Powerman Zofingen 2008 - by name "B"

category    pos name/city                           year team/city                 nat  1. member            2. member            3. member                   time        back     bib   ¦         run 1 ¦      trans 1 ¦         bike ¦      trans 2 ¦        run 2 ¦
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
LionM        2. Bachmann Jonatan                    1997 Brittnau                  SUI                                                                      8.13,9      0.25,7  (3013)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
M35         33. Bachmann Marcel, Basel              1973 Tri VC Allschwil          SUI                                                                   9:11.05,9   2:04.05,4    (16)   ¦    47.15   39.¦    1.47    6.¦ 5:17.58   32.¦    4.14   35.¦ 2:59.49   33.¦
XMAK        11. Bader Markus, Reigoldswil           1960 GIB Liestal               SUI                                                                   2:41.52,1     45.03,4  (9202)   ¦    20.53   11.¦    ----  ----¦ 1:50.52   11.¦    2.32   11.¦   27.33   11.¦
sAKW         1. Badmann Natascha                    1966 Oftringen                 SUI                                                                   2:29.59,1       -----  (1060)   ¦    37.31    1.¦    1.06    1.¦ 1:28.18    1.¦    1.21    1.¦   21.40    1.¦
M40          5. Bailey Richard                      1968 USA-Chapel Hill NC        USA                                                                   7:32.35,9     35.38,5    (17)   ¦    35.11    4.¦    2.57   28.¦ 4:36.42    9.¦    2.40   18.¦ 2:15.04    4.¦
TigerM      26. Baltensperger Dario                 1999 Brittnau                  SUI                                                                      8.44,0      2.04,6  (2023)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
sAK1M       23. Baptista Abel                       1964 Aarburg                   POR                                                                   2:44.31,5     29.23,4  (2165)   ¦    39.32   19.¦    1.31   18.¦ 1:36.20   30.¦    1.29   10.¦   25.37   22.¦
sHKM        39. Bär Peter, Rothrist                 1974 TC Rothrist               SUI                                                                   3:09.54,4   1:00.36,2  (2008)   ¦    44.56   36.¦    1.59   27.¦ 1:43.33   36.¦    2.44   36.¦   36.40   41.¦
sAK1M       34. Barbey René                         1967 Le Mont-sur-Lausanne      SUI                                                                   2:53.05,0     37.56,9  (2009)   ¦    42.38   34.¦    1.58   40.¦ 1:38.54   38.¦    2.02   41.¦   27.31   36.¦
M45          8. Bartusch Thomas, D-Düsseldorf       1960 Team SAVANNA Dry          GER                                                                   8:31.46,7   1:35.47,5    (18)   ¦    40.49    9.¦    2.14    8.¦ 4:55.36    6.¦    2.21    6.¦ 2:50.43   11.¦
TeamLM       3. Basler André, Reiden                1965 Los Lobos                 SUI  Basler André         Bühler Thomas        Basler André           7:24.29,8     31.00,9   (301)   ¦    39.08    4.¦    0.53    2.¦ 4:40.34    5.¦    0.58    4.¦ 2:02.54    2.¦
XTeamX       3. Basler Daniel, Strengelbach         1970 Eschs no wiet             SUI  Ernst Schweizer      Daniel Basler        Ernst Schweizer        2:34.55,3     36.39,2  (9301)   ¦    26.03    3.¦    ----  ----¦ 1:37.16    2.¦    1.00    3.¦   30.34    3.¦
M55          5. Bättig Felix, Oberägeri             1950 TRI Zug                   SUI                                                                   8:51.31,4     44.10,7    (19)   ¦    44.21   12.¦    3.36   11.¦ 5:05.49    4.¦    3.35    9.¦ 2:54.08    7.¦
sHKM         7. Bauer Christian, Ennetbaden         1977 Team myskills             AUT                                                                   2:23.55,1     14.36,9  (2010)   ¦    33.47    7.¦    2.15   34.¦ 1:25.57   10.¦    1.47   24.¦   20.07    5.¦
EliteM     DNF  Baumann Jonas, Muhen                1981 Garage F. Konstantin      SUI                                                                   4:42.45,5      to run     (9)   ¦    32.21    5.¦    1.10    7.¦ 4:07.13    7.¦    2.00   11.¦    ----  ----¦
EliteM     DNF  Baumann Lukas, Zofingen             1978 Garage F.Konstantin       SUI                                                                     33.09,9     to bike     (8)   ¦    32.16    1.¦    0.53    1.¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
BearsM       9. Baumann Marc                        1996 Bottenwil                 SUI                                                                      9.23,2      1.35,6  (4011)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
sAK3M        3. Baumann Robert, Klingnau            1953 Dsischtigclub             SUI                                                                   2:46.15,6      6.56,6  (2011)   ¦    40.52    2.¦    1.58    5.¦ 1:36.39    4.¦    1.56    4.¦   24.50    3.¦
EliteM       8. Beck Josh                           1978 USA-Pennsylvania          USA                                                                   6:59.24,3     29.39,5     (3)   ¦    32.59   10.¦    2.38   18.¦ 4:11.29    8.¦    2.00   10.¦ 2:10.16    8.¦
sAK1M       10. Beer Daniel, Lyssach                1971 Kraftwerk Rennteam        SUI                                                                   2:34.47,6     19.39,5  (2013)   ¦    34.55    6.¦    1.09    6.¦ 1:30.30   14.¦    1.25    7.¦   26.46   28.¦
XM           3. Beljean Marcus, Wikon               1974 Weishaupt Cycles Zofingen SUI                                                                   1:58.57,0     10.30,8  (9218)   ¦    17.12    6.¦    ----  ----¦ 1:17.40    3.¦    1.33    8.¦   22.30    3.¦
M30          3. Beltran Joan Carles, E-Barcelona    1977 C.N. Reus                 ESP                                                                   7:19.51,3      5.35,0    (20)   ¦    34.20    4.¦    1.07    3.¦ 4:31.15    5.¦    3.52   24.¦ 2:09.16    2.¦
sAK3M        6. Berchtold Erwin                     1953 Reiden                    SUI                                                                   2:52.52,6     13.33,6  (2164)   ¦    44.58    7.¦    1.39    2.¦ 1:35.42    3.¦    1.49    3.¦   28.44    8.¦
sAK3M        7. Berger Hanspeter, Olten             1947 Tri Zofingen              SUI                                                                   2:56.07,2     16.48,2  (2014)   ¦    44.37    6.¦    2.05    6.¦ 1:38.13    5.¦    2.02    6.¦   29.08    9.¦
PantM       22. Bernet Andrin                       2002 Killwangen                SUI                                                                      9.26,4      1.50,4  (1001)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
M45          5. Bessieres Georges-Philippe, F-Ville 1960 VILLENEUVE/LOTtri         FRA                                                                   8:02.32,5   1:06.33,3    (21)   ¦    38.35    3.¦    3.16   15.¦ 4:44.13    5.¦    3.17   12.¦ 2:33.09    7.¦
sAK1M       15. Bhend Ueli                          1965 Oftringen                 SUI                                                                   2:39.00,2     23.52,1  (2015)   ¦    37.15   14.¦    1.29   17.¦ 1:32.39   18.¦    2.57   53.¦   24.39   18.¦
M35          9. Biegger Michael                     1971 Thun                      SUI                                                                   7:42.20,3     35.19,8    (22)   ¦    37.16    9.¦    1.41    4.¦ 4:39.20   11.¦    1.48    2.¦ 2:22.14    7.¦
M25          1. Bieler Ueli, Zürich                 1980 bikeholiday.ch            SUI                                                                   7:13.53,9       -----    (23)   ¦    34.45    2.¦    1.57    3.¦ 4:24.02    1.¦    2.31    7.¦ 2:10.36    1.¦
TigerM      17. Bienz Lukas                         1999 Brittnau                  SUI                                                                      8.05,8      1.26,4  (2044)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
LionW       12. Bienz Ramona                        1998 Brittnau                  SUI                                                                     10.43,1      2.11,7  (3028)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
PantW       17. Bienz Tabea                         2002 Brittnau                  SUI                                                                     10.23,1      2.29,6  (1048)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
M30         22. Bind Julien, F-Craponne             1976 crv lyon triathlon        FRA                                                                   8:23.21,3   1:09.05,0    (24)   ¦    37.00   13.¦    2.00   18.¦ 5:04.53   24.¦    3.36   21.¦ 2:35.51   21.¦
M30         20. Bionda Mattia                       1976 Preonzo                   SUI                                                                   8:15.42,7   1:01.26,4    (25)   ¦    39.17   21.¦    2.46   25.¦ 4:58.00   18.¦    2.49   18.¦ 2:32.49   17.¦
sJugM        3. Birk Maximilian                     1992 D-Rüsselsheim             GER                                                                   2:55.13,7     16.44,7  (2016)   ¦    46.42    3.¦    1.59    3.¦ 1:32.06    2.¦    1.45    3.¦   32.40    4.¦
TeamSX       8. Birn Nadja, Brittnau                1981 Vertrau Pink.             SUI  Naddl                Nadja                Naddl                  3:19.07,4     54.56,1  (3002)   ¦    50.26    8.¦    1.27    8.¦ 1:56.29    8.¦    1.06    7.¦   29.37    9.¦
XWAK         2. Birnstiel Sibylle, Winterthur       1967 finishers Winterthur      SUI                                                                   2:18.00,0      4.40,3  (9101)   ¦    19.22    2.¦    ----  ----¦ 1:31.04    2.¦    1.32    1.¦   16.00    1.¦
PantW        1. Birrer Alina                        2001 Menznau                   SUI                                                                      7.53,5       -----  (1002)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
LionW        3. Birrer Nadine, Menznau              1998 LR Gettnau                SUI                                                                      8.57,8      0.26,4  (3001)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
TeamSM       1. Blanck Sven, Cernier                1972 Micéliums actifs          SUI  Sven Blanck          Xavier Bron          Sven Blanck            2:15.04,2       -----  (3003)   ¦    34.48    2.¦    0.56    3.¦ 1:18.09    1.¦    0.45    1.¦   20.24    3.¦
sAK2M       12. Blum Hugo                           1960 Luzern                    SUI                                                                   2:49.21,8     15.20,3  (2017)   ¦    39.48    6.¦    2.27   20.¦ 1:39.08   13.¦    1.55   13.¦   26.02   13.¦
XM          10. Blum Marcel, Schötz                 1980 www.marcelblum.ch         SUI                                                                   2:28.40,5     40.14,3  (9203)   ¦    19.37   10.¦    ----  ----¦ 1:39.54   10.¦    1.27    6.¦   27.40    9.¦
sAK2M        1. Bobst Urs, Kestenholz               1963 TSV Kestenholz            SUI                                                                   2:34.01,5       -----  (2018)   ¦    37.56    1.¦    1.23    1.¦ 1:29.59    2.¦    1.32    2.¦   23.09    3.¦
sAK2M        8. Bögli Werner                        1959 Rafz                      SUI                                                                   2:44.45,8     10.44,3  (2019)   ¦    41.40   12.¦    1.40    7.¦ 1:33.58    8.¦    1.44    8.¦   25.42   11.¦
PantM       30. Boehi Nick                          2002 Bellach                   SUI                                                                     11.43,7      4.07,7  (1041)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
W30          1. Bolliger Arlette, Hallwil           1977 VBT Seetal                SUI                                                                   8:39.01,4       -----    (12)   ¦    40.58    1.¦    2.21    1.¦ 5:12.47    2.¦    3.07    3.¦ 2:39.45    1.¦
M35          7. Bolliger Ernst, Hallwil             1973 VBT Seetal                SUI                                                                   7:42.13,8     35.13,3    (26)   ¦    37.43   11.¦    1.51    7.¦ 4:35.13    7.¦    3.09   28.¦ 2:24.16    8.¦
M40         19. Bonfanti Amedeo                     1965 I-Merate (LC)             ITA                                                                   8:09.36,8   1:12.39,4    (27)   ¦    36.04    7.¦    4.04   37.¦ 4:52.55   22.¦    4.25   32.¦ 2:32.05   16.¦
PantM       18. Borer Luis, Biberist                2001 VC-Luterbach              SUI                                                                      9.05,6      1.29,6  (1003)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
sAK1M       46. Borer Nick, Biberist                1965 VC-Luterbach              SUI                                                                   3:07.39,4     52.31,3  (2020)   ¦    48.46   53.¦    2.19   47.¦ 1:37.48   34.¦    3.00   55.¦   35.44   57.¦
PantM       12. Borer Nico, Biberist                2001 VC-Luterbach              SUI                                                                      8.40,7      1.04,7  (1004)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
LionM       15. Bortolin Manuel                     1997 Zofingen                  SUI                                                                     10.21,8      2.33,6  (3017)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
XMAK         4. Bösiger Michael                     1973 Günsberg                  SUI                                                                   2:04.15,1      7.26,4  (9220)   ¦    18.18    8.¦    ----  ----¦ 1:19.31    4.¦    1.25    5.¦   25.00    7.¦
TigerM      22. Boesiger Noah                       2000 Däniken SO                SUI                                                                      8.37,0      1.57,6  (2046)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
TeamSW       3. Bossert Antoinette, Dagmersellen    1965 Kurbo                     SUI  Antoinette Bossert   Karin Kurmann        Antoinette Bossert     3:06.30,2     37.47,1  (3004)   ¦    47.00    2.¦    1.11    3.¦ 1:50.19    4.¦    1.05    4.¦   26.53    3.¦
sAK1M       25. Bossert Hugo                        1965 Dagmersellen              SUI                                                                   2:45.32,4     30.24,3  (2021)   ¦    39.53   21.¦    1.28   16.¦ 1:35.20   28.¦    1.39   18.¦   27.11   33.¦
XMAK         7. Bosshard René, Gansingen            1967 RV Merishausen            SUI                                                                   2:10.45,4     13.56,7  (9204)   ¦    18.13    7.¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦   25.45   10.¦
PantW        6. Bosshardt Roxanne                   2001 Hägendorf                 SUI                                                                      9.10,0      1.16,5  (1013)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
TigerM       5. Bosshardt Tim                       2000 Hägendorf                 SUI                                                                      7.32,5      0.53,1  (2012)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
TeamLM       6. Brautsch Andreas, Würenlingen       1974 Die Nichtschwimmer        SUI  Stefan Hinteregger   Gisbert Käfer        Stefan Hinteregger     7:57.05,3   1:03.36,4   (302)   ¦    39.49    5.¦    1.04    5.¦ 5:05.56    6.¦    1.17    6.¦ 2:08.58    4.¦
M40         35. Brezmes Bernardino V., Zug          1966 Academia Civil - El Musel ESP                                                                   9:43.38,1   2:46.40,7    (29)   ¦    40.43   26.¦    3.09   32.¦ 5:30.33   35.¦    4.42   33.¦ 3:24.28   35.¦
sAK3M        8. Brönnimann Ruedi                    1951 Nussbaumen AG             SUI                                                                   3:02.22,3     23.03,3  (2022)   ¦    45.44    9.¦    3.00   12.¦ 1:43.19    8.¦    2.42   10.¦   27.34    6.¦
sAK2M       21. Brun Josef                          1956 St. Urban                 SUI                                                                   3:03.44,0     29.42,5  (2023)   ¦    44.49   19.¦    2.09   14.¦ 1:47.26   24.¦    2.20   19.¦   26.58   16.¦
TigerM      14. Brünisholz Joel                     2000 Zofingen                  SUI                                                                      8.02,4      1.23,0  (2043)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
M30         12. Brunner Thomas                      1975 Bassersdorf               SUI                                                                   7:45.27,5     31.11,2    (30)   ¦    35.59    8.¦    1.04    2.¦ 4:37.42   11.¦    1.21    3.¦ 2:29.21   15.¦
M45          4. Bubanko Mladen, CRO-Donja Stubica   1961 TK Hidraulika Kurelja     CRO                                                                   8:00.39,8   1:04.40,6    (31)   ¦    38.35    2.¦    4.21   17.¦ 4:41.08    4.¦    3.46   16.¦ 2:32.48    6.¦
sHKM        13. Bucher Mark, Luzern                 1974 LSC Luzern                SUI                                                                   2:28.31,9     19.13,7    (32)   ¦    35.39   13.¦    2.33   37.¦ 1:26.09   11.¦    1.37   19.¦   22.33   14.¦
sJunM        4. Buntschu Gregoire                   1990 La Tour-de-Trême          SUI                                                                   2:30.49,7      5.27,4  (9506)   ¦    36.59    4.¦    1.13    4.¦ 1:25.42    2.¦    1.07    3.¦   25.46    6.¦
M35         39. Bur Zimmermann Jorge                1972 E-Navalafuente            ARG                                                                  10:29.29,1   3:22.28,6    (33)   ¦    45.27   37.¦    4.29   38.¦ 5:23.54   37.¦    3.07   26.¦ 4:12.30   40.¦
sHKW         9. Burczak Isabella, Lausanne          1982 Tri Team Lutry            CAN                                                                   2:54.47,2     17.57,0  (1006)   ¦    41.42    6.¦    1.21    3.¦ 1:45.23   14.¦    1.15    2.¦   25.03    7.¦
sAK1M       26. Bürgi Markus                        1967 Kestenholz                SUI                                                                   2:46.42,0     31.33,9  (2024)   ¦    40.27   23.¦    1.45   30.¦ 1:35.02   26.¦    1.55   33.¦   27.30   34.¦
M35         36. Bürki Stefan                        1970 Niederrohrdorf            SUI                                                                   9:46.25,6   2:39.25,1    (34)   ¦    46.37   38.¦    3.22   35.¦ 5:45.58   39.¦    6.07   38.¦ 3:04.19   34.¦
EliteM       6. Burri Marco, Riggisberg             1971 team extra-bike           SUI                                                                   6:58.40,3     28.55,5    (35)   ¦    33.29   13.¦    1.21   12.¦ 4:13.57   12.¦    1.26    5.¦ 2:08.25    7.¦
sHKM        34. Büschlen Beat                       1985 Ottenbach                 SUI                                                                   2:57.40,4     48.22,2  (2025)   ¦    40.10   22.¦    2.03   29.¦ 1:43.17   34.¦    3.09   37.¦   28.59   35.¦
BearsF       3. Büttiker Lara                       1995 Pfaffnau                  SUI                                                                      8.57,5      0.19,5  (4008)   ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦

total 75



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.