10. Alpen-Challenge 2008, Lenz - Zürich (Schweiz)

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr             km/h ¦ 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ClassM50    21. Altermatt Martin, Kloten            1968 Move on                     4:17.21,8     24.48,0   (547) Diplom    28,442 ¦ 
Cup H        4. Ambühl Jan                          1981 Kloten                        14.50,1      0.54,2    (69) Diplom    25,075 ¦ 
ClassM35    85. Anderhalden Stefan                  1974 Zürich                      5:15.50,3   1:23.46,9    (27) Diplom    23,176 ¦ 
Open H      18. Anderhalden Stefan                  1974 Zürich                        16.47,8      3.07,2     (2) Diplom    22,147 ¦ 
ClassM35    84. Archer Jeffrey, Winterthur          1979 Sidney Archer Racing        5:14.30,8   1:22.27,4    (29) Diplom    23,274 ¦ 
ChallM35    30. Aubert Sebastien, Zürich            1983 Grimpette                   8:42.43,9   1:53.56,5    (33) Diplom    25,251 ¦ 
ClassM50   OUT  Baggenstos Claudio, Steg im Tösstal 1958 Fischli-Bike                4:47.40,3   aus.Konk.   (984)           25,445 ¦ 
ChallM50   162. Baier Roland                        1960 Wädenswil                  10:56.27,1   4:07.33,1   (978) Diplom    20,108 ¦ 
ClassM50   213. Balboni Mauro                       1958 Wädenswil                   6:21.55,6   2:29.21,8    (42) Diplom    19,165 ¦ 
ClassM50   183. Baumann Peter                       1967 Watt                        6:04.58,0   2:12.24,2    (59) Diplom    20,056 ¦ 
ClassM60    41. Bieler Beat                         1957 Brüttisellen                6:10.04,1   2:11.07,2    (82) Diplom    19,780 ¦ 
ClassM50   177. Blesi Alfred                        1965 Zollikon                    6:02.44,4   2:10.10,6    (96) Diplom    20,179 ¦ 
ClassM50    27. Blume Michael                       1971 Thalwil                     4:20.29,8     27.56,0   (100) Diplom    28,100 ¦ 
ClassM50   151. Bocksch Ingolf                      1967 Wasterkingen                5:49.07,2   1:56.33,4   (102) Diplom    20,967 ¦ 
ClassM50   280. Boller Erik                         1965 Brüttisellen                7:42.52,0   3:50.18,2   (108) Diplom    15,814 ¦ 
ChallM35    78. Bräm Pascal                         1984 Freienstein                11:23.35,7   4:34.48,3   (113) Diplom    19,309 ¦ 
Open H      28. Bräm Pascal                         1984 Freienstein                   17.33,4      3.52,8    (70) Diplom    21,188 ¦ 
ChallM60    39. Bräm Rolf                           1956 Freienstein                11:23.35,5   3:40.04,4   (114) Diplom    19,309 ¦ 
ClassF35    23. Bretz Gisela                        1980 Zürich                      8:17.28,5   3:37.55,0  (1032) Diplom    14,714 ¦ 
ClassM50   115. Brügger Joachim, Benglen            1964 schnecke64                  5:21.27,5   1:28.53,7   (125) Diplom    22,771 ¦ 
ClassM35    88. Brupbacher Daniele                  1974 Zollikon                    5:19.33,8   1:27.30,4   (128) Diplom    22,906 ¦ 
ChallM35    24. Büchler Andreas, Zürich             1975 Buechler Brothers           8:35.54,0   1:47.06,6   (130) Diplom    25,586 ¦ 
ChallM35    15. Büchler Peter, Stadel b. Niederglat 1978 Buechler Brothers           7:59.45,4   1:10.58,0   (131) Diplom    27,513 ¦ 
ClassF35     6. Bühler Gabriele                     1975 Zürich                      5:29.09,4     49.35,9  (1035) Diplom    22,238 ¦ 
ClassM70    18. Conzett Martin                      1942 Winterthur                  7:15.11,1   2:27.13,4   (159) Diplom    16,820 ¦ 
ClassM50   223. Däuber Thomas                       1964 Wetzikon ZH                 6:26.55,6   2:34.21,8   (166) Diplom    18,918 ¦ 
ClassM50    18. Delachaux Georges, Herrliberg       1967 BLUMENHAUS WIEDIKON         4:15.36,1     23.02,3   (175) Diplom    28,638 ¦ 
ChallM50   183. Dell Aria Francesco                 1960 Freienstein                11:23.35,1   4:34.41,1   (177) Diplom    19,309 ¦ 
ChallM50    67. Deseö Thomas                        1959 Herrliberg                  8:49.22,8   2:00.28,8   (182) Diplom    24,934 ¦ 
ClassM50   159. Dindo Daniel                        1972 Uetikon am See              5:50.51,8   1:58.18,0   (191) Diplom    20,862 ¦ 
ClassM35    47. Duelli Luca, Zürich                 1988 CTC Codex / VC Jona         4:38.08,4     46.05,0   (199) Diplom    26,317 ¦ 
ChallM60    20. Duss Beat                           1954 Hinwil                      9:44.37,6   2:01.06,5   (914) Diplom    22,578 ¦ 
ClassM35    64. Eddison James, Hinwil               1976 BMW-Sauber                  4:56.22,7   1:04.19,3   (210) Diplom    24,698 ¦ 
ClassM50   120. Eggenschwiler Walter                1963 Zollikon                    5:24.13,2   1:31.39,4   (609) Diplom    22,577 ¦ 
ClassM50   168. Eilinger Urs                        1964 Seuzach                     5:55.29,6   2:02.55,8   (215) Diplom    20,591 ¦ 
ClassM60    64. Feucht Peter                        1956 Rüti ZH                     6:48.20,6   2:49.23,7   (976) Diplom    17,926 ¦ 
ChallM50    81. Fior Guglielmo                      1967 Dachsen                     9:08.47,0   2:19.53,0   (240) Diplom    24,053 ¦ 
ClassM70    10. Fischer Walter                      1942 Winterthur                  6:16.47,0   1:28.49,3   (244) Diplom    19,427 ¦ 
ClassM50   181. Fliegans Rene                       1968 Hagenbuch ZH                6:04.32,4   2:11.58,6   (247) Diplom    20,080 ¦ 
ChallF50     7. Fontanive Regula                    1965 Teufen ZH                  10:30.09,8   2:12.28,4  (1043) Diplom    20,946 ¦ 
ClassM50    82. Frei Urs                            1963 Dielsdorf                   5:01.50,7   1:09.16,9  (1008) Diplom    24,250 ¦ 
ClassM50    94. Friedauer Cyrill                    1959 Uitikon Waldegg             5:10.39,6   1:18.05,8   (961) Diplom    23,562 ¦ 
ClassM50   268. Frigg Reto                          1971 Niederhasli                 7:23.13,6   3:30.39,8   (256) Diplom    16,515 ¦ 
ChallM50    32. Gees Ralf, Uerikon                  1970 Zürisee- Racer              7:56.20,5   1:07.26,5   (925) Diplom    27,711 ¦ 
ClassM50   271. Gisler Thomas                       1966 Unterengstringen            7:26.01,6   3:33.27,8   (279) Diplom    16,411 ¦ 
ClassM60    26. Gmünder Sepp, Zürich                1955 Wallizeller                 5:28.00,2   1:29.03,3   (282) Diplom    22,316 ¦ 
ClassM50   116. Gogg Marcel, Winterthur             1967 Team Gardasee               5:22.01,2   1:29.27,4   (284) Diplom    22,731 ¦ 
ClassM70    11. Graf Roman, Meilen                  1945 Ski Club Zermatt            6:24.08,2   1:36.10,5   (290) Diplom    19,055 ¦ 
ClassM35    71. Grässlin Adrian                     1975 Grüningen                   4:59.17,5   1:07.14,1   (292) Diplom    24,457 ¦ 
ChallM50   136. Gregori Benno                       1970 Zürich                     10:15.35,8   3:26.41,8  (1006) Diplom    21,442 ¦ 
ChallF60     1. Hilpert Doris                       1957 Elgg                        9:46.17,2       -----  (1054) Diplom    22,514 ¦ 
ClassM60    42. Hofstetter René, Zürich             1954 ewzpowerteam                6:10.37,8   2:11.40,9   (356) Diplom    19,750 ¦ 
ClassM50   262. Holzleg Manfred                     1962 Langnau am Albis            7:12.09,7   3:19.35,9   (227) Diplom    16,938 ¦ 
ClassM35    52. Honegger Stefan                     1978 Stäfa                       4:43.42,1     51.38,7   (362) Diplom    25,801 ¦ 
ChallM60    17. Hosseini Ali                        1957 Freienstein                 9:23.05,1   1:39.34,0   (367) Diplom    23,442 ¦ 
ChallM35    38. Huber Michael, Zürich               1978 Sektchen                    9:13.47,8   2:25.00,4   (369) Diplom    23,835 ¦ 
ClassM50    42. Huber Philipp                       1968 Andelfingen                 4:32.01,2     39.27,4   (370) Diplom    26,909 ¦ 
ClassM50   206. Hugentobler René                    1959 Fischenthal                 6:20.03,4   2:27.29,6   (375) Diplom    19,260 ¦ 
ClassM50   139. Hügli Daniel                        1964 Feldmeilen                  5:39.55,8   1:47.22,0   (376) Diplom    21,533 ¦ 
ChallM50   145. Humm Fritz                          1965 Teufen ZH                  10:30.09,6   3:41.15,6   (967) Diplom    20,947 ¦ 
ClassF50     1. Huonder Judith, Zürich              1972 VC Surselva                 4:16.36,5       -----  (1059) Diplom    28,525 ¦ 
ClassM35    40. Huonder Theo, Zürich                1975 VC Surselva                 4:30.40,9     38.37,5   (378) Diplom    27,042 ¦ 
ClassM35     1. Jaisli Mirco, Neerach               1978 RV Höngg                    3:52.03,4       -----   (381) Diplom    31,544 ¦ 
ChallM60    21. Jankowsky Moritz                    1951 Gossau ZH                   9:45.17,5   2:01.46,4   (937) Diplom    22,552 ¦ 
ClassM50   109. Just Daniel                         1966 Oberrieden                  5:16.43,5   1:24.09,7   (396) Diplom    23,111 ¦ 
ClassM50   288. Kanne Ulf                           1969 Zürich                      8:17.28,3   4:24.54,5   (401) Diplom    14,714 ¦ 
ClassM35    49. Keller Daniel                       1979 Volketswil                  4:39.28,5     47.25,1   (968) Diplom    26,191 ¦ 
ClassM70    12. Kern Peter                          1944 Effretikon                  6:27.10,7   1:39.13,0   (413) Diplom    18,906 ¦ 
Open H      30. Klein André, Zürich                 1970 Luegete 9                     17.51,3      4.10,7    (21) Diplom    20,834 ¦ 
ClassM50    86. Klein André, Zürich                 1970 Luegete 9                   5:04.49,3   1:12.15,5   (423) Diplom    24,014 ¦ 
ClassM50   127. Klett Ralf                          1965 Zürich                      5:31.56,7   1:39.22,9   (927) Diplom    22,051 ¦ 
ClassF50    22. Koch Barbara                        1959 Theilingen                  6:30.22,1   2:13.45,6  (1067) Diplom    18,751 ¦ 
ClassM60    56. Koch Willy                          1950 Theilingen                  6:30.22,3   2:31.25,4   (432) Diplom    18,751 ¦ 
ClassM50    50. Köchli Thomas, Kloten               1963 Team Blumenhaus Wiedikon    4:41.09,9     48.36,1   (433) Diplom    26,034 ¦ 
ClassM50   106. Krieger Urs                         1970 Rüschlikon                  5:14.12,6   1:21.38,8   (928) Diplom    23,296 ¦ 
ChallF50     4. Kuffer Jutta                        1964 Hinwil                      8:56.40,9     38.59,5  (1069) Diplom    24,595 ¦ 
ChallM50    37. Kunz Markus, Hofstetten ZH          1964 RMV ELGG                    8:01.41,4   1:12.47,4   (459) Diplom    27,403 ¦ 
ClassM60    17. Lampart Walter                      1956 Zürich                      5:12.22,3   1:13.25,4   (469) Diplom    23,433 ¦ 
ClassM60     7. Landolt Ruedi                       1951 Winterthur                  4:44.16,9     45.20,0   (471) Diplom    25,749 ¦ 
ClassM50    37. Lauber Sven, Uster                  1967 VC Wallizeller              4:26.48,5     34.14,7   (478) Diplom    27,435 ¦ 
ClassM60    58. Leuthold Ernst                      1953 Zürich                      6:38.26,5   2:39.29,6   (486) Diplom    18,371 ¦ 
Open H      35. Leuthold Ernst                      1953 Zürich                        19.34,5      5.53,9    (67) Diplom    19,003 ¦ 
ChallF50    12. Lienhard Sonja                      1968 Teufen ZH                  11:23.35,5   3:05.54,1  (1074) Diplom    19,309 ¦ 
ClassM35    77. Linder Thomas                       1978 Winterthur                  5:04.30,0   1:12.26,6   (902) Diplom    24,039 ¦ 
ClassF35    16. Link Sandra                         1975 Langnau am Albis            6:41.53,8   2:02.20,3  (1075) Diplom    18,213 ¦ 
ClassM60    75. Lutz Peter                          1951 Glattfelden                 7:45.59,4   3:47.02,5   (971) Diplom    15,708 ¦ 
ChallM50   184. Manser Dominique                    1960 Freienstein                11:23.35,3   4:34.41,3   (508) Diplom    19,309 ¦ 
ClassM70     4. Matthes Peter                       1944 Zumikon                     5:35.29,8     47.32,1   (516) Diplom    21,818 ¦ 
ChallM60    11. Maurer Gerhard                      1957 Wallisellen                 8:53.52,2   1:10.21,1   (517) Diplom    24,725 ¦ 
ClassM35   100. Mayer Martin, Feuerthalen           1978 Alpenminsch                 5:31.42,9   1:39.39,5   (524) Diplom    22,067 ¦ 
ChallM50     7. Mazzoleni Lee, Samstagern           1972 VC Industrie Zurich         7:14.42,5     25.48,5   (526) Diplom    30,365 ¦ 
ClassM70    13. Meier Fritz                         1945 Glattfelden                 6:39.40,4   1:51.42,7   (972) Diplom    18,314 ¦ 
ChallF35     5. Meier Susanne                       1974 Männedorf                   9:17.03,9     21.57,9  (1078) Diplom    23,695 ¦ 
ChallM60     7. Möckli Walter                       1954 Uitikon Waldegg             8:31.12,0     47.40,9   (538) Diplom    25,821 ¦ 
ClassM35   124. Müller Daniel                       1975 Küsnacht ZH                 6:01.44,8   2:09.41,4  (1135) Diplom    20,235 ¦ 
ClassM50    77. Müller Roger                        1966 Rüti ZH                     5:00.15,6   1:07.41,8   (142) Diplom    24,378 ¦ 
ChallM50     3. Nussbaumer Harry, Uster             1961 VeloCulture Racing Team     7:04.17,1     15.23,1    (11) Diplom    31,111 ¦ 
ChallM50   158. Oertli Patrick, Bassersdorf         1970 Trainingsgruppe Rorbas     10:50.17,4   4:01.23,4   (962) Diplom    20,298 ¦ 
ClassM50    89. Outmann Jeffrey                     1968 Regensberg                  5:06.20,7   1:13.46,9  (1009) Diplom    23,894 ¦ 
ChallF50    11. Riga Petra                          1970 Zürich                     11:15.47,1   2:58.05,7  (1093) Diplom    19,532 ¦ 
ClassM50   147. Ritz Peter                          1960 Dietikon                    5:45.07,5   1:52.33,7   (640) Diplom    21,209 ¦ 
ChallM50    49. Roffler Jürg                        1959 Zumikon                     8:29.24,3   1:40.30,3   (642) Diplom    25,912 ¦ 
ClassM50    38. Rohrbach Urs                        1970 Zürich                      4:28.02,7     35.28,9   (644) Diplom    27,308 ¦ 
ClassM35   141. Rückstein Bruno, Thalwil            1978 Backstone                   6:42.48,3   2:50.44,9  (1136) Diplom    18,172 ¦ 
ChallM50    96. Rüegg Jürg                          1959 Uster                       9:28.28,2   2:39.34,2   (657) Diplom    23,220 ¦ 
ChallF35     3. Ruf Tatjana                         1973 Bassersdorf                 9:11.34,4     16.28,4  (1097) Diplom    23,931 ¦ 
Open F       3. Ruf Tatjana                         1973 Bassersdorf                   17.24,7      0.58,1    (78) Diplom    21,364 ¦ 
ClassM50    49. Rutishauser Martin, Oetwil am See   1967 Cross Country Sport         4:39.26,3     46.52,5   (661) Diplom    26,195 ¦ 
ClassM50     7. Schindler Felix                     1972 Zürich                      3:58.51,3      6.17,5   (691) Diplom    30,646 ¦ 
ClassM50   182. Schlagmüller George                 1969 Wettswil                    6:04.57,9   2:12.24,1   (692) Diplom    20,056 ¦ 
Plausch      4. Schüepp Daniel                      1964 Stallikon                     20.39,0      3.26,6    (34) Diplom    18,014 ¦ 
ClassM50   204. Schüepp Daniel                      1964 Stallikon                   6:18.24,7   2:25.50,9   (725) Diplom    19,344 ¦ 
ClassM35    46. Schüler Peter                       1981 Zürich                      4:37.45,2     45.41,8   (729) Diplom    26,354 ¦ 
ChallF35     4. Schwarz Barbara                     1980 Mettmenstetten              9:14.55,9     19.49,9  (1137) Diplom    23,786 ¦ 
ChallF50     3. Serafini Anita                      1961 Kindhausen                  8:52.15,4     34.34,0  (1105) Diplom    24,800 ¦ 
ClassM50   262. Smeele Robert                       1960 Langnau am Albis            7:12.09,7   3:19.35,9   (755) Diplom    16,938 ¦ 
ClassM50   214. Spohr Tilmann                       1962 Adliswil                    6:22.28,1   2:29.54,3   (768) Diplom    19,138 ¦ 
ChallM50    39. Stähli Christoph                    1966 Kindhausen                  8:07.44,1   1:18.50,1   (770) Diplom    27,063 ¦ 
ChallM35    72. Stehula Daniel, Zürich              1977 La Marmotte                11:01.30,0   4:12.42,6   (774) Diplom    19,954 ¦ 
ChallM50    44. Steinemann Daniel                   1963 Bonstetten                  8:19.58,8   1:31.04,8   (776) Diplom    26,401 ¦ 
ClassM60    40. Suter Peter                         1957 Ossingen                    6:09.51,9   2:10.55,0  (1004) Diplom    19,791 ¦ 
ClassM35   151. Thoma Heinz                         1982 Dübendorf                   7:02.43,7   3:10.40,3  (1141) Diplom    17,316 ¦ 
ChallM50    45. Tommer Benjamin, Räterschen         1963 RSG Tommer                  8:23.20,1   1:34.26,1   (808) Diplom    26,225 ¦ 
ClassM35    98. Tscherter Christof                  1976 Zürich                      5:30.12,8   1:38.09,4   (813) Diplom    22,167 ¦ 
ClassF60     2. Tschopp Elsbeth                     1953 Adliswil                    6:15.31,2     30.02,5  (1133) Diplom    19,492 ¦ 
ClassM60    51. Tschopp Konrad                      1952 Adliswil                    6:27.12,3   2:28.15,4  (1134) Diplom    18,904 ¦ 
ClassM50    26. Uffer Marco, Zürich                 1968 Team Blumenhaus Wiedikon    4:19.53,5     27.19,7   (820) Diplom    28,165 ¦ 
ClassM50   142. Vercelloni Heinz                    1965 Illnau                      5:40.45,5   1:48.11,7   (837) Diplom    21,481 ¦ 
ChallM50    82. Vladar Erwin                        1960 Hombrechtikon               9:09.29,6   2:20.35,6   (638) Diplom    24,022 ¦ 
ClassM50   279. Vogel Juerg Erich                   1961 Zürich                      7:39.34,7   3:47.00,9   (841) Diplom    15,927 ¦ 
ChallM60     6. Vogt Andreas                        1957 Zürich                      8:23.19,3     39.48,2   (843) Diplom    26,225 ¦ 
ClassF35    18. von Arx Véronique                   1977 Steinmaur                   6:46.47,3   2:07.13,8  (1116) Diplom    17,994 ¦ 
ClassM50   130. Weber Ueli                          1960 Wangen b. Dübendorf         5:34.49,5   1:42.15,7   (858) Diplom    21,862 ¦ 
ClassM50   180. Wedmann Jakob                       1961 Stadel (Winterthur)         6:04.28,6   2:11.54,8   (859) Diplom    20,083 ¦ 
ClassM35    94. Wegmann Patrick, Bassersdorf        1975 The Fighters                5:25.02,0   1:32.58,6   (969) Diplom    22,520 ¦ 
ClassM60    59. Wiedemeier Bruno                    1957 Zürich                      6:38.36,2   2:39.39,3   (872) Diplom    18,364 ¦ 
ChallM60    40. Wiesli Kurt                         1954 Freienstein                11:23.35,6   3:40.04,5   (877) Diplom    19,309 ¦ 
ClassM50    68. Wild-Eck Stephan                    1963 Illnau                      4:56.10,4   1:03.36,6   (879) Diplom    24,715 ¦ 
ClassM35    78. Wüthrich Reto                       1975 Winterthur                  5:06.41,2   1:14.37,8   (895) Diplom    23,868 ¦ 

Total 139



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.