Deutsche Meisterschaft MTB-Marathon, Singen (D) 2008 - nach Ortschaft "G"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr                   km/h ¦       Runde 1 ¦      Runde 2 ¦
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KT_U9_M      9. Schneider Lasse                     2003 Gaienhofen                     5.27,2      1.25,0   (916) Urkunde Foto       --- ¦     2.42    9.¦    2.44    9.¦
KT_U9_M      2. Schneider Luca                      2000 Gaienhofen                     4.12,9      0.10,7   (917) Urkunde Foto       --- ¦     2.08    3.¦    2.04    2.¦
53_M1m       9. Weissmann Armin, Gaienhofen         1973 Kuota Finetech              2:16.38,7     13.19,8   (679) Urkunde Foto    23,271 ¦  2:16.38    9.¦    ----  ----¦
53_M1m      34. Kurz Andreas, Gailingen             1969 Maggi - Team                2:35.10,1     31.51,2   (540) Urkunde Foto    20,493 ¦  2:35.10   34.¦    ----  ----¦
106_M2mD    13. Lella Michael, Gailingen            1967 HMC Singen                  4:50.53,1     47.35,1    (65) Urkunde Foto    21,864 ¦  2:20.48   15.¦ 2:30.05   13.¦
53_M2m      95. Schreiber Carsten, Gailingen        1967 Hochrhein Biker's           2:57.36,2     51.36,8   (710) Urkunde Foto    17,905 ¦  2:57.36   95.¦    ----  ----¦
53_Hm       34. Schwegler Karl                      1980 Gailingen                   2:51.27,9     48.09,3   (666) Urkunde Foto    18,546 ¦  2:51.27   34.¦    ----  ----¦
53_M1m      69. Zahn Reinhold, Gailingen            1970 Hochrhein Biker's           2:59.26,1     56.07,2   (711) Urkunde Foto    17,722 ¦  2:59.26   69.¦    ----  ----¦
106_DwDM     6. Kaltenhauser Barbara, Gaißach       1977 Stevens Team                4:45.47,9     10.10,6   (212) Urkunde Foto    22,253 ¦  2:21.10    6.¦ 2:24.37    4.¦
53_M1m      17. Keinath Harry, Gammertingen         1968 Team Bruddler               2:25.54,1     22.35,2  (1160) Urkunde Foto    21,795 ¦  2:25.54   17.¦    ----  ----¦
53_U19m      2. Schilz Patrick, Geisenheim          1990 Team Wein                   1:57.59,1      0.01,7   (692) Urkunde Foto    26,952 ¦  1:57.59    2.¦    ----  ----¦
53_M1m     101. Carriero Gerardo, Gengenbach        1968 361° Team                   2:10.31,4 --> Runde 1  (1175)         Foto       --- ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
106_M2mH    20. Trindler Hermann                    1952 Gengenbach                  5:11.16,4     52.12,4   (342) Urkunde Foto    20,432 ¦  2:29.27   18.¦ 2:41.48   21.¦
30_M2m      26. Fruth Mathias                       1967 Gerabronn                   1:52.47,4     38.27,7   (764) Urkunde Foto    15,958 ¦  1:52.47   26.¦    ----  ----¦
106_HmDM    26. Rose Ulrich, Gießen                 1981 RSC 90 Burghaun             4:16.17,4     28.42,2    (92) Urkunde Foto    24,815 ¦  2:05.48   33.¦ 2:10.28   25.¦
106_HmDM    23. Schmieg Benjamin, Gomaringen        1978 Team Vaude-Simplon          4:09.06,8     21.31,6   (100) Urkunde Foto    25,530 ¦  2:03.48   27.¦ 2:05.18   18.¦
106_M1mH    15. Koller Stefan, Göppingen            1974 Blackmasters                5:06.42,4     48.42,1   (318) Urkunde Foto    20,736 ¦  2:27.25   16.¦ 2:39.17   13.¦
106_HmDM    15. Nicke Thomas, Görlitz               1978 TEAM FIAT-ROTWILD           4:02.48,0     15.12,8    (79) Urkunde Foto    26,194 ¦  1:58.30   14.¦ 2:04.17   17.¦
SHORT        4. Nicke Thomas, Görlitz               1978 TEAM FIAT-ROTWILD             19.12,3      0.06,3   (183) Urkunde Foto       --- ¦     1.47    6.¦    1.22   10.¦
53_U19m      6. Bildl Kevin, Görwihl                1991 VBC-Waldshut-Tiengen        2:21.09,0     23.11,6  (1141) Urkunde Foto    22,529 ¦  2:21.09    6.¦    ----  ----¦
53_M2m      34. Dusel Thomas, Gottenheim            1963 sportbike hostel Kirchzar   2:30.15,9     24.16,5  (1192) Urkunde Foto    21,162 ¦  2:30.15   34.¦    ----  ----¦
53_Hm        8. Beha Benjamin, Gottmadingen         1984 HMC Singen                  2:21.36,1     18.17,5   (445) Urkunde Foto    22,457 ¦  2:21.36    8.¦    ----  ----¦
30_M2m      21. Beuchlen Juergen                    1964 Gottmadingen                1:40.15,5     25.55,8   (836) Urkunde Foto    17,953 ¦  1:40.15   21.¦    ----  ----¦
53_M1m      53. Graf Andreas                        1969 Gottmadingen                2:49.54,0     46.35,1   (654) Urkunde Foto    18,716 ¦  2:49.54   53.¦    ----  ----¦
KT_U9_M      3. Graf Niklas                         2000 Gottmadingen                   4.16,0      0.13,8   (922) Urkunde Foto       --- ¦     2.07    2.¦    2.08    4.¦
KT_U9_M      7. Graf Yves                           2001 Gottmadingen                   4.46,3      0.44,1   (925) Urkunde Foto       --- ¦     2.26    7.¦    2.19    7.¦
30_U17m      8. Schemroszczyk Timo, Gottmadingen    1993 MTB-Hegau e.V.              1:39.57,5     16.40,1   (799) Urkunde Foto    18,007 ¦  1:39.57    8.¦    ----  ----¦
53_U17m      3. Schneider Fabian, Gottmadingen      1992 Skiclub Gottmadingen        2:47.34,4     19.30,1   (597) Urkunde Foto    18,976 ¦  2:47.34    3.¦    ----  ----¦
KT_U17_M     2. Schneider Fabian, Gottmadingen      1992 Skiclub Gottmadingen          13.15,6      1.37,9   (914) Urkunde Foto       --- ¦     1.37    2.¦    1.36    2.¦
KT_U9_M      6. Stark Fabian                        2001 Gottmadingen                   4.39,7      0.37,5   (930) Urkunde Foto       --- ¦     2.24    6.¦    2.15    6.¦
30_M2m      11. Stark Ulrich                        1966 Gottmadingen                1:26.37,7     12.18,0   (839) Urkunde Foto    20,778 ¦  1:26.37   11.¦    ----  ----¦
53_U17m      5. Zanger Colin, Gottmadingen          1993 Skiclub Gottmadingen        3:04.06,4     36.02,1   (644) Urkunde Foto    17,272 ¦  3:04.06    5.¦    ----  ----¦
53_M1m      52. Brückelt Axel                       1968 Grafenau                    2:49.05,1     45.46,2   (664) Urkunde Foto    18,807 ¦  2:49.05   52.¦    ----  ----¦
106_M1mH     2. Rummel Marcus, Grafenau             1970 www.team-woba.de            4:24.41,5      6.41,2   (349) Urkunde Foto    24,027 ¦  2:06.34    3.¦ 2:18.07    2.¦
106_M1mH    16. Trappmann Lutz, Grassau             1973 Tri-Team Staufen            5:12.05,5     54.05,2   (341) Urkunde Foto    20,378 ¦  2:27.33   17.¦ 2:44.32   16.¦
53_M1m      20. Boehler Christian, Grenzach-Wyhlen  1978 SG Rheinfelden              2:27.29,9     24.11,0  (1197) Urkunde Foto    21,559 ¦  2:27.29   20.¦    ----  ----¦
106_M1mH    20. Borreggine Pino, Grenzach-Wyhlen    1969 Follow Me Racing Team       5:15.15,5     57.15,2   (370) Urkunde Foto    20,173 ¦  2:30.35   21.¦ 2:44.39   17.¦
106_M2mD    14. Meier Andreas, Gröbenzell           1958 Adidas Medsport Checkerpi   4:52.08,8     48.50,8    (71) Urkunde Foto    21,769 ¦  2:25.12   16.¦ 2:26.56   12.¦
106_M2mD    11. Laslop Horst, Groß-Gerau            1967 RFC Roßbach/Team Voitl      4:44.11,1     40.53,1    (60) Urkunde Foto    22,379 ¦  2:18.01   14.¦ 2:26.09   10.¦
53_M1m      47. Rapp Frank, Grundsheim              1971 Zwiefalter exclusive Bike   2:45.21,4     42.02,5   (569) Urkunde Foto    19,231 ¦  2:45.21   47.¦    ----  ----¦
106_M2mH     1. Bühler Andreas, Guzesried           1964 RSC Logwin Kempten          4:19.04,0       -----   (306) Urkunde Foto    24,549 ¦  2:06.33    2.¦ 2:12.31    1.¦
30_M2w       1. Bühler Rita, Guzesried              1961 RSC Logwin Kempten          1:39.55,9       -----   (759) Urkunde Foto    18,012 ¦  1:39.55    1.¦    ----  ----¦

Total 42



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.