10. Alpen-Challenge 2008, Lenz - Graubünden (Schweiz)

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr             km/h ¦ 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ChallM50    29. Andenmatten Benedikt, Sufers        1963 VBC Landquart               7:55.28,5   1:06.34,5    (25) Diplom    27,761 ¦ 
ClassM35    63. Andri Illario, Müstair              1975 Val Müstair                 4:53.37,5   1:01.34,1   (997) Diplom    24,929 ¦ 
ClassM70     2. Arpagaus Ernst                      1947 Domat/Ems                   5:04.14,4     16.16,7   (913) Diplom    24,059 ¦ 
ClassM50   246. Baedorf Robert                      1971 Poschiavo                   6:49.48,9   2:57.15,1    (41) Diplom    17,861 ¦ 
ClassM60    21. Baselgia Roman                      1957 Rhäzüns                     5:17.46,5   1:18.49,6    (49) Diplom    23,035 ¦ 
Open H      11. Baselgia Urs                        1963 Lantsch/Lenz                  15.53,1      2.12,5    (45) Diplom    23,418 ¦ 
ClassM50    35. Bass Jachen, Martina                1964 Testfahrer veloplus.ch      4:26.41,8     34.08,0    (50) Diplom    27,446 ¦ 
ClassM50     8. Baumann Urs, Igis                   1967 Swiss Bixs Team             4:00.43,4      8.09,6   (442) Diplom    30,408 ¦ 
ClassM50    44. Baumberger Willi, Splügen           1965 Campell                     4:32.58,5     40.24,7    (60) Diplom    26,815 ¦ 
ClassM50   108. Berger Marco                        1960 Rhäzüns                     5:15.26,3   1:22.52,5   (924) Diplom    23,205 ¦ 
Open H      15. Bernath Heinz                       1968 Davos Glaris                  16.29,6      2.49,0    (81) Diplom    22,554 ¦ 
ClassM50    53. Bernath Heinz                       1968 Davos Glaris                4:47.34,8     55.01,0   (975) Diplom    25,453 ¦ 
ClassM50   121. Berni Roger, Rhäzüns                1968 Freireiter Domleschg        5:25.21,8   1:32.48,0    (79) Diplom    22,497 ¦ 
ClassM35    57. Bieler Livio                        1993 Bonaduz                     4:49.40,1     57.36,7    (83) Diplom    25,270 ¦ 
ClassM50    60. Bieler Norbert                      1963 Bonaduz                     4:49.40,1     57.06,3    (84) Diplom    25,270 ¦ 
ClassM50   100. Bieler Remo                         1970 Bonaduz                     5:12.02,8   1:19.29,0    (86) Diplom    23,458 ¦ 
ChallM50   107. Bom Ernst                           1959 Luven                       9:35.45,7   2:46.51,7   (110) Diplom    22,926 ¦ 
ClassM50    30. Brini Markus                        1965 Chur                        4:22.33,7     29.59,9   (122) Diplom    27,879 ¦ 
ClassM50    33. Capaul Daniel                       1966 Domat/Ems                   4:25.59,4     33.25,6   (523) Diplom    27,519 ¦ 
ClassM35    43. Capeder Gian Andri, Savognin        1984 VC Surses                   4:33.19,4     41.16,0   (144) Diplom    26,781 ¦ 
ChallM50    10. Clau Derungs, Chur                  1971 Lindi-Biketeam              7:22.31,5     33.37,5   (951) Diplom    29,828 ¦ 
ClassM60     6. Clopath Gieri, Chur                 1956 RMV                         4:38.46,7     39.49,8   (965) Diplom    26,257 ¦ 
ClassM60    22. Collenberg Moritz                   1949 Chur                        5:18.24,7   1:19.27,8   (158) Diplom    22,989 ¦ 
ChallM60     1. Conrad Jürg                         1956 Küblis                      7:43.31,1       -----   (942) Diplom    28,477 ¦ 
ClassM50    61. Crameri Arnold                      1966 Chur                        4:50.09,7     57.35,9   (161) Diplom    25,227 ¦ 
ClassM50    72. Däscher Arno                        1971 Malans GR                   4:58.20,8   1:05.47,0   (165) Diplom    24,535 ¦ 
ClassM60     5. Deplazes Bruno                      1949 Chur                        4:37.58,0     39.01,1   (181) Diplom    26,334 ¦ 
ClassM35    15. Derungs Marcus                      1981 Surcasti                    4:11.14,9     19.11,5   (955) Diplom    29,134 ¦ 
ClassM50   135. Disch Hansjürg, Seewis-Pardisla     1970 Veloclub Landquart          5:36.55,7   1:44.21,9   (192) Diplom    21,725 ¦ 
ClassM50    43. Durisch Stefan                      1966 Rhäzüns                     4:32.04,5     39.30,7   (202) Diplom    26,904 ¦ 
ClassM50   176. Eisenring Robert                    1960 Valbella                    6:02.23,8   2:09.50,0   (988) Diplom    20,198 ¦ 
ClassM50    15. Engeli Thomas                       1968 Scharans                    4:11.49,9     19.16,1   (222) Diplom    29,067 ¦ 
ChallM50    80. Eugster Felix                       1966 Churwalden                  9:07.50,3   2:18.56,3   (229) Diplom    24,094 ¦ 
ClassM35     2. Florinett Andrea, Scuol             1979 Nationalpark Bikemarathon   3:52.17,6      0.14,2   (248) Diplom    31,511 ¦ 
ClassM35   136. Flütsch Robert                      1973 Untervaz                    6:21.11,1   2:29.07,7   (249) Diplom    19,203 ¦ 
Plausch      6. Fravi Laurin, Lantsch/Lenz          1999 LC Bual                       30.03,4     12.51,0    (41) Diplom    12,376 ¦ 
Plausch      7. Fravi Ursin, Lantsch/Lenz           1961 Alpen Challenge               30.07,4     12.55,0    (42) Diplom    12,349 ¦ 
ClassM50    56. Frei Ralf, Tamins                   1968 Team Roleto                 4:48.31,6     55.57,8   (916) Diplom    25,370 ¦ 
ClassM60    39. Frühauf Martin                      1956 Mon                         6:09.21,1   2:10.24,2   (258) Diplom    19,818 ¦ 
Cup F        1. Gantenbein Corina                   1986 Zizers                        17.13,2       -----    (75) Diplom    21,602 ¦ 
ClassF35     7. Gantenbein Yvonne                   1978 Davos Frauenkirch           5:33.39,3     54.05,8  (1046) Diplom    21,938 ¦ 
ClassM50   114. Gartmann Thomas                     1967 Tschappina                  5:20.47,8   1:28.14,0   (265) Diplom    22,818 ¦ 
ClassM50   103. Geiges Andreas                      1959 Bergün/Bravuogn             5:13.22,8   1:20.49,0   (274) Diplom    23,358 ¦ 
ClassF50    13. Gerber Anne                         1968 Celerina/Schlarigna         5:55.33,5   1:38.57,0  (1047) Diplom    20,587 ¦ 
ClassM35    56. Gisler Michi, Zizers                1986 VBC Landquart               4:49.13,0     57.09,6   (964) Diplom    25,309 ¦ 
ClassM70     1. Grab Candid                         1943 Malans GR                   4:47.57,7       -----   (288) Diplom    25,420 ¦ 
ClassM35    23. Graf Michael                        1982 Vaz/Obervaz                 4:13.54,4     21.51,0   (289) Diplom    28,829 ¦ 
Cup H        7. Grischott Danilo, Zillis            1987 RMV-Chur                      22.22,5      8.26,6    (12) Diplom    16,625 ¦ 
Cup H        2. Gubser Renato, Domat/Ems            1975 Thömus Bike Team Graubünd     14.23,3      0.27,4    (13) Diplom    25,854 ¦ 
ClassM60     4. Hefti Remo                          1955 Sils im Domleschg           4:35.46,6     36.49,7   (316) Diplom    26,543 ¦ 
ClassM50    32. Holmes Jonathan, Fläsch             1967 Thömus race-team Graubünd   4:24.44,0     32.10,2   (360) Diplom    27,650 ¦ 
Cup H        3. Huber Daniel, Tamins                1969 Team Raiffeisen  VBC Land     14.30,4      0.34,5    (19) Diplom    25,643 ¦ 
ClassM35    30. Hug Remo, Trimmis                   1983 Calanda Flyers Trimmis      4:20.00,3     27.56,9   (374) Diplom    28,153 ¦ 
ChallM35    12. Jeanneret Thierry                   1974 Davos Frauenkirch           7:52.41,8   1:03.54,4   (387) Diplom    27,924 ¦ 
ChallM50    64. Joas Franz                          1967 Davos Platz                 8:44.21,1   1:55.27,1   (389) Diplom    25,173 ¦ 
ChallM50     5. Joos Heinz, Domat/Ems               1970 RMV Chur                    7:13.19,8     24.25,8  (1142) Diplom    30,461 ¦ 
ClassM35    82. Keller Joachim                      1977 Wiesen GR                   5:11.06,5   1:19.03,1   (410) Diplom    23,528 ¦ 
ClassM50   145. Kisslinger Gerd                     1969 Lenzerheide/Lai             5:42.04,0   1:49.30,2   (421) Diplom    21,399 ¦ 
ClassM50   169. Klemm Sandro                        1970 Lenzerheide/Lai             5:55.45,4   2:03.11,6   (425) Diplom    20,575 ¦ 
ClassM50   129. Kuendig Karl                        1960 Maienfeld                   5:33.28,2   1:40.54,4   (454) Diplom    21,951 ¦ 
ClassM50   125. Kurre Franz                         1958 Untervaz                    5:28.57,9   1:36.24,1   (463) Diplom    22,251 ¦ 
ClassM50   203. Lauener Stefan                      1962 Celerina/Schlarigna         6:18.23,7   2:25.49,9   (479) Diplom    19,344 ¦ 
ClassM50    84. Manni Bruno, Sils im Domleschg      1962 Campell                     5:02.49,4   1:10.15,6   (506) Diplom    24,172 ¦ 
ClassM35    27. Mareischen Christoph, Savognin      1984 VC Surses                   4:18.01,6     25.58,2   (510) Diplom    28,369 ¦ 
Cup H        6. Mareischen Maurus                   1980 Savognin                      18.10,2      4.14,3    (82) Diplom    20,473 ¦ 
ChallM50    63. Marugg Beat                         1966 Davos Platz                 8:44.21,0   1:55.27,0   (513) Diplom    25,174 ¦ 
ChallM50    29. Marugg Jürg, Maienfeld              1967 VBC Landquart               7:55.28,5   1:06.34,5     (3) Diplom    27,761 ¦ 
ClassM35    31. Meier Reto, Chur                    1984 Thömus Bike Team            4:20.57,3     28.53,9   (981) Diplom    28,050 ¦ 
ChallM50     9. Metzger Claudio, Chur               1961 VBC Landquart               7:22.31,1     33.37,1    (10) Diplom    29,829 ¦ 
ChallM50    43. Peduzzi Domenico                    1966 Roveredo GR                 8:17.41,5   1:28.47,5   (583) Diplom    26,522 ¦ 
ClassM35    76. Peng Claudio, Zizers                1989 Nordic Mittelbünden         5:04.24,5   1:12.21,1   (584) Diplom    24,046 ¦ 
ClassM60    11. Peng Rätus, Zizers                  1956 SSC Rätia Chur              4:55.29,8     56.32,9   (585) Diplom    24,771 ¦ 
Plausch      5. Pieren Luc                          1998 Lantsch/Lenz                  29.53,4     12.41,0    (50) Diplom    12,445 ¦ 
ClassM35    79. Pitschi Stefan                      1989 Malans GR                   5:07.57,6   1:15.54,2   (595) Diplom    23,769 ¦ 
ChallM50    17. Pol Marco                           1972 Tumegl/Tomils               7:39.51,0     50.57,0   (598) Diplom    28,705 ¦ 
ChallM50    16. Polti Lino Jr.                      1963 Grono                       7:36.47,7     47.53,7   (950) Diplom    28,896 ¦ 
ChallF50     1. Polti Ylenia                        1972 Grono                       8:17.41,4       -----  (1126) Diplom    26,522 ¦ 
ClassM50    51. Puntschart Adrian                   1962 Chur                        4:42.35,7     50.01,9   (608) Diplom    25,902 ¦ 
ClassM50   110. Rezzoli Renato                      1963 Sils im Domleschg           5:16.51,8   1:24.18,0   (923) Diplom    23,101 ¦ 
ChallM35     5. Rindlisbacher Oscar, S-chanf        1985 UC Bords de Marne           7:13.52,7     25.05,3     (4) Diplom    30,423 ¦ 
ChallM35     2. Roffler Stefan, Chur                1978 ARO Office Services         6:52.00,6      3.13,2  (1132) Diplom    32,038 ¦ 
ClassM50    31. Rose Markus                         1971 St. Moritz                  4:23.29,2     30.55,4  (1131) Diplom    27,781 ¦ 
ClassM50   198. Schär Peter                         1961 Domat/Ems                   6:15.22,5   2:22.48,7   (676) Diplom    19,500 ¦ 
ClassM50   197. Schär Urs                           1963 Chur                        6:15.22,2   2:22.48,4   (677) Diplom    19,500 ¦ 
ChallM35     7. Schibli Markus, Castrisch           1977 VC Surselva                 7:34.16,7     45.29,3   (688) Diplom    29,057 ¦ 
ClassF50    26. Schiesser Susanne                   1963 Pontresina                  6:49.03,7   2:32.27,2  (1101) Diplom    17,894 ¦ 
Plausch     16. Schneider Dominik                   2001 Lantsch/Lenz                  36.36,3     19.23,9    (51) Diplom    10,162 ¦ 
Plausch     15. Schneider Markus                    1956 Lantsch/Lenz                  36.35,0     19.22,6    (52) Diplom    10,168 ¦ 
Plausch      9. Schneider Nico                      1999 Lantsch/Lenz                  30.17,4     13.05,0    (49) Diplom    12,281 ¦ 
ClassM50    66. Schuler Hans                        1964 Bergün/Bravuogn             4:54.08,7   1:01.34,9   (728) Diplom    24,885 ¦ 
ChallM50   110. Schwantje Olof                      1963 Cumbel                      9:38.36,8   2:49.42,8   (734) Diplom    22,813 ¦ 
ClassM50    65. Sendlhofer Roger, St. Moritz        1966 Cross Country Sport Silva   4:53.56,0   1:01.22,2   (991) Diplom    24,903 ¦ 
Open H      20. Simeon Walter, Davos Dorf           1969 LLC Bual                      17.02,2      3.21,6    (73) Diplom    21,835 ¦ 
Plausch      8. Simonet Livio                       1998 Tiefencastel                  30.10,3     12.57,9    (35) Diplom    12,329 ¦ 
Plausch      3. Simonet Sandro                      1995 Tiefencastel                  19.32,4      2.20,0    (37) Diplom    19,037 ¦ 
ClassM35     5. Solèr Daniel, Chur                  1974 Bike 4 Fun                  3:52.33,3      0.29,9   (758) Diplom    31,476 ¦ 
ClassM50    63. Spescha Sepp                        1964 Chur                        4:52.02,1     59.28,3   (765) Diplom    25,065 ¦ 
Open H       8. Stöckli Alex                        1966 Fideris                       15.06,0      1.25,4    (83) Diplom    24,635 ¦ 
Open F       6. Suberg Gerti                        1954 Cunter                        19.57,1      3.30,5    (38) Diplom    18,645 ¦ 
ChallM50     4. Tschenett Claudio, St. Moritz       1972 Scott                       7:09.30,6     20.36,6   (973) Diplom    30,732 ¦ 
ClassM60    24. Tschurr Thomas, Scharans            1953 Campell                     5:24.11,4   1:25.14,5   (814) Diplom    22,579 ¦ 
ChallM50   191. Tüsel Fritz                         1967 Summaprada                  2:17.48,0  Pontresina   (816)              --- ¦ 
ClassM50   228. Uehlinger Thomas                    1963 Lenzerheide                 6:29.32,1   2:36.58,3   (819) Diplom    18,791 ¦ 
ClassM35   123. von Ah Thomas, Arosa                1983 Sportgugga Arosa            5:59.02,5   2:06.59,1   (847) Diplom    20,387 ¦ 
ClassF50     5. Wagenführ Sandra                    1971 Davos Platz                 4:49.39,6     33.03,1  (1117) Diplom    25,271 ¦ 
ClassM50    10. Wagenführ Thomas                    1971 Davos Platz                 4:04.30,0     11.56,2    (14) Diplom    29,938 ¦ 
Cup H        5. Walder Silvio, Chur                 1968 RMV Chur                      15.18,8      1.22,9    (55) Diplom    24,292 ¦ 
ClassM50    13. Walder Silvio, Chur                 1968 RMV Chur - Bundicycling.c   4:09.06,2     16.32,4   (853) Diplom    29,385 ¦ 
ClassM50   136. Wenger Beat                         1967 Igis                        5:37.42,5   1:45.08,7   (865) Diplom    21,675 ¦ 
ClassM60     1. Werro Claudio, Sent                 1956 Nationalpark Bike-Maratho   3:58.56,9       -----   (869) Diplom    30,634 ¦ 
Plausch     12. Willi Adrian, Lantsch/Lenz          1969 Willi Family                  31.42,5     14.30,1    (61) Diplom    11,731 ¦ 
Plausch     11. Willi Gian-Andri, Lantsch/Lenz      2001 Willi Family                  31.41,9     14.29,5    (64) Diplom    11,735 ¦ 
Plausch     13. Willi Melina, Lantsch/Lenz          2000 Willi Family                  31.42,9     14.30,5    (63) Diplom    11,729 ¦ 
Plausch     10. Willi Silvan, Lantsch/Lenz          2007 Willi Family                  31.37,2     14.24,8    (65) Diplom    11,764 ¦ 
Plausch     14. Willi Tanja, Lantsch/Lenz           1976 Willi Family                  31.44,2     14.31,8    (62) Diplom    11,721 ¦ 
ClassM50   227. Wischnewski Leo                     1961 Tumegl/Tomils               6:29.04,9   2:36.31,1   (888) Diplom    18,813 ¦ 
Cup H        1. Wyss Norbert, Mutten                1984 Thömu Racing Team             13.55,9       -----    (40) Diplom    26,701 ¦ 
ClassM35     3. Wyss Simon, Mutten                  1984 Team Leveco Cycling         3:52.19,5      0.16,1   (932) Diplom    31,507 ¦ 
ClassM50   143. Zahner Alex                         1966 Davos Platz                 5:40.46,4   1:48.12,6   (934) Diplom    21,480 ¦ 
ClassM35    87. Zangerle Gian-Paul, Müstair         1979 Val Müstair                 5:18.36,8   1:26.33,4   (998) Diplom    22,974 ¦ 

Total 120



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.