum Celano              5:18.16,5   1:38.58,2  (5194) diploma video    19,982 ¦ 
138/M3     305. Cornelio Maurizio    1968 Celano (AQ)          SC Cliternum Celano              6:31.20,7   1:49.18,1  (5198) diploma video    21,157 ¦ 
106/M3     266. Fegatilli Agostino   1970 Celano (AQ)          SC Cliternum Celano              5:46.25,6   2:09.05,6  (5338) diploma video    18,358 ¦ 
106/M5     109. Guerra Angelo        1954 Celano (AQ)          SC Cliternum Celano              5:29.38,5   1:40.22,6  (5469) diploma video    19,293 ¦ 
55/M6      107. Bernasconi Mauro     1950 Cellatica (BS)       ASD Cral Credito Bergamasc       3:59.26,7   1:59.19,4  (4999) diploma video    13,781 ¦ 
55/M3       99. Trebeschi Giuseppe   1971 Cellatica (BS)       Team Bike Gussago                3:35.13,9   1:31.14,1  (6195) diploma video    15,332 ¦ 
138/M5      91. Sigismondi Paolo     1955 Cenate Sotto (BG)    asd città di misterbianco        6:30.34,5   1:19.58,5  (6095) diploma video    21,199 ¦ 
106/M2      20. Grimaldi Marco       1975 Cengio (SV)          Marchisio Bici                   4:14.31,2     47.33,7  (8323) diploma video    24,988 ¦ 
106/M2      21. Marchisio Roberto    1974 Cengio (SV)          Marchisio Bici                   4:14.34,9     47.37,4  (8318) diploma video    24,982 ¦ 
138/M3      63. Fallavena Federico   1970 Cento (FE)           A.S.D TEAM GOVONI G.M.           5:40.39,7     58.37,1    (35) diploma video    24,305 ¦ 
106/M4      56. Resca Stefano        1965 Cento (FE)           ASD Team Salieri                 4:38.28,2     59.09,9  (8682) diploma video    22,839 ¦ 
138/M3     631. Vanello Walter       1971 Cento (FE)           GS Esercito                      7:18.44,3   2:36.41,7  (2016) diploma video    18,872 ¦ 
55/M5       32. Senfett Mario Luigi  1951 Centuripe (EN)       Petit Velò                       3:01.56,1     48.00,7   (247) diploma video    18,138 ¦ 
106/M4     619. Falconio Filippo     1963 Cepagatti (PE)       ASD Paolo Sebastiani -Chieti     6:46.45,8   3:07.27,5  (5328) diploma video    15,635 ¦ 
138/M3     957. Falconio Gennaro     1967 Cepagatti (PE)       SS Magik Byke Ortona             8:18.54,3   3:36.51,7  (5329) diploma video    16,596 ¦ 
106/M3     120. Rossi Andrea         1969 Ceparana (SP)        a.s.d. sport's inside            5:00.59,2   1:23.39,2 (10119) diploma video    21,130 ¦ 
55/M2       18. Specchia Andrea      1973 Ceparana (SP)        a.s.d. sport s inside            2:38.31,3     29.39,5 (10279) diploma video    20,817 ¦ 
106/M2      28. Cannizzaro Luisiano  1974 Ceprano (FR)         G.S. Master Bike "Lazio" Ecoli   4:18.26,8     51.29,3  (3272) diploma video    24,608 ¦ 
106/M4      15. Zompanti Armando     1959 Ceprano (FR)         AR Team Armistizio Hard Servic   4:12.48,1     33.29,8  (2312) diploma video    25,158 ¦ 
138/M1     240. Morri Stefano        1980 Cerasolo (RN)        GS Cicli Matteoni FRW            7:27.33,3   2:35.27,8  (4075) diploma video    18,500 ¦ 
138/M1       8. Pittin Riccardo      1984 Cercivento (UD)      AC Carnia Bike                   5:12.20,6     20.15,1  (2676) diploma video    26,509 ¦ 
138/M5     362. Nardiello Luigi      1958 Cercola (NA)         Team Tigers                      7:33.47,3   2:23.11,3  (5789) diploma video    18,246 ¦ 
138/M3      32. Russo Salvatore      1969 Cercola (NA)         GS Biciclette Marzano            5:26.06,5     44.03,9  (6007) diploma video    25,390 ¦ 
55/M5      122. Cagalli Daniele      1958 Cerea (VR)           Veloce Club Cerea 1883           3:42.22,2   1:28.26,8  (1409) diploma video    14,840 ¦ 
55/M4      168. Fanton Bruno         1959 Cerea (VR)           veloce club cerea - 1883         3:42.23,7   1:34.08,5  (1465) diploma video    14,838 ¦ 
138/M5     583. Lardo Valerio        1955 Ceriale (SV)         team olmo albenga                8:27.40,1   3:17.04,1  (1534) diploma video    16,309 ¦ 
106/M4     359. Geminiani Paolo      1960 Cerlongo (MN)        ASD CERLONGO                     5:48.05,8   2:08.47,5  (5412) diploma video    18,270 ¦ 
55/M6      222. Dell'Acqua Enrico    1942 Cermenate (CO)       Gruppo Trapianto é Vita          6:02.28,9   4:02.21,6  (3717) diploma video     9,103 ¦ 
106/M6       9. Paganoni Angelo      1950 Cermenate (CO)       Team MTB BEE and BIKE            4:52.18,3     52.38,6  (3731) diploma video    21,758 ¦ 
138/M4    1146. Narcisi Berardo      1959 Cermignano (TE)      ASD Gs Sambuceto                 8:42.54,2   3:44.50,9  (5787) diploma video    15,834 ¦ 
106/M6     154. Riva Paolo           1947 Cernobbio (CO)       GS Como in bici                  6:22.04,9   2:22.25,2  (5981) diploma video    16,645 ¦ 
106/M5     492. Nadalini Giovanni    1957 Cernusco sul Navigli GS Darimec Ingranaggi            7:34.24,4   3:45.08,5  (5782) diploma video    13,996 ¦ 
55/M5       21. Tradati Alfredo      1955 Cernusco sul Navigli ASD Turbolento VC Milano         2:54.48,0     40.52,6   (173) diploma video    18,878 ¦ 
106/M3      15. Giraldi Claudio      1966 Cerreto Guidi (FI)   GS Ontraino                      4:07.32,3     30.12,3  (2637) diploma video    25,692 ¦ 
138/M5     101. Nunziante Luigi      1957 Cerreto Sannita (BN) Pane e Acqua                     6:33.45,1   1:23.09,1  (9894) diploma video    21,028 ¦ 
55/M4      175. Ricci Giuseppe       1959 Cerreto Sannita (BN) Pane e Acqua                     3:43.48,1   1:35.32,9 (10073) diploma video    14,745 ¦ 
138/M3     314. Scala Matteo         1966 Cerro Veronese (VR)  GSA Berner Zerowind              6:32.53,6   1:50.51,0  (2104) diploma video    21,074 ¦ 
138/M3     491. Tobaldo Michele      1971 Cervarese Santa Croc AR Team Armistizio Hard Servic   6:56.50,5   2:14.47,9  (6856) diploma video    19,863 ¦ 
106/M5     424. Abrate Giovanni      1951 Cervasca (CN)        A.S.D.VIGNOLO                    6:57.00,9   3:07.45,0  (8738) diploma video    15,251 ¦ 
106/F2      79. Aragno Carmen        1959 Cervasca (CN)        A.S.D.VIGNOLO                    6:57.03,1   2:28.05,1  (1010) diploma video    15,249 ¦ 
55/M4      146. Giordan Andrea       1962 Cervasca (CN)        a.s.d.vignolo                    3:35.34,7   1:27.19,5  (9443) diploma video    15,307 ¦ 
55/F2       30. Saroldi Laura        1964 Cervasca (CN)        a.s.d.vignolo                    3:35.34,7     51.55,1  (1245) diploma video    15,307 ¦ 
138/M2      89. Basta Vincenzo Carmi 1972 Cerveteri (RM)       MTB Cicli de Simone              6:00.11,0   1:19.48,6  (4911) diploma video    22,988 ¦ 
106/M3     272. Bevacqua Stefano     1967 Cerveteri (RM)       GC Cerveteri                     5:47.37,6   2:10.17,6  (1378) diploma video    18,295 ¦ 
138/M2     136. D'Annunzio Cristiano 1972 Cerveteri (RM)       MTB Cicli de Simone              6:13.53,4   1:33.31,0  (5228) diploma video    22,145 ¦ 
106/M3      28. Garbini Roberto      1968 Cerveteri (RM)       GS Dopolavoro Atac Trambus Sit   4:28.41,3     51.21,3  (1487) diploma video    23,670 ¦ 
55/M4      300. Piergentili Luca Fil 1963 Cerveteri (RM)       GS Cerveteri                     4:31.40,1   2:23.24,9  (5906) diploma video    12,147 ¦ 
55/M2       68. Rizzo Giorgio        1973 Cerveteri (RM)       MTB Cicli de Simone              3:50.45,2   1:41.53,4  (5589) diploma video    14,300 ¦ 
138/M5     412. Antonelli Luciano    1958 Cervia (RA)          AD Pol Castiglionese             7:46.01,7   2:35.25,7  (4853) diploma video    17,767 ¦ 
138/M5     363. Casadei Carlo        1956 Cervia (RA)          pol.castiglionese                7:33.47,9   2:23.11,9  (2852) diploma video    18,245 ¦ 
138/M3     886. Magrini Franco       1967 Cervia (RA)          Surfing Shop Sport Promotion     8:02.55,2   3:20.52,6  (5644) diploma video    17,145 ¦ 
106/M5      71. Medri Claudio        1955 Cervia (RA)          ASD GS Classense Trasporti Rav   5:12.30,1   1:23.14,2  (4714) diploma video    20,351 ¦ 
138/M2     226. Piscaglia Pierpaolo  1972 Cervia (RA)          surfing shop sport promotion     6:43.38,3   2:03.15,9  (5916) diploma video    20,513 ¦ 
138/M4     118. Rocchi Stefano       1962 Cervia (RA)          G.C. FAUTO COPPI CESENATICO      6:01.52,9   1:03.49,6  (3117) diploma video    22,880 ¦ 
106/M4     109. Pasi Maurizio        1960 Cervia Milano Maritt individuale                      4:55.22,6   1:16.04,3  (5856) diploma video    21,531 ¦ 
106/F2      13. Bragagnolo Miriam    1963 cervicento (UD)      AC Carnia Bike                   5:08.38,0     39.40,0   (442) diploma video    20,606 ¦ 
106/M5     208. Pozzoli Goffredo     1953 Cesana Brianza (LC)  ciclistica carugo arosio         5:54.32,7   2:05.16,8  (3718) diploma video    17,938 ¦ 
138/M4     254. Beltrami Mauro       1959 Cesano Maderno (MI)  Team de Rosa                     6:24.11,0   1:26.07,7  (2796) diploma video    21,552 ¦ 
138/M4    1115. Antoniacci Moreno    1959 Cesena (FC)          GS Sportissimo Top Level         8:33.31,1   3:35.27,8  (6799) diploma video    16,124 ¦ 
138/M4     556. Bartolini Gualtiero  1960 Cesena (FC)          Polisportiva Firenzuola          7:07.56,2   2:09.52,9  (8189) diploma video    19,348 ¦ 
138/M5     116. Benini Fabio         1952 Cesena (FC)          Polisportiva Firenzuola          6:38.45,6   1:28.09,6  (4587) diploma video    20,764 ¦ 
138/M2     239. Benini Luca          1976 Cesena (FC)          Polisportiva Firenzuola          6:46.29,5   2:06.07,1  (8191) diploma video    20,369 ¦ 
138/M3     787. Bertozzi Enea        1970 Cesena (FC)          ASD Bici Budrio                  7:44.33,2   3:02.30,6  (4530) diploma video    17,823 ¦ 
138/M3     938. Bolognesi Omero      1967 Cesena (FC)          trevi group                      8:13.25,0   3:31.22,4  (8976) diploma video    16,780 ¦ 
106/M6     225. Bolognesi Quinto     1942 Cesena (FC)          trevi group                      6:55.46,6   2:56.06,9  (8977) diploma video    15,296 ¦ 
55/M5       39. Brighi Paolo         1957 Cesena (FC)          Polisportiva Firenzuola          3:07.33,6     53.38,2  (4589) diploma video    17,594 ¦ 
55/M6       45. Brighi Renzo         1949 Cesena (FC)          Polisportiva Firenzuola          3:23.35,4   1:23.28,1  (8192) diploma video    16,209 ¦ 
55/F2      125. Bucella Graziella    1955 Cesena (FC)          ASD Bici Budrio                  4:36.16,3   1:52.36,7   (903) diploma video    11,944 ¦ 
138/M4     842. Bucella Raffaele     1962 Cesena (FC)          ASD Bici Budrio                  7:48.51,0   2:50.47,7  (7992) diploma video    17,660 ¦ 
138/M2     323. Ceccarelli Marco     1977 Cesena (FC)          Polisportiva Firenzuola          7:07.55,5   2:27.33,1  (8187) diploma video    19,349 ¦ 
106/M1      43. Comandini Alberto    1978 Cesena (FC)          Polisportiva Firenzuola          4:40.56,8   1:08.07,0  (8186) diploma video    22,637 ¦ 
138/M6     114. Donati Sergio        1944 Cesena (FC)          Ruota d'Oro                      7:36.17,8   1:44.28,5  (5297) diploma video    18,146 ¦ 
138/M2     457. Falcini Paolo        1974 Cesena (FC)          IL Bradipo                       7:53.21,2   3:12.58,8  (2928) diploma video    17,492 ¦ 
55/M2       81. Fantini Gianluca     1972 Cesena (FC)          cicloamatori vigne cesena        3:57.26,8   1:48.35,0  (9309) diploma video    13,897 ¦ 
138/M4     170. Foschini Massimilian 1964 Cesena (FC)          Polisportiva Firenzuola          6:13.01,0   1:14.57,7  (4588) diploma video    22,197 ¦ 
138/M5     350. Francesconi Ettore   1951 Cesena (FC)          ASD Bici Budrio                  7:31.17,0   2:20.41,0  (7996) diploma video    18,347 ¦ 
106/M6     132. Iacchia Davide       1949 Cesena (FC)          Polisportiva Firenzuola          6:12.59,6   2:13.19,9  (8190) diploma video    17,051 ¦ 
106/M5     506. Lugaresi Emanuele    1956 Cesena (FC)          ASD Bici Budrio                  7:53.23,9   4:04.08,0  (8000) diploma video    13,434 ¦ 
106/M5     396. Lugaresi Fausto      1951 Cesena (FC)          ASD Bici Budrio                  6:49.33,0   3:00.17,1  (7995) diploma video    15,529 ¦ 
138/M3     426. Lugaresi Nicola      1969 Cesena (FC)          Pedale Cesenate - Cicli Neri     6:49.21,6   2:07.19,0  (9721) diploma video    20,226 ¦ 
138/M4     782. Maroni Maurizio      1961 Cesena (FC)          ASD Bici Budrio                  7:40.07,8   2:42.04,5  (7997) diploma video    17,994 ¦ 
106/M3     345. Mazzini Omar         1970 Cesena (FC)          cicloamatori vigne cesena        6:06.43,5   2:29.23,5  (9794) diploma video    17,342 ¦ 
138/M6     156. Missiroli Bruno      1944 Cesena (FC)          ASD Bici Budrio                  7:53.58,6   2:02.09,3  (4529) diploma video    17,469 ¦ 
55/M5      121. Montanari Doriano    1952 Cesena (FC)          Polisportiva Firenzuola          3:41.54,1   1:27.58,7  (8193) diploma video    14,871 ¦ 
106/M3     460. Moretti Alessandro   1971 Cesena (FC)          G.C. FAUSTO COPPI CESENATICO     6:42.24,0   3:05.04,0  (3048) diploma video    15,805 ¦ 
55/M2       20. Pezzi Christian      1973 Cesena (FC)          ASD Ars et Robor                 2:41.07,1     32.15,3  (5897) diploma video    20,481 ¦ 
138/M3      23. Pironi Gianni        1967 Cesena (FC)          Polisportiva Firenzuola          5:24.06,5     42.03,9  (8188) diploma video    25,547 ¦ 
138/M4     749. Pironi Roberto       1965 Cesena (FC)          Polisportiva Firenzuola          7:34.31,7   2:36.28,4  (8185) diploma video    18,216 ¦ 
138/M4     265. Senni Valerio Tizian 1963 Cesena (FC)          Tartana Bike "AS Forlimpopoli    6:25.06,4   1:27.03,1  (7198) diploma video    21,500 ¦ 
106/M3     109. Zanelli Filippo      1970 Cesena (FC)          Pedale Cesenate - Cicli Neri     4:58.08,2   1:20.48,2 (10549) diploma video    21,332 ¦ 
138/M6      31. Bagnolini Guido      1946 Cesena (LT)          ASD Bici Budrio                  6:44.50,5     53.01,2  (7998) diploma video    20,452 ¦ 
138/F2      92. Abbondanza Gisella   1958 Cesenatico (FC)      G.C. FAUTO COPPI CESENATICO      9:11.38,5   3:28.14,3   (448) diploma video    15,009 ¦ 
55/M5      249. Bonoli Sauro         1952 Cesenatico (FC)      Polisportiva Boschetto           4:27.36,5   2:13.41,1  (8984) diploma video    12,331 ¦ 
106/M2      52. Cantoni Igor         1972 Cesenatico (FC)      ASD GC Fausto Coppi              4:47.47,7   1:20.50,2  (2844) diploma video    22,099 ¦ 
138/M5     320. Gasperini Paolo      1954 Cesenatico (FC)      G.C. FAUSTO COPPI CESENATICO     7:23.52,8   2:13.16,8  (1491) diploma video    18,653 ¦ 
55/M4        7. Giunchi Fabrizio     1964 Cesenatico (FC)      gruppo ciclistico quaglie real   2:24.00,2     15.45,0  (2971) diploma video    22,916 ¦ 
138/M6      85. Manzi Nazario        1950 Cesenatico (FC)      G.C. FAUSTO COPPI CESENATICO     7:15.08,5   1:23.19,2  (3020) diploma video    19,028 ¦ 
138/F2       9. Prati Maria Cristina 1967 Cesenatico (FC)      GS Cicli Matteoni FRW            6:27.48,3     44.24,1   (423) diploma video    21,350 ¦ 
106/M3     468. Milano Walter        1966 Challands.anselme (A GC Aquile                        6:47.03,9   3:09.43,9  (9823) diploma video    15,624 ¦ 
106/M4     227. Zecchin Bruno        1962 Chiampo (VI)         Ciclismo Valchiampo              5:21.47,1   1:42.28,8 (10557) diploma video    19,764 ¦ 
55/M1       66. Bianchini Luca       1978 Chiavenna (SO)       AR Team Armistizio Hard Servic   4:03.10,3   2:09.46,3  (3823) diploma video    13,570 ¦ 
138/M5     386. Morelli Pier Angelo  1952 Chiavenna (SO)       TEAM EXTREME TEAM                7:38.44,2   2:28.08,2  (3047) diploma video    18,049 ¦ 
138/M2     475. Salomoni Daniele     1975 Chiavenna (SO)       TEAM EXTREME TEAM A.s.D.         7:58.32,0   3:18.09,6 (10149) diploma video    17,302 ¦ 
138/M3     740. Pedrotti Claudio     1966 Chiesa in Valmalenco US BORMIESE EDILTRASPORTI        7:36.25,8   2:54.23,2  (5876) diploma video    18,140 ¦ 
138/M4     207. Bartoli Luigi        1963 Chiusi della Verna ( GS Casentinese                   6:16.28,7   1:18.25,4  (6758) diploma video    21,993 ¦ 
106/M6      14. Rossi Giuseppino     1950 Chiusi della Verna ( GS Casentinese                   4:57.30,8     57.51,1  (6762) diploma video    21,377 ¦ 
138/M2     219. Cena Davide          1974 Chivasso (TO)        ASD Ciclistica Calusiese         6:41.22,3   2:00.59,9  (9112) diploma video    20,629 ¦ 
55/M3      145. Mucciante Alfonso    1970 Chivasso (TO)        Betonwadeln                      4:01.08,0   1:57.08,2  (8226) diploma video    13,685 ¦ 
55/M2      108. Petrolati Luca       1973 Ciampino (RM)        ASD IL BICICLO                   4:18.58,9   2:10.07,1  (5893) diploma video    12,742 ¦ 
138/M3     202. Ridolfi Maurizio     1967 Ciampino (RM)        gs esercito                      6:12.38,4   1:30.35,8  (2002) diploma video    22,219 ¦ 
138/M3     759. Olivani Cristiano    1969 Cicognara (MN)       VC Casalasco                     7:39.52,5   2:57.49,9  (7330) diploma video    18,004 ¦ 
138/M3     728. Casiraghi Sandro     1966 Cinisello Balsamo (M ciclistica d.fiorani             7:33.55,8   2:51.53,2  (2857) diploma video    18,240 ¦ 
55/M5       24. Fappiano Pasquale    1955 Cinisello Balsamo (M Eurobike Cusano Milanino         2:57.05,9     43.10,5  (5330) diploma video    18,633 ¦ 
138/M3     268. Marzinotto Massimo   1970 Cinto Caomaggiore (V ASD Annoprimo                    6:24.50,8   1:42.48,2  (4545) diploma video    21,515 ¦ 
106/M4     485. Baima Rughet Giusepp 1961 Ciriè (TO)           redil brunero matergia           6:11.08,7   2:31.50,4  (8797) diploma video    17,136 ¦ 
55/M3       23. Gramaglia Davide     1966 Ciriè (TO)           redil brunero matergia           2:43.07,1     39.07,3  (9463) diploma video    20,230 ¦ 
106/M6     233. Ricossa Angelo       1943 Ciriè (TO)           g.s.borgaro a.s.d.               6:57.24,1   2:57.44,4  (1652) diploma video    15,237 ¦ 
55/M4      320. Arena Alberto        1959 Cisano sul Neva (SV) ASD Circolo Sportivo Ortovero    4:49.00,9   2:40.45,7  (4400) diploma video    11,418 ¦ 
138/M3     635. Burruto Mario        1968 Cisano sul Neva (SV) ASD Circolo Sportivo Ortovero    7:19.04,8   2:37.02,2  (4398) diploma video    18,857 ¦ 
138/M3     900. Casagrande Marco     1967 Cisano sul Neva (SV) ASD Circolo Sportivo Ortovero    8:04.28,4   3:22.25,8  (4389) diploma video    17,090 ¦ 
138/M6      10. Perlo Bruno          1950 Cisano sul Neva (SV) ASD team olmo albenga            6:15.39,3     23.50,0  (3234) diploma video    22,041 ¦ 
138/M2     394. Restieri Gianguido   1973 Cisano sul Neva (SV) ASD Circolo Sportivo Ortovero    7:31.18,3   2:50.55,9  (4407) diploma video    18,346 ¦ 
138/M2     489. Scavino Emilio       1973 Cisano sul Neva (SV) ASD Circolo Sportivo Ortovero    8:04.16,4   3:23.54,0  (4406) diploma video    17,097 ¦ 
138/M4     297. Bolognesi Giovanni   1961 Ciserano (BG)        ASD Blucom                       6:31.39,8   1:33.36,5  (2822) diploma video    21,140 ¦ 
55/M2       11. Cattaneo Sergio      1973 Ciserano (BG)        ASD Blucom                       2:24.56,3     16.04,5  (2861) diploma video    22,768 ¦ 
138/M3     398. Ferri Francesco      1971 Ciserano (BG)        ASD Bramati                      6:45.54,1   2:03.51,5  (5353) diploma video    20,399 ¦ 
138/M1     103. Alberti Agostino     1978 Cislago (VA)         Cral Banca di Legnano            6:11.28,0   1:19.22,5  (2773) diploma video    22,290 ¦ 
106/M4     164. Giupponi Marco       1960 Cisterna di Latina ( Enervit                          5:08.22,2   1:29.03,9  (2052) diploma video    20,624 ¦ 
106/M4     431. Mancini Ermanno      1960 Cisterna di Latina ( Enervit                          6:01.21,9   2:22.03,6  (2050) diploma video    17,599 ¦ 
138/M2     105. Pignatti Alessandro  1976 Cividale (MO)        GS Sportissimo Top Level         6:03.39,7   1:23.17,3  (2283) diploma video    22,768 ¦ 
106/M3     433. Franz Valter         1971 Cividale del Friuli  Team Parkpre Guru Selle Italia   6:34.01,4   2:56.41,4  (9365) diploma video    16,141 ¦ 
55/M6       60. Mancini Pasquale     1947 Civita Castellana (V ASD TELLIGRAF                    3:32.18,4   1:32.11,1  (9741) diploma video    15,543 ¦ 
106/M6     147. Riganelli Sandro     1949 Civita Castellana (V ASD.TELLIGRAF                    6:20.46,0   2:21.06,3 (10082) diploma video    16,703 ¦ 
138/M3     632. Bravini Francesco    1971 Civita Cstellana (VT ASD Telligraf                    7:18.50,5   2:36.47,9  (1396) diploma video    18,867 ¦ 
138/M3     365. Bartolini Paolo      1967 Civitanova Marche (M Nuova Pedale Civitanovese        6:41.31,5   1:59.28,9  (4820) diploma video    20,621 ¦ 
138/M3     243. Cicconi Enrico       1966 Civitanova Marche (M Nuova Pedale Civitanovese        6:20.22,3   1:38.19,7  (8689) diploma video    21,768 ¦ 
138/M5      34. Diomedi Sorrento     1957 Civitanova Marche (M Nuova Pedale Civitanovese        6:07.45,3     57.09,3  (4821) diploma video    22,514 ¦ 
106/M4     206. Giampieri Giancarlo  1962 Civitanova Marche (M Nuova Pedale Civitanovese        5:18.25,5   1:39.07,2  (4822) diploma video    19,973 ¦ 
138/M3     235. Savioli Manuele      1967 Civitanova Marche (M Nuova Pedale Civitanovese        6:19.39,8   1:37.37,2  (8685) diploma video    21,808 ¦ 
138/M4     612. Zallocco Fabio       1960 Civitanova Marche (M Nuova Pedale Civitanovese        7:15.28,7   2:17.25,4  (8688) diploma video    19,013 ¦ 
138/M4     253. Cascioli Luciano     1963 Civitavecchia (RM)   GS Esercito                      6:24.10,1   1:26.06,8  (2010) diploma video    21,553 ¦ 
138/M4      94. Pepe Milizia Maurizi 1964 Civitavecchia (RM)   GS Esercito                      5:54.02,4     55.59,1   (119) diploma video    23,387 ¦ 
138/Mtop     2. Corradini Antonio    1970 Cles (TN)            ASD Team Salieri                 4:33.54,3      4.49,3     (3) diploma video    30,229 ¦ 
106/M4     686. Baffi Roberto        1961 Codogno (LO)         U.S.ACLI PEDALE CASALESE         7:06.38,5   3:27.20,2  (8794) diploma video    14,907 ¦ 
138/M3     642. Riveruzzi Simone     1967 Cogoleto (GE)        g.s. terralba                    7:20.32,9   2:38.30,3 (10096) diploma video    18,794 ¦ 
138/M4     209. Spadetto Valentino   1962 Col San Martino (TV) AR Team Armistizio Hard Servic   6:16.53,1   1:18.49,8  (2302) diploma video    21,969 ¦ 
106/M5     155. Belingheri Emilio    1958 Colere (BG)          Crazy Biker Orezzo               5:39.16,4   1:50.00,5  (7989) diploma video    18,745 ¦ 
55/M4       78. Erlacher Giacomo     1965 Colfosco (BZ)                                         3:12.22,8   1:04.07,6   (286) diploma video    17,153 ¦ 
106/M1      15. Thaler Matthias      1984 Colfosco (BZ)        Rodes Val Badia-Raiffeisen       4:07.19,7     34.29,9  (3165) diploma video    25,714 ¦ 
138/M4     547. Mastrangelo Maurizio 1960 Colle Brincioni (AQ) Ciclo CRAL L'Aquila              7:06.44,1   2:08.40,8  (4727) diploma video    19,403 ¦ 
138/M2     408. Iacopetti Andrea     1972 Colle di Compito (LU G.S. PINIZZOTTO                  7:37.34,9   2:57.12,5  (9553) diploma video    18,095 ¦ 
138/M2     435. Nadotti Luca         1976 Collecchio (PR)      King's Bike Team                 7:45.03,5   3:04.41,1  (8515) diploma video    17,804 ¦ 
106/M4     215. Enrici Guido         1961 Collegno (TO)        ASD CC Piemonte                  5:19.26,4   1:40.08,1  (4412) diploma video    19,909 ¦ 
55/F2        3. Giletta Adelaide     1964 Collegno (TO)        ASD CC Piemonte                  2:55.14,8     11.35,2   (436) diploma video    18,830 ¦ 
106/M2      15. Sacco Federico       1977 Collegno (TO)        ASD Jollyeuroprestige            4:09.23,1     42.25,6  (2696) diploma video    25,502 ¦ 
106/M5       3. Lupi Goffredo        1957 Colli del Tronto (AP A.S.D. Mary Confezioni           3:52.39,4      3.23,5  (3238) diploma video    27,336 ¦ 
106/M4     183. Olivieri Giovanni    1964 Colli del Tronto (AP ASD Ciclismo e Solidarietà       5:13.46,3   1:34.28,0  (8675) diploma video    20,269 ¦ 
106/M3     435. Pesenti Alessandro   1970 Cologno al Serio (BG gs urgnano                       6:34.06,5   2:56.46,5  (1625) diploma video    16,137 ¦ 
106/M3      64. Berton Andrea        1970 Cologno Monzese (MI) Turbolento VC                    4:45.28,3   1:08.08,3   (197) diploma video    22,278 ¦ 
55/F1       79. Derosa Simona        1976 Cologno Monzese (MI) Fineco Bike & Co                 4:28.46,1   2:15.17,0   (604) diploma video    12,278 ¦ 
55/M4        9. Tresoldi Massimilian 1962 Cologno Monzese (MI) Team Granfondo Michele Bartoli   2:27.08,1     18.52,9  (2037) diploma video    22,428 ¦ 
55/M4      339. Villani Maurizio     1962 Colombaro di Formigi ciclisti avis formigine asd      5:18.13,6   3:09.58,4 (10484) diploma video    10,369 ¦ 
106/M4     254. Chiesa Mauro         1961 Colorno (PR)         King's Bike Team                 5:28.32,5   1:49.14,2  (8518) diploma video    19,358 ¦ 
106/M5      27. Barone Giovanni      1956 Comiso (RG)          RENAULT AMARU COMISO             4:40.15,1     50.59,2  (2148) diploma video    22,693 ¦ 
55/M3       19. Callea Luigi         1967 Comiso (RG)          ASD Renault Amarú                2:35.27,5     31.27,7  (2141) diploma video    21,227 ¦ 
138/M6      41. Schembari Biagio     1947 Comiso (RG)          AC Renault Amarù                 6:52.51,1   1:01.01,8  (2140) diploma video    20,055 ¦ 
55/M2       24. Butti Matteo         1977 Como (CO)            Cral Banca di Legnano            2:46.47,0     37.55,2  (5090) diploma video    19,786 ¦ 
138/M5     463. Casartelli Giampiero 1953 Como (CO)            GC Baradello di Como             7:56.19,7   2:45.43,7  (5128) diploma video    17,382 ¦ 
55/M6       14. Ferrario Elio        1948 Como (CO)            ASD Baradello                    2:59.05,3     58.58,0  (5348) diploma video    18,426 ¦ 
138/F1       1. Lambrugo Cristina    1973 Como (CO)            Team Sintesi-Adeste-Mg.K Vis     5:55.20,3       -----   (621) diploma video    23,301 ¦ 
55/F2      135. Martelli Grazia      1952 Como (CO)            Spina Verde                      4:41.31,2   1:57.51,6  (1171) diploma video    11,722 ¦ 
106/F2      45. Martinelli Elena     1954 Como (CO)            GC Baradello di Como             6:12.42,9   1:43.44,9  (1172) diploma video    17,063 ¦ 
106/M4     726. Cramini Francesco    1960 Compiobbi (FI)       GC Campi 04                      7:23.24,8   3:44.06,5  (5207) diploma video    14,343 ¦ 
106/M1     174. Cramini Giacomo      1987 Compiobbi (FI)       GC Campi 04                      7:23.25,0   3:50.35,2  (5208) diploma video    14,343 ¦ 
106/M1     175. Cramini Misaele      1988 Compiobbi (FI)       GC Campi 04                      7:23.28,7   3:50.38,9  (5210) diploma video    14,341 ¦ 
55/M4      189. Baldissera Manlio    1960 Cona (VE)            as duemiladue                    3:47.18,5   1:39.03,3  (8804) diploma video    14,517 ¦ 
106/M6     241. Bergamo Rodolfo      1947 Conco (VI)           Granfondo Pinarello              7:06.56,4   3:07.16,7  (6763) diploma video    14,896 ¦ 
106/M5     236. Bozza Giorgio        1953 Concordia Sagittaria Cicloturistica Portogruarese     6:01.59,7   2:12.43,8  (5054) diploma video    17,569 ¦ 
106/M5      67. Ceresatto Gabriele   1955 Concordia Sagittaria cicloturistica portogruarese     5:10.06,3   1:20.50,4  (5147) diploma video    20,509 ¦ 
55/M5       67. Berton Giuseppe      1957 Conegliano (TV)      CRAL Ospedale Civile Coneglian   3:21.46,3   1:07.50,9  (1374) diploma video    16,355 ¦ 
55/F2      140. Mastrosimone Stefani 1959 Conegliano (TV)      US-ACLI Padova                   4:45.37,3   2:01.57,7   (510) diploma video    11,553 ¦ 
55/M3       89. Moret Roberto        1968 Conegliano (TV)      ASD Inwool                       3:31.40,8   1:27.41,0  (7068) diploma video    15,589 ¦ 
106/M3      82. Zanchetta Paolo      1971 Conegliano (TV)      ASD Inwool                       4:47.57,5   1:10.37,5  (4112) diploma video    22,086 ¦ 
138/M5      30. Basso Franco         1955 Contigliano (RI)     ASD Vuennecicli-Icosystel        6:05.02,7     54.26,7  (4910) diploma video    22,682 ¦ 
106/M4     270. Grassi Luigi         1961 Contigliano (RI)     Vuennecicli Icosystel            5:33.18,7   1:54.00,4  (4809) diploma video    19,081 ¦ 
106/M5     221. Mosconi Mauro        1956 Contigliano (RI)     Vuennecicli Icosystel            5:56.26,8   2:07.10,9  (8598) diploma video    17,842 ¦ 
106/M4     251. Pizzoli Gianni       1965 Contigliano (RI)     Vuennecicli Icosystel            5:26.11,9   1:46.53,6  (8597) diploma video    19,497 ¦ 
106/M6     120. Tamburrini Gianfranc 1946 Contigliano (RI)     ASD VUENNECICLI-ICOSYSTEL        6:05.51,5   2:06.11,8  (1695) diploma video    17,383 ¦ 
138/M4     717. Savino Vito Nicola   1960 Conversano (BA)      AS Polisport Polignano           7:30.26,1   2:32.22,8  (7918) diploma video    18,382 ¦ 
138/M4    1065. Sulas Carlo          1963 Conversano (BA)      AS Polisport Polignano           8:22.58,5   3:24.55,2  (7926) diploma video    16,462 ¦ 
55/M5       28. Pavesi Romano        1955 Coenzo (PR)          TEAM PARKPRE GURU SELLEITALIA    2:59.39,0     45.43,6  (5870) diploma video    18,369 ¦ 
106/M1      69. Vitolano Claudio Dom 1979 Corbetta (MI)        CICLOAMA SEDRIANO                5:06.38,0   1:33.48,2 (10489) diploma video    20,741 ¦ 
138/M1      19. Checcarelli Nicola   1979 Corciano (PG)        ASD Veloce Club Tiberino         5:26.40,4     34.34,9  (2167) diploma video    25,346 ¦ 
106/M5      63. Ferraris Alessandro  1956 Cordenons (PN)       ciclistica maronese mobili       5:07.05,7   1:17.49,8  (5349) diploma video    20,710 ¦ 
138/M5     310. Trovarelli Carlo     1955 Corese Terra (RI)    ASD Vuennecicli-Icosystel        7:22.50,6   2:12.14,6  (6199) diploma video    18,697 ¦ 
106/M4      41. Balacca Bruno        1965 Coriano (RN)         ASD Le Saline Natura e Sport     4:31.29,4     52.11,1  (4879) diploma video    23,426 ¦ 
106/M3     244. Moretto Gianni       1966 Cormano (MI)         G.S.Pedale Novatese              5:37.39,0   2:00.19,0  (9849) diploma video    18,836 ¦ 
106/M4     522. Romei Paolo          1959 Cormano (MI)         ASD CICLISTI DERGANO MILANO      6:21.34,7   2:42.16,4 (10114) diploma video    16,667 ¦ 
106/F2      65. Buiat Nadia          1961 Cormons (GO)         Team Sclauzero Starbene          6:42.50,6   2:13.52,6   (804) diploma video    15,787 ¦ 
55/M4       66. Cassani Andrea       1965 Cormons (GO)         ASD GOBIKE                       3:08.36,2   1:00.21,0  (5131) diploma video    17,497 ¦ 
55/M6        4. Bolzon Adriano       1946 Cornedo Vicentino (V Granfondo Pinarello              2:42.11,7     42.04,4  (7796) diploma video    20,345 ¦ 
106/M2      33. Granazotto Damiano   1973 Corno di Rosazzo (UD ASD CORNO                        4:21.43,2     54.45,7  (5453) diploma video    24,300 ¦ 
106/M4     736. Bordin Gianni        1963 Cornuda (TV)         MTB Cornuda                      7:32.24,3   3:53.06,0  (4643) diploma video    14,058 ¦ 
138/M3     391. Bordin Giorgio       1968 Cornuda (TV)         MTB Cornuda                      6:45.31,8   2:03.29,2  (4642) diploma video    20,417 ¦ 
106/F1     132. Boscarini Consuelo   1969 Cornuda (TV)         MTB Cornuda                      7:36.02,4   3:41.36,7   (957) diploma video    13,946 ¦ 
106/M4     318. Dalla Porta Loris    1959 Cornuda (TV)         MTB Cornuda                      5:41.08,5   2:01.50,2  (4644) diploma video    18,643 ¦ 
55/M4      144. Gasparetto Luca      1964 Cornuda (TV)         MTB Cornuda                      3:35.32,1   1:27.16,9  (4647) diploma video    15,310 ¦ 
138/M4     833. Geremia Mirco        1965 Cornuda (TV)         GA CIANO NORTHAWE                7:47.24,3   2:49.21,0  (5414) diploma video    17,714 ¦ 
55/F1       90. Guarnier Marika      1969 Cornuda (TV)         MTB Cornuda                      4:41.11,9   2:27.42,8   (955) diploma video    11,735 ¦ 
138/M5     293. Saverna Enzo         1953 Corpolò (RN)         GS Cicli Matteoni FRW            7:20.07,9   2:09.31,9  (6968) diploma video    18,812 ¦ 
106/F2      22. Bandieri Rosanna     1959 Correggio (RE)       GS Sportissimo Top Level         5:37.01,9   1:08.03,9   (410) diploma video    18,870 ¦ 
106/F2     119. Bertani Manuela      1961 Correggio (RE)       ASD Colli Cicli                  7:40.42,8   3:11.44,8  (1029) diploma video    13,804 ¦ 
106/M6     280. Boni Fernando        1946 Correggio (RE)       ASD Colli Cicli                  7:34.03,7   3:34.24,0  (5034) diploma video    14,006 ¦ 
55/M5      101. Cingi Pietro         1953 Correggio (RE)       CICLISTICA CORREGGIO             3:33.14,6   1:19.19,2  (5172) diploma video    15,475 ¦ 
106/M6     109. Gaiti Giorgio        1940 Correggio (RE)       ASD Colli Cicli                  5:59.21,6   1:59.41,9  (5391) diploma video    17,698 ¦ 
138/M4     406. Incerti Romano       1963 Correggio (RE)       GS Sportissimo Top Level         6:47.15,0   1:49.11,7  (3793) diploma video    20,331 ¦ 
106/M6     115. Lugli Paride         1949 Correggio (RE)       CICLISTICA CORREGGIO             6:01.21,2   2:01.41,5  (5632) diploma video    17,600 ¦ 
106/M6     115. Mussini Giuliano     1948 Correggio (RE)       CICLISTICA CORREGGIO             6:01.21,2   2:01.41,5  (5778) diploma video    17,600 ¦ 
106/M4     497. Roberi Diego         1959 Correggio (RE)       ASD Cooperatori Unipol RE        6:15.18,2   2:35.59,9 (10101) diploma video    16,946 ¦ 
106/M4      94. Rita Alberto         1965 Corridonia (MC)      ASD Ciclo 2001 Macerata          4:51.54,9   1:12.36,6  (4230) diploma video    21,787 ¦ 
106/M4     319. Rita Fabrizio        1964 Corridonia (MC)      ASD Ciclo 2001 Macerata          5:41.10,1   2:01.51,8  (4229) diploma video    18,641 ¦ 
138/M1      75. Capelli Andrea       1979 Corsico (MI)         Team Guru Parkpre Selle Italia   5:57.27,6   1:05.22,1  (2845) diploma video    23,163 ¦ 
55/M5       11. Asti Fausto          1952 Cortemaggiore (PC)   GS Cortemaggiore                 2:35.59,0     22.03,6  (4867) diploma video    21,156 ¦ 
106/M4     457. Bruschi Cesare       1960 Cortemaggiore (PC)   GS Cortemaggiore                 6:06.23,5   2:27.05,2  (9040) diploma video    17,358 ¦ 
106/M5      89. Laporta Giuseppe     1955 Cortemaggiore (PC)   GS Cortemaggiore                 5:21.23,4   1:32.07,5  (9673) diploma video    19,789 ¦ 
55/M5      175. Maccini Augusto      1952 Cortemaggiore (PC)   GS Cortemaggiore                 3:58.26,7   1:44.31,3  (9728) diploma video    13,839 ¦ 
55/F1        8. Mora Laura           1969 Cortile San Martino  Sella Italia                     2:40.47,3     27.18,2   (603) diploma video    20,523 ¦ 
138/M3     643. Campigotto Raniero   1968 Cortina d'Ampezzo (B Decima Treviso ASD               7:20.33,2   2:38.30,6  (8426) diploma video    18,794 ¦ 
138/M3     489. Martinolli Bruno     1966 Cortina d'Ampezzo (B Cicli Cortina CRA                6:56.42,7   2:14.40,1  (9772) diploma video    19,869 ¦ 
106/F1       8. Venier Romina        1972 Cortina d'Ampezzo (B Cicli Cortina                    4:50.15,6     55.49,9   (486) diploma video    21,911 ¦ 
55/M4       65. Zandonella Marco     1959 Cortina d'Ampezzo (B cicli cortina cra                3:08.19,3   1:00.04,1 (10548) diploma video    17,523 ¦ 
138/M5      48. Zandonella Sandro    1958 Cortina d'Ampezzo (B Cicli Cortina                    6:12.57,8   1:02.21,8  (6306) diploma video    22,200 ¦ 
106/M1      85. Agreiter Patrick     1979 Corvara (BZ)         Rodes Val Badia-Raiffeisen       5:37.32,3   2:04.42,5  (2770) diploma video    18,842 ¦ 
55/M4       71. Costa Matthias       1964 Corvara (BZ)         Rodes Val Badia-Raiffeisen       3:10.39,1   1:02.23,9  (2895) diploma video    17,309 ¦ 
106/M4     240. Costamoling Siegfrie 1965 Corvara (BZ)         Rodes Val Badia-Raiffeisen       5:24.31,8   1:45.13,5  (2896) diploma video    19,597 ¦ 
106/M2     116. Deiaco Thomas        1976 Corvara (BZ)         Rodes Val Badia-Raiffeisen       5:24.32,7   1:57.35,2  (2915) diploma video    19,596 ¦ 
106/M4     235. Erlacher Walter      1960 Corvara (BZ)         Rodes Val  Badia-Raiffeisen      5:23.47,2   1:44.28,9  (2925) diploma video    19,642 ¦ 
55/M1        7. Irsara Ivan          1982 Corvara (BZ)         Rodes Val Badia-Raiffeisen       2:22.27,2     29.03,2  (2998) diploma video    23,165 ¦ 
106/M4     490. Planatscher Norbert  1964 Corvara (BZ)         Rodes Val Badia-Raiffeisen       6:12.02,6   2:32.44,3  (3091) diploma video    17,094 ¦ 
55/M2       16. Sommadossi Ivan      1972 Corvara (BZ)         Rodes Val Badia-Raiffeisen       2:36.53,1     28.01,3  (3154) diploma video    21,034 ¦ 
106/M2      23. Willeit Markus       1977 Corvara (BZ)         Rodes Val Badia-Raiffeisen       4:16.12,9     49.15,4  (3199) diploma video    24,822 ¦ 
106/M4     398. Pasqualini Daniele   1959 Cosenza (CS)         ASD Griandando                   5:55.30,3   2:16.12,0  (9944) diploma video    17,890 ¦ 
138/M3     752. Manfredini Fabio     1967 Costa S.Abramo       ASD Persichello                  7:39.12,6   2:57.10,0  (7459) diploma video    18,030 ¦ 
55/M3       74. Agnesi Emanuele      1966 Costa Volpino (BG)   GS Ciclistico La Salute San Gi   3:21.44,0   1:17.44,2  (7873) diploma video    16,358 ¦ 
55/M6       21. Bettoni Giuseppe     1948 Costa Volpino (BG)   ASD Cicli Bettoni                3:09.37,2   1:09.29,9  (4944) diploma video    17,403 ¦ 
138/M6     192. Donato Fausto        1948 Costa Volpino (BG)   TEAM CBL CICLI BETTONI COSTA V   8:19.44,8   2:27.55,5  (2922) diploma video    16,568 ¦ 
55/M5       83. Bucciarelli Domenico 1951 Costacciaro (PG)     GS Avis Gualdo Tadino            3:26.59,0   1:13.03,6  (7231) diploma video    15,943 ¦ 
106/M5     402. Cavalieri Giuseppe   1953 Costacciaro (PG)     GS Avis Gualdo Tadino            6:51.17,1   3:02.01,2  (7216) diploma video    15,463 ¦ 
106/M4     578. Chiocci Luigi        1965 Costacciaro (PG)     GS Avis Gualdo Tadino            6:35.21,0   2:56.02,7  (7215) diploma video    16,087 ¦ 
106/M4     657. Torzoni Franco       1960 Costacciaro (PG)     GS Avis Gualdo Tadino            6:57.42,2   3:18.23,9  (7214) diploma video    15,226 ¦ 
106/M3     147. Ancarani Gianluca    1966 Cotignola (RA)       Pedale Bianconero                5:08.51,0   1:31.31,0  (2661) diploma video    20,592 ¦ 
138/M4     395. Cornelli Livio       1964 Covo (BG)            asd pianeta bici                 6:45.05,6   1:47.02,3  (2892) diploma video    20,439 ¦ 
138/M3      33. Benelli Mario        1970 Crema (CR)           c.a.s.carlo                      5:26.12,8     44.10,2    (32) diploma video    25,382 ¦ 
55/M1       51. Calzi Riccardo       1978 Crema (CR)           VC Bagnolo Cremasco              3:42.25,4   1:49.01,4  (4461) diploma video    14,836 ¦ 
106/M4     141. Crema Marzio Mirco   1964 Crema (CR)           Club Francesconi                 5:04.13,1   1:24.54,8  (3276) diploma video    20,906 ¦ 
138/M3     369. Martinenghi Luca     1970 Crema (CR)           c.a.s.carlo                      6:41.47,8   1:59.45,2  (1569) diploma video    20,607 ¦ 
106/M3      68. Monticelli Giuliano  1969 Crema (CR)           VC BAgnolo Cremasco              4:46.09,2   1:08.49,2  (4460) diploma video    22,225 ¦ 
106/F1     103. Rossetti Maria Giuse 1970 Crema (CR)           beautiful-abbott lodi            6:50.08,8   2:55.43,1  (1234) diploma video    15,506 ¦ 
55/M2       44. Vailati Fabio        1973 Crema (CR)           Veloclub bagnolo Cremasco        3:17.48,4   1:08.56,6  (4464) diploma video    16,682 ¦ 
55/M3       92. Antoniazzi Marco     1967 Cremona (CR)         ASD Persichello                  3:32.10,9   1:28.11,1  (7452) diploma video    15,552 ¦ 
55/M3      101. Arcari Emanuele      1969 Cremona (CR)         ASD Persichello                  3:35.41,4   1:31.41,6  (7460) diploma video    15,299 ¦ 
138/M2      85. Balestrieri Filippo  1977 Cremona (CR)         GS Prasecco Biesse               5:59.40,5   1:19.18,1  (8131) diploma video    23,020 ¦ 
55/M4      260. Bellini Gianpaolo    1960 Cremona (CR)         CC CREMOMESE 1891                4:13.42,3   2:05.27,1  (8847) diploma video    13,007 ¦ 
106/M4     580. Bianchi Paolo        1959 Cremona (CR)         ASD Persichello                  6:35.52,1   2:56.33,8  (7454) diploma video    16,065 ¦ 
138/M6     221. Bodini Rosolino      1946 Cremona (CR)         ASD Cicloamatori Avis Cremona    8:30.31,0   2:38.41,7  (5021) diploma video    16,218 ¦ 
138/M1     261. Bolsi Simone         1978 Cremona (CR)         ASD Persichello                  7:39.20,6   2:47.15,1  (7462) diploma video    18,025 ¦ 
106/M5     198. Bonetti Diego        1956 Cremona (CR)         ASD Persichello                  5:51.40,0   2:02.24,1  (7456) diploma video    18,085 ¦ 
106/M4     226. Bosi Daniele         1963 Cremona (CR)         Cortile Filippo                  5:21.42,5   1:42.24,2  (8998) diploma video    19,769 ¦ 
106/M3     346. Bosini Andrea        1966 Cremona (CR)         CLUB CICLISTICO CREMONESE 1891   6:07.23,0   2:30.03,0  (8999) diploma video    17,311 ¦ 
138/M5      15. Capelli Pieremilio   1957 Cremona (CR)         ASD Persichello                  5:55.15,7     44.39,7  (7457) diploma video    23,306 ¦ 
106/M5     460. Carubelli Emilio     1955 Cremona (CR)         ASD Persichello                  7:11.30,5   3:22.14,6  (7444) diploma video    14,738 ¦ 
138/M6      93. Cremonesi Ermanno    1947 Cremona (CR)         ASD Persichello                  7:20.03,2   1:28.13,9  (4290) diploma video    18,815 ¦ 
106/M4     465. Decarli Elio         1964 Cremona (CR)         ASD Persichello                  6:08.11,7   2:28.53,4  (7449) diploma video    17,273 ¦ 
55/M4      259. Ferrari Fabrizio     1961 Cremona (CR)         C.C.CREMONESE 1891               4:13.41,6   2:05.26,4  (9321) diploma video    13,007 ¦ 
55/M6       43. Ferrari Santino      1948 Cremona (CR)         ASD Persichello                  3:22.26,2   1:22.18,9  (7445) diploma video    16,301 ¦ 
138/M4     191. Franceschini Simone  1962 Cremona (CR)         ASD Persichello                  6:15.20,8   1:17.17,5  (4286) diploma video    22,059 ¦ 
106/M2     105. Frittoli Ilich       1976 Cremona (CR)         CLUB CICLISTICO CREMONESE 1891   5:16.58,5   1:50.01,0  (9376) diploma video    20,064 ¦ 
138/M6      76. Frittoli Mario       1946 Cremona (CR)         CLUB CICLISTICO CREMONESE 1891   7:10.22,5   1:18.33,2  (9377) diploma video    19,239 ¦ 
106/M1      53. Mangiarotti Michele  1978 Cremona (CR)         CC Cremonese 1891                4:54.38,0   1:21.48,2  (2048) diploma video    21,586 ¦ 
106/M3     228. Pagetti Massimiliano 1968 Cremona (CR)         CLUB CICLISTICO CREMONESE 1891   5:32.22,4   1:55.02,4  (5838) diploma video    19,135 ¦ 
138/M4     270. Panepucci Aldo       1964 Cremona (CR)         ASD Persichello                  6:25.44,5   1:27.41,2  (5842) diploma video    21,465 ¦ 
106/M3     367. Soldi Giancarlo      1967 Cremona (CR)         ASD Persichello                  6:12.50,8   2:35.30,8  (4288) diploma video    17,057 ¦ 
55/M5      147. Spelta Pierluigi     1957 Cremona (CR)         ASD Persichello                  3:50.10,2   1:36.14,8  (7458) diploma video    14,337 ¦ 
106/M1      79. Stamera Emiliano     1978 Cremona (CR)         ASD Persichello                  5:25.05,7   1:52.15,9  (7453) diploma video    19,563 ¦ 
106/M3     419. Taino Fabio          1971 Cremona (CR)         ASD Persichello                  6:28.19,4   2:50.59,4  (7463) diploma video    16,378 ¦ 
138/M1     213. Toninelli Michele    1983 Cremona (CR)         Triathlon Cremona Stradivari     7:07.03,7   2:14.58,2 (10356) diploma video    19,388 ¦ 
138/M4     757. Varani Ciro          1961 Cremona (CR)         ASD Pedale Bussetano             7:36.05,9   2:38.02,6 (10448) diploma video    18,153 ¦ 
138/M4     635. Zaniboni Massimo     1961 Cremona (CR)         ASD Persichello                  7:20.03,0   2:21.59,7  (4289) diploma video    18,816 ¦ 
106/M3     169. Giugni Giovanni      1968 Crespellano (BO)     Top Racing Bike Team Lodi        5:15.51,7   1:38.31,7  (4793) diploma video    20,135 ¦ 
55/M5      158. Lazzaro Luigi        1956 Crispiano (TA)       CC Crispiano                     3:52.58,0   1:39.02,6  (5597) diploma video    14,165 ¦ 
138/M6     237. Lippolis Saverio     1944 Crispiano (TA)       Ciclo club Crispiano             8:47.19,9   2:55.30,6  (5611) diploma video    15,701 ¦ 
138/M6     194. Luccarelli Paolo     1949 Crispiano (TA)       Ciclo Club Crispiano             8:20.59,7   2:29.10,4  (5630) diploma video    16,527 ¦ 
138/M2     144. Schiavon Alessandro  1976 Crocetta del Montell G.S. CIANO NORTHWAVE             6:17.31,7   1:37.09,3  (6055) diploma video    21,932 ¦ 
138/M3     569. Schiavon Roberto     1970 Crocetta del Montell G.S. CIANO NORTHWAVE             7:08.16,1   2:26.13,5  (6056) diploma video    19,333 ¦ 
138/M4    1252. Masciari Giosué      1963 Crotone (KR)         CICLISTICA CROTONESE             9:29.37,3   4:31.34,0  (1573) diploma video    14,535 ¦ 
138/M4    1251. Pugliese Ezio        1962 Crotone (KR)         ASD Cicl.Crotonese               9:29.37,1   4:31.33,8  (1642) diploma video    14,536 ¦ 
106/M3     299. Bini Fabrizio        1966 Cuasso al Monte (VA) soc. ciclistica Cicli Ballardi   5:53.02,1   2:15.42,1  (1380) diploma video    18,015 ¦ 
106/M2     262. Ferraris Luca        1972 Cuasso al Monte (VA) individuale                      6:40.27,2   3:13.29,7  (9324) diploma video    15,882 ¦ 
106/M1      12. Zanolo Massimiliano  1978 Cuceglio (TO)        Cinelli Playfull                 4:00.43,7     27.53,9  (1734) diploma video    26,419 ¦ 
106/M3       7. Fontana Giuseppe Giu 1966 Cuggiono (MI)        Cral Banca di Legnano            4:01.34,9     24.14,9   (291) diploma video    26,326 ¦ 
55/M4      224. Marchisio Dario      1960 Cuneo (CN)           A.S.D CICLI PEPINO               4:01.35,4   1:53.20,2  (9758) diploma video    13,659 ¦ 
138/M5     626. Margutti Enrico      1953 Cupramontana (AN)    individuale                      8:40.20,6   3:29.44,6  (9760) diploma video    15,912 ¦ 
106/M2      13. Arrigoni Giorgio     1974 Curno (BG)           GS Brember Valley                4:07.33,3     40.35,8  (1358) diploma video    25,691 ¦ 
138/M3      41. Brolis Alessandro    1967 Curno (BG)           Viner Team                       5:32.26,0     50.23,4   (314) diploma video    24,907 ¦ 
55/M3        7. Giuliani Paco Valeri 1971 Curno (BG)           Brember Valley                   2:16.06,2     12.06,4  (3715) diploma video    24,246 ¦ 
138/M4     159. Dell'Eva Paolo       1962 Cusano Milanino (MI) individuale                      6:11.10,1   1:13.06,8  (2917) diploma video    22,307 ¦ 
55/M1       19. Di Biase Antonio     1981 Cusano Mutri (BN)    Pane e Acqua                     2:49.45,0     56.21,0  (9245) diploma video    19,440 ¦ 
106/M4      52. Miglioranzi Stefano  1960 Custoza (VR)                                          4:37.51,1     58.32,8  (1587) diploma video    22,889 ¦ 

totale 724



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.