Powerman Zofingen 2008 - Solothurn (Switzerland)

category    pos name/city                           year team/city                 nat  1. member            2. member            3. member                   time        back     bib   ¦         run 1 ¦      trans 1 ¦         bike ¦      trans 2 ¦        run 2 ¦
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
sHKM        28. Affolter Manuel, Olten              1983 Chrömlihas                SWI                                                                   2:47.24,2     38.06,0  (2001)   ¦    41.03   27.¦    1.32   18.¦ 1:37.51   29.¦    1.39   21.¦   25.16   24.¦
PantW       21. Andres Janina                       2002 Lohn-Ammannsegg           SUI                                                                     11.28,9      3.35,4  (1049)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
PantM       26. Aregger Dimitri                     2002 Stüsslingen               SUI                                                                      9.44,5      2.08,5  (1060)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
sAK3M        7. Berger Hanspeter, Olten             1947 Tri Zofingen              SUI                                                                   2:56.07,2     16.48,2  (2014)   ¦    44.37    6.¦    2.05    6.¦ 1:38.13    5.¦    2.02    6.¦   29.08    9.¦
sAK2M        1. Bobst Urs, Kestenholz               1963 TSV Kestenholz            SUI                                                                   2:34.01,5       -----  (2018)   ¦    37.56    1.¦    1.23    1.¦ 1:29.59    2.¦    1.32    2.¦   23.09    3.¦
PantM       30. Boehi Nick                          2002 Bellach                   SUI                                                                     11.43,7      4.07,7  (1041)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
PantM       18. Borer Luis, Biberist                2001 VC-Luterbach              SUI                                                                      9.05,6      1.29,6  (1003)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
sAK1M       46. Borer Nick, Biberist                1965 VC-Luterbach              SUI                                                                   3:07.39,4     52.31,3  (2020)   ¦    48.46   53.¦    2.19   47.¦ 1:37.48   34.¦    3.00   55.¦   35.44   57.¦
PantM       12. Borer Nico, Biberist                2001 VC-Luterbach              SUI                                                                      8.40,7      1.04,7  (1004)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
XMAK         4. Bösiger Michael                     1973 Günsberg                  SUI                                                                   2:04.15,1      7.26,4  (9220)   ¦    18.18    8.¦    ----  ----¦ 1:19.31    4.¦    1.25    5.¦   25.00    7.¦
TigerM      22. Boesiger Noah                       2000 Däniken SO                SUI                                                                      8.37,0      1.57,6  (2046)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
PantW        6. Bosshardt Roxanne                   2001 Hägendorf                 SUI                                                                      9.10,0      1.16,5  (1013)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
TigerM       5. Bosshardt Tim                       2000 Hägendorf                 SUI                                                                      7.32,5      0.53,1  (2012)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
sAK1M       26. Bürgi Markus                        1967 Kestenholz                SUI                                                                   2:46.42,0     31.33,9  (2024)   ¦    40.27   23.¦    1.45   30.¦ 1:35.02   26.¦    1.55   33.¦   27.30   34.¦
TigerW      14. Dörig Angela                        2000 Wangen b. Olten           SUI                                                                      9.20,7      1.47,6  (2002)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
LionW       11. Dörig Nadine                        1998 Wangen b. Olten           SUI                                                                     10.33,1      2.01,7  (3003)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
TigerW       6. Eisenhut Kimberly, Lostorf          1999 Uebelhardt Tri Team       SUI                                                                      8.02,8      0.29,7  (2041)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
BearsM       4. Fischer Benedikt, Neuendorf         1996 Uebelhardt Tri-Team Oensi SUI                                                                      8.20,2      0.32,6  (4001)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
LionW        2. Fischer Regina, Neuendorf           1998 Uebelhardt Tri-Team Oensi SUI                                                                      8.45,0      0.13,6  (3005)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
PantM       10. Fischer Tobias, Neuendorf           2002 Uebelhardt Tri-Team Oensi SUI                                                                      8.37,2      1.01,2  (1005)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
M30         17. Frey Alexander, Olten               1974 Triathlon Club Zürich     SUI                                                                   8:10.29,0     56.12,7    (68)   ¦    40.25   23.¦    1.54   16.¦ 4:58.13   19.¦    2.31   16.¦ 2:27.24   11.¦
sAK1M       40. Gilgen Andy, Lostorf                1968 TV Lostorf                SUI                                                                   2:56.35,5     41.27,4  (2044)   ¦    42.17   32.¦    1.54   37.¦ 1:41.39   43.¦    1.59   39.¦   28.44   43.¦
XMAK         5. Glutz, Subingen                     1972 Bike 66                   SUI                                                                   2:04.16,8      7.28,1  (9223)   ¦    18.03    6.¦    ----  ----¦ 1:21.13    5.¦    1.20    4.¦   23.39    5.¦
TigerM       1. Hauck Fabian, Oensingen             1999 Uebelhardt Tri Team Oensi SUI                                                                      6.39,4       -----  (2005)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
PantW        3. Hauck Rahel, Oensingen              2001 Ubelhard Tri Team Oensing SUI                                                                      8.36,4      0.42,9  (1007)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
sAK1M       24. Hauck Urs, Oensingen                1965 tri team oensingen        SUI                                                                   2:44.44,9     29.36,8  (2052)   ¦    44.32   39.¦    1.42   26.¦ 1:29.51   13.¦    1.55   32.¦   26.42   26.¦
TigerW      12. Hostettler Sophia                   1999 Lostorf                   SUI                                                                      9.05,2      1.32,1  (2039)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
TeamLX       5. Huwyler Andrea, Lostorf             1973 Rookie Staffel 2008       SUI  Huwiler Andrea       Wyss Adrian          Huwiler Andrea         8:26.01,8     17.01,1   (308)   ¦    48.42    6.¦    1.09    4.¦ 4:51.53    1.¦    1.15    6.¦ 2:42.59    5.¦
PantW       10. Huwyler Anna                        2002 Lostorf                   SUI                                                                      9.53,6      2.00,1  (1009)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
M45         17. Jäger Ruedi                         1963 Wolfwil                   SUI                                                                   9:42.55,0   2:46.55,8    (98)   ¦    44.24   16.¦    1.51    3.¦ 5:36.18   18.¦    2.12    2.¦ 3:18.07   17.¦
M35         25. Jäggi Urs                           1971 Luterbach                 SUI                                                                   8:37.21,7   1:30.21,2    (99)   ¦    38.01   14.¦    2.16   20.¦ 5:08.55   28.¦    3.11   30.¦ 2:44.56   24.¦
PantM        3. Japora Maurizio                     2001 Schönenwerd               SUI                                                                      8.12,9      0.36,9  (1046)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
BearsM       3. Kaufmann Fabio, Oensingen           1995 Uebelhardt Tri Team       SUI                                                                      8.14,7      0.27,1  (4014)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
LionM        6. Kissling Simon                      1997 Hägendorf                 SUI                                                                      8.59,5      1.11,3  (3020)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
sHKW        22. Kölliker Doris                      1983 Dulliken                  SUI                                                                   3:37.20,1   1:00.29,9  (1024)   ¦    55.44   21.¦    1.49   12.¦ 2:02.55   22.¦    1.53   12.¦   34.56   21.¦
M20          2. Kuoni Benjamin, Kappel SO           1985 Tri Club Zofingen         SUI                                                                   9:55.57,4   2:16.53,9   (118)   ¦    48.51    2.¦    1.28    1.¦ 5:40.36    2.¦    4.06    2.¦ 3:20.54    2.¦
sAK2M      DNF  Kuoni Erwin                         1958 Kappel SO                 SUI                                                                     22.41,4     lap1 in  (2070)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
sAKW         7. Le Tourneur Ingrid, Gerlafingen     1967 R. Schlierholz AG         ZA                                                                    2:51.27,4     21.28,3  (1027)   ¦    39.56    4.¦    1.29    4.¦ 1:44.53   10.¦    1.34    5.¦   23.34    3.¦
PantM       19. Leuenberger Nico                    2001 Erlinsbach SO             SUI                                                                      9.08,1      1.32,1  (1054)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
BearsM      11. Meier Philip, Oensingen             1995 Uebelhardt Tri Team       SUI                                                                      9.28,4      1.40,8  (4010)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
sAK2M       14. Nussbaumer Joseph                   1957 Olten                     SUI                                                                   2:52.54,1     18.52,6  (9512)   ¦    40.41    9.¦    2.59   26.¦ 1:41.23   16.¦    2.24   20.¦   25.24    9.¦
W20          1. Röhrl Caroline, Büsserach           1989 Tempo-Sport               SUI                                                                   9:49.46,0       -----    (24)   ¦    51.49    1.¦    2.49    1.¦ 5:54.48    1.¦    2.15    1.¦ 2:58.03    1.¦
sAK2M       33. Rorato Gianni                       1963 Grenchen                  SUI                                                                   4:11.29,2   1:37.27,7  (2110)   ¦  1:04.37   33.¦    4.10   31.¦ 2:17.34   33.¦    3.24   30.¦   41.41   33.¦
TeamLW       1. Sansonnens Sandra, Kappel SO        1979 Team Calimero             SUI  Sarah Fessler        Sandra Sansonnens    Sarah Fessler          9:17.35,6       -----   (309)   ¦    41.57    1.¦    1.07    1.¦ 5:50.57    1.¦    1.10    1.¦ 2:42.22    1.¦
PantM        6. Schär Joel, Selzach                 2001 SC Selzach                SUI                                                                      8.22,1      0.46,1  (1026)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
sAK2M       29. Schenker Walter                     1954 Däniken SO                SUI                                                                   3:29.50,8     55.49,3  (2120)   ¦    51.50   30.¦    3.01   27.¦ 1:59.42   29.¦    4.00   32.¦   31.14   26.¦
EliteM       9. Schertenleib Bruno, Kappel SO       1966 Marka Sport Wangen        SUI                                                                   7:00.51,3     31.06,5   (179)   ¦    33.35   14.¦    1.23   13.¦ 4:16.50   14.¦    3.32   13.¦ 2:05.30    4.¦
BearsF       2. Schranz Vanessa                     1996 Neuendorf                 SUI                                                                      8.48,1      0.10,1  (4004)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
sAK1M       20. Schuerch Stephan                    1968 Selzach                   SUI                                                                   2:41.54,8     26.46,7  (2127)   ¦    41.31   27.¦    1.25   12.¦ 1:29.02   12.¦    1.43   20.¦   28.12   41.¦
M40          4. Stampfli Markus-Rono, Büren SO      1967 TV Büren SO/ Radag        SUI                                                                   7:31.56,9     34.59,5   (191)   ¦    36.09    9.¦    2.16   18.¦ 4:37.44   10.¦    3.24   27.¦ 2:12.22    3.¦
PantM        5. Stampfli Roman, Flumenthal          2001 Jugi Hubersdorf           SUI                                                                      8.13,5      0.37,5  (1053)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
LionM        1. Studer Felix, Kestenholz            1998 Tri team Oensingen        SUI                                                                      7.48,2       -----  (3011)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
sAK2M        6. Studer Johann, Hägendorf            1954 triclub zofingen          SUI                                                                   2:42.52,9      8.51,4  (2141)   ¦    42.23   14.¦    1.36    5.¦ 1:31.06    5.¦    1.51   11.¦   25.54   12.¦
TigerW       7. Studer Lina, Kestenholz             2000 Tri Team Oensingen        SUI                                                                      8.13,0      0.39,9  (2011)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
BearsM       1. Studer Max, Kestenholz              1996 Tri Team Oensingen        SUI                                                                      7.47,6       -----  (4005)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
sAK1M       52. Valsecchi René                      1973 Dulliken                  SUI                                                                   3:14.15,8     59.07,7  (2147)   ¦    46.24   48.¦    1.57   39.¦ 1:50.59   53.¦    2.10   45.¦   32.44   56.¦
sAK3M       13. Vogt Hans                           1952 Olten                     SUI                                                                   3:36.22,7     57.03,7  (2148)   ¦    51.49   12.¦    3.53   13.¦ 2:00.45   13.¦    3.50   13.¦   36.04   13.¦
sAK1M        3. von Burg Daniel                     1972 Bellach                   SUI                                                                   2:19.35,1      4.27,0  (9511)   ¦    34.43    5.¦    1.08    5.¦ 1:21.52    3.¦    1.05    3.¦   20.45    4.¦
sAK1M       45. von Burg Peter, Derendingen         1968 LG Derendingen            SUI                                                                   3:04.40,6     49.32,5  (2149)   ¦    44.40   41.¦    2.13   45.¦ 1:48.04   50.¦    1.45   24.¦   27.57   38.¦
sAK2M       32. Werthmüller Rolf                    1961 Olten                     SUI                                                                   3:37.34,4   1:03.32,9  (2155)   ¦    51.51   31.¦    4.20   33.¦ 2:02.01   32.¦    5.37   33.¦   33.43   31.¦
TigerM      25. Wilhelm Fabian                      2000 Oensingen                 SUI                                                                      8.43,2      2.03,8  (2036)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
PantM       23. Wilhelm Yannic                      2002 Oensingen                 SUI                                                                      9.27,7      1.51,7  (1038)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
TigerM       6. Wirz Alex                           2000 Hägendorf                 SUI                                                                      7.34,4      0.55,0  (2022)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
LionW        4. Wirz Lea                            1997 Hägendorf                 SUI                                                                      9.03,4      0.32,0  (3018)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
TeamLX       1. Wirz Peter, Hägendorf               1966 Team Marantec (Schweiz)   SUI  Wirz Peter           Bürgi Steve          Wirz Peter             8:09.00,7       -----   (312)   ¦    48.12    5.¦    1.14    6.¦ 4:54.10    2.¦    0.57    1.¦ 2:24.24    2.¦
PantW       13. Wyss Nicole                         2001 Hägendorf                 SUI                                                                     10.05,1      2.11,6  (1042)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
sAK2M       23. Wyss Rolf                           1961 Hägendorf                 SUI                                                                   3:05.35,4     31.33,9  (2159)   ¦    47.35   25.¦    1.43    9.¦ 1:44.09   21.¦    1.54   12.¦   30.11   24.¦
TigerW       8. Zeltner Lara                        2000 Niederbuchsiten           SUI                                                                      8.18,6      0.45,5  (2014)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
TeamLX       3. Zihler Edith, Oberbuchsiten         1975 The Fighters              SUI  Daniel Zihler        Roger Nussbaumer     Daniel Zihler          8:18.22,3      9.21,6   (313)   ¦    47.57    4.¦    1.12    5.¦ 5:00.53    4.¦    1.06    2.¦ 2:27.13    3.¦

total 69



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.