(20) 2er Team männlich

FOCUS 24h von Duisburg 2008 - (20) 2er Team männlich

  Rang Team                             Runden        Zeit    Stnr       Overall           km/h Schnitt
       Nr  Name und Vorname       Runden     Rennzeit    Schnitt
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Team Topeak-Ergon                   85  24:00.55,4 (205-5) Foto  2er      1.     27,461   16.57
        1: Tofaute Kim                41   11:37.57,1    17.01,3 Foto 
        2: Brochhagen Benjamin        44   12:22.58,3    16.53,1 Foto 
    2. BAO  Flosbach brothers              81  24:06.24,4 (200-7) Foto  2er      2.     26,079   17.51
        1: Flosbach David             43   12:23.24,2    17.17,3 Foto 
        2: Flosbach Gunnar            38   11:43.00,2    18.30,0 Foto 
    3. Team Haltern                        81  24:09.45,1 (205-1) Foto  2er      3.     26,019   17.53
        1: Möller Markus              40   12:01.00,2    18.01,5 Foto 
        2: Speikamp Christian         41   12:08.44,9    17.46,4 Foto 
    4. CICLI NON STOP-Vulkatech 3          79  24:02.27,2 (201-2) Foto  2er      5.     25,510   18.15
        1: Schultz Oliver             40   12:32.47,1    18.49,1 Foto 
        2: Levasseur Francois         39   11:29.40,1    17.41,0 Foto 
    5. Team Campana 1                      79  24:12.37,4 (204-5) Foto  2er      6.     25,332   18.23
        1: Riedesel Sven              42   12:33.06,0    17.55,8 Foto 
        2: Schienbein Axel            37   11:39.31,4    18.54,3 Foto 
    6. A-Team Aachen                       77  24:03.25,8 (200-4) Foto  2er      7.     24,853   18.44
        1: Gyo René                   38   12:15.44,9    19.21,7 Foto 
        2: Kaliciak Fidi              39   11:47.40,9    18.08,7 Foto 
    7. bike4life                           77  24:08.42,5 (205-9) Foto  2er      8.     24,762   18.48
        1: Schulzki Dieter            39   12:20.06,3    18.58,6 Foto 
        2: Heinzelmann Hermann        38   11:48.36,2    18.38,8 Foto 
    8. A+Team Aachen                       77  24:13.56,8 (200-3) Foto  2er      9.     24,673   18.52
        1: Baumsteiger Felix          38   12:34.14,1    19.50,8 Foto 
        2: Ahlersmeyer Lars           39   11:39.42,7    17.56,4 Foto 
    9. Die Luftpumpen aus OWL              76  24:10.43,8 (201-6) Foto  2er      10.    24,409   19.05
        1: Kößmeier Lars              38   12:04.26,3    19.03,8 Foto 
        2: Ortjohann Stefan           38   12:06.17,5    19.06,7 Foto 
   10. FatGear & HighSpeed                 76  24:12.03,0 (201-9) Foto  2er      11.    24,387   19.06
        1: Link Marco                 38   11:42.36,0    18.29,3 Foto 
        2: Miara Jacek                38   12:29.27,0    19.43,3 Foto 
   11. Wir machen das                      74  24:09.42,3 (205-8) Foto  2er      14.    23,789   19.35
        1: Berger Gregor              36   12:02.07,5    20.03,5 Foto 
        2: Schulte-Hüxel Hubert       38   12:07.34,8    19.08,8 Foto 
   12. Team 11 Schweiz                     74  24:14.10,0 (204-4) Foto  2er      15.    23,716   19.39
        1: Hunold Martin              36   11:54.15,9    19.50,4 Foto 
        2: Schäfer Ingo               38   12:19.54,1    19.28,2 Foto 
   13. Radsport Bomm                       73  24:18.22,4 (203-8) Foto  2er      16.    23,331   19.58
        1: Biller Marcus              37   13:00.45,1    21.06,0 Foto 
        2: Engelberg Björn            36   11:17.37,3    18.49,3 Foto 
   14. Hardys Bike-Service                 71  24:08.51,8 (202-3) Foto  2er      18.    22,846   20.24
        1: Hemprich Sandy             45   14:18.58,5    19.05,3 Foto 
        2: Beerbaum Silvio            26    9:49.53,3    22.41,2 Foto 
   15. Team Kette Rechts                   70  24:03.02,1 (205-3) Foto  2er      19.    22,618   20.36
        1: Janßen Andreas             35   11:49.11,0    20.15,7 Foto 
        2: Halbfass Ecki              35   12:13.51,1    20.58,0 Foto 
   16. Radsport Bomm                       69  23:53.21,8 (203-9) Foto  2er      20.    22,449   20.46
        1: Schmidt Jörg               32   11:24.28,9    21.23,4 Foto 
        2: Finke Björn                37   12:28.52,9    20.14,4 Foto 
   17. Team DELTA-MAXX Comfort             69  24:11.16,9 (204-9) Foto  2er      22.    22,172   21.01
        1: Schneider Marc             31   11:11.17,6    21.39,2 Foto 
        2: Wagner Heiko               38   12:59.59,3    20.31,5 Foto 
   18. AREVA NP Bike Team                  68  24:11.04,0 (200-5) Foto  2er      23.    21,857   21.20
        1: Hein Thomas                34   12:39.43,0    22.20,6 Foto 
        2: Brönner Uwe                34   11:31.21,0    20.20,0 Foto 
   19. Bike-Galerie Racing Team 3          68  24:14.43,7 (201-1) Foto  2er      24.    21,802   21.23
        1: Belke Hermann              35   12:37.18,2    21.38,2 Foto 
        2: Schäfer Frank Michae       33   11:37.25,5    21.08,0 Foto 
   20. NEGATIVE WALLRIDE                   67  24:03.20,8 (203-7) Foto  2er      25.    21,653   21.32
        1: Krakofczik Bernd           33   12:02.20,0    21.53,3 Foto 
        2: Mittelberger Sven          34   12:01.00,8    21.12,3 Foto 
   21. 2a Team all consulting-academy      65  23:49.59,0 (200-2) Foto  2er      26.    21,210   21.59
        1: Koenen Christian           32   12:01.19,5    22.32,4 Foto 
        2: Schöb Marcus               33   11:48.39,5    21.28,4 Foto 
   22. Großherzogtum Baden / BAT           63  24:04.52,8 (202-2) Foto  2er      27.    20,351   22.56
        1: Börner Carsten             30   11:36.37,2    23.13,2 Foto 
        2: Philipp Udo                33   12:28.15,6    22.40,4 Foto 
   23. Spendenmarathon                     61  23:20.20,2 (204-2) Foto  2er      28.    20,339   22.57
        1: Albrecht Heinz-Peter       32   11:58.10,1    22.26,5 Foto 
        2: Albrecht Wolfgang          29   11:22.10,1    23.31,3 Foto 
   24. Heiner & Bremer                     55  24:07.43,0 (202-4) Foto  2er      31.    17,758   26.19
        1: Willers Ulf                26   11:44.57,9    27.06,8 Foto 
        2: Ricker Frank               29   12:22.45,1    25.36,7 Foto 
   25. Torfwerk Chiefs                     54  24:01.30,4 (205-6) Foto  2er      32.    17,515   26.41
        1: Busse Marco                28   10:51.08,6    23.15,3 Foto 
        2: Warnecke Orm               26   13:10.21,8    30.23,9 Foto 
   26. Marler Haard Biker                  54  24:11.07,6 (203-6) Foto  2er      33.    17,398   26.52
        1: Lucht Olaf                 31   14:11.19,3    27.27,7 Foto 
        2: Jekosch Ralf               23    9:59.48,3    26.04,7 Foto 
   27. Bike-Galerie Racing Team 2          52  24:17.29,3   (201) Foto  2er      34.    16,688   28.01
        1: Gäde Jörg                  33   18:25.00,3    33.29,1 Foto 
        2: Walter Olaf                19    5:52.29,0    18.33,1 Foto 
   28. Lollek & Bollek                     49  20:23.06,9   (203) Foto  2er      36.    18,753   24.57
        1: Olschewski Helmut          25    9:49.37,8    23.35,1 Foto 
        2: Gehrmann Uwe               24   10:33.29,1    26.23,7 Foto 
   29. Schlappe Titten                     47  24:00.56,0 (204-1) Foto  2er      37.    15,277   30.39
        1: Lansdorf Ralf              27   15:34.45,2    34.37,2 Foto 
        2: Nomrowski Rene             20    8:26.10,8    25.18,5 Foto 
   30. Bike-Galerie Racing Team 1          46  24:14.43,9 (200-9) Foto  2er      38.    14,815   31.37
        1: Bergmann Michael           32   20:05.01,5    37.39,4 Foto 
        2: Henseler Marcel            14    4:09.42,4    17.50,1 Foto 
   31. Taunus Riders                       41  23:41.56,7 (204-3) Foto  2er      40.    13,532   34.40
        1: Ulrich Pascal              21   14:28.16,0    41.20,7 Foto 
        2: Kunkel Johannes            20    9:13.40,7    27.41,0 Foto 
   32. Backdraft                           41  24:00.42,9 (200-8) Foto  2er      41.    13,355   35.08
        1: Wonneberg Frank            26   19:09.08,4    44.11,8 Foto 
        2: Dickehage Steffen          15    4:51.34,5    19.26,3 Foto 
   33. Cote Opale                          39  23:57.13,7 (201-3) Foto  2er      43.    12,745   36.51
        1: Reichelt Roland            10    3:54.50,1    23.29,0 Foto 
        2: Fels Günter                29   20:02.23,6    41.27,7 Foto 
   34. Drahtesel                           37  12:06.59,3 (201-7) Foto  2er      45.    23,926   19.38
        1: Hegemann Benedikt          16    5:04.38,8    19.02,4 Foto 
        2: Voss Bernd                 21    7:02.20,5    20.06,6 Foto 
   35. Team Fasieco                        31  11:00.11,1   (205) Foto  2er      47.    22,148   21.17
        1: Lessmann Heinz             15    5:23.06,8    21.32,4 Foto 
        2: Schmitz Arno               16    5:37.04,3    21.04,0 Foto 
   36. Der König und sein Knecht           30  10:31.44,2 (201-4) Foto  2er      50.    22,414   21.03
        1: Winterhoff Paul            14    5:09.40,7    22.07,1 Foto 
        2: Hüsken Uwe                 16    5:22.03,5    20.07,7 Foto 
   37. Die Busenfreunde                    27  12:26.05,1 (201-5) Foto  2er      51.    17,121   27.37
        1: Raschke Olaf               16    7:36.37,8    28.32,3 Foto 
        2: Raschke Robert             11    4:49.27,3    26.18,8 Foto 

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.