Seeland Classic 2008, Lyss - nach Name "S"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr      km/h ¦      1. Runde ¦     2. Runde ¦
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
21/MS3     ---  Sägesser Fritz                      VMC Aarwangen - FSA           35.25,1       -----   (948)    35,913 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
A           42. Sahli Christian                     GS Pneuhaus Frank-Radspor   2:30.15,7      1.20,5    (33)    40,669 ¦    49.57   11.¦   50.06   49.¦
101/M       13. Sailer Christian                    Team Cyclone                2:38.20,8      0.11,1   (445)    38,592 ¦    52.25   20.¦   52.15    9.¦
101/MS2     31. Saladin Daniel                      Team Masa                   2:57.23,4     19.13,5   (446)    34,449 ¦    56.52   32.¦   59.46   32.¦
A           44. Salzmann Miran                      GS Jumpin`Ghost / RCOB      2:30.16,1      1.20,9    (17)    40,667 ¦    49.57   12.¦   50.08   62.¦
33/F         8. Sanders Anita                       Bike Factory Women          1:15.12,2     15.02,7   (571)    27,086 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
33/MS1      39. Sanders van Well Alexander          Bike Factory Men            1:05.16,6     10.13,4   (568)    31,205 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
A          108. Sastre Leon Ernesto                 VC Montreux                 1:54.43,6    2. Runde   (105)       --- ¦    55.19  112.¦   59.24  107.¦
33/FS2       4. Saurer Daniela                      Adrenalin Bike Club La Ne   1:06.48,8      6.37,1   (720)    30,487 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
101/M       33. Saxer Christoph                     CH                          3:32.29,8     54.20,1   (503)    28,758 ¦  1:04.43   38.¦ 1:12.01   36.¦
33/MS1       8. Schaad Christian                    Team Precipart                56.07,9      1.04,7   (721)    36,289 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
101/MS3     19. Schaffner Fritz                     Erlach                      2:26.49,7    2. Runde   (529)       --- ¦  1:10.10   19.¦ 1:16.38   18.¦
21/MS2     ---  Schär Hansueli                      Centravo AG                   38.01,1       -----   (949)    33,457 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
33/MS3      21. Schär Hugo                          Team Reichmuth              1:15.11,2     19.07,0   (722)    27,092 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/SchLy    42. Schär Tatjana                       Lyss                          56.10,5     14.50,3  (1018)    22,643 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
101/MS3     14. Schärmeli André                     Ostermundigen               3:06.20,7     21.49,5   (533)    32,794 ¦    58.45   13.¦ 1:01.28   12.¦
33/MS3      11. Scheidegger René                    Spreitenbach                1:00.13,1      4.08,9   (723)    33,826 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/MS3     ---  Schenk Franz-Josef                  Plauschpedaler                48.54,8       -----   (950)    26,005 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
101/MS2      9. Schiffmann Manuel                   Biel/Bienne                 2:38.13,7      0.03,8   (508)    38,621 ¦    52.25   16.¦   52.13    2.¦
21/M       ---  Schindler Sandro                    Biel/Bienne                 1:20.22,9       -----  (1079)    15,824 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/MS1     ---  Schlaefli Roger                     Safnern                       38.37,9       -----   (951)    32,926 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/SchLy    53. Schlageter Jan                      Lyss                          59.50,6     18.30,4  (1044)    21,255 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
A          104. Schmid Adrian                       GS Jumpin`Ghost / RCOB      1:41.31,3    2. Runde    (18)       --- ¦    50.04   67.¦   51.27   84.¦
21/SchLy    16. Schmid Cynthia                      Lyss                          50.15,5      8.55,3  (1010)    25,309 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
A           51. Schmid Diego                        RB Brugg                    2:32.44,3      3.49,1    (43)    40,009 ¦    50.05   84.¦   50.01   13.¦
21/MS1     ---  Schmid Hansjörg                     COT Treuhand AG               40.53,4       -----   (952)    31,107 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
A           75. Schmid Manuel                       RB Brugg                    2:36.53,0      7.57,8   (158)    38,952 ¦    50.05   87.¦   51.26   79.¦
101/MS1     63. Schmid Max                          Brüttelen                   3:56.01,5   1:18.31,2   (447)    25,891 ¦  1:11.11   67.¦ 1:18.48   65.¦
21/MS1     ---  Schmitz Denis                       Brämschlötz                   58.02,6       -----   (953)    21,914 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
101/MS1     52. Schmocker Adrian                    felma.ch.holzbau            3:18.02,2     40.31,9   (448)    30,857 ¦  1:02.12   59.¦ 1:06.38   55.¦
101/MS2     54. Schmutz Alain                       Sarnen                      3:10.48,6     32.38,7   (449)    32,026 ¦  1:00.55   61.¦ 1:02.11   47.¦
A           81. Schneebeli Valentin                 Team Hobi-Bau AG - M.F. H   2:36.55,2      8.00,0   (135)    38,943 ¦    50.03   65.¦   50.02   23.¦
A           13. Schneeberger Christian              VC Mendrisio-PL Valli       2:29.09,7      0.14,5   (102)    40,968 ¦    50.00   33.¦   50.03   29.¦
21/FS2     ---  Schnegg Christine                   EVP Lyss                      46.53,4       -----   (954)    27,127 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/FS3     ---  Schneider Annie                     AG für Schule & Raum          54.26,6       -----   (955)    23,363 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
33/MS1      45. Schneider Martin                    ELOM RS                     1:18.09,3     23.06,1   (777)    26,063 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/MS1     ---  Schneider Rolf                      Wadlibisser FC Diessbach      40.53,3       -----   (956)    31,109 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/MS3     ---  Schneider Rolf                      AG für Schule & Raum          56.58,9       -----   (957)    22,322 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
33/MS1      33. Scholl Dominique G.                 Lyss                        1:01.32,7      6.29,5   (725)    33,097 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/F       ---  Schori Manuela                      Lyss                        1:09.31,2       -----  (1070)    18,296 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/SchLy    13. Schori Mischa                       Lyss                          49.32,2      8.12,0  (1013)    25,677 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
33/MS2      43. Schrag André                        DT Swiss aero speed         1:05.10,4     10.04,1   (726)    31,255 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
33/MS1      21. Schrof Pascal                       ELOM RS                       59.18,4      4.15,2   (797)    34,346 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
33/M         9. Schroff Benjamin                    Gerlafingen                   56.52,3      1.48,1   (727)    35,817 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
33/M         8. Schroff Joel                        Gerlafingen                   56.52,0      1.47,8   (728)    35,820 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
33/MS4      13. Schumacher Fritz                    Aarberg                     1:17.29,9     22.26,1   (729)    26,284 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
33/MS2      35. Schumacher Gerhard                  Niederwangen b. Bern        1:01.26,0      6.19,7   (730)    33,157 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/F       ---  Schumacher Marianne                 Die Mobiliar / GA Lyss        51.38,1       -----   (958)    24,634 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
101/MS2     38. Schüpbach Markus                    Giant Gellert-Veloteam      2:57.28,6     19.18,7   (520)    34,432 ¦    56.54   37.¦   59.44   30.¦
101/MS2     29. Schüpbach Markus                    Tri-Club Seeland            2:54.39,5     16.29,6   (543)    34,988 ¦    53.09   19.¦   58.10   28.¦
33/MS2      10. Schüpbach Peter                     Team Precipart                56.11,8      1.05,5   (731)    36,247 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/MS2     ---  Schürch Kurt                        Uri, UBS und Untergang        45.18,1       -----   (771)    28,078 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/FS2     ---  Schütz Regula                       Tandem (blind)                38.52,4       -----   (959)    32,721 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/SchLy    18. Schwab Alessandro                   Lyss                          50.25,9      9.05,7  (1029)    25,222 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/SchLy    58. Schwab Sarah                        Lyss                        1:08.03,2     26.43,0  (1036)    18,691 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
101/MS2     50. Schwab Thomas                       Adrenalin Bike Club La Ne   3:10.42,6     32.32,7   (450)    32,043 ¦    57.25   38.¦ 1:02.50   51.¦
A          113. Schweizer Markus-Amadeus            VC Mendrisio-PL Valli         50.07,5    1. Runde   (103)       --- ¦    50.07   98.¦    ----  ----¦
21/MSCH      6. Schweizer Ronny                     pro cycling Schaller          36.51,6      3.01,8   (960)    34,508 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
101/MS1     61. Schwermer Heinzpeter                Niederscherli               3:33.11,5     55.41,2   (451)    28,664 ¦  1:02.12   60.¦ 1:11.02   63.¦
U17         56. Schwery Sven                        Jens Blatter Cycling Team   1:03.44,6    1. Runde   (204)       --- ¦  1:03.44   54.¦    ----  ----¦
101/MS2     32. Schweyckart Markus                  Brüttisellen                2:57.24,5     19.14,6   (452)    34,445 ¦    56.53   34.¦   59.46   34.¦
A           88. Schwitter Reto                      fischli-bike.ch             2:36.59,8      8.04,6    (13)    38,924 ¦    50.05   76.¦   49.58    5.¦
21/FS2     ---  Segessenmann-Heg. Karin             EVP Lyss                      51.17,3       -----   (961)    24,800 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
33/MS2      47. Senn Andreas                        Meienried                   1:06.13,1     11.06,8   (734)    30,761 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/MS3     ---  Sieber Hugo                         Lyss                          40.12,9       -----   (787)    31,629 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/MS1     ---  Sieber Reto                         Sportkommission               45.22,8       -----   (784)    28,029 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/MS4     ---  Siegenthaler Willy                  Busswil b. Büren              40.50,7       -----   (962)    31,142 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/MS1     ---  Siegrist Adrian                     AG für Schule & Raum          48.10,7       -----   (963)    26,401 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/FS2     ---  Siegrist-Kunz Gisela                Gurzelen                      55.35,3       -----   (965)    22,882 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/MSCH     13. Siegrist Manuel                     Gurzelen                      45.34,9     11.45,1   (964)    27,905 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
101/MS2     59. Sigg Markus                         Ins                         3:19.48,0     41.38,1   (510)    30,585 ¦    59.56   55.¦ 1:06.00   56.¦
101/MS1     49. Sigg Michael                        Zürich                      3:03.59,6     26.29,3   (453)    33,213 ¦    58.46   52.¦ 1:01.31   50.¦
33/MS3      20. Simmler Ferdinand                   Selectron I                 1:12.35,9     16.31,7   (735)    28,058 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
101/MS2     27. Soltermann Beat                     DT Swiss champion           2:54.24,5     16.14,6   (454)    35,038 ¦    55.38   29.¦   58.09   27.¦
21/SchLy    62. Somasundaram Luxshan                Lyss                        1:10.34,7     29.14,5  (1038)    18,022 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
101/MS1     15. Sommer Thomas                       DT Swiss champion           2:38.13,1      0.42,8   (455)    38,623 ¦    52.24   23.¦   52.14    6.¦
21/MS2     ---  Sonderegger Marc                    Guschti                       35.55,9       -----   (966)    35,400 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
101/MS1     60. Sonderegger Michel                  Ostermundigen               3:32.43,8     55.13,5   (456)    28,726 ¦  1:05.25   65.¦ 1:08.44   61.¦
U17         45. Sorg  Jan                           Pro Cycling Schaller        2:02.16,5     10.07,4   (208)    33,318 ¦    59.36   45.¦ 1:02.39   44.¦
33/MS2      17. Sorg Matthias                       pro cycling Schaller          59.14,1      4.07,8   (736)    34,388 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
U17         26. Sorrenti Livio                      Pro Cycling Schaller        1:54.31,1      2.22,0   (209)    35,575 ¦    57.03   30.¦   57.27   25.¦
U17         28. Spadini Gregory                     Velo Club Lugano - Arbedo   1:54.32,2      2.23,1   (248)    35,569 ¦    56.59    2.¦   57.32   28.¦
21/MSCH     11. Sperisen Dimitri                    Held                          42.34,3      8.44,5  (1090)    29,879 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/M       ---  Sperisen Herbert                    Biel/Bienne                   48.57,5       -----  (1089)    25,981 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/F       ---  Sperisen Laura                      Held                          48.54,3       -----  (1088)    26,009 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/MSCH     10. Spychiger Patrick                   Biel/Bienne                   41.23,5      7.33,7   (967)    30,730 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/M       ---  Spychiger Yannick                   Biel/Bienne                   35.53,3       -----   (968)    35,443 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
101/MS1     25. Stadler Christian                   Dielsdorf                   2:49.46,5     12.16,2   (457)    35,994 ¦    52.15    3.¦   58.50   40.¦
101/MS1     49. Stadtherr Marius                    Aarau                       3:03.59,6     26.29,3   (458)    33,213 ¦    58.45   51.¦ 1:01.32   52.¦
101/MS1     55. Stähli Kurt                         felma.ch.holzbau            3:19.50,6     42.20,3   (465)    30,578 ¦  1:02.30   63.¦ 1:06.20   54.¦
33/MS1      24. Stähli Markus                       Selectron I                 1:00.10,9      5.07,7   (737)    33,847 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/MS3     ---  Stalder Beat                        Twann                         35.57,9       -----   (969)    35,367 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
A           30. Stark Dominique                     Atlas-Romers Hausbäckerei   2:29.16,1      0.20,9     (3)    40,939 ¦    49.51    2.¦   50.11   64.¦
33/MS1      44. Stark Glen                          Butchies Bitches            1:17.26,8     22.23,6   (738)    26,301 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/SchLy    52. Stathakis Melina                    Lyss                          59.20,7     18.00,5  (1046)    21,433 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
U17         43. Stäuble Reto                        RV Sulz Helvetia            2:02.15,5     10.06,4   (263)    33,322 ¦    59.36   41.¦ 1:02.39   42.¦
33/MS2      41. Stauffer Markus                     Ins                         1:04.04,7      8.58,4   (739)    31,789 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
101/MS3     11. Steel John                          VC Lyss 99                  3:02.43,9     18.12,7   (459)    33,442 ¦    57.27   11.¦   59.49    7.¦
33/MS4       6. Steffen Peter                       Ipsach                      1:03.57,0      8.53,2   (740)    31,853 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
101/MS1     40. Steg Andreas                        Team Vitesse-Velos.ch       2:57.25,4     19.55,1   (518)    34,443 ¦    56.55   46.¦   59.45   42.¦
101/MS2     44. Steg Thomas                         Team Vitesse-Velos.ch       3:04.00,5     25.50,6   (519)    33,210 ¦    58.46   49.¦ 1:01.26   43.¦
A           58. Steiger André                       RSC Aaretal Münsingen       2:32.46,9      3.51,7    (61)    39,998 ¦    50.03   59.¦   50.05   41.¦
21/M       ---  Steiger David                       Biel/Bienne                   40.45,9       -----  (1068)    31,203 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/MS3     ---  Steiger Hans                        Lyss                        1:20.22,5       -----  (1067)    15,825 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/MS2     ---  Steiger Heinrich                    Büchslen                      38.38,2       -----   (970)    32,922 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
101/F        6. Steinemann Barbara                  Swiss Police Team           3:14.10,5     23.15,9   (460)    31,471 ¦    59.57    6.¦ 1:04.57    6.¦
101/MS1     59. Steiner Dan                         hopp yb                     3:23.32,6     46.02,3   (461)    30,023 ¦  1:02.05   56.¦ 1:07.51   60.¦
21/MS1     ---  Steiner Gerhard                     Sportkommission               55.40,5       -----   (783)    22,846 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
101/MS4      4. Steiner Hans                        Vélo-club Vallorbe          3:17.59,4     20.32,8   (462)    30,865 ¦  1:00.55    2.¦ 1:06.33    4.¦
33/MS2      32. Steinmann Andreas                   Radelfingen b. Aarberg      1:01.02,6      5.56,3   (741)    33,369 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
A           82. Steinmann Ivo                       GS Pneuhaus Frank-Radspor   2:36.55,3      8.00,1    (34)    38,942 ¦    50.05   79.¦   51.24   73.¦
A          105. Sterchi Marco                       Team Horlacher-Cycles       1:46.13,8    2. Runde    (87)       --- ¦    50.05   84.¦   56.08   96.¦
U17         32. Stettler Kevin                      VC Pfaffnau Rogliswil       1:56.16,5      4.07,4   (205)    35,037 ¦    57.01    6.¦   59.14   33.¦
101/M       32. Stettler Marc                       3S                          3:30.40,4     52.30,7   (463)    29,006 ¦  1:02.13   37.¦ 1:07.43   34.¦
33/MS1      28. Strauss Stephan                     Münchenbuchsee              1:00.58,5      5.55,3   (742)    33,407 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
A           65. Streda Reto                         GS PanSan-Silverreed        2:32.54,8      3.59,6    (26)    39,963 ¦    50.00   29.¦   50.08   61.¦
A           17. Streit Lars                         bikecenter.ch               2:29.11,7      0.16,5     (9)    40,959 ¦    49.53    5.¦   50.12   67.¦
21/MS1     ---  Streit Thomas                       Brämschlötz                   58.03,9       -----   (971)    21,906 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/MS4     ---  Streit Ulrich                       Lyss                          56.03,6       -----   (972)    22,689 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
A            6. Stricker Roman                      Rocky Mountain Cycling-Te   2:29.09,1      0.13,9    (50)    40,971 ¦    50.07   97.¦   50.00    8.¦
21/MS3     ---  Stuber Heinz                        Guschti                       35.56,5       -----   (973)    35,390 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/MS1     ---  Stückrad Joachim                    Lyss                          37.57,9       -----   (974)    33,504 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/SchLy    50. Studer Lia                          Lyss                          59.18,6     17.58,4  (1053)    21,446 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
101/MS1     54. Studer Stefan                       C.C. Trinacria              3:19.45,4     42.15,1   (527)    30,592 ¦  1:02.08   58.¦ 1:06.44   57.¦
33/M        15. Studer Thomas                       DT Swiss aero speed           59.14,9      4.10,7   (743)    34,380 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
U17          8. Stüssi Colin Chris                  RBT Glarnerland Oel Hause   1:53.15,5      1.06,4   (210)    35,970 ¦    57.03   23.¦   56.12    7.¦
A           26. Stutz Florian                       VC Pfaffnau - Pneuhaus Fr   2:29.14,7      0.19,5   (113)    40,946 ¦    49.59   24.¦   50.05   39.¦
33/MS1      43. Suter Christoph                     ELOM RS                     1:12.34,8     17.31,6   (779)    28,065 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
U17         10. Suter Gael                          VC Montreux                 1:54.13,9      2.04,8   (227)    35,664 ¦    57.02   12.¦   57.11   10.¦
21/SchLy    28. Suter Yannick                       Ammerzwil BE                  53.27,7     12.07,5  (1006)    23,792 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
21/SchLy    29. Sutter Patrice                      Lyss                          53.29,4     12.09,2  (1034)    23,780 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦

Total 131



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.