Eiger Bike Kids 2008, Grindelwald - Bern (Schweiz)

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
CM           6. Achermann Anthonette                1999 Grindelwald                   16.34,5      4.49,8    (93)  
SK          19. Almer Marco                         2003 Grindelwald                 1:01.31,9   1:00.36,1    (75)  
SK          18. Almer Simon                         2001 Grindelwald                 1:01.23,6   1:00.27,8    (74)  
SK          15. Amatter Timon                       2001 Grindelwald                 1:01.12,1   1:00.16,3    (97)  
RK           7. Baumann Thomas, Grindelwald         1997 VC Grindelwald                11.46,0      3.08,7     (5)  
RK          11. Bieri Bryan                         1997 Schwanden b. Brienz           12.30,8      3.53,5   (100)  
SK           4. Bieri Dean                          2001 Schwanden b. Brienz            1.01,9      0.06,1   (101)  
RM           4. Bieri Meret                         1996 Wohlen b. Bern                13.12,1      1.31,8   (103)  
SK          13. Bieri Sean                          2004 Brienz BE                      1.31,6      0.35,8   (102)  
SM           7. Bohren Lynn                         2003 Grindelwald                    1.28,5      0.14,7    (14)  
SM          11. Bohren Marina                       2001 Grindelwald                 1:01.39,2   1:00.25,4    (11)  
RK           5. Bohren Roman                        1996 Grindelwald                   11.08,6      2.31,3    (30)  
SK           6. Bohren Ron, Grindelwald             2001 VC Grindelwald                 1.07,2      0.11,4    (12)  
RM           1. Brun Lara, Spiez                    1997 Bike Club Spiez               11.40,3       -----    (69)  
SM           9. Brunner Jessica, Grindelwald        2002 VC Grindelwald                 1.54,0      0.40,2    (91)  
HK           7. Busch Benedikt                      1993 Beatenberg                    25.47,1      8.20,2    (90)  
SK          10. Egger Manuel                        2001 Grindelwald                    1.19,4      0.23,6   (113)  
MK           3. Eymann Thomas, Interlaken           1994 Thömus Racing Team            18.10,3      0.42,8    (79)  
HM           2. Fankhauser Tanja, Grossaffoltern    1993 Ski+Velo Center Ittigen       24.09,0      0.58,3    (47)  
MM           2. Gafner Angela, Interlaken           1995 Velocenter Amacher            26.43,7      6.11,4    (24)  
HM           1. Gerber Michelle                     1992 Münsingen                     23.10,7       -----   (104)  
MK          11. Gfeller Timothy, Spiez              1994 Bike Club Spiez               23.14,4      5.46,9    (96)  
HK           6. Gugger Kevin, Köniz                 1993 Thömus Future                 21.53,4      4.26,5    (39)  
MM           3. Gugger Nicole, Köniz                1995 Thömus Future                 26.48,6      6.16,3    (38)  
RK          19. Hofmann Daniel, Grindelwald         1996 Velocenter Amacher            15.35,5      6.58,2   (114)  
SM           4. Ihle Jana, Wohlen b. Bern           2000 Thömus                         1.18,1      0.04,3    (49)  
CM           7. Ihle Lea, Wohlen b. Bern            1998 Thömus                        17.54,2      6.09,5    (48)  
RK          17. Jiron Lenon                         1996 Heimberg                      14.32,0      5.54,7    (88)  
MK           7. Jucker Manuel                       1995 Grindelwald                   20.53,0      3.25,5    (13)  
HK           5. Jucker Tino, Grindelwald            1992 VC Grindelwald                20.43,8      3.16,9    (16)  
MK          10. Kammer  Cyril, Brienz BE            1994 VC Meiringen Brienz           22.16,1      4.48,6    (15)  
RK           2. Kammer Patrick, Mirchel             1997 Thömus Future Team            10.14,3      1.37,0    (17)  
CM           1. Krähenbühl Lana, Grindelwald        1999 VC Grindelwald                11.44,7       -----    (25)  
CK          12. Krebs Joel                          1998 Riggisberg                    11.06,3      3.04,2   (107)  
SM           2. Krebs Noemi, Riggisberg             2000 Thömus                         1.17,4      0.03,6   (106)  
MM           1. Kupferschmied Jennifer, Spiez       1994 Ski+Velo Center Bern/BC S     20.32,3       -----    (77)  
CM           2. Kupferschmied Ramona Laura, Spiez   1998 Bike Club Spiez               12.42,8      0.58,1    (76)  
CK          11. Mathys Jan, Grindelwald             1998 Bike JO Grindelwald           10.48,3      2.46,2    (37)  
RK           8. Meinen Kari                         1996 Boltigen                      12.10,2      3.32,9   (111)  
CK          19. Meyer Simon, Lütschental            1999 VC Grindelwald                12.57,8      4.55,7    (10)  
RK          16. Moser Daniel                        1996 Grindelwald                   14.26,6      5.49,3    (92)  
MK           9. Müller Roman, Spiez                 1994 Bike Club Spiez               22.15,7      4.48,2    (68)  
MK          12. Nebiker Yannick, Grindelwald        1995 VC Grindelwald                24.29,2      7.01,7     (2)  
CK          21. Noverraz Marius, Grindelwald        1999 VC Grindelwald                13.18,0      5.15,9    (20)  
RM           5. Rentsch Fränzi, Grindelwald         1996 Bike JO Grindelwald           13.28,5      1.48,2    (23)  
RK           6. Reusser Joël, Buchen BE             1996 JO Homberg                    11.41,0      3.03,7    (94)  
CK          13. Reusser Pascal, Buchen BE           1999 JO Homberg                    11.17,4      3.15,3    (95)  
SK          16. Riesen Noël, Grindelwald            2001 Bike JO Grindelwald         1:01.12,4   1:00.16,6    (19)  
SM           3. Roth Jael, Roggwil BE               2001 Thömus                         1.17,8      0.04,0    (78)  
CK          14. Roth Nico                           1999 Roggwil BE                    11.38,3      3.36,2    (80)  
SK           1. Saurer Elia Leonardo                2000 Aeschlen ob Gunten             0.55,8       -----    (99)  
CK           5. Schenkel Jan                        1998 Goldswil b. Interlaken         9.40,8      1.38,7    (63)  
CM           5. Schmid Joëlle, Grindelwald          1999 VC Grindelwald                16.01,4      4.16,7    (18)  
SK          14. Schmid Remo, Grindelwald            2001 VC Grindelwald                 2.34,8      1.39,0    (22)  
RM           2. Schweizer Rahel, Niederstocken      1996 Acefactory                    12.20,3      0.40,0   (105)  
RM           7. Seematter Alexandra                 1997 Grindelwald                   14.35,9      2.55,6    (29)  
SK          11. Seematter Tom                       2000 Grindelwald                    1.22,3      0.26,5    (28)  
CM           3. Singer Laura, Grindelwald           1998 VC Grindelwald                13.44,2      1.59,5     (1)  
CK           2. Spena Fabio, Spiez                  1999 Bike Club Spiez                8.12,2      0.10,1    (71)  
RK          14. Spena Marco, Spiez                  1997 Bike Club Spiez               13.01,5      4.24,2    (72)  
CK          17. Stiehler Florian, Bern              1998 Thömus Future                 12.30,3      4.28,2    (98)  
CK          18. Suter André                         1999 Grindelwald                   12.43,1      4.41,0    (58)  
SM           6. Suter Corinne, Frutigen             2000 Radsport Fuhrer Frutigen       1.27,5      0.13,7    (66)  
CK           1. Suter Joel, Frutigen                1998 Radsport Fuhrer Frutigen       8.02,1       -----    (65)  
RM           8. Suter Julia                         1996 Grindelwald                   16.54,9      5.14,6    (57)  
RM           3. Suter Nicole, Frutigen              1997 Radsport Fuhrer Frutigen      12.59,4      1.19,1    (64)  
SM          10. von Allmen Nadja                    2001 Bönigen b. Interlaken       1:01.34,0   1:00.20,2    (81)  
CK          20. von Allmen Sebastian                1999 Bönigen b. Interlaken         13.01,6      4.59,5    (82)  
HK           3. von Känel Philipp, Aeschi b. Spiez  1993 Crazy Velo Shop               19.46,4      2.19,5    (56)  
RK          18. Wegmüller Robin, Niederscherli      1997 Thömus Future                 14.50,9      6.13,6    (67)  
RM           6. Wiedler Anja                        1997 Wilderswil                    13.47,1      2.06,8    (61)  
MK           6. Wiedler Daniel                      1995 Wilderswil                    20.49,1      3.21,6    (62)  
SK           8. Wiedler Matthias                    2001 Wilderswil                     1.14,2      0.18,4    (59)  
CK           7. Wiedler Michael                     1999 Wilderswil                     9.57,8      1.55,7    (60)  
HK           4. Wiedler Thomas, Wilderswil          1993 Stöckli                       20.19,9      2.53,0    (55)  
RK          15. Willems Armin, Grindelwald          1996 VC Grindewald                 13.02,1      4.24,8     (4)  
RK           9. Willems Björn, Grindelwald          1996 VC Grindelwald                12.12,5      3.35,2     (3)  
MK           5. Wittenbach Christoph, Wimmis        1994 Bike Club Spiez               20.29,0      3.01,5    (70)  
SM           8. Zurlinden Kelly                     2001 Grindelwald                    1.50,4      0.36,6    (52)  
CK          23. Zurlinden Kimo, Grindelwald         1999 Velo Club Grindelwald         14.01,5      5.59,4    (53)  

Total 80



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.