10. Alpen-Challenge 2008, Lenz - nach Name "K"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr             km/h ¦ 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ClassF60     4. Kalb Anna-Elisabeth                 1951 D-Forchheim                 7:30.23,5   1:44.54,8  (1062) Diplom    16,252 ¦ 
ClassM70    20. Kalb Konrad                         1947 D-Forchheim                 7:30.23,7   2:42.26,0   (397) Diplom    16,252 ¦ 
ClassM50   275. Kamber Michael, Rain                1969 Team Tonwerk                7:29.22,5   3:36.48,7  (1007) Diplom    16,289 ¦ 
ClassM70     5. Kammer Hans                         1943 Wimmis                      5:46.14,0     58.16,3   (398) Diplom    21,141 ¦ 
Open H      27. Kandel Michel, Rüthi (Rheintal)     1965 Tri Top Team Rheintal         17.31,9      3.51,3    (20) Diplom    21,218 ¦ 
ChallM50    84. Kandel Michel                       1965 Rüthi (Rheintal)            9:11.42,0   2:22.48,0   (399) Diplom    23,926 ¦ 
ClassF35    22. Kanne Juliane                       1980 D-Heimstetten               8:16.02,4   3:36.28,9  (1063) Diplom    14,756 ¦ 
ChallM50   165. Kanne Niels                         1966 D-Haar                     10:57.47,9   4:08.53,9   (400) Diplom    20,066 ¦ 
ClassM50   288. Kanne Ulf                           1969 Zürich                      8:17.28,3   4:24.54,5   (401) Diplom    14,714 ¦ 
ClassM35    81. Käppeli Pascal, Würenlingen         1978 Kette rechts                5:11.01,1   1:18.57,7   (403) Diplom    23,535 ¦ 
ChallM50    94. Karstens Utz                        1971 D-Ravensburg                9:24.49,5   2:35.55,5   (404) Diplom    23,370 ¦ 
ChallM50   144. Karte Andreas                       1962 D-Garbsen                  10:27.39,8   3:38.45,8   (405) Diplom    21,030 ¦ 
ChallM35    76. Kaßelmann Raphael, D-Trier          1984 Team Rodenwaldjunkies      11:04.09,7   4:15.22,3   (407) Diplom    19,874 ¦ 
ClassM35   158. Kecke Nils                          1975 Nussbaumen AG               7:26.58,6   3:34.55,2   (779) Diplom    16,376 ¦ 
ChallM35    23. Kehl Stefan, Widnau                 1973 Radsport FREI Team          8:34.01,5   1:45.14,1   (408) Diplom    25,679 ¦ 
ChallM60     9. Kellenberger Jules, Au SG           1952 Radsport FREI Team          8:39.39,6     56.08,5   (409) Diplom    25,401 ¦ 
ClassM35    49. Keller Daniel                       1979 Volketswil                  4:39.28,5     47.25,1   (968) Diplom    26,191 ¦ 
ClassM35    82. Keller Joachim                      1977 Wiesen GR                   5:11.06,5   1:19.03,1   (410) Diplom    23,528 ¦ 
ChallM50   171. Keller Karl-Heinz, D-Reichenau      1958 Reichenau-Gemüse           11:03.38,7   4:14.44,7   (411) Diplom    19,890 ¦ 
ClassM50   255. Kern Christoph, D-Gütenbach         1959 Beri-Fitness                6:55.31,6   3:02.57,8   (412) Diplom    17,616 ¦ 
ClassM70    12. Kern Peter                          1944 Effretikon                  6:27.10,7   1:39.13,0   (413) Diplom    18,906 ¦ 
ClassM35    25. Kernen Heinz, Linden                1974 Crazy Veloshop Felt         4:16.19,0     24.15,6   (414) Diplom    28,558 ¦ 
ChallM50   112. Keuthen Matthias                    1959 D-Bad Vilbel                9:38.56,4   2:50.02,4   (415) Diplom    22,800 ¦ 
ChallM60    33. Kielman Jan                         1951 NL-Meeden                  10:43.19,4   2:59.48,3   (940) Diplom    20,518 ¦ 
ClassM50   234. Kiene Thomas                        1960 D-Bielefeld                 6:32.39,3   2:40.05,5   (416) Diplom    18,642 ¦ 
ClassF50    20. Kieninger Jasmin                    1963 D-Furtwangen                6:26.04,3   2:09.27,8  (1065) Diplom    18,960 ¦ 
ClassM50   208. Kieninger Thomas, D-Furtwangen      1964 Beri-Ftness                 6:20.30,4   2:27.56,6   (417) Diplom    19,237 ¦ 
ChallM35    79. Kilsmark Jesper                     1974 DK-Silkeborg               11:28.52,2   4:40.04,8   (419) Diplom    19,161 ¦ 
ClassM50   145. Kisslinger Gerd                     1969 Lenzerheide/Lai             5:42.04,0   1:49.30,2   (421) Diplom    21,399 ¦ 
ChallM35    31. Kistner Daniel                      1975 D-Taufkirchen               8:44.23,3   1:55.35,9   (422) Diplom    25,172 ¦ 
Open H      30. Klein André, Zürich                 1970 Luegete 9                     17.51,3      4.10,7    (21) Diplom    20,834 ¦ 
ClassM50    86. Klein André, Zürich                 1970 Luegete 9                   5:04.49,3   1:12.15,5   (423) Diplom    24,014 ¦ 
ClassM50   133. Kleine Peter                        1967 D-Stuttgart                 5:36.26,8   1:43.53,0   (424) Diplom    21,756 ¦ 
ClassM50   169. Klemm Sandro                        1970 Lenzerheide/Lai             5:55.45,4   2:03.11,6   (425) Diplom    20,575 ¦ 
Open H      13. Kleser Larry, D-Frankfurt           1977 MTBC Frankfurt e.V. - Cit     16.13,5      2.32,9    (22) Diplom    22,927 ¦ 
ChallM35    33. Kleser Larry                        1977 D-Frankfurt                 8:49.40,2   2:00.52,8   (426) Diplom    24,921 ¦ 
ClassM50   127. Klett Ralf                          1965 Zürich                      5:31.56,7   1:39.22,9   (927) Diplom    22,051 ¦ 
ClassM35    91. Klohs Ralph, D-Stuttgart            1976 ralph_klohs_photographie    5:23.08,5   1:31.05,1   (427) Diplom    22,652 ¦ 
ClassF50     8. Knapp Andrea                        1965 D-Berlin                    5:13.59,9     57.23,4  (1066) Diplom    23,312 ¦ 
ClassM35   159. Kneer Harald                        1974 D-Wangen                    7:27.53,8   3:35.50,4   (428) Diplom    16,343 ¦ 
ClassM50    34. Knipp Thorsten, D-Wetter            1969 RSC-Tretlager Wetter e.V.   4:26.23,3     33.49,5   (429) Diplom    27,478 ¦ 
ClassM50    80. Knoll Peter                         1965 Basel                       5:01.29,4   1:08.55,6   (948) Diplom    24,279 ¦ 
ClassM60    19. Knop Gabriel                        1956 Schönried                   5:14.49,5   1:15.52,6   (430) Diplom    23,251 ¦ 
ClassM50   248. Knopf Matthias                      1970 D-Bienenbüttel              6:51.07,4   2:58.33,6   (431) Diplom    17,804 ¦ 
ChallM60    25. Knorr Gerhard, D-Bondorf            1954 Radlerfreunde Bad Säcking  10:09.19,5   2:25.48,4  (1013) Diplom    21,663 ¦ 
ChallF60     2. Knorr Petra, D-Bondorf              1957 Radlerfreunde Bad Säcking  10:09.19,6     23.02,4  (1130) Diplom    21,663 ¦ 
ClassF50    22. Koch Barbara                        1959 Theilingen                  6:30.22,1   2:13.45,6  (1067) Diplom    18,751 ¦ 
ClassM60    56. Koch Willy                          1950 Theilingen                  6:30.22,3   2:31.25,4   (432) Diplom    18,751 ¦ 
ClassM50    50. Köchli Thomas, Kloten               1963 Team Blumenhaus Wiedikon    4:41.09,9     48.36,1   (433) Diplom    26,034 ¦ 
Open H       6. Kohl Thomas, D-Weinheim             1962 RSC Ladenburg                 14.53,9      1.13,3    (23) Diplom    24,969 ¦ 
ChallM50    23. Kohl Thomas                         1962 D-Weinheim                  7:51.07,9   1:02.13,9   (434) Diplom    28,017 ¦ 
ClassM35    58. Köhler Bertram                      1981 D-Lampertheim               4:49.56,1     57.52,7   (435) Diplom    25,247 ¦ 
ClassM35     4. Kohlhofer Sebastian, D-Bad Wörishof 1986 VC Mindelheim               3:52.28,5      0.25,1   (436) Diplom    31,487 ¦ 
ClassF50    19. Könemann Maren                      1966 D-Hamburg                   6:19.04,2   2:02.27,7  (1068) Diplom    19,310 ¦ 
ClassM50   261. Konrad Patrik, Sins                 1969 Veloclub Sins               7:11.11,0   3:18.37,2  (1138) Diplom    16,976 ¦ 
ClassM35   121. Konschak Uwe                        1976 D-Mainburg                  5:55.06,1   2:03.02,7   (439) Diplom    20,613 ¦ 
ClassM50    19. Koprnicky Kamil, CZ-Plzen           1966 Author Team Stupno          4:16.23,3     23.49,5   (440) Diplom    28,550 ¦ 
ClassM35    21. Korner Andy, Cham                   1974 Cross Country Sports        4:12.31,9     20.28,5   (441) Diplom    28,986 ¦ 
ClassM50    39. Koslowski Jürgen, D-Memmingen       1971 RSC LOGWIN Kempten          4:29.35,1     37.01,3   (443) Diplom    27,152 ¦ 
Open H      17. Koslowski Jürgen                    1971 D-Memmingen                   16.45,9      3.05,3    (71) Diplom    22,189 ¦ 
ClassM50   113. Kossack Lutz                        1970 Weggis                      5:18.55,1   1:26.21,3  (1016) Diplom    22,952 ¦ 
ClassM35     6. Krafft Florian, D-Isny              1982 TEAM Lightweight            3:52.36,7      0.33,3   (444) Diplom    31,468 ¦ 
Open H       2. Krafft Florian                      1982 D-Isny                        14.10,0      0.29,4    (80) Diplom    26,258 ¦ 
ChallM35     4. Krafft Sebastian, D-Bodolz          1985 Team Lightweight            7:07.48,6     19.01,2   (445) Diplom    30,854 ¦ 
Open H       5. Krafft Sebastian, D-Bodolz          1985 Team Lightweight              14.47,4      1.06,8    (25) Diplom    25,152 ¦ 
ClassM70    19. Krause Gunter                       1941 D-Berlin                    7:19.10,1   2:31.12,4   (446) Diplom    16,667 ¦ 
ClassM50    70. Krejcik Ondrej, CZ-Plzen            1972 Cykloklub Plzen             4:57.14,6   1:04.40,8   (447) Diplom    24,626 ¦ 
ClassM50   233. Kretzschmar Karsten, Fislisbach     1972 Zaubertrank                 6:32.25,5   2:39.51,7   (448) Diplom    18,653 ¦ 
ClassM50   106. Krieger Urs                         1970 Rüschlikon                  5:14.12,6   1:21.38,8   (928) Diplom    23,296 ¦ 
ClassM50   188. Kriese Andreas                      1964 D-Ladenburg                 6:10.09,3   2:17.35,5   (449) Diplom    19,775 ¦ 
ChallM35    54. Krischke Stefan                     1983 D-Kirchentellinsfurt        9:52.53,3   3:04.05,9   (450) Diplom    22,263 ¦ 
ChallM60    37. Kromdijk Douwe                      1949 NL-Zwolle                  11:15.29,3   3:31.58,2   (451) Diplom    19,541 ¦ 
ChallM50   121. Küchler Armin, D-Steißlingen        1968 Radteam Steißlingen         9:50.33,3   3:01.39,3   (453) Diplom    22,351 ¦ 
ChallF50     4. Kuffer Jutta                        1964 Hinwil                      8:56.40,9     38.59,5  (1069) Diplom    24,595 ¦ 
ClassM50    67. Kuhlmann Karsten, D-Altdorf         1968 Mad Max                     4:55.18,1   1:02.44,3   (457) Diplom    24,788 ¦ 
ChallM50    34. Kühls Mike                          1963 D-Hagnau                    7:58.42,8   1:09.48,8   (458) Diplom    27,573 ¦ 
ClassM50   129. Kuendig Karl                        1960 Maienfeld                   5:33.28,2   1:40.54,4   (454) Diplom    21,951 ¦ 
ChallM50    37. Kunz Markus, Hofstetten ZH          1964 RMV ELGG                    8:01.41,4   1:12.47,4   (459) Diplom    27,403 ¦ 
ClassM60     3. Kunz Martin, D-Freiburg             1955 RIG Freiburg                4:34.58,8     36.01,9   (460) Diplom    26,620 ¦ 
ClassM35   142. Kuppinger Kai                       1979 D-Stuttgart                 6:47.15,7   2:55.12,3   (461) Diplom    17,973 ¦ 
ChallM60     3. Kurmann Andreas, Willisau           1956 TG-Zentralschweiz           7:54.42,7     11.11,6   (462) Diplom    27,806 ¦ 
ClassM50   125. Kurre Franz                         1958 Untervaz                    5:28.57,9   1:36.24,1   (463) Diplom    22,251 ¦ 
ChallM50   133. Kuersten Uwe                        1959 D-Karlsruhe                10:13.34,3   3:24.40,3   (455) Diplom    21,513 ¦ 
ClassM50   163. Kurz Rainer                         1964 D-Fellbach                  5:53.21,5   2:00.47,7   (464) Diplom    20,715 ¦ 

Total 84



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.