Powerman Zofingen 2008 - Bern (Switzerland)

category    pos name/city                           year team/city                 nat  1. member            2. member            3. member                   time        back     bib   ¦         run 1 ¦      trans 1 ¦         bike ¦      trans 2 ¦        run 2 ¦
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M40          1. Abplanalp Michael, Bern             1964 Thömus                    SUI                                                                   6:56.57,4       -----    (11)   ¦    35.06    3.¦    1.34    5.¦ 4:08.02    1.¦    2.14    7.¦ 2:09.59    1.¦
sAKW       DNF  Alt Brigitte, Wynau                 1962 Toni Hasler Race Team     SUI                                                                   2:45.53,9      to run  (1003)   ¦    51.29   12.¦    2.07   11.¦ 1:50.00   13.¦    2.16   13.¦    ----  ----¦
sAK2M        2. Alt Reto, Wynau                     1963 Toni Hasler Race Team     SUI                                                                   2:36.42,4      2.40,9  (2004)   ¦    38.58    2.¦    1.55   11.¦ 1:30.22    3.¦    1.21    1.¦   24.04    4.¦
sAK1M       10. Beer Daniel, Lyssach                1971 Kraftwerk Rennteam        SUI                                                                   2:34.47,6     19.39,5  (2013)   ¦    34.55    6.¦    1.09    6.¦ 1:30.30   14.¦    1.25    7.¦   26.46   28.¦
M35          9. Biegger Michael                     1971 Thun                      SUI                                                                   7:42.20,3     35.19,8    (22)   ¦    37.16    9.¦    1.41    4.¦ 4:39.20   11.¦    1.48    2.¦ 2:22.14    7.¦
EliteM       6. Burri Marco, Riggisberg             1971 team extra-bike           SUI                                                                   6:58.40,3     28.55,5    (35)   ¦    33.29   13.¦    1.21   12.¦ 4:13.57   12.¦    1.26    5.¦ 2:08.25    7.¦
PantW        8. Donzé Florence                      2001 Spiez                     SUI                                                                      9.33,0      1.39,5  (1037)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
M35         20. Donzé Guido                         1971 Spiez                     SUI                                                                   8:20.50,5   1:13.50,0    (54)   ¦    41.32   28.¦    2.35   23.¦ 4:39.29   12.¦    3.08   27.¦ 2:54.04   28.¦
TeamLM     DNF  Frei Philippe, Wynau                1979 LAURA 08                  SUI  FREI PHILIPPE        FREI THOMAS          FREI PHILIPPE            39.13,8     to bike   (307)   ¦    38.03    3.¦    1.10    7.¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
sAKW         5. Frey Marianne                       1963 Niederbipp                SUI                                                                   2:50.12,6     20.13,5  (1010)   ¦    45.09    8.¦    1.40    7.¦ 1:34.43    3.¦    1.49    7.¦   26.50    8.¦
XM           1. Gehring Lukas, Tschingel ob Gunten  1979 Ramsauer Aquapower Racete SUI                                                                   1:48.26,2       -----  (9206)   ¦    15.20    1.¦    ----  ----¦ 1:13.06    2.¦    1.17    3.¦   18.41    1.¦
sHKW        13. Grosskreutz Anja                    1981 Bern                      SUI                                                                   3:01.04,0     24.13,8  (1015)   ¦    39.27    3.¦    1.38   10.¦ 1:53.07   18.¦    2.32   19.¦   24.17    5.¦
sJunM        2. Güdel Micha, Burgdorf               1990 GS Wüthrich               SUI                                                                   2:29.34,4      4.12,1  (2051)   ¦    36.56    3.¦    1.18    5.¦ 1:28.56    4.¦    1.02    1.¦   21.20    1.¦
sHKM        23. Huber Roger                         1976 Roggwil BE                SUI                                                                   2:45.17,2     35.59,0  (2103)   ¦    41.13   28.¦    1.35   19.¦ 1:34.40   25.¦    1.30   16.¦   26.18   28.¦
BearsM       2. Kammer Patrick, Mirchel             1996 Thömus Future Tri Team    SUI                                                                      8.06,7      0.19,1  (4017)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
sAK2M       16. Kienberger Hanspeter                1962 Kirchlindach              SUI                                                                   2:55.28,7     21.27,2  (2067)   ¦    42.51   15.¦    2.33   22.¦ 1:40.05   15.¦    2.03   14.¦   27.54   19.¦
XTeamX       2. Kienberger Jenny, Kirchlindach      1992 Chabis                    SUI  Jenny Kienberger     Gilles Wüthrich      Jenny Kienberger       2:29.51,3     31.35,2  (9302)   ¦    22.52    2.¦    ----  ----¦ 1:40.10    3.¦    0.56    2.¦   25.51    2.¦
TeamSX       2. Kraehenbuehl Ernst, Burgdorf        1960 By Schneider Wynigen      SUI  Andreas Wyss         Ernst Krähenbühl     Andreas Wyss           2:28.11,5      4.00,2  (3012)   ¦    33.37    1.¦    0.57    2.¦ 1:31.42    3.¦    0.55    4.¦   20.57    2.¦
sHKM        16. Lüdi Marcel, Langenthal             1974 luedi-sports              SUI                                                                   2:30.51,1     21.32,9  (2078)   ¦    38.20   20.¦    1.06    9.¦ 1:25.08    9.¦    1.21   13.¦   24.54   22.¦
sHKW         8. Neuenschwander Eva                  1979 Mühleberg                 SUI                                                                   2:54.23,8     17.33,6  (1031)   ¦    42.27    7.¦    3.08   20.¦ 1:41.56   10.¦    1.55   13.¦   24.56    6.¦
M35         35. Pfeuti Urs, Ittigen                 1970 STBern                    SUI                                                                   9:31.20,2   2:24.19,7   (158)   ¦    43.57   34.¦    2.56   31.¦ 5:15.17   31.¦    2.40   19.¦ 3:26.28   38.¦
sHKW         2. Reusser Sonja, Aeschlen b. Oberdies 1985 Toni Hasler Race-Team     SUI                                                                   2:43.36,9      6.46,7  (1036)   ¦    41.36    5.¦    1.21    2.¦ 1:33.21    1.¦    1.20    4.¦   25.57    9.¦
sAK1M       12. Riedweg Jörg, Heimenhausen          1964 Hoffmann                  SUI                                                                   2:35.09,4     20.01,3  (9507)   ¦    41.57   30.¦    1.55   38.¦ 1:24.30    6.¦    1.57   36.¦   24.48   19.¦
PantM        1. Ruchti Florian, Wangen an der Aare  2001 Kunstturnen Solothurn RLZ SUI                                                                      7.36,0       -----  (1040)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
sHKM        31. Sägesser Roger                      1984 Lotzwil                   SUI                                                                   2:51.54,3     42.36,1  (2114)   ¦    46.02   38.¦    2.27   36.¦ 1:32.50   20.¦    2.15   33.¦   28.18   33.¦
sAKW         4. Scheidegger Therese, Niederbipp     1971 LG Niederbipp             SUI                                                                   2:49.57,0     19.57,9  (1042)   ¦    39.20    3.¦    1.23    3.¦ 1:43.26    9.¦    1.29    3.¦   24.17    4.¦
LionW        1. Sclabas Arianna                     1998 Kirchberg BE              SUI                                                                      8.31,4       -----  (3019)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
TigerW       1. Sclabas Delia                       2000 Kirchberg BE              SUI                                                                      7.33,1       -----  (2025)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
TigerW       5. Sclabas Ilenia                      2000 Kirchberg BE              SUI                                                                      7.55,4      0.22,3  (2024)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
TigerW       3. Sclabas Silia                       2000 Kirchberg BE              SUI                                                                      7.35,9      0.02,8  (2026)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
sHKM         1. Senn David                          1975 Bolligen                  SUI                                                                   2:09.18,2       -----  (2133)   ¦    31.07    2.¦    0.48    2.¦ 1:17.19    1.¦    0.59    3.¦   19.03    2.¦
sAK2M       22. Steiner Peter, Roggwil BE           1957 MR Roggwil                SUI                                                                   3:04.25,9     30.24,4  (2138)   ¦    47.52   26.¦    2.21   15.¦ 1:42.07   18.¦    2.28   21.¦   29.35   23.¦
W25          1. Stettler Sabine, Alchenstorf        1983 GS Wüthrich Tri Club Solo SUI                                                                   8:32.17,4       -----    (28)   ¦    43.21    1.¦    1.44    1.¦ 5:06.23    1.¦    2.42    1.¦ 2:38.06    1.¦
TigerM       2. Tristan Reist, Toffen               2000 Pro Cycling Schaller      TSC                                                                      6.51,0      0.11,6  (2013)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
sHKM        12. Wäfler Roger                        1976 Wattenwil                 SUI                                                                   2:28.06,4     18.48,2  (2150)   ¦    35.46   15.¦    1.24   14.¦ 1:27.39   13.¦    1.13   10.¦   22.02   11.¦
XWAK         1. Wyss Susanne                        1973 Eriz                      SUI                                                                   2:13.19,7       -----  (9103)   ¦    18.51    1.¦    ----  ----¦ 1:16.39    1.¦    1.47    2.¦   26.01    2.¦
XM           2. Zahnd Simon                         1982 Mühlethurnen              SUI                                                                   1:48.53,8      0.27,6  (9217)   ¦    15.21    2.¦    ----  ----¦ 1:13.05    1.¦    1.06    1.¦   19.20    2.¦
M35         30. Zeder Markus                        1973 Burgdorf                  SUI                                                                   8:54.18,8   1:47.18,3   (215)   ¦    41.44   29.¦    4.10   37.¦ 5:22.21   34.¦    7.17   41.¦ 2:38.45   20.¦
W40          2. Ziehli Sonja, Lobsigen              1968 Triathlon Club Seeland    SUI                                                                   8:54.20,5     27.39,0    (31)   ¦    44.49    4.¦    3.08    5.¦ 5:14.09    2.¦    2.49    2.¦ 2:49.23    2.¦
M35         23. Zumstein Patrick                    1970 Bern                      SUI                                                                   8:28.21,1   1:21.20,6   (218)   ¦    43.57   35.¦    3.06   34.¦ 4:42.08   16.¦    3.09   28.¦ 2:55.59   29.¦

total 40



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.